Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

meleri
29. čer 2009

ty brďo tady se to rozjelo.. 😕
s tím sušením v zimě- stačí to dát na topení a je to suché raz dva.
🙂

taky mi strašně vadí ten smrad z těch papírových plín. tedkom se balíme na cestu takže už látkovky dávat nemůžu..tak jsem zas začla s papírovými a je to fakt nic moc....

zjistila jsem, že u těch látkových plín mě nakonec strašně baví to přebalování a rozhodování jakou plínku dám!!!

sem asi blázen.. 😎

holky jen tak se ptám, kolik plín vlastně máte? já mám 20.

makinka.1
29. čer 2009

Spis bych rekla NAD topeni.Primo na rozpaleny radiator bych je nedavala.Pry to nevadi jen Bamboo Extra.Ja susim v lete venku,v zime,kdyz neni inverze,tak na pude a kdyz je hnusne vlhko,tak doma u topeni.A docela v pohode.
Meleri,nejsi sama,me to vybirani plen taky bavi. 😀
Nejstrasneji smrad je z Pampersek,Hugiies taky smrdi,ale min.Ocuchavam kamaradky syna... 😖

danae
29. čer 2009

Přesně tak, Pampers smrdí strašně. Čím to asi je... 🙄

Taky mne baví vybírat, jakou plenku dám 🙂 S látkovýma plenama je prostě zábava 😅

pavluskak
29. čer 2009

sturnus_vulgaris ... sice občas "nadskočím" ze židle, když si čtu Tvé příspěvky 🙂 ale na druhou stranu je potřeba dát prostor všem názorům... a ty Tvé také chápu, jak jsem již uvedla ve svém prvním příspěvku v této diskuzi, také jsem před narozením našeho prvního miminka byla přesvědčená papírovka... a tady bych Ti ráda trošku odporovala v tom, co jsi uvedla, promiň pokud nebudu citovat přesně, že systém látkování je složitý, že to trvá než vychytáš to pravé ... kolik já pročetla diskusí na téma, které papírovky jsou nejlepší... a co příspěvek, to názor... jedna velebila pampersky do nebes, druhá je proklínala... a pak si vyber, takže Ti stejně nezbývá než koupit a vyzkoušet... V tomto směru tedy absolutně žádnou výhodu nevidím ani pro jeden způsob plenkování...
osobně jsem začínala s 24 ks vícevrstvých popolinek a jak se postupně měnily a tříbily mé požadavky na plenku, tak jsem prostě objednávala a zkoušela nové...
A co se týká komerce, nevím přesně, co si pod tím slovem představuješ, ale pokud se např. propagace týká mám pocit, že papírovky mají jednoznačně navrch...

Ještě k sušení, naše malá se narodila v červenci, takže zpočátku jsem sušila na balkoně a bylo to super, pak doma, sice z toho nejsem nadšená, ale už jsem si nějak na téměř permanentní přítomnost sušáku v bytě zvykla... když se začalo topit, dávala jsem plenky na topení, jednak jsem jich ještě neměla dostatečné množství, takže pro urychlení a bylo také potřeba místo pro oblečení. Radiátory nemáme rozpálené takže to bylo v pohodě... V posledním týdnu jsem s nelibostí zjistila, jaké to je, když pleny prostě neschnou, ani doma... sušák obsazený neschnoucíma plínkama, kam přibývaly další a další a zásoba čistých se neuvěřitelně krátila a hromada ostatního prádla v koupelně čekajícího na vyprání se neuvěřitelně zvětšovala, protože nebylo možné odebrat, jelikož by nebylo kde sušit... ale taky se to zvládlo...

pavluskak
29. čer 2009

Danae... a já si říkám, proč mi to přebalování kolikrát tak dlouho trvá... 😀 a pak jsem si uvědomila, že mi netrvá dlouho přebalování, ale vybírání KTEROU... 😀 souhlasím, je to mimojiné zábava...

pavluskak
29. čer 2009

Ještě si dovolím jeden vstup...

