Maminky, jsou lepší pleny jednorázové nebo látkové?

janinka1984
8. čer 2012

Zajímá mě finanční rozdíl(samozdřejmě neberu v potaz jednorázové pleny nejhorší kvality 😉 ) a taky hlavně funkčnost,náročnost,opruzeniny a alergie.Děkuji za Vaše drahocenné a vyzkoušené informace 😀

svetlus_pepca
23. srp 2015

Byla jsem původně rozhodnutá pro látkové plenky. Vodu máme svojí, pračka moc "nesežere", přes léto je můžu sušit venku, přes zimu v sušičce, prášek na moc nevyjde a určitě to ve výsledku bude lepší. Jenže když se malý narodil, byl tak maličký, že v látkových se mi ztrácel. Navíc ta celková změna života po návratu z porodnice. Řekli jsme si, že než se "zajedem", budeme používat jednorázové. Vyzkoušeli jsme několik značek a nakonec zůstali na plenkách Loves Baby Tesco. A to až doteď (malému je rok a měsíc) 🙂 Ve výsledku plenky nestojí tolik, abychom to finančně nezvládli. A navíc - vezmu, vyhodím. Prostě bez práce. A ten čas můžu věnovat čemukoliv jinému 😉 A v případě dalšího dítka bych zůstala u jednorázových plenek. Opruzeniny neměl malý ani jednou, přes noc mu vydží jedna plínka. Žádná pročůraná postýlka atd. Navíc je to jednodušší při cestách, když jsme přes noc u rodičů a tak. Určitě mají obojí svá pro a proti. Pro mě ale mají jednorázové víc pro, takže za mě ty 🙂

daika
23. srp 2015

Za nas urcite latka 😉
dceru (9m) mam v obycejnych ctvercich s vkladackou, cela vybava me vysla na cca 7-8 tis (vcetne nekolika novych AIO). Nesmrdi jako jednoraz, diky designu jsou skvelym doplnkem ke garderobe 😀 zdravotni hledisko je bez diskuze (prehrivani u kluku, vysusovani u holcicek).
Kdyz jsem mela ja pouzivat jednorazove vlozky tyden v mesici, bylo to strasne (precitlivela pokozka, samozrejme jsem nasla reseni) a dobrovolne bych mela do igelitu zavrit dite na 1,5-2 (2,5-3....) roky? No, ani napadem...
Je to kazde matky vec, zadna varianta neni jenom spatne nebo jenom dobre 😉
ale osobne bych si za jednoraz musela nafackovat (voda vlastni, praci prostredek = domaci praci gel = cca 20haleru/pracka a po pouziti i druhym ditetem na bazarku za par kacek prodam, takze celkova investice pro 2 bude treba 10tis)

lamia
23. srp 2015

Zacinala jsem na jednorázových u nejstarsi dcery, byla porad opruzena, jednou skoncila i s puchyri na zadecku, kdyz jsem ji 'doprala' vonave pampers. Nakoupila jsem latkove a pouzila pak na dalsi dve deti, nevyhoda je urcite vic prace, vyhoda finance a zadecek v bavlnce.

bledulka84
23. srp 2015

Tak co se týče financí na pořízení látkovek, tak přestože jsou moderní všelijaký AIO, tak bohatě stačí 3-4 svrchní kalhotky a cca 40-50 obyčejných čtercových plen. U svrchňáčků stačí koupit třeba dvoje pro novorozence a pak ty 3-4 kousky už můžou být vícevelikostní, co se dají upravovat patentkama. Pak se dá taky za pár kaček sehnat látka na ušití třeba vícevrstvých vkládacích plen, pokud je prcek velký pročůránek, a ty si ušít doma, obdélník zvládne ušít každý a pokud to bude křivé, tak prdelka miminka to stejně nepozná 😉 Takže základní výbava se dle mého dá pořídit cca do 3 tisíc.
Plus teda u nás do základní výbavy spadá i sušička prádla, takže tím cena trošku vzrostla 😀 Ale stojí to za to, kdykoliv si malá třeba jen trošku cvrkne přebalím a neřeším, jestli ji tu plinku ještě nechat nebo ne, jako se to asi řeší u jednorázovek, opruzená není vůbec, v 10 měsících už minimálně z 50% čurá na nočník. Občas nevýhoda je ta, že si je malá schopná kalhotky sundat a běhá si s holou prdelkou, kdy se ji zachce 😀
Jednorázovky bereme na dovolenou nebo nedávno jsem je používala, když malou trápil průjem.

janurous
9. led 2018
Uživatel janurous je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od janurous.

