Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

lenkicka
27. čer 2009

A ještě se můžeš mrknout na:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

a ušetřit si hodně práce s praním a náklady minimální 😀 ...jen nočníček číňák ( a některé používají jen plastový obal na květináč a taky super...asi si ho pořídím k dalšímu 😀 )

makinka.1
27. čer 2009

xxxjaninko,prave od tuho je diskuse o latkovych plenach.Tak sup tam,studuj a zeptej se,tam ti urcite holky poradej. 😉 https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

xxxjaninkaxxx
27. čer 2009

Holky, děkuju moc. Jen mám z toho hlavu jak pátrací balón 😒 . Je jich takových druhů a vůbec nevím, pro co se mám rozhodnout. Kdyby byly jen dva druhy - to by bylo rozhodování raz dva 🙂

lenkicka
27. čer 2009

Jani, ještě mě napadlo jedno téma...

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

tam najdeš krásně přehlad, co která pořizuje...ale když to shrnu čč a PUL kalhotky a nějaké dražší na frajeřinu 😀

A v " látkové pleny" už najdeš skušenosti s jednotlivými druhy. Ještě jsem našla krásně napsané postřehy o negativách různých typu na slepičárna.cz...píšou tam stejné holky 🙂 .Tak neboj, brzy zjistíš, že se budeš rozhodovat tak mezi těmi dvěma druhy (možná třemi) 😀

sturnus_vulgaris
28. čer 2009

Romanko Vé,
dramatizuju? Ani bych neřekla. Píšu svůj názor a zkušenost (i když třeba jen zprostředkovanou), stejně jako ty... Tak co ti vadí? Od toho diskuze je.
Za protiargumenty ti děkuji, ale příště zkus trochu jiný tón, hm? Musím říci, že tvůj útočný příspěvek mě spíše v mých názorech na "látkařky" ještě utvrdil, než by mě přesvědčil o opaku 🙂.
Kromě toho, na mě z jednorázovek zatím závan chemie nedýchnul. 🙂 Tohle zase trochu dramatizuješ ty. Vždyť tě nikdo nenutí je používat a jestli se bojíš otravy, po libosti si látkuj. Já ostatně látkování taky neříkám striktní NE, pouze ALE.
Pokud jde o nožičky u břicha, nevím, co máš za dítě ty, ale i měsíční dítě jsem viděla dávat nohy k bříšku zcela samostatně. Nebo mu je k tomu břichu v rámci cvičení maminky dávají samy, pokud právě nenarazí na jisté překážky, jako například plena sahající až k podpaží.

lynn77
28. čer 2009

ijo, no me popravde trochu vadi, ze clovek nemuze mit nazor (at uz jakykoliv 😉 ) jen proto, ze "jeste" neni matka. Trosku blby argument nemyslis? Ale uz se tesim, az po porodu budu mit hlavu jak vymenenou a konecne na spravnem miste 😎

sturnus_vulgaris
28. čer 2009

Presne tak, lynn, argument tohoto typu nesnáším. Lidi mají přitom názory na lecos, s čím se nikdy nesetkali, zejména pokud jde o politiku 🙂. Tak proč bychom je nemohli mít i na děti...

lynn77
28. čer 2009

jinak, treba mne osobne se latkovky hrozne libi (duvody "zdravotni" a "ekonomicke") a porad mam spoustu casu se pro ne/proti nim rozhodnout, bohuzel u mne je hodne velkym argumentem proti takova blbost jako suseni v byte, bohuzel nemame balkon ani susarnu a proste si neumim predstavit, ze to budu susit (hlavne v zime) s hromadou ostatniho pradla v pokoji

sturnus_vulgaris
28. čer 2009

Mám to podobně jako Lynn (hlavně s tím sušením) a v současné době i trochu bojuju s financema - prostě priority jsou teď jinde a i kdybych chtěla, výbavu odpovídající mým představám (tj. většina kalhotkových plenek all in one) teď nejsem schopná pořídit v takovém počtu, abych s ní vystačila. A do čtvercovek a PULek jít prostě nechci a vlňáky se mi nelíbí (sorry).

