Látkové pleny, starost nebo radost?

martulaa
1. dub 2009

Ahojky,

píši diplomovou práci na téma motivy ekologického chování a v rámci ní se zabývám i látkovými plenami. Když jsem si pročítala diskuse na téma látkovky, nenašla jsem v ní odpověď na tuto otázku: Práce s plenami jistě každé z nás zabere více či méně času; zajímalo by mě, jak tento čas trávíte: máte to štěstí, že plínky můžete věšet venku na zahradě, takže věšení je pro vás příjemná činnost spojená s procházkou po zahradě společně s mimčem? Nebo jako já bydlíte v bytě bez balkonu, takže sušíte doma a mimčo vám „pomáhá“, tzn. rozhazuje plínky pod sušákem, než je stihnu pověsit, a má z toho velikou radost a vy s ním? Nebo věšení a skládání berete jako relax večer třeba u televize? Nebo se o plínky stará manžel🙂? Uvítaly byste, kdyby u nás existovala služba jako třeba v Německu či Anglii, kdy odevzdáte špinavé pleny a přivezou vám je za dva dny krásně čisťounké, takže to máte bez starosti? Těším se na vaše odpovědi! Byla bych ráda, kdyby tato diskuse byla inspirací pro nás pro všechny, jak si zpříjemnit čas trávený péčí o pleny, případně jak zlepšit služby poskytované v ČR.

evicka7
1. dub 2009

Ahoj, to je dotazů 😀
1) zahradu nemáme, teď sušíme doma a Viky samozřejmě pomáhá přesně tak jak píšeš, jakmile začne být teplo a sousedi přestanou topit, budeme věšet ven na sušáky natažené mezi okny, teď to nejde, protože by nám plínušky smrděly od sousedovic komínu od plynového kotle, ale to už nebude Viktorku tolik bavit, protože pád z prvního patra nebudu riskovat 😉
2) věším a skládám jak to zrovna vyjde, někdy u telky, někdy s návštěvou u kávičky, když tu nejsou velké děti, tak se občas stane, že neposkládám a pro plenky chodím na sušák a rovnou instaluji
3) v současné době bych pleny do plenkového servisu nedávala, jednak bych přišla o zábavu instalace plen na sušák podle barev a tvarů a druhak máme fakt napjatý rozpočet, kdy občas "jde o život" teda o plný žaludek a tohle by byl další výdaj, nehledě na to, že pro to někdo musí něčím dojet a zrovna se snažíme omezit jízdy autem na minimum, takže to se mi taky moc nelíbí

xaverov
1. dub 2009

Zdar Martulee, predne preju hodne novatorskejch objevu, invence a krativity pri psani dipl., kterou pak jiste obratis v nas prospech-latkarek. Z duvodu nedostatku casu odpovim strucne, ale pokud by jsi mela casem nejakej dotaznik, muzes napsat do IP.

Latkovani beru jako hravou vec, kdy si muzu libovolne kombinovat druhy plen, struktur a materialu podle budouci aktivity ci neaktivity ditete. Latkovani mi tzv.nevadi. To plati jen do doby, kdy jsem casove v pohode, o dite se staram pouze ja, jsme doma a citim se dobre. Kdyz mi bylo z ruznejch duvodu soufl (nachlazeni, hlava, absolutni nevyspalost etc.) volim jednorazovky a latkovy pleny se pro me v ten moment stavaji opruzem.
Veset na zahrade pod jabloni na dlouhejch snurach za svitu poledniho slunce je pouze obrazem z Menzelovskych filmu. U nas to realita neni, bydlime v byte. V zime susim na susaku doma, v lete na balkone. Dite zatim na zemi vybira z kbeliku vyprany pleny a nasledne dozdime v puse. Veseni je pro me relaxem u televize, davani spinavejch plen do pracky u me vyvolava slastny pocity. Nevim proc, nepatrala jsem, ale tim mas i odpoved, zda bych uvitala servis na prani plen. At ti to jde do ruky 😉

xaverov
1. dub 2009

A ve veseni plen se nikterak nevyzivam. Jde mi hlavne o to, aby visely co se tyce prostororu efektivne, ale efekt je mi sumak.

