Látkové pleny. Konkrétní výbava. Jste spokojené?

lusinta
26. únor 2008

Pipky, tak pište seznamy🙂 Eventuelně i s komentářem, zda-li jste spokojená nebo jak byste to příště nakoupily jinak. Aby látkařky začátečnice nemusely pročítat celou diskuzi o plenách..

pampeliska1
11. srp 2012

@remenova myslím si, že jo! 😉 já jsem teda zezačátku byla na látkování líná a začala jsem až tak ve 2 měs. mimča, takže nekadilo už při každém kojení, ale teď někdy, když mi dojdou kalhotovky, tak dám novosklad+bmb vkládačku, popř. čč na rovno + vkládačka a na to PULky, když vím, že už kadit nebude (kadí většinou jen ráno) a je to úplně v pohodě.

rebelie
11. srp 2012

@remenova Určitě to jde.
@tilly01 Budu psát podle sebe, uvidíš, co Ti napíšou další.
Čtvercovky bych brala jen rozměr 70x70 - na novosklad to stačí, později budeš dávat na rovno, a to i ze 70x70 poskládáš.
U vícevrstvých bych se vyprdla na Popolini a brala jen Anavy a jen velikost M (a k tomu snapku pro použití na kalhotkový sklad).
Chceš-li šetřit, vkládačky mohou udělat babičky oentlováním nastříhaných starých ručníků... Savost ubrousku Kikko není bůh ví jak velká (my je používáme spíš na otírání uslintané, poblinkané pusy). Z Irmy se nedělají vkládačky, ale separačly (zachycení hovínka, udržení pocitu sucha) a není potřeba je jakkoliv šít, jen nastříháš (cca 15x30 cm, možno malinko užší; někdo jako vychytávku dělá vykrojené - podobného střihu jako kalhotová plenka).
Na zavazovačku Disana bych se vykašlala, mně vůbec nesedla (ale zas někdo používá je ty, takže je to individuální).
Anavy kalhotovky bych brala jen bambusové, patentky či suchý zip podle osobní preference a peněz za ně bych nelitovala, jsou opravdu skvělé.
Přebalovací podložku doporučuju Little Angel - jsou takové obyčejné, tenké, ale zas Ti nevadí je všude nosit a taky s sebou klidně vezmeš dvě a nebojíš se nechat jí počůrat (když mimčo větrá), ale na parádu je určitě lepší Anavy.
Koš na pleny stačí jakýkoliv s víkem (hodně z nás má Filur z Ikea - ten prostřední, tuším). Pytel na pleny (bereš-li jen jeden, bych vzala asi Mko, nebo kup PUL ze šijemedetem a babička ušije).
Desinfekce na plínky není potřeba, to až kdybys měla nějaké potíže, tak koupíš Sanytol, ale dopředu ho kupovat je asi zbytečné. Plenek z druhé ruky bych se nebála, pokud zvolíš osvědčené značky a budeš vybírat nějaké ne moc jeté... Určitě je to dobré na vyzkoušení některých značek a modelů - pak třeba koupíš i nové za plnou cenu...
Jo a bez Anavy se určitě obejdeš, ale proč si neudělat život pohodlnější (a díky krásným vzorům i veselejší)...

rebelie
11. srp 2012

@remenova Jo a moje kamarádky jedou od narození výhradně v PULkách ImseVimse a Ikea ručníčkách (už nejsou, ale stačí staré ručníky, nebo prostě nějaké levné ručníky) skládaných na rovno a vystačí s tím... Mně by asi tenhle systém moc nebavil, ale jde to (podotýkám, že jsou spokojené).

