Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

sabuse1
11. čer 2009

přidávám se na stranu látky🙂 když jsem se pro látkovky rozhodovala bylo to hlavně z důvodu, že nejsou plné chemie a nezůstane po nás hromada odpadu. Vysypat špinavé pleny 3x týdně do pračky mě něják neobtěžuje, věšení je otázka chvilky a skládám je večer u televize takže pohodička. Je fakt, že pro někoho se z toho může stát i závislost🙂)) Ale přiznám se bez mučení, že mě tak trochu přesvědčilo i to, že se pleny dneska nemusí a některé ani nesmí žehlit a že máme sušičku, bydlíme v bytě a v zimě si sušení bez ní moc neumím představit. Takže u nás to není ani tak o šetření peněz jako o zdraví a ekologii

angetha
11. čer 2009

Já jsem se rozhodla pro látku, protože bydlíme na vsi, máme vlastní klasickou kulatou popelnici a v rámci úspor se odpad od května do září vyváží jednou za dva týdny ( popelnice pro 4 lidi)..
Takže i kdybych s každou papírovou pokakanou plenkou chodila do popelnice na zahradu tak si moc nepomůžu, hlavně když si člověk uvědomi, že vyvezením popelnice plínky nezmizí, jen se přemístí jinam, kde stejně budou smrdět a překážet..
Tady je vidět jak rozdílné možnosti mají maminky ve městech ( málo místa na sušení látkových x volné popelnice) a na vsi ( většinou zahrada na sušení x při používání papírových je nutné vzít auto a dojet pro ně, i když třeba s nákupem)

schnek
11. čer 2009

hm, je fakt, že to sušení je problém. Nemít balkon, tak nevím... v létě by to šlo, ale v zimě by nám splesnivěla půlka bytu... njn, panelák s plastovýma oknama a ještě poslední patro, takže i jenom běžnej provoz znamená denně větrat celou zimu celý byt aspoň 2h, ideálně ještě odvlhčovat, jinak okamžitě vlhnou rohy 😝 Bez balkonu bych si to asi jen tak nedovolila 😒

olbramka
11. čer 2009

holky, já fakt nechtěla, aby to vyznělo nějak hádavě, to určitě ne. jen když mrknu na mešavou, prostě mi hadroidní nepřipadá 😀 radši se přesouvám do látkovek 😝

matilko
11. čer 2009

my sme používali aj to a aj to... a som za látku a to jednoznačne! u papierovky sme boli pos.aní až za ušami, proste komplet celé oblečenie, s látkou sa mi to stalo asi raz a to bolo mojou chybou, že som to špatne utiahla, lebo som ešte nemala moc skúseností. Ako hadra mi teda tie krásne plienky určite nepripadajú, normálne s nimi cestujeme, všetko je v pohode.
Je pravda, že čo sa týka sušenia, nemáme problém, bývame na vesnici v baráčku, takže mám na to priestor. A jak píše Angetha, máme rovnaký problém, jedna popelnica pre 4ľudí na 2týždne, takže s papierovkami by sme potrebovali aspoň ešte 2popelnice 😕
Samozrejme, aj teraz mám doma stále nejaké papierovky, no a des bes, malá sa mi po nich príšerne prudí, no a ten smrad? Látka určite nesmrdí tak, ako papierovka. Ja to beriem ako krok dopredu, určite nie ako krok späť.
Najlepšie na tom všetkom je, že sme slobodné ženy, ktoré majú možnosť voľby 😉 Ja som si zvolila zdravie dieťaťa a šetrenie prírody. Samotná detská doktorka fandí látkovkám, skúste sa spýtať na to, čo si o papierovkách myslí z hľadiska zdravia dieťaťa 😉

