Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?

lusinta
26. únor 2008

Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..

boudova
17. kvě 2012

@littlemousecz těch vv si nekupuj hned tolik, uvidíš, až jak se ti s nima bude pracovat 😉 chytit je snapkou je občas boj - u mě teda určitě, plánuju je spíš pak na vkládačky a nebo na rovno. A zkusila bych PULky od IV. Já jsem s nima šíleně spokojená.

littlemousecz
18. kvě 2012

@lenka5731 Díky. Já bych právě ty kalhotkový Anavy nekupovala. Jsou úžasný, i ten materiál (mám látkový vložky, tak jsem pocítila rozdíl, asi by si to měla vyzkoušet každá, která váhá, jestli do toho jít 🙂), ale chci jet v těch vv a čč u novorozence a později dokupovat AIO. Až bude mimi starší, tak počítám s hlídáním u babiček, tak aby to měly co nejjednodušší.Takže tolik vv proto, že ze začátku budu požívat AIO jen výjimečně na ven, k doktorovi apod. Na to si myslím vystačím s těma Anavy easy (nebo jsou na novoška taky moc velký?) Ty ostatní AIO jsou asi spíš kvůli vzorům, aby mi je nepřestali vyrábět.S tím, že je econappi robustní počítám, tu si schovám na později na noc, ale prostě nemůžu dopustit, že by se přestaly vyrábět ty s opičkama 🙂

littlemousecz
18. kvě 2012

@boudova Děkuju. Já si říkala, že když to bude se snapkou boj, tak je budu používat narovno jako druhou plínku a navrch novosklad ze čč. Na ty IV kouknu - jakou velikost a které máš (smart, organic nebo soft)?

boudova
18. kvě 2012

@littlemousecz mám organic a soft NB. smart neznám, musím se sama podívat, co to je 🙂

janistr
18. kvě 2012

@boudova Smart jsou ty nové na patentky 🙂.

boudova
18. kvě 2012

@janistr Díky, já si to myslela, ale nebyla jsem si jistá 😉

betuse
12. čer 2012

Holky prosím vás, jestli sem nakukujete, co myslíte, stačí zhruba na první 3 měcíce toto a popřípadě prosím poraďte co nebo jakou značku, budu to násobit dvěma pro dvojčátka Pak dál se uvidí, ale chci mít nachytané něco pro zažátek. Díky mooooc 🙂
30 čč kikko 70x70 bělené nebo nebělené????
20 čč libštát 80x80
2 ks snapka
2 ks pulka vel s- imsevimse
2 ks pulka vel m- imsevimse
bambusové vkládací plenky- kolik ks nevím??????
eko separační vložky
Plus k tomu- 2 x koš na pleny, žluč. mýdlo,ořechy nebo prášek????, síťku na pleny?

ange_de_la_morte
12. čer 2012

@betuse: z vlástní zkušenosti mluvit nemůžu ale pokud chceš látkovat jen čtvercovakama tak co sem četla doporučuje se okolo 70 plenech na dítě

helulela
12. čer 2012

@betuse nemám zkušenosti s látkováním dvojčat, ale dvou různě starých dětí současně ano 🙂 Určitě neplatí výbavička pro jedno dítě x2, protože tolik plín najednou prostě nevypereš.

čč 70*70 se doporučuje 40 ks na jedno dítě - pro dvě bych vzala 60, bělené nebo nebělené je celkem jedno, ale určitě Kikko LUX - mají vyšší gramáž (= lépe sají) než obyč Kikko
čč 80*80 bych na začátku nekupovala, dvojčátka budou spíš menší, 70*70 jim pár měsíců vystačí
snapky radši 3, kdyby se někam zatoulaly 😉
PULky ber určitě v co nejmenší velikosti - tedy Imse Vimse NB (i ty byly mému průměrnému miminku trochu větší), možná by byly lepší Thirsties XS nebo Thirsties Duowrap vel. 1 - cca 6 ks
vkládačky se doporučuje mít aspoň do 3/4 plenek - levná a dostačující varianta jsou Ikea žínky, z bambusových třeba Kikko 30x30 ubrousky na třetiny nebo Baby Lucy, Anavy, nej nej jsou pro mě Babyidea
koš na pleny ti stačí jeden dostatečně velký
ořechy moc neperou, prášek by byl lepší
síťka se hodí do pračky s předním plněním, ale jde to i bez ní

