Maminky, jsou lepší pleny jednorázové nebo látkové?

janinka1984
8. čer 2012

Zajímá mě finanční rozdíl(samozdřejmě neberu v potaz jednorázové pleny nejhorší kvality 😉 ) a taky hlavně funkčnost,náročnost,opruzeniny a alergie.Děkuji za Vaše drahocenné a vyzkoušené informace 😀

slundo
8. čer 2012

mám zkušenost jen s jednorázovými a jsem spokojená. Často bývají v akci , plínka vychází 3-4korunky na kus ( kvalitní). Opruzeniny v pohodě, pojmou hodně a mimčo je v suchu. Ze začátku se spotřebuje plínek hodně, to je jasné, mimčo často kaká několikrát za den a přebaluje se častěji, protože má citlivější pokožku, ale čím je starší, tím je to lepší. Ze začátku jsme přebalovali v průměru 8xdenně, okolo 8m si někdy vystačíme i se 4 plínkami. Osobně na ně nedám dopustit, je to pro mě pohodlnější. A co se týká ceny, tak nevím o kolik to vyjde dráž, ale vem si, že po každém počůrání budeš látkovku měnit + praní na vyvářku, žehlení , čas..... Ale znám i holky co je používají a nestěžují si 🙂

danaruj
8. čer 2012

sice zatím nemám dítě, ale dovolím si reagovat 🙂
mám nakoupené látkové pleny vše v jednom (cena přibližně 300kč/ks), potřebuješ jich tak max. 30. Dají se koupit levněji z druhé ruky nebo když nekupuješ po jedné.. Max. investice je tedy 9.000,- Kč. Ty moderní plenky vypadají jako kalhotky, nepotřebuješ k nim už nic víc. Nevyvařují se ani nežehlí, jak píše slundo..Nepoužívá se ani aviváž. Takže náklady nejsou nijak vysoké.
Co se týče pohodlí, tak jsou papírové lepší, ale když zvážíš celkovou cenu, tak vyjdou látkové podstatně levněji a hlavně nevyprodukuješ takových tun odpadků.. Nejsem žádný zarytý ekolog, ale přijde mi strašné ze začátku denně vyhazovat 10 špinavých plen..
Já chci používat na prvních pár týdnů papírové, abychom si tak nějak zvykli na přebalování a všechno kolem a pak přejít úplně na látkové s tím, že pokud pojedeme někam na déle než tři dny, koupím papírové.
Je pravda, že se látkové musí častěji měnit, to ale vnímám jako jedinou nevýhodu, která je převážena spoustou výhod.

maudn
8. čer 2012

Používáme papírové pleny a jsme naprosto spokojeni, jsem ráda, že odezněla dob látkových plen,protože to jak se nadřela moje máma se mnou bych nerada zažila a trávila den jen praním, sušením a žehlením. Samozřejmě se spousta maminek vrací k látkovým plenám,ale za mě ne! Plínu v akci pampers atd, se dá sehnat v super za 2,6ks, v menší akci asi za 3,6.

janistr
8. čer 2012

Tak já jsem rozhodně pro látkové. Jednorázové jsem používala jen v porodnici a občas je máme jako nouzovku. Látkovky už se dávno nemusí prát na vyvářku a většina se ani nežehlí (jedině čtvercovky během šestinedělí, pak už to není potřeba). Spotřeba plenek je ze začátku asi stejná jako s jednorázovými (přebalovala jsem s každým kojením). Později to maminky používající jednorázovky svádi k méně častému přebalování (miminko je jakoby v suchu a dost holek nepřebaluje, pokud je plenka jen počůraná; látkovka je mokrá, takže je nutné ji přebalit). Opruzeniny jsme zatím neměli z žádných plen. Časová náročnost - ob den nasypat do pračky, vyndat, pověsit, sundat, poskládat (dohromady cca 30 minut). Finančně vyjdou látkovky určitě levněji, obzvlášť, pokud plánuješ víc dětí. Navíc je dneska spousta krásných vzorů, už to nejsou jen ty bílé čtverce. Kdyžtak mrkni do diskuze, která se týká přímo látkových plen.

