Látkové pleny pro novorozence. Jaké jsou nejlepší?

barica
13. srp 2009

Vim, ze o latkovych plenach se vede dlouhosahla diskuse, ale na muj vkus uz je to moc slozita diskuse pro uplneho novacka a jde spise o diskusï mezi uzivatelkami latkovych plen u vetsich deti, o novorozencich se tam toho moc nedozvim a kdyz, tak jsem uplne mimo ze znacek, zkratek apod...
Muzu tedy poprosit psat ty, ktere maji zkusenosti s latkovanim u novorozencu a poradit, jak na to? Jaky druh plinek je nejlepsi, jaky druh kalhotek k tomu pouzivat, latkovat i v noci, nebo kombinovat s jednorazovkami? Jsou nejaka uskali, kterych se mam vyvarovat?
Myslela jsem, ze nejlepsi je pouzit separacku, vicevrstvou plenu a na ni pul kalhotky. Pak jsem ale nekde cetla, ze vv plenky jsou na novorozence objemne, protekaji apod., ze je lepsi pouzit ctvercovou na novosklad? Co to znamena, pouziva se jen jedna cc plena, nebo vice? Uplne nejlepsi by bylo, napsat mi nejaky zakladni navod a co nakoupit🙂... Samozrejme me zajimaji i zkusenosti co se znacek tyce, ale pak prosim nepsat ve zkratkach🙂 a prip. i ktere internetove obchody jsou pro koupi plenek nejlepsi? Diky moc...

marketazam
13. srp 2009

Ahoj- tak naše ELiška má 5 týdnů a látkujeme od příchodu z porodnice. Musím říct že nejvíc mi vyhovují zavazovačky Disana a do nich nějakou vkladačku (to je jedno jakou) na druhém místě jsou bambusové čtvercovky kikko a na třetím všechny ostatní čtvercovky. kalhotkové pleny mám taky a různé ale přijde mi že na to jak často člověk přebaluje tak jsou zbytečně objemné a musel bych jich mít člověk hrozně moc aby stíhaly schnout -dávám kalhotkovou plenku baby lucy froté na noc, přes den je prakticky nepoužívám. U novošků je největší problém že hovínka jsou velice tekutá takže pokud plenka dobře netěsní tak ti protečou kudy můžou- proto mám tak ráda ty disany- krásně obepnou nožičky a ještě se mi nestalo že by protekly. Na novosklad používám jednu plenku- ale přebaluju opravdu po každém učůrnutí- takže i 12x a více za den- pokud bys chtěla aby více vydržely tak musíš dát plen víc nebo dát tam nějakou vkladačku...
Ze svrchňáků používám nejvíc vlastnoručně pletené vlňáky a potom PUL imse vimse organic

kackaj
13. srp 2009

Ahoj 🙂 Marketko, mimi teprve cekame a vybavu vcelku mam z vicevrstvych plinek, nejake libstatske ctvercovky a asi patnact kalhotovych plenek, se kteryma pocitam taky spis po nejake dobe, tak cca od 3 mesicu veku nebo tak nejak. Svrchnaky taky imse vimse organic a dvoje vlnaky disana. Chtela jsem se zeptat prave na ty disani plenky - kdyz das disanu a vkladacku, davas na to jeste svrchnaky, nebo ne? Me se ta disana libi sama o sobe, nejradsi bych na to uz nic nervala 🙂 Ale stejne asi uz dokupovat nebudu, mam toho haba kuk 😀 Kdybyste nahodou nekdo meli zajem, rada prodam jeste nenosene vicevrstve plenky popolini velikost 1 i 2 a svrchnaky imse vimse organic, od kazde velikosti 1ks (s,m,l) - na cene bychom se mohly osobne domluvit, samozrejme bych to prodala za levneji, nez jsem nakoupila. Nakoupila jsem toho zbytecne moc a pak jsem se rozhodla jeste pro ty kalhotovky.

marketazam
13. srp 2009

ty disany se dají dát i samotné ale prosakují takže pokud budeš mít mičmo na nějaké nepromovakavé podložce jenom v plínce a tričku tak to jde- ale pokud ho potřebuješ obléct i do nějakých kalhot tak doporučuju i svrchňáky. Jinak ty vícevrstvé plenky se taky dají skládat na novosklad (jenom zahneš jednu stranu do špičky a sepneš snapi sponkou) ale moc netěsní- já mám doma 4 a moc je nepoužívám...

