Maminky, jsou lepší pleny jednorázové nebo látkové?

janinka1984
8. čer 2012

Zajímá mě finanční rozdíl(samozdřejmě neberu v potaz jednorázové pleny nejhorší kvality 😉 ) a taky hlavně funkčnost,náročnost,opruzeniny a alergie.Děkuji za Vaše drahocenné a vyzkoušené informace 😀

veruska007
8. čer 2012

Za mne jednorázovky, hlavně pokud bydlíš v bytě a nemáte půdu nebo jiný prostor na sušení.
Kupuji pouze kvalitní jednorázovky (huggies, pampers, výjimečně babylove), ale jen pokud jsou v akci kus pod 3,-. To jsme se zatím vešli vždycky, když je akce, koupíme do zásoby. Oba jsme s manželem silní alergici, atopici, děti mají citlivou pokožku, ale s opruzeninami jsme nikdy problém neměli. Mažu obyčejnou rybilkou.

Látkovky mi opravdu přijdou náročné. Kamarádka, co látkuje, chodí na dvouhodinovou návštěvu s batohem plným ingrediencí na přebalování, přepírání pokaděných plínek apod. Látkovky jsou dražší. Pár jich máme, nejlepší jsou stejně z mako bavlny ještě po mně, dostali jsme i pár moderních a nejsou lepší. Plínky se mají prát na 90, uvádí se i možnost prát na 60, ale to se z hygienických důvodů nedoporučuje, protože ta horká voda působí jen pár minut, což nestačí. Plínky se nemusí žehlit - no, nemusí - kvůli krčení, jenže se žehlit mají, opět kvůli dezinfekci. Fakt jsme zkoušeli i látkovky a byl to hrozný maraton. A nejhorší bylo sušení v paneláku - co malý začal lézt (fakt brzo), tak sušák shazoval, navíc na denní spotřebu plínek jsem potřebovala sušáky dva (lze ušetřit místo tím, že se suší plínka přehnutá, ale to se pak suší dlouho), v bytě bylo vlhko jak v prádelně.. no, ať si někdo myslí, že jsem fiflena, ale já taky nepoužívám látkové vložky kvůli vlastnímu pohodlí. Radši ten čas věnuji dětem.
Nemluvě o tom, že látkové plínky se mají měnit hned po malém počůrání, jednorázovky spotřebuju za den 3-4.
Diskutovala jsem o obojím s kožní dr. a doporučila mi jednorázovky a nelituju.

sonica
8. čer 2012

ja jsem jednoznacne za latkovky, jedine na vylety jsme meli papirovky, ale jinak od porodice latkovky,
co se tyce prani a pod. my teda meli obyc. ctvercovky a prani jak rekli holky na 60 staci, vyvesit a ja teda jsem asi cvok ale zehlila jsem je uplne do konce, proste jsem nesnesla, jak to hezky nesedelo tak to nebylo ono 😀 takze jsem prala tak kazdy druhy, max treti den, jak vyschli tak jsem si sedla k televizi a zehlila a to zehleni teda bytostne nesnasim 😝 ale tady mi to vubec nevadilo, dokonce jsem si u toho i odpocinula, kdyz mala usla, tak jsem mela chvilku klidu 😅
a co se tyka financii, tak vybava me prisla do dvou tisic, plus si pripocitej prasek, el. ale to se vzdy prihodili do pracky i ostatni veci, takze stejne bych prala, proste jednoznacne latkovky... 😅
opruzeniny meli jsme par krat kdyz se tlacili zoubky a v tu dobu bylo absolutne jedno jestli mela papirove nebo latkove 😉
a vybavu jsem tahala na navstevy uplne tu stejnou jak kdybych mela papirove, akorat papirove bych jim nechala tam v kosi, tyhle jsem si odvetla zas domu v igelitovem pytlicku vyprat 😀
a jen doplnim v roce jsme byly bez plen pres den, v roce a pul na odpo spani a ve dvou letech jsme plinky odlozili uplne 😉 papirove holky je odkladali daleko daleko pozdeji 😉

jasminy
8. čer 2012

Taky používáme jednorázovky, malá nikdy nebyla opruzená ani osypaná. Kupuju Pampers - většinou v akci a jsem spokojená.

