Látkové pleny pro novorozence. Jaké jsou nejlepší?

barica
13. srp 2009

Vim, ze o latkovych plenach se vede dlouhosahla diskuse, ale na muj vkus uz je to moc slozita diskuse pro uplneho novacka a jde spise o diskusï mezi uzivatelkami latkovych plen u vetsich deti, o novorozencich se tam toho moc nedozvim a kdyz, tak jsem uplne mimo ze znacek, zkratek apod...
Muzu tedy poprosit psat ty, ktere maji zkusenosti s latkovanim u novorozencu a poradit, jak na to? Jaky druh plinek je nejlepsi, jaky druh kalhotek k tomu pouzivat, latkovat i v noci, nebo kombinovat s jednorazovkami? Jsou nejaka uskali, kterych se mam vyvarovat?
Myslela jsem, ze nejlepsi je pouzit separacku, vicevrstvou plenu a na ni pul kalhotky. Pak jsem ale nekde cetla, ze vv plenky jsou na novorozence objemne, protekaji apod., ze je lepsi pouzit ctvercovou na novosklad? Co to znamena, pouziva se jen jedna cc plena, nebo vice? Uplne nejlepsi by bylo, napsat mi nejaky zakladni navod a co nakoupit🙂... Samozrejme me zajimaji i zkusenosti co se znacek tyce, ale pak prosim nepsat ve zkratkach🙂 a prip. i ktere internetove obchody jsou pro koupi plenek nejlepsi? Diky moc...

hanka128
13. srp 2009

to bych řekla 😀 😀 😀 jí někdy říkám, že ji asi zacévkuju a dám pytlíček na záda-ale to je jenom legrace jooo 😀 to stejné říkám i našim psům bo ti jsou stejní učůranci a já sama taky-jak kojím tak piju a piju a kde je příjem musí být i výdej že 😀

jmisa
13. srp 2009

Barica, draka skládám asi od měsíce, jsem to zkoušela a zkoušela a když už mu nebyl velkej, tak jsem ho začala dávat.

Jinak těch kikko lux mám 60, nemám kde sušit, suším v sušárně a dýl to schne, taky abych naplnila pračku a přijde mi to tak akorát, na přebalení potřebuju dvě a přebaluju každé kojení, to bylo zkraje co dvě hodiny a taky když slyším, že putovala nálož do pleny, takže 24 za den spotřebuju. Někdy přebalím před kojením, on se pokadí během něj, takže přebaluju zase a někdy ho zabalím a pustí to do pleny, takže občas 8 plenek jen to hvízdne. Náš mladej totiž kadí furt. Tudíž zase nějak supersavé kalhotovky jsou mi zatím na nic, protože fakt furt kadí a já ho v tom prostě nenechám, když vím, že tam má naděláno.

barica
autor
13. srp 2009

bezplenkovou komunikační metodu budu muset teprve nastudovat, zatim jen vim, ze existuje, jsem zvedava, v cem spociva!

Marketa: máš fajn motto🙂, to si budu muset zapamatovat, až po porodu nebudu stihat uklizet🙂

senja
13. srp 2009

barica Podle mne neni dulezite, zda plenka vydrzi celou noc, nam take teoreticky vydrzi novosklad z jedne bavlnene Kikko Eko Lux ctvercovky + PUL svrchnacky Imse Vimse Organic celou noc (parkrat jsem maleho zkusila nechat pres noc bez prebaleni). Jde spis o to, ze miminko neni dobre nechavat v pokakane ci pocurane plence delsi dobu. Takze az ho v noci budes kojit, je treba prebalit. Tedy aspon ja si to myslim 😉 Maleho kojim v noci jen jednou (a tudiz jen jednou za noc ho prebalim), kdyz se sam probudi, coz je vzdy kolem 2.-3. hodiny a pak az rano. Neni to zadna hruza, zvladame to, aniz bychom nekoho vzbudili 😵
Jinak separacka na novouska mi prijde trochu zbytecna, stejne vajecinku poradne nezachyti.