Také si o sobě myslím, že jsem estét.... takže představa doma pletených vlňáčků 😖 😖 ... a ještě ta kousavá vlna... No a pak jsem je měla možnost vyzkoušet, byla jsem překvapená, jak jsou nalanolínované neuvěřitelně heboučké a nekousavé.... a světe div se, Vendulka se mi v nich líbila... i když to nakonec stejně nebylo tak důležité, protože stejně skončily schované pod overálkem...

A malá připomínka, která není z mé hlavy, vyřkl ji někdo moudrý, bohužel nevím kdo, já ji slyšela z úst mé distributorky a z vlastní zkušenosti ji potvrzuji, hodí se na všechny životní situace... a perfektně si myslím i vystihuje tuto diskuzi, prosím neuražte se... A pokud nebudu citovat doslova, omlouvám se... Takže... "Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody"...

makinka.1
30. čer 2009

Posledni veta je vyborna!!! 😉

kacka.va
30. čer 2009

je mi líto, ale opět mi tahle diskuze příjde spíš látkařská 🙂.

ijo
autor
30. čer 2009

ahoj po dvou dnech, omlouvám se za pozdní odpověď a i těm, co si mysleli, že jsem útočná. Asi mě trochu zarazilo, že jedna přispěvatelka napsala o látkařkách, že mají místo mozku plenu. Strunus a spol. - nechci už se dohadovat, protože si z mých příspěvků bereš jen něco a já neměla v úmyslu se hádat. Stále si myslím, že člověk může mít názor na cokoliv a kohokoliv, ale argumentovat pro a proti by měl především na základě vlastních zkušeností a znalostí.
Přeji vše dobré

raady
30. čer 2009

Kacka.va, ač jsem látkařka, také se mi zdá diskuze spíše látkařská

luthien.k
30. čer 2009

Vzhledem k tomu, že látkování je poněkud méně obvyklé, máme my látkařky možná potřebu více "to své" obhajovat, proto je možná ta diskuze víc látkařská (ačkoli jsem četla jen posledních pár příspěvků). Znám hodně mamin, které by ani nenapadlo nepoužívat jednorázovky, takže asi ani nemají potřebu o tom vyhledávat nějaké diskuze...

kacka.va
30. čer 2009

luthien: no jo, jenže právě to obhajování berou některé nelátkařky jako přesvědčování k látkování 🙂. Já bych řekla, že nikdo nemusí nic obhajovat, je to přece naše volba a proč bychom to měly před ostatníma obhajovat, jako by to zrovna ta a ta z nás dělala dobře a ty ostatní blbě. O tom to přece není. Já bych tuhle diskuzi spíš viděla pro to říct z pohledu každé maminy, co je pro ní u dané varianty výhoda a co ne 😉.

sisstin
30. čer 2009

kacka.va: ono je to trošku o tom, že ty když řekneš, že používáš jednorázovky..tak se nic nestane, ale když někdo řekne, že používá látkovky, tak se na něj snese vlna toho, že je bud prase, který se hrabe v hovnech, nebo že je 100let za opicema a podobně 😉

já už jsem se vyjádřila, pampers jsem používala xměsíců, problém vcelku nebyl, ale vadilo mi( od začátku), jak ty plínky nechutně smrdí( i nepoužité) a už mě to nebavilo pořád přebalovat do stejnýho, nicméne je nezavrhuju, používám je pořád, ale tak. max 2denně, nebo taky žádnou..látkování mě chytlo fakt moooooooc, na případné další dítko, jestli nějaké bude se odvažuju jít do látky už od narození 🙂 před netěhotnými kámoškami se o tom nezminuju, páč čekám reakci nahoře popsanou 😝

kalerat
30. čer 2009

já třeba nechápu proč někdo kritizuje používání látky. Já si teda myslím, že je každýho věc co používá a nikdy by mě nenapadlo někomu říkat, že je 100 let za opicema. 😝

kacka.va
30. čer 2009

siss: no na jednorázovky zase každý hned reaguje, že jsou z toho tuny odpadu 🙂.
Jinak mě teda některý značky jednorázovek taky smrděly.