pattie
1. dub 2009

Martulaa - já jsem látkařka tak napůl. Doma používám pleny, ale na ven, na cestování a tak jednorázovky. S tím souvisí i to, že zase takovou spotřebu látkových plen nemáme, mám jich cca 12 ks (Imse Vimse, Popolini) a pak nějaké vícevrstvé, které dávám po Bětušku, když jí nechávám "vykopat" nahatou. Takže s tím praním a věšením je to v pohodě, prostě to mám pověšené natotata. Sušíme na sušáku doma a jelikož je mládě ještě malé, nijak mi nepomáhá. Plenkový servis je možná fajn věc, ale myslím, že v naší zeměpisné šířce by se to prozatím neujalo, nevím, ale nějak mi přijde, že mi Češi by jsme se styděli dávat někam špinavé prádlo, vždyť podle průzkumů i oblečení, které se hází do popelnice ženský nejdřív vyperou (já teda taky ) 🙂)

onlika
1. dub 2009

ahoj Martulee. Ja latkovanie neberiem ako zataz, keby som to robit nechcela, tak pouzivam jednorazovky ako velka vacsina sucasnych mamiciek a nerobim si hlavu s pranim a vesanim. Byvam v byte, nastastie mame k dispozicii susiaren na poschodi, takze plienky som v zime doma povesala na susiak a odniesla do susiarne. Kedze uz sa spravilo pocasie, tak plne vyuzivam balkon 🙂. Matko je este maly, tak skusenosti so zhadzovanim zatial nemam, pri vesani aj zberani mam klud. Plienky vacsinou skladam casto pri telke vecer alebo aj poobede, ked je manzel uz doma a moze sa venovat malemu. Zo zaciatku som pouzivala len klasicke bavlnene plienky, takze tam bolo navyse aj zehlenie, ale s tym mi dost pomahal manzel, bola to jeho povinnost cele sestnedelie. Ale to uz je za nami a teraz su plienky na 90 % moja povinnost.
So servisom si nie som uplne ista. Ked som sa dozvedela, ze v zahranici nieco take existuje, tak som si povedala, ze by to bolo super, keby to bolo aj tu, ale teraz neviem. Velmi by zalezalo od toho, kolko by to stalo a co vsetko by som musela urobit ja (odviezt, doviezt, alebo len nachystat pred dvere?). Fakt neviem, ci by som to vyuzivala.
Tak tolko moj nazor, dufam, ze Ti pomoze 🙂

vikinka27
1. dub 2009

moja odpoved:

milujem vesanie pradla vo vseobecnosti (stale som to mala rada), takze vesanie plienok ma naplna blahom 😵 musia byt pekne vyrovnane a vlajuce... 😅 obaja synovia mi od zaciatku pomahali vramci moznosti (najprv v satke spali, potom v satke vyhadzovali stipce, teraz mi ich mladsi zdola podava, starsi vyrovnava plienky 😉
pracu okolo plienok beriem ako zabavu - aj pre deti. ved aj varime spolu a nikto mi nehovori, ze nad tym zbytocne travim cas a zbytocne zatazujem deti....
skladam bud ked syn spi, alebo medzi hrou po par ks. (nezehlim, mame stvorcovky)
stara sa aj manzel - podla toho kto ma momentalne cas. od davania do pracky, cez vesanie a skladanie.

servisu by som ich v 99% nedavala, prisli by sme o zabavu. 😵 okrem toho, ani v cistiarni nevycistia veci vacsinou tak aby som bola spokojna, doma je doma. predpokladam, ze je to podobne s plienkami. plus, nevies ovplyvnit vyber prasku a pod. takze len v pripade mojej indispozicie - ked by som sa nemohla postarat o pranie, a pod.

