Látkové pleny pro novorozence. Jaké jsou nejlepší?

barica
13. srp 2009

Vim, ze o latkovych plenach se vede dlouhosahla diskuse, ale na muj vkus uz je to moc slozita diskuse pro uplneho novacka a jde spise o diskusï mezi uzivatelkami latkovych plen u vetsich deti, o novorozencich se tam toho moc nedozvim a kdyz, tak jsem uplne mimo ze znacek, zkratek apod...
Muzu tedy poprosit psat ty, ktere maji zkusenosti s latkovanim u novorozencu a poradit, jak na to? Jaky druh plinek je nejlepsi, jaky druh kalhotek k tomu pouzivat, latkovat i v noci, nebo kombinovat s jednorazovkami? Jsou nejaka uskali, kterych se mam vyvarovat?
Myslela jsem, ze nejlepsi je pouzit separacku, vicevrstvou plenu a na ni pul kalhotky. Pak jsem ale nekde cetla, ze vv plenky jsou na novorozence objemne, protekaji apod., ze je lepsi pouzit ctvercovou na novosklad? Co to znamena, pouziva se jen jedna cc plena, nebo vice? Uplne nejlepsi by bylo, napsat mi nejaky zakladni navod a co nakoupit🙂... Samozrejme me zajimaji i zkusenosti co se znacek tyce, ale pak prosim nepsat ve zkratkach🙂 a prip. i ktere internetove obchody jsou pro koupi plenek nejlepsi? Diky moc...

ladida.l
24. srp 2009

barico, a jak sji daleko? myslím s těhotenstvím?

barica
autor
24. srp 2009

ladida.l: v sedmem mesici, no uz musim vazne neco zacit shromazdovat, zatim jen chodim do prace a ctu diskuse..., ted uz budu muset zacit objednavat a chystat🙂...

jmisa
24. srp 2009

Barico, času dost. Já objednala až v 8. měsíci, objednala jsem během chvilky a během tří dnů byl balík doma 😉
Stačí základ, zbytek doladíš za provozu. 😉

ladida.l
24. srp 2009

já mám objednáno cca 10 dní - ještě mi nic nepřišlo, ale snad to do porodu nějak rozumně přijde, abych to stačila přeprat..

hellu
24. srp 2009

Ahoj, koukám, že tady skoro nikdo nepoužívá popolinky 😕 My jsme s nima teda docela spokojení. Máme biofroťáčky a u obou dítek je používám od narození. Jediné, co mi trochu vadilo, když byla dcerka malá, je jejich velikost - měla zadeček pěkně vysoko a trochu víc ublinkávala 😢 .... a taky děsně dlouho schnou, takže to chce mít trochu větší zásobu. Jako svrchní kalhotky používáme jen pletený vlňáky. Mám jedny od Disany a zbytek napletly babičky 🙂. Zkoušela jsem s Evelínkou bezplenkovou metodu, takže v roce jsme přešly na vícevrstvý čtvercovky (Popolini a Tots Bots - přijdou mi totožný), ty na občasný nehody stačí. S Vojtou nám to čůrání na povel nejde, takže u biofroťáků asi zůstaneme až do příštího léta, kdy bude běhat nahatej 😀

jmisa
24. srp 2009

Hellu já popolini používám ultrafitky na noc a one size na den, ale doma jedu hlavně v čč.

Ladida, asi záleží, kde si objednávala. Já objednávala na slune.eu a tam je fajn, že vidíš, co je aktuálně skladem.

ladida.l
24. srp 2009

jmiso, objednávala jsem na bráně... Mrknu jen na to slune - to neznám. 😉
hellu - já mám objednáno poppoliny one size biobavlna - doporučovala mi je kamarádka...

blka
24. srp 2009

Já mám teď pár dní taky popolini one size a přijdou mi dobré. Dupka je možná trošku větší, ale řekla bych, že dost nasajou. A jsou z příjemného materiálu.

raady
24. srp 2009

Ahoj,
látkujeme týden po příchodu z nemocnice. Vyzkoušela jsem všechno možné. 😉
Po zkušenostech bych na novouška koupila čč- více savé třeba Kiko lux, zavazovací Disany, Bamboo extra patentky na noc, natahovací vlňáčky na spaní a 2-3 PUL svrchňáčky. Určitě se neztratí bambusové vkládačky od Baby Idey 😉
Další plenky bych začala postupně dokupovat až tak ve 3. měsíci miminka a přecházela bych na vlňáčky.