madlisek
11. srp 2012

@remenova Naše výbavička je vlastně superlevná - máme čtvercovky nejprve na novosklad, potom narovno a vícevrtsvé (ty jsem si ušila, takže i jejich pořízení vyšlo hodně levně) nejprve na kalhotkový sklad a potom narovno, několik svrchňáků a vkládačky z ikea žínek nebo doma šité. Čtvercovky mám ještě po nás, nových jsem koupila 10. Takže to určitě levně jde. Potom ale záleží na tom, jak ti to bude v praxi vyhovovat. Já osobně třeba na delší výlety po venku nedávám čč a svrchňáky ráda, takže na to mám kapsovky. Ale i tam se dá ušetřit. Koupila jsem tři kapsovky BG, a protože mi tenhle systém vyhovoval, tak jsem si potom kapsovky našila doma. Jedna vyšla cca na stovku, dovnitř dávám vícevrstvou plínu a je to. Během toho roku jsem samozřejmě pořídila různé plíny na zkoušku, ale většinou spíš leží v šuplíku.

elitera
11. srp 2012

@remenova mám asi 50 čč neurčitých rozměrů (většina je po manželovi ještě, takže seprané do mnoha různých tvarů 😀), z toho tedy 10 Kikko lux eco (mám dojem, že se teď jmenujou jinak). Když byla princezna maličká, tak jsem jich točila tak 40, teď už jen asi 15. Dávám odmala narovno. Na to mám svrchňáčky - BabyBeeHinds (dokud byla maličká, tak ok, ale co má čpavkový čurání, tak žádnej rokenrol), Sweet Monkey (nic moc, hlavně se odpáral sucháč) a ImseVimse (super). "Na hezko" mám 2 Anavky a 2 Itti Bitti - ty dostává na cestu do města nebo tak 🙂
Výbavička tedy značně levná (krom těch 4 SIO) a jsem náramně spokojená. 🙂

tilly01
12. srp 2012

@rebelie Díky moc za tipy, zase jsem o něco chytřejší 🙂 Ty čtvercovky jsem plánovala nejen na látkování, ale i na další využití, proto jsem volila i "parádnější" a větší bílé. Ještě to promyslím... A ještě dotaz - doporučuješ u uplneho miminka skladovat plenky na mokro nebo na sucho? Mám možnost dát kýbl na balkon, ale budeme mít prcka na zimu (termín máme začátkem listopadu), takže v mrazech to mokré skladování možná nedává až takový smysl...

ameliejulliette
12. srp 2012

@remenova Podle mě to určitě jde 🙂
@tilly01 Ad čtvercovky, Kikko ubrousky, Disanu zavazovací souhlasím s @rebelie 😉 Vícevrstvé máme z druhé ruky Popolini, povedl se mi skvělý kup 24 kousků za 200,- a slouží perfektně, samozřejmě s Anavy se to srovnat nedá, ale když vezmu poměr cena/výkon, rozhodně jsem nadšená, takže za mě klidně i ty Popolini M. A pro radost určitě nějakoou bambusovou Anavy, my máme na patentky a používáme v pohodě od narození doteď, z Tots Bots Bamboozle Stretch (mám nebarevnou) jsem nadšená, takže ty taky doporučuju 😅 Skladuju na sucho, přijde mi to v pohodě, na mokro si to nedovedu moc představit, z toho mám pocit, že je to zbytečně náročnější na údržbu a asi taky míň voňavé...

rebelie
12. srp 2012

@tilly01 Skladovala bych určitě na sucho... přijde mi to lepší, není s tím tolik práce, navíc u malého mimča pereš docela často, obvykle obden, takže bych se ani moc nebála, že se tam něco pomnoží, nebo tak (což teda ve vodě hrozí taky, takže vlastně nevím, jaké jsou výhody morkého skladování).
@elitera Co znamená jít do města? Spousta maminek píše, že má nějaké plíny na parádu, ale já pořád marně přemýšlím, kdy bychom je asi tak použili... Do města chodíme denně, možná tak k doktorce, ale jinak fakt netuším... A jak jsi dospěla k tomu, že budeš dávat už odmala na rovno? Nevadily Ti ty pokaděný svrchňáky? Nebo jste praktikovali BKM?