fishka
2. dub 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

meleri
2. dub 2009

Ahojte,

tak já to zatím jako zábavu neberu, plínky jsme pořídili, protože jsem si myslela že to pomůže proti opruzeninám. Pak taky kvůli odpadu, kterého teda byly tuny, a taky abychom ušetřili.
Jinak zezačátku jsem prala fakt každý den, ted peru ob den. Balkon ani zahradu bohužel nemáme tak suším u otevřeného okna..Každý den spotřebujeme 8 látkových plín +2 papírové na noc.. a někdy jsou papírové 3.
Služba kdy vám přijedou pro vaše plínky a přivezou je vyprané mi přijde předražená a zbytečná..vždyť to skoro nic nezabere! Plínky dám do kýble s vodou a nastrkat do pračky zabere možná tři minuty, pověšení trochu dýl a poskládání možná pět deset minut?
Jinak já používám jen plínky kapsové a pak bavlněné se svrchními kalhotkami. časem bych chtěla zkusit vlněné kalhotky. Jsem spokojená.Je to kvalita. Jen si myslím že látkové plínky vůbec neřeší problém zapařenin ani horka, jak se pořád propaguje. Myslím si, že kvalitní papírové plínky jsou na toto lepší, ale vadí mi na tom ten odpad, každý den plný odpadkový koš plín bych nechtěla. takže asi tak.. 🙂

barmborka
2. dub 2009

Ahoj
u prvního dítka 1994 jsem používala pouze látkovky klasické čtvercovky.Milovala jsem je posbírané voňavé z venku i když jenom ze sušáku zze začátku jsem žehlila poctivě pak jen poskládané a pomáhal mi se žehlením manžel dělal to rád dle jeho řečí.
U dcery 1997 to bylo půl napůl látkovky pouze doma a na noc a na cesty papírovky.
A teď u dcery 2008 používám jen papírovky látkovky mám na blinkání pod hlavu apod.Přiznám se že hlavně kvůli času skloubit cestování (kroužky ,slauta apod.)bych to s látkovkama asi nedala ale i te´d když je peru jsou voňavé a suším na balkóně i v zimě.
Službu bych asi nevyužívala záleželo by asi na financích ale ty bych investovala určitě do něčeho jiného než do takovéto služby. 🙂 😉

fiallinka
2. dub 2009

Ahoj, tak já věším prádlo a plenky v bytě - zatím máme volný pokoj, než z něho bude dětský pokojíček, takže věším tam, dítě se do toho zatím neplete a já k tomu mám celkem neutrální vztah - skládání ani věšení mi nijak nevadí, ale že bych se v tom vyžívala, to ne... až bude teplo, tak asi nastoupí balkon, ale asi ne na stopro, protože kolíčkování zdržuje.... jinak nemám ráda žehlení, ale to nedělám 🙂. Rozhodně těch pár minut, co to zabere, nepovažuju ale za zátěž, stejně bych v tu dobu nedělala něco extra užitečného, navíc vybrala jsem si látkování sama, tak dobře mi tak 🙂.

Jednorázovkám se úplně nebráním, sice je teď už skoro vůbec nedávám, ale až budem na dovolené, tak klidně, nemyslím, že bych tím vzhledem k počtu použitých jednorázovek na světě způsobila ekologickou katastrofu

Plínkový servis bych asi nevyužila, ale spíš proto, že se mi líbí používání různých plen a ne ta univerzálnost...

Jo, a nelíbí se mi, že musím prát ručně hovňousy, ale v tom se nevyžívá asi nikdo a pak nejsem příliš nadšená z ekopracích prostředků (byť je převážně používám), protože málo vyperou a málo voní.

Tož tak 🙂

radka.m.
3. dub 2009

ahoj,tak já jsem na tom podobně,jako barmborka-u první dcery v r.1994jsem používala látkové i papírovky,které právě začínali-tak p-ůl na půl,ted už bych látkové nepoužívala,jenom na utírání pusinky...používám jedině papírovky,na věšení teda já osobně nevidím vůbec žádný slastný pocit,spíš by mně to časově zbytečně zdržovalo,a kdybych se doma zmínila manželovi,že budeme používat látkovky,tak by si nejspíš myslel,že jsem se zbláznila... 😀 😕