Dovolím si při této příležitosti trochu vysvětlit některé skutečnosti, které souvisí s oním postojem Ijo, podle něhož my, (zatím) bezdětné teoretičky, nemáme pomalu právo na názor.
Kromě toho, co jsem uvedla výše, je neoddiskutovatelnou pravdou, že se člověk učí i ze zkušenosti jiných a nejenom z té své, a zdaleka nejde jen o děti. Ještě před cca rokem jsem byla látkovkám hodně nakloněná a byla jsem tak z 90% rozhodnutá, že do nich půjdu. Moc se mi líbily (jako takové i ten nápad a filozofie), ale pročítáním netu a různých diskuzí jsem vystřízlivěla poprvé. Systém mi totiž přišel malinko složitý, látkovek je celá řada a vychytat "ideální" není zrovna snadné, navíc i zkušenosti se liší, prostě asi neexistuje univerzální pravda, jaký systém (či druh) je dobrý a jaký ne.

Pak tu byla zkušenost mojí kamarádky (a meleri). Nebýt jí, možná jsem opravdu vyhodila spoustu peněz do luftu, protože bych udělala tu chybu, že bych pořídila nákladnou látkovou výbavu, která by mi z různých důvodů nevyhovovala, ale bylo by mi líto peněz, takže bych v látkování pokračovala, ale mohla si tak maximálně tlouct různými předměty do hlavy, že jsem se unáhlila. Totéž ony výše zpochybňované "maličkosti" jako příliš objemný balík na zadku novorozeněte nebo neschopnost maličkého miminka dát nožičky k bříšku a volněji se pohybovat. Určitě to není problém všech plen, ale věřím svým očím a tomu, co jsem viděla.

A pak tu byla zkušenost holek, co používají jednorázovky. Taktéž se dosud nekonala žádná chemická tragédie.

Pokud jde o prirovnani k ockovani a domacim porodum, nebyla jsem prvni, kdo to tu pouzil 🙂, ani neslo o to nekoho chytat za slovo. Je ale pravdou, ze s latkovanim jsem se casto setkala prave u typu matek, ktere domacim porodum fandi a ockovani zrovna nemusi. Rozhodne jsem vsak nikde nenapsala automaticke rovnitko, jen jsem poukazala na fakt, ze obdobne plamenne a utocne diskuze se konaji jak o tematu latkove versus jednorazove pleny, tak v tematech ockovat x neockovat nebo domaci x ustavni porod.

ijo
autor
28. čer 2009

Holky,
já tedy myslím, že útočné jste začaly být vy. Přece vám nikdo v názoru nebrání, já mám názor takový, že psát o takto konkrétních věcech bez praktické zkušenosti není relevantní.
Já to vnímám stejně, jako když bezdětná bude matce vysvětlovat proč má tak a tak vychovávat, co a jak dělat.
Je mi líto, že jsem použila přirovnání k očko a domaporodů - dobře se toho chytá 🙂 Nešlo vůbec o tyto dvě věci, šlo o to, jak si lidi vytváří názor bez vyhledání informací...a opět...bylo to v návaznosti na vlastní zkušenost, ne na žádnou z vás.

sturnus_vulgaris
28. čer 2009

Ijo,
domarodek ses chytla ty jako prvni, vsak zalistuj a uvidis. Utocna jsi dale byla jen ty, ktera jsi pausalne odmitla nazor těch, které nemají praktickou zkusenost (zajimalo by me, cim budes argumentovat cca za pul roku 🙂) a romanka vé, protože nepsaným pravidlem slušné diskuze je např. to, že se nekomolí nicky.
Ja se za utocnou nepovazuju. Muj uplne prvni prispevek byl vyctem pro i proti - mam pocit, ze spis nedokazes skousnout jiny nazor... Mozna bylo v mem prvnim prispevku vic toho proti, ale to hlavne proto, ze PRO tu bylo uz dost, tak jsem se nechtela opakovat. Ver, ze jsem toho nacetla mraky a mraky, takze opravdu to neni o neschopnosti nebo neochotě vyhledavat informace. Ono sem do diskuze taky par lidi hodilo nekolik linku, ale napr. na mou otazku tykajici se dioktylcinu nebo ceho johanda v podstate taky dale neodpovedela (neodsuzuju, chapu, ze ma jine starosti).
Nedomnivam se, ze poucit se ze zkusenosti jinych neni relevantni, to je skutecne postoj velice omezeny, nicmene ti ho neberu, zij si s nim dal, jen doufam,ze jsi ve vsem takto dusledna a ze si taktez netvoris nazory na veci, se kteryma nemas osobni zkusenost.