elitera
12. srp 2012

@rebelie H je hodně výhřevná, takže celý léto má k plíně jen tričko, takže je ta pěkná plínka vidět - i když jdem "kamkoliv" s kočárem. 🙂 Nebo když chci machrovat, když jdem na návštěvu. Ono je to jednodušší na přebalování/skladování špinavých (při omezeným místě v kočárkový tašce), nebo pro mě teda rozhodně příjemnější. A hezčí, než čč a PULky 🙂
BKM nám nešlo, vázání novoskladu taky ne (hrozně mě točily dírky od snappky na plínkách), tak jsem prostě dávala narovno. Když jsem ji jednu domu musela nechávat bez svrchňáků, tak jsem zjistila, že to z toho novoskladu teče taky, tak mě to i potěšilo 😀 A svrchňáků jsem holt měla vícero - asi šestery.
@tilly01 když budeš mít na kýbli poklop, tak ti to nebude smrdět ani doma. 🙂

rebelie
12. srp 2012

@elitera Nám novosklad taky protejkal, takže uvažuju, že to příště uděláme stejně... ale přeci jen je šance na zachycení vaječiny u novoskladu větší než u plenky na rovno... a co se výhřevnosti týče, B. na tom asi bude podobně, ale i tak dávám body, jednak aby si nerozepnul plínu, druhak aby neměl odřené břicho...

terezka312
12. srp 2012

@tilly01 Já jenom k té Anavy froté na snappi sponku: moc se o ní mezi látkařkama nemluví, asi se moc nepoužívá, ale já je mám hodně ráda, mám teda i ty klasické bambusové na patentky, ale prostě mám ráda a používám oboje. Výhoda té froté je, že se uplně krásně přizpůsobí miminku, je krásně pružná, takže ji snadno kolem bříška utáhneš, jak je třeba a sepneš sponkou a je to. Oproti patentkům (teda pro mě) je to rychlejší a přesnější systém. Je teda froté a ne bambusová, takže je méně savá, ale vkládačky jsou do ní úplně stejné jako do těch patentkových, takže bambusové. 🙂

terezka312
12. srp 2012

@elitera
@tilly01 Jinak já teda na novosklad snapku nedávám, na malý miminko to myslim neni třeba, ta plína se obtočí kolem a drží to pak svrchňáky. A na koši na plíny víko mám (Filur z IKEA) a stejně to prostě trochu cítit je.

rebelie
12. srp 2012

@terezka312 Nám tedy plíny cítit nejsou... jo, když se víko otevře, nebo když je přendavám do pračky, tak ano, ale když je koš zavřený, tak to v koupelně necítím...

tilly01
12. srp 2012

@terezka312 @rebelie Díky za názory - už jsem myslela, že mám konečně ve všem jasno a ukázalo se, že ještě nějaké mezery mám 🙂 Můžete mi prosím ještě poradit, jak je to s velikostmi spodních plen a svrchňáků, abych nekoupila špatně? Chápu správně, že když koupím kalhotkovou Bamboozle - one size, půjdou mi na to PUL schvrňáky Flexiwrap - velikost 1 a až prcek odroste, prostě jen koupím velikost svrchňáků číslo 2 a jede se dál? 🙂

rebelie
12. srp 2012

@tilly01 Myslím, že s těma velikostma si to vykládáš správně... jen někdy se stane, že určitý střih svrchňáků na něco nepasuje (např. HD moc nejsou na plenky na rovno, ale na kalhotovky a novosklad dobrý; ImseVimse zas super na plenky an rovno atd.).

lenka5731
12. srp 2012

@tilly01 já si taky myslím, že ta anavka na snappi sponku je fajn. opravdu se krásně přizpůsobí. jednu teď zrovna prodávám. holt máme v naší nadrozměrné výbavě věci, které jsou fajn ještě víc a nevejdu se se vším do komody 🙂 a jak už tu bylo napsáno, taky jsem se bála, že do té látky udělám snapkou dírku. paradoxně jsem se jí proto "bála" používat k účelu, k jakému je určená.

luciesofi
12. srp 2012

@tilly01 Taky se přidám se svým komentářem, můžu-li 🙂 M. je tedy teprve měsíc, ale nějaké zkušenosti už mám 😉

