Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

angetha
20. čer 2009

To ano, určitě záleží třeba na dědičnosti, životním stylu nebo prostředí, kde žijeme

lenkicka
20. čer 2009

dagi, to měl být lehce nadnesený vtip...a rozhodně jsem se nikoho nechtěla dotknout ☹

angi a hlavně na nefunkčnosti a zanešenosti našeho těla ze špatného jídla plného konzervantů...ale to by bylo na dýl....každopádně něco o tom vím...od 2O let jsem měla problémy s alergiema, pak se přidala štítná žláza a skončilo to rychlým nárůstem váhy (za 3 měsíce o 12 kilo)...dneska už vím, že kdybych se nedala alternativní cestou a celé tělo poctivě nevyčistila a nevěnovala se 2 roky jeho regeneraci, tak dneska mrňouska nemám ☹ ...tak tolik k té neplodnosti...a to je MM kuřák od patnácti, rád si poseděl na pivku a řidič z povolání...takže spermie asi fakt nic moc...a přesto se to povedlo rychleji než bychom čekali...na počtvrté 😀

ale než o typu plín je to spíš o našem zdraví...a určitě i o tom jít proti proudu a nedělat to, co dělá většina...já s tím problém nemám...kdybych své zdravotní problémy řešila klasicky (doktorem) skončila bych nejspíš i s početím u doktora...šla jsem jinou cestou...zašla jsem k psychotroničce...a výsledek....ten mi tady občas leze pěkně na nervy 😀 😀 😀... prostě mi jen změnila stravu, dala doplňky stravy vhodné pro mé tělo, určila v přesném poměru bylinkový čaj na hubnutí a kila byla dole...za 1. měsíc 6 kilo...jedla jsem normálně a necvičila 🙂

ijo
autor
22. čer 2009

sisi, to není úplně pravda, i 30 západní Evropy byli v látce

sisstin
22. čer 2009

dagi:já jsem se látky taky furt bála, ale nic na tom není 😉 nezdržuje mě to prakticky vůbec, a strašně mě to baví..já teda na ven dávám i jednorázovku, ale jinak doma jenom látka..a je to úplná pohoda..a to rozhodně nejsem žínka domácí 😝

lenkicka
22. čer 2009

siss: souhlasím s Tebou...taky mě to moc chytlo...a to navíc ještě studuju 😀 ...na ven dávám IB SIO a super..."suchá" 3 hodiny... 😀 😀 😀

ijo
autor
22. čer 2009

je to úchylka, takových prachů že narvu do plen by mě teda nenapadlo, ale mě to vážně baví

lenkicka
22. čer 2009

to mi povídej...MM už ani neříkám, kolik to stálo, nebo trošku snížím cenu 😀 😀 😀

somik
22. čer 2009

lenkicka, já radši ani neřekla, kolik naše výbava stála... jen jsem mu na netu ukázala IB tygříka a cenu, tak jen zakroutil hlavou.... a pak mu tygříka ukázala naživo a pak radši neřekla, kolik stála, on se radši ani neptá 😀 😀 😀 . Taky mě to moc chytlo a baví mě to a dělám to s láskou pro obě moje dětičky... Domí, když jde spinkat, tak si vybírá plínku, někdy si řekne o hnusku, ale teď už si třikrát za sebou řekl o tu se zvířátky (IV organic ZOO) 😀

dagina
23. čer 2009

Holky látkařky, ale to asi určitě nepoužíváte klasické čč, s těmi se to opravdu nedá, to mi neříkejte..., a u toho ještě studovat 😕 😕 😕 ???? Tak to už vůbec nechápu, já jsem ráda, že si na záchodě přečtu co dávají v televizi, ale podívat se na to už pochopitelně nemůžu 😀 .
Občas látkuji na doma, a to pak musím oželet jinou činost s malou nebo moje jídlo 😅 😅 .

