Látkové pleny plus jednorázovky

merja
15. únor 2012

Ahoj, chtěla bych ještě poradit, zvažuji pořídit i látkové pleny + jednorázovky ( na cesty k rodině ). Jaký počet kusů bych si měla pořídit pro malé mimino a jak dál dokupovat..Děťáko se má narodit v srpnu a pak bude období zimy 🙂 Jak by jste doporučili užití - přes den látkové a na noc raději jednorázovky, kvůli možnému buzení? Chěla bych takové ty pleny - obdelníčky jak se dávají do kalhotek a na plenu ještě " papír" . Může se dávat plena i do sušičky? A kolik vlastně čeho koupit - kalhotky + látkové pleny ? Jakou značku by jste doporučili a jaký druh materiálu ( bavlna, ... )? V TV bylo něco o "pampolini" nebo jak se to jmenuje 😀
Děkuji 😉

ivuska.h
15. únor 2012

V obecnosti potřebuješ cca 24 savých plenek (vícevrstvé, kalhotkové...) a troje svrchní kalhotky. Tyto počty vycházejí z toho, že pereš obden a schne to další den. Když máš sušičku, máš usušeno hned, takže ty stačí cca o 1/3 plen méně, osobně bych řekla, že 18 ks projistotu, troje svrchňáky zůstávají. Ohledně toho, zda můžeš použít sušičku, se musíš řídit pokyny výrobce dané značky plen.

Těmi obdélníčky myslíš vícevrstvé pleny? Ty jsou dostupné buď bavlněné nebo bambusové, bambusové víc nasají, ale zase jsou dražší. "Papír" na plenu je separační vložka.

Popolini dělají kalhotkové pleny, svrchňáčky i ty vícevrstvé, ale není to už zdaleka jediná značka na trhu, podívej se např. na http://www.ekopleny.cz/ nebo http://www.veselepleny.cz/, tam najdeš i rady ohledně výbavičky -- http://www.veselepleny.cz/veselepleny/4-PLENKOV....

chlebenka
16. únor 2012

@merja skoro na vše ti už odpověděla ivuska, ale já jen dodám, že savost u jednorázovek a látkových je snad stejná, možná u látkových- záleží jaké budeš mít- lepší, teda alespoň z mé zkušenosti. Přes noc, cca od 20hod, do cca 8hod. malé bohatě stačí bez přebalování v noci jedno látkové balení. Je pravda, že mám asi máločůrající děťátko 😉 , spí celou noc, tak možná je to i tím, že jí v noci nekojím. 😉

merja
autor
16. únor 2012

děkuji, jde o to, že jednorázovky jsou samo lepší - vyhodíš a nemusíš se starat. Jenže hodně lidí se vrací k látkovým, tak bych to taky chtěla zkusit. Jen je už tolik značek, že člověk neví co 🙂

jop
16. únor 2012

@merja ahoj, látkovky jsou super, zvlášť když máš sušičku! Mně osobně jednorázovky nepřijdou v ničem lepší, naházet látkovky do pračky a do sušičky mi přijde osobně menší práce, než chodit po obchodech a tahat domů balíky jednorázovek. Mám vyzkoušené obojí, navíc po nějakém čase jsme pořídili i sušičku, takže za mě jedině látkovky a papírovky na ven. Na noc nám stačila vždy látkovka. Pokud jde o počet, tak se sušičkou ti stačí těch 18ks určitě. Já měla nejradši tyto:
http://www.branakdetem.cz/kapsova-plenka-bum-ge...

zvalentova
16. únor 2012

Řeším něco podobného, ale ještě ve verzi pro dvojčata.
Nějak nejsem schopná se dopočítat, každému vyhovuje něco jiného, ne každá plena je ideální ze 100% 😒

katyxq
16. únor 2012

@merja Za nás hlasuju rozhodně pro látkovky. Ale na naši výbavu se snad ani radši nedívej, z látkování se může stát i lehká závislost 😀, si teď budem muset k těm plínkám pořídit dostatek dětí 😉.
Přijde mi jednodušší plíny naházet do pračky a pak pověsit (nic se nežehlí, možná tak klasické čtvercové a to jen proto, že se lehce přežehlené líp skládají) než hledat akce na jednorázovky, tahat jejich balíky z obchodu a pak skoro každý den plný odpaďák zas do kontejneru.
A to nemluvím o tom, jak se mi malá po jedné běžné nznačce jednorázovek (koupeny jako nouzovka, než jsme najeli v šestinedělí na látkovky a ty neparfémované eko-jednorázovky zrovna došly) oprudila, ale fakt děsně. Za poslední měsíc jsme nepoužili ani jedn jednorázovku, látkujem vždy a všude - na návštěvách, k doktorce.