Nemůžu si pomoct, ale za mě jsou to určitě jednorázovky. Používala jsem látkovky od T-Tomu a hrozně mi vadilo to, že se snad už po třetím vyprání opraly a byly škaredé. Nevím, na co je dělají tak barevné, když to stejně nevydrží, nicméně i ta spotřeba za praní je rozhodně vyšší než u jednorázovek. Syn je ekzematik, takže jsem musela volit co nejšetrnější variantu a látkovky mě v tomto nesmírně zklamaly. Asi po dvou měsících jsem se rozhodla přejít na muumi baby jednorázovky a je to úplně něco jiného. Hlavně to není časově vůbec náročné, člověk je vezme a vyhodí nebo hodí na kompost.

terulin
9. led 2018

Já kombinovala obojí. Přes den byla holčička v látkovkách, na noc,delší cesty ven, nebo třeba na dovolenou, jsem dávala jednorázovky.
Jednorázové jsou rozhodně pohodlnější na práci, dítě v nich vydrží neskonale dlouho (ale zase kdo by ho v tom nechal), nestane se ti, že budeš v kočáru vláčet 4 počurané a dvě pokákošený plenky z procházky domů.
Látkovky dělají míň bordelu, hezky drží dětem kyčle, neprodukují teplo z gelů (takže jsou prý zdravější zvlášť pro kluky), při vhodné volbě materiálů má dítě taky pocit sucha, separačky tě ochrání před největším hnusem.
Finančně hrozně záleží jak budeš pořizovat, čím míň umělý jednorázovky tím dražší, čím vychytanější látkovky tím jde cena nahoru taky. Mě se stávalo, že jsem pořídila vychytaný super moderní látkovky a pak jsem je použila jednou, protože je čtverce s obyč svrchňákama hravě strčily do kapsy.
Když nevíš kup si startovací sadu, nebo pár bazárkových a zkus, třeba je hned zase prodáš, nebo naopak přejdeš do armády nadšených látkařek 🙂

kristyna0106
21. led 2018
Uživatel kristyna0106 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od kristyna0106.

@janurous Mohla bych se prosím zeptat co je to za plíny a kde je kupujete ? Nikde jsem nic takového neviděla. Chci přejít z látkovek na jednorázovky právě kvůli času, protože jsem začala pracovat a kvůlu chlapovi, protože si neví rady s látkovkami a jednorázovky budou lepší a jednodušší volbou. Zaujalo mě, že jsou šetrné a že je používáte pro dítě s ekzémem. Naše malá ekzém teda nemá, ale čím šetrnější tím lepší.