Ty čč doporučuju jen 70x70 - myslím, že ty větší jsou na nic..na novosklad stačí 70x70, později na skládání na rovno též..
Anavy bych vzala jen M - pro malé mimi ji vzadu založíš (používáme ji cca od M. 3,6kg 🙂), S mám taky, ale je fakt dost malá...
Irma je super, radi si nestříhej celou deku - abys nestříhala zbytečně...některá miminka flís na zadečku nesnesou.. To našít patří k té Irmě?? Jestli ano, tak to není potřeba 🙂
PULky doporučuju, abys měla aspoň troje...já aktuálně točím 2x Haipa Daipa a 1x Imse Vimse organic a stačí to tak tak 🙂 Mám doma i jednovelikostní Anavy na patentky, ale malé zatím moc nesedí (má teď cca 4,2 kg)..ale později budou určitě super 🙂
Pytel na plenky doporučuji Batolini - 75,-/ks 🙂
Pokud máš pračku s vrchním plněním, síťka na plenky není potřeba...já plenky sypu rovnou z koše (mám Filur z Ikea)
Jo a přebalovacích podložek budeš potřebovat víc..mrkni třeba na Little Angel 🙂 Já mám Anavku jen jednu...na parádu 😉
Jinak nějaké plenky z bazaru mám - považuju to za super věc - koupíš jednu, dvě, vyzkoušíš a pokud se osvědčí, můžeš koupit novou 🙂
Jo a bacha na Anavy jednovelikostbí...může se z toho stát závislost 😀 I přes tu cenu... Mně za to stojí, vydrží fakt hodně, mají super střih...
A závidím babičku, co našije plenky! 😉

tilly01
13. srp 2012

@lenka5731 Díky, usnadnila jsi mi rozhodování - každý říká něco jiného, tak se nechám asi přesvědčit a zkusím i ji 🙂
@luciesofi Takže myslíš koupit opravdu jen 20 ks těch 70*70? Já ty menší plánovala na novosklad a na rovno, ty vetsi jsem chtela pouzivat hlavne pod hlavicku, do kocarku a tak... a na to mi prijdou ty vetsi lepsi. Za tip s Irmou díky, šít nebudu a nastříhám jen kousek. Ad PULky - nechci to ze zacatku rozjizdet moc ve velkem, chci latkovat jen doma (dal se uvidi), navic se priznam, ze nevim, ktere dalsi bych pridala... IV vim, ze jsou fajn, ale delaji stejne jako TB jen vicevelikostni a ja se snazim udelat vybavicku v zacatku co nejvic universalni, Anavy jednovelikostni rikas, ze jsou pro uplne male mimco dost velke, takze dalsi asi nema ted kupovat smysl... Navic bych rada, aby vsechny PUL svrchnaky sedly i na vsechny spodni plenky, coz v pripade Anavy s TOTS BOTS pry neni problem. Takže jak z toho ven? 🙂 Ten pytel na plenky je nadherny, ale neni moc maly (27*31 cm)? Kolik plenek se tam vejde? Přebalovací podložku si taky nakonec nechám ušít od babičky, tak přikoupím víc látky a nechám ušít dvě, když už v tom bude :D

terezka312
13. srp 2012

@tilly01 Já teda jedu na doma jen novosklad a zpočátku jsem měla 30 čč (pouze pro tento účel) a ještě jsem jich 20 dokoupila (peru jednou za 2-3 dny). Pod hlavu a na utírání pusy mám čč bambusové, těch mám asi 10 taky velikost 70x70 a stačí to uplně bohatě. S většíma nevim, co bych dělala. I tyhle skládám pod hlavu na čtverec a je dost velký. A k PULkám: my třeba vůbec IV nemáme rádi, lepší jsou HD (pro nás), mají ty lemy obalené měkkým flísem, ty IV mi přišlo že malého škrábou na stehýnkách. A jinak i na doma potřebuješ těch PULek víc, my točíme 2-3, protože i skrz novosklad ta vaječina proteče na PULky někdy, takže je pak třeba přeprat a použít jiné. Já točila IV a HD, ale teď jsem koupila druhé HD a střídám teď dvoje HD a k tomu občas flísáky Anavy. A jsem spokojená. Ty HD (sloní krásné 🙂 ) používáme od narození a v pohodě jdou jak přes novosklad, tak přes Anavy kalhotkové i přes kalhotkový sklad vv.

