Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

lusinta
16. čer 2009

Jannatys-dočítám trochu pozdě🙂
Jo,ema má ještě plínky...Je to s dvěma dětma takto po sobě docela záhul,takže jsme začli s odpleňováním až teď v květnu...na doma už nemá,ale na ven a noc ještě jo...
prostě se mi to nechtělo dřív řešit.
o to víc, že nemusím šetřit (jako by to bylo v případě jednorázovek)

ijo
autor
16. čer 2009

ještě chci říct, že si myslím, že látkovky nejsou rozhodně krokem vzad do pravěku. Naopak, jednorázovky mají být je výjimečně a je normální používat látkové pleny. Svět není na jedno použití a tam, kde je to možné, je dobré věci využívat znovu. Jsem zvědavá, co bude za dvacet let, až skládky ve "vyspělých zemích" budou narvaný ropnýma plenama, který budou vypouštět smrady do vzduchu. Asi to budeme vyvážet do chudých zemí, někam kde to ne bude vidět.
No teď jsem se trochu rozčílila 🙂 nad tím, že lidi nejsou ochotni se zamyslet nad důsledky svého počínání.

cirrusa
16. čer 2009

Jsem čekala kdo s těmi názory zase příjde. Nechci se nikho dotknout (stejně si to beztak zase a opět vyloží po svém 🙂 ), ale všimly jste si, že antilátkovky mají vždy ty stejné argumenty a názory? Přitom přečíst si pár diskuzí,tak by jim byly vyvráceny. Chápu, že někdo řekne, že je moc pohodlný nebo že ho to neláká, ale pořád dokola ty samé argumenty (je to dražší než papírovky skrz praní, hrabeme se v hovnech, musíme sebou nosit pochcaný plínky na výletech) 😒 To mne vždy naštve....

Jinak nikomu neberu jeho způsob, je to každého věc...

kubinkov
16. čer 2009

To nošení použitých plínek zpátky domů mě taky odrazovalo, ale takový problém to není. Nejednou jsem domů nesla i použitou jednorázovku, protože to nebylo kam odhodit. 😉

kacka.va
16. čer 2009

teda holky, já už si celou diskuzi nepamatuju, ale rozhodně bych neřekla, že tu někdo látkařky zavrhuje ☹, jak tu bylo napsáno. Jinak ty reakce na nelátkařky mi přijdou docela zostřené, ale možná to jen blbě čtu. Protože mi přijde, že látkařky nás nelátkařky chtějí za každou cenu předěla a snažit se změnit náš názor. 🙂
ijo: já se na ekologií docela zamýšlím, ale zase to člověk nesmí přehánět 😉. Já si třeba dělala svou ekologickou stopu a protože jsem služebně dost často lítala do zahraničí, tak mi vyšla stopa jak od yettiho 🙂, takže ona ekologie odsud pocud 😉

schnek
16. čer 2009

já bych řekla, že je to problém obou stran. Máma s látkou se snaží o osvětu, řekla bych, že na to kolikrát jde blbýho konce, ono říct někomu, že zaneřáďuje planetu a dává děcku na zadek igelit není příliš šťastná cesta. Ta mamina se zasekne, protože se jí vlastně snaží naznačit, že svým rozhodnutím udělala jednak něco blbě a jednak vybrala špatnou variantu pro dítě, pro který samozřejmě každá chceme vybrat to nejlepší. Tím pádem se i přes veškerou snahu dočká odmítnutí s tím, co obvykle padá za argumety. A samozřejmě se bude snažit zuřivě bránit, takže dojde i k jisté agresi v argumentech. Já už cizí rozhodnutí v tomhle směru nehodnotím, z toho už jsem "vyrostla", maximálně se pokouším oponovat nesmyslným argumentům. Pokud má někdo zájem, ukážu mu svoje plíny, povím k tomu svoje, ale to jde už o lidi nalomený nebo aspoň trochu poučený. Pokud bych chtěla někomu, kdo vůbec netuší, o co jde, předvést látku, asi bych začala zábavou, pestrostí, jednoduchostí použití, materiálama, možností suchý prdelky i v látce a to ostatní - zdraví, eko atd. bych vypíchla jako bonus 😉

sisi.v
16. čer 2009

já jsem měla jen eko jednorázovky, látkové jsem malé začala dávat až když jsem chtěla, aby se plínek zbavila a zadařilo se velmi rychle, protože jí vadilo mít mokrý zadeček 🙂. ani mě nenapadlo přemýšlet o látkových když se narodila, ale všechny maminky, které je používají fakt obdivuju.

