Látkové pleny pro novorozence. Jaké jsou nejlepší?

barica
13. srp 2009

Vim, ze o latkovych plenach se vede dlouhosahla diskuse, ale na muj vkus uz je to moc slozita diskuse pro uplneho novacka a jde spise o diskusï mezi uzivatelkami latkovych plen u vetsich deti, o novorozencich se tam toho moc nedozvim a kdyz, tak jsem uplne mimo ze znacek, zkratek apod...
Muzu tedy poprosit psat ty, ktere maji zkusenosti s latkovanim u novorozencu a poradit, jak na to? Jaky druh plinek je nejlepsi, jaky druh kalhotek k tomu pouzivat, latkovat i v noci, nebo kombinovat s jednorazovkami? Jsou nejaka uskali, kterych se mam vyvarovat?
Myslela jsem, ze nejlepsi je pouzit separacku, vicevrstvou plenu a na ni pul kalhotky. Pak jsem ale nekde cetla, ze vv plenky jsou na novorozence objemne, protekaji apod., ze je lepsi pouzit ctvercovou na novosklad? Co to znamena, pouziva se jen jedna cc plena, nebo vice? Uplne nejlepsi by bylo, napsat mi nejaky zakladni navod a co nakoupit🙂... Samozrejme me zajimaji i zkusenosti co se znacek tyce, ale pak prosim nepsat ve zkratkach🙂 a prip. i ktere internetove obchody jsou pro koupi plenek nejlepsi? Diky moc...

ekopleny
10. zář 2015

Dovolím si vložit pozvánku na naše semináře o látkových plenkách. V ukázkové výbavičce máme novorozenecké kalhotovky, svrchňáčky i si ukazujeme jak ze čtvercovek poskládat novosklad, který je pro novorozence moc fajn...

SEMINÁŘE O LÁTKOVÝCH PLENKÁCH DNEŠNÍ DOBY

ČESKÁ LÍPA – pondělí 14.9. – 5 volných míst
LIBEREC – sobota 19.9. – 3 volná místa
ROUDNICE NAD LABEM – pondělí 21.9. – 8 volných míst
PLZEŇ – pátek 2.10. – 10 volných míst
MLADÁ BOLESLAV – pátek 9.10. – 1 volné místo
MĚLNÍK – pátek 23.10. – 8 volných míst

v jednání Praha a Děčín

zitova
10. zář 2015

Ahoj, necitala som diskusiu, ale napisem svoju skusenost. My pouzivame klasicku stvorcovu plienku, ktoru zlozim na novorodenecky sklad a do vnutra dam savu vlozku. Ked bol este malicky a stale kakal, tak som davala aj separacnu vlozku na to. Cele som to samozrejme prekryla pulkou. Na noc a von pouzivame jednorazovky. Mam 20 stvrcovych plienok a 20 savych vloziek a 3 pulky a uplne si vystacime. Periem ale kazdy den.

jjaanca
10. zář 2015

@zitova Co je to "pulka" 😅

ekopleny
10. zář 2015

@jjaanca Svrchní kalhotky z PUL materiálu (laminovaný polyuretan) - dělají se různých střihů, s flísovými okraji či bez nich apod...

jjaanca
10. zář 2015

Jo tááák PUL - svrchní kalhotky samozřejmě znám 😀

magda34
20. led 2017

Dobrý den milé maminky, chtěla jsem se zeptat jaký máte zkušenosti s látkovými plenkami?Chtěla bych to zkusit. A scháním různé informace, které by mi pomohli i s výběrem látkovými plenkami. Velice děkuji za odpovědi.

liska01
20. led 2017

@magda34 Já mám klasické čtverce, nemám sušičku a máme tu vlhko a zimu, takže tyhle pleny nejlépe schnou. Jediné, co bych doporučila, koupit od různých značek, teprve vlastní praxí poznáš, které ti vyhovují. Takhle ti deset maminek řekne, že jedině třeba Bamboolik a ty nakoupíš výbavu a pak zjistíš, že mimču a tobě nevyhovují... Já mám ráda čtverce, kamarádka vícevrstvé pleny a dlaší jedině AIO. 🙂

magda34
20. led 2017

@liska01 Klasické čtverce mám pořízený taky, jaký maté názor na vložky do kalhotek dají se mezi sebou kobinovat?

liska01
20. led 2017

@magda34 Teď nevím, co tím úplně myslíš. Vložky jako pleny do kapsových svrchňáků?

