Látkové pleny pro novorozence. Jaké jsou nejlepší?

barica
13. srp 2009

Vim, ze o latkovych plenach se vede dlouhosahla diskuse, ale na muj vkus uz je to moc slozita diskuse pro uplneho novacka a jde spise o diskusï mezi uzivatelkami latkovych plen u vetsich deti, o novorozencich se tam toho moc nedozvim a kdyz, tak jsem uplne mimo ze znacek, zkratek apod...
Muzu tedy poprosit psat ty, ktere maji zkusenosti s latkovanim u novorozencu a poradit, jak na to? Jaky druh plinek je nejlepsi, jaky druh kalhotek k tomu pouzivat, latkovat i v noci, nebo kombinovat s jednorazovkami? Jsou nejaka uskali, kterych se mam vyvarovat?
Myslela jsem, ze nejlepsi je pouzit separacku, vicevrstvou plenu a na ni pul kalhotky. Pak jsem ale nekde cetla, ze vv plenky jsou na novorozence objemne, protekaji apod., ze je lepsi pouzit ctvercovou na novosklad? Co to znamena, pouziva se jen jedna cc plena, nebo vice? Uplne nejlepsi by bylo, napsat mi nejaky zakladni navod a co nakoupit🙂... Samozrejme me zajimaji i zkusenosti co se znacek tyce, ale pak prosim nepsat ve zkratkach🙂 a prip. i ktere internetove obchody jsou pro koupi plenek nejlepsi? Diky moc...

zlilly
11. říj 2010

Jestese musim sverit s jednim dojmem. mamka doma nasla asi 4 plenky jeste po nas, cili skoro 30 let stary a holky, takhle uzasnou latku, to sem nikde nevidela. zadna z tech modernich plen na ktery sem si sahla nebyla takhle jemnoucka. maji teda uz roztrepeny okraje a par der, ale nemaji jedinej zmolek, pripadaji me husteji tkany a jsou primo neuveritelne hebucky. tak si rikam, cim to je?

andelka
12. říj 2010

@zlilly postřeh se svrchníma kalhotkama mám stejný, mám 4ks a i když teď budu kupovat větší velikost, koupím zase 4, opravdu i mně někdy dvoje visí a musí být další na výměnu 😅
Separačky používám, ale taky už mě napadlo, jestli jsou nutné, vaječina někdy uteče i mimo a taky to jde nějak dolů. No ale mám ještě 2 role celulozových, tak je asi spotřebuju. Jak začne mimi kadit bobky, tak se to určiě hodí, že to ta separačka chytne, u vječiny prostě pustí do plíny tu "vodu" a to hustší se vyhodí se separačkou, není tolik 😝 v umyvadle 😅
Se starýma plínkama zkušenost stejná, dávám hlavně pod hlavičku, ať je na měkkém. Čím to je nevim.

jankabry
24. lis 2010

po delší době obnovuju téma 🙂

Po dlooouhé době vybírání a desítkách hodin virtuálního nakupování na bráně k dětem 😀 jsem došla ke konečnému seznamu pro novoška. Budeme tedy používat ze začátku jenom čč na novosklad. Včera jsme to s manželem zkoušeli poskládat a jde to v pohodě 🙂 tak uvidíme, jak to dáme na mimčo 😉
nemám úplně jasno v tom, které čč jsou nejlepší, tak beru od každého něco a nejvíc teda těch opěvovaných Kikko Lux

můj konečný seznam úplně všeho:
30ks Kikko Lux nebělené 70x70
10ks Libštátské pleny 70x70
4ks IV mušelínové 75x75

5ks Kikko vícevrstvé vel. S
5ks Popoliny vícevstvé vel. S

1ks Tots Bots bambusová plenka 60x60 na vyzkoušení
3ks Kikko bambusové plenky 70x70
5ks Baby Lucy bambusové plenky 30x30 jako vkládačky

1ks Disana zavazovací
1ks Hemp hour strap zavazovací

1ks IV PUL fox vel. S
1ks IV PUL organic vel. S
1ks BM PUL vel. S

1role Popoliny separační celulozové plenky
1ks léčivá vložka z buretového hedvábí
1ks vosk na impregnaci švů PUL kalhotek
1ks snappi sponka

Co vy na to???