evicka7
16. čer 2009

shnek, myslím, že to je fakt rozumnej přístup, já raději nikomu nic neříkám

lusinta
16. čer 2009

sisi-není za co obdivovat🙂 Opravdu na tom není žádná práce navíc!!!

souhlasím se schnekem-
úžasný jsou barvy.pestrost (jako kdybyste si měla každou chvíli kupovat nový boty či kabelku a věděla,že na tom ještě vyděláte🙂 a hlavně příjemný pocit pro dítě!!!
Si představme,.že bysme měly dva roky nosit v kuse papírový vložky!!! hnuuuuuuuus!
Raději bavlněný kalhotky,ne? 😉

sisi.v
16. čer 2009

no jo lusi, tak to jsou určitě lepší bavlněný kalhotky, naprosto souhlasím, jenže já si je neměním zhruba 12x denně 🙂.
navíc tedy, když jsi představím, jak si moje babička a její generace, dle vlastního vyprávění, dávala hadříky při menstruaci a pak je prala, tak jsem vděčná za vložky, ať jsou jaký jsou - neberte to prosím jako argument proti látkovým plenkám - tak jsem to nemyslela.

johanda
16. čer 2009

Sisi - vyzkoušej kalich, pro mě je už nepředstavitelné nosit jakékoli vložky. BTW, občas si beru jako pojistku látkovou slipovku (pro jistotu, třeba do práce ), ty papírové už fakt nejsem schopna používat.

sisi.v
16. čer 2009

johando - už jsem o tom přemýšlela, ale musím nastudovat 🙂, zkoušela jsem jednou látkovou vložku, myslím, že to bylo IV nebo MaM, už nevím, ale nedokážu si představit, že bych takto mohla existovat mezi lidmi..., cítila jsem se hroooozně, musela bych asi být doma v koupelně 😉 a nevycházet. ale kalíšek mě celkem zaujal.

johanda
16. čer 2009

Sisi, látkové vložky na full time jsem nechtěla, ačkoli nemyslím, že by si lidi čehokoli všimli a údržba asi taky nebude nic extra složitého, když látkové plíny byla radost prát a věšet 🙂, ale kalich je kalich, hygienický, diskrétní, žádné obavy, jestli se někdo něco sune, žádná vycpávka mezi nohama, žádný zápach ms krve, tohle je prostě vynález k nezaplacení...

ijo
autor
16. čer 2009

já to nemyslela ostře proti papírovým mamkám a co se týče ekologie, nejsem fanatik. Jen jsem chtěla říct, že ve všech ohledech počínání by se měl člověk koukat co za ním je. Já to taky nikomu necpu, když se někdo zeptá, tak vysvětlím. chtěla jsem tím jen naznačit, že látkují ty, které mají informace, kdežto papírovky nic nehledají. To je stejné jako s očkováním, nebo porody doma. Ty co rodí doma se rozhodují na základě informací, a ty co proti tomu brojí, nikdy nic nehledají. Nekamenujte mě, já rodím v porodce 🙂.....ale neočkuji

zdenkaradek
16. čer 2009

u nás doma se taky látkuje. Ze začátku jsme používali jednorázovky a je pravda, že ta spotřeba byla hrozná 😠 , to se domů pořád nosily balíky plen. Po čase jsem si troufla zabalit dítě do látky a dobrý, postupně jsme přešli na látku na celý den. Jasně, když někam jedeme (dovolená 3 týdny v Thajsku) tak jsme brali jednorázovky nebo teď byl manža s malým sami o víkendu na horách tak taky. Mě to takhle prostě vyhovuje 🙂 , stala se z toho tak trochu závislost, hledám jaké jsou nové plenky. A jakou mám pak radost, když příjde balíček s novými plínuškami 😉 . To se s jednorázovkami zažít nedá ☹ . Jsem jen zvědavá, až se narodí druhé, kdy najedeme na látku.