sisstin
30. čer 2009

kacka.va: tak třeba na tomhle serveru, ale zkus říct, že používáš látkovky v běžném okolí..a nebo říct, že používáš jednorázovky..tak věř, že ta reakce bude teda hooodně rozdílná 😉

sisstin
30. čer 2009

kacka.va: a tak nějak tajně doufám, že třeba můžu být vzorem i pro jiný holky 😝 páč jinak "přírodní"( s nadsázkou) žena nejsem, normálně se líčím, barvím si vlasy, chodím na nehty atd, takže to není jen pro zapálené ekologičky, které nosí batikované hadry a maj netopejra v hlavě 😝

angetha
30. čer 2009

No fakt, když jsem řekla, že chci používat látkové plínky, tak každej koukal jak puk 😅

sisstin
30. čer 2009

angentha: no mně to říct v době, kdy jsem o koni neměla ani páru, tak taky čučim jak puk 😝 , páč bych si jako všichni ostatní představila vyváření čtverců a žehlení 😉 blbý je, že prostě látkovky mají strašně malou propagaci, oproti jednorázovkám, takže běžné okolí, které se o to nezajímá, o tom ví prd...ale už se to zlepšuje...tak snad třeba za pár roků už bude ted poměr látkaře x jednorázovky trošku jinej, než je ted 😎

lynn77
30. čer 2009

ijo, ale to s tou plinou napsal nekdo, kdo sem psal jednou a pak se zde neobjevil 😉 ale treba sis ji spletla se sturnus 😀

tak to ja se setkala s obema postoji, v prvnim pripade, kdyz jsem jen vyrekla nazor, ze o latkovych plenach uvazuji, tak jen divne a soustrastne pohledy 😀 pripadne poznamky typu "co ja jsem se nasedela s plinami u zehliciho prkna", ale vcera se me naopak zeptala jedna byvala kolegyne meho veku jake plenky chci pouzivat (sama pouzivala jednorazovky, ma dve decka)

johanda
30. čer 2009

sisstin: batikované hadry🙂 a netopejr ;). Jo, tak si mnozí alternativky představují. Pravdou je, že látkařky se od jednoprdkářek moc neliší🙂 A co chodím do práce, jsem nechutně elegantní, to že jsem (byla) látkařka a provozuju i další alternativní zvěrstva, by do mě nikdo neřek.🙂
Ale vážně. Evangelizace v téhle věci bývá někdy trošku kontraproduktivní a mnohé látkařky to občas přepísknou. Mi osobně jaktěživ nikdo nic nevymlouval, ani se na mě nedíval jako na socku, prostě jsem vytasila nějakou tu látkovku (a nočník - ten též nikdo nekomentoval, to jsem se až divila) a podle potřeby přebalila nebo dala vyčůrat, kdo chtěl čučet čučel, kdo se chtěl zeptat, zeptal se.
Naše dr., která byla mou látkovou výbavou nadšena, mě požádala o nějaké linky a publikace, které pak vyvěsila v čekárně....prostě odvedla širší osvětu za mně...a veřím, že mnohé maminky vzaly informace od paní doktorky lépe než by je vzaly ode mě.

makinka.1
30. čer 2009

😀 Cha,do me by to asi taky nikdo nerekl.Teda pokud clovek nevyrazi s ditetem v satku,to uz zavani necim alternativnim... 😀

luthien.k
1. črc 2009

No, možná nemáme jen potřebu látkování obhajovat (určitě před nejbližším okolím, které se na to alespoň podle mé zkušenosti dívá přezíravě a myslí si, že se asi hodně nudím, když balím do látky 🙂, samozřejmě ale ne každý, to je jasný), ale také o tom kecat (nebo v mém případě do této doby alespoň číst - přelouskala jsem tu spustu diskuzí, než jsem se do látkování vrhla), protože je tolik možností, jak to látkování pojmout a je proto zajímavé sdílet zkušenosti s ostatníma. U jednorázovek se dá bavit tak akorát o výrobci jinak téměř identického zboží...
sisstin, to je přesný, propagace chybí a bylo by dobré, kdyby byla více v rukou pediatrů, protože když se dívám na net, látkovky se propagují hlavně na "ekologických" serverech a znám spoustu lidí, kterým se při slově ekologie otevírá nůž v kapse a myslí si něco o ekoterorismu...