johanda
3. dub 2009

Ahoj, já používala látkové plíny na obě holky, u starší (2001) jsem kombinovala klasické čtvercovky s papírovkama, mladší (2006) byla jen na látkových. Vyzkoušela jsem docela dost typů, nakonec jsem ale skončila u čtvercových plen, zavazovaček a vlněných spoďárů,jen k dr. jsem měla pár parádních vychytávek. 🙂
Co se týká času věnovaného plínám - prala pračka, pověsila jsem je tak za 20 minut, zprvu jsem prala tak jednou za 2 dny, později cca jednou za 3, 4 dny. Se sušením problém nebyl, v zimě posloužil sušák v ložnici + šňůry v koupelně, v létě balkón a dvůr. Čtvercovky jsem věšela už poskládané na osminy, takže ze sušáku šly vlastně hned do skříně, po šestinedělí jsem nežehlila. Nijak jsem čas věnovaný plínám neměřila, vzhledem k tomu, že jsem se nemusela vzdát většiny svých aktivit včetně práce a studia to asi nebylo tak úděsné.🙂
Látkování jsem kombinovala s bezplenkovou komunikační metodou, od 10 měsíců Johanky jsem měla tak 10, 15 plen týdně, hovňousové končili většinou v nočníku, takže jsem si ušetřila ruce i žaludek předpíráním. (novorozenecká vaječina mi nevadila, ale ta příkrmová hovína... 😝)
Plínkový servis bych nevyužila.

listicka77
3. dub 2009

ahoj, práci okolo plín za moc velkou zábavu nepovažuju. spíš nutné zlo. někdy mě to vyloženě nebaví (ale pořád je to mnohem menší opruz, než tahat balíky jednorázovek z hypermarketů a vynášet pořád plný smrdutý koš). ze začátku jsem prala obden, teď většinou každé tři dny. většinou věším s dcerou, v lepším případě mi plínky podává, v horším se snaží věšet sama. 😀 přes zimu věším doma na sušák, který je v ložnici, tak nám to aspoň zvlhčuje vzduch. v létě na balkoně, ale nevím, jak letos, mám obavu, aby malá neházela plínky dolů. skládání neexistuje, věším složené na čtvrtiny, tak to pak ze sušáku jen stáhnu a udělám štos plínek složených na čtvrtky (dál skládám až před použitím). péče o plíny je pouze na mně, mám svůj systém, jak přesně které plínky kam věšet. když věší manžel, je to hrůza. není schopný ty pleny při věšení pečlivě skládat, takže je s tím pak spousta práce a já jsem akorát naštvaná.
plínkový servis bych nevyužila, vadilo by mi nechat si prát od firmy. doma je doma... 🙂

terrestriss
3. dub 2009

listi, presne, ten vopruz s tahanim a vyhazovanim jednorazovek se proste neda popsat a predevsim vydrzet, s latkovkama je to pohoda. vypere pracka. zatim mi teda mala nepomaha, je ji teprve 5 mesicu, ale mivam ji v manduce pri veseni takze to beru jako jeji (a svuj) telocvik. ted uz ovsem zacnu susit venku na zahrade a to se docela na vlajici plenky tesim i na jejich veseni a "pomoc" od moji male holcicky 🙂
sluzby bych asi taky nevyuzila... je tak jednoduche vyprat a povesit (pokud mas kde) ze bych k tomu fakt asi zadny motiv/ulehceni nenasla

martulaa
autor
4. dub 2009

Ahojte,
díky moc za vaše odpovědi! Moc mi pomáháte 🙂 Já tu diplomku snad fakt dopíšu 🙂 Je zvláštní, jak jsme jiné. Pro někoho je nepředstavitelné prát a věšet pleny, někdo má odpor k tahání balíků z hypermarketů. Mě teda věšení baví rozhodně víc než tahání balíků, do hypermarketu navíc jedeme tak jednou za půl roku a eko pleny z DM drogerie by se prodražily... Anežka naštěstí miluje, když pere pračka, je tím točením úplně facinovaná a věšení bere jako hru. Takže starost pro pleny je pro mě vlastně oblíbená činnost - hra pro Anežku, kdy nemusím nic nového vymýšlet a toho našeho ďáblíka zvědavého to pořád baví 🙂 Takže piště dál, těším se! Díky!