jbzirafa
20. led 2017

@magda34 jo to tak,ze co maminka a dítě, to názor, viz výše. Ctvercovymi plenkam nic nezkazite,(na novorozenec sklad nebo na rovno) pár vždy využijete i bez prebalovani. K tomu pár univerzálních svrchních kalhotek (za mě "pul" -jsou nejjednodušší na údržbu a vydrží hodně, neprovlhnou) do kterých můžete dát různé plenky (třeba popolini,haipadaipa znám) Zkuste pár různých třeba z druhé ruky,uvidíte. Já mám různé značky a na každé dítě a každé období mi vyhovuje něco jiného: )

puutalo
26. dub 2017

Jake doporucujete AIO plenky pro cca 4kg miminko? Pro pouziti na ven, k lekari. Do cca 400,-/ks. Dekuji

puutalo
26. dub 2017

@normalnimatka To me ceka dlouhe cteni... Dekuji ;)

normalnimatka
26. dub 2017

@puutalo listuj spíš zhruba od konce:D je to starý fórum a i tohle se mění, co je na trhu atd

sarkusa666
10. kvě 2017

Za mně tedy méně známá značka Lupastro - 350/ks. Opravdu krásně zpracované měkoučké kapsové plenky. Značka Lillybe dělá také krásné plenky AIO - součástí jsou vkládací pleny, ale trochu slabší než u ostatních značek na přebalování na den je to však úplně dostačující a poté známý Bamboolik - pěkně šité plenky, ale vkládací plenka i samotná kapsovka nejsou moc měkké, na zadečku sedí pěkně, ale na omak je to taková tvrdší skořápka🙂 Potom tedy jsou ještě plenky SIO/AI2 a ty jsou parádní na noc - opravdu neprotečou - za mě nejlepší Petit Lulu...Když budete chtít můžete mrknout na stránky www.ekodecko.cz a tam popisované pleny nabízím za rozumné ceny....

nke
16. kvě 2017

Ahoj, mě pro novorozeně přišly nejlepší vícevelikostní Imse Vimse velikost P a pak S. Jsou krásně měkoučké, vykrojené na pupík, nikde netlačily, neprotekly, gumička se i od stoličky dobře vyprala. Oproti tomu Bamboolik- novorozenencké, stejně jako pak jednovlikostní (na patentky zmenšovací ) mi přijdou hodně tvrdé. Mají úplně jiný PUL, než všechny ostatní značky, které jsem měla v ruce ( poronávám s Petit Lulu, Imse Vimse více i jednovelikostní, Ecobabynz). Dovnitř jsem dávala klasické čtverce asi 30 let staré, takže sajou dobře. Nové prý dobře nesajou, ale kdybych kupovala nové, asi bych vybrala od Matějovského. Ty nejsou v nabídce v žádném dětském e-shopu, viděla jsme je jen přímo na stránkách Matějovského a líbí se mi moc zpracování i gramáž.
Novorozenecký sklad mi z malých kalhotek vždycky přečuhoval a nechtěla jsme zastrkávat halabala, aby neměl otlaky, takže jsme prostě 1 plenku složila na 3x na úzko a bylo to úplně v pohodě.
Papírové separačky mi přišly úplně zbytečné, protože řídkou stoličku z mléka stejně nezadržely. Flísové separačky mi zas přišly, že zbytečně peru hadr navíc.
V noci jsem kojila, přebalovala a dávala na nočník po 2 hodinách, takže jsem pak na noc začala dávat papírovku, abych aspoň trochu spala. Teď v 8 měsících mi nejlepší přijde Petit Lulu, pořád jedem na čtvercovkách. Petit Lulu sice nemají na svrchňácích pořádnou gumičku, ale oni ji mají už na těch savých plenách, takže to asi ještě líp funguje, když člověk používá celý jejich systém a nechce kombinovat. Ale u nás to zatím funguje dobře. Ikdyž teda u SIO mi vadí ty patentky, protože na ně nic nepřipínám, někdy tlačí. Nejvíc by se mi líbila kapsovka od Petit Lulu, ale ta se asi nedá samostatně koupit.

butikova
30. lis 2019

Za mě samozřejmě jednoznačně www.breberky.cz , absolutně jsem propadla bambusovému ai2 (velká savost a přitom tenká plenka), ale i varianta kalhotovka + svrchní je skvělá.