Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

kacka.va
24. čer 2009

nannett: to máš pravdu, že na opruzeniny nikdo neumřel, ale ono zbavit se pořádné opruzeniny může být docela dost problém, to by ti určitě řekla nejedna maminka. my s tím naštěstí problémy vůbec neměli, ale co jsem slýchala okolo, tak to bylo docela nepříjemné, když nic nezabíralo.
Jinak co se týká těch obrázků a barevnosti plínek, ale obrázky na plenkách mě teda neberou, takže u mě by asi to veselí z různých motivů moc nezabralo, pro mě za mě by všechny pleny mohly být bílé. 🙂

lenkicka
24. čer 2009

sturnus: PUL kalhotky jsou prodyšné...malý se mi v Pamperskách zapařoval a měl potničky...v PUL kalhotkách se mi to doposud nestalo...a to i když už byly teplejší dny 🙂...tolik moje zkušenost

nannett: díky za "látkové pleny" a jim podobná témata na Koníkovi...díky nim jsem se naučila, jak s plínkama a hlavně mi moc pomohly zkušenosti maminek s různými typy...když jsem začínala, nevěděla jsem pořádně jak, tak to nešlo, tak jak bych chtěla... 😀 ...teď už nám to jde super a jsem moc ráda, že jsem to nevzdala...ty obecné články a přehledy o typu plín mi nikdy moc neřekly ☹ ...a to že se předháníme??? to si nemyslím...jen si sdělujeme emoce z nově otevřené krabice, která nám přišla poštou 😀 😀 😀

sturnus_vulgaris
24. čer 2009

Asi je to hodne o tom, co komu nakonec vyhovuje... Znam dost lidi, co Pampers pouziva a se zaparovanim problemy nemeli nikdy, stejne jako lidi, co presli na jiny typ. Kazdopadne ani PULky mi rozhodne nepripadaji jako "prototyp prodyšnosti".

lynn77
24. čer 2009

sturnus moc hezky napsane, ja se po nekolika tydennim latkovych vs jednorazvych plenek dopracovala ke stejnemu nazoru 😉

lynn77
24. čer 2009

nekolika tydennim "studovani" - mi tam vypadlo 😠

ijo
autor
24. čer 2009

Já jsem tedy ta s plenou místo mozku 🙂, ale když hlídá děda, nebo jsem pryč, sáhnu po Alanách. Co se týká zapařování v látce, ono to v té zprávě je. V tom papíru je prostě moc chemie a spousta mamin nechává papírovku na dítěti dlouho.
Mě jde o to, že na obalech papírovek prostě nenajdu složení pleny . Asi se nikdo nechce chlubit rtutí v pleně ☹.

zdenkaradek
24. čer 2009

Taky se hlásím do klubu těch s plenou místo mozku 😉 a jak píše ijo, jednorázovek se úplně nezříkám, ani je nezatracuji (na dovolenou, když hlídá manžel), ale pokud jsem s malým já, tak mu radši dám látku, je pro mě prostě důvěryhodnější.
Ad teplota v Pul kalhotkách a jednorázovkách, tak na těchto stránkách poznámka pod čarou http://www.latkovky.info/jak-si-vybrat/svrchnacky/ 😉
lze to sice napadnout, že ty stránky jsou internetového obchodu a tak, ale myslím, že tam je vidět snaha a kdo tomu nevěří, tak ať si to zkusí sám doma 🙂