babalala
4. dub 2009

Ad praní - prostě kopíruju Lišti - "práci okolo plín za moc velkou zábavu nepovažuju. spíš nutné zlo. někdy mě to vyloženě nebaví (ale pořád je to mnohem menší opruz, než tahat balíky jednorázovek z hypermarketů a vynášet pořád plný smrdutý koš)"

Ad - služba - jedním z důvodů proč látkovky je i jejich ekologický přínos - pokud se nechávají někde prát, tento přínos se zase snižuje, takže za mě NE. (Ale nezatracuju tuto možnost třeba u dvojčat, v prvních týdnech života dítěte, když je plen ještě hodně a rodička není úplně stoprocentně fit, po dobu nemoci apod.)

A jestli jsou látkovky radost, nebo starost? Nejlíp můj vztah k nim popisuje slovo "závislost" - jsou prostě neodolatelné a dětská dupka v nich je neuvěřitelně roztomilá - nejraději bych měla doma od každého typu aspoň tři kousky, čím víc barev, tím líp.. 😎

matilko
5. dub 2009

Ahoj!
Moc pekná diplomka 😉

Pre mňa sú látkovky hrozná radosť 🙂 A aj u mňa platí, čím viac druhov a farieb, tým lepšie 🙂 Používam štvorcovky aj kalhotovky a to od príchodu z pôrodnice. Hrozne som sa na látkovky tešila a som rada, že som im skutočne podľahla. Je fakt, že papierové smrdia omnoho príšernejšie ako látkové a ten odpad ma neskutočne desí. Bývame na dedine a nemáme možnosť vynášania popolnice denne, ako to je vo veľkých mestách, takže ani neviem, kde by sme tú haldu papieroviek 14dní skladovali 😝 Navyše nemám chuť sledovať každú plienkovú akciu v hypermarkete a ani sa mi nechce stále počítať, koľko plienok mám a či mi to vyjde...
Pranie mi teda vôbec nevadí, periem obdeň, vešanie prádla milujem celkovo, takže ani u plienok mi to nevadí, práve naopak! Mám v tom systém, vešiam už poskladané, takže odpadá práca so skladaním potom. Žehliť nežehlím 🙂 Kajka je ešte malinká, takže vešiam sama, kým zrovna spinká.
Prací servis by som teda nechcela, mám svoje obľúbené pracie prostriedky, obľúbené vône a tak... A navyše, potrebujem to mať pod kontrolou, aby som vedela, čo príde na zadoček mojej malej dcérky 🙂

kunak
6. dub 2009

tak pro me je pece o pliny takovej relax 🙂 do sestinedeli jsem si teda myslela, ze to bude vazne narocny 🙂 (prani tak co den a pul) ted uz je to leharkovy (prani co tak 3-4 dny). Diky BKM moc neznam, co je prani hovnousu - nehoda tak 1x za mesic a to se da preprat celkem vychechtane 😀. Jinak peru jen pocurany.

Spotreba casu:
prani 2x tydne (1 minuta nez vyklopim kybl do pracky, naleju ocet a nasypu prasek)
veseni plen - zatim doma, pozdeji zahrada - cca (15 minut...ujizdim si na tom, aby vesak vypadal hezky 🙂 - mame vetsinou jen cc a pak bambusovy prefoldy a nejaky vkladacky 🙂). Tohle je absolutni relax.
zehleni - zehlim jen stranu složenou na 6tiny, co jde maly na prdelku - ne uplne z hygienickych duvodu, ale aby to mela mekci. a zehleni je moje uchylka, ktera me neuveritelne bavi, takze to si uzivam. Zehleni vyjde na pul hodinu.

Tydne tedy stravim peci o pleny max hodku a pul....ach toho casu, ktery jsem mohla venovat male 😀 😀 😀
je v bavlnce (bambusu), ja mam o zabavku postarano a az bude vetsi, tak mi doufam bude pomahat a doufam taky, ze si odnese ze zacatku zivota dobry pristup - k sobe, prirode atd.