katushenka
2. únor 2018

Chtěla jsem ekologicky látkovat a navíc jsem měla jednu výhodu - od sestry jsem asi deset "vnitřňáků" a pár těch svrchních. V porodnici jsem používala jednorázovky. Doma jsem najela na látkovky a trochu jsem prozřela...
- chlapeček byl po 20minutách mokrý - měl na dotek vlhkou pokožku. Vnitřní plenka sice nasaje mokro ale prostě vlhkost už tam zůstane. To se mi u jednorázový nestalo...
- vlastně mě začalo zajímat, jakou paropropustnost a voděodolnost ty svrchní plenky mají. U oblečení se to píše ( membrány, zátěry) tady nabyla dojmu, že to je prostě "lepší igeliťák" protože chlapeček začal být trochu zapařený.
- víc práce. Stoličku nestačilo jen odeprat na 60, jak tu někdo píše. Vlastně kdybych nezačala používat žlučové mýdlo, nevyprala bych to ani na 90. Takže namydlit, odeprat a pak nechat pračkou vyprat. Kupodivu i sušička měla dost co dělat aby to dosušila. Takže fůra energie, docela dost vody a ještě jsem nedostala zprcáno od tchýně, že to nevyvařuji.
- sestra poradila, že se to dá pořešit " separačkou" a "vkládačkou". Takže další role tentokrát buničiny a zainvestuji do vkládaček....
- Nicméně prdelka chlapečka je větší a větší, balení v látkovkách a všech těch dalších důmyslných vychytávkách způsobuje, že chlapeček spí neklidně a hlavou dolů. Představuji si, jak by se mi líbilo mít tolik materiálu na zadku. Taky se mi nelíbí, že občasné ublinknutí neunikne gravitační síle..
.
- Nakonec jsem zakoupila i "modernější" svrchní kalhotky...prý opravdu paropropustný materiál ale dostalo se mi doporučení si koupit i impregnaci.
Takže vlastně fůra tlustých vnitřňáků, mnohem víc dalších propriet k přebalování a praní ( zapomněla jsem na Snapy sponky, který občas nedrží tam kde chci) a mám plné dva šuplíky a koupelnu.
- čas. Nemůžu si pomoct ale raději než trávit čas odepíráním plenek, raději si s chlapečkem pohrajeme.
Zkoušela jsem to být "eko" asi měsíc a ráda jsem se pak vrátila k rychlejší, jednodušší, lehčí, prostornější a bezpracné variantě.
Možná kdybych sečetla ty veškeré separačky, vkládačky, vnitřní a vnější....a tu vodu, energie atd....možná by to numero taky fest vylítlo.
Ale nehodlám dát ekologii vale, ještě vyzkouším kompostovatelné jednorázovky 🙂

astyna
2. únor 2018

Ahoj, určitě se neboj - doby našich babiček, které neměly pračky, musely vyvařovat, protože se věřilo, že jen při 100 stupních se zničí bakterie, nebyl solidní prací prášek a všechno se muselo několikrát vymáchávat, je dávno pryč 🙂 Dnešní pleny jsou moderní a rychlé a tak kráááásné 🙂))

Oba dva syny mám v látce - mladší podědil po starším, celková výbava nás stála 10 000 Kč + doplatek za vodu 1500 Kč celkem. Staršího jsem měla v látce od jeho cca 2 měsíců do 20 měsíců, mladšího od porodnice a nyní je mu 6 měsíců a něco.

Nejlépe to vidím, když peru - na 2 dny mi vyjde hruba 20 plen, přebaluju co 2 hodiny, což se i doporučuje, protože pak se moč rozpadá na čpavek a ten dráždí pokožku a způsobuje opruzeniny, v kombinaci s neprodyšností jednorázovek, je to lehká cesta k podráždění. Když si spočtneš cca 4Kč za pleny - tak mě 2 dny jednorázovek přijdou asi na 80 Kč x 15 = 1200 Kč měsíčně + krém.

Vlhčené ubrousky nepoužíváme, krém mám ještě z první porodnice nedotčený.

Záleží už jen na tobě, jestli vyhodíš jednorázovku do koše, ten pak večer musíš vynést, protože to děsně smrdí, nebo dáš plenku do kýble a obden vypereš s prádlem, to už je asi jedno. Ekologicky lépe vychází látkové plenky.

Já jsem třeba líná nosit z obchodu pampersky aspol., hlídat akce, táhat to z mall atak. Radši si objednám plenky, které ještě pak můžu prodat (což jsem i udělala) a z těch peněz koupit nové třeba oblečení na prcka.