zlilly
25. lis 2010

ahoj, hlasim, ze za sebou mame skoro dva mesice latkovani docela v pohode 😉 ukazalo sem ze plinek je dost, ze i presto, ze sem nakupovala dost nahodne a chaoticky, tak jsem nekoupila zadnou blbost a mimco je spokojeny. ted si ale rikam ze noovsklad uz nejak neni ono. co myslite, jakej sklad pouzit na skoro 6ti kilove ditko? diky, mejte se.

helulela
26. lis 2010

@jankabry hezký, hodiny práce jsou vidět🙂 já čč nepoužívala, tak ber následující s rezervou
na počet máš plínek dost, podle mě ti zbyde i na ostatní provoz, jestli jsi to tak zamýšlela
k zavazovačkám - holky tady někde doporučovaly spíš Disany, ale zkusit můžeš, zas taková pálka to není
svrchňáků bys myslím uživila víc, tohle je úplný minimum. Vyzkoušej v praxi, dokoupit pak můžeš vždycky.
s voskem a hedvábím bych klidně chvíli počkala, jestli to bude třeba, já to nikdy nepoužila
a osobně se přimlouvám aspoň za dvoje kalhotovky, třeba u doktora budeš mít jednodušší přebalování a až mimi povyroste, stejně by na ně došlo... ale to je na tobě 😉

jankabry
26. lis 2010

@helulela díky 🙂 ! No to hedvábí stojí 90,- tak to neřeším a je fajn to mít v zásobě 😉 vosk za padesát takže to asi vezmu no ... Ty svrchňáčky taky vím, že to bude asi minumu, ale chtěla jsem takový základ, od čeho se odpíchnout, když nemám zkušenosti s konkrétními typy a značkami, tak ať si to ověřím v praxi. Příjde mi zbytečné toho kupovat hned více a pak to rozprodávat.
Já mám už doma z druhé ruky IB SIO se třema náhradíma setama, tak to by mi k doktorovi mohlo stačit 😉 a o kalhotovkách uvažuju, vezmu na zkoušku BL flanelky když jsou za pár kaček a možná nějaké bamboozle a pod. z bazárku, uvidím. Nechci moc na kupovat jednovelikostní na malé mimi .. a když nemám vyzkoušenou kvalitu a spokojenost, tak na pár měsíců kupovat tu nejmenší velikost se mi nechce no ...

xovicka
26. lis 2010

@jankabry taky nakupuju plíny na novoška, jen bych se pozastavila nad těmi libštátskýma, ty jsou docela dost kritizované, já bych nebrala, a pak bych vzala i více snapek, já mám tři. Jedna se pokazí, nebo někam zapadne...

Z toho, co jsem vybrala já, tak zatím asi:
20 ks čtvercovek od mojí mamky tzv tetrapleny. k tomu si dokoupím ještě 10 kikko lux. Tím pro začátek končím se čtvercovkama.
Chci vyzkoušet pár kalhotovek (mimimálně v noci rozespalá novosklad určitě nestvořím).Hodlám si objednat 4 imse bioflanel a 4 imse biofroté, koupila jsem 2 anavy hezké na patentky pro parádu.
Pořídila jsem 20 bambusových vkládaček od anavy (určitě využiju minimálně do čtvercovek, když se na sebe vrství tři čtvercové plíny, fakt to vypadá blbě)
Na vyzkoušení vezmu od imse i 2 pleny vše v jednom (jedno NB a jedno S, k doktorovi a do obchodu se budou hodit)
Koupím 3 svrchňáky organik od imse (asi 1 NB a 2 S)
Pořídím též celulozové separačky od imse.
Mám 3 snapky.
Chci koupit ještě nějaké bezpečnostní špendlíky (minimálně na imse budou líp držet)

Vzhledem k tomu, že novorozenecké plínky dlouho nevyužiju, snažila jsem se vybírat jen pár kusů a levnějších (nepotřebuju barevné obrázky). A jelikož budu sušit v bytě na sušáku, tak jsem se snažila o rychleschnoucí kousky). Až mimčo povyroste, pak budu dokupovat, podle toho, co se osvědčilo.

jankabry
27. lis 2010

@xovicka konečně kolegyně "plánovačka" 🙂
Tak zkusím odpovědět nějak pořadě...
Každý kritizuje něco jiného, já jsem nad sestavením toho seznamu strávila tak dva měsíce minimálně 😅 Ptala jsem se na hodně různých diskuzích, pročítala weby a pod. a někde chválí Kikko Lux do nebes, jinde před nimi preferují právě ty Libštátské ... takže jsem se rozhodla koupit to takhle a když tak dokupovat podle osobních zkušeností. Ale nejlepší jsou prý ty IV mušelínky .. jsem na to zvědavá, koukala jsem na ně na živo a jsou fakt jiné .. uvidíme no 🙂 V případě nespokojenosti mám spoustu blinkacích plenek či hadrů na okna 😉
Já mám asi 10 minut od domu kamenný obchod s látkovkama, takže není problém kdykoliv cokoliv dokoupit - třeba ty snapky.