Sluzbu bych urcite nevyuzila - nevim proc bych sebe i rodinu (i navstevy) ochudila o zabavku

jo a jeste me to urcite posunulo zas nekam dal - diky tomu, ze jsem se zacala zajimat o pleny, tak vic koukam na bioobleceni, setrne prani a cisteni, kosmetiku atd atd. Je to vlastne takovej pristup k zivotu 🙂. I kdyz predtim jsem byla celkem hodne v obraze co se tyce alternativniho zivota, tak tohle je urcite velky prinos (i pro okoli)

pepibubu
6. dub 2009

Ahoj, ani relax, ani zlo, prostě každovečerní rituál, uložíme malýho, hrc kýbl do pračky, pověsit - pokud nemá v noci pršet tak na balkon, jinak dovnitř na sušák, druhý den vyžehlit - a žehlí je manžel, protože je líp poskládá - sloupeček jeho 15 plín je tak o 1/3 nižší, nechápu jak to dělá 🙂 já zase žehlím dupiny, protože ty neumí skládat on 😀

M papírovky máme ve chvíli, kdy jsme z domova víc, než 3 hodiny. Balík nám vydrží tak 2 - 3 měsíce. Většinou co jedna velikost, to jeden balík.

Děláme to kvůli němu, jeho zdravý pokožce. A myslím že i díky látkovkám nás tak chválili na kyčličkách.

novako
6. dub 2009

Látkovky jsou radost. 😀

Věším doma, když je hezky tak vytáhnu sušák na balkón. Lidu se buď ometá někde kolem nebo ji mám na zádech v manduce.
Žehlení neřeším. Kalhotovky se nežehlí a těch pár čtvercovek se při správném složení vyžehlí vlastní vahou.
Peru 1x za tři dny. Což je pohoda.
Plenkový servis by musel být dost levný, protože jsem si látkovky zvolila nejen proto, že jsou ekologické, ale i proto, že jsou ekonomické.
O plíny se starám sama. Manžel mi většinou naruší můj systém při věšení a plínky pak déle schnou a čtverce jsou víc pomuchlané. 🙂

gabka32
7. dub 2009

Nejsem sice výhradní látkařka - od narození dcerky používám látkovky i pampersky - ty ale čím dál méně a pro mě teda není problém nakoupit v akci v hypermarketu třeba 4balení a mám na půl roku nebo i déle vystaráno, ted už dávám tak max.1 papírovku denně nebo když jdeme někam na delší dobu a nechci zpátky tahat mokrou látkovku. a taky mamka, která 1xtýdně hlídá, látkovkám na chut nepřišla 😠 (dokonce mi za to zpočátku nadávala, než viděla jak veselé a tvarované plínky dneska jsou a že to není o vyvařování a žehlení...)

že bych u praní plín relaxovala, se taky říct nedá, hlavně když otvírám ten koš s použitýma plínama 😀 - doted byl na balkoně, ale v teple už je to síla smrad, asi nějam přemístíme. peru co 3-5dné.
Ale hlavně mám vždycky dobrý pocit 😵 , že jsem kapánek přispěla k omezení tun odpadu 😉 a jak máme různé plínky, tak mě přebalování docela baví - někdy dáváme kalhotkové a někdy čtvercovky do pul svrchník kalhotek. a jsem ráda, že látkování nadchlo i MM, který upřímně ty látkovky používá snad více než já 😀 a není mu zatěžko vyprat hovnouskovou plínu 😵

věším většinou večer při TV nebo až všichni spí...na balkoně, pokud to jde. přes zimu něco na topení, něco na sušák v obýváku, ale už jsem se naučila tak věšet, že některé plínky jsou do druhého dne suché, proto raději věšení MM nesvěřuju - jak píše Novako, schne to pak mnohem déle 😠 přes den se na balkon zavřu a Sašula na mě škrábe za dveřma balkonu 😅 , věšák uvnitř nechávala doted v klidu, ale pomalu ji začal zajímat, tak jsem ráda že už je teplo a můžu dávat na balkon,ten máme prostorný.