makinka.1
28. čer 2009

Holky,to je jasny,ze muze mit clovek nazor na veci,ktere jeste sam nezkusil (nezazil) a treba ho teprve cekaji.Nutno podotknout,ze co se tyce materstvi se idealy v tehotenstvi od reality po porodu tak lisi,ze jsem se musela rozesmat,kdyz jsem cetla vase prispevky na tohle tema.... 😀 No,berte to prosim jako humorny prispevek,ne ze se tu do me pustite,ze z vas delam hlupky.Az porodite,budete teprve koukat na tu melu.... 😀
Pro Strunus-pokud bys chtela vybavicku s jednovelikostnich all in one,tak ano,novorozene ji zrejme bude mit do podpazi a balik na zadku.Jenze mu to bude docela jedno,protoze vetsinu dne a noci prospi.A kdyz drobatko povyroste,tak by ses divila,jak se dokaze paradne pohybovat i s tim "balikem".Notabene,s balikem mezi nohama jsme jako mimina byli vsichni a nijak nas to nepoznamenalo,ze jo....

sturnus_vulgaris
28. čer 2009

Makinko, s posledni vetou naprosto souhlasim. Ostatne tentyz zaver jsem zaujala v prvnim odstavci meho prvniho prispevku - ze sice prvni 3 mesice hruza, ale pak vladne spokojenost. Ale zase se k tomu vracim (a uz se mi to moc nechce opakovat) - moc me latkovky proste nepresvedcily na ty prvni tri mesice. Na vetsi ditko se zdaji OK a urcite pozdeji nejake zkusim.
Ktery prispevek te tak rozesmal, apropos? Treba se zasmejeme taky...

makinka.1
28. čer 2009

Lynn 21,30 😀

sturnus_vulgaris
28. čer 2009

Vsak ten je vtipný, to souhlasím... Vymetená hlava konecne pristane na tom spravnem mistě??? Asi jsem cekala neco jineho, myslela jsem si, ze tu mela psat neco jako "budu delat to a to" a ty ses v duchu smala, vzpomnela si na sebe a rekla si neco jako "no jasne"... Nebo mi neco uniklo 😕?

lynn77
28. čer 2009

makinko, to je jasny, ze mame svoje "idealy" stejne tak jako jste je mely a mate/mame vsechny a je mi jasne, ze pak bude vse treba uplne jinak, a o tom to je. 😉 Nerikej, ze jako matky nemate taky sve idealy do budoucna. Nevim, proc bychom te za to mely kamenovat, navic ja krome celkem realneho suseni zatim zadny ideal nevyslovila (ale to je o jinem) 😉 Nicmene se mi presto nelibi nazory typu "ja jsem matka, kdo je vic" a pevne doufam, ze takto nikdy nedopadnu (a to nebylo mysleno na tebe, naopak tvuj naor beru jako neco z ceho ce muzu poucit)..... Jo, btw kez by me dite vetsinu dne a noci prospalo 😀 😀 😀 se pripravuji na jine scenare 😀 😀 😀

Ale treba ja osobne se sturnus souhlasim v mnoha bodech (mozna naivne a nerikam ve vsech), mne se treba nelibi doma platene vlnaky jak esteticky tak proto, ze sama vlnu nesnasim a jsem na ni alergicka stejne jako na spoustu dalsich textilii vcetne fleecu a frote treba a jakehokoliv umeleho vlakna (pevne doufam, ze moje ditko tim trpet nebude), proto bych mu nerada davala cokoliv co me osobne vadi. Rovnez se mi nelibi ty velky prdelky proste z estetickeho hlediska, uz jsem to resila v diskuzi latkove pleny, extendory se mi taky nelibi, asi jsem moc velky estet 😀 treba me to po tech poblitych vecickach zacen byt taky jedno.

Navic, jak jsem rikala, tak ja nejsem jeste uplne rozhodnuta doceho pujdu (treba do kombinace a pak uvidim), takze jsem se taky rozhodla neporidit kompletni vybavu, ale spis par kousku a pak se uvidi. Treba naopak oproti sturn, ja beru (hlavne z ekonomickeho hlediska) jako zajimavejsi variantu klasicke plenky + pulky. Barevne plenky se mi stejne nelibi, spis bych si vybírala takove ty bile nebo jemne barvy nez ty barevne "saskarny" (omlouvam se vsem, kterym se libi) 😉

romankav
28. čer 2009

sturnus vulgaris: Jestli jsi z méhu příspěvku cítila útočný tón, tak to jsi cítila špatně.. 😖 Nebo mám přidávat za větami smajlíka, abys to nebrala tak vážně? 😉 Já naprosto neodsuzuju nikoho, kdo používá jednorázové pleny, balí dítě do šátku nebo má náušnici v nose. Je mi to šumafuk.. jenom si dovoluju tvrdit, že (podle své zkušenosti) představy v těhu se velmi liší od reality. Za překlad tvéhu nicku se omlouvám, nesmíš si to tak brát 🙂 Kdybych tě chytala za slovo jako ty mě, urazím se, jak píšeš o mém dítěti. Opravdu mám dítě zcela v normálu (ťuk, ťuk, ťuk) a palec u nohy si cucal v puse nejdřív v 5.měsíci, tak o tom pouvažuj..

