Látkové pleny X pampersky. Co používáte?

selu
27. srp 2006

ahojky holky, sice jeste nejsem tehotna, ale zajimal by me vas nazor na to, jestli pouzivat pro dite latkove pleny nebo radeji pampersky. Mam v okoli hodne kamaradek, ktere nechapou, ze bych pro ditko chtela pouzivat pleny prave latkove, samozrejme asi ne na vsechny situace (lekar, cestovani, navstevy = tam bych pouzivala pampersky 😉 )
Tesim se na vase nazory 🙂 🙂 🙂 Pa Lucka

johanda
20. říj 2007

siloe, ad látkovky a nočník. Myslím, že není pravidlem, že dítě v látkovkách chodí dříve na nočník. Pokud si zvykne, že má prdelku v mokru event. ve srajdě, tak nemá proč čůrat nepohodlně do nočníku. Můj brácha měl plíny do 2 let (před 28 lety to byla ostuda 😅 ), mamka říkala, že mohl být potento až za ušima a pohodička. Já přebaluju po každém čůrnutí, aby si holka nezvykla na vlhko a bezplenkařím, takže mi Johanka do nočníku ledacos vyprodukuje a občas i zahlásí. Navíc pohyblivé děcka mají lepší věci na práci než dřepět na nočníku.
Kristýnka byla bez plen asi ve 20 měsících, látkovky jsem jeli od 9. měsíce. Přebalovala jsem taky furt, i v noci, páč před téměř 6 lety jsem neměla o nějakých moderních plínách ani tucha.

Ještě k tomu šetření na dítěti. Já jsem za ty plíny už fakt utratila těžké prachy, řekla bych že srovnatelně nebo i víc, než za jednorázovky. Ale vysvětluj to, mi se teda nechce.

Schnek, Bambino mio jsou celkem dobré, ale takové vikslajvantové a navíc do nich můžeš dát jem plínku složenou na rovno, takže vaječina ti v 95% vyteče na ně. Faktem je, že oblečení zůstane čisté.
Většina holek pere ve slizu na 60 st., desinfekce není třeba, pokud dítě nemá úplavici nebo tyfus 😉 Prášky můžou dráždit pokožku prdelky.

siloe
20. říj 2007

johanda:co znamená "vikslajvantové"???? ..to jakože umělé?...to jsou přece všechny pul kalhotky....akorát imse vimse organic působí trošku jinak...Bambino mio vícevrstvé se mi líbí /ale máme jen tři ☹ /...ale mít jenom je,to by mě to látkování moc nebavilo 😀

jinak jak jsem už psala,nedávám žádný prášek..občas ořechy 😅 ..rozhodně si nemyslím,že je potřeba nějaká desinfekce...Bambino mio má ovšem mio fresh a ten je prý dobrý třeba na cestování 😎 😎

johanda
20. říj 2007

siloe, já už jsem sebe i malou rozmazlila vlňákama 😉 , takže PUL mi připadá fakt jak vikslajvant. Hlavně v létě se Johanka v bambinech dost potila (jednou v jednorázovce to byla teprve hrůza), dneska už je téměř celý den ve vlně.
Pro malé nepříkrmové mimi jsou ale PUL gaťky asi nejlepší, prát vlňáky od hovín je opruz 😀

haluskacz
20. říj 2007

holky, to nemyslite vazne, uz jste obsadily zase dalsi diskusi 😀

schnek
20. říj 2007

no já se v těch plenách vůbec nevyznám.
Potřebuju poradit a kolem všichni používaj papírovky. A moje máma zná jenom složený čtvercovky a zrazuje mě od toho 😖
Ondra kaká jednou denně a začínáme přikrmovat, takže nám to moc neteče 😉 chtěla bych plenky, co dobře schnou a není s nima moc práce. Jenže je jich tolik a zase bych nechtěla vrazit peníze do něčeho, co bude naprd 😀