hanka128
13. srp 2009

já taky co kojení to přebalení a v mezikojení xpřebalení 🙂 ale jako mi to opravdu v noci nedá,to jí musím po kojení přebalit i kdyby ta plenka byla nevím z čeho...opravdu mi stačily těch pár týdnů co jsme se teď trápili z opruzeninami...

jmisa
13. srp 2009

Jo a separačky taky nepoužívám.

terezita
13. srp 2009

nazdarek! ja latkovky pouzivam taky od navratu z porodnice. prvni mesic jenom cc na novosklad, po mesici jsem zacala vazat vv jako kalhotovky a zacala jsem davat kalhotovky a ted mam novosklad na doma a kalhotovky na ven.
vnoci neprebaluju (a to posledni tri dny kojim co 2 hodiny), pouzivam BBH bambus, ty to vlhko krasne nasajou a mala nema mokry zadek. jo, ale v noci mi nekadi. kdyby kadila, tak samozrejme prebalim. separacky stale pouzivam, aspon nemam tak zaprasene plinky.. 😅
se zavazovacima HHS spokojena stale nejsem, ale je to tim, ze em.je prtava a jsou ji jeste velke.. kdyz do tech zavazovacek date vlneny obdelnik, tak pak uz svrchni kalhotky nepotrebujete.
jmiso, nezkousela jsi cinak? em.taky kadila furt, ted ji na nej davam pred kojenim a po nem a vsechno to (vetsinou) odchytam.

jmisa
13. srp 2009

terezito, nezkoušela, on kadí furt, před, při, po, mimo kojení, při koupání, to bych ho jen držela nad nočníkem 🙂 😕 😀

silente
13. srp 2009

My začaly látkovat, když bylo malé asi 10 dní.
Doporučuji čč na novosklad, do nich vložit vícevrstvou. Na část, co je k prdelce pak flísovou separačku (z Irmy) a navrch PUL - super IV organic nebo BBH 🙂

marketazam
13. srp 2009

já při bezplenkovce odchytím tak 50% buď do číňáku nebo na starou plenku na přebalováku (to častěji)- ale zatím to nijak nehrotím, prostě když se mi zdá tak to zkusím a někdy jo a někdy taky ne (dost často malá počká až ji zabalím a potom se teprve podělá ať ji držím nad číňákem jakkoliv dlouho 😒 asi to budeme muset ještě doladit 😎 )
Separačka mi přijde fajn, že potom není plenka tolik zaprasená- ale já přepírám i separačky a používám je pořád dokola dokud neschytají nějakou extra nálož vaječiny- potom už je vyhodím- ale nějaké to uprdnutí se krásně vypere tak mi přijde škoda je vyhazovat
barica- no jo od porodu to u nás vypadá jak po výbuchu- zatím sme se s malou ještě nesehrály natolik abych stíhala nějak víc uklízet (jenom tak přibližně a povrchově a to většinou když má přijít návštěva... 😖 ) nedej bože vařit 😠
když se mi malá v noci pokadí tak ji musím přebalit ať chci nebo nechci protože ona v pokaděné plínce nespí a fňuká- počůrání pokud je separačka a ten vložený bambusový pletený obdélník, se k ní nedostane a je v suchu, ale i tak mi přijde že v noci čůrá podstatně méně než přes den (to by měla za noc v plínce bazének)

senja
13. srp 2009

Stejne si rikam, ze jsem zvedava jak se da prestovat bezplenkovka u chlapecku. Uz vidim jak ho drzim nad cinakem a on mi cura nahoru 😅

marketazam
13. srp 2009

mě teda čůrá nahoru i holčička 😀

senja
13. srp 2009

Ale vazne holky, klobouk dolu 😉
Ja sice vim, ze po kazdem kojeni se mi junior do 5 minut vycura, jen nevim jak to zachytit 😅

