Látkové pleny versus papírové jednorázovky

ijo
3. čer 2009

Jsem příznivcem a uživatelem látkovek, upřímně už si neumím představit, že bych svoje dítě balila jinak. Chtěla bych, aby tohle bylo místo, kdy každá mamina napíše svoje pro i proti. Třeba se nám látkařkám podaří přesvědčit nějakou papírovou maminu 🙂 .

sisstin
1. črc 2009

pepi: v žádné látkové plínce nikdy nedošáhneš volnosti nožiček, jako v papírovce 😉 a hlavně malá miminka se těch prdů jinak, než kopáním nožičkama zbavit neumí... 😉 takže, ne, že způsobují prdy..ale když na ně dítě trpí, tak koliky zhoršují 😉

pepibubu
1. črc 2009

siss tyvolééé to jsem měla vědět.... no nic u druhýho budu chytřejší... díkes. 😉

sisstin
1. črc 2009

pepi: no Tygr měl brutus prdy i potom, co jsme sundali široký balení, a měl jenom jednorázovku 😉 takže všelék to teda není, ale bez těch plín navíc to bylo lepší 😉

pavluskak
1. črc 2009

Maki... vím, že to patří spíš přímo do diskuse o látkovkách, ale tam jsem tě nějak nezahlédla a teď, že tu vidím tak na ráně zmínku o BBH prosím o zrpstředokvání zkušenosti,můžeš klidně i do IP, ráda bych vyzkoušela...

makinka.1
1. črc 2009

Ja musim potvrdit,co pise Sis,Max taky prdiky mel,i kdyz byl na noc parkrat v Moltexce,takze jen velkou plenou to asi nebude.Takyjsemm si myslela,ze nemuze poradne kopat,takze byl v lete pres den hodne casto jen ve vazacce s jednou ctvercovku,takze hodne slaby baleni a stejne navecer ho brisko bolelo.

sturnus_vulgaris
1. črc 2009

Sisstin, děkuji, ze jsi svou praktickou zkusenosti podporila muj "praxi nedolozeny, a tudiz irelevantni nazor" (ehm, ten nazor je teda IMHO praxi podlozen, akorat ne moji) o tom, ze velky balik plen u novorozence muze zhorsit "prdíky".

Ijo, slova o plince na mozku ci jak to presne znelo (musela bych dohledavat) opravdu nepochazela ode me, tento zpusob argumentace je mi cizi, stejně jako ruzne jine odkazy na tehotenske, sestinedelni nebo jine hormony atp., zvladam totiz vyssi argumentacni level 🙂. Pokud jde o me prispevky, mam z tebe uplne ten samy pocit, tj. ze sis z nich vzala jen neco a hlavne jsi byla prepojata tim, ze mam v profilu pouze 32tt. Nevim, proc jsi vubec zakladala diskuzi na tema latkove pleny kontra jednorazovky, kdyz evidentne stojis pouze o adoraci latkovek, k cemuz dospely nezavisle na me i nektere prispivajici "latkarky" (viz minula strana).

Ani ja uz nebudu marnit casem - s pavluskak, kterou jsem svymi prispevky rozcilila, jsme si svoje postoje vysvetlily pres IP, troufam si rici mirumilovne a budu rada, kdyz mi ve stejne mirumilovne a tolerantni rovine posle ty slibene odkazy 🙂. Nikdy bych latkarky en bloc nenazvala prasaty (snad leda v pripade, kdy by jejich hygienicke navyky spojene s plenami byly opravdu na povazenou), ale jak uz tu nekdo psal, na lidi, co latkujou, se zase leckdo diva jako na lhostejne k zivotnimu prostredi a detskemu zdravi. Takze si vlastne nevyberes.

sturnus_vulgaris
1. črc 2009

oprava - na lidi, co pouzivaji jednorazovky

soanpe
1. črc 2009

makinka
to o těch prdech v látkovkách je logický.když chceš mimino vyprdět, tak se musí hejbat a kopat nohama. to mě napadlo,i když nejsem látkařka 😉 😀
naší Sofi jsem první tři měsíce každej večer cvičila s nohama, aby se odplynovala.

