Látkové pleny pro novorozence. Jaké jsou nejlepší?

barica
13. srp 2009

Vim, ze o latkovych plenach se vede dlouhosahla diskuse, ale na muj vkus uz je to moc slozita diskuse pro uplneho novacka a jde spise o diskusï mezi uzivatelkami latkovych plen u vetsich deti, o novorozencich se tam toho moc nedozvim a kdyz, tak jsem uplne mimo ze znacek, zkratek apod...
Muzu tedy poprosit psat ty, ktere maji zkusenosti s latkovanim u novorozencu a poradit, jak na to? Jaky druh plinek je nejlepsi, jaky druh kalhotek k tomu pouzivat, latkovat i v noci, nebo kombinovat s jednorazovkami? Jsou nejaka uskali, kterych se mam vyvarovat?
Myslela jsem, ze nejlepsi je pouzit separacku, vicevrstvou plenu a na ni pul kalhotky. Pak jsem ale nekde cetla, ze vv plenky jsou na novorozence objemne, protekaji apod., ze je lepsi pouzit ctvercovou na novosklad? Co to znamena, pouziva se jen jedna cc plena, nebo vice? Uplne nejlepsi by bylo, napsat mi nejaky zakladni navod a co nakoupit🙂... Samozrejme me zajimaji i zkusenosti co se znacek tyce, ale pak prosim nepsat ve zkratkach🙂 a prip. i ktere internetove obchody jsou pro koupi plenek nejlepsi? Diky moc...

vesele_pleny
11. lis 2014

@roko666 Plenky na stránce, kterou uvádíte jsou kvalitní i nekvalitní, je jich tam celá řada značek ...
Obecně by se výbavička neměla kupovat naráz celá, protože každému miminku sedne jiná plenka a když vám nahodou ten určitý typ plenky nesedne, co pak s celou sadou?
Doporučuje se kupovat plenky kvalitní a značky prověřené a oblíbené, protože ty pak i po jednom či dvou dětech v klidu prodáte...
Máme naskladněné plenky AIO od různých firem, event. zkuste i SIO (nacvakávací jádra)...
Pokud chcete, napište a ráda poradím...🙂 Tereza

vesele_pleny
11. lis 2014

@roko666 Ono těžko radit v pár řádcích, jestli chcete, pošlu vám takový obecný manuál, kde jsou popsané různé typy látkových plen a jejich výhody a nevýhody... U AIO plen, které jsou nejdražší a hodně propagované je úžasná snadná obsluha, ale na úkor savosti... Ty se pak musí častěji přebalovat nebo protékají... Daleko lepší mi připadá kombinace kalhotkových plen a event.SIO systému (vecvakávací jádra do svrchnách kalhotek) a AIO mít na ven, k doktorovi apod.

roko666
11. lis 2014

@vesele_pleny děkuju..chtěla jsem koupit hned celou výbavičku abych pak měla klid a měla vše připravené,chtěla jsem do toho investovat tak 7000-8000,- ale jak sem se dočetla je lepší asi koupit od víc značek pár kousku a pak dokoupit..Celýden si čtu o látkových plenkách jaké jsou a nejsou dobré,co a kolik koupit a příde mě že než abych byla chytřejší,tak su spíš hloupější 😒 snad mě to od látkování neodradí...

erza1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lenkasubrtova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jarai
5. čer 2015

@vesele_pleny mrkněte prosím na tuhle sadu, hodně o ni uvažuji.http://www.bamboolik.cz/od-narozeni-az-po-n...

vesele_pleny
5. čer 2015

@jarai bamboolik je dobra znacka ale obecne se nedoporučuje hned na začátek kupovat velkr sady a uz vubec od jedne značky.kdyby vam zrovna ty neseděly akorat by vas to mojlo od lstkovano odradit.doporucuji nakombinovat ruzne znacky a typy plen tak cca za 2 tisice a pak dokupovat podle toho co vam bude nejlepe sedet...

lenkasubrtova
10. čer 2015

Pročítám tady ty články http://www.mamaja.cz/clanky/sklad-na-draka , mají vše o látkovkách pěkně popsané, jsou tam i návody na sklady plenek a podobně. Dřív jsem se v látkových plenách moc neorientovala, toto mi dost pomohlo 🙂

lenkasubrtova
17. čer 2015

🙂

bjoucik.15
17. čer 2015

@lenkasubrtova sklad na draka není pro úplné novorozeňátka, ale spíše pro ty starší... pro novorezeňata je nejlepší novosklad 🙂

vesele_pleny
1. črc 2015

Ráda bych uspořádala seminář o látkových plenkách, okrajově se dotknout dalších způsobů jak i s malým miminek produkovat co nejméně odpadu... přírodní alternativy vlhčeným ubrouskům, látkové vložky do podprsenky pro maminky, pratelné přebalovací podložky... Seminář je cca na 2 hodiny, místo Praha 6, cena 50 Kč (příspěvek na pronájem prostor)... termín bychom domluvili podle časových možností případných zájemců... Ideálně pište do zpráv... Budu se těšit!