schnek
16. čer 2009

zdenko, hned 🙂 😉 jde to a jde to samo,a i BKM 🙂

ijo
autor
16. čer 2009

škoda že já už mám tři a to další mě nečeká, jinak bych nakupovala. Jinak jsem si tedy včera objednala tu rychleschnoucí CB a už se na ní těšííím zdenkaradek 🙂 a dám vědět jak rychle mi uschla

schnek
16. čer 2009

ijo, tak ještě jedno 😉 Hele, já pořád s těma počtama hýbu výš 😀 nejdřív 2, pak z toho vylezlo možná 3, když první oba budou kluci/holky a teď už reálně uvažuju o 4 😀 že bude třetí, o tom vůbec nepochybuju 😀

ijo
autor
16. čer 2009

Tyjo, to moje třetí fakt zlobí a nespí už skoro rok a to nezvládám. Ale umím si představit, jak toho dalšího prcka balím do nějakých ultra mrňavých, viděla jsi CB Newborn? Te´d když mám odrostlíka bych utrácela za ty mrňavky 🙂

zdenkaradek
16. čer 2009

joo, BKM ještě budu muset načíst, ale ráda bych to zkusila. No určitě najedeme na látku brzo, viděla bych to tak na jednorázovky v Podolí a pak bavlnku.
ijo, no já jsem na ty CB newborn ani nekoukala, tak to asi budu muset napravit 😉 , to si nechám, až přijde mateřská, je mi jasný že to nebude jen o čč kikko lux eco 😉 a na reference rychleschnoucí CB se teším
😵
u nás ty počty jdou taky nějak nahoru, napřed 2 a teď mi manža říká, že to bude chtít ještě třetí (třeba by to byla holčička) 🙂

ijo
autor
16. čer 2009

my zase chtěli kluka....ale teď si říkám, co bych s těma pindíkama dělala 🙂. Na Quick Dry se těším a hned jak rychle doje a rychle uschne, dám vědět

lenkicka
16. čer 2009

ijo: o těch informacích jsi to napsala moc krásně a výstižně...měla jsem štěstí při přípravě na porod na dulu, která smýšlí "alternativně"...ale všimla jsem si, že většina, která se mnou chodila do kurzu, přestože taky měla přístup ke stejným informacím, jich stejně nevyužila...prostě si to poslechli a pak, asi z vlastní pohodlnosti, se vrátí k tomu, co dělá většina...ať už se to týká jednorázovek, kočárků, odkládání dětí do postýlek (snažím se vychovávat podle kontinua)...prostě "to neřeší a nehrotí situaci"...to jsem se dozvěděla o sobě v rodině...rodila jsem do vody v Krnově (jsem z Ostravy), malý spí s námi v posteli, nosím v šátku a teď se zas vracím k látkovkám (poprvé jsem nevěděla, jak na ně...ale díky vašim zkušenostem už vím, jak na to 😀) a ještě jdu do BKM.
Jsem ráda, že jsem tu našla podobně smýšlející mamči, protože ve svém okolí jsem vlastně "rarita"...díky holky 😀 😀 😀

Pro zasmání... ☹
Dozvěděla jsem se od jedné porodní asistentky (mladá holčina, studovaná) že porod do vody je nebezpečný !!!...hlavně, že epidurál je zcela bez kompikací a vedlejších účinků na dítě (určitě patří ke komplikovanému a dlouhému porodu...ale jako prostředek při běžném porodu...no, nevím ) ☹

lusinta
17. čer 2009

Leni-to moc není pro zasmání,ale k pláči!kdo jiný,než ty mladý hoílky,by to měly vědět!!??tady se to snad nikdy nikam nepohne... 😒

Sisi- já taky používám kalich+k tomu látkový vložky (a chodím s nima i do společnosti,naprosto v pohodě.hrdě vytáhnu svou krásnou taštičku na vložky,která vypadá jak poslendí módní výstřelek a jdu na wc. vložky mají nepropsutné vrstvy,jsous tejně tenké,takže no problem)
Ale spíš jsem to myslela jako přirovnání,protože to známe všechny. A nejde o to,přebalovat 12x,ona i kdybys sebe "přebalovala"každou hodinu,stejně je to nechutný materiál...a to i ta papírová plínka...i když není počůraná.

Beru to stejně jako Ijo- jednorázovky jsou pro výjimečné situace....Na ně by mělo být nahlíženo jako na alternativu-a ne na látkové...

sisi.v
17. čer 2009

tak mě tedy trochu holky mrzí názor ijo a lenkicky o informacích - teď to neberte jako útok prosím 🙂 ale tato věta - látkují ty, které mají informace, kdežto papírovky nic nehledají. To je stejné jako s očkováním, nebo porody doma - mě lehce vytočila 😉.

možná to jde hodit do jednoho pytle, ale nemyslím si, že zachycuje realitu. já mám informace, máloco dělám bez toho, abych o tom věděla podstatné (pozůstatek studia dvou VŠ) - přesto mi látkové plenky od narození do dvou let dítětě nevyhovují, proto jsem je nepoužívala - ač mají výhody i nevýhody, používala jsem eko jednorázovky.
očkuji, co uznám za vhodné (mimo povinné) protože i když znám negativa, znám i pozitiva.
porod doma je skvělá alternativa pro dobře postupující porod, ale není nic pro mě, ne proto, že všichni rodí v nemocnicích, porodníci dělají bububu a musím se přidat k davu - je mi fuk co si myslí nebo dělá okolí - ale já se prostě v nemocnici cítím dobře a vím jak může skončit mimino po 10 minutách bez přísunu kyslíku.