I když chceš používat hlavně novosklad, stejně bych si koupila pár kalhotovek nebo AIO v novorozenecké velikosti - jejich používání je opravdu komfortní a stojí za to je vyzkoušet, u větších dětí se pak už používají převážně.

elaaa
12. čer 2012

@betuse Ahoj.
Blahopřeji k rzhodnutí látkovat a obdivuji, že se na to chystáš s dvojčátky.
Já jela první tři měsíce (až na návštěvy doktorů) taky jen ve čtvercovkách, tak zkusím pár postřehů. Měla jsem 30čč Kikko Lux nebělené 70x70, skládala jsem novosklad. Sajou dobře, ale protože jsem prala se solí na skvrny, už jsou vybělené. 😀 Do nich jsem jako vkládačky dávala Ikea žínky nebo na půl roztřižené Ikea ručníky (ty už v prodeji nejsou). Takto to dávám doma dceři i teď, v 8 měsících, akorát už je skládám na rovno. Takže bmb vkládačky jsem do čč nepotřebovala. Asi bych využila i 40ks, ale většinou to stačilo. Prala jsem co 2 dny a čč je za půl dne suchá. Někdy to nevyšlo, tak jsem vytáhla nachystané kalhotovky.
Snapku používám jen na vícevrstvé plíny. Novosklad mi v pohodě udržely vždycky svrchňáky.
Eko separační vložky - po měsíci jsem se na ně vykašlala. Spotřeba byla veliká a stejně jsem přepírala v ruce i vše pod nimi.
Žlučové mýdlo má velkou spotřebu, vycházelo mi jednu cca na 14 dní (maximálně).
Peru někdy v mýdlovém slizu, někdy v Batoleti. Důležité bylo vždy plenu dobře přetřít žlučákem. Já ji propírala v ruce, dokud nebyla skoro vypraná. Jinak zůstávaly fleky a mě to prostě vadilo. Do praní jsem vždy přidala i sůl na skvrny (fa Fichema ji má levně).
Síťku na pleny jsem opět po 2 měsích vzdala. Stejně jsem plíny přendávala do pračky po jedné, plus jsem ještě musela prát tu síťku. Mně se totiž plná síťka s plenami do bubnu rvala hrozně těžko.
PULky: Měla jsem Thirsties duowrap jedničky a měla jsem je nejraději. ImseVimse Ska jsem měla v záloze, protože dceři byly do 5kg fakt velké. Výsledek byl, že jí odíraly bříško. Jinak to Sko využívám na čč na rovno ještě ted, má 8 kg. Takže pokud chceš IV, doporučuji na malé miminko XS.

betuse
13. čer 2012

@elaaa
@helulela
@ange_de_la_morte .......... díky holky moc, jsem zase o něco chytřejší 🙂 🙂 😉

nnell
20. čer 2012

Ahoj,
za tři měsíce se nám má narodit mimčo a plánuju látkovat. Už měsíc se prokousávám internetem, ale pořád je mi spousta věcí nejasných. Zatím mám představu přibližně takové výbavy, koupené nemám ještě téměř nic:

AIO:
4-5 x (1x Anavy Easy 2012 OS, 1 x Pop In OS, 1x BG OS kapsovka, 1x BG „S“, 1x Blueberry)

Svrchňáky:
3 – 4 x PUL (1x Anavy OS, 1x Blueberry OS, 1x Thirsties Duowrap – vel.1, ?)
1 x Flísáčky (Anavy)

Kalhotovky:
8 x (mám 4x Anavy, ostatní značky?)

Čtvercovky:
30 – 40 x Kikko Lux eco 70 x 70
8 x Bambusová vícevrstvá plenka vel. M (Anavy)

Ostatní:
1x balík separaček (Popolliny)
2 x Snappi sponka
Pytel na plínky
Přebalovací podložka
Látkové ubrousky
Koš na plenky
Žlučové mýdlo

Mohly byste mi prosím poradit, co základního mi chybí a co bych měla ještě pořídit? Podle paní doktorky mám počítat spíš s větším miminem, tak nevím jestli má cenu kupovat něco ve velikost Newborn. Moc jsem dosud nepochopila ani systém vkládaček 😔 S látkováním plánuju začít asi až po šestinedělí, pochybuju, že to zvládneme dřív.
Díky za všechny rady, postřehy a připomínky.

ivuska.h
20. čer 2012

@nnell Podle mě toho máš dost, chápu z toho, že budeš primárně dávat ty čtvercovky na novosklad nebo ty vícevrstvé a přes to PUL svrchňáky a jako doplněk máš ty AIO a kalhotkovky. Pak si myslím, že je výbava opravdu dostatečná a uvidíš, jak se ti co osvědčí a podle toho třeba dokoupíš (kalhotkové a AIO). NB velikost je sice pohodlná a hezká, ale má skutečně jen krátké trvání 😀 Na druhou stranu se skoro neopotřebuje a dobře to zas prodáš.