sisstin
23. čer 2009

dagina: mně trvá nasazení látkovky stejnou dobu jako papírovky..naházet do pračky, to mám za minutu..a pověsit tak za 10, tot vše 😕

kolca
23. čer 2009

kuk,

tak já teda používám klasické čč a na to svrchňáky Thirsties nebo vlňáky a občas dám Baby Lucy kalhotkové. Čtvercovky mi vyhovujou protože rychle schnou, mám učurané dítko, takže přebaluju dost často.
Dagi a studuju u toho 😉 dokonce stihnu i uvařit, vyprat, a to máme babičky daleko, takže spolíhám jen na pomoc manžela. Fakt se to dá.

dagina
23. čer 2009

Tak to holky opravdu nechápu 😖 , asi jsem moc přecitlivělá matka a musím být malé pořád za prdelkou... 😅
Nevařím ani omylem, úklid nic moc, vypere pračka, ale k žehlení se dostávám jen když je manža doma a je s malou.
Jak to děláte s pokaděnou plenou??? Pračka mi to normálně nevypere, takže to musím šmudlat v rukách... 😖

hanka128
23. čer 2009

dagi když je pokaděná tak ji přemáchnu v umyvadle a dám na ni žlučové mýdlo a peru na 60 a žádný flek ještě nebyl 🙂

dagina
23. čer 2009

Hani, tím žlučákem to musím přemáchnout skoro do čista aby to pračka vyprala... , ale peru v Lovele gel a ta je prý nic moc 😒

meleri
23. čer 2009

Schneku,

tak to je super, v 2 letech...my máme v plánu taky nočník, ale až jak bude sedět. a to asi jen tak nebude, počítám tak v devíti měsících..pak bych to zkusila.

DAgino,
jak často ti kadí? zkus si koupit separačky, je to taková rolička savého papíru, když se vykadí tak to zůstane na tom a aspon ta plínka není tak hrozná..

my máme výhodu v tom že malý tedkom už kadí tuhé hovínko takže to tak nezašpiní..jinak se toho celkem štítím, koupila sem si gumové rukavice na přepírání... 😅

hanka128
23. čer 2009

no já peru v persilu sensitiv a v poho....a přemáchnu tak abych ti největší kašohovňouse dala pryč a pak žlučové mýdlo...se s tím moc nepářu. a na vybělení hodně pomáhá sušit na sluníčku.

jinak v lovele jsem prala taky a je fakt nic moc. ten persil sensitiv je taky pro děti a naše marušátko,které se osypalo po kdejakém olejíčku-jen ne po slunečnicovém to snaší v poho. když tak pro jistotu pak můžeš dát ještě máchání navíc 🙂

hanka128
23. čer 2009

meleri sis fakt koupila gumové rukavice jo?ale jako chápu, že ne všichni to snáší v poho 😉 já už su tak nějak zvyklá..dědeček na vozíku-takže sem tam nějaká nehoda 😔 a pak jsem dělala ošetřovatelku....
ale i můj mm se to naučil snášet v poho se vždycky chlameme kolik toho zase vyprodukovala 😀 teda já už se pak směju méně,když při přebalování se ještě rozhodne že to nebylo vše 😀 a já peru pro změnu prostěradla 😀

meleri
23. čer 2009

Hanko.. 😀 jak to bylo to novorozencké hovínko tak to byla pohoda, ale tedkom už dávám příkrmy a upřímně jak to vidím tak mě občas natáhne....rukavice dycky umyju a dobré..

jinak taky máme normální prášek. dávám polovinu doporučené dávky a pohoda..

dagina
23. čer 2009

Mel, tak 3x za den kadí, separačky v roli mám, ale ty prokadí, ikdyž to je lepší než bez nich 😅 .
Jj, persil sensitive už jsem si také pořídila.
A prostěradla pereme také častěji než normálně 😀 😀 , je hold nějaká ukaděna 😅 .