marcelkad
11. čer 2009

Já se pro látku rozhodla už v těhotenství - zdálo se mi to pro dítě mnohem lepší než jednorázovky:
1. Já jsem ekzematika a alergik, tudíž šance, že to miminko bude mít také byla velká a po poradě s doktorkou mi jednoznačně doporučila látkovky.
2. když jsem u kamarádek viděla, jak často přebalují z papírem, řekla jsem si, že takhle bych skončit nechtěla. Dávat dítěti příděl plen(4-5 denně) proto, abych ušetřila...já bych také nechtěla být ve 4 vložkách za den
3. na vesnici máme svou popelnici s vyvážením 1x za 14 dní, takže by bylo třeba nejméně další popelnici nebo možná 2 navíc.
4. při dnešních možnostech vybrat si z nepřeberného množství látek je hřích nelátkovat 😉
5. V porodnici a asi 5 dní doma jsme používali jednorázovky než jsem se zaběhla a vzpamatovala z porodu - vzhledem k novorozenecké vaječině jsem musela po každém kakání přebalovat neb to malý měl po celých zádech a nohou a to mě teda dost vadilo. Nevím, jak to dělají maminky papírovky, jaké plenky to nedělají.
6. S látkováním se pěkně nacičuje miminko na nočník - kouknu, jestli je plenka suchá a když ano, dám malého vyčurat. A skvělě nám to takto funguje, okolí se diví, že už chodíme na nočníček 🙂

Musím říct, že kdo u mě viděl látku byl nadšen, jaké jsou možnosti. Ono se totiž o tom ještě moc neví, skoro nikde se to v krámech neprodává. A kamarádky plánující mimčo už zvažují, zda látkové nejdou lepší.

Používejte si kdo co chcete, já jsem pro látkové plenky

kacka.va
11. čer 2009

koukám, že je tu pořád víc látkařek 😉
marcelkad: příděl plen je blbost, prostě se přebaluje podle potřeby, taky bych nechtěla, aby moje dítě bylo omezené tím, že ho prostě víckrát jak xkrát za den nepřebalím.
Jinak u nás popelnici vyváží jednou týdně a i s plenama se to dá, myslela jsem, že to bude horší.
ještě k tomu pokadění. My jsme vyzkoušeli několik druhů plen, až jsme našly, které nám vyhovují. Pokaděnou až na zádech jsem jí měla od narození 3x nebo 4x a to hlavně z toho důvodu, že měla hodně řídké kakání a zrovna blbou plenu. 🙂

schnek
11. čer 2009

kacko, nechci hodit papírářky do jednoho pytle 😉 ale znám lidi, co přebalí jen 4x za den, nebo nechají mimčo ráno ještě nějakou dobu v plíně z noci, dokud se nevykaká, proč si špinit novou plínu atp.... to je fakt humus (to předpokládám přijde jako humus všem normálním 😉 )

k protékání - mě se to v papíru moc nestávalo. Párkrát jo, ale nic tragickýho. Ale jak se tu psalo, látkovka pěkně nasákne tou řidinou, takže posrajděný dítě v látce míň zapatlaný než v papírový plíně. Látku jsem ocenila, když měl starší průjem. Papír nestíhal, v látce to sice končilo až na svrchních, ale nikdy to neproteklo ven 😉

k smradu - mě papír smrděl, i počůraná plínka páchla fakt hnusně, pokakaná na kilometr 😝 v látce jsem ani ten kakanec po čuchu nepoznala 😉

marcelkad
11. čer 2009

Kacko - tím přídělem jsem myslela, že co jsem se setkala, přebalují až je prostě plena úplně nasáklá. Třeba známá říkala, že spotřebuje 3-4 jednorázovky denně (včetně noci). Zdůvodnila to tím, že prostě ta plena to všechno pobere, sice je nacucaná, ale dítě je v suchu. Švagrová třeba přebalovala často - zhruba měla 10-12 plen denně. To ale do té doby, dokud jí pleny někdo dával - dědeček, teta apod. prostě nemusela je kupovat. Ale teď, když je kupuje, začala přebalovat méně, protože to samozřejmě stojí peníze a každá ušetřená plena dobrá. Látka taky stojí peníze, to neříkám, ale myslím, že je to trochu psychologické - prostě zaplatíš jednou a pak už používáš pořád dokola.