Vkládačky mám ty bambusové čtverce a k tomu dvě deky Irmy a froté ručníčky z Ikea 😉 příjde mi zbytečně vyhazovat penízky za flísové vkládačky, když nastříhaná deka nebo ručníček udělá stejnou službu 😎

Kalhotovky IV Bioflanel taky zkoumám 😉 jsou jednovelikostní, takže je asi koupím ... anavy jsou fajn, na prcka ale asi nevyužiju...
K tomu skládání novoskladu rozespalá - já si všechny čč asi předskládám. Už jsem vymyslela jak je složit předskládané do čtverečku, abych na tři pohyby měla plenku připravenou k akci 🙂 takže to bych úplně drasticky neviděla.

Vše v jednom mám Itti Bitti snap in one S a M (to emko samozřejmě do budoucna, ale koupila jsem to v super akci na bazárku 😉 ) pak chci dokoupit ještě nějaké Mommy's Touch a BBH .. uvidíme 😉

S tou velikostí svrchňáčků jsme tady dost diskutovaly a já v našem případě NB asi brát nebudu, leda tak z bazárku do foroty. Jsme s manželem dost velcí - oba 180cm, manžel měl při porodu 4,5kg 🙂 takže my prcka asi mít nebudeme ... uvidíme no ...
Ke značce - ač ze začátku přesvědčena o tom, že koupím jen IV organic a fox, teď chci vyzkoušet i jiné. Takže BM nebo thirsties, ale ty jsem nikde nenašla dostupné :-/

Já to brala tak, že tohle je seznam, se kterým do začátku fakt vystačím a když bude něco potřeba, tak pro to pošlu manžu nebo babičky 😉 výhoda látkového obchodu kousek od domu, no 😀 😎 pak budu samozřejmě experimentovat 😉 od kusu koupím ty, co se mi líbí (a že jich je dost 🙂 ) a pak budu dokupovat ...

xovicka
28. lis 2010

O těch IV mušelínkách jsem taky vážně přemýšlela. Jen jsem řešila tu cenu. Jsou opravdu o tolik kvalitnější než obyčejné kikka, aby byly o tolik dražší. Fakt mě lákají, třeba ještě podlehnu. Taky už mám své čtvercovky naskládány na menší čtverečky, aby před použitím stačily jenom roztáhnout, ale znám se, v noci bývám nepoužitelná.

IV flanelky neber, pokud nemáš bezpečnostní špendlíky, snapka na nich drží blbě a bez připnutí to zvládnou zabalit do svrchňáků jen profíci. Froťáky by měli ale jít i se snapkou. Navíc flanelky prý na starších dětech protékají, já je beru jen na vyzkoušení na novoška, protože jsou levné a rychle schnou. V univerzální velikosti už je asi brát nebudu.

Já i manžel jsme byli po narození malinkatí, oba jsme byli pod tři kila, tak proto radši kupuju novorozenecké velikosti.

Flísové vkládačky bych taky nebrala, mám bambusové. Jsem zvědavá, jestli je ten bambus opravdu takový extra-savý zázrak. Jde mi o to, aby mimino mělo menší zadeček než se čtvercovkama na osminy.