ivasad.
8. čer 2012

Tak já hlasuju pro látku 😉 Mám v látkovkách obě dvě děti, a jsem ráda, že nemají na zadečkách ty chemický jednorázy... Jednorázovkám se říká papírové pleny, ale zdaleka nejsou jen z papíru. 😝 Moderní látkovky se perou na 60, vyvařovat se nemusí, žehlit většinou dokonce nesmí 🙂 Práce s tím není o moc víc než s jednorázovkama, místo do odpaďáku hodím plínku do kyblíku (díky separačkám bez EE 😀 - jen prostě mokrá plínka). Plný kyblík vysypu obden do pračky, a věšení prádla já mám dokonce ráda, v létě venku když plenečky plápolají na šňůře 😵 Ale člověka to musí bavit, to je jasný. Co se týká spotřeby plen, jednorázovka vydrží dýl, ale i když dám někdy jednorázovou plínu - třeba na celodenním výletě, tak bych v tom dítě víc jak 3h nenechala. Na opruzeniny děti nikdy netrpěly, ale nemůžu říct jestli je to typem plen, nebo typem jejich kůže 🙂 A co se týká ceny, tak normální látkařka, zvlášť při více dětech, výrazně ušetří. Pokud by se z tebe ale stal látkomaniak, dá se nakoupit i látkových plínek za desetitisíce 😵 😵 😵 AIO velurové, minky, heboučké, ... 😵 😵 😵

neu.sona
8. čer 2012

Tak já na první dítě používala jednorázovky a na druhé budu používat látkovky. Takže asi můžu tak trochu porovnat oboje.
Jednorázovky jsou šíleně drahé a když vidím tu popelnici, tak je mi do breku. Je to děs běs.
Jako prvorodička jsem nebyla v těchle věcech zběhlá, do podvědomí jsem si látkovky dala až pozdě a nechtělo se mi investovat u prvního syna na látkovky. A to opravdu tenkrát hrozně býval opruzený. Opravdu lituju, že jsem nelátkovala od narození.
A když spočítám výdaje na něj, tak jsem nechala v jednorázovkách asi přes 20.tisíc. Plus nepočítám ubrousky. To je taky pálka jako prase.
Pak jsme se rozhodli pro druhé a bylo jasno. Nakupuji látkovky a látkovat budu od příchodu z porodnice. Ubrousky budu používat taky látkové.
Zatím jsem asi na 5 tisících a vejdu se vším všudy asi do 10 tisíc. A nemluvím o tom, že bude mimčo v pohodě a já taky.
Nevím, co mají všichni s vyvářením 😀 . Jak za našich maminek to nebude. Žádný velký hrnec 😀 .
A když jsme u žehlení čtvercovek, tak oblečení se stejně pro malé mimčo žehlit musí taky z hygienických důvodů. Takže je to vše stejné.
Takže za mě teď jedině látkovky. A těším se na to moc.

steffi23
8. čer 2012

Já hlasuju pro látku 🙂 není to jen o ušetření peněz, je to věc názoru. Nejsem žádná ekoložka, ale naprosto nám s manželem vyhovuje zbytečně neprodukovat odpad. Určitě vyjde levněji látka a ta práce není nijak zásadní, manžel mi pomáhá, nevadí mu to. Ale musíš být o tom přesvědčená, že děláš dobře pro své dítě, pak to budeš dělat ráda.