s.arik
20. říj 2007

mě teda vv příjdou super, když Mirka čůrá...ale na stolici jsou mizerné, proteče to všude 🙄 zlaté čč na novo-skl. nebo kalhotkové pleny!a vůbec, pojdtě do diskuze Látkové pleny 🙂 , kdo má stíhat číst deset ůzných diskuzí 😀

johanda
20. říj 2007

Schneku, já teda čtvercovky pokládám za geniální vynález🙂. Přes den dávám jenom je. Hodně záleží na svrchňácích. Před 5 lety, kdy jsem měla první dcerku, jsem používala takové ty gaťky, které koupíš normálně v obchodě (Gmini a Sandry), to byl děs běs. Netěsnily, stojícímu děcku padaly až ke kolenům. Dneska jsou kalhotky promakené, můžeš si vybrat mezi PUL (polyuretan), flísem a vlnou. Všechny mají svá +i-, mi osobně nejvíce vyhovují vlňáčky.
Jinak výborné české čtverce jsou z Libštátu (odzkoušeno na 2 dětech), super jsou údajně i zahraniční Imse Vimse a Mam. Jiné jsou na nic, skoro přes ně vidíš a téměř nesajou (mám jich taky pár doma). Z gatěk používám vlňáčky od Baby idea a Disany.
Vyhodou čč je jejich rychlé schnutí a velká variabilita použití.
Výborné jsou i zavazovačky, které čč výborně fixují.

Kalhotkovky jsou tvarem i způsobem zapínání (sucháč enbo patentky)podobné jednorázovkám, vypadají na mimču moc hezky, ale dlouho schnou.

Jinak svrchní gaťky máš buď výhradně na čtvercovky (třeba Bambino mio), některé jen na kalhotkovky (popolinky vento, flísáky Totsbots, natahovací vlňáky Disana)některé jsou obojetné (Babyidea, ImseVimse).

Existují i plíny 2v1 - takové prací pampersky (integrovaná plína a kalhotky) ale žádné takové nemám, takže nemůžu hodnotit, někde jsem ale četla, že se hůř perou a dlouho schnou.

Jinak, mrkni na www.mamaja.cz nebo www.latkovky.cz (a spoustu dalších obchůdku), tam máš vše vysvětleno i s obrazovým doprovodem

siloe
20. říj 2007

schnek:no já stejně jako johanda miluju i obyčejné čtvercovky 😉 ..jsou štíhlé,rychle schnou,dají se různě posskládat nebo dát do zavazovačky a neprosákne nic 🙂 ...ale mám to jako se všema plenama,mít jenom je,tak mě to prostě neba 😎 😎 já fakt doporučuji,mít od všeho něco.prozačátek ani nemusíš kupovat hned nové,mám pár plín z druhé ruky,na vyzkoušení jsou super 😉 ...ale chápu,že každý to třeba nesnese 😀 😀 ...já jsem taková šmudla,že mi to neva 😀 😀 ....cenově špatně nevýjdou ani plíny haipa-daipa - sice píšou,že jsou jednovelikostní od 3-15kg,ale tlustější dítko to může mít pak už ke konci těsné..ale jsou celkem pěkné,zapínají se na snapi sponku http://www.prdelka.eu/zbozi/hd/hd_pastelka_big.jpg
http://www.prdelka.eu/zbozi/hd/hd_plena_big.jpg
jinak z plen 2v1 vlastním jen popoliny a ty moc nedoporučuji.Jsou to taková umělina,Dany se v nich děsně opruzoval 😒

johanda
20. říj 2007

holky, pojdte to resit na latkove pleny, at se nam nedubluji fora

schnek
20. říj 2007

Díky za rady a stěhuju se do diskuze o látkovkách

makinka.1
20. říj 2007

Ahoj holky,ja jsem sice jeste na zacatku tehotenstvi,ale uz si shanim info.Jsem na 90%rozhodnuta pro latkovy pleny,jen jeste vaham jaky.Az to povim tchyni,bude asi hadka... 😀 Taky je tan typ,ze bila nestaci,musi to byt zaaarive bila! 😀
Na jednorazovkach me odrazuje chemie a cena taky.Budu je pouzivat jen na delsi vychazky nebo k doktorovi.
Susit muzu na zahrade i na pude,tak v tom nevidim problem.Navic,jestli to bude chlapecek,budu klidna,ze jsem mu nezavinila problemy s neplodnosti.