kubinkov
16. únor 2012

Souhlasím s tím, že péče o látkové plenky je mnohem příjemnější, než tahání balíků jednorázovek domů a nošení odpadků při každé cestě ven. O ceně ani nemluvím. Nenapadá mě ani jedna výhoda jednorázovek. Používala jsem látkovky i na dovolené. Byla to pohoda. 😅
Za mě jsou výborné:
http://haipa-daipa.com/product/haipa-daipa-past...
http://www.totsbots.com/products/range/bamboozl...
Jinak jako svrchní se mi osvědčily PUL, vlněné i fleesové.

ciernavila
16. únor 2012

@merja ja som to ponala velmi jednoducho, mam len klasicke stvorcove ako nase mamy pouzivali a na to vrchne kalhotky - Popolini, Imse Vimse, Haipa Daipa. /Bambino Mio sa mi zdali tvrde/ Mam par plienok all in one /AIO/ na spanie cez den, inak ked ideme von alebo na noc davam tiez jednorazovky. Ked bol novorodenec tak to by som minula hrozne vela penazi na jednorazovky, lebo kakal ostosest. To som skladala plienku na novorodenecky sklad a na to dala separacne plienky ktore sa daju kupit na nete. Pre najmansie babatka su lepsie celulozove, neskor viskozove /alebo mix/. Ked bol maly vacsi, tak po pol roku som presla na "skladanie na draka" Stvorcove plienky mam asi 60 ks, periem kazdy druhy-treti den. Znacka Kikko de Luxe. Upevnujem ich Snapi sponkou, na to kalhotky. Odskusane mam aj flanelove, bambusove, frote plienky. Vsetky super, okrem flanelovych, tie mi dako nedrzali a nedrzala na nich ani ta sponka. Zehlila som len prve tri mesiace zhruba.

merja
autor
17. únor 2012

Holky a jaké by jste doporučili ty kalhotky + pleny /bavlna, .. / pro novorozeně a pak podle měsíců?

katyxq
17. únor 2012

@merja Svrchní PUL kalhotky bych doporučila na začátek Haipa-Daipa vel. S (ty jsou na patentky), jiné holky často doporučují Imse-Vimse nebo Thirsties (oboje na sucháče), ale já mám Thirsties duowrap jen jako záložní, nejsem se sucháčema kamarád, navíc už od narození jsou Šárce přes kalhotkovou nebo bambusovou vícevrstvou plenu (oboje máne Anavy, můžu jen doporučit) jen taktak.
První týdny by ti mohl stačit novosklad (http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...) z klasické bavlněné čtvercové pleny 70x70cm, je potřeba vybrat podle gramáže materiálu co nejsilnější, aby dobře sály a taky držely tvar, nejlepší jsou asi Kikko Lux, ať už bělené nebo nebělené (eco). Novosklad se dá pro zvýšení savosti dovycpat další čtvercovkou složenou po délce na osminy nebo nějakou vkládací plenkou (já dávám momentálně malou vkládací plenku z kalhotkovky).
Nebo je dobrý i kalhotkový sklad z bambusové vícevrtsvé pleny (http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...), tam bych brala rovnou vel. M, my je používáme cca od 1 měsíce, vzadu založené.
Na noc dávám zatím úplně nejvíc zmenšenou kalhotkovku Anavy, ty budu vycpané vkládací plenkou používat později i přes den.
Separačmí plenky jsou na malé miminko nejlepší celulózové, např. Popoliny.

Jinak doporučuji dál se ptát v čilé diskuzi https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-..., sleduje ji dost látkujícívh maminek 🙂.

katyxq
17. únor 2012

A přehled druhů látkových plínek najdeš na www.latkovky.info nebo www.latkovepleny.info

merja
autor
17. únor 2012

Holky takže je lepší koupit pleny a kalhotky od různých výrobců, myslela jsem si, že třeba koupím vše od Pompolini a bude klid, ale asi to není to nej . Líbí se mi i takové ty "pleny" 2v1 ,ale jsou prý hodně drahé.

zvalentova
17. únor 2012

@katyxq Brána k dětem je super shop a holky na prodejně šikovné, děkujeme za doporučení.