katyxq
8. čer 2012

U nás na běžné papírovky Huggies s biobavlnou reakce (děsné opruzeniny, zarudnutí po celém těle), eko-jednorázovky snášela dobře, ale ty taky stojí přes 10Kč/ks, k tomu to velké množství odpadu. V látkovkách je prakticky bez opruzenin, jen teď měla asi tři dny trochu zarudlou prcku, rostly jí zuby. Ještě jeden postřeh - použitá papírovka smrdí podstatně víc jak látkovka.
Takže hlasuju pro látkovky plus bezplenkovou komunikační metodu 😉. Na praní používám úplně neparfémovaný prací gel (parfémy vadí mě i malé), navíc je citlivka na vlhko (i v jednorázovkách, bysme se nedoplatili), plenky peru zhruba 2-3 pračky týdně, celkem za týden max. 1,5h práce, naháněním akcí na pleny, taháním balíků papírovek domů a pak zase vynášením použitých do kontejneru bych asi strávila stejně času, navíc naházet plenky do pračky a pak je pověsit mi přijde mnohem míň nudné.
Za plenky a veškerou výbavu k nim jsme dali něco přes 15tisíc, ale vše nové, kvalitní značky, početně docela naddimenzované, ale taky chceme brzo aspoň ještě jedno dítko a nebo se dají použité plenky dobře prodat v bazaru. Funkčnost skvělá, nic neprotéká, navíc kakání obvykle vychytáme bezplenkovkou, tak odpadá i velké mytí zadečku 🙂. Kdyby manžel nebral sám malou ven a nevypotřebovával zbytek eko-papírovek, tak jedem 100% v látce - doma, na cestách, na návštěvách 😵.

ilonne
8. čer 2012

Já pro jednorázovky, kupuju Pampers ajedině v akcích a málokdy mě plína vyjde víc na 3,40 Kč. Látkovky jsou podle mě dražší, nejde totiž jen o pořizovací náklady, ale také o náklady na vodu, elektřinu, které se neustále zvyšují a v neposlední řadě i lidskou práci. Opruzená je pouze, když jí rostou zuby, má prostě agresivnější stolici a plní plínu několikrát denně. Ale každému vyhovuje něco jiného a přiznám se, že u mě zvítězila i pohodlnost. A co se týká žehlení, asi tak od 4 měsíce nežehlím ani bodýčka. Problémy Anežka žádné neměla ani nemá.

hojda
8. čer 2012

PRo někoho papírové a pro někoho látkové 😉 . U nás zvítězila kombinace obojího.

radun
8. čer 2012

Je jasné, že kdo používá jednorázky, bude tu agitovat pro ně - kdo používá látkovky, tak naopak. Já látkovky používám už u druhého dítěte a jsem maximálně spokojená. V životě jsem neměla dítě opruzené, nikdy neměl alergii na nějaký prací prášek (používám jen ekologické varianty), peru je na 60 a nežehlím. Koupila jsem 20 ks haipa-daipa a pak mám poměrně dost čtvercovek... Osobně vidím v jednorázkách výhodu jen ve větší pohodlnosti, ale moje osobní zkušenost je, že jednorázku starší syn často prokakal, že měl kakání až na zádech nebo na nožkách (tím pádem samozřemě na oblečení), což se mi s látkou v životě nestalo.
Tady najdeš podrobnější porovnání z různých hledisek: http://www.biomamma.cz/cz-clanky-12.html

bbn
8. čer 2012

ježiš, co to je furt za názory, že s látkovýma plenama by se nadřela jak máma a že by nerada trávila den jen praním, sušením a žehlením. To může napsat opravdu jen člověk, který o látkových plenách nic neví. Dnešní látkové pleny, pokud se tedy nejedná o rovné klasické čtvercové, se perou max na 60 (a pere snad pračka, ne?), dají se sušit i v sušičce a nežehlí se! A strašně se mi líbí ten název "papírové pleny". S papírem to nemá nic společného, z větší části se jedná o plastovou "tkaninu", chemický absorpční gel, parfémy,.....
Cenově...to hodně záleží na tom, jaké látkové pleny zvolíš. Můžeš pořídit výbavu komplet do 5000,- (klasické rovné pleny, svrchní kalhotky, snapka,...), ale i za 20 tis. a výš (kalhotkové, AIO,...).
Já mám v látkovkách už druhé dítě a nedám na ně dopustit. Vyzkoušela jsem u obou i variantu jednorázovek (vždy jen jako nouzovka mimo domov), ale byla jsem vždy spíš naštvaná. Dcera po jednorázovkách byla opruzená, občas jí bobek z pleny utekl kolem nožiček a to zrovna v nejméně vhodnou chvíli (na výletě, u známých apod.), u syna to samé. To se nám s látkovýma nikdy nestalo.