luciesofi
13. srp 2012

@tilly01 Pokud počítáš ty čč i pod hlavičku, tak jich máš málo... Naše malá dost blinká, takže pod hlavičku mám asi 15 ks plenek a stejně je pořád peru 😅 a na novosklad dalších 30 ks (ale peru obden a používám i jiné plenky - anavky, aio atp. - takže by mi jich stačilo v pohodě i 20 ks)

tilly01
13. srp 2012

@terezka312 A jakou velikost těch PULek HD máš? Mko? Do esek se mi popravde vubec nechce :(

luciesofi
13. srp 2012

@tilly01 Jo a využila bych babičku i na ušití toho pytlíku 😀 na šijemdětem koupíš i PUL 🙂 😀
Pro nás jsou taky lepší HD, stejně jak píše @terezka312 ty IV mi přijde že škrábou, tak je dávám nejmíň... A myslím, že zrovna ty HD v Sku vydrží fakt dlouho a nejsou tak drahé... Jinak ty PULky sednou přes jakékoliv plenky (čč, kalhotovky,..)
Za sebe doporučuju ty HD a IV ostatně taky...sedí dobře, jen z nich nejsem tak nadšená jako z HD...pak si holky dost chválí i Thirsties... Teď mám na cestě flísáky od Anavy a myslím, že je taky dost využijem...a ty jsou jednovelikostní...
Pokud se ti nenarodí maličké miminko, tak všechno využiješ brzy...🙂

terezka312
13. srp 2012

@tilly01 Mám S, ale mrňous má teď 4,5 kg a pořád zapínáme na ty nejužší patentky jak kolem bříška, tak kolem nožiček, takže určitě vydrží ještě hooodně dlouho. (Teda doufám 😅 ) Navíc ty sloní jsou fakt krásný 😀 Mám doma i Thirsties duowrap one size, ty jsou taky docela dobrý, na tělo mi přijdou lepší než IV, akorát kolem nožiček nám tolik nesednou a i se hůř štelují kolem bříška, takže ty jsem používala jen když byly HD i IV špinavý. Ale jak jsem psala, teď už nepoužívám ani ty IV a na větší dítě chci nakoupit PUL jen ty HD, pokud nám budou pořád sedět tak hezky, jako teď ty menší. Flísáky taky doporučuju, ty jsou super měkký a příjemný.

kalipso
13. srp 2012

Ahoj holky, moc prosím o kritiku mého plánu na látkování. Snažím se to nějak vymyslet, ale zatím teda nevím, nemůžu to nějak rozumně dát dohromady. 😅 Dneska jsem stála hodinu v bráně k dětem a nebyla jsem schopná nic vybrat...
Ráda bych měla systém co nejjednodušší, takže pokud možno nechci používat klasické čč, navíc co jsem na to co se prodává koukala, tak to byly totálně průsvitné hadříky 😖 Myslíte že se bez nich lze obejít?

Také chci co nejvíc používat bambusky, ale ne froté, je mi nepříjemné.

Zatím mám vymyšlené toto jako základní výbavu, pak podle potřeby bych dokoupila co nám bude vyhovovat.

8x babusové VV (chtěla bych je používat místo těch čč, lze to? se snappi sponkami)
10x kalhotovky - mám vyhlídnuté jednovelikostní anavy + Baby idea velkost S/M (vidím to tak 6x anavy, 4x babyidea)
Nebo mám koupit raději nějaké jiné značky? je moc brát na začátek 6 kusů od jedné značky?
4x AIO - BG, Anavy, Tots Bots, Itty Bitty M
1x separačky celulosové Popoloni
4x svrchňáčky - THIRSTIES duowrap č1, Anavy jednovelikostní, IV organic S + vlňáčky na noc
+ vkládačky anavy bambusky, netuším kolik kusů??

Budu sušit v sušičce, tak si myslím, že by mi to mohlo do začátku stačit. Látkovat bych začala ráda co nejdřív, ale nechci zase kupovat nějaký ty extra malé plenky a pak je používat 2 týdny, to raději zaplácnu papírovýma než bude mimčo dost velké.