Jinak s e-shopem Sluně mám také dobré zkušenosti. Rychlé, příjemné nakupování bez komplikací. 🙂

Ještě k popolínkám. Bohužel mě na nich špatně ovlivnila všudypřítomná a možná jediná reklama na látkové plenky. Začala jsem je zkoušet až teď, když je Barunce rok. S plenkami One size naprostá spokojenost. Celkem savé, vyhovuje mi, že nemají gumičky kolem nožiček, jen lemy. Doporučuji 😵

blka
24. srp 2009

Já látkuju tak po týdnu příchodu z porodnice. Na doma jsou určitě lepší čč, ale na ven jsem šla radši v kalhotkovce. Mám 1 baby lucy bambus a přijde mi dost štíhlá. Savá tak akorát na procházku - Mareček je učůranej 😀 . Ale teď jsem si dokoupila další kalhotkovky i AIO.

amulet
24. srp 2009

Holky,
co ta sada od Popoliny One Size Duha. Šly byste do toho?
A Bambinex Bamboo One Size, nemáte někdo zkušenosti?

terezita
24. srp 2009

ladido, slune je fajn, taky jsem tam uz neco brala a byla tam i juknout osobne.

betelgeuzz
24. srp 2009

Amulet, já bych do té sady nešla. Zkušenost zatím nemám, ale látkařky tyhle velké sady nedoporučují. Může se stát, že ti nebudou sedět, i když někomu třeba sedí dobře. Řídím se jejich radami, že nakoupit spíš od různých druhů a podle vlastní zkušenosti pak dokoupit ty, které se osvědčí.

hellu
25. srp 2009

Amulet, taky bych raději otestovala na pár kusech a pak teprve nakupovala ve větším. Přece jen je to docela investice a pak ti nesedne a bude ležet v šuplíku.

barica
autor
25. srp 2009

je pravda, ze je asi opravdu lepsi nakoupit po kusech od ruzne znacky a pak dokupovat, take jsem si puvodne myslela, ze nakoupim sadu hned na zacatku, abych se pak uz o nic nemusela starat, ale po precteni zkusenosti nakoupim na zacatek ruzne druhy cc a pak se uvidi, co dal...
take by me docela zajimalo, kde nakupujete, na slune se podivam, ja jsem nasla docela dobre stranky www.detskybioshop.cz, maji tam dle meho nazoru v porovnani s jinymi weby perfektni ceny a nad 800 pri platbe pres ucet je postovne zdarma... (zatim s nimi ale zkusenost nemam) jen tam nemaji znacku kikko:(...

marketazam
25. srp 2009

já sem na ten destkybioshop taky koukala že mají dobré ceny- blbý je že mají jenom bio věci, takže neseženeš všechno co chceš- ne každej výrobce vyrábí pleny z biobavlny... takže sem tam zatím nic neobjednávala protože je mi mieljší objednat si vše na jednom místě. U mě zatím vede brana k dětem

barica
autor
25. srp 2009

no prave, maji tam toho hodne, ale nemaji prave kikko, jinak mi tam nic neschazi... nicmene nejsem z Brna, jak je to u te brany?, nejak jsem u nich nenasla platebni podminky... da se to tam nekde vyzvedavat i osobne? ze bych zamestnala svagra, aby mi to chybeji zbozi vyzvedl tam🙂...

marketazam
25. srp 2009

jj dá se to vyzvednout i osobně. Přes rok mají většinou objednávku připravenou do dvou dnů- teď o prázdninách sem ji měla za týden.