diviska
8. čer 2012

za mě jedině látkovky, je to ekonomičtější a hlavně ekologičtější. Ta tuna odpadu je šílená. Pokud používáte ekologické prací prostředky hlavně bez fosfátů tak toho odpadu po praní tolik zase není! A co se týká toho vyváření a žehlení a dalších "výmluv" tak nic takového se nedělá! Já osobně peru obden na 50 stupňů... Papírovky jsem měla na malou když se narodila, byla prťavá a navíc jsem neměla dostatečnou zásobu látkovek a ty co jsem měla jsem kolem ní mohla omotat dvakrát 🙂 ale jsem ráda, že jsem včas přešla na látkovky. Navíc já už mám závislost a mám pár krásných kousků které jí dávám k šatičkám jako součást garderoby :D

zdenca6
8. čer 2012

Dvě děti jsem odchovala na latkovej plenách, toto třeti dítko ma papirove a jsem naprosto spokojena, je to asi i o tom že nam je davali už v porodnici a ja sem spokojena a i muj brouček, a mam i čas na něj nemusim stat u pračky a u žehličky je to asi moje phodlnost , a každy si udělá podle sveho co jemu vyhovuje 🙂

jaa
8. čer 2012

Já si vyzkoušela během růstu holek oboje. A,jsem ráda,že jsem skončila na Pamperskách.. Kupovala jsem jen ty bílé a Fixies.Naprostá spokojenost. Minimální spotřeba.Na malou mne vyšly za tu dobu používání cca na 8tis. 😉 Seděla od 5m,takže se i brzy nočníkovalo.Malá má hodně citlivou pokožku a alergii měla pouze na humus Tesco pleny,které po týdnu letěly do popelnice.
U druhé dcery dle Dr ,malá díky jednor.předešla zánětu ledvin.měla vrozenou vadu a v látkovkách by skončila se zánětem,jako 80% ostatních dětí,co mělo stejný problém. Dle nás už pak doporučovali ostatním pacientům používat jen jednor..

terezzz_zl
8. čer 2012

Ahoj, já určitě doporučím látkové plenky, už jenom proto, že mi připadá přirozenější a příjemnější dávat na tělo látku než papír napuštěný gelem. Je to i pohodlné, protože nemusím hlídat akce, nosit balíky a neustále vynášet koš plný plenek. Prostě je jen strčím do pračky místo do koše, pak pověsím a posbírám. Žádné vyváření ani žehlení se nekoná, moderní látkové plenky jsou opravdu už někde jinde. Používám nejvíc kalhotkové a aio plenky, je to s nima opravdu hodně jednoduché, pohodlné a příjemné a spousta z nich jsou opravdu krásné kousky. Látkové plenky používají obě moje děti a opruzeniny byly zcela minimálně, alergie taky ne, není z čeho. Co se týče nákladů na praní, tak peru dvoje plenky a dokonce nám ještě vraceli při vyúčtování. Finanční stránka je taky fajn, nedovedu si představit, že bysme teď kupovali jednorázovky pro dvě děti. Jejich velká výhoda je taky v tom, že je můžeš použít pro další dítě (čímž se náklady ještě zmenší) a nebo prodat dál. My látkovky milujeme, používáme je pořád a určitě bych neměnila 🙂)

chlebenka
10. čer 2012

Za mě jednoznačně látkovky 😉
už jenom to, že je to mnohem zdravější pro miminko a šetrnější k přírodě mě navedlo k tomu jít do látky. Co se týče "práce" kolem látkovek, to když slyším, tak mě to tahá za uši. Doby, kdy se vyvařovaly pleny na kotli v hrncích jsou už dávno pryč, dnes hodíš do pračky, zapneš, pak jen vyndáš pověsíš a ani nemusíš žehlit (já žehlím, mě žehlení nevadí a líp se pak skládají a jsou jemnější).
Látková výbava mě přišla cca na 5.500,-, ale cena to ještě není konečná 😎 ještě určitě přibudou nějaké kalhotky 😎
Dávám novosklad přes den s vkládačkou, na noc s vícevrstvou, přesto PULky, nebo vlňáčky a jsem opravdu nadmíru spokojená.
Jednorázy nepoužívám už vůbec. Smrdí strašně umělotinou a nevím čím ještě, zkrátka mě vadí ten zvláštní specifický smrad 😉