helulela
8. čer 2012

Každý tu bude nadržovat tomu typu plín, který používá. My máme doma látkovky, takže je to jasné 😉 V látkovkách jsem měla prvního syna, teď je používám u druhého a jestli někdy budeme mít třetí dítě, bude taky v látce. Jednorázovky bereme na dovolené, máme je doma jako nouzovku apod., zkušenosti mám tedy s oběma. Výhody jednorázovek - je s nimi míň práce, jsou skladnější. Když jedeš na celodenní výlet, jednorázovky ti v tašce zaberou mnohem míň místa. Výhody látkovek - jsou levnější, zvlášť při použití pro další dítě. Balíš do čisté látky, žádné gely, igelity apod. A pak samozřejmě nenaděláš tolik odpadu. I se spotřebou energie a prášků na praní jsou látkovky stále levnější a ekologičtější než jednorázovky, i když výrobci často tvrdí opak. Taky se říká, že látkovky musíš často přebalovat. Není to pravda. Aspoň doma to tak sice většina holek dělá, ale ne proto, že je to nutné, ale proto, že nechtějí nechat dítě v mokré látce. Přebalovat můžeš po hodině, po třech a hodně savá plenka vydrží třeba celou noc. Jednorázovka je sice na povrchu suchá, ale moč se tam rozkládá stejně a žádná výhra to pro dítě není.
Co se týká opruzenin, moje děti snáší všechny plíny dobře. Je to hodně individuální, v tomhle se nedá říct že jedny nebo druhé jsou lepší.
Rozhodni se, co je ti bližší, ale nenech se ovlivnit zkreslenými informacemi, že s látkovkami budeš celé dny jen vyvářet, žehlit a přebalovat 😉

milmic
8. čer 2012

Já jsem pro látkové plenky z ekologického, zdravotního i finančního hlediska. Papírovky jsme používali v prvních měsících toho odpadu... 😝 Hrůza. A nejvíc smutno mi bylo z toho, žeprodukujeme odpad, za který ještě platíme nemalé peníze!
Čili jedeme na látkovkách, papírovky dávám jenom na noc. Pak na cesty beru taky papírovky z praktického hlediska (jsem líná vláčet celý arzenál věcí a ještě arzenál plínek, tím spíš, když jdeme třebas jen s manducou).
Po té, co jsem si přečetla o chemii v papírovkách (a i vlhčených ubrouskách) zatínám zuby pokaždé, když na cesty beru papírovku a vlhčené ubrousky. 😝

jmisa
8. čer 2012

Používala jsem oboje.
Po narození obyčejné čtverce, snapku a svrchní PUL kalhotky. Syn kadil jak o závod, přebalovala jsem minimálně 12 x za den, pokaždé kadil, takže to bych se na jednorázovkách nedoplatila, nehledě na to, že by to měl povětšinou až na zádech.
Později jsem na doma kombinovala čtverce a PUL a na ven kalhotovky nebo jednorázovky, ale teda přebalovala jsem i jednorázovky častěji než třeba 5x za den, protože jsem ho nenechala v počůrané pleně, ikdyž by víc unesla.

