Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

matilko
11. črc 2009

dagina, ja malú nechávam pri hraní a točení sa na bruško viac menej nahulatú, viem že sa jej tak cvičí lepšie, je to určite pohodlnejšie. Ak nechceš, aby bola nahatá, tak jej daj papierovku aby sa v kľude na brušku pohrala, alebo ako ja, môžeš dať štvorcovku a na to len vlnený obdelnik nikde nič netlačí, je to mini balenie.

dagina
12. črc 2009

Ahoj Mat 😉 ,
jj, když jsem měla malou jen posteli, také jsem ji nechávala většinou nahatou..., ale teď už je její králoství na zemi, takže to není až tak možné...

sarkachmelova
1. čer 2011

Ahoj holky,
chtěla bych zkusit začít s látkováním, ráda bych poprosila o pár užitečných rad, typů s kterou značkou začít, jak jste spokojeni atd. 🙂 moc všem díky, hodně mi pomůžete 🙂

sarkachmelova
1. čer 2011

@andelka jéé super, díky moc, já tady v tom docela "plavu" 😀

andelka
1. čer 2011

@sarkachmelova v Látkovkách holky poradí cokoliv, jede to tam 🙂 a v tom druhém tématu si můžeš udělat představu o konkrétní výbavě 😉 neutopíš se, neboj 🙂

sarkachmelova
1. čer 2011

@andelka tak paráda, děkuji 😉 jdu na to, doufám, že to nebudu pročítat ještě zítra 😀

martinaj23
21. lis 2012

no trochu bych si dovolila oponovat, s manželem jsme to počítali - kamarádi taky lástkují, mají obyč čtverce a pár 3v1. Výsledek byl takový, že pro 1 dítě se látkovky nevyplatí vůbec a dorovnává se to až při druhém používání - musí se započítat prášek na praní, žehlení, elektrika na praní... a to jsme nepočítali opotřebení pračky a hlavně čas a komfort pro rodiče. Je pravda, že jejich mimčo je asi o 4 měsíce dříve bez plen, ale je to jen v tom, že se nechtějí rodicče s plenami tahat a daleko víc se snaží přejít na nočník

lenka5731
21. lis 2012

@martinaj23 to je těžký, na KAŽDÝ argument existuje protiargument 🙂 navíc ne všichni se do látkování pouští proto, aby ušetřili 😉 jen v jednom bych tě opravila - pleny se žehlit nemusí a většina se žehlit ani nesmí

já osobně jsem tedy v látkování našla koníček - bohužel dočasný 🙂 přebalování mě s látkou baví a jsem ráda, že dcera nemá 24 hodin denně zadek naložený v absorbčním gelu a dalších chemikáliích. Časově náročné mi to nepřijde a ani nemám pocit, že by mě to nějak omezovalo v mém pohodlí - a že teda jsem pohodlná! 🙂

martinaj23
21. lis 2012

No jen ohledně toho pohodlí - byli jsme s látkovací rodinou na dovče a nebylo to nic jiného než tahání spousty plen všude a pak praní v umyvadle, sušení v koupelně... Ale jak píšeš, každý argument má protiargument, ale já prostě nenašla žádnou výhodu - ani finanční ani ekologickou - někde se musí pleny vyrobizt, opotřebuje se pračka.... a já si na dovolené třeba i pleny koupila a nemusela tahat plný kufr......

lenka5731
21. lis 2012

@martinaj23 ale dovolená nemá s běžným životem moc společného, ne?

ale nenašla jsi výhody látkování, v pořádku. kdo chce, tak si je najde 😉

filipatereza
21. lis 2012

@martinaj23 To by mě docela zajímala ta vaše kalkulace. Nehodila bys jí sem?🙂
Výbava čtvercová se dá pořídit za 4000,- když to hodně nadsadím tak 5000 je za praní, opotřebení pračky,prášek atd. (u nás je to teda o něco mín) ale furt jsem na 9000 - za jednorázovky pokud nechci dávat ty nejigelitovější nejlevnější to je asi 25000 za plenkovací období dítěte. Takže bych řekla úspora jasná.
Jako vyrobit se musí jak látkové tak papírové - akorát že po tobě zbyde strašně moc odpadu. Voda je přeci jen obnovitelný zdroj.
pro mě jsou látkové plenky i způsobem k úctě k nekonzumnímu způsobu života. Nechci žít stylem - chci hlavně pohodu a po mě potopa. Chci aby moje děti znaly přírodu a ne jen velkoměsta a skládky plné odpadu a špíny.
Ale každý jsme jiný...
pro někoho je vlastní pohodlnost na prvním místě...
@lenka5731

martinaj23
21. lis 2012

@filipatereza no úspora 16 tis. tak to držím palce. Raději to nebudu vůbec komentovat - jen pračka se taky vyrobí a z čehopak se vyrábí třeba elektřina????