jasekd
10. čer 2012

Latkovky. Vse uz bylo napsano. Jen doplnim, syn ma vrozenou vadu ledvin s vysokym rizikem infekce, je na zajistovaci terapii antibiotiky, ktere bere denne, aby nemel IMC. Ceka ho operace. V latce byl od navratu z porodnice a naprosto v pohode, zadna infekce. Naopak. Prodysnost, prirodni material, caste prebalovani... mu jen svedci 🙂

eficenka
10. čer 2012

látkovky.... představa že dávám dítěti na zadeček produkt z ropy ( z toho se vyrábí jednorázovky) je fakt "hnusná"
a kdo píše že nemá čas na vyváření a žehlení atd, tak at si prvně načte něco o moderních látkovkách a pak at píše....
látkovky přendat z kbelíku do pračky 1 min, věšení 10 min, žehlení jen klasických plínek 15 min... celkem obden max. 30 min času.
Nemusím koukat kde všude je zrovna akce, skladovagt doma v bytě nevzhledné balíky , tahat z krámu balíky, nosit denně odpadkový koš....

antarres
10. čer 2012

jednorázovky u obou holek , nákup plen není problém, akce jsou skoro všude a pořád...nikdy žádné opruzení, žádný problém...naprostá spokojenost....

pehaka
10. čer 2012

🙂))) doporučuji si udělat vlastní názor...😀 néé fakt jsem se tu zasmála....🙂 nejsmějšnější jsou názory těhulek,které mají nulovou zkušenost jak s látkovkama tak s papírákama...dávat na zadeček produkt z ropy 😀 😀 a vy jste asi nikdy nepila z platového kelímku??vodu kterou pijete je křišťálově čistá, vzduch je je 100% čistý a jídlo které jíte je 100% bio...proboha proberte se!! je 21.století - nenapadejte jedna druhou buďme rádi za demokracii a ten parádní výběr!!!!

betysek
11. čer 2012

U první dcery jsem používala látkové asi od 2 měsíců a nelituju. Druhé čekáme každým dnem a plánuju látkovat už od příchodu z porodnice. Když tu někdo píše, že spotřebuje 3-4 jednorázové pleny za den, tak nezbývá konstatovat než - chudák dítě. Jednorázovky k tomu celkem dost svádí, dítě není mokré, tak si většinou nestěžuje. Ale nechat dítě v jedné pleně 8 hod i během dne..... Dítě se v jednorázovkách neoprudí, protože maminka na něj namaže pořádnou vrstvu masti proti opruzeninám. Tak jsem přišla poučena i z porodnice. Jak jsem valila oči, když jsem zjistila, že při používání látkových plen stačí namazat zadeček tak jednou za den a opruzeniny nikde. Když jsem pak byla nucena používat asi 2 týdny jednorázové pleny, prtože se mi rozbila pračka, tak jsem zjistila, že bez pravidelného mazánína zadečku při každém přebalení budou opruzeniny (měly jsme jednorázovky Babylove z DM). Věděla jsem už v prvním těhotenství, že budu látkovat, ale ze začátku to byl dost frmol, tak že jsem pořád neměla odvahu, ale když jsem pak zjistila, že to vlastně vůbec není vůbec časově náročné, tak jsem litovala, že jsem nezačala už dřív. Jakoukoliv plínu musíte někam odnést - jednorázovku do koše, látkovku do kbelíku, nasypat do pračky a pustit pračku snad není časově náročné pro nikoho. A pověsit 24 plenek jednou za 2 dny a pak je zase sebrat snad taky není nějak moc časově náročné. Už nejsme v době našich maminek a babiček, abychom vyvařovali v hrnci na plotně a pak několikrát máchali ve vaně.
Pro mě je plusem látkovek to, že mi odpadne kvanta odpadu, určitě nižší finanční náročnost na pořízení a hlavně děti v látkovkách chodí dříve na nočník. Dcera byla ve dne bez plen už ve 22 měsících, většině mých kamarádek s jednorázovkami se podařilo zcela odplenkovat děti během dne až kolem 2,5 roku někdy až ve 3 letech. Tak že za mě - jedině látka. Ale pokud někdo chce z pohodlnosti používat jednorázovky, je to jen jeho rozhodnutí.