sabuse1
28. čer 2009

lynn: já myslím, že to je rozumný - nekoupit rovnou celou výbavu, ale nejdřív si to vyzkoušet a pak dokoupit podle toho jestli bude vyhovovat, některé děti ani nemusí látku dobře snášet. Já jsem taky nakoupila pár plenek na zkoušku a když jsem zjistila, že nám vyhovují daleko víc než jednorázovky teprve sem zainvestovala. Pravda, já jsem podlehla právě těm krásně barevným a hlavně kalhotovým, ale každýmu vyhovuje něco jinýho, naštěstí nemám problém se sušením tak nemusím vybírat samý rychleschnoucí. Tobě spíš opravdu doporučuju ty čč kvůli rychlému schnutí

danae
29. čer 2009

Určitě je dobré si plenky vyzkoušet, než si nakoupíš deset kusů (nebo rovnou 18-24), ale zas pokud si koupíš celou výbavu najednou, tak dostaneš v některých obchodech slevu... Tak fakt nevím, zda nepoprosit kamarádku o zapůjčení, nebo nekoupit nejřív něco z druhé ruky, jen, aby sis to osahala a koupila pak na jisto. Já jsem nakoupila přes internet v podstatě na slepo. Pokud to šlo, šla jsem do patentků a ne suchých zipů, protože patentky lépe drží a mnohem méně se opotřebovávají. Mám plenky a kalhotky značek Imse Vimse, Baby Lucy a Haipa Daipa a se všema jsem spokojená. Imse Vimse jsou dobré, jen mají suché zipy... ☹

Lynn, je super, že o látkovkách přemýšlíš! Moc doporučuju. Sušení v bytě není vůbec problém. Otevřeš okno a máš to jak na balkóně, ne-li na zahrádce 😅 Ale vážně... Pokud nedám plenky na přímé sluníčko, tak mi neschnou venku o nic rychleji než doma. Tvoje miminko určitě ocení zadeček ve zdravém balení a životní prostředí se alespoň trošku nadechne 🙂

sturnus_vulgaris
29. čer 2009

romankav: Byla položena otázka "nevím, co máš za dítě ty", v čemž není krapet jakéhokoli hodnocení vůči němu. Je to pouhé připuštění starého známého faktu, že každé dítě je holt jiné. To vše v kontextu Tvého (věřím že jinak dobře míněného) poučení, že novorozenec si nohy k břichu dát rozhodně nemůže.
Pokud jde o rozdíl představ, naprosto dokonale to vyjádřila lynn. I vy - matky konec konců máte nějaké představy, min. ty, že když budete používat látkovky, tak vám (s nadsázkou) vyroste krásný superplodný jedinec s hladkou kůži a bez jakékoli alergie. 🙂
Kromě toho, zdá se mi, že některé z vás poněkud bezdůvodně předpokládají, že těhotná nebo o dítě se snažící musí mít hafo naivních představ, ze kterých je třeba ji vyvést. Můžu teda mluvit jen za sebe a moc představ nemám. Pokud jo, víc asi těch pesimistických, což plyne jednak z toho, že jsem už několik let obklopena dětmi a jejich matkami, tudíž skutečně nemám příliš prostoru na nějaké bohapusté iluze (a věřte, že bych i ráda nějaké měla, žilo by se mi s nimi podstatně lépe).
Co je ale podle mého názoru jádrem problému, je skutečnost, že tahle diskuze se nejmenuje "Látkové pleny", tudíž podle samotného názvu neslouží jen pro nadšené látkařky. Pokud byla zamýšlena jinak, měl se záměr nějak v názvu odrazit (včetně sdělení, že názory nedětných nebudou brány vážně a že se očekává, že se tyto osoby prezentace svých názorů zdrží). Naopak já tuhle diskuzi chápu jako něco, co mě donedávna trochu chybělo - ukázka odvácené strany látkovek (samozřejmě za současného respektování mnohých pozitiv), se kterou je třeba počítat. Třeba i proto, aby se potom člověk necítil jako oběť jednostranné komerční masáže (ano, i látkovky v současné době považuju za komerční záležitost).