martinaj23
21. lis 2012

@lenka5731 Pro mne je tady dovolená hodně běžný život, s dítětem hodně cestujeme, ale jak píšeš každý je jiný. pro mě je důležitá pohoda moje a mého dítěte. Prát a tahat všude pleny, převlékat xkrát za vycházku, nehledě na to, že se dítě pořádně nevejde...

filipatereza
21. lis 2012

@martinaj23 Ale pračku bych si pořizovala i bez plín🙂 No děkuju, dcera se odplenkovává a já to mám spočítané, že jsem ušetřila 16 tisíc.🙂 Energie, voda, prášek stály 3000 a když dám 2000 na amortizaci pračky tak to myslím odpovídá...
A ještě mi plenky zbyly na druhé mimčo kde už budu platit akorát náklady na praní🙂

filipatereza
21. lis 2012

Myslím, že nežádoucí účinky jednorázových plínek se ještě ukáže. Teprve ted dorůstá první generace, co byla jen na igelitácích... Spekuluje se, že problémy s plodností u mužů můžou souviset s přehříváním v igelitových plenkách...
Ale to je fuk...
Já se rozhodla takhle, vyhovuje nám to, hodně cestujeme a s plínkama to není problém, šetříme a dcerka je zdravá - a to je pro mě důležité...

martinaj23
21. lis 2012

@filipatereza tak jen spotřeba EE je cca 1,3 kWh a prací cyklus je cca 2 hod. - pere se vlastněskoro každý den - 5,- Kč kWh - to je tedy cca 4000,- za rok, voda 1 praní cca 60 litrů = 5,30 Kč za jedno praní - ročně tedy 1600,-, prací prášek - nějaký lepší Ariel -málo fosfátů -ať je to tedy ekologické cena 700,- za 10 kg - 100g 1praní a tedy za rok 2100,- neberu v potaz opotřebení pračky a strávený čas, který bych mohla využít daleko efektivněji
pleny úplně obyč - cca 20 ks 600,-, separační vložky 400,-svrchní kalhotky cca 6 ks po 400,- a to jem asi úplně na minimu a nejobyčejnějších plenách... nepočítám věci na namáčení plen.....
většina pracích prášků má také zásaditý charakter a kůže kyselý charakter - to vede k alergiím...
takže cena za 1 rok - 11000,- bez opotřebení a stráveného času
spotřeba jednorázových plen - cca 7 za den *365 cena jedné v průměru 3,- (kupuji Huggies) a jsem na 7665,- - opravdu nevím, kde jsi brala oněch 25 tis.
takže kalkulace za 1 rok úspora jednorázovek cca 3 tis.
látkovky za 2 roky -+ rok 1. 11000,- + rok 2. beru jen energie 7700,- celkem tedy 18700,-
jednorázovky - i kdybych brala pořád stejnou spotřebu - 7665,- * 2 15300,-
i tady je tedy úspora

filipatereza
21. lis 2012

@martinaj23 No tak spotřeba 7 plenek denně u nás nehrozí. Já dcerku rozhodně v plenkách takhle dlouho nechávat nechci. Ze začátku dost kakala, takže se přebaluje i po hodině - ze začátku má průměrná máma spotřebu 12 a více plínek denně.
Jinak nepere se každý den.
Ze začátku jsem prala každý druhý den, ted každý čtvrtý...
Takže po přepočítání by ty rozdíly byly rozhodně větší...
Svrchnáky nestojí 400 kč, ale 200...
Separačná plínky stojí 140 Kč a sjou pratelné. my spotřebovali 2 balíky takže 280 Kč...
S pracíma práškama nemáš pravdu. Dělají se prášky pro citlivou pokožku, hlavně to bys musela mít alergie i z vypraného oblečení...

Takže asi tak🙂

martinaj23
21. lis 2012

@filipatereza ano pořizovala jsem si pračku i bez plen, ale pokud peru minimálně 2x tolik, tak je samozřejmě životnost pračky daleko kratší -
Na souvislost s plodnotí raději reagovat nebudu
a jen pro dotaz, z čeho jsou asi tak vrchní obyčejné kalhotky přes létkové pleny????
Plenky Huggies Premium jsou „větrány“ speciální prodyšnou vnější vrstvou. Díky milionům malých pórů proudí vzduch k pokožce miminka, což pomáhá zabránit vzniku opruzenin

lenka5731
21. lis 2012

@filipatereza Hele, neztrácej tu čas a jdi raději prát a věšet pleny! 😀

filipatereza
21. lis 2012

@lenka5731
@martinaj23
To je fakt, jdu věšet...🙂
Abych martině neubírala drahocený čas, získaný tím, že nemusí věšet plínky a mohla se tak zapojit do jiné diskuze na koníkovi🙂