rebelie
11. čer 2012

BKM v kombinaci s látkovkami mi přijde geniální, jednorázovka 1ks v kabelce jako pojistka, když dojde látka, dítě pokadí vše apod., ale zůstává nevyužítá. Díky BKM prakticky nemáme pokaděné plíny, počůraných pár (jak kdy, někdy se daří, nekdy míň). Do jednorázovek by mně osobně nedovolilo jít svědomí - tu hromadu odpadu bych nechtěla mít na triku. Finanční otázka rovněž hovoří ve prospěch látky, ale to pro mě nebylo rozhodující (milionáři nejsme, ale asi bychom si mohli dovolit mít dítě v jednorázovkách). A co teda nechápu, že se tu některé maminky chlubí tím, že spotřebují 3-4 jednorázové pleny za den. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to je prasárna. Díky BKM mám docela dobrou představu, jak často a kolik miminko čůrá a představa, že ho v tom nechám sedět 6 hodin (den má 24 hodin, děleno 4 to tak vychází), mě upřímně děsí - i kdyby jednorázovky sály sebelépe, je to fuj. Dámské vložky taky mohou dobře sát a stejnak by je asi žádná z nás na sobě nechtěla mít 6h bez výměny.

petrusew
11. čer 2012

používám jednorázovky i když jsem chtěla látkovat a ano, jsem pohodlná a před porodem mě stihl stres z toho, že nebudu mít kde sušit....no je to složité. Už jsem u jednorázovek zůstala, ale přebaluju jak to cítím - když je malá počůraná, přebalím, když je pokakaná tak okamžitě. Jde mi o to, že i když je to jednrázovka, tak ji v tom počůraným nechci nechat. Takže rozhodně nemám spotřebu 3-4plenky na den. To je fakt hnus nechat mimčo v počůrané pleně jen proto, že je to jednorázovka a "mělo by tam být sucho" Nejdéle přebaluji co tři hodiny...joo a v noci, to podle potřeby.

angetha
11. čer 2012

Já jsem pro látkové...prvotní nakopnutí bylo kvůli popelnici, prostě by se to tam vše nevešlo
jen by mě zajímalo @jaa co znamená minimální spotřeba plen a jak sedí pětiměsíční dítě?? zprávu mi můžete napsat do IP

kathy.skal
12. čer 2012

Za mě látkovky.
Děsně mě tady pobavil názor "Jak se nadřela moje mamka se mnou, to bych nechtěla zažít"... 😀 Jako fakt, před kolika lety to bylo? Já si tedy období svého batolecího věku nepamatuju, nepamatuju si bohužel ani, jak se se mnou moje mamka dřela 😵 My látkujeme, na výlety bereme papírovky, jelikož je to skladnější a pohodlnější - možná mě omlouvá to, že máme dvojčata, takže by se toho s sebou musela tahat kupa. Doma používáme hlavně obyč čtverce, na noc bambusky, celá výbava stála cca 8000, pro další miminko nebude stát nic. Pere za mě pračka, já to tam jen naházím, peru na 60, jelikož ani své spodní prádlo nevyvářím a z hygienických důvodů nežehlím , plínky suším v 1+1 buď na balkoně nebo na sušáku, čtvercová plínka i přehnutá je suchá cca za 2 hodiny při nepříznivých podmínkách - když svítí sluníčko, tak je to otázka půl hodiny.
Otázka opruzenin podle mě není jen otázkou plenek, jelikož nám se jedna malá skoro neopruzuje, druhá je na to citlivá a když má blbý den, oprudí se i v látkovce.
Pokud to proberu, tak mě plenky zaberou tak 2 hoďky týdně (věšení, házení do pračky a poskládání) .- takže cca stejnou dobu, jakou bych strávila prohledáváním internetu a hledáním jednorázových plenek, co jsou zrovna v akci 😉