žehlila jsem akorát čtvercovky první 3měs, ted už jen skládám a žehlím občas, když je i jiné prádlo, ale žehlení mám ráda, tak mi to neva, u toho fakt relaxuju, pokud malá zrovna netahá za šňůru od žehličky 😀

a co se týče služby, momentálně bych nevyužila, ale možná kdybych měla více dětíi a plenek hodně, času málo, tak bych asi popřemýšlela, určitě by záleželo na ceně,i když myslím, že v zahraničí je to často dotované, . a asi by musela být větší zásoba plínek.

sarinkam
7. dub 2009

Pouzivam latkovky- zlaticka, kombinuju s ctvercovyma, motorem k pouzivani latkovek byla snaha o zvyseni financi na muj konicek a pak jsem zjistila, ze to vlastne neni takova pakarna. pleny jsem nikdy nezehlila, pouzivam jako pleny i vyslouzile rucniky, proste cokoli co saje.

zvlast ted, kdyz mame pleny jen na spani, se mi hodi, ze pokud je plena po spani sucha tak ji mohu pouzit znovu, coz u jednorazovek neslo.

servis prani bych nevyuzila. Prijde mi, ze prace okolo plen byla umele nafouknuta vyrobci jednorazovek..

roana
8. dub 2009

Látkovat jsem začala až na půl roce a nadávám si, že ne dřív.
Jednak je to levný a druhak mě děsně baví praní a věšení, naštěstí se ty moderní tvarovaný látkovky nežehlí, i když já teda nežehlím ani čtvercovky...
Balík jednorázovek máme tak na měsíc, servis bych nevyužila, páč mě to baví, jak je uvedeno výše 😀 .

mysinka
8. dub 2009

Ahoj 🙂

Látkovky jsou pro mě zábava, relax, barvičky, přírodní materiály, ale taky výzva 🙂 (Když někam jedu a je možnost tam jakž takž prát a věšet, snažím se s sebou nekupovat žádné papírovky, abych používala jen látku 🙂)
Teď, když je hezky, dávám plíny prát dopoledne a věším je na balkon, na sluníčko, prcek mi "pomáhá" vyndavat plínky z lavoru. Když je ošklivo, věším na sušáku na noc v bytě, abych je mohla ráno sebrat a nepřekážel mi tu ten sušicí krám 😅

Službu na praní plínek bych rozhodně nevyužila, věšení a skládání plínek je pro mě super relax a docela se vyřádím..každý typ plínky má na sušáku svoje místo, ve skříni taky 😅

A nežehlím, je to oser 😀

dumbice
8. dub 2009

Taky se připojím 🙂 Látkuju tak trochu z trucu, v těhotenství jsem si o látkovkách všechno našla a nadchlo mě to. Všichni mě to vymlouvali a koukali na mě jako na debila o moderních látkovkách se totiž vůbec nic neví a tak všichni vidí vyváření a žehlení. No nakonec mě to velice chytlo. Pere za mě pračka takže to není žádný problém otočit čudlíkem a věšení prádla je moc fajn když venku je krásně a to mě baví, nebaví mě to v momentě kdy se musí sušit doma.Nežehlíme. Služby na praní by nebyla špatná kdyby to třeba bylo zdarma či za malé poplatky, ale to je stejně v naší republice zcela nemožné. A co se týká manžela ten mě v látkování podporuje a naučil se i látku přebalovat což beru za veliký úspěch.

mirunda
8. dub 2009

Tak já sice látkuju teprve měsíc, takže jsem začátečnice, ale taky něco přihodím 😉
Když někomu v okolí řeknu, že látkuju, tak na mě kouká jak na blbce, jestli jsem normální 😀 Ale mě vůbec nenapadlo kupovat ty ošklivý papírový pleny 🙂 Zatím jsem moc spokojená, tak snad budu i dál..

Jinak plínky můžu věšet na zahradě, je to paráda, když do toho praží sluníčko, tak je to za chvíli suchý.. někdy věší i manžel, bydlíme v podkroví v baráčku, tak jsem občas ráda, že to snese dolu nebo naopak při sbírání suchých plenek vynese nahoru. Když venku sluníčko nesvítí, tak je dám sušit na takový ten žebřík, co topí, máme ho v koupelně.. ale už se mi taky stalo, že mi nestačily uschnout (používám kalhotkové látkovky, ne ty klasické čtvercové, tak to trvá dýl), takže jsem musela dát ošklivou papírovku, který mám v záloze pro takovouhle příležitost.
Jinak tu službu s těma plenkama bych rozhodně nevyužila, za prvé jich nemám tolik, abych mohla celý den nebo dva čekat, až mi dovezou čisté pleny a zadruhé si to RÁDA sama vyperu a pověsím.. žehlit to naštěstí nemusím, tyhle kalhotky se nežehlí, další důvod proč nepoužívám ty čtvercovky, nestíhala bych už 🙂
Tak papa

dagina
10. dub 2009

Ahojky Martulaa, nevím jestli ti má zkušenost k něčemu bude, ale třeba z ní také něco vycucneš 😉 . V těhu jsem byla na 99,9 % přesvědčená, že budu pouze látkovat. Nakoupila jsem si tedy látkovou výbavu, dominovaly klasické čvercové pleny, moderních tvarovaných jsem si pořídila jen pár, že potom dokoupím jak nám co bude vyhovovat. Několik tvarovek jsem si i ušila, až tak moc jsem do látkování byla v těhu "zažraná" 😉 .
Pak se malá narodila a po látkování jsem ani neštěkla, né snad že bych nechtěla, ale opravdu nebyl čas a vlastně není do dnes. Na Lůcu jsem skoro sama (vím, že ostatní maminky také), manža jezdí pozdě domů, babičky nefungují..., tak si opravdu nedovedu představit "šmudlat" pleny žlučovým mýdlem nad vanou, bo mi to pračka normálně nevypere.
Párkrát jsem látkovky zkusila, a malá z nich byla úplně opruzená, nikdo nevěděl proč. To se mi s papírovkou prostě ještě nestalo.
Jinak co se praní týče, jsme tříčlená rodina, jsme tedy na papírovkách a i tak mám 2- 3 pračky plen týdně (malá hodně blinká...), k tomu cca 3 pračky týdně oblečení, sama se divím kde to prádlo pořád bereme.., takže prát ještě pleny po přebalování, tak jsem zahrabaná jen v prádle.
Samotnou mě mrzí, že mě látkování v realitě nenadchlo, tak jak v těhu, ale co....

ilci
10. dub 2009

tak jako dagina jsem chtěla látkovat, ale opravdu mi stačilo ručně šudlat mýdlem pos... oblečení, páč malej byl vždycky pokaděnej od hlavy až k patě několikrát denně 😀
a pračka to nevyprala pořádně
teď už je to lepší, kadí spíš bobky, takže opět začínám uvažovat o látkovkách 😀
sušení v zimě je ale další oříšek, suším v obýváku, obecně máme doma dost vlhko, takže asi pořídíme sušičku (jen vymyslet, kam ji dát)

vikinka27
10. dub 2009

dagino, len jedna vec narychlo mimo temu (ale k teme) k zaparenemu zadocku:
su 2 moznosti - bud ma mala naozaj taky citlivy zadocek, ze jej moc v bavlnenej plienke vadi (su aj take deticky), alebo - a s tym sa stretavam castejsie - nevhodny prasok. na tele v obleceni nemusi robit problem, ale v kombinacii s mocom ano. jedno z rieseni je (okrem jednorazoviek ;) ) vymachat plienky v octe (pridat do posledneho machania) tym Ta nepresviedcam na avlnu, aj tak neviem v com peries, ale to len tak pre info.
zhodou okolnosti mi to teraz potvrdila kamaratka - dcera presla z plienok na nohavicky - a zrazu bola vyhadzana...
tak sme prisli na to, ze prasok...

cervena_vila
18. čer 2011

Pro mě je látkování rozhodně radost, blaží mě, že neprodukujeme tuny odpadu zbytečně.
Ale když nemám náladu, používám papírovky. Necítím se svázaná svou potřebou jednat ekologicky.
Mým velkým pomocníkem je sušička, takže odpadá věšení a sundavání. Nežehlím.
V létě sušení na slunci je opravdu radost, protože pleny krásně voní.