Udělej si to tak, aby to hlavně tobě bylo příjemné, já jsem ráda, že svým synům nezapařuju varlátka v chlorem běleném gelu, se kterým pracuje můj muž v laborce v rukavicích. O to jsem to měla doma jednodušší v rozhodování 🙂

saabina
2. únor 2018

Ahoj, první jsme měli jednorázovky a druhého jsem šla do látkovek (u prvního jsem nějak neměla odvahu, s dcerou jsme pak cvičila 4xdenně Vojtovku, tak ani později jsme do nich nešla), no a látkovky jsem si zamilovala. Začátky byly rozpačité, než jsme to vychytali, než se oprali, aby sály pořádně...atd. Malý se ani jednou neoprudil a zvládáme i cestování. Nemusím ho mazat tunelu krému proti opruzeninám, netahám se s tím z obchodu a nemám tuny odpadu a doma plíseň.
Jen se musí počítat s tim, že teda to není bez práce, jako jednorázovky, musí se kazdy 2.den prát, skládat..ale máme sušičku, takže nemusím věšet.
S cenou jsme na tom dobře. Pořizovací cena 9000,-nové. U jednorázovek pri 6ks za den máš za rok náklady skoro 11tis x 2 (roky a to minimálně).
Dělám prací sliz, který mi vydrží asi na 20 dni a stojí mně 40,- a to v něm neperu jen plíny...

svobel
2. únor 2018

Látkujeme a jsme spokojení. opruzeniny pouze, když rostli zuby, v dnešní době to není taková námaha, jak za našich maminek... Žehlím po celou dobu a nevadí mi to... Prvotní impulz byl ten, že jsem nechtěla, aby moje děti hned ze startu svého života zanechali tunu odpadu na skládce... Poté hledisko zdravotní a finanční... Určitě se to vyplatí, investuješ na začátku, a pak už nic🙂 Pereme v jelenovi, takže taky za pár korun, rozhodně doporučuju! První dítě odplenkováno přes den v roce a pěti měsících (samo). Což je velká výhoda, v papírových by to tak určitě nebylo🙂

mis_el
2. únor 2018

Používám látkovky a nestálo mě to skoro nic. Mám asi 20 ks čtvercovek po mě, pak jsem si koupila od kamarádky další asi za dvě stovky. Pak jsem si na internetu koupila za 700 dost velkou sadu - kalhotkový plínky třech značek, 5 svrchních kalhotek, sice to bylo hodně používané ale fleky žádné a kupovala jsem to hlavně na vyzkoušení. Za 300 jsem si pak koupila ještě 6ks vícevrstcých plen + 2 svrchní kalhotky. Naprosto jsem si s tím vystačila, hodně používám ty čtvercovky. Nedávno jsem si ještě přikoupila 9ks AIO plen za tisícovku, jsou krásné obrázkové a malé a mě se hrozně líbí. Takže jsem si za něco přes 2 tisíce nakoupila a mám toho opravdu hodně a měla jsem zrovna štěstí, že mi ty svrchní kalhotky ani ty AIO pleny neprotékají, protože je to risk kupovat z druhé ruky. Zatím vše ok a většinu použiji i na druhé dítě.
Jednorázovky používám jen když někam jdu a teď jsem je začala používat na spaní, protože hodně čůrá a když jsem ji vycpala plínku tak aby to pojmula tak měla tak velký zadek, že jsem ji měla problém obléct do overalu na spaní.

misuled
2. únor 2018

Latkove...a argument, ze v jednorazovych (velmi se bavim oznacenim "papirovych") neni potreba hned prebalovat, je fakt k placi. Dite je ve svych vykalech, protoze plina to vydrzi.

verinikki
2. únor 2018

Kombinace obou - dle věku, počtu kadění a ročního období. V létě byla malá z jednorázových zpocená, v zimě byly ok.
Jednorázové jsem brala jako úsporu času a než se malé ustálila stolice na cca jednou denně. Pak jsem používala i látkovky - vyzkoušela jsem více stylů - nejlepší styl svrchní nepromokavé kalhotky s PUL př. Bambino Mio a do nich vkládací pleny - ty se měnily po každém čůrání.
Jinak TIP: na hovínkové fleky žlučové mýdlo z DM.
Jo a malá se mi opruzovala jen po ubrouscích - vyřešila jsem Medvídkem a všechny plenky v pohodě.