Látkovky se dají později prodat, kor kalhotovky, AIO atd. Praní jde, pere pračka, pere se na 60 a nežehlila jsem ani čtverce. Spíš mi později (kolem toho roku) přišlo nepraktické s sebou tahat kalhotové nebo AIO počůrané apod., když jsem šla pryč na delší dobu, jinak na klasickou procházku jsem dávala látkové. Na tu delší jednorázovky, protože jsem je mohla vyhodit.

hansed
8. čer 2012

Ahoj, tak já látkuje obě děti a zároveň používám jednorázovky. Látkujeme doma a jednorázovky používám na cesty a na noc. Používám klasické čtvercovky, peru v Lovele na 60 a žehlím. Várku plen pro obě holčičky na dva dny zvládnu vyžehlit za jeden díl Přátel 😉 Přes plíny používám svrchňáky Thirsties (jsou 2 velikosti - do 9 kg a do 18 kg). Za měsíc tak koupím pleny asi za 400,- (právě na cesty a tak, zatím kupuju dvě velikosti, za chvíli už jen jednu 😀) a zůstávájí i do dalšího měsíce. Jinak opruzeniny žádné...
Ale jak píše maminka nade mnou, holky mají často papírovku pročůranou, to se mi s látkovkou nestalo...a navíc mladší dceři už vadí, že je počůraná, takže doufám, že se nám podaří brzy odbourat pleny...

schnek
8. čer 2012

hlasuju pro látku v kombinaci s bezplenkovou metodou 😉 ze všech důvodů, které tu padly - zdravotní hledisko, ekologie, finance a taky proto, že je to prostě zábava 😵 je tolik krásných plenek, materiálů a možností. Mě osobně baví je prát, věšet a ukládat a taky s nima frajeřit 😀 Opravdu nechápu, jak někdo může propagovat jednorázové pleny s tím, že hodně pojmou, dítě je v suchu a tím pádem ušetříš (dokonce se používají separační plenky s tím, že z málo počůraný jednorázovky vyhodí mamina bobek a plínu vrátí!) 😖 není, lebedí si v chemickém gelu nasáklém močí 😝 Prvního jsem měla v látce od půl roku (do té doby jsem omílala klasické argumenty proti. pak jsem nahlédla do světa látkovek a bylo jasno). Druhý byl v látce od narození + BKM, byla jsem asi v porodnici jediná, co si nedonesla balík plenek a požádala si o štos čtverců. Po jedné jednorázovce, kterou jsem mu v nouzi asi ve 2m dala se tak oprudil, že jsme to 2m i přes poctivé BKM větrání léčili 😠 Od roka pak měl na noc eko jednorázovku, pže mu látkovky nestačily. Třetí je taky od narození v látce + BKM, kombinuju s ekojednorázovkama. Záleží na každým, pro co se rozhodne, ale za mě je pro dítě na prvním místě látka 😉

aemmi
8. čer 2012

Jojo, každý fandí tomu, co používá. Takže za mě plenka = látkovka. Možná je s tím trochu více práce, ale je to o prioritách, jsem přesvědčená, že látkový plenky jsou pro dítě 100% zdravější, takže věšení, skládání, případně secvaknutí nebo vycpání mě nijak neobtěžuje. Neumím si představit, že bych kvůli ušetření přebalovala třeba jen 4x denně, jak tu psal někdo výše, ikdyž v jednorázovce jsou jakoby v suchu, tak pořád jsou v počůraný plence, to by mi vadilo 🙂

lukava
8. čer 2012

nam se osvedcily jednorazove ekopleny Babylove nature z DM, syn je tezky alergik, casto trpi na prujmy a vsechno ho drazdi, z Huggies se jednou tak osypal, ze nikdy vice a latkove pri tom prujmu zase nestiham prat a susit, proste zalezi na diteti, u tech babylove nature je dobre, ze jsou i biodegradabilni, beres-li v potaz eko hledisko, neudrzi sice tolik curani jako napr. pampers a musim casteji prebalovat, ale nejsou z neprodysneho plastu a to mi pripada na leto take dost podstatne

zvalentova
8. čer 2012

ahoj, zvolila jsem kombinaci obojího. Přeci jen s dvojčaty je rozdíl markantní, primárně kvůli finanční stránce jsem se takto rozhodla. Práce s látkovými je takřka nulová, defacto jen dát do pračky a pověsit. Nic už nežehlím.
Kompletní výbava látkovek (Popolini, klasické čtverce, komplet příslušenství, prac. prostředky) mě stála jako jednorázovky na 3/4 roku pro jedno dítě. Přes den dávám látkové, na noc nebo cestu k doktorce jednorázovky.
Ekologie a přírodní materiály mi docela fuk. Opruzené dítě nemám ani z jedněch.