Irma, jestli to chápu správně funguje spíš jako separačka než jako vkládačka. Byla jsem si ji v ikee osahat a je to taková umělá hmota, že opravdu věřím tomu, že funguje. Já ale raději zůstanu u celulózy, líbí se mi představa, že je po použití normálně spláchnu do záchoda.

helulela
29. lis 2010

flís jedině jako separačka... bambus na vkládačky určitě nejlepší, ten rozdíl v savosti je opravdu znát, já momentálně velebím Babyidea

k IV - máme flanelky i froté, snapka mi na nich nedržela, ale problém jsme s tím nikdy neměli. Vím, že si na to lidi stěžují, že ta plínka různě putuje, ale asi to chce jen dobře padnoucí svrchňáky. I když "profík" mě potěšil 😉 Flanel obecně zrovna extra savý není, ze začátku to i stačilo, později jsem přidávala bambusovou vkládačku.

rosslyn
2. led 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat...ani mě nenapadlo, že bych používala na mimi látkovky, už takhle mi z těch mimáckých věcí jde hlava kolem...ale pak mě to začalo zajímat, načetla jsem milion témat a vím stejnou tečku jako na začátku, každý radí něco jiného. Rozhodla jsem se teda pro kompromis, chtěla bych zkusit jednorázovky v kombinaci s látkovkama...

Resp. látkovky...potřebuju něco pro mě jednoduchého, od čeho se pak kdyžtak odrazím. Co si myslíte o těchto anavy?

http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

jsou jednovelikostní a chtěla bych k nim dokoupit ty vkládací bambusové vložky....

je k tomu potřeba ještě něco jiného?

sokil
2. led 2011

@rosslyn k plínečkám jsou přidané i vkládačky, jedna dlouhá (jde připnout patentkami) a jedna krátká. Jinak skvělá volba, lepší ani neznám 😉 Jinak k nim samozřejmě potřebujem svrchňáky 😀 Volila bych je pro větší mimi, my začali používat od 3 měsíců. I tak mi bylo líto, aby do takové krásy kakal 😎
Jinak nejjednodušší pro novoška je novosklad z obyčejných čtvercovek (často se přebaluje) a na to PUL svrchňáky (já měla Imse Vimse organic a spokojenost)

helulela
3. led 2011

@rosslyn nerada bych ti v tom dělala další binec. Anavy Easy určitě super plínky, AIO celkově se líp užijí spíš u staršího dítěte, ale jestli je chceš používat u novorozence, tak v podstatě není důvod, proč by to nešlo. Vkládačky jsou už v kompletu s plenkou a na tyhle svrchní kalhotky nepotřebuješ, takže máš v podstatě všechno (+separačky, kbelík s víkem na skladování). Vkládačky navíc asi moc nevyužiješ, novorozenec tolik nečůrá, takže nemusíš řešit savost, zato ti komplet všechno pokaká, takže představa, že budeš měnit jen vkládačky je utopie.
Určitě je fajn s něčím prostě začít, jak se do toho postupně dostaneš, dokoupíš další. S praxí to opravdu přestane být tak složité, jak ti to třeba teď připadá.

rosslyn
3. led 2011

@helulela Po tom včerejšku, jak jsem celý den hledala ty nejvhodnější AIO jsem se do těch plínek tak nějak zbláznila a rozhodla jsem se, že budu i skládat ty klasický bílý, na ně se dá nějaká vkládačka a separačka a ty prďácký svrchní kalhotky🙂 Akorát, že u anavy jsem ještě neviděla PUL svrchňáčky, ale snad brzo budou🙂

helulela
3. led 2011

@rosslyn Vidíš, jak se vyznáš 😉 Anavy PUL nevím, kdy budou, ale klidně se Ivy zeptej. Jinak dobré PUL jsou Imse Vimse Organic a Thirsties. Když už jsi se odhodlala i do systému plínka + kalhotky, tak fajn jsou i ty Anavy bambusové prefoldy - nejdřív jako kalhotkový sklad, později narovno.

rosslyn
3. led 2011

@helulela prefold je dlouhá bambusová vkládačka? Mají vkládačky, že to vypadá jako dámská vložka a pak takový dlouhý, který se dají poskládat do několika vrstev. Jinak se do těch ANAVY AIO dávají vkládačky na patenty a v nabídce jsem je zvlášť neviděla?

helulela
3. led 2011

@rosslyn prefoldy jsou ty vícevrstevné plenky. Patentkový vkládačky zvlášť myslím nedělají, jen ty bez patentků. Jinak v plence je vždycky ta krátká i ta dlouhá.