Vkládačky -- myslíš ty, co se prodávají zvlášť? Ty slouží na zvýšení savosti čehokoliv -- novoskladu, kalhotkovky... Prostě kamkoliv to nacpeš a zvýší to savost. Případně se prodávají ještě zvlášť savá jádra do AIO plenek (Pop In, Anavy Easy) a když není plenka pokakaná, nemusíš ji dávat celou prát, jen vyměníš savé jádro.

helulela
20. čer 2012

@nnell hezká výbava, je vidět, že načítáš látkovkovou diskuzi, tohle je přesně styl, který se tam často doporučuje 🙂 S těmihle počty bys měla mít všeho dost, počítej s tím, že postupem času budeš nejspíš opouštět čč a dokupovat kalhotovky a vv. Při očekávaném větším miminku a vzhledem k tomu, že se chceš na látkování vrhnout až později, bych plenky v norovozenecké velikosti nekupovala. S vkládačkami je to jak píše Iva. Když ti dítě nějakou plína hned pročůrá durch, přidáš do ní příště vkládačku, aby vydržela víc. Dopředu se to nedá moc odhadnout, vyzkoušíš až v praxi. U naprosté většiny kalhotovek jsou už vkládačky součástí. Ze začátku mimčo většinou nepotřebuje kalhotovku se všemi originálními vkládačkami, tak je můžeš používat třeba do novoskladu. Odhadem tak 20 ks samostatných vkládaček bys do novoskladu využila - ikea žínky, bmb ubrousky 30x30, vkládačky BL... záleží, kolik chceš zainvestovat.
Jak se ptáš na ostatní značky, já mám dobré zkušenosti s PULkami Imse Vimse, kalhotovkami Tots Bots Bamboozle Stretch a Baby Lucy bambus a organic velur.

nnell
21. čer 2012

@ivuska.h díky, přesně tak to mám v plánu, jenom si to pořád neumím v reálu moc představit 😉
@helulela snažím se vás tam číst, tak jsem ráda, že to k něčemu je 😉 Moc děkuji za tipy a postřehy.
K těm vkládačkám: na to se hodí i ta nastříhaná Irma? A na jak velké kusy se střihá?

elaaa
21. čer 2012

@nnell Nene, Irma slouží dítěti na pocit sucha. Vkládačka musí být savá. Irmu mám nastříhanou na 15x30cm. Dávám ji jen na noc.

bamboolik
21. čer 2012

@betuse já bych asi raději dala více těch 70x70 čtvercovek. Dvojčátka bývají spíše menší, tak ať nemají 80 moc velké. Malému stačily 70 zhruba do 5,5kg jako novosklad i s vkládačkou.

betelgeuzz
21. čer 2012

@betuse já jsem třeba 80x80 nevyužila nikdy. i v roce jsem uvázala novosklad ze 70x70. 🙂

bamboolik
21. čer 2012

@betelgeuzz v roce?? kolik měla malá v roce?

bamboolik
21. čer 2012

@nnell newborn je podle mě uplně zbytečná. Navíc pokud máte počítat spíš s větším mimčem, tak to po 2-3týdnech sedne skoro každá jednovelikostní plenka, po šestinedělí už určitě. Pokud máš obavy z toho, že to nezvládnete dřív, tak je otázka, jestli tak hodně sázet na čtvercovky. V 6 týdnech už můžeš krásně najet na systém vkládacích plenek do kalhotek ( mimo už zmiňované značky třeba i česká značka Bamboolik 😉 ) .
Co se vkládaček týče, určitě je fajn mít nějakou menší sadu v zásobě, alespoň 10ks. Hodí se na dovycpání plínky na noc, na delší spánek atd. Určitě doporučuju bambus, ten je supr savý.

betelgeuzz
21. čer 2012

@bamboolik měla 8 kg.

svoba
22. čer 2012

Jsem úplný laik, uvítám jakékoli rady a doporučení ...