jinak mně je jedno, jestli někdo látkuje a někdo papíruje.
to bych musela řešit,jestli si po velký potřebě utřu zadek toaletákem nebo jestli si ho osprchuju 😀
a kdyby to náhodou někoho zajímalo,tak máme bidetové sprchy 😉

kubinkov
1. črc 2009

Musím říct, že tahle diskuse by mě od látkování spíš odradila. A to jsem látkařka, která má zkušenost i se 100% jednorázovkováním a s čč před mnoha lety. Moderní látkovky jsou parádní, ale na to si každý musí přijít sám. A vím, že není dobré příliš tlačit na pilu. 😉

johanda
1. črc 2009

kubinkov - právě proto si myslím, že tvořit si názor na výhradně základě nějaké koníkovské diskuze (nic proti MK, kolik já tady strávila času🙂) je nebezpečné 🙂. K látkování je třeba mít i jisté psychické předpoklady, dokonce ani zářný příklad nepřesvědčí každého. Moje sestra, která viděla celou mou hadrovou výbavu + číňák k tomu ve skříni a i akci, pravila, že je to divné a tím to haslo.
nemyslím, si, že látkovky časem převálcují jednorázovky, tedy pokud něco nepřeválcuje tudlenctu společnost...přece jen látkovky mají pár nepěkných vlastností (třeba ten kýbl s nimi po 2 dnech docela smrdí, musí se z nich odstraňovat hovína atd.), nedá se jich elegantně a téměř bezkontaktně zbavit jako je tomu u jednorázovek.
Bonusy ve formě radosti z přebalování, nákupu plínek atd. jsou natolik autentické a nepřenosné, že v argumenaci" proč ano" působí spíše směšně.
Já začala látkovat se starší dcerou, protože měla nepěkné opruzeniny a musím říct, že mi to zprvu přišlo jako krok zpět, co by ale člověk neudělal pro děcko. Uvědomila jsem si i pozitiva - nebudu přispívat těžce rozložitelným sajrajtem do krajiny, eventuelně dotovat množství emisí v ovzduší, potažmo celém životním prostředí a to mi pomohlo přenést se přes výrazná negativa výbavy čtvercovka + gaťky gmini 😝. Láskyplný vztah k látkovkám se u mě vyvinul až u druhé dcery,byla jsem oslněna tolika různými druhy a materiály...a stejně základ mé výbavy tvořily čtvercovky (a lepší spoďáry, samozřejmě) 😀

Na větry je nejlepší bezplenkovka, to se děcko báječně vyprdí, bo mu nebrání žádná plína...bohužel není to lék na veškeré prdy. 😅

soanpe
1. črc 2009

kubinkov
přesně si vyjádřila můj pocit z této diskuse 😉

lusinta
2. črc 2009

v tom případě je škoda,že tato diskuze vůbec je🙂 pokud má odrazující účinek i na některé látkařky...

obří zadeček, jak na to často narážíš Stur- ano, to může být problém. Ale je to spíš nevhodně zvolenou výbavičkou,než že by to bylo standartní u všech látkovek. Jedná se zejména o jednovelikostní Popolini. Takové plenky Itti bitti dělají stejně malý zadeček,jako jednorázovka! Popo se na novoška fakt nehodí.

sturnus_vulgaris
2. črc 2009

lusinta, taky jsem si vsimla, ze to neni problem vsech latkovek, ze jsou velky rozdily v "objemu". Tuším, že v tom konkrétním případě, se kterym jsem se setkala ja, se jednalo o Imse Vimse jednovelikostni, případně o nějaky novorozenecky sklad ze čtvercových plen (ale to nevím z kolika konkrétně).