@merja mě radily v prodejně i na diskusích, že je lepší udělat takový mix, nemít jen jeden typ. Každé dítko je jiné.
Někomu vyhovuje all in one, někdo raději svrchní kalhotky plus systém vkládacích plen

marky27
17. únor 2012

@merja doporučila bych ti už dost rozjetou diskuzi o látkovkách, kde je hodně zkušených maminek, které ti jistě rády se vším poradí https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/latkove-... 😉

ptjj
17. únor 2012

ahoj, chtěla bych se zeptat těch, co používají ty separační vložky.........jak je likvidujete, když jsou pokakané? vyhodit jen tak do koše? to smrdí, ne? a jak je vůbec z plenky vyjímáte? mám zkušenost, že mimčo má vždycky s prominutím rozpatlané hovínko po celé plence, nechtěla bych se v tom hrabat, abych sundala z plenky separační vložku..........omlouvám se za naturalistický popis, ale nějak si to neumím představit 🙂 díky 😉

reruna
17. únor 2012

@ptjj chceš používat látkovky?

ptjj
17. únor 2012

@reruna uvažuju o tom, proč ta otázka? jinak bych se na to přece neptala, ne?

aemmi
17. únor 2012

@ptjj Ono styku s hovínkem se stejně nevyhneš 😉 ta separačka zdaleka nechytne všechno, takže pak to musíš oprat, spláchnout, abys na plence neměla fleky. Já ji chytnu za co nejmín znečištěný konec a hodím do koše.

reruna
17. únor 2012

@ptjj protože někdo používá separačky i do papírovek 🙂 jestli se rozhodneš pro látku, tak bohužel musíš počítat s tím, že se budeš "hrabat" v hovínkách, záleží na mimču, jak často bude kadit, některá mají typickou vaječinu 6 měsíců po každém kojení, třeba i 12X denně a některá kadí 1X za týden... vaječina se většinou zachytí na té separační plence, ale ne všechno - takže separačky buď můžeš vyhodit do koše s víkem, aby to nesmrdělo, nebo můžeš separačku i párkrát oprat v pračce s plenkama. po příkrmech je většinou tuhá stolice - stačí to ze separačky vyklepnout do WC, když je to "rozpatlané", jak píšeš, tak jsem vyklepla aspoň co se dalo a zbytek pod proudem vody - takže pak desinfikovat umývadlo...

ptjj
17. únor 2012

@aemmi no, to je mi právě jasný, že ta separačka nemůže chytnout všechno, proto mě zajímá, jak ji z toho lovit 🙂.............a v koši ti to nesmrdí? v tomhle mi připadají jednorázovky takový lepší, že to aspoň zabalíš dovnitř a nesmrdí to tolik

ptjj
17. únor 2012

@reruna aha, tak to jsem netušila, že se dají použít i do papírovek...........ok, díky za info

reruna
17. únor 2012

@ptjj smrdí to stejně jako pokakaná papírovka - sice to zabalíš, ale to nepomůže 😀
no a taky mi přijde divný to používat do papírovek, ale prý to tak opravdu dělají - dítě se vykadí do plenky, vyhodí se jen separačka a papírovka se dá znovu... docela děs....

aemmi
17. únor 2012

@ptjj smrdí 😀 ale zase ne nějak strašně, že by to hned praštilo do nosu, nevím, možná jde separačka i spláchnout do wc?

ptjj
17. únor 2012

@reruna uaaaa, to je děsná představa 🙂

ptjj
17. únor 2012

@aemmi to je možné, že některé materiály jdou, ale asi by mi to bylo proti srsti, ta celulóza se rozkládá celkem dlouho

aemmi
17. únor 2012

@ptjj jasně, asi nejlepší varianta je nějakej dobře těsnící koš 🙂

ivuska.h
17. únor 2012

@ptjj U dítěte s pevnějšími hovínky (tj. po začátku příkrmů) separačka zachytí vše nebo skoro vše, takže ji prostě z plínky nechám spadnout do WC a případný zbytek na plíně osprchuju.

marky27
17. únor 2012

@ptjj jak píše @ivuska.h - pokaděnou separačku máš nejjednodušší spláchnout do záchodu, žádné skladování.Pokud teda nechceš jó šetřit.

eicul82
17. únor 2012

Máte někdo spočítané jak vyjdou finančně látkovky vs jednorázovky. DÍKY za info.

marky27
17. únor 2012

@eicul82 tak to je dost hodně individuální - určitě bude rozdíl, pokud používáš převážně obyčejné čtverce nebo AIO. Ale četla jsem, že když máš takovou výbavu "zlatá střední cesta", tak 15-20tisíc. No a navíc plínky využiješ na další dítko nebo prodáš 😉