ladyhacek
2. únor 2018

Každé má své po zkušenosti se synem je dle mě nejlepší kombinace 🙂. když jsou miminka přebaluješ častěji cca 10 plen za den takže ceny jsou průměrěn 1200-1400,- za měsíc když to vynásobíš byď jen rokem... výbavička plen stojí 8000-12000,- (na bazárku pořídíš ještě laciněji)

alkuska
2. únor 2018

Já k tomu jen přidám postřeh, co tu moc nezazněl - u skoro dvouletého batolete řešíme odplenkování a NIC tak nesvádí k lenosti při přebalování jako jednoráz. V hlavě mám už z látkování nastavené "načasování" že je čas jednou za hoďku a půl posadit malou na nočník a přebalit do čisté pleny, ale jednorázovka tak rychle nacucaná není. Takže jak to dělají mamky co používají jednoráz? Přebalují a tím pádem i nabízejí nočník méně často? Nebo posadí dítě na nočník a vrátí mu pak lehce počuraný jednoráz? Nebo vyhazují jen cvrknutou jednorázovku? To by pak ale musely spotřebovat mnohem víc, než jak některé říkají. Upřímně - nevím. Sama jsem se na dovolené, kde jsme měli jednoráz, přistihla, že podvědomě odkládám přebalení a protože ta jednorázovka mi ještě nepřišla "dost " použitá. Je to ujeté, já vím, ale uvědomovala jsem is to a samozřejmě jsem tomuto nepodlehla. A když tady čtu že někdo je schopný přebalovat jen 3 - 4x za den a ještě se tím chlubit? To je naprotý ekl a vrchol lenosti! A s argumentem že k tomu dítě musí dozrát a tím pádem nemá smysl nočník řešit, dokud si o něj prakticky samo neřekne, na mě nechoďte. Samozřejmě že musí být zralé, ale to neznamená, že musí čurat JEN do plen.

Ještě doplním že momentálně kombinujeme látkovky na doma s jednorázem na dovolenou a na delší procházky v zimě, když není snadné přebalovat, a na cvičení s batolaty. Do 18 měsíců měla dceru látku kromě dovolené a průjmu pořád.

kafr
3. únor 2018

Čekáme první a jdem do látky. Prošla jsem různé srovnání a zjistila, že finanční rozdíl mezi látkou a jednorázem vydá na kvalitní sušičku. To manžela nadchlo a sušku už jsme koupili. Plenky plánuju svrchňáky s pul, čtvercovky a vkládačky - ty když jsem viděla jak vypadají s z čeho jsou, tak si je ušiju sama. Možná z rozmazlenosti si pořídím i nějakou AIO, uvidím...

Samozřejmě do porodnice, k doktorovi, celodenni výlety a pod. budeme mít i jednorázové.

mis_el
3. únor 2018

@alkuska Já když dám jednorázovou tak ji v tom taky nechávám déle, tak třeba 3 hodiny jinak přebulaji po 1,5 hod. Ono to k tomu prostě svádí, je líto to vyhazovat když je tam jen ucvrknuto. Látkovku prostě vezmeš a dáš suchou ať je prochcaná nebo jenom vlhká.