evi3
20. říj 2007

Makinka, cauec. Ja som sa tiez rozhodla pre latkove 🙂, jednorazovky na cestovanie k nasim a k doktorom. Dam Ti potom hlasenie ako to zvladame

mishulle
20. říj 2007

Jsem ráda, že nejsem sama, kdo se rozhodl pro látkovky, pampersky mám taky, ale chci je používat spíš na cesty a tak

makinka.1
20. říj 2007

Je,Evi,to je super,nevedela jsem,ze mam spriznenou dusi! 😀 To je super,ze mi das reference.Zrovna jsem si prohlizela stranku Bambino Mio.Zdaji se mi dobry.

schnek
21. říj 2007

Tak jsem nakoupila na zkoušku nějaký látkovky a až je vyzkoušíme, tak se s vámi podělím o dojmy 🙂
Makinka, taky jsem nejdřív chtěla ty BM a nakonec jsem si vybrala jiný. Mrkni do diskuze o látkovkách v kojencích.

dagina
3. říj 2008

Ahojky, přelouskala jsem první stranu.., dle očekávání se názory liší, každé má své pro a proti. Začínám také řešit tento problém..., prostě se nějak nemohu rozhodnout..., nejlepší bude, až to budu moc vyzkoušet v praxi a bude vyřešeno 🙂 . Také jsem si koupila pár látkových - na ublinknutí, pod hlavičku..., a můžu říct, že ta kvalita je opravdu nic moc 😖 . Nemám je ještě vyprané, tak doufám, že snad trochu změknout. O použití separačky+klasické pleny jsem četla, to nezní špatně. Jinak moc přehled o jiných plenách nemám. Mohla by prosím nějaká dobrá, zkušená dušička to celé shrnout do kostky- látkovky x jednorázovky?! Díky moc

kristi
3. říj 2008

dagi, to je hodne individualni,bud si zivot ulehcis a pritizis tim planete, nebo budes latkovat, tim si trosku pridelas praci a hooodne ulehcis planete....

lukin
3. říj 2008

dagina: Já ti moc neporadím, ale já to dělám tak: látkovka + jednorázovka 🙂 Čili normální čtvercovou látkovku dám do jednorázovky. A pak měním pouze ty látkovky. Takže pokud mi Nati neprokadí jednorázovku, tak to vychází tak 1-2 jednorázovky za den. Ale teď by mě odsoudily látkařky 😀 Takže už jsem zticha 😀 Jo, a ještě co se týče praní a žehlení. Tak žehlila jsem pouze jeden měsíc z jedné strany, pak už ne. No a pokakanou či počůranou plenku dávám nejdřív do koše a pak do pračky. Nepředepírám - to jsem dělala ze začátku, ale byla jsem blbá, že jsem nevyzkoušela hned je dát do pračky. Takže práce prakticky žádná. Jednou týdně je peru. No a na noc nechám tu jednorázovku, kterou měla celý den, prostě jen vyndám látkovku. Zdá se mi to jako dobrý kompromis 🙂