hanka128
23. čer 2009

že by se nám dětičky klonovaly 😀 😀 😀 ale s tím následným kaděním...já už ji schválně nechávám třeba ještě 3,5minut v pokaděné plíně ať to všechno dodělá...a neeee prostě na vzdoušku se kaká lépe 😀

no a příkrmy to věřím, že to není vábné..nám stačilo když jsme měli intervak kadění co 2-6dní a to byla teda voňka 😀

meleri
23. čer 2009

Dagi,

tak to věřím že je to náročné..náš malý takto kadil jenom do třetího měsíce, pak byl věčně zacpaný..ještě do dnes se stane že kadí obden. to věřím že to asi moc nejde..navíc my trpěli v těch látkovkách na opruzeniny když dost kadil.

Hanko

právě mi to není moc pochuti se v tom hrabat...nejlepší je když do toho člověk ještě vaří nebo obědvá..to už je fakt nagrcku.. 😎

sisstin
23. čer 2009

dagi: já mám taky Tygra furt za zadkem, takže v domácnosti dělám celkem prd..ale ty plínky zvládám..jinak malej už moc nehovnajzuje, to většinou chytim do hnusky ráno..a je klid, ale občas se stane, že to nechytí ani separačka..tak to prostě spláchnu sprchou a lovim z vany 😅 😅 ale to je málokdy 😅

jinak též gumový rukavice nepotřebuju, mě hovna nák netankujou 😅 😅 😅 😅

dagina
23. čer 2009

Když bylo malé pár týdnů, tak byla z látky také šíleně opruzená, již napoprvé. 😖

Já nevím po čem malá tak kadí 😀 , snad se to příkrmama zmírní.

matilko
23. čer 2009

daginko, ahoj 😉
my používame prevažne čč, prebaľujem po hodine, stíham upratovať, prať, žehliť, variť, čítať MK 😀 cvičiť a hrať sa s malou a piť kávičky s manželom...🙂 ja v látkovkách nevidím žiadnu prácu navyše

sturnus_vulgaris
24. čer 2009

Můj nejdříve poměrně velmi pozitivní pohled na látkovky jsem změnila po zkušenosti mojí dětné kamarádky, která si již před narozením pořídila plnou výbavu. Ze začátku z toho byla spíš zklamaná, ale myslím, že cca po 3 měsících se situace ustálila a nyní se zdá, že spokojenost převládá na všech stranách.

Proč teda nesdílím to nadšení? Tak zaprvé, určitě mi ty pleny nepřipadají ideální v těch prvních třech měsících, kdy dítě hodně čurá a kaká. Pokud je navíc citlivější, jako třeba psala meleri, neděláte nic jiného, než že přebalujete - a pokud máte řvouna 🙂 a jste rády, že na chvíli vytuhne 🙂, je docela opruz ho potom kvůli přebalování budit. Další věc, která se mi nelíbí, je to, že zejména jednovelikostní plenu má to malé miminko až skoro v podpaží a nemůže dát nožičky k bříšku a doslova si ani neuprdne 🙂. Dále se mi zdá, že pokud leží na zádech, má přes ten balík docela prohlá zádíčka. Určitě ale asi záleží na typu pleny... ovšem čtvercovky jsou pro mě skutečně krok zpět a pokud bych do nějakých plen později šla, pak určitě do kalhotkových, nejlépe all in one. Ovšem pokud do nich půjdu, rozhodně až po těch cca 3 měsících.

Dále ani ta estetická stránka věci mě příliš nenadchla. Plenky jsou sice v různých (opravdu krásných) barvičkách a vzorech, ale přes většinu stejně musíte natáhnout PUL kalhotky, které mi připadají na omak příjemné asi jako igelitový ubrus (a tím pádem moc nechápu, proč se pořád hovoří o tom, že jednorázovky jsou neprodyšné, když PUL kalhotky budou neprodyšné úplně stejně), anebo vlňáčky, které (a teď se nechci nikoho dotknout) se mi zvláště z domácí výroby nezdají zrovna jako něco, co bych chtěla, aby bylo navenek vidět (+ situace, kdy napr. body neni dost velké nato, aby pojalo objemný zadeček, a tak se různě nadstavuje, případně se přetahuje přes ony vlňáčky... sorry, v tomhle jsem prostě estét a nelíbí se mi to). I představa, že se v létě potloukám ve vlněném prádle, mi nahání husí kůži, přestože uznávám, že merino vlna opravdu nekouše (moc jsem tomu z počátku nevěřila).