sturnus_vulgaris
2. črc 2009

Teda sorry, Haipa Daipa... Mne se ty nazvy trochu pletou 🙂

ijo
autor
2. črc 2009

strunus- poznámka o mozku a plence nepatřila tobě

achalteke
2. črc 2009

Ahoj holky, já jsem třeba příkladem toho že mě MK do látkování vysloveně nadchnul. Jako pár žijeme pokud možna tak nějak eko, soběstačně a dejme tomu alternativně. Prcka budem hlavně nosit a látkovat. Kdyby nebylo Koníka a toho, že už sem přes rok lezu, tak vím o látkování prd...tady mi daly pěkný základ všelijaké diskuse o látkování, návštěva Brány a látkování v praxi u jedné kamarádky (která se notabene o látce dověděla ode mě jakožto laika, ale vzhledem k tomu, že má už roční holčičku naprosto tomu propadla a jen ji mrzí, že o tom nevěděla dřív).
Jednorázovky nezavrhuju, protože v porodnici je využiju a stejně tak na cestách a u rodičů.
Takže pomalu nakupuju látkovou výbavu a už se těším až do toho budu prcka balit. Stejně tak můj muž 😉 .

jana.sun
2. črc 2009

musím konstatovat, že se to tu pěkně rozjelo 😉

já patřím k těm, co si v těhu pořídili komplet výbavu na dítě v látce - a to z druhé ruky. byla jsem taaaaaak nadšenááááááááá a pak se Maty narodil - o hormonech atd nemluvě - a bum. vůbec jsem si nedovedla představit, že ty plínky použiju. cca po šestinedělí jsem to zkusila - a další rána - byl v tom jak 5 Ferda mravenců dohromady!!!! Šok ,zklamání, ..... plenky "letěly" do skříně. jj, byly to převážně jednovelikostní Popoliny. Záviděla jsem kamarádce, že si vybrala každou plenku jinou a zkoušela a látkovala od porodky. já byla zklamaná, znechucená a o tom, že to byly "vyhozené" peníze nemluvím.
Pak Maty povyrostl, já mezitím přečetla pár diskuzí, čllánků a hlavně se trochu "zklidnila" a jak jsem jednou ty plíny v té skříni přebírala, tak mi to nedalo a zkusila je znovu. a ono to nebylo tak hrozný. a pak jsem si řekla, že když se mi nelíbí ty jednovelikostní, tak zkusím nějaké jiné - a pro sichr zas z druhé ruky - at si nenadávám, že jsem utratila majlant a na nic. no a světe div se, chytlo mě to. Konkrétně mé nadšení zažehly 2 bavlněné Baby lucy, které Matýskovi sedly jak ulité - to byla krááása 🙂 🙂 🙂
a už jsem začala brázdit internet a nakupovat - ale mám to tak, že zkusím koupit z druhé ruky, vyzkouším, jestli vyhovuje a pak teprve koupím novou - tu značku 😵
no ted jsme trochu ve fin.krizi, ale až to přejde, tak zas vyrazím "na lov" a už se na to moc těším 😵

jo a papírovky nezatracuju - stale používám na delší výlety a na noc. ptže Maty už spí celou noc a čůrá fakt dooost, takže potřebuju něco fakt supersavého. mám jednu BE - ale přijde mi taková "nepoddajná", i když Matymu v poho tu celou noc vydrží, tak mi přijde, že když ji má, tak se víc "kroutí" a že mu možná není příjemná. Nevím - sám mi to neřekne, takže,... 😅

a ještě bych chtěla dodat, že v té plenkové výbavě byly převážně PUL kalhotky, takže bych chtěla doplnit i vlňáčky - už jsme domluvené s mamkou, že mi nějaké uplete - chtěla bych je dávat hlavně na noc, tak mě estetika v tuto chvíli je ukradená 😀 😀 😀

a musím se smát - ptže ač tak z 90% používám látku, tak když dávám papírovky, tak bud Huggies a nebo zde zatracované Pampersky - smraďošky 😀 😀 😀 nějak mi ten "smrad" nevadí, je to tím, že mají přidaný nějaký krém nebo co a sedí líp na zadečku. Huggiesky by snad měly být i prodyšné 😵

sisstin
2. črc 2009

jana.sun: já taky dávám Pampers, ale teda, když jsem je dala poprvý po příchodu z porodky, tak se mi normálně zvednul kufr 😕 má to být freshbath vůně..no spíš je to na poblití 😅 ale smradem myslím spíš ten čpavek z moči 🤐 to z látkovek teda necítím 😕

kacka.va
2. črc 2009

siss, ale to asi myslíš pampert sleep and play ne? nebo normální?