terezita
13. srp 2009

ale u chlapecka poznas, ze bude curat. u em.to rozhodne nepoznam..
senjo tak to chytej do pliny.. nebo do umyvadla 🙂

senja
13. srp 2009

terezita Asi budu vypadat jako idiot, ale jak to poznam? 😕

marketazam
13. srp 2009

já myslím že to poznáš i u holek- teda aspoň El se vždycky začne specificky ošívat a těsně před akcí nahodí speciální čůrací a kakací výraz 😀 myslím že každé mimčo něco takového má- jenom se to musí vysledovat... u nás je blbý že kolikrát je mezi značením že bude čůrat a čůráním tak malá mezera že nestíhám... ale věřím že se to bude prodlužovat...

zmuzle
14. srp 2009

Senjo, na nedelam kalsickou bezplenkovku. Davam ho na cinak po kojeni, bo se mi vzdy vykajdi i vetsinou vycura. Signaly, kdyz je zabaleny nepoznam, ale kdyz je rozbaleny tak ma pindu nahoru a je takovy napjaty a to je znameni 😀 A na cinaku ho drzim a pindu samozrejme jistim prstikem, aby smeroval dolu 😝 Myslim, ze mam mozna fotku v albu, ale takovy detail tam neuvidis 😀

Jako novoska jsem prebalovala v noci pokazde, ted uz ne. Posledni dobou ji v noci jen k ranu a to pak smao prebalim a dam na cinak. Pokud predtim ji jeste jednou a hned mi usne, nechavam h spat. Jak moc neji, tak plenak je jen vlhka 😉 Nema co curat.

barica
autor
14. srp 2009

Kdyz to tak zpetne ctu, tak clovek stejne v prvnich dnech nedela nic jineho, nez jen prebaluje🙂 Co je to "cinak"? Docela me desi, ze bych v tom fofru mela jeste sledovat vyraz mimca a kdyz nahle vyraz na curani, tak sup rozbalit a curat🙂..., to to mimco mate jenom v plinkach, neoblecene? No v lete snad, ale ja budu mit mimco na zimu, takze nez bych ho odstrojila a rozbalila... Kazdopadne se na to docela tesim, nakoupim si ruzne druhy plinek, abych vyzkousela, co bude nejlepsi a doufam, ze to mimco bude snaset, protoze uz jsem se opravdu setkala i s tim, ze latkovky - opruzeniny, papirovky - v pohode... Ale spis si myslim, ze je to tim, ze uplna miminka bali do kalhotovek, nechavaji je v tom dyl a problem je na svete. Preci kdyz dam jen tu cc na novosklad a pripadne vycpu a budu prebalovat casto, tak se mi nemuze oprudit🙂?! Budu doufat...

Market: vubec me nestras, ze nestihas varit?! Ja mam jeste do vseho bezlepkovou dietu, takze pokud si nestihnu uvarit, tak umru hlady driv, nez stihnu vychytat prebalovani🙂))

zmuzle
14. srp 2009

Barico, ma vari m. 😝 Jinak ja davam na nocnik po kojeni a je to v pohode. Maly trpel na prdiky a nechtel byt v klubicko a tohle mu pomohlo, jak ho tam pekne drzim, tak se vyprdel a ja byla stastna. Cloveku pak staci malo 😝

barica
autor
14. srp 2009

zmuzle: toz to aby se manzel uz zacal ucit varit🙂... no to bude sranda, hladova mamina, pouzivajici latkovky, z noci nevyspana, hm, dobre vyhlidky, ale ne, urcite se da zvladnout vse, staci jen chtit🙂!

katerinakorbelova
14. srp 2009

Já jsem si docela hezky početla o látkových plenách na této stránce http://www.latkovepleny.info/
Jsou tam i obrázky, jak skládat pleny a různé rady co nakoupit...
😉

iii
14. srp 2009

super tema, konecne som si spravila jasno v niektorych veciach 😉
zaujima ma, ako je to s all size na novorodencoch, resp. od kedy sa daju pouzivat? neviem si velmi dobre predstavit, ako mozu sadnut 3 aj 15 kg dietatu...