barica
autor
13. srp 2009

Marketo, jsem z toho jelen🙂 na Disany jsem take koukala, ale bylo mi receno, ze pouzit plenku, zavazovaci disanu a pul kalhotky je uz moc, navic pry zavazovacka je az na trosku vetsi deti?! Vkladackou myslis nejakou tu "saci" plinku, ktera jakoby zvetsuje mnozstvi pojmute tekutiny? A separacku nepouzivas vubec? Docela me mrzi ty vicevrstve plenky, ja byla na prezentaci, kde to podavali jako super vec na novosky ale z diskusi mi vyplynulo, ze moc oblibene nejsou?! Jdu mrknout na ty bambusove čč kikko.

barica
autor
13. srp 2009

Jakou velikost těch čč kikko máš? Koukala jsem, že mají 3 velikosti? Tu take skladaš do novoskladu?

marketazam
13. srp 2009

no mě taky na prezentaci látkových plenek říkali že na disany je zbytečné dávat svrchňáky, ale když protýkají tak nic jinýho nezbyde- a ve skutečnosti je zavázánído disany mnohem hubenější než třeba kalhotková plenka takže i se svrchňákama má mimčo menší zadeček- myslím že na malé děti jsou zavazovačky nejlepší- nedokážu si představit jak by člověk vázal disanu na běhající batole... jj vkladačka je jakoby látková vložka- jsou z různých materiálů a zvyšují savost plen. Separačky používám do kalhotkových plenek nebo přes tu vkladačku- do novoskladu separačku nedávám- ale to záleží na tobě jak se ti bude chtít. každopádně na novorozence kup celulózové separačky.
Ty vícevrstvé si myslím že sou dobrý až když dítě kadí tuhé bobky a ne vaječinu- potom se vrazí jenom poskládaná vícevrstvá do svrchňáků a je to, ale omotávat vícevrstvou kolem mimča je nic moc a dát ji jenom jako obdélník se moc nedá protože vaječina ti proteče...

marketazam
13. srp 2009

ty bambusové sou myslím jenom jedna velikost- jsou barevné (zelená, žlutá, oranžová)
http://www.branakdetem.cz/bambusove-barevne-kik...
a skládám je taky na novosklad

hanka128
13. srp 2009

holky nejlepší ze začátku jen čtvercové plenky 😉 a svrchní pul kalhotky. jiné vychytávky si vyberete až pak 🙂
a čtvercové plenky nejlépe skládat na novosklad a na něj ke zvýšení savosti dát ještě jednu čtvercovou plenku složenou na osminu, nebo vícevrstevnou plenku nebo froté,bambusouvou vkládačku nebo ikea žínku-fantazii se meze nekladou 😀
na kalhotkové plenky je moře času a vlňáčky jsou na novošky nanic...ta vaječina je děsně tekutá 😀
tak držím pěsti ať to jde 🙂

hanka128
13. srp 2009

bacha ty bambusové pěkně obdelníkují a novosklad se z nich pak pěkně blbě skládá....a hodně holek si stěžovala, že taky krepovatí...
vícevrstevné plenky mám od kikka a jsou fajn 🙂 a čtvercové taky 🙂

marketazam
13. srp 2009

já teda vlňáky používám častěji než pul svrchňáky a prala sem je zatím asi 2x - při dobře zavázaném novoskladu nebo s disanou mi malá neproteče

marketazam
13. srp 2009

jj to je pravda že bambusové zobdélníkují- ale mě to při skládání nevadí, krepovatění sem nezaznamenala- zato jsou po vysušení krásně hladké a vypadají jako vyžehlené což se o normálních bavlněných čtvercovkách říct nedá- ty vypadají jako kdyby je požvýkala kráva i když je krásně pověsím - přijdou mi lepší než kikko lux - krásně rozvedou tekutinu po celé ploše zato kikko lux nebo imse vimse čtvercovky mi v pročůraném místě klidně prosáknou skrz a zbytek je suchý. Já teda nedám na bambusové kikko dopustit, ale každý má jiné zkušenosti a každému vyhovuje něco jiného...

barica
autor
13. srp 2009

Marketa: no na jinych strankach maji i menši velikosti 30x30 a 60x60, ale myslela jsem si, že budeš mít asi tu "největší" a skládáš na novosklad, OK, píši si do seznamu🙂 Nepouštějí barvu?

Hanka: takže když bych dala separačku, vícevrstvou plenku (pro zvýšení té savosti) na to čtvercovku na novosklad a svrchní kalhotky (velikost S?), tak je to OK? Nebude mít prckem moc velký zadeček? Jen už je to asi opravdu složitější systémí, než jednorázovka, ale možná je to jen o cviku a co bych pro dobro miminka neudělala🙂, že?!