jana128
9. črc 2015

Může mi někdo poradit? Teprve čekáme mimi. Kolik budu potřebovat svrchňáků? musim to pokaždém přebalení prát? Potřebuji třeba svrchnáky , když dám novosklad, do toho jednu plenku na osminu? Anebo na disanu s jednou plenkou poskládanou na osminu? myslim tim u novorozence, je mi jasné, že dlouho to stačit nebude 🙂

justinna
9. črc 2015

Ahoj holky, já přidávám svou troškou do mlýna. Používala jsem výhradně látkové pleny. Dávala jsem je tzv. na draka a měla jsem na první období troje svrchňáky Haipa Daipa a jedny AIO Sweet Monkey, ty byly sváteční🙂) Jinak doporučuju látkovky všem, malá byla odplenkovaná po roce a kolem roku a půl i na noc. Bez stresu, přirozeně. S látkovama jsme i hodně cestovali a byla to výborná volba. Kompletní výbava mě stála za celou dobu snad šest tisíc a část jsem dávno prodala, část použily moje kamarádky pro své děti🙂

justinna
9. črc 2015

Jinak jsem pro první období měla čtyřicet Libštátských plen, nějaké ještě po mně z dob komunistů a ty byly nejlepší🙂 Každopádně jsem postupně dalších čtyřicet dokoupila.

blka
9. črc 2015

@jana128 Já mám nachystané 3x newborn, 1x S a pak myslím 2 nebo 3 jednovelikostní. Všechno teda PUL. Pokukuju po vlňáčkách, ale na tu vaječinu nevím nevím. Abych je nemusela pokaždé prát. To je škoda.
Pokaždé se prát nemusí, stačí je nechat vyvětrat. Pokud na ně teda neuteče kakání, to je pak samozřejmost je vyprat. Na novosklad určitě potřebuješ svrchňáky. I na kalhotkové pleny. Jediné, na které je nepotřebuješ, jsou plenky AIO - vše v jednom.

kitharka
10. črc 2015

@jana128 Pro novorozence doporučuji na denní přebalování 2-3x novorozenecké PULky, na noc pak pro lepší prodyšnost 1-2x novorzenecké flísáčky.. Svrchňáčky nepereš po každém přebalení, ale dáváš je po každém přebalení vyvětrat a na miminko dáš jiné.. Vyprat je dáš cca jednou za dva týdny, prostě až je z nich moč cítit i po vyvětrání.. Nebo samozřejmě v momentě, kdy na nich ulpí stolice, což se u novorozence může stávat poměrně častěji než pak u většího miminka.. Svrchňáčky potřebuješ na jakoukoli plenku, pokud zrovna výjimečně nedáš plenku AIO = all in one = vše v jednom, kde už je z logiky věci vše v jednom, tedy svrchní nepropustná vrstva je součástí plenky jako takové.. Co se pak týče toho, jak plenky dávat - zpravidla čerstvá miminka čůrají často v malých dávkách a proto jim (opět opakuji zpravidla) stačí jen ten jeden čtverec na novosklad.. Uvidíš pak sama, že s další čtvercovkou na osminky by mělo miminko hrozně obří zadeček a je to zbytečné.. Případně pak savost můžeš zvýšit spíš bambusovou vkládačkou - efekt savosti zvýšíš daleko více a mravenčí zadeček téměř nezvětšíš 🙂 Každopádně já osobně doporučuju ty čtvercovky na novosklad na denní přebalování, na noc pak pro lepší savost raději bambusové vícevrstvé plenky, ideálně ve velikosti S nebo novorozenecké kalhotkové plenky 🙂

kitharka
10. črc 2015

@blka Na novoška doporučuju spíš jako prodyšnější svrchňáčky novoškové flísáčky - dělají je Katyv Baby.. S těmi vlňáčky, přesně jak píšeš - tam to na tu vaječinu není úplně vhodné.. Až pak miminko přestane v noci kakat, tak proč ne, ale do té doby bych je raději neriskovala.. Vlna má sice určité samočistící a antibakteriální vlastnosti, ale plně bych na to nespoléhala.. Přeci jen plenky se kvůli bakteriím musí prát na 60, a to s vlňáčky nejde (měla bys pak krásnou plenku pro panenku 😀), tak bych si je zbytečně nenechávala zašpinit od stolice ☹ 🙂