Snad jsem nevynechala něco důležitého. Budu ráda za jakýkoli názor na tento seznam, jestli je to úplně blbě namyšlené nebo co s tím. Díky moc, já v tom hrozně tápu. 😅

terezka312
14. srp 2012

@kalipso Tak jen co já vím: vv místo čč určitě jdou, jsou i víc savé, já mám kalhotkový sklad ráda, kdyby byly cenově na úrovni čč, tak jedu taky v nich a ne v novoskladu, takže to určitě jde. 6 kusů od jedné značky kalhotovek bych nekupovala, je to docela dost na to, abys pak třeba zjistila, že ti nebo prckovi nevyhovují. A u svrchňáků - za mě jsou nejlepší HD, mají příjemně měkké olemované kraje, takže neškrábou. IV jsem naopak neměla ráda vůbec, přišlo mi, že škrábou hodně. Thhirsties byly pro nás něco mezi, ale zas tak dobře nám neseděly.

mahafi
14. srp 2012

@kalipso pár postřehů (nebude to vyčerpávající).. pokud přemýšlíš o vv k použití na kalhotkový sklad, tak vezmi určitě anavy bambusové, jsou pružné, kalhotkový sklad se z toho motá krásně a i na rovno jsou fajn (to asi využiješ až později). Možná bych ale jenu krabici čč vzala (mám kikko lux, nejsou průhledné, mají vysokou gramáž) - jako zálohu, kdyby náhodou něco, ale já mám radši všeho víc, takže asi nejsem úplně směrodatná 🙂.
kalhotovky babyidea neznám, anavy jo a miluju je 🙂, 6 anav bych se určitě nebála, neznám nikoho, komu by nesedly (spíš bych než ty babyidea vzala anavy, postupně jsem se dopracovala k výbavičce téměř výhradně z nich), seděly krásně, savost úplně skvělá, moc nehrubnou.
IV svrchňáky mám ráda, jen bych na miminko vzala spíš velikost NB, S byla na čerstvý mimi velká.., Thirsties jsem neměla duowrap ale S a byly fajn (ale na začátek jsem měla 3xIV organic NB, vlňáčkošáličku S a vlňáčky z pletené fleru).
Pokud budeš mít kalhotovky a bambusový vv, tak podle mě vkládačky potřebovat nebudeš (určitě ne zezačátku), tak bych to nechala až na pozdější nákup 🙂.
Snad to aspoň trochu pomohlo..

terezka312
14. srp 2012

@kalipso
@mahafi Je fakt, že IV bych radši vzala taky NB, ty nám byly dobře a to jsme žádnýho drobka neměli 🙂
Kikko lux mám taky, taky mi přijdou dobrý a je fakt, že nejsou průsvitný, maj právě tu vysokou gramáž. A kalhotovky Anavy: jsou super krásné, úžasný materiál, dobře sajou, ale nám zatím nesedí kolem bříška (když dám teda obě vkládačky na noc). Kolem nožiček jo, to třeba dneska chytily super nálož vaječiny a neuteklo nic, ale asi mám hubený miminko nebo co, kolem bříška dost odstávají, ale tak snad to časem dorostem 🙂

mahafi
14. srp 2012

@terezka312
@kalipso ty jednovelikostní anavy jsem taky dávala až později (myslím, že jsem začala až cca ve 12 týdnech, kdy měla už v pořádku kyčle a nemusela jsem vymýšlet systém, na široké balení, asi by jí byly už dřív 🙂 ), na malý mimi jsem měla novosklad a anavy vv na kalhotkový sklad. Kalipso, pokud nechceš čč a ani utrácet za novorozenecké kalhotovky, tak vv na kalhotkový sklad jsou dobrá volba.

kalipso
15. srp 2012

@terezka312 @mahafi díky holky za rady, promyslím to, je to taková malá maturita 😅

kamimik
16. srp 2012

Já můžu za sebe doporučit:svrchňáky imse vimse, čtvercovky a vkládačky kikko, a AIO gagapleny - ty mám teprve týden, ale maximální spokojenost, bála jsme se, že budou pomalu schnout, ale uváděné údaje opravdu sedí, takže velká spokojenost.