johanda
24. čer 2009

Děvčata a o co jako jde? Někomu vyhovují plky, někomu strohá data, tvořit si názor na cokoli na základě jakési internetové diskuze je každopádně lehce nemoudré, stejně jako deklarace znechucení nad kecy, které tvoří 99% veškerých dámských fór, ať se tváří jako odborné nebo ne.
Naskočit do rozjetého vlaku diskuze, kde se všichni znají a nováčka přehlídnou, páč zrovna řeší třeba fleky, je někdy o nervy, hlavně, pokud chceme nějakou praktickou radu či ověřenou informaci. Chce to trpělivost nebo schopnoust zaujmout, plané nářky, že si mě nikdo nevšiml a ocejchovat kecající jako blbky s čímsi místo mozku je poněkud dětinské, ne?
K PUL a jednorázovkám - ten rozdíl v prodyšnosti nebude nijak velký, jednorázovky obsahují obvykle svrchní vrstvu polyethylenovou a spodní polypropylenovou, což jsou vlákna vcelku prodyšná, používají se i na spodní prádlo, PUL zátěr je taky prodyšná vrstva, kdo má outdoorové hadry, určitě nějakou s PUL zátěrem najde. Osobně mi nešlo o prodyšnost, ta mi byla celkem fuk , jelikož jsem děckem provozovala BKM, což je tedy nejprodyšnější metoda 🙂, mi prostě vadí ty haldy sajrajtu, které jednoprdky generují.
Co se te týká přehřívání varlat a neplodnosti - studie není ještě ukončena (tedy nebyla, když jsem se o to zajímala), daný vztah byl spíše hypotézou. Pohledám, bo v bookmarku to už nemám🙂

ijo
autor
24. čer 2009

já si látkovky vybrala na základě pocitu. Když jsme před 9 lety měla první - používala jsem čč, pořád dokola prala a žehlila, ale měla jsem pocit, že ty papírovky na jedno použití nejsou pro nás to pravé.
Te´d mám třetí děkuju za kalhotkovky a další vychytávky.
Mám holky, takže ani varlátka nebyla pro mě hlasem proti. Já se rozhodla na základě pocitu, věci na jedno použití nejsou pro nás.

johanda
25. čer 2009

našla jsem něco k obsahu tributylcínu v jednorázovkách
http://www.robedwards.com/2001/04/many_nappy_re...

a ještě Rozhodnutí Komise ES ze dne 28. května 2009 - viz bod 6 😨 - expozice tributylcínem z plen, vložek atd. tedy existuje i mimo společenství militantních látkařek 🙂

k přehřívání varlat v jednoprdkách - je to studie Univerzity v Kielu, ale link se mi nedaří najít, snad bude někdo úspěšnější

sisstin
25. čer 2009

tak mně Pulky přijdou v pohodě, páč má pod tím stejně kalhotkovu plínku, čč a vv pod Pulky nepoužívám, tenhle styl látkování mě nechytnul 😝

používám nadále i Pampersky, ale spotřeba klesla na 1-2denně 😀 na ven se pořád látku bojím dát, když jdeme na chvíli, tak dávám Ct..ale na dýl bych si to netroufla, páč zrovna nejsem fanda přebalování venku 😝

jinak já nezačala látkovky používat ani z ekologických důvodů( jsem v tomhle vcelku ignorant 😔 ), ani kvůli penězům, ani kvůli opruzeninám 😝 mě prostě už nebavilo dávat furt tu stejnou hnusku každej den xkrát denně...mě strašně baví pořizovat tu látkovou výbavu, baví mě ho do látky balit, a dokonce mě strašně baví látku prát 😝 ( jsem schopná půl hodiny čučet do bubnu, jak se tam ty barvičky melou 😝 ) a nejvíc mě baví věšění, je to relax...a to zrovna jiné domácí práce zrovna nemiluju, spíš přímo nenávidím 😝

meleri
25. čer 2009

holky,

chtěla jsem jen napsat, že jak jsem si myslela, že v papírových plínách pak zůstává dítě nekonečně, pomalu do tří let, tak to není zas tak pravda...např. manželova máti mi řekla, že mu dávala papírové pleny, a v necelých dvou letech ze dne naden začal chodit na nočník. u nás to bylo taky tak,ale naše máti nám dávala čtvercové pleny.

jinak ty PUL kalhotky mi přijdou taky celkem nic moc...chce to opravdu často měnit..lepší jsou ty vlněné..jsem rozhodnutá pomalu vše vyměnit za vlnáky..otázka je, přežijou i pro druhé nebo třetí dítě? je to fakt pálka-460 kč za 'Disany..ale do jiných se mi jít nechce.