ladida.l
25. srp 2009

marketazam - já už na objedávku z Brány čekám od 13.8. - už jsem mírně nervózní, neb mám doma jen pár čvercovek 😀

marketazam
25. srp 2009

tak jim zkus napsat email kde to vázne... já jim napsala a druhej den to bylo připravený 😀 a to sem byla nervozní po týdnu 😀

lensy
11. zář 2010

Ahoj, díky moc za toto vlákno. Také jsem byla rozhodnutá pro látkové pleny již před těhotenstvím. Koupila jsem si 3 svrchní kalhotky BAmbino mio a dostačující výbavičku vícevrstevných plen od Kikko. Po porodu 4,3 kg chlapečka jsem na něj už tyto kalhotky (jsou do 5 kg) neoblékla, byly mu malé a vždy mi vše proteklo. Po 14 dnech užívání pampers jsem toho už měla dost. Stolice v pamperskách neuvěřitelně páchne a malý byl stále opruzený. Nakonec jsem našla toto vlákno a odhodlala se k novému pokusu. Měla jsem doma jedny svrchní kalhotky Organic cotton 5-8 kg od Imse Vimse od kamarádky. Vyzkoušela jsem podle rad na tomto vláknu novorozenecký sklad s těmito vrchňáčky. Krásně vše sedí a od té doby už nic neproteklo. Dokoupila jsem si ještě dvoje svrchní kalhotky, nějaké čtvercovky, kvalitnější celulózové separační pleny a látkujeme. Ty vícevrstevné pleny využívám do novororozeneckého skladu jako vkládačku, jsou akorát. Mám na zkoušku i jedny pastelky. Z froté jsem si našila ještě pár vkládacích pleneček. Stále víc uvažuju o pořízení vlňáčků, mohly by být ještě lépe prodyšné. Zatím jsem s látkovkami spokojená, pokožka miminka je klidná, stolice téměř nesmrdí a separační plena opravdu dobře oddělí pevnou část od kapalné a vlhkost nepustí k zadečku zpět. Mějte se. Lenka

andelka
11. zář 2010

My teda látkujeme až od 5 týdnů, mám stejný systém jako Lensy - novosklad z Kikko lux a do toho šitou vkládačku a na to separačku a pulky Imse vimse a Thristies. Vícevrstvé dávám jen když tuším, že nebude kakat, to mi často proteče.

jankabry
7. říj 2010

Tak asi obnovuju téma 🙂

pročetla jsem vás pozorně a u každé se názor na výbavičku pro novorozeňátko trošku liší samozřejmě. Vypsala jsem si tedy nejčastěji opakované a chválené značky a pod. a udělala seznam.
Můžete se mi na to podívat a poradit, co dokoupit, odebrat a pod.? Já vůbec nemám představu, kolik čeho a tak....
Mám tam název z branakdetem.cz a počet kusů ..

Díky moc 😉

Čtvercová plena Kikko LUX ECO Čtvercová plena Kikko LUX ECO 4
Imse Vimse Organic bílá Imse Vimse Organic bílá 3
Separační vložky Imse Baby 200ks Separační vložky Imse Baby 200ks 2
Zavazovací plena Disana Zavazovací plena Disana 2
Imse wool Imse wool 2
Fleecová separační plenka Haipa daipa Fleecová separační plenka Haipa daipa 20
Bambusová kalhotková plena Baby Beehinds Bambusová kalhotková plena Baby Beehinds 2
Bambusová vkládací plena Baby Beehinds 30x30 Bambusová vkládací plena Baby Beehinds 30x30 5
Celková cena s DPH: 5718 Kč