Navic na začatku se asi stale pořád přebaluje, tak možná, když je člověk doma a nikam ven nevyrazí, tak stačí jen čč na novosklad a svchňáky? Dají se ty plenky na novosklad předskládat, nebo už v tom má člověk pak takovou praxi, že to dělá pokaždé před přebalováním? Jsem zvědavá, jestli k tomu donutím manžela🙂)

marketazam
13. srp 2009

barvu nepouštějí, kombinace čtvercovka, vícevrstvá a separačka je určitě v pohodě- zadaček bude mít vleký, ale to mají novoši skoro ve všem- já používám jenom čtvercovku a stačí to
a novosklad si poskládám při žehlení a trochu si ho zažehlím - pak to pěkně drží a mám připravenou hromádku plenek už poskládaných, ale po pár plenkách získáš takovou praxi že to budeš zvládat i při přebalování...

barica
autor
13. srp 2009

žehlení?! netvrdí náhodou všichni, že se žehlit plínky nemusí?!

jaký počet čtvercových plínek, ať už jakékoliv značky a materiálu, máš?

budu si už muset nějakou čč koupit pro radost a učit se skládat🙂

hanka128
13. srp 2009

tak zadeček mít velký bude a budeš mít pocit, že je z kopce,ale z koepčka jsme byli i my a xgenerací předků před náma 🙂
a já jela systém čč na novosklad+další čč na osminu nebo vv a celulózová separačka a svrchní kalhotky pul od imse vimse, měla jsem i velikost NB a v pohodě jsme ji užili do těch 6 kil,malá měla při narození 3,55kg. ale budou ti stačit i velikost S.
plenky jsem měla předskládané na novosklad a osminy-a mm se to naučil moc pěkně 😉 žehlit jsem žehlila asi 2 měsíce a pak už nic.
a musím říct, že čč mi nejvíce vyhovují i teď-je s nimi nejmíň práce a nejrychleji schnou. sice kalhotkové plenky a All in one plenky taky máme,ale čč jedeme nejvíce.

jmisa
13. srp 2009

Taky látkujem od příchodu z porodnice.
Nejvíc používám čtverce kikko lux (70*70), nejdřív jsem vázala novosklad a dovnitř něco - další čč nebo ručníček či žínku z Ikea a navrch PUL a teď už skládám na draka, líp to těsní.
Krom toho mám pár kalhotovek, zavazovačky Disana, HHS atd. Ale to už bych dokupovala později.
Možná bych koupila opět Haipa Daipa pastelky, ty drží na novoškovi pěkně a pak už se dokoupí podle toho jak bude mimčo stavěné.

Svrchní používám PUL, manipulace s vlňákama a ruční praní není nic pro mě.

Žehlení - žehlila jsem čtverce do konce šestinedělí, teď už nežehlím.

hanka128
13. srp 2009

jo a máme čč od kikka 70x70cm,ale už by se mi hodily i ty 80x80-bo novosklad ze 70 je už pro nás děsně malý,ale draka zatím z nich udělám.
no a pokud máš možnost od příbuzných staré čč-tak ty jsou nejlepší 😵

jo a nebo můžeš taky dávat jen 1-2plenky jen na osminy,ale je tam větší riziko nehod vaječiny na svrchní kalhotky.
svrchních kalhotek potřebuješ 3 kusy-jedny má na sobě,další větráš a další máš jako zálohu.nemusí být všechny stejné velikosti-stačí 2xS a 1xM.

barica
autor
13. srp 2009

no prosím, s těmito informacemi už se dá pracovat🙂... nakoupím tedy různé druhy čtvercovek a nějaké vv, kalhotky od Imse vimse, ty se mi libi nejvic a ono to nějak dopadne. Oni ty čtvercovky pro mě budou nejlepši i kvuli schnuti, nemam ani balkon, ani sušičku, tak abych se vůbec suchých plínek dočkala🙂...

Ještě mi prosím napište nějaký ten základní počet čč, tak asi 50? Nebo víc?

jmisa: od kdy skládáš na draka? tento sklad mi totiž přijde jednodušší, než novosklad, lze draka použít i na novorozence?

marketazam
13. srp 2009

měla bys žehlit aspoň šestinedělí- já teda zatím žehlím- nelíbí se mi když sou ty plenky zmačkané, ale uvidím jak dlouho mě to ještě bude bavit...
a haipa daipa pastelky jsou taky fajn- jenom z nich udělat výbavu leze trochu do peněz- ale já sem si ušila pár vlastních z ručníků...