sisstin
2. črc 2009

kacka.va: normoš pampers 😉 já jiný plíny nikdy nezkoušela 😕 ty s housenkou nebo co to je 😅

kacka.va
2. črc 2009

siss: ty jo, já z toho nic necítím a to jsem na smrady dost pruda 🙂, já jsem hned zavrhla sleep and play, protoze to bylo něčím naparfémovaný a byl to humus. 🙂

sisstin
2. črc 2009

kacka.va: on každej ty pachy vnímá jinak..tohle je takový divný, já nevim, k čemu to popsat 😝 ale ted už mi to tak nepřijde, ale ze začátku fakt masakr...ty látkovky jsou cítím třeba tím materiálem, jako taky to nevoní, ale spíš to je bez zápachu..a ta moč v nich není cítit 😕 možná proto, že s látkovkou teda přebaluju mnohem častějc, než s Pamperskou 😔

kacka.va
2. črc 2009

siss: já třeba naprosto nesnáším jak smrdí většina těch vlhčených ubrousků, jo a dostaly jsme po narození nějaké kosmetické přípravky a to byl taky děs běs.

sisstin
2. črc 2009

kacka.va: tak ubrousky mi taky smrdí skoro všechny 😕 já používám Nivea no perfume, a super..až na tu cenu 😅 zas taková látkařka, abych si je vyráběla ze separaček nejsem 😔

kacka.va
2. črc 2009

já ze začátku používala Perlan a ten byl super, jenže postupem času, jak jsme byly čím dál víc "na cestách" nám to už tolik nevyhovovalo

sisstin
2. črc 2009

mě fakt mrzí, že jsem nezačla od začátku 😔 😅 tak snad za těch 10let, kdy budu mít MOŽNÁ další dítě..tak ještě furt budou 😀 😝

luthien.k
2. črc 2009

Já jsem první týden taky používala jednorázovky (Moltexky, když už, tak aspoň rozložitelné), protože jsem se nejprve potřebovala srovnat já 😀 , ale jak jsem viděla, jak mizí jako mávnutím kouzelného proutku, tak jsem si řekla a dost a začala prvních pár dní bojovat s látkou... Ale už myslím, že jsme zvítězili 🙂 🙂 🙂 Kvůli rychlému schnutí máme nejvíc čtvercovek (Kikko, pak nějaké ještě po mně coby miminu 🙂 a pro nejhorší případy před pročítáním diskuzí nakoupené Hyblerky), pak jednovelikostní IV - flanel i froté, tomu IV kalhotky - PUL i vlňáčky, k tomu jedny vlastnoručně uháčkované 😎
Na cestě z Brány ovšem už jsou AIO IB, abychom nemuseli mít jednorázovku na těch cestách a stejně jako většinu látkařek tady mě to fakt chytlo 😀 Takže to určitě nebude poslední objednávka.
Souhlasím s tím, že moč i prdík v jednorázovce prostě smrdí (taky cítím hlavně čpavek) a v látkovce vůbec. To počuchem nepoznám, jestli je něco k přebalování nebo není.
sisstin: kolik stojí ty ubrousky Nivea no parfume? Mám z Brány ty rozložitelné a taky nejsou zrovna levné...

sisstin
2. črc 2009

luthien.k: jak kde od 80-100Kč 😉

matilko
2. črc 2009

tak mne holky pampersky sleep and play napustené hermánkom smrdeli úplne mega, fuj, to sa proste nedalo! a po zmiešaní s močom, fakt na blitie ☹ ale napr. mojej sestre to voňalo...

sis, a čo tak kúpiť medvídka a perličku od Eone? doporučujem 😉 žiadna výroba, len si to nariediš s vodou a striekaš priamo na obrúsok, ktorý vyperieš...

sisstin
2. črc 2009

matilko: to už je na mě moc eko 😅 když si představim, jak někde stříkám na ubrousek, na to už jsem moc líná 😅