zlilly
8. čer 2012

tak u nás BKM, jištěná klasickou čtvercovou látkovkou. papirovky vyjímečně, mám jich samozřejmě pár pohotovostních po kapsách, ale používám je nerada.
na látku jsem nastoupili postupně, když byl malýmu asi týden. a když sem viděla tu horu odpadu, tak sem byla fakt rada, že sme se rozhodli pro látku. opruzenej nikdy nebyl, peru obvykle na 60, žehlila sem jenom dokud měl živej pupík, čili odhadem asi 14dní. nějak moc zásadní práce sem si nevšimla. misto do koše hodím plínku do kbelíku, jednou za 2-3 dny ho překlopím do pračky, prádlo pověsím. co já vím - 30min za týden? kdyby to bylo namáhavé, nedělala bych to 😉

crca
8. čer 2012

Děcka vyrostli teda v papírovkách,ale přiznám se,že když jsem otěhotněla,a i před,tak jsem chtěla používat normální klasické látkovky-ano,dřív se maminky nadřeli,vyváření,mrdlání na valše nebo v hrnci,ale dneska jsou automatky,které udělají vše za vás 😉 "bohužel"-bohudíky,jsem porodila dvě a teda v tom už jsem si na látkovky netroufla 😀 😀 stačili papírovky a den jenom o přebalování utekl jak voda 😀 Každému vyhovuje něco jiného,ale je pravda,že teda ani jsme nepočítali kolik nás ty pleny vycházeli-naštěstí jsme teda měli sponzora 😀 takže dost balíků jsme nemuseli kupovat,ale přišli nám balíkem od babí a dědy 😀 a nemluvím o tom plném koši co jsme denně vyhazovali s 20 plínama,časem se to teda umírňovalo,ale teda ty začátky to byl hukot a to nemluvím když rosti zoubky a co 15 min naděláno 😀 Osypané nebyli nikdy z plenek.co nám posílala babí s dědou tak byli Pampers,nejdřív ty oranžové a pak ty modré,párkrát i ty nové bílé,měli jsme i Huggies Premium,ty byli fajn,ale taky do určité doby,ty klasické Huggies katastrofa a pak jsem měla občas z DM Babylove-ty byli fajn a z Tesca ty zelené Esencial,ty igelitovky nebrat 😖 takže shrnuto,při jednom dítěti bych šla do látkovek,ale při těch dvou jsem to vzdala 😀

herminka
8. čer 2012

Myslím, že už tu bylo vše řečeno, takže se nebudu moc rozepisovat - za mě jednoznačně látka.
Trochu mě vyděsilo, jak tu někdo píše o 4 plenách na den 😲 Já v látce přebaluji cca co hodinu (při spaní nebo venku pochopitelně ne) a vždy je plenka mokrá, tak si raději nepředstavuji, kolikrát dítě do jedné pleny čůralo při přebalování 4x denně 😒

jop
8. čer 2012

Ahoj, u nás zvítězily látkovky, i když jsem používala oboje - jednorázovky na cesty a ven, jindy převážně látkovky. Z častějšího používání jednorázovek měl syn opruzeniny - vyzkoušela jsem asi tři druhy, ze všech se oprudil - z některých víc, z některých míň. Jinak mi přijde, že s látkovkama (praní a věšení) je asi tak stejná práce jak s jednorázovkama (pořád vynášíš odpad, nosíš domů balíky, které všude překážejí,...), pokud máš sušičku, tak práce s látkovkama je podle mě menší (vše dělají stroje). Kdybych měla ještě někdy druhé dítě a byla to holčička, tak jednorázovky budu používat opravdu co nejméně, protože jsem se dočetla, že dětská gynekologie je jeden z nejvíce se rozvíjejících oborů v medicíně - proč asi, že. Já mám z některých vložek totiž taky gyn. potíže, ale já to narozdíl od miminka poznám a vložky změním.
A pokud jde o finance, tak to nevím, já jsem kupovala totiž dost drahé látkovky - AIO, jeden kus přes 400 Kč a měla jsem jich asi 20ks, takže to vyšlo dost draho, ale asi ne dráž než jednorázovky.

