Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

astrane
2. črc 2009

siss-mě ještě vyhovovali huggies pure-to jsou taky ubrousky bez parfemace a podle mě možná lepší než nivea...v akci stojí kolem 45-50kč
Jinak je teda na cesty beru pořád,vydrží nám už jedno balení tak 2 měsíce,tak to nehrotím 🙂 Taky tím pořád malýmu utírám zadek,jsou pro něj lepší než toal. papír 😉
Na látkování na mimču jsem zvědavá,taky jsem začala pozdě...ale ještě si počkám...zatím je stále ve stadiu plánování 😀 Potom určitě poreferuju,hlavně ohledně prdíků a opruzenin-na ty trpěli oba kluci dokud pořád kakali jak hrom a to jsem přebalovala furt,takže 20-25 papírovek denně 😝 A stejně byli do masa ☹ chudáčci malí.....

matilko
2. črc 2009

sis, moc eko? 😀 ja som si to kúpila hlavne kvôli tomu, že tam nie je chémia, to že niečo niekam striekam mi bolo už šumák 😉
mne jedno balenie vlhčených obrúskov, ktoré mám stále v prebaľovacej taške, vydrží pekne dlho, 3mesiace asi 😀

makinka.1
2. črc 2009

Ja se pridam k Matil,taky otorame zadecek olejickem medvidek a pratelnymi ubrousky a je to super.Zadna chemie.

sisstin
2. črc 2009

tak já tu chemii zas až tak neřešim 😕 žádný problémy nikdy neměl, používám Sebamed na celý tělo, a pak ty Nivea ubrousky 😉

ijo
autor
2. črc 2009

Já kupuji ve Zdravé výživě nějaké eko, je jich 70 a stojí stovku. ale vydrží strašně dlouho, protože je používáme minimálně

danae
3. črc 2009

Já používám normálně látkový (Imse Vimse bioflanel) ubrousky a ničím speciálním je nestříkám. Cestou na přebalování je doma namočím vodou z kohoutku 😎 Venku buď taky někde vodou z kohoutku, nebo vodou z lahve na pití, když jsme venku. Čistí bezvadně. Mnohem lépe než jednorázové a bez chemie. Použitý ubrousek pak jen hodím do špinavé plenky a peru s plenkama. Superně se mi to osvědčilo a ta finanční úspora je také nezanedbatelná.

kubinkov
3. črc 2009

Vlhčené ubrousky používám, ale osvědčuje se mi víc ve vodě namočená froté žínka. V. už venku nekaká a na pusu vlhčené ubrousky používám jen v krajním případě. I ty neparfémované, senzitiv a pod. docela nevoní a na ruce před jídlem ... Malý je ochutnává a chutnají mu, ale pro mě jsou hořké. 😀 😀

sabuse1
3. črc 2009

taky používám ubrousky z látky - klasický plenkový 30x30 namočený ve vodě a paráda. Na cesty beru vlhčený a pak mi připadá, že zdaleka tak dobře nečistěj, malá je po nich akorát opatlaná

jana.sun
3. črc 2009

tak já používám na zadeček po kakání vždy vodu z kohoutku 😵 kakáme 3-5 denně 😔 tak ho nechci otírat těma jednorázovýma ubrouskama - máme pampers baby fresh a nevadí mi - ani Matymu - ale dr.mi říkala, že nejlepší je čistá voda. nejdřív jsem ho taky umývala žínkou, ale ted se mi osvědčilo vzít ho na jednu ruku a druhou mu zadeček omýt přímo proudem vody 😉
je to divné, ale Maty se mi za celou dobu ještě nepokadil někde venku - třeba na delší procházce nebo výletu. a to chodíme každý týden na rehabky nebo na dleší výlety,případně do jogurtárny, když je hnusně - ale fakt nikdy nic 😕 😕 😕 😅 jsem zvědavá, kdy mi to "nandá" a celé si to vynahradí 😀 na to, kolikrát denně běžně kadí, tak musím zaklepat, že si to vždy "vybere" bud doma a nebo někde šikovně na návštěvě, kde mají taky děti a jsou "zvyklí" 😉 🙂