marcelkad
11. čer 2009

Jen pro zajímavost - kolik plen denně tak spotřebuješ a kolik stojí jedna?

kacka.va
11. čer 2009

marcelkad: jako miminko jsem měla spotřebu tak těch 8-10, teď máme okolo těch 5-6 podle kakání, malá už čůrá nárazově, takže buď je sucho a nebo plena plná a hned přebaluju. Kupuju Pampersky v akci, takže jedna mě vyjde na 4-4,50 Kč. Mně by třeba zajímalo, na kolik přijde praní plen.
Co se týká smradu, tak jsem zjistila, že mezi různými druhy plínek je fakt někdy dost rozdíl.

kubinkov
11. čer 2009

Jsem to počítala a jedna pračka je 6 Kč voda a 4 Kč prací prostředek. Máchám víckrát než je běžné, peru 2x týdně, do plen jsem vrazila cca 4500,-, plenky mám od 9 měsíců malého a teď mu je 18 měsíců. Ještě bych nějaké plenky chtěla, ale uvidím. Počítám, že výbavu za cca 1000,- nakonec prodám. 😵

marcelkad
11. čer 2009

Jedno praní asi na 6kč - prací prášek + el. energie +(voda z vlastní ze studny). Za plenky jsem dala zatím asi 7000Kč (+něco ještě koupím, hrozně se mi ty nové pleny totiž líbí) a určitě je budu mít i na druhé dítě. Potom co bude ještě použitelné prodám.

schnek
11. čer 2009

počítala jsem jen tak pro zajímavost přibližnou sumu papíru vs. látka. Počet plen jsem vzala 7ks/den - ze začátku se vyjede víc, na konci zase míň, takže jsem si řekla, že to je takovej průměr, doba 2 roky a cenu pleny 4Kč (cca cena těch lepších v akci), takže 7x365x2x4=cca 20tis . A vynásobit počtem dětí. Za mě tedy 40tis, když spočítám látku, sice jsem oběma pořídila výbavu, takže každej cca 8tis, celkem 16tis. Pak je třeba spočítat si, jak často se pere, řekněme 10x za měsíc, cenu jedný plný pračky na 60 a připočítat něco za prostředek na praní. Takže 10x12x2x10 (jedna pračka el+voda) + 2x200 (za mě za jádrové mýdlo, sodu a sůl na rok) - takže za praní 2800, za moje dvě 5600 (peru teď oběma, tak trošku uberu), takže s oběma dětma s cenou plen a praní jsem na cca částce, kterou dám s jedním za papír. A ještě pleny prodám, až je nebudu potřebovat, takže se mi vrátí kus zpátky. To je sakra rozdíl v ceně variant 😉 to jen kdyby někoho zajímal přibližnej výpočet. Nepočítám do toho, že se projede benzín, když jedu do krámu, ale zase nepočítám, že se opotřebuje pračka a to, že věším, žehlím a skládám (lidská práce + čas) 😉

schnek
11. čer 2009

hele, vy o tom akorát píšete 😀 njn, sušila jsem tu ten příspěvek nedopsanej hodinu, šli jsme na poradnu 😉

lenkicka
11. čer 2009

holky, všimly jste si, že se stále stejná jména objevují na tématicky stejných tématech? Myslím, že někteří se přesvědčit nedají, i když jim to propočítáte do detailu...tím se nikoho nechci dotknout 😀
Sama jsem nejdřív látkovala, ale nevěděla jsem přesně jak, tak jsem šla do eko Alan...a teď díky Koníkovi a spoustě těch úžasných témat o látkovkách a bezplenkování, se vracím (již dobře poučena a celá žhavá) zase k plenkám...nemůžu přece dopustit, aby tak plodný rod mého manžela vymřel po meči 😀 😀 😀