Navíc co mě asi od látkovek odrazuje nejvíc, je poměrně agresivní kampaň, která na každého, kdo nechce jít touto cestou, pohlíží jako na lhostejného ničitele přírody, ignoranta dětského zdraví a plodnosti, nechutného konzumenta nebo omezence bez schopnosti si vyhledat informace a vytvořit vlastní názor (což potom vztahují i na problematiku domácích porodů nebo očkování)... Když už si ho ovšem vytvoříte a nedejbože nejdete s látkujícími (domarodícími, neočkujícími), jste skoro ukamenováni (po vzoru hesla "kdo není s námi, je proti nám"). Mnozí taky vyvíjí více či méně průhlenou "psychologickou masáž", která mě odpuzuje ještě víc - já taky nikomu "nenápadně" (ignorujíc mentální vybavení druhé strany) nevnucuju jednorázovky (porod v porodnici, očkování).

Přitom mnohé argumenty látkujících jsou místy ničím nepodložené. Pro srovnání, dítě látkující kamarádky má exém, neteř na jednorázovkách je bez problému - mám pocit, že u těchto problémů není obvykle jednoduchá odpověď, proč vznikly, často je to spíš záležitost dědičná. Většina nyní neplodných českých mužů vyrostla na látkovkách, ti, co vyrostli převážně na jednorázovkách (pamatuju si, že ještě v 90. letech to byl celkem luxus, za který byl každý vděčný) se ještě do plození potomstva nepouštějí, kromě toho v životním prostředí je mnoho významnějších faktorů než jednorázové pleny, které se na mužské plodnosti negativně podepisují - např. elektromagnetické záření. Když se vyčíslují náklady, neuniklo mi, že látkující své náklady poněkud podhodnocují, zatímco náklady u těch, kteří používají jednorázovky, naopak neodůvodněně nadhodnocují (například bez důvodu předpokládají, že každý nákup plen bude doprovázen jen za tímto účelem podniklou cestou autem a sami se tváří, jako by auto v životě snad ani neviděli)... Odpady - resp. skládkování jednorázovek, mě sice netěší, ale tam, kde je spalovna (větší města), s nimi není zase takový problém, protože jednorázovky hoří ochotně a poměrně ideálně (aspoň co mi vysvětloval známý chemik).

Čemu jsem ochotná uvěřit, že se látkující dítě snáz učí chodit na nočník, věřím i tomu, že se investice významně vrátí u druhého dítěte.

ijo
autor
24. čer 2009

Já jsem tu myslím osvětlila, proč jsem použila přirovnání k domoporodům i očkování, tak nemyslím, že je to na místě to sem dávat jako argument, když to bylo myšleno jinak a vysvětleno.
Souhlasím s tím, že ne každému látka vyhovuje, naše jednovelikostní kalhotky opravdu sedí i úplnému prckovi, záleží na typu, pulky taky nepoužíváme, máme vlňáky merino a je to tisíc let stará věc jak vlna funguje.
Já bych jen byla pro, aby výrobci plen na obalech jasně napsali, z čeho plena a ten super gel je a pak si každý rozhodne, do čeho bude dítě balit.
Co se týká nákladů, dobře udělané to má Rosa na www.rosacb.cz v sekci ekodite.