jinak já si taky myslím že u příštího dítěte taky začneme v těch třech měsících nebo dvou a půl..dřív to byl fakt nářez, malý byl věčně opruzený..a opruzenina je hrozná věc, kdo kdy zažil "vlka" tak mi dá jistě zapravdu..🙂))

ale jinak mám látkové pleny moc ráda, používám venku doma, pořád, teda kromě noci.

sisstin
25. čer 2009

tak mně Pul vrcholně vyhovujou, ale malej nikdy netrpěl na opruzeniny, možná jednou měl malinko červený okolo zadečku..ale to je tak všechno, a od tý doby, co máme látkovky..tak nemá vůbec nic, ani zadek nemažu..takže je to fakt individuální 😎

meleri
25. čer 2009

zas asi není PUL jako PUL když porovnám ty Popowrap nebo kapsová plena Bum genius tak je to fakt rozdíl..kdybych mohla mám jenom ten Bum genius,a le těch prachů co to stojí...🙂))

sisstin
25. čer 2009

já mám PUL od Tots Bots, a dobrý 🙂 zapařenej fakt není, ale používám je jenom na kalhotkový, takže se ta plena kůže vůbec nedotýká 🙂

sisstin
25. čer 2009

chtěla jsem napsat, že ty Pulky se jí nedotýkaj, jen ty lemy..a ty jsou z nějakýho jinýho matroše 😉

ijo
autor
25. čer 2009

johanndo, kde najdu to rozhodnutí ES bod 6 prosím, díky. opravdu mě to zajímá.

ijo
autor
25. čer 2009

díky mooooc

sturnus_vulgaris
25. čer 2009

No a ten dibutylcín/dioktyl cín je teda v jakých konkrétních plenách? Dá se to někde zjistit?
Pravděpodobně tedy lze čekat, že ve výrobcích, která pocházejí z EU, bude tato sloučenina vyřazena/nahrazena něčím jiným...
Ono to máte podobné jako např. s aluminium chlorohydrate/zirconium. Vedou se spekulace, ze to neni zdrave, zpusobuje rakovinu, ale co si budeme povidat, bez nich jsou ty antiperspiranty trochu na prd (aspon teda v mem pripade, takze stridam).

johanda
25. čer 2009

sturnus, zkus to. Docela by mě to zajímalo, ale momentálně mám jiné priority a fakt nemám čas. Řekla bych, že s tou náhradou to bude těžké - ony to nejspíš nebudou látky používané při výrobě, ale nějaké ty vtroušeniny - jsou to mj. pesticidy.
Budu ráda, když o tom něco najdete, holky, já musím dopsat disrajdu 🙂 a na nějaké veliké googlení a študium nemám kapacity 🙂)

danae
26. čer 2009

PULky jsou paropropustné, ale nepropouští vodu.

Absolutně souhlasím, že bych dítě do jednorázovky nedávala. Je tam spousta chemie. Ty nebělené a snad bez chemie zas stojí 10Kč jedna 😒 My dáváme jen látkové. Vidím na tom plusy na všech frontách. Dáváme je i na noc a i ven. Ty nové plenky vše v jednom jsou na přebalování venku jak stvořené - i když já je používám hodně i doma, protože schnou ze všech našich plenek nejrychleji. Zadeček máme nádherný a miminko spokojené 😅 Dost jsem zírala, jak málo maminek látkový plenky používá... To musí být tuny odpadu... 😠