sturnus_vulgaris
29. čer 2009

Danae, k Tvé jinak dobře míněné radě s otevřením okna 🙂. My třeba máme balkon, ale během vlhkých zim (jichž je obvykle většina) ho stejně nejde k sušení moc využít, to prádlo tam neschne vůbec, pokud mrzne, je to trochu lepší, ale i tak žádná sláva, dosušit se musí uvnitř. Nedovedu si představit, že budu UVNITŘ sušit prádlo u otevřeného okna - jednak bych asi zmrzla, jednak bychom protopili majlant, a tudíž by ekonomická stránka věci dostala poněkud na frak, nehledě na to, že když prádlo neschne venku, těžko mi pomůže otevřít okno. 🙄

majdula
29. čer 2009

Prima, kdyz uz jste u toho suseni... Jak se susenim pres zimu?

Prdola se nam narodi v srpnu, tj. v podstate uz temer do zimy (pocitam ze s latkovkama zacnu pomalicku az po sestinedeli, resp. az se trochu vzpamatuju 😵 ) Mame sice zahradu i balkon, jenze oboje bude v zime celkem irelevantni. A pradlo na susaku (zrovna peru prckovske veci) mi kuprikladu ted, kdyz prubezne prsi, schne v mistnosti uz treti den 😠

Chtela bych co nejdrive zacit pouzivat ty pekne frajerske AIO, ale s takovouhle dobou schnuti si nedovedu predstavit, kolik jich bude treba poridit. Pri planovani vybavy mi tohle hledisko jaksi uniklo 😅 Pocitam ze se asi vyplati k latkovkam poridit aj susicku, ze?

raady
29. čer 2009

ahoj,
ráda bych také přispěla do vaší diskuze.
Tedy spíš bych napsala fakta, mé zkušenosti papírová plenky versus látkovka.
Látkové plenky jsem začala používat, když bylo Barunce 14 dní. Byla málo kakací, což je pro "údržbu" zadečku a plenek určitě výhoda. Plenky jsem vyzkoušela různé, tedy přiměřeně mé peněžence.
Papírovou plenku jsem začala dávat na noc, když měla malá asi 3 měsíce. Měla jsem pocit, že nemůže být tak dlouho v mokru. Při nočním přebalování se naprosto vzbudila a probudila půl paneláku. Teď zase látkuji i v noci.

Papírové plenky nezatracuju. Byli jsme na týdenní dovolené v hotelu a tam to prostě s látkou nešlo. Malá se po papíru neopruzuje, ani si nestěžuje. Já se musím přiznat, že papír je pohoda. Dokonce mě nahlodal červík, že zůstaneme na jednorázovkách.

Nezůstaneme. Omlouvám se všem, kdo dávají papír, ale ty plenky prostě páchnou. Z neskušenosti jsem koupila Pampers s nějkou vůní (jinak dávám Alany), říkala jsem si raději na noc. Opravdu hrůza, a ani nemusí být použité.
A potom mi prostě vadí to velké množství odpadu.
Moje mínusy pro látku: častější přebalování, neustále roztažený sušák doma nebo na balkóně. Buď plenky nebo oblečení. U nás velmi tvrdá voda, takže některé plenky hrubnou. Také zaberou oproti papírovým dost místa, jak doma, tak na cestách.Věšení mi nevadí,ale docela mě nebaví a ukládání (asi jsem lenoch).
Mínusy pro papír: hory odpadu (fakt mi to vadí), nelibá vůně, chemie v plenkách.
I přes spoustu látkových mínusů- látka vítězí.
A ještě bych dodala, že můj první syn vyrostl na papíru a bez jakýchkoliv problémů. Ale kdybych měla další dítě, jdu zase do látky.

danae
29. čer 2009

Sturnus, vidíš tam toho smajlíka? To byl přeci vtip 😅 Jasně, že nikoho nenabádam, ať má v zimě pořád otevřené okno 😀 😀 😀

sabuse1
29. čer 2009

majdula: no já říkám upřímně, že nemit sušičku asi bych do látkovek nešla. Bydlíme v bytě, sice s balkonem, ale v deštivém období jako je třeba teď tam sušit nejde a v bytě na to není prostor. Takže když je hezky jdou pleny na balkon a jinak je dávám do sušičky. Tu jsme pořizovali i z důvodu, že nás bude víc, občas jsem čekala na uschnutí prádla 3 dny a víc a byl to občas dost problém a něják sem si to neuměla představit ještě s dětma...sušička navíc pleny krásně zjemní, nevýhoda je větší spotřeba. Ale pokud nechceš jít do klasických čč který rychle schnou bez sušičky budeš těch úžasných AIO plen potřebovat docela hodně abys to stíhala točit...