rosslyn
3. led 2011

@helulela Děkuju moc za rady, zase se tady stavím, teď se kouknu na ty svrchňáčky, cos mi doporučila, abych měla v záloze, kdyby ANAVY nestihly udělat ty PULky než se malá narodí. Ale Iva tam psala 1.12. , že počítá že za měsíc už budou ve výrobě, tzn. teď by je už měli začít vyrábět🙂

helulela
3. led 2011

@rosslyn nemáš zač, do března to třeba stihnou 😉

beruskanula
3. led 2011

ahojky...
super svrchnaky jsou rostouci thirsties a pak taky blueberry 🙂

ja teda nelatkuju uplne od narozeni, ikdyz jsem chtela.... malymu bylo vse velky, i ta nejmensi papirovka 😔 😝 ...
ale potom jsem to rozjela ve velkym 😀 , na doma ze zacatku dost novosklad s vkladackou, na to pulky, kdyz nekam jedeme tak kalhotkovky, aio, a na noc pastelku s vkladackou 🙂

🙄 koupila jsem si kalhotkovku tots bots a zatim jsem zklamana, i po zmenseni protyka, je vetsi, tze bude cekat v supliku, spolecne s popoliny rainbow 😀

rosslyn
3. led 2011

@helulela ha, tak už jsem na ně mrkla, líbí se mi spíš ty Thirsties, mají veselejší barvy🙂 Ale nejsou jednovelikostní...tak si zase říkám, že to je zase komplikace pro mě🙂 no, uvidíme, jak se pochlapí anavy

beruskanula
3. led 2011

@zlilly : co zkusit draka? taky o nem zacinam uvazovat 🙂

helulela
3. led 2011

@rosslyn Thirsties existují i rostoucí, to máš potom jen dvě velikosti. Jednovelikostní třeba Blueberry nebo Bambinex, holky je chválí, osobní zkušenost nemám. Jestli ti nejde o finance, tak vícevelikostních svrchňáků se neboj, začneš s malýma a až budou malé, pořídíš větší, případně jiné, když vám ta značka nebude vyhovovat, kila jsou jen orientační, jde spíš o "postavu" mimča a jaké plínky dáváš pod ně.

helulela
3. led 2011

@beruskanula jakou máš tu Tots bots?

beruskanula
3. led 2011

@helulela : od TB mma jeste tuto kalhotkovku ata je super🙂

http://www.4babies.cz/e-shop/tots-bots-flexitot...

rosslyn
3. led 2011

@helulela ano, teď jsem to projela ještě jednou a našla jsem svrchňáky 3-9 kilo a od 9-36 kilo, což je super🙂

Holky, ještě bych se chtěla zeptat, do těch čtvercovek - co byste doporučili za tu separačku (tam se dává nějaká role jakoby papírová, co sem pochopila) a taky, co byste doporučili jako vkládací - jsou docela dost drahé, někdo říká, že stačí nastříhat deku z ikey? a jak? na čtverce? nebo jenom na obdlélníček?

xovicka
3. led 2011

Separačky jsem pořídila na novorozence od imse vimse celulozové, jdou normálně spláchnout do záchoda, stejně myslím poslouží i kterékoliv jiné celulózky. Irma je spíš až na větší děti, na vaječinu to moc není. Jako vkládačku jsem zainvestovala a koupila z anavy 20 těch krátkých bambusových, co vypadají jako vložky, ale stejně určitě poslouží i čtvercovka složená na osminy a mnozí si oblíbili froté žínky z ikey.

helulela
3. led 2011

@beruskanula já mám TB AIO, střih vypadá dost podobně a teď taky začala protékat kolem nožiček, ale bude to spíš tím, že už nestíhá savostí. Dávala jsi ji jen s originál vnitřkem? Třeba by líp seděla, kdyby se přidala ještě nějaká vkládačka, jinak asi neporadím.
@rosslyn deka z Ikea je flís, takže jenom jako separačka, nesaje nic, stříhala jsem 15x30 cm. Jinak separačky se doporučují třeba Popolini celulozové nebo koupíš i normálně v lékárně Canpol, ty stojí asi 30 Kč. Vkládačky vybírej spíš bambus, mám třeba Baby Lucy a jsou fajn. Nebo jestli aspoň trochu šiješ, kup si látku a můžeš nějaké vytvořit.

beruskanula
3. led 2011

@rosslyn : jako separacky doporucuji ty celulozove od popolini 🙂
a vkladacky jsem poridila od haipa daipa 🙂
ad canpol separajdy... mam doma jedno baleni, stejne jako od popin a ty jsou des-dle meho, lepsi ty popolini

🙂

@helulela : i jsem vkladala, proste vycpavala, ale i tak protyka 😝 , no musime trosku jeste pribrat 😀 🙂