luthien.k
4. črc 2009

Mně ty perličkové ubrousky od Eoné přijdou takové ne moc jemné, a to se je snažím nastříkat fest. Takže mám jednorázové eko ubrousky z Brány a spokojenost, malého prdelka očividně taky. Zaujaly mě ty IV ubrousky vlhčené jen vodou, asi zkusím při příštím nákupu objednat. Nechala jsem si ušít čtverce z klasických plen (bohužel hrubých Hybler) a tím se to nedá, to bych mu prdelku asi brzo odřela. Ale na zakrytí pinďíka, když se při přebalování snaží strefit mámu, na to jsou dobrý 😀

marcelkad
4. črc 2009

Mně se osvědčil Perlan - zdravotní textilie. Mám ho nastříhaný na velikost asi 2x větší než ubrousky a jsem spokojená. Namočím ve vodě, utřu malého a dám prát s oblečením nebo plenkama.

lusinta
5. črc 2009

já na zadeček používám taky emdvídka, ale uborusky místo perliček viskozový separačky Popolini¨. je jich tam víc,jsou jemnější a mohou se víckrát vyprat.
A jendorázový ubrousky eko taky na ven používáme,ale nejspokojenější jsem rozhodně s Jacskonn Rees. ty ostatní (Natracare aj.) nejosu tak moc navlhčený a spotřebuje se jich víc.

kocule
6. črc 2009

Ahojte holky, ráda si čtu vaše zkušenosti s plenkama a musím se přidat na stranu látkovek 😀 😀. Důvody u nás byly celkem jasné: já atopik a alergik s hrůzou, že to chytí i děti (jako 2 měsíční miminko jsem se tak osypala, že mě museli mazat do mastiček a fačovat obvazama, fleky mám na rukou dodnes), samozřejmě i cena. Ona ta spotřeba papírovek při dvojčátkách je strašná a představa těch peněz, kolik to stojí, je děsná. Látkovky vyperu, hodím do sušičky a vyřešeno. Máme A spotřebiče a tolik mi to teda nesežere 😝. A ještě jeden důvod, který mě úplně dostal. On si totiž málokdo uvědomuje, že paírovky nemají s papírem absolutně nic společného. Měli jsme zakázku v jedné firmě, která se zabývá recyklací průmyslových odpadů, tj. zbytkových rolí, ze kterých se mj. dělají i pleny pro děty a je to plast. Plast napuštěný chemickýma látkama, viz. dítě v suchu apod. Tyhle role se podrtí, nabarví na hnědo a další firma z nich dělá květináče. Kdybych to neviděla na vlastní oči, tak bych to nikomu nevěřila. Toť moje zkušenost. Mám nakoupené Popollini Panda Tencell one size, tak jsem na ně zvědavá. Paní mi je sháněla 2 měsíce, teď jsou naprosto nedostatkové 😝. Prý výpadek výrobce, nedají se sehnat ani v zahraničí, hrůza. kdyby mi někdo napsal své zlušenosti, budu moc ráda. Všechny zdravím a prosím, berte to jen jako můj názor a zkušenosti. Kočule

jana.sun
6. črc 2009

Ahoj Kocule,
s těmito plínkami zkušenost bohužel nemám, ale moc ti fandím !!!! 😉 - látkovat u dvojčátek 😵 😵 😵
držím pěstičky, at je vše v pořádku - myslím, donosit co "nejdál" a v poho porodit 😉

kocule
6. črc 2009

Ahoj Jani, taky si "fandím" a doufám, že mě to nedostane do blázence 😀 😀 😀. Ten kolotoč si nedovedu představit, ale ono to nějak dopadne. Od té doby, co máme sušičku mě strašně baví prát, prala bych pořád, je to moje největší kámoška 😀 a taky proto jsem se pro tyto plínky rozhodla. Ono sušit v paneláku se fakt moc nedá. Moc děkujeme, už to snad nějak vydržíme, nemůžeme se našich drobečků dočkat. První vnoučátka a hned dvě, no mazec 😀. Rodina vzhůru nohama 😅.

jana.sun
6. črc 2009

Kocul a co teprv, až se bobíšci narodí, to budete vzhůru nohama všichni 2x 😀 😀 😀 tak, jak už jsem psala, hlavně, at je vše v pořádku a at tě to praní tak baví i po porodu 😉

a ty plínky, co píšeš - to jsou AIO?