sturnus_vulgaris
29. čer 2009

JJ, ja jsem to pochopila, taky jsem to psala s nadsazkou, na smajla jsem zapomnela.

raady
29. čer 2009

Ještě jsem chtěla napsat plenky versus nočník.
Matýskovi jsem dávala jen papírové pleny, na nočník jsem ho začala posazovat v roce, začal si říkat ve 14 měsících. Ve dvou letech byl komplet odpleněný.
Barunka na látce. Mokro jí je úplně fuk. Začneme zkoušet nočník. Ale nevidím to růžově.
Myslím, že odplenění není o plenkách, ale o dítěti.
Majdulo, pojď za náma na látkovky III 🙂

danae
29. čer 2009

Majdulo, když je zima, tak plenky schnou dobře uvnitř. Nejhůře to schne, když je takové něco mezi, že ještě venku není pěkně, ale už se netopí. Dá se to ale zvládnout i tak. Hodně výrobců plenek uvádí, že sušení v sušičce snižuje životnost plenky. Pokud máš prostor, tak já bych radši přikoupila pár plenek, ať můžeš počkat, než uschnou normálně. Ale pořídit sušičku a smířit se s tím, že ty plenky nevydrží třeba dvě děti, také není od věci, protože nebudeš muset čekat, až uschnou, a nebudeš jich pak potřebovat tolik.

Raady, já jsem si na všechny negativa látkových plen tak zvykla, že mi to vůbec nepřijde. Ono to neustálé nakupování a vyhazování jednorázovek je taky práce. Navíc fakt je to hodně neekologické. Nejen ten odpad, ale i vše spojené s jejich výrobou, distribucí a prodejem je nezanedbatelné. To ani nezmiňuju, že pro miminko to je prokazatelně zdravější. Dost mne zarazilo, že některé maminky si myslí, že "zdravější" znamená, že nemá miminko opruzený zadeček (Názor: "Používám jednorázovky, malý nemá opruzený zadeček, tak proč by to mělo být nezdravé" - a já padám na znak. 😅 ). Vůbec se nezamýšlí, že ta plenka není jen buničina, ale že tam jsou nejrůznější chemikálie, co tu vlhkost vstřebávají a tvoří tam gel. Pro miminko možná více sucha, ale za jakou cenu.

Pokud neužíváte, moc doporučuju neužívat jednorázové ubrousky, ale koupit si z biobavlny, třeba Imse Vimse, ty jsou nejlepší. Haipa Daipa taky ubrousky dělá. Když už se perou plenky, tak není problém vyprat i ty ubrousky. Jen je namočím vodou z vodovodu, nebo z láhve, když jsme venku. Myjou skvěle.

raady
29. čer 2009

Danae, také jsem si na "má" negativa látkovek zvykla. Jinak bych už nelátkovala. 🙂
Máš pravdu, o papírových plenách jejich zpracování atd. jsem četla také hodně. I proto látka. Ale říkala jsem si, že je se tady o tom nebudu rozepisovat, aby to nevypadalo, že někoho do látkování nutím. Chtěla jsem pouze napsat jak cítím plusy a mínusy u látky a papíru, protože mám zkušenosti s obojím 😉 Třeba to méně rozhodné mamince pomůže. A nerada bych se vymykala názvu tématu. 🙂

danae
29. čer 2009

Jo jo, já jsem se nějak nechala unést 😀 Já jsem mladší dítě z počátku taky měla v papírových plenkách. Ono pokud se nad tím člověk nezamýšlí a nepátrá, tak bude používat jednorázovky a ani netuší, že jsou alternativy. Mně na látkových plenkách vadí ta větší taška, když jdeme ven, ale ne zas natolik, abych dávala papírovou plenku... Setkala jsem se ale už i s ošklíbáním, že mám špinavou plenku v tašce. To mám na ty plenky speciálně k tomu určené pytlíky, že se to nepromočí, ani nejsou cítit. Někomu to ale nepřijde i tak dost nóbl. 😕