schnek
11. čer 2009

já tedy nemám potřebu někoho přesvědčovat, jen bych ráda, aby s neargumentovalo hloupostma 😉 ať se každej rozhodne na základě rozumných a skutečných záležitostí 😉 takže výpočet pro případného nerozhodnutého čitatele 😉

angetha
11. čer 2009

Já počítám s tím, že nejmíň jde za látkové plenky utratit 6000, když budu používat klasické plenky..vodu máme ze studny, platíme tedy jen elektriku a odpad..
Dál se dá nejspíš ušetřit na prášku ( když někdo používá mýdlový sliz) a pokud praktikuje BKM..
Počítám s látkovou výbavou i pro druhé ( třetí ) dítko, možná zapůjčím švagrové svrchní kalhotky, takže vše bude 100% využité 😎

kacka.va
11. čer 2009

lenkicka: ale tohle téma přece není o tom, někoho předvědčit, ale říct, jaké výhody a nevýhody to má pro nás, ne? 🙂
to že látkové jsou levnější bych si troufla tvrdit i bez výpočtu, ale ten mě přibližný zajímal. akorát pro mě má ten čas taky nějakou hodnotu, který bych trávila věšením, případně u některých plen žehlením. Pro mě je prostě praní ztráta času, který chci využít jinak 🙂 a jelikož se u nás nijak zvlášť často nepere, tak prát jen kvůli plenám by se mi nechtělo. 🙂

schnek
11. čer 2009

kacko, ono ten pojem čas a práce je zavádějící. čas, který trávím péčí o pleny je minimální. Nahodit pračku, pověsit a sebrat je záležitost cca 15 minut komplet. A žehlení? žehlit se nemusí. Já žehlím, protože se mi to víc líbí. Prostě večer u telky místo sezení na zadku stojím půl hodiny u prkna (cca 3x za měsíc) A když nestíhám, tak nežehlím 😉 a praní - plínkama naplním pračku na 4,5kg bez problémů za 4-5 dní 😉

schnek
11. čer 2009

mmch, jen pro představu - k dětem ještě dělám VŠ a stíhám 😉 resp. pleny nejsou to, co by ukrádalo čas 😉

lusinta
11. čer 2009

ještě k té pračce- plínky se mohou prát i s oblečneím (zašpiněným dětským např),takže naplnit za 3dny pračku se dá,i kdybys nelátkovala plně.
schnek-a poznámka o vš je dobrá🙂🙂 já taky dělám vš a práci a látkuju dvě děti 🙂🙂

jannanatys
11. čer 2009

lusinta :tvoje emily ma 2 roky a ještě latkujete???ja myslela že chodi davno na nočnik 😲

johanda
11. čer 2009

ad časová náročnost látkovek
nandávání a vyndávání z pračky je věc cca 10,15 minut, věšení 15-20 minut podle typu plínek. Nikterak deptající časová náročnost...tedy pro mě. Časté přebalování= časté mazlení se s miminem, za ztrátu času nepovažuju.

Co se týká mých mimomateřských aktivit - stihla jsem dokončit grant (hlavní řešitel), od roku mladší holky pracuju na zkrácený úvazek + nějaké projekty bokem + vedení diplomek + dodělávka PhD. A podotýkám, že jse líná jak veš 😅 . Čas ztrácím mnohem efektivněji např. dřepěním na netu (MK nepočítám 😀 )

Jinak nejsem nějakou militantní odpůrkyní jednorázovek, mají své výhody např. tam, kde není možnost praní nebo sušení a dítě není zrovna fenomenálním BKMáčkem. Některé děti látkovky nesnesou, i když by rodiče chtěli, tam jsou jednorázovky jediným řešením bez diskuzí.