romankav
26. čer 2009

Paní Špačková, zdá se mi, že to moc dramatizuješ. Nejsem domoporodka, své dítě očkuji a látkové pleny používám protože mně to baví 😉 Uvidíš, až budeš mít mimčo doma. Některé tvrzení, které píšeš jsou nepřesné - např. novorozeně si opravdu nedá kolínka k tělu i když má látkové nebo papírové pleny, prostě to ještě neumí. A když už má ty svalíky, tak pak už je jedno, jestli je tam látka nebo papír. Na přehřívání se mrkni na domácí test: http://www.latkovky.info/jak-si-vybrat/svrchnacky/ úplně dole. Nejraději se řídím zdravým selským rozumem a když otevřu balík papírových plen a nahrne se na mě smrad jak z chemičky, trochu znejistím 😝

makinka.1
26. čer 2009

Ja jsem diky latkovaci diskusi tady na Koni zacala latkovat a ziskala jsem celkem slusny prehled o plinach i o ostatnich produktech,navic jsem diky nekterym holkam zacala byt zvedava a koukla obcas i na AP diskusi a musim rict,ze me to moc obohatilo. Jsem za to moc rada.A presne jak pise Johanda-ano,nekdy se tam plka vcelku o kravinach 😀 (barvicky,obrazky atpd.)ale jsme zensky,ze jo. 😉 Ale myslim,ze latkovaci diskuse je vcelku konstruktivni,proste padaji otazky a vetsinou na ne reakce prijde.Jde o to se podelit o zkusenosti.Od toho to preci cteme a piseme.A i kdyz resim,jestli koupim plinu zelenou nebo s obrazkama slonu,nejsem kvuli tomu nutne debilka,ne?

ijo
autor
26. čer 2009

Přesně tak maki, mám podobný pocit. dneska jsem si uvědomila, že kritika, takhle drsná přišla od mamin, které vlastně ještě ani maminami nejsou, jen čekatelky na první. Ještě s nima ty hormony moc neházely 🙂...bane, ale kecat o něčem, co vlastně nezmán je na nic

pavluskak
26. čer 2009

Ahoj děvčata, nedá mi to a také se přidám se svým názorem....
Když jsem před čtyřmi lety čekala naš první miminko byla jsem jasně rozhodnutá používat jednorázové plenky... přece se nebudu trápit vyvařováním a žehlením plínek, tahat se odněkud s počůranými a pokakanými plenkami, no fuj.. a hlavně nejsme na tom přece tak špatně, abychom si nemohli dovolit kupovat "pampersky"... Když byla naše Anička asi půl roku na světě objevila jsem článek o nových látkových plenkách, které se nemusí vyvářet, žehlit... 😕 na netu jsem si ji našla, ale cena pořizovacího balíčku mě trošku odradila, i když jsem si musela přiznat, že totéž už jsme vyhodili do koše ve formě jednorázovek... Informací ještě moc nebylo, takže jsme dál vesele papírovali... Když bylo Aničce asi rok a půl už mě ty papírovky začínaly trošku vadit... trochu víc mi vadilo, když jsem si spočítala kolik peněz skončilo na smeťáku, informací jsem už měla podstatně více, ale přesto jsem nemohla pochopit "fanatické alternativní matky", které dávají přes podivné kalhotkové látkové plenky vlněné svrchňáčky, či si dokonce plínky doma samy šijí z froté ručníků a fleesových dek... Ekologie mě zas tak moc nebrala a opruzeniny nebyly argument, Anička je za necelé dva roky s jednorázovkami neměla ani jednou.
Když jsem loni čekala naše druhé miminko, byla jsem jasně rozhodnutá, že budu používat jednorázové a látkové plenky půl na půl... praní není žádný problém, když pere pračka, ale tahat se odněkud s počůranými a pokakanými plenkami? No fuj... Ale s dvěma dětma budu ráda, když něco na jednorázovkách ušetříme... Koupila jsem vícevrstvé plenky a tři balíčky jednorázovek pro začátek... Látkovky na doma téměř od samého začátku a jednorázovky na ven, k doktorce apod... Pak jsem přikoupila kalhotkové... a začalo mě to chytat... od necelých tří měsíců je Vendulka 100% na látkových plenkách, baví mě je vybírat, nevadí mi je po sundání přemáchnout... cpát je do pračky... bez problémů nosím domů počůranou plenku, když jsme někde venku... Chystám se koupit si vlnu a uplést vlněné svrchňáčky, ráda si přečtu zkušenosti ostatních maminek se skladováním plenek na sucho nebo na mokro, těší mě radost ostatních z nové zásilky krásně barevných a měkkučkých plínek... Dokonce jsem nedávno přemýšlela o tom, z čeho zkusit ušít vkládačku... A rozhodně si nemyslím, že bych byla "fanatická alternativní matka" a tímto se všem látkujícím maminkám omlouvám, že jsem si toto o nich kdy myslela... prostě jsem jen postupně dozrála a nemyslím si, že bych látkováním udělala krok zpět...
Nemyslím si, že má smysl zasypávat se argumenty pro a proti... kdyby to bylo jen o nich tak mne látkování tak nepřesvědčí... zatím s postupným dokupováním výbavy vychází s jednorázovkama nastejno, Vendulka se mi už dvakrát oprudila (poprvé tvrdě spala a byla v mokré plence moc dlouho, podruhé ji trápil úmorný a agresivní průjem), když se nad ránem pokaká, tak plínka umí také pěkně smrdět, stejně jako papírovka... Prostě tyto argumenty nejsou dosti pádné... Je to o pocitu a o radosti a já mám z látkování pocit víc než dobrý a radost mi dělá velikou...
Neodsuzuji, ale také očekávám, že nebudu odsuzována... A tak pohrdavé pohledy některých papírových matek, ze kterých se dá vyčíst, zase jedna socka, co nemá na pampersku mě spíš vedou k lítosti nad jejich ubohostí... Prostě jsi přesvědčená o jednorázovkách, buď, klidně mi sděl své důvody, ale nepřesvědčuj mě... Já jsem přesvědčená o látkovkách, klidně ti sdělím své důvody, ale přesvědčovat tě také nebudu....
A mmch. také mě čeká téměř 14-ti denní dovolená, nevím ještě jak to s látkovkama v chaloupce na samotě u lesa a bez pračky zvládnu, ale rozhodně to chci zkusit... a když bude nejhůř snad vypomůže balík ekologických papírovek... 😉
A omlouvám se za ten román...