kacka.va
1. črc 2009

luthien: no jo, u jednorázovek se moc s ostatníma nepobavíš, to je fakt 🙂. Ale já třeba bych ani neměla potřebu rozebírat s někým zrovna plenky, prostě to beru tak, že dítě se přebalit musí a tím to hasne. A diskutovat s kamarádkama budu radši o jiných věcech 😉. Ale to nemá souvislost s tím jestli látkuju nebo ne 😀
.

makinka.1
1. črc 2009

Zrovna jsem se vytocila pri cteni "Maminky".Nejaka pani doktorka tam radila novopecenym maminkam,jak si zorganizovat nejlepe den,aby mely cas na mimi i domacnost.Veta"setrete cas,pouzivejte jednorazove plenky..."me teda dostala!!!Pak logicky vznika dojem,ze pouzivani latkovek je nekonecne zdlouhava a obtizna prace.Se pak nedivim,ze kdyz to cte nejaka holcina,co si teprve rozmysli co a jak bude pouzivat,az se ji narodi mimi sahne jako prvni po pampresce.... 😠 Mam vztek,ze ani v casacich pro maminy neni o latkovkach skoro ani zminky,az na veliky vyjimky,cetla jsem snad 2 clanky,nicmene bylo to tam popsano tak obecne a nezazivne,ze stejne po precteni nikdo latkovat nezacne.Spis jsem mela pocit,ze ty clanky vyznely jako "podivejte se,je tu jeste jina varianta nez jednorazovky,ale skoro to nestoji za zminku,pouze alternativa pro par exotek."Reklam na jednorazovky je tam asle nasekano spousta. 😖

sisstin
1. črc 2009

maki: no mně látkování nezabírá čas žádnej, přebalení trvá stejně dlouho, a peru každej den i tak, takže pro mě to nebyla žádná změna, co se týče času 😕

jinak, co psala sturnus, tak mně se jednovelikostní plenky na malý miminka taky nepozdávaj, fakt je maj až do podpaží málem, a z dítěte máte jeden velkej balík plen 😉 takže já bych asi nešetřila..a pořídila si i ty pidi plínky 😉 jinak my museli balit na široko do 4m, používala jsem na to vv popolinky, a na prdy je to fakt hrůza 😒 netvrdim, že látkovky způsobujou prdy..ale když na ně nějaké dítě trpí, tak látkovka to fakt zhoršuje..já si všimla, že malej, když má v noci látkovku( 2noci, a pak 1noc jednorázovka), tak fakt s těma látkovkama v noci mnohem víc prdí a budí se...takže s tímhle souhlasim 😒

makinka.1
1. črc 2009

Jo,Sis,ale to vime jen my latkarky.... 😉

sisstin
1. črc 2009

maki: já mám akorát furt problém s přebalováním venku 😕 ted mám ty CT, takže s těma se ven jít nebojim, ale max. do 3h, na dýl dávám jednorázovku..nerada přebaluju venku, kor s látkou...takže na tohle jsem srab 😔

pepibubu
1. črc 2009

😲 siss teda tak to mě nenapadlo, dávat prdy do souvislosti s látkovkama..... to jako fakt?????? je pravda že do 3m na ně malej trpěl dost... ale zabraly mu kapičky

makinka.1
1. črc 2009

Ja kdyz vim,ze budu lital to meste,tak dam BE nebi BBH a kdyz jdu k nekomu na navstevu a vim,ze prebalim v pohode,tak to neresim,davam jakoukoliv plinu.