To, že se pálí pleny je pro mě nové, jen nevím,jestli mě to má těšit.

nannett
24. čer 2009

Ahoj všichni, obzvláště Sturnus Vulgaris 🙂
musím říct, že jako budoucí "látkařka" (za kterou se v úplném dnešním slova smyslu nepovažuji) s tebou v některých bodech souhlasím! Já teda zatím jen očekávám miminko, ale výbavu už mám téměř komplet, včetně látkových plínek. Touto cestou jsem se vydala s normálním racionálním postojem...jakože, my jsme na tom taky přežili, je to podle mě zdravější varianta, ušetřím nějaké peníze vzhledem k tomu, že se chystáme ještě na další jedno až dvě děti a jednoduše a prostě se mi nelíbí postupné ulehčování si práce a celkově života jako takového. Už mám doma myčku, takže nemyju nádobí - super, nežehlím prádlo, protože se dá pověsit tak, aby nebylo požvejkaný, tak se dá potom krásně jen poskládat - super, nechodím pěšky, ani nejezdím MHD do práce, mám auto - takže super, ale donekonečna si ulehčovat život nechci, protože pak by to byla děsná nuda. Chci se těch pár let prát s plínkama, ať mám taky na co vzpomínat. Myslím, že to, jestli se mimčo oprudí nebo neoprudí je fakt jen na přírodě a pokud k tomu má předpoklady, tak mu nepomůže ani látka ani jednorázovka. Ale na opruzeniny taky ještě nikdo neumřel, takže pokud nás to čeká, tak myslím, že nějak to určitě přežijeme. A rozhodně nebudu nikdy nikomu říkat, používej tyhle plínky proto a proto a tyto nepoužívej. Každý ať si dělá podle svého. Jen tak mě nějak ta látka k tomu miminku sedí víc. Já teda ale rozhodně látkové menstruační vložky používat nebudu, takže životnímu prostředí taky zasadím pár ran, co už holt nadělám.
Nejsem rozhodně žádná alternativka, budu rodit v porodnici, věřím dnešní medicíně a pokud mi moje doktorka řekne, že je pro mě nebo mýho prcka něco vhodné a doporučí mi to, tak do toho rozhodně půjdu. Nerada bych někdy v budoucnu litovala, že jsem něco zanedbala z čistého přesvědčení, které jsem nabyla někde na internetu. Nebudu počítat, kolik jsem utratila za látkovou výbavu a kolik spotřebuji prášku a energie při praní. Prostě chci žít normální život a nehodlám se nechat zfanatizovat "látkařkama", které si pomalu ale jistě z mozku dělají jednu velkou látkovou plínu. Místo, aby trávily čas něčím užitečným, tak se na diskuzích podobných diskuzi "látkové pleny III" imrvere předhánějí, která si dnes zas koupila jakou plínku a jak jim to schne a podobně. Panebože, vždyť už z toho dělají takovou vědu, že už samy nejsou schopny zhodnotit, jestli prát takto nebo takto, jestli pověsit plínu na slunko nebo na radiátor, jestli je namočit, nebo skladovat nasucho, jestli předepírat, nebo rovnou ten flek z plíny vystřihnout 😉
Hledala jsem jen nějaké názory, abych si udělala zběžný obraz o tom, jaké plíny mám teda nakonec zvolit já. Zkusila jsem jim tam hodit jeden dotaz a mezi těma X článkama za ten den napsanýma tam byla asi jen jedna nebo dvě z nich opravdu schopné mi na dotaz odpovědět. Ostatní pořád jen řešily ty své obrovské problémy.
Takže milé látkařky fanatičky - hodně zdaru a děkuji za pomoc, ale tímto s vámi končím 😝
Racionalitě zdar!

ijo
autor
24. čer 2009

😔 v sekci o plenách jsou porovnávající studie i články a poslední (v AJ) je o přehřívání varlátek

angetha
24. čer 2009

No kde jinde by se měly řešit látkové plínky než v diskuzi Látkové pleny..

sturnus_vulgaris
24. čer 2009

No, zajímalo by mě, jestli někdo zkoumal přehřívání varlátek v látkovkách, na kterých jsou PUL kalhotky 🙂. Ale mrknu na to...