jujatko
3. únor 2018

Už je to tři roky, co jsem byla plně rozhodnutá pro látku. Měla jsem nakoupeny všechny možné i nemožné druhy látkových plenek. Měla načteno vše možné i nemožné, nastudovaně všechny možné i nemožné sklady plen atd. Před porodem bych se dokázala porvat do krve, když mi někdo s úsměvem řekl, že to stejně používat nebudu. Po porodu byla malá asi měsíc v jendorázu a pak jsem začala látkovat a ejhle - ono to už najendou nebylo tak růžové. Malá se mi opruzovala - fajn, mnohde jsem četla, že třeba týden trvá, než si "tělo zvykne". Začala být nespokojená - že by ji najendou vadil ten velký balík?? Nevím. Ale co jsem prostě nezkousla bylo to věčný praní a sušení. Sušičku nemám (pořád před sebou vidím to sražený prádlo a mám proti sušičce blok). Ty bambusové vícevrstvé plenky - nedejbože AOI schly třeba i několik dní ☹ ☹ (pokud nebylo venku sluníčko). Takže jsem pak celou látkovou výbavu prodala a jeli jen v jednorázu. Nejsem si zcela jistá, zda se látkovýma plenama fakt ušetří. Jednorázy jsou dneska o hodně levnější než tomu bývalo před 15 lety. Za pleny jsem dávala cca 600 měsíčně (jednorázy). Když vezmu látkovky a nebudu brát, že tedy pojedu jen ve čtvercích, tak ta výbava něco stojí a není to tisíc Kč (ano, dá se pak prodat), ale když k tomu vezmu to věčné praní co dva dny ...... Látkovky jsou krásné a je to vlastně taková závislost (nádhlerný pohled, když venku na sušáku vlajou; když pak prší a máte je doma rozvěšený všude možně, to je už horší), ale jednorázovky jsou prostě pohodlnější - člověk vezme a vyhodí. Chápu, že právě ten odpad je pro někoho zásek. Takže za mne oboje má své výhody a nevýhody a každému vyhovuje něco jiného.

ladyhacek
3. únor 2018

@marketa11112 separacka je buď látková z fleesu, ta se premachne v ruce ( bobek jsem vyhodila do záchodu) a normálně vypere a znovu použije. Nebo se dají koupit jednorázové a ty se splachuje do záchoda je měla od Gaga a byli lepší 2 vrstvy

kolapav
3. únor 2018

Ahoj, tak já používala látkovky obyčejné čtverce. Měla jsem výhodu že jsem je nemusela kupovat měla jsem je po sobě a sourozencích takže kvalitní bavlněné pleny 😉 Koupila jsem si akorát separačky které jsem vkládala, pokakané jsem vyhodila, počůrané vyprala s plenami. Dělala jsem si mýdlový sliz náklady cca 50 kč/10l což mi stačilo asi na měsíc prala jse v něm vše dětské. Pleny jsem prala obden, jeden den vyprala druhý vyžehlila zabralo mi to asi 30 - 40 minut. Navíc mě to bavilo a moc se mi líbil ten pocit voňavých bílých plen. Jednorázové jsem měla jen na delší cesty nebo k doktorovi. Občas jsem se musela smát když jsem někde ve městě přabalovala a lidi na mě koukali jak na exota že nemám jednorázovky nebo u kojení na veřejnosti 😀 Jediná nevýhoda pro mě byla že jsem ještě neřídila a musela plenky tahat ve větším množství pod kočárem když jsem jela busem třeba na nákupy . Takže za mě látkovky podle mě jsou levnější, ekologičtější a zdravější 👍😁

astyna
3. únor 2018

@janurous

T-tomi pleny patří mezi nejlevnější navíc čínské plenky. To se ti nedivím, že se ti hned opraly. Já mám z ebay některé také čínské - tedy spÍš z Thajwanu - a ty jsou perfektní.

Nejlepší jsou ovšem "české" značky Bamboolik, Petit Lulu, Made By Veru atd. Je škoda, že jsi, na základě jedné zkušenosti, odbyla všechny.

astyna
3. únor 2018

@alkuska

to máš pravdu - když jsem dávala venku pampersky, tak jsem taky nechávala třeba 3-4h, vždyť ta plenka to pojme. Navíc jsem načetla, že plno holek nechává dítě i 6h v plenkách, na hřiště běhávají děti v létě jen v plenách, které mají pomalu až u kolen, tak co. Nj, ale to, že to dítě je ve své moči a hovínkách déle než je potřeba, učíme je, že je jedno, jakou mají potřebu, důležitý je čas výměny, vede pak později k problému odnaučit plenám. Když jsem to pochopila, první syn se mi odplenkoval hned, u druhého to bude ještě lepší 🙂

Jak tu někdo argumentoval tím časem - někdy chodívám do herniček, kde matky vypustí své děti, zapnou si data nebo wifi a jedou a nekoukají. To mi příjde jako ztracený čas - ne to, že se starám, aby mé děti měli čisté zadečky, plenky a nezaplevovala jsem přírodu zbytečným odpadem. Příjde mi smutné, že pak k nim přiběhne prcek, ony ani nezvednou oči a řeknou jen hmmm...