cacenka_d
10. črc 2015

@barica Fakt jsou na ne velke a i zbytecne do tak 4 mesicu uplne staci ctvercovky a na cestu max jsem davala malou kalhotovku a to v pripade ze jedete dlouho nebo na noc apod., me to vyhovovalo, ze to nikam nevyteklo a neresila jsem na ceste vic obleceni a pod. Za me svrchni bud flisacky a kor na leto jsou super, ale ty mi pak okolo 4-5 mesice uz zacali provlhat a nebo z PUL thirsties duowrap velikost 1 jsou za me strihem nejlepsi na mrnata. A novosklad jsem nepouzivala, od zacatku plina na rovno a u ctvercu i bez separacky.

blka
10. črc 2015

@kitharka Nad flísáčkama jsem moc nepřemýšlela. Měla jsem je u prvního (tots bots) až později a přišlo mi, že dělaj obří zadeček.

xmisax
10. črc 2015

ahojky, holky, můžu tdy mít dotázek??

nevím, jak si mám vybrat, co bude nejlepší. V řijnu se nám má narodit první miminko, naskytlo se mi doma asi 50 čtvercovek, tak sem si říkala, proč je nevyužít a nepoužívat na prdolu, avšak jen na doma, s tím, že sem na cesty, k lékařum či na víkend k rodičům chtěla používat jednorázovky, ale asi je to blbost, a hlavně škoda, když už mimii bude zvyklé na látkový. Tak sem si říkala, že bych si pár plenek pořídla ty "lepšejší", protože nebudu všude vozit čč. Kamarádka ed prodáva asi 12ks AIO od zn Gagapleny a ještě nějaké které objednávala v cizině, jsou to AIO, má jich spoustu, tak je chce trošku vyřadit, používa je měs a je spokojená, zase mi bylo řečeno,že nejsou vhdné pro malinké, novorozencce, ale ona je používa od začátku a nemuze si to vynachválit. Nechci do toho ze začátku invesvat desítky tisic, a pak sem zjistila, že mě ani mimi to nesedí. říkala jsem si, kupila bych si třeba 3-4 ty svrchni plenky a jestli od té kamaradky, má to se dvema plena uvnitr, nevim jak se ted jmenuji .. jsem v tomto tak nejak lajk no. děkuji za názor a rady.

jana128
10. črc 2015

@cacenka_d Co je prosím plenka narovno?

patrusa
10. črc 2015

@xmisax pro novorozence jsem pouzivala pkenky od anavy pro novorozence info na anavy.cz nove jsou drahe, ale na bazarech se daji sehnat i pouzite. Od 4 mesicu pouzivam kapsovky ( 2 vkladacky do vnitr). Na cesty a k dr pouzivam jednorazovky. Pokud byste chtela vice infornaci, tak mi napiste do interni zpravy

jana128
10. črc 2015

@kitharka Děkuji za odpověď. Zjistila jsem, že si vystačim s tim co mám, to je fajn. Akorát dokoupim nejaké novoroz. svrchňáky.

cacenka_d
10. črc 2015

@jana128 prelozit napul, jeste napul a pak na tretiny jakoby nudle, vypada to cca takhle

jana128
11. črc 2015

Jeste jedna věc 🙂 . Jak se vejde třeba novorozenevký sklad do těch malinkatých novorozeneckých kalhotek? a Disana už vůbec ne. Nemůžu to tam miminku prosstě narvat pod ty klahotky, aby to netrčelo ven....

cacenka_d
11. črc 2015

@jana128 Ja mela od zacatku ty thirsties jednicky a nebo bamboolik je celkem drovny i anavy flisacky ale nic z toho jsem nemela novo, vsechno rovnou uni

jana128
11. črc 2015

@cacenka_d
Díky, já mám totiž taky všechno uni, akorát jedny novo svrchňáčky. Tak jsem ráda, to hle jsou rady nad zlato, protože se ušetří peníze i čas a dítku je fajn 🙂 Hezký den 🙂

cacenka_d
11. črc 2015

@jana128 Ja si myslim, ze to vystaci, ty novo jsou tak do mesice podle me ze by sedeli lepe a to je takovy mzik...

vesele_pleny
30. srp 2015

@jana128 fajn novo svrchňáky jsou značky Capri vydržely mi do cca 4.-5. měsíce.

jana128
1. zář 2015

@vesele_pleny Už nám je měsíc a máme 4,5 kg.. takže novo už kupovat nebudu 🙂. Mám jedny od Imse Vimse a jsem max spokojena. Malá v nich nemá takovou prdelku, jako v jednovelikostních od jiných značek. Ale používám i ty..