martinaj23
21. lis 2012

@filipatereza jo to je právě to pohodlí pro mě i pro mimino, 12 a více plen? No to jsou vycházky s přebalováním mimina v mrazech... nebo jak jsi chodila třeba na 3 hodky na vycházku? Přebalovaní xkrát v noci. S jednorázovkama je to v pohodě, nic tě netrápí a mimčo taky ne.
Praní v průměru každý 3 den -
1,3 kWh* 2 hod. *5 Kč 121 dní =1573,-
vodné 5,30 Kč * 121 dní 642,-
prášek cca 700,-
pleny jsi psala 4000,-
takže celkem 6900,- + opotřebení pračky 2000,- 8900,-
jednorázovky 7700,- bez práce a prcek je taky plně v pořádku a já se mohla věnovat místo plen jemu

martinaj23
21. lis 2012

@filipatereza to bych si mohla vzít osobně
ale beru to jako ústup bez argumentů - úspora to prostě není a dítě je v pohodě stejně v jednorázovkách
ale když chce někdo ztrácet čas látkovkama a hrát si na úsporu a velké ekology...

steffi23
21. lis 2012

@lenka5731
@filipatereza Vsechny zaryty latkarky pryc, to nema smysl 🙂 nase mysleni nikdo nepochopi, setri se priroda i penize ( kdyz tomu nepropadnes 🙂 ), ale hlavne vis, ze je to lepsi a delas to pro dite rada. Latkovani neni problem ani pro manzela, ani kohokoliv, kdo treba behem hlidani prebaluje.

lenka5731
21. lis 2012

@martinaj23 jojo, ber to jako ústup bez argumentů. vyhrála jsi 😉

já opravdu nerozumět jazyku tvého kmene.

lollaj
21. lis 2012

tak se pridavam se svymi zkusenostmi-dcera byla na papirovkach-neskutecne mnozstvi odpadu a musim rict,ze ten zapach nic moc...
syna jsme presedlali na textil,hned jak zacal mit tuhou stolici,poridila jsem obycejne ctvercove pleny a 3ks kvalitnich svrchnich kalhotek a svete div se-nikdy zadna nehoda a to jsme pouzivali textil do jeho dvou let.

Spotreba plen stejna,odpad nulovy,porizovaci naklady skoro zadne,pracku jsem zapinala tak za 3 dny,pleny povesila,nezehlila,u TV slozila...a ven jsme nosili taky textil,nevidela jsem rozdil vzit jednu jednorazovku nebo jendy svrchni kalhotky ve kterych jsem mela plenku...tak asi tak.

martinaj23
21. lis 2012

já myslela, že je to stránka o tom, co je lepší nebo výhodnější. Ale pokud člověk není látkař, atk sem vlastně napatří a žádné argumenty neobstojí. Já zažila kamarádku s látkovkama a i týden na zimní dovolené s ní a to mě přesvědčilo asi na 200%, že takhle to opravdu nechci. Také znám dost holek, co byli s prvním na jednorázovkách a pak přešli u druhého na látkovky - že to bude určitě lepší - a ejhle, vše prodali a šup spátky do jednorázovek

ofelieee
21. lis 2012

a na praní existuje i mýdlový sliz, který stojí jedna dávka asi 50 halířů a je úplně čistej, nedráždivej, ekologickej 😀 (jsem nadšená látkařka, jedinej tejden na papíru v Kubově životě byly hory v zimě - dovolený mimo mrazy jsou s látkou v pohodě). Když tu tolik řešíte peníze, ještě třeba zdůraznit, že látkovky zůstávaj i na další dítka...

ivuska.h
21. lis 2012

@martinaj23 Podle mě jsi s těma kalkulacema opravdu mimo. Zaprvé se rozhodně nepere každý den, já peru 1x za 3 dny, takže to máš za rok jen 121 praní. Dále moje pračka nepere dvě hodiny, ale hodinu a půl a vody si vezme 45 l (5.5 kg prádla). Spotřeba 0.86 kWh při programu na 60 pro bavlnu, odstřeďování 1600 ot./min. Holt máme asi lepší pračku :D Takže to máš za rok:

voda -- 5.4 kubíků po 67 Kč v našem městě = 362 Kč
elektrika -- 121 praní po 1.5 hod = 780 Kč (počítám lehce nadsazenou cenu 5 Kč za 1 kWh)
prášek -- používám Denk Mit z DM, 40 dávek za 159 Kč, tj. na rok = 479 Kč
amortizaci pračky nepočítám, ceny praček se velmi liší a pleny se neperou celou jejich životnost, tj. těžko odhadovat...
´---------------
celkem 1585 Kč

Náklady na výbavičku plen -- řekněme střední výbava, kombinace čtverců a kalhotkovek, PUL svrchňáky = 6212 Kč

Počítám-li dvouleté plenkové období a dvě děti na stejných plenách, dostávám za látku celkovou sumu 12552 Kč. Totéž s jednorázovkami (8 plen na den, kus za 3 kč) = 35 000, čili téměř 3x tolik.

hanule04
22. lis 2012

Tak já první dítě v jednorázovkách, druhý dítě v látce a neutíkám od toho, spiš lituji že jsem první dítě taky nelátkovala