AIO -

2ks Sweet monkey

1ks Tots bots

3ks Easyfit

1ks Banbinomio

1ks Anavy

1ks novorozenecká AIO Tots bots

2ks Magic baby BH

Svrchní -

1ks Disana vlňáčky

2ks Thirtsties

1ks Sweet monkey

1ks dlouhé vlněné Manymonths

1ks Popolini, vel.S

1ks Imse Vimse, vel. NB

Plenkové kalhotky -

4ks doma ušitých NB

2ks Bambbozle

1ks Bumhugger, vel.S

3ks Haipa daipa pastelka

1ks Popolini

4ks Baby lucy, vel.S

1ks Baby lucy, vel. M

3ks Lotties, vel. S

1ks Babyidea - bambus, vel.S/M

4ks Banbinomio, vel.NB - sada

dále:

nesčetně vkládaček (šiju si sama, pár koupených jako vzor)

separační pleny v roli

40ks čtvercových Libštátské

10ks bambusové pleny čtvercové

3ks mušelínových na ozdobu kočárku

Snappi sponka

2ks koš na pleny PVC

4ks přebalovací pratelná podložka

1ks extendor

nesčetně ubrousků na utírání zadečku a tváří (opět si šiju sama, plus jedno balení jako vzor)

svoba
22. čer 2012

Mám hned několik dotazů -
Na ty Banbinomio NB sadu se už svrchňáčky nedávaj nebo ...?
Nevím, jak a kdy s epoužívá extendor na body. Mám na doporučení.

svoba
22. čer 2012

Ještě jsem zapomněla na tři omyvatelný pytlíky na špinavé i čisté pleny 🙂 Plus mýdlo žlučové, mýdlo na vlnu, Banbinomio dezinfekci a prací prášek plus mýdlové vločky 🙂

katyxq
22. čer 2012

@svoba Extendorem se nastavuje délka body přes rozkrok, látkovky jsou přecijen objemnější a oblečení se vyrábí na tenounké jednorázovky. Díky extendoru má pak ody akorát výstřih, délku rukávů a je i dostatecně dlouhé, extendory bych koupila dva. Doporučuju dávat pozor i na dostatečný objem dupaček, polodupaček, overalů přes prdelku.

Místo Popolini a druhých Thirstie svrchňáků bych vzala PULky Haipa-Daipa nebo ty nové od Anavy, místo Libštátských čtvercovek Kikko Lux a na zkoušku aspoň jednu kalhotkovku Anavy, flísáčky Anavy a pár bambusových vícevrstých Anavy ve vel. M

svoba
22. čer 2012

@katyxq děkuju za rady!
a ten extendor používáš denně? a i u větších body?
jak si mám kontrolovat objem dupaček?

kouknu na ty tipy. 🙂

katyxq
22. čer 2012

@svoba Většinou jsou přes látkovky úzké pláťáčky, rifličky a podobné, bez problémů sedí polodupačky. Extendor používám furt, respektive teď moc ne, protože body vel. 68 skoro nemám a 74 je přes rozkrok dobrá, akorát má malá rukávy volný a kolem krku taky (ale v horku to nevadí 😉).

svoba
22. čer 2012

@katyxq aha. tak to bude chtít časem pořídit druhý. to chápu.
ještě dotaz: Libštátské nejsou dobré?

katyxq
22. čer 2012

@svoba Libštátské jsou dobré, ale ty Kikko (jedině ale varianta Lux, mají vyššsí gramáž, je fuk jestli bělené nebo nebělené) mi přijdou ještě o něco lepší 😉. Extendory dva, protože zaručeně jeden (a někdy oba) skončí počůraný, pokakaný nebo se povede namočit při umývání prdelky 😅.
A kyblík na plenky stačí jeden, moc doporučuju z IKEA Filur - ten střední (28l), vejde se do něj tolik plenek jako akorát do bubnu pračky, víko se dá otvírat jednou rukou a přitom dobře těsní.

svoba
22. čer 2012

@katyxq a ještě další dotaz. omlouvám se 🙂
skladuješ namočené nebo suché? a kapeš nějaké olejíčky proti smradu?