pejty
3. říj 2008

dagina...tak já mám kalhotové plenky Baby Lucy a jsem opravdu spokojená...Zapínají se jak papírovky a navíc děláš jen to,že je 1x za den - dva vezmeš opereš a pověsíš...víc nic,nežehlí se,nevyvařují,nic.Jsou z biobavlny nebo z biofroté,takže super na tělíčko..Jen ta počáteční investice je větší.Musí se jich koupit víc,protože dýl schnou 😉
určitě si najdeš látkovky,které Ti budou vyhovovat,tak směle do toho.Je to opravdu pohoda..A myslím,že miminku je líp v bavlnce,než v počůrané plíně plné napuštěných chemikálií,ale je to každého věc,určitě nikoho neodsuzuji za jednorázovky,taky jsem dříve nad něma uvažovala,ale po přečtení pár článků a diskuzí jsem se rozhodla takto a jsem ráda 😉

dagina
3. říj 2008

Lukin, o tvém postupu jsem také uvažovala, navíc novorozeněti jen papírovka asi stačit nebude, musí se kvůli nožičkám přidat i látkova.
Pejty, a ty Baby lucy to je co zač 😕 ??? Já právě jiné pleny, než klasické látkové neznám.., viděla jsem v pár albech něco co jsi popsala ty..., a ty kalhotky už mají v sobě už i plenky a perou se celé???? Pochopila jsem to dobře?
Díky moc za info.

tlapicka
3. říj 2008

dagina: mam pohled z obou stran... davala jsem male dlouho papirovky a to ty nejhorsi! pemprsky. ☹ v roce me okolnosti donutili prejit na latkovky a objevila jsem jednorazovky moltex.
Ted uz mala skoro plinky nema.... (sem tam naven a na noc) a na cestovani... nechci se necht pripavit o sve pohodli, takze jako nejlepsi zpusob povzuji kombinaci obojiho! Hodne cestujeme, takze predstava vozeni pocuranych plinek a nemoznost je vyprat me naprosto desi. Takze papir! Ale kdyz jsme v klidku doma, tak mi je zase lito ji menit papirovku do ktery si jen ucurla, takze ji proste nechavam, kdyz jsou tak drahy..... coz je pristup na nic! S latkovkama vymenis vzdycky, bo nic netratis! detatko je porad ciste a ta prace navic je zanedbatelna (i kdyz ja jsem uchyl, bavi me veset pliny 🙂) zehlim jen kdyz je mi zima a nemuzu se zahrat 🙂

pristi dite budu urcite latkovat a mrzi me, ze jsem se k tomu dostala az tak pozde... hrozne me odrazovaly ty ekologicky natlaky na vsech latkovacich webovkach :(

johanda
3. říj 2008

dagina - existují látkové plíny, které vypadají a oblíkají se stejně jako jednorázovky - jen se perou...a pak ještě asi milón dalších systémů 😉 . Zkus se podívat semhle
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
tlapicka
3. říj 2008

dagi: plinek je hodne druhu, jsou krasne, roztomile nebo nenapadne, tvarovane nebo rovne. jsou i takzvane AIO, ktery jsou jako pemprsky, ale das je do pracky a ne do odpadaku....
takze na nektery se davaji svrchni kalhotky a na nektery ne.
ty baby lucy patri k levnejsim a jsou hodne fajn, pomer cena vykon asi bezkonkurencni.... delaji je slovaci....
jestli mas chut tak si prolistuj hezky udelany webik mamaja.cz , my tu jinak hodne nakupujeme na branakdetem.cz 🙂

tlapicka
3. říj 2008

tak me holky predbehly 😉

dagina
3. říj 2008

Teda holky, študovat ty pleny je snad horší než maturita 😝 😅 , fakt mám z toho hlavu v pejru, ufff. Pleny tzv All in one, to je něco, co jsem si představovala, ale za jednu plenu skoro 500kč 😕 , to teda valím oči....

pejty
3. říj 2008

dagi..mrkni na plienka.sk 😉

schnek
3. říj 2008

dagino, látkování je velice snadný i kvalitníma klasickýma čtvercema plus moderníma svrchníma kalhotkama 😉

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
schnek
3. říj 2008

gedren 😀 jo a některý to přehodnocujou a kombinujou i na druhý dítě 😉 😀