chucky83
13. čer 2012

Ahoj - můj názor --> látkové. Já mám 100 plen čtvercových za 2100,-, 4 PUL kalhotky za celkem 800,- a 2 Snappi sponky za 110,- , celkem 3.010,- Kč, hodlám to využít i pro druhé dítě a pak případně rozprodat v bazaru, maximálně ještě časem přikoupím větší PUL kalhotky a to je jen minimální výdaj. Jednou jsme to počítali včetně vody, elektřiny, prášku a vyšlo, že oproti jednorázovým se ročně ušetří minimálně 10.000,-. Když jsem přišla z porodnice, jela jsem nejdříve na darované jednorázové, než jsem se trochu rozkoukala. Když mi po několikáté uteklo čůrání z plenky, protože miminko jsem polohovala na bok, byla jsem naštvaná. To se mi u látkových nikdy nestalo. Všechno skvěle absorbují. Obvykle přebaluji jen po probuzení, po krmení ne, malý je blinkací. Opruzeniny žádné. Peru každý 3tí den, pleny skladuji na mokro v kbelíku s octem. Můj časový odhad - za 15 minut naházím do pračky na vyvářku, za 30 minut pověsím a sundám, vyžehlím za hodinu - věším již přeložené na půlku, žehlím již přeloženou na čtvrtinu. Když je hezky, žehlím venku na zahradě, kde mám i kočár. Je fakt, že jiné prádlo nežehlím, takže mě to nijak neotravuje. Poskládáno na novosklad je hned, skládám obvykle s manželem, takže to jde taky rychle. Neřeším, že mi plena 100% nelícuje - není podstatné. Čas, který člověk věnuje látkovým plenám podle mne stejně ne-li více musí promrhat hledáním v letácích a jezděním do marketů (v našem případě do Plzně celkem 50km) a běháním mezi regály. Nemluvě o tom, že s 3týdenním kojencem si ty pleny sama nekoupím a manžel po práci může být rovnou s námi doma a nemusí jezdit po 12ti hodinách práce na lov plen. Pro někoho blbost, ale mně se s miminem "s pevným zadkem" lépe manipuluje, než když je celé měkké a prohýbací. Pěkně ho za něj chytnu. Navíc máme preventivně široké balení do 3 měs., takže bychom stejně museli přes jednorázové dávat látkové. Teď jsme dostali Pamprsky do kouta a hrozně smrdí "umělotinou" - asi mi zbudou i na druhé dítě.

katka82
25. čer 2012

Ahoj 🙂
teda jsem docela ráda že tu převládají spíše látkovky 😵 i já se pro ně rozhodla už s prvním těhotenstvím a fakt nelituji 😉 u obou kluků jsem do půl roku používala čtvercovky a pak kalhotovky 😉 na cesty a k Dr. AIO 🙂 opruzení někdy byli oba,ale to spíš bylo k zubům nebo když jsme začli přikrmovat 😉
finančně si myslím že určitě vyjdou lépe i s tou vodou a elektřinou 😉 krom toho taky mě děsí ta TUNA jednorázovek na jedno dítě 😝 to je opravdu strašné a hlavně když si člověk uvědomí že ta JEDNA jednorázová plena se bude v přírodě rozkládat třeba 400 let 😝 nevím jak kdo,ale nemám v úmyslu našim dětem zaneřádit planetu použitýma plenama(krom jiného) 😝 osobně nepoužívám ani jednorázové vložky bo se v nich cejtím děsně a v tom bych měla nechat dítko 24 hodin denně?? 😝 snažím se myslet nejen na vlastní pohodlý,ale taky na budoucnost 😉 ano sice pijeme z plastových pohárků a plasty+chemie nás obklopujou víc než je nám to milé 😖 ale snažím se to minimalizovat aspoň tam kde to jde 😉 to že je 21 století neznamená že budeme myslet ve stylu po nás potopa 😉
jinak na závěr bych ráda dodala že mě někdy až udivují reakce na látkové pleny 🙂 a často mám pocit že jednorázovky se používali co svět světem stojí a látkovky jsou žhavá novinka 😕 😀 😀
látkařky nedejte se 😉 😀 😀

zlatouch
26. čer 2012

Látkovky 😉 Rozeberu jenom finanční hledisko, to je takové hmatatelné...Do plen na obě holky jsem vrazila 12t, kdybych je prodávala, myslím, že tak za 5t (i vic, mám docela pěkné kousky a hodně) by to bylo...a odplenit obě děti za 7t (jasně, musíme přičíst praní, odhadem 1000 za rok) mi přijde poměrně dobrý výkon 🙂

katchi
26. čer 2012

Ja taky doporucim latkovky z mnoha vyse uvedenych duvodu. Na noc mame teda jednu jednorazovku, ale jinak temer vyhradne latkujeme a jsme spokojeni.