Osobně mám látkovky "raději", ačkoli nevím, jestli je citový vztah k plínám věc, kterou bych se měla chlubit 😀

angetha
11. čer 2009

Já třeba nandavám prádlo do pračky když si čistím zuby.. 😎

jana.sun
11. čer 2009

taky peru látkovky spolu s dalšíma věcma - vždy se najde nějaká utěrka, ručník, obleček, ..... takže tak hrozné to není. no to sušení je blbý - to je fakt. zlatej balkon. doma jsem to přes zimu vyřešila tak, že zapnu na prádlo větrák, co se používá v létě jako "osvěžovač" - aspon trochu nechám prádlo "profouknout" a je to lepší 😉

ijo
autor
15. čer 2009

Čau holky, tak jsem se vrátila z Francie, se třema dětma a zvládla jsem to i s látkovkama, měla jsem jich jen sedm, na noc Alany. Bylo to v pohodě, měla jsem 3 CuddleBuns, jednu AIO, dvakrát HHS a jedny vlňáky. Četla jsem tu vaši diskuzi ten týden dozadu a má z toho pocit, že látkařky se rozhodují pro látku na základě zjištěných informací, kdežto papíračky látku zavrhují bez toho, že by si něco zjistily. Tož tak 😎

somik
15. čer 2009

Nechápu, jak někdo může něco zavrhovat, když to ještě nezkusil.... Látka vítězí u nás víc a víc. Na D jsem používala jen papírovky, neb jsem o látkování nevěděla nic ☹ . U H jsem začala s papírem a rovnou s Pampers active, jelikož ze zkušeností jsou nejlepší, ale také jedny z nejdražších. H neustále kakal a tak jsem přebalovala i 15x za den, denně plný koš plínek, spotřeba na měsíc co se týče peněz byla přes 1000 Kč, tak jsem se rozhodla vyzkoušet látku. Mrzí mě, že jsem na to nepříšla už dávno! Jinak mě osobně je mnohem líp v látce jak v jednorázovce, tak proč to nedopřát i mimískovi? Jinak peru jednou za 7 - 10 dnů, jelikož BKMkujeme. Plínky nežehlím, není to třeba, když se čč dobře pověsí a hned po uschnutí složí.
Jannanatys, začala jsem látkovat i na 2,5 leté dítě, jelikož v noci taky čůrá a to prosím chodíme jak na nočník, tak i na záchod a to sami, a z dotazů nejsme jediní, slyšela jsem, že se děti v noci počůrávají i do 4 let. D když v noci čůral do Pampersky, tak to prostě necítil, teď ho to vzbudí a po 3 týdnech látkování na 2,5 leté dítě máme velké úspěchy, protože má ze 80 % ráno suchou plínu, kdežto v papíru jsme byli počůraní na 98 %.

U látkování mi nejde tak o ekoligii jak o zdraví a pohodlí mého mimíska, v papíru byl zapařený, na tříslech měl droboučkaté pupínky a spálenou kůžičku a to jsme prosím přebalovali 10 - 15x za den, o červené prdelce ani nemluvě. Kakoše měl až na zádech, to v látce to spadne maximálně na svrchňáčky, Oblečení ještě jikdy neprokajdil. Teď H tak jednou za den otřu vlhčenými ubrousky, někdy ani to ne, když chytnem do nočníku kakoše (utřu jen do plínky nebo to toaleťáku) vůbec ničím nemažu a prdýlku má nádherňoučkou, heboučkou a bez jakéhokoliv poranění.

Vzkaz pro všechny holky, co haní látkařky - zkuste si to a pak hodnoťte, jak můžete hodnotit něco, o čem nemáte ani páru???

ijo
autor
15. čer 2009

a navíc jsou ty pleny tááák hezký, že jo holky

sabuse1
16. čer 2009

no to teda, zrovna včera jsem skládala novou várku plenek a nad některýma se rozplýval i manžel🙂)) z papírovek sem nikdy takhle unešená nebyla🙂