jinak souhlasím, každý co mu vyhovuje 🙂.

hanka128
17. čer 2009

no tak my si taky pokoušíme všechno si zjistit ze všech stran, ale dávat dohromady látkování,očkování, šátky,domo porody to fakt neeeee...

látkujeme, že je nám proti mysli kolik je to odpadu a pak,že je to pro mimi zdravější...i když teď na dobu řádění musíme dávat papírovou,protože máme problémy se svalíky a nahatá nemůže být pořád...a už se nemůžeme dočkat až budeme v látce zase pořád 😵

odmítnout očkování a domoporody tak to teda nikdy....vím, že jsem ovlivněná školou-mám medinu....ale bohužel vím jak se všechno může pěkně během chvilky zvrtnout.....a vím jak to pak dopadá ☹

cirrusa
17. čer 2009

Já bych taky neházela všechny do jednoho pytle, ale holky chápu - částečně to vyjadřuje můj výše zmiňvaný názor, že hodně holek příjde, nenačte nic a rovnou argumentují zvýšenými náklady na provoz plenek apod. Samozřejmě nejsou to všechny, ale těch "nastudovaných a přesto odmítajících" se mi zdá dost málo v porovnání s "odmítající maminou, která ovšem nenačte nic a rovnou odsoudí" 🙂 Doufám, že jsem to vysvětlila dostatečně pochopitelně, ale jak říkám - nikoho do ničeho nenutím, sama jsem ve stavu jako holky - nepřesvědčuji, nenabízím, kdyžse někdo zajímá v čem pojedem, sdělím mu to, ale jinak neřeším 😉

schnek
17. čer 2009

ijo, jo viděla jsem ty maličký. Jsou drahý, řekla bych předražený a já zase nechci podporovat kšeft, kterej se z látkovek začíná stávat. Tedy alespoň mi přijde, že si z toho výrobci začínají pěknej kšeft dělat 😒

meleri
17. čer 2009

že si z toho začínají dělat kšeft? 😀 ten už si z toho dělají hooodně dlouho..zvlášt že plno těch plín je vyrobeno v číně...

neodsuzovala bych všechny...kdo nemá rád látkovky-pochopím...kdo nemá rád papírovky-taky. všechno má svoje pro i proti. dodnes používám na spaní papírovku protože jinak se v látce prostě probudí se zadkem totálně opruzeným..kdežto se starou dobrou Huggies je to pohoda..nezavrhuju nic. přes den jsou látkovky super věc. žádný odpad, nesmrdí močovinou jako papírovky a 20 látkovek stačí.

spíš mám pocit že všechny ty věci jako jantarové korálky, šátky, plínky, bio produkty jsou stejný kšeft jako ostatní věci "běžné" věci... 🤐 😅

schnek
17. čer 2009

meleri, já to nemyslela jako že teď, poslední týden 😉 a spouhlasím s tím, že ty ostatní věci okolo jsou taky... njn, jak se to jednou chytne... je to stejný jako se vším

lusinta
17. čer 2009

no,to si nemyslím...
když to vezmu z pohledu prodejce- jsou na tomto bio eko zboží tak strašně nízký marže,že bud teda všechno shrábnou přímo výrobci nebo se naopak snažíé udržet minimální hladinu cen. samotní prodejci nemají téměř nic...80,- na produktu za 1300,- je opravdu směšné v porovnání s normoš hadrama,kde bývají marže 300%

a konkrétně látkovky-je jasné,že pokud chce být někdo 100% eko, tak nakoupí pouze české výrobky nebo si sám plínky ušije🙂 A nekupuje plínky z USA, Austrálie či vyrobený v Číně..
na druhou stranu tady je poměrně omezený výběr,takže jestli má někoho nalákat na látkování hezký vzhled a různorodost,tak se holt nákupům s ciziny nevyhnem. a že vyráběj v Číně-konrkténě IB to mají vysvětlený na svm webu tak,že nestihají pokrýt poptávku,s kteoru původně nepočítali.takže částečně šijí u nich a částečně přesunuli do Číny-prý nějaké hlídané, víceméně eko friendly- továrny..a pracují na tom,aby byla výrobna zase plně u nich v au.