nelinkav
26. čer 2009

Pavlusak, vystihlas to moc hezky, látkování je z velké části o pocitu (Já bych k tomu přidala, že většinou je to i o tom, že se matka vcítí do pocitu děcka sedícího v umělině).
Jinak ten prvotní dojem, že je látkování neustálý kolotoč vyvařování a žehlení, má asi většina lidí, co se o moderní látkování nikdy nezajímali. Moje švagrová - extra fiflena - když poprvé viděla naše látkovky (IB SIO, MM AIO), tak se strašně nadchla a vždycky chce přebalovat. Počítám, že se vydá taky tímto směrem, i když k ekologii a spol. má na míle daleko.

marcelkad
26. čer 2009

Pavlusak, krásný román ze života 🙂

xxxjaninkaxxx
27. čer 2009

Ahoj holky. Poraďte mi prosím.......Při první dítku jsem používala jednorázovky. Za chvíli se nám narodí druhé a chtěla bych zkusit látkovky. Mám takovou představu co bych chtěla - kalhotkový systém a asi jednovelikostní, nějaké co rychleji schnou(sušíme jen doma), ale nevím, zda-li není lepší kupovat postupně velikosti jak mimčo roste nebo rovnou ty jednovelikostní a kolik je toho na začátek potřeba......Musím teď docela počítat peníze, takže budu kupovat vše na etapy......Děkuju moc za vaše názory.

lenkicka
27. čer 2009

Jani, poslala jsem Ti něco do IP...a teď mě ještě napadá, že cenově fajn vyjdou čč nebo vv a na ně PUL kalhotky. Doporučuji Imse Vimse (IV)...mal má malou prdelku a dodneška používám velkost S (je do 8 kg) a to má už 7 měsíců 😀