tygrous
13. srp 2009

barica: super téma. Já sice prolezla všechny ostatní diskuze s látkovkama a branukdetem.cz a je fakt, ze i kdyz jsem si udelala jakysi obrazek, co je treba, tak jsem se v tom mnozstvi uz ztracela... A tady to bude na ten zacatek hezky popsane. Doufam😉 Takze holky, jen tak dal, my zacatecnice vam budeme moc vdecne!
-
Jinak dnes me zklamala sestrenka, kterou jsem zviklala na latkovky - jina kamoska ji rekla, ze jeji mimi melo z latkovek opruzeniny a ze jednorazovky z tesca jsou mnohem lepsi, takze sestrenka na latkovky prdi a jde do tescoplinek☹

marketazam
13. srp 2009

čtvercovek potřebuješ podle toho jak často chceš prát- počítej tak 10x denně přebalení

zmuzle
13. srp 2009

Tak my latkovali, az kdyz mu upadl pupecni pahyl, protoze jinak by ta latka mu to drazdila, jak to je vysoky. Taky jsem vazala novosklad s kikko lux eco 70x70 a vycpavala jeste jednou cc na osminy. Na to svrchanky a vlnaky jsme taky vyuzili. Mo cmi zase nekajdil a v noci vubec, takze na noc jednoznacne BBH bambus.
Na vycpani rovnez dobry zinky z Ikei a jako separacky davam roztrihanu deku Irmu taky Ikea.

barica
autor
13. srp 2009

tygrous: diky🙂, ja uz jsem o tomto tematu premyslela delsi dobu, jen jsem se bala, aby me administrator nezrusil, protoze temat na plinky je tu opravdu hodne, ale novorozenecke tema zvlast neni nikde...

marketa: takze ty pouzivas tento system opravdu i na noc? kolikrat v noci musis prebalovat? na noc davas plinek vic, nebo system stejny jako ve dne?

trosku mimo tema, ale urcite se hodi, cetla jsem skvely a levny recept na opruzeniny u miminek - 2 lzice kvalitniho olivoveho oleje smichat s 1 lzici vody, dat do nejake nadobky a proklepat, vznikne pry konzistence podobna "kremu" a tim natirat opruzeniny, je to pry stary italsky recept a zabira, tak snad ho do porodu nezapomenu🙂

hanka128
13. srp 2009

tygrousi tak mi naopak jsme chtěli dávat díky tomu, že má naše dcera hypotonii papírové na hraní-lépe se v tom hýbe,jenže jak na ně není zvyklá tak máme smolíka pacholíka....opruzeniny jak p.ase 😠 a hlavně z tesco plínek..tak si vyber.... 😀

pokud budou jen čtvercovky tak 40-5Oks,ale 40 stačí a já osobně třeba na dovycpání dávám čtvercové plenky od hyblera 😀 takže tady mám 30ks od kikka,15ks od hyblera a 12vv a 6kalhotkových plenek a 2 All in one a 2 zavazovačky.

a draka jsem používala od 3.měsíců do té doby jen dovycpaný novosklad 🙂

marketazam
13. srp 2009

jak už sem tu psala- na noc dávám kalhotkovou plenku+ vkladačku + ještě upletený obdélník z bambusové vlny + separačku- ten bambusový obdélník krásně saje takže pokud se v noci malá i nepokadí tak je v suchu a není potřeba přebalovat, přes den střídám jednu bambusovou čtvercovku na novosklad a disanu s vkladačkou

hanka128
13. srp 2009

a my osobně teď máme docela spotřebu-dávám jí jen jen 1 plenku na osminu a vlňáčky a to je hned počůrané.....a když je madam vzteklá před spaním-tak musím toho vycpaného draka i 2x přebalovat...ale mě to neva,hlavně když má prcku v suchu a pěknou 😵

barica
autor
13. srp 2009

Marketa: no vidis, nejak mi uniklo, ze na noc davas kalhotkovou plenku, no ale pokud vydrzi celou noc, tak to je super!

hanka128
13. srp 2009

market taky gratuluju 😀 ,ale nám nevydrží ani bambuska od baby bee hinds-je to prostě malý průůůůůůtokáč 😵

marketazam
13. srp 2009

ty kalhotkové plenky mají většinou savost celkem velkou- až zbytečně na to že malé mimčo (nebo apsoň to moje) skoro pořád i kadí takže musím přebalit i když je plenka skoro suchá- proto nám asi stačí jenom jedna plenka na novosklad a nemusím ho ničím vycpávat. Snažíme se o bezplenkovou komunikační metodu takže občas se i vyčůrá mimo plenu- tak třeba časem spotřebu snížíme...

marketazam
13. srp 2009

hanka128- asi jak je starší 🙂 přeci jen půlroční mimčo musí vyčůrat víc jak malý novošek...