helulela
7. říj 2010

@jankabry já sice používala kalhotovky, ale písnu ti pár postřehů
po separačkách Imse Baby se mi malý opruzoval, musela jsem je před prvním použitím vždycky vyprat, oblíbené jsou třeba Popolini v roli
místo vlňáčků bych vzala spíš nějaké flísové kalhotky, budeš to mít jednodušší na údržbu, protože vaječina často proteče, vlňáčky bych používala až spíš později
místo fleecové separačky HD můžeš nastříhat fleecovou deku Irma z Ikei nebo i jinou fleecovou deku, sice nemá atest, ale některé holky používaly i na novorozence, je to podstatně levnější varianta, která výborně funguje
jestli chceš používat čč na novosklad, budeš potřebovat víc vkládaček, proto bych vzala spíš nějaké bambusové levnější než BBH (i když BBH super) např. Baby Lucy

výbavička vybraná hezká, má to hlavu a patu 🙂

jankabry
7. říj 2010

@helulela díky za tipy!
Takže místo vlňáčků flísovky ... mám to v plánu na noc
Deku koupím, díky za super tip 🙂
Víc vkládaček je kolik? 🙂

Mi jde taky o to, že celá moje rodina z mamčiny strany má ekzém, brácha k tomu "vyhrál" i lupénku ☹ tak snad nic z toho není nějak dráždivého 😕
Jinak mám teda základní novorozenecký set vybrán kompletně? 🙂
já nevím, jak s tou velikostí - manža když se narodil tak měl 4,5kg 😀 a oba máme 180cm a jsme z vysokých rodin, tak by mě zajímalo, jestli si nenakoupím NB velikosti a pak mi to bude na nic 😅

helulela
7. říj 2010

@jankabry flís některý miminka dřáždí, ale můj má taky ekzém a snáší ho v pohodě
s tou velikostí bych v tom případě brala PULky IV NB tak max. jedny a bůhví jestli a ostatní spíš S, my teda používaly NB tři měsíce, ale Víťa je spíš menší
přebalování v noci - počítej, že ze začátku budeš přebalovat při každém kojení, takže nevyužiješ jednu super savou plínku na celou noc, ta BBH bambus se ti bude hodit spíš později, až nebude v noci kakat
na flísáčky koukni na jednovelikostní Anavy
vkládačky počítej do každého novoskladu jednu, úplně ze začátku to možná půjde bez nich, ale později určitě, na 24 hod cca 8 ks, těžko odhadnout, jako vkládačky se dávají i malé froté ručníčky Ikea nebo další složená čč, ale to už bude větší balík na zadečku než třeba ta Baby Lucy
a určitě nezapomeň snappi sponku!!!

helulela
7. říj 2010

@jankabry koukám, že radíme souběžně i na "látkové výbavě" 😉

sussanah
7. říj 2010

@helulela taky koukam, ze se radi vsude, ale ctu si to a vcelku mame podobne postrehy 🙂

helulela
7. říj 2010

@sussanah však jsme taky jedna banda 😉

zlilly
11. říj 2010

Ahoj
musim se sverit 😉 taky mam novorozenatko, v latkovkach je tak 4 dny, dnes poprve i na noc. mam z toho zatim celkem prima pocit 🙂 mela sem nakoupeny hlavne kalhotkovy pleny, ale z tech pouzivam jen asi 6, ostatni jsou mu zatim velky i kdyz je vselijak pozmensuju. takze jsem skoncila presne tak, jak mi tu nekdo v kvetnu prorokoval - cc a novosklad. vsechno ostatni mi na tom drobkovi pripada velky. jeste jsou docela fajn Imse Vimse taky nejsou moc velky.
chtela sem se zeptat: mate pocit, ze stoji za to pouzivat separacku? mela sem dojem, ze separacka ma hlavne chranit plinku pred nejhorsim znecistenim, ale pripada me, ze to tak zatim moc nefunguje.... mozna to ma cenu az pro starsi deti?
jo a svrchnacky - vsude se rika tak 2-3 od jedne velikosti. no me se doma seslo 6 kalhotek velikosti S a neumim si predstavit, ze bych jich mela min. urcite tak dvoje denne zamazme kolem nozicek, ne moc, ale stejne je potreba je namocit, susit....