Zkuste si jeden den nezapnout internet, to je času najednou, takže ta hodina týdně, co mi zabere poskládat plenky po 3 várkách, tu ráda vyměním za čas na fb a i zde...

smudlinka24
3. únor 2018

Kdo nechce, hleda duvody, kdo chce, hleda zpusoby, tak to tady na me pusobi. Kdo prestane latkovat, dela to bud blbe nebo nema kvalitni vybavu, s levnymi cinami nebo spatne sedicimi plenami se latkuje spatne, to je jasny. Ja to beru tak, co bych chtela mit na zadku ja, umelohmotnou vec plnou chemie nebo cistotou vonici mekkou plenku.... Kazdy at si odpovi sam.

viki999
3. únor 2018

@astyna Fakt vtipný názor... protože matky co si tam sednou s tím telefonem jsou vždy ty s jednoraz a navíc matky s jednoraz na svy děti vždy kašlou...
Vždy mě baví, když si někdo jede zaryte to svoje a vše ostatní je špatně... A totéž @smudlinka24
Jo, tleskam 😀 😀

verinikki
3. únor 2018

@viki999
Jo no, tohle fakt nepochopim, tu nehoraznost myslet si, že jsem lepší než jiné když látkuju, nosím, vařím bio, atd. To se tu dozvídám od někoho snad v každé diskuzi a občas i v mém okolí☹ To je snad nějaký despekt komplex matek, které se potřebují realizovat a chybí jim uznání - že musí vyzdvihovat to, jak se starají o dítě🙂...a ta tendence kritizovat a starat se furt o ostatní k tomu...chjo

smudlinka24
3. únor 2018

Nesmíte být tak vztahovacny, ženy. Každý si to děla po svém, ja jsem přesvědčena, ze nejlepší je to pro moje dítě tak, jiná maminka to zas má jinak. Moje nej kamarádka taky nelatkuje, má pocit, ze s tím je hroooozne práce a děla radši něco jiného a jinak.

kafr
3. únor 2018

Tahle diskuze má být o zkušenostech, aspoň tak jsem to pochopila, že to zakladatelka myslela. Chce si udělat obrázek, než se do toho pustí... Každý ať se zařídí po svém.

Co ale naštvalo mě, když jsem řekla, že budu latkovat, že se do mě některé kamarádky obuly, že jsem se snad zbláznila, a proč se vracím do pravěku... Takže i s takovou reakci okolí se musí počítat. Samozřejmě hned dostanete i nálepku ekoaktivistky a alternativní matky a pod... 😒

viki999
3. únor 2018

@smudlinka24 Já třeba vztahovačná být ani nemůžu, dítě teprve čekám, hodlám typy plen kombinovat, nemám šajna co bude mě i dítěti vyhovovat, ale vadí mi tyhle projevy (a to ne jen tady, ale všude), že já to dělám tak a tak je to jediné správné..
Opravdu se dá vyjádřit i názor tak, aby bylo jasné, že variant je prostě víc a každému vyhovuje něco jiného, ale mě zrovna tohle.. jak to tu i zaznělo několikrát.. je to prostě jen o pochopení a respektu ostatních..

viki999
3. únor 2018

@kafr Vidíš a to je přesně to co tu říkám.. viz můj předchozí příspěvek.. stačí respektovat to, že jiný to vidí jinak... což zjevně chybí na obou stranách, ale pravda je ta (a tím tě nikam neřadím, ale obecně), že většinou přesně "biomatky" jsou ty, co nejsou ochotny slyšet jiný názor a musí každému vnucovat svůj..