lukza
8. čer 2012

jak tu někdo psal každý si bude prosazovat to svoje já používám jednorázové a sem spokojená nikdy nebyly kluci opruzení atd.já mám spíš nějak zažité že v látkové pleně se nemuže dítko tak hýbat jak v jednorázovce ale nemám látkové vyzkoušené tak je to jen muj pocit za mně jednorázovky a cena pokud koupíš v akci a jsou vždy někde v akci tak super🙂)

madlisek
8. čer 2012

Také hlasuju pro látku. Je to mnohem pohodlnější a méně pracné, než by si člověk představoval. Nejvíc času na celém procesu mi zabere věšení a následné skládání (možná 15-20 min), ale je to v podstatě relaxace, věším na zahradě a člověk si pěkně vyčistí hlavu. A zhruba stejně času by mě asi stálo vyhledat na netu, kde jsou zrovna v akci papírovky 🙂 Plíny jsem žehlila jen prvních pár týdnů, ale to byl taky relax, pustila jsem si k tomu film 🙂 A pokud se k látkování přidá bezplenkovka, tak je pak plínek, praní i skládání méně 🙂

janakkk
8. čer 2012

Já jsem pro látkovky, důvodů "pro" už tu bylo napsáno dost, nebudu je opakovat 😉

crawler
8. čer 2012

Látka!!! všechna pro a proti jsou již napsaná - já jen doplním, že jsem celou látkovou výbavu pořídila do 1500kč - bazárek zde mi bohatě postačil 😉 a plenky budou i na druhé....možná i na třetí 😉takže finančně jsme někde úplně jinde než kdybysme byli na pamperskách 😉

zuhur
8. čer 2012

Tak my používáme tak trochu obojí tak to zkusím shrnout:
Látkové - používáme čtvercovky, máme dvě AIO (moderní krásné plenečky) a pár jsem si jich našila, takže za nás investice relativně malá a vydrží to i na druhé dítko (a snad i na třetí 😀). Praní je v pohodě, s věšením mi občas pomůže manžel, ale většinou už teď prcek - baví ho být užitečný. Žehlili jsme jen první tři měsíce a teď to udělám jednou za čas - jsou totiž pak měkčí.
Papírové - používáme když někam jedeme a v poslední době i na hřiště abychom se teď když je teplo a víc pije nemuseli vracet každou chvíli. Navíc ho tam nemám bohužel moc kde přebalit. Průměrně máme jednu papírovou denně.
Papírové jsme používali nejvíc v porodnici a pak když dostal malý moučnivku - to nám doporučili i v obchodě s látkovými plenami. Fakt, že byla popelnice plná během dvou dnů mě děsil.
Takže pokud bych si musela vybrat jedny nebo druhé jdu do látkovek, ale jinak nám vyhovuje nejvíc kombinování (u druhoška si chci pořídit ještě aspoň dvě AIO plenky takže papírové omezíme ještě víc).

paffi
8. čer 2012

Za mě to jsou taky látkovky 🙂 Používali jsme je na první dítě a teď budeme i na druhé. Dcerka byla velice brzy bez plen, takže úspora peněž veliká. Celkově mě výbavička vyšla na nějakých 8000. Prala jsem v mýdlových ořeších a spotřebovala jsem jich asi za 100,- 🙂 Pokud ale bydlíš v paneláku, měla bys zvážit možnost sušení - obzvlášť v zimě to bývá problém sušit pleny v bytě.
Ostatní už bylo řečeno, takže se nebudu opakovat 😉