kammka
26. čer 2012

já zkusím rozhodně látkovat.. u dcery jsem chtěla taky, ale bydleli jsme v dost nouzových podmínkách, na chatě, kde nebylo možné mít pračku, i bez ní byla žumpa plná dvakrát do měsíce, nehledě na to, že pračku nebylo kam dát..prádlo na vyprání vozil můj muž do práce, kde mají školní pračku a zaměstanci, zejména mladí žijící po podnájmech ji mohou používat..zpět vozil prádlo mokré v igelitkách..pleny vozil často chlap cestou z práce, ale často to měl s časem na knop na bus, tak nestih a já jsem buď mohla koupit hrůza pleny v Normě, nebo jet 40km s kočárem do Phy honit nějakou akci.. ne děkuji.. že by mi někdy stačily na den 3- 4 pleny, to si teda fakt nedovedu představit, taky se mi málokdy podařilo koupit kvalitní pleny za míň jak 4 kč, max opravdu těsně pod 4kč..látkovek mám zatím 60 kusů, dost mi jich koupila máma už na první dítě, nějaké jsem dostala od tchýně po jejích dětech, teď se chystám na školení ke zkušené látkařce a snad mi prodá nějaké pulky , do kterých se její synek už nevejde 😀, separačky mám od nějaké kamarádky už dávno, na utírání zadečku pořídím ještě perlan, mám ale i froté žínky, perlan se navíc stejně jako separačky dá vyprat..i tak ale asi budu mít nějaké jednorázovky pro případ krize, zejména pokud bude sucho a naše studna nebude stačit a budu muset omezit praní, což už znám, skoro každé léto se to stane, pak nezbývá, než šetřit vodou, jak se dá a prát max jednu pračku obden, aby pramen stihl doplnit vodu do studny..taky máme svou polenici, tak vidím přesně , kolik toho odpadu vyrobíme, nám ta popelnice stačí akorát i bez plen...když byla malá ještě v plenách, bydlíme tu od jejího roka a čtvrt, často jsme museli odpad vozit do obecního kontejneru ve sběrném dvoře..

andelka
26. čer 2012

Já využívám oboje, jako problém nevidím práci s nima, kromě toho že teda žehlím čtvercovky, vlastně žádná není. Peru furt, pověšené je to za chvíli a nežehlí se, většina. Papírovky dávám staršímu na noc (po obědě látkovku a doma i venku je bez plín) a mladšímu taky + někdy naven a návštěvy. Super je, že všechny plíny co už nenosí starší používám na mladšího, protože mám zmenšovací, upravím velikost a hotovo. Používám i klasické čtverce, ale hodně i kalhotkové, tvarované a kapsovky. Papírovky nemusím kupovat moc často, úspora to určitě je, hlavně teď, mladšímu jsem dokoupila jen troje svrchňáky. Až je mi to líto, že další nové krásné barevné látkovky nepotřebuju 😅

ivamatovo
12. črc 2012

Já jsem jednoznačně pro látku. Z moderních látkových plen jsem nadšená- užívám si to- když jsem před 14ti lety měla v látkových plenkách nejstaršího syna-bylo to docela dobrodružství,ale dneska je to pohoda.

petkula
22. črc 2012

ahoj, tak já používám jednorázovky ale líbí se mi látkovky 🙂 Chtěla jsem používat látkové ale syn se mi v nich bohužel oprudí. Dokud jsem používala jen jednorázovky, tak neměl ani vyrážku, pak jsem zkusila na měsíc látkové - jak kalhotkové, tak vícevrstvé, většinou bambusové - a syn se hned osypal. Zkoušela jsem i na noc - speciálně noční bambusovou plenu ale tu totálně pročůral. Takže látkovou výbavičku (a nebyla to levná záležitost) jsem musela prodat ☹
Chtěla jsem látkové používat jak z ekologických, tak finančních důvodů ale jelikož synovi nesedí, tak přecházím zase na jednorázové. Používám ekologické Babylove Nature - vychází 1 ks na 4 koruny, což není nejhorší, jenomže moc toho nevydrží - rychle se pročůrají. Takže začínám zase s klasickými Babylove - ty už jsem používala u staršího syna. Jen chci dodat, že přebaluji zhruba co 2-3 hodiny, u látkovek jsem přebalovala co 1-2 a stejně byl opruzený ☹ Jinak, práce s látkovkama není nijak náročná, ta mi na tom vadila nejmíň - stačí vyprat, pověsit a usušit.

