Maminky, jsou lepší pleny jednorázové nebo látkové?

janinka1984
8. čer 2012

Zajímá mě finanční rozdíl(samozdřejmě neberu v potaz jednorázové pleny nejhorší kvality 😉 ) a taky hlavně funkčnost,náročnost,opruzeniny a alergie.Děkuji za Vaše drahocenné a vyzkoušené informace 😀

kali.kal
27. říj 2012

Já hlasuji pro látkové pleny. Malá nebyla nikdy opruzená, náročné na práci mi to taky nepříjde i když je to určitě časově náročnější než papírovky. Ze zdravotního hlediska mi příjde daleko lepší mít dva roky prcinku v bavlně než v nějakém chemikáliemi napuštěném igelitu. Finanční stránka pro mě byla taky důležitá, látkovky vyjdou levněji než papírové pleny i když znám maminky, které si na látkovkách vypěstovaly "závislost" a tak levně je to zase nevyšlo 😀 Příjde mi super, že nemusím nikde hlídat akce na plíny a shánět po obchodech a tahat se s velkýma balíkama.
Papírové pleny jsem používala v porodnici, pak na jedné zimní dovolené, kde nebyla pračka. A teď už je taky používám, protože malá má plenku jen na spaní a než by se mi nastřádala pračka látkových, tak by to trvalo dlouho. Ale nadšená z toho nejsem.
Samozřejmě je důležité mít ty pleny kde sušit. U prvního dítka je to jednodušší, protože sušák může stát téměř kdekoli, ale u druhého už je to horší, protože to první už všude běhá a sušák atakuje. Nejlepší je mít půdu, sušárnu nebo sušičku 🙂

smudlinka2019
27. říj 2012

Tak já zatím zkušenost nemám,ale zatím jsem uvažovalo určitě látkové pleny využívat doma a že třeba do města a na návštěvy budu využívat jednorázové.