marketazam
14. srp 2009

u nás taky vaří manžílek 🙂 ale myslím že bych nestíhala vařit ani kdybych používala jednorázovky...

terezita
14. srp 2009

barico, kdyby se to nedalo stacit, tak bysme nebyly ani na netu.. cas je na vsechno, jen na uklizeni ho zbyde nejak min.. 😀 😀 😀 ale je fakt, ze u nas byl ten prvni mesic narez..

jinak em.byla opruzena jen jednou a to po jednorazovkach, ktere mela vnoci. jinak z latkovek ani n.. prebalujeme co 2 hodky, po kazdem kojeni, kdyz jsme venku, tak i dyl.. kdyz si hraju na krkavci matku.. 😎 😅

a u em.doopravdy curani nepoznam. zkoumali jsme to uz dostkrat a pak se na to vyprdli.. nechavam ji rano po kojeni hodinu rozbalenou na podlozce, kdyz si s ni hraju. vzdycky behem te hodky cura tak 2x, ale nikdy, nikdy se nam nepodarilo rozeznat, ze bude curat..

barico, a mimco mam doma oblecene, bo tu mame docela zimu.. takze sup sup rozepnout druky, vybalit z pliny, hodit na nocnik a je to 😅 jednou jedinkrat jsem to nestihla, ale to nastesti jenom curala, tak nam cvrnkla na gauc a me na nohy 😀

barica
autor
14. srp 2009

no tak u mě bude mimčo a vaření priorita č. 1, takže těžko říct, jestli vůbec zbyde čas na net... ale snad jo, kde bych se zase jinde dozvěděla dulezite info🙂, že?!

jmisa
14. srp 2009

iii, záleží jak která plenka. Mám one size od popolini a jsou i na malého (malý měl při příchodu z porodky cca 2700g), ultrafit od popolini byly velké, ale teď už jsou dobré (cca 4kg), dávám je na noc.
Haipa Daipa pastelky taky v pohodě.

terezita
14. srp 2009

iii, ja pouzivam od jednoho mesice AIO MMT, SWB velur a TBeasyfit fluffle a ty treba em.sedely.. a to nemela jeste ani 3,5kg..
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
kupodivu tyhle tri treba sedely lip, nez nektere vicevelikostni..
jo a haipa daipa vlastne taky hezky padly.

tygrous
15. srp 2009

Holky, jsou lepší svrchní PUL Imse Soft nebo Organic? A máte i fleesáčky? Jsou vhodné na novoška? A které vám nejvíc vyhovují?

marketazam
15. srp 2009

já mám flísáčky co sem si sama šila (mrkni kdyžtak do albíčka- výtvory) a celkem to jde, ale občas mi trochu prosáknou- myslím že u kupovaných to bude nastejno- mám je spíš jako náhradní svrchňáky a dávám je jenom vyjímečně...rozhodně pokud flesáky tak jenom na novoška, pak už nemají smysl vůbec- jak začne mimčo sedět tak v tom místě kde sedí flees hned prosákne...
já mám PUL Imse vimse organic s obrázkama zvířátek (tuším farma) a sme moc spokojení- střídám je s pletenýma vlňákama. mám ještě PUL od Babylucy ale ty jsou nic moc- El má z nich vždycky podrážděné bříško (takže je mám v kočárku taky jako náhradní...)

barica
autor
24. srp 2009

No tedy, odjela jsem na tyden na dovcu, tesila jsem se, co tady najdu jeste dalsich rad a poznatku a ono nic🙂?! Kazdopadne to jdu znovu procist a uz konecne neco objednam, dala jsem si zavazek, ze po dovce zacnu, abych dala vybavicku vubec nekdy dohromady🙂...