noone
1. srp 2012

je, to jsem se zas pobavila, ostatne jako vzdy kdyz se nekde objevi toto tema (vyvareni, zehleni apod.) 😀. latkuju uz druhe dite a jsem spokojena a svym zpusobem i hrda, ze pouzivame latkovky. myslim si, ze jde o vnitrni predsvedceni - kdo neni na 100% pro latkovky rozhodnuty, tak stejne driv nebo pozdeji skonci u jednorazovek. vidim to v okoli 😉 ja se pro ne nadchla od prvniho okamziku a nikdy me nenapadlo prejit na jednorazovky, i kdyz jsme chvili bojovali treba nez jsme nasli poradne savou nocni kombinaci 🙂 samozrejme obcas taky pouziju jednorazovku, kupuju z DM nejake ty Nature - puvodni Alany. s opruzeninami zkusenost nemam... a financni rozdil - s latkovkama se da usetrit opravdu hodne. ale bacha na ne, je jich tolik a prichazeji porad nove a nove, ze je moc lakave utratit za ne nakonec vic nez za jednorazovky 😝 😀
jsem zvedava jak se zakladatelka diskuze rozhodne 🙂

orlando
31. srp 2012

ahoj, já jsem teď ve stádiu půl na půl. Malá byla po příchodu z porodnice drobná a když jsem jí zabalila do novoskladu, vypadala jako čmeláček. Taky mi to přebalování moc nešlo, tak se učím na jednorázovkách a postupně zařazuju látkovku. Máme čtvercovou plenu a na to PUL kalhotky. Mám takový pocit, že malé se v té látkovce líbí nějak víc. A když zrovna neřve a má se mnou trpělivost, učím se jí do toho balit. Co se týče náročnosti, tak myslím, že není problém vyžehlit v šestinedělí pár plen a pere pračka, já akorát nosím a věším. Že je v bytě jako v prádelně, jak jsem tu někde četla - to asi jo, ale když sušíte oblečení, tak jeto totéž ne? Jo, jednorázovky máme taky, spíš pro tatínka, tomu to stačí🙂)) Ale mám v plánu koupit mu AIO, až bude hlídat, aby to zvládnul. Co se týče opruzenin, neumím posoudit. Tánička je ještě malá, abych to uměla objektivně posoudit. Upřímně nevím, jak si opruzeninu představit...Snad to tak i zůstane.
Závěrem bych řekla, že u nás je to tak, že začínáme s jednorázovkama s postupným přechodem na látkové pleny. A jednorázovky budeme využívat na procházky a návštěvy, abych nemusela tahat tuny příslušenství.

holubice.petra
31. srp 2012

já jsem zase jednoznačně pro jednorázovky 😀 jsem prostě pohodlná a o moc dražší mi to nepřijde když nakupuji v akci...přesně jak tady už někdo psal když se zpočítá náklad na plínky (pokud je nechci kupovat po bazarech a né to nejlevnější) , prací prostředek, elektrika, voda a čas 😎

katerinanov
31. srp 2012

Čistě z pohodlnosti používám jednorázovky ale určitě je lepší mít zadeček v bavlně než papíře. A co se týče opruzenin, byl malý opruzený jednou a to když měl skoro 40 horečky jinak vůbec. 🙂

filipatereza
27. říj 2012

To mám radost, že tolik lidí používá látkové plínky. Já také...🙂Ekologie, zdraví, finance to vše jsou důvody. A ikdyž se započítá praní, prací prášek atd...vyjde to o dost levněji. To jen pro ty, co se jim nechce látkovat a obhajují si to tím, že to stejně levněji nevyyjde...🙂Já látkuju za 6000 + 1500 (praní, když to trochu nadsadím..🙂