jana.sun
6. črc 2009

a už jsem si to našla na netu - nejsou. Ale vypadají zajímavě 😉
já bych táááááááák nakupovala plínky, ale nejsou ted finance, ach jooooooooooooo 😢 😢 😢 😢

kocule
6. črc 2009

Přiznám se, že nevím co je AIO 😀, ale měly by být pro alergiky a z látkovek prý nejméně objemné. Uvidíme, vyzkoušíme. O financích ani nemluv, všechno dvakrát, děs. Takže to kupujeme postupně a co nejvíc teď, když jsem ještě v práci. Pak je taky nějaké mamince prodám dál, službu určitě ještě udělají.

kocule
6. črc 2009

Tak už jsem si to našla 🙂. To nejsou, ale máme i 5 ks AIO na cesty a výlety. Což se v zimě asi konat nebude, ale pak už budou prcci větší a nebudou tak často čurat a kadit 😀 😀.

lusinta
6. črc 2009

kocule- tak pokud bdueš pořizovat další plínky, nevybírej jen u Popolini🙂
jsou fajn, to jo, ale ne nejlepší🙂🙂
A plínky zrovna nemusíš mít 2x větší počet. stačí více o 1/4..protože s dvěma se prostě častěji pere, protože zaplníš pračku dřív.

jana.sun
7. črc 2009

Lus, jj, souhlasím s tebou 🙂

soanpe
7. črc 2009

siss
jestli používáš pampers na ven, tak si je zkus sehnat z Německa.
vypadaj stejně jako naše,ale nejsou nasmraděný a jsou mnohem měkčí a jemnější.já český už vůbec nekupuju 😝

sisstin
8. črc 2009

soanpe: no to nevim, jak bych se dostala do Německa..já používám těch pampers 0-2 za den, takže to ani nemá cenu už 😉

jana.sun
9. črc 2009

no já papírovky taky použiju tak max.2 denně, ale to když jsme v Brně. když jedem na chatu, tak víc 😔 ty Pampersky z Německa se asi musí dost prodražit, teda pokud tam někdo nejezdí běžně třeba pracovně nebo tak, to by se nám asi moc nevyplatilo, že 😕 .

dagina
10. črc 2009

Ahojky, látkařky, jak prosím vás řešíte "větší balik" při pasení koní. Od půl roku je dítě víc na břiše než na zádech a i při co nejméně objemné látkové pleně není přeci vhodné, aby bylo dítě v této poloze. Stále nahaté být také nemůže..., fakt by mě to zajímalo. Díky za info

raady
10. črc 2009

Dagi, on to zase takový balík mezi nožičkama není. Novosklad s jednou plenou je celkem štíhlý a kalhotové plenky nejsou také tak objemné. Dávali jsme také vícevrstvou plenku, nebo dvě čtvercové pleny narovno a pohoda. Barunka měla veeelký balík s vlňáčkama jen na noc. 😉 Objem je určitě větší než u papírové plenky, ale rozdíl není nijak závratný. 🙂

dagina
10. črc 2009

Jj, já občas látkuji na doma, ale je to mizerie. 😉

matilko
10. črc 2009

dagi, ja dávam jednu čč narovno a je to skutočne v pohode 🙂 ale častejšie je nahatá 😉

elina.el
11. črc 2009

Dagina: v půl roce přeci mimčo nepase koníky, to už pěkně válí sudy a leze (po rukou). Teda aspoň ta naše určitě. A co se týče začátku s pasením, ve 2-3 měsících, my to neřešili nijak, malá pásla úplně v pohodě plena neplena. Když je na to čas, tak mimčo jde se svým vývojem prostě tak jak je zvyklý, takže proč ne v látce. Já nevím, jaký balíky jsme měli my, ale taky jsme se normálně vyvinuli 😀, to uvidíš sama, že to pro mimi není žádná překážka 😉

dagina
11. črc 2009

Ahojky, hm, naše si teda na bříšku hraje hodně a po kolínkách ještě neleze..., v půl roce mi to přijde normální...

Ptala jsem se spíše proto, že dneska jsou jiné nároky na manipulaci s dítětem než bylo za nás.., vsadím boty, že mě máma v půl roce hrcla na židli a vůbec jí netížilo zda na to mám či nemám vyvinuté svaly..., proto má také /nejen/ naše generace problémy ze zádama......

My si teda Lucinku hodně hlídáme, možná až moc, je to naše vytoužené zlatíčko, a s těma látkovýma plenama x ležení na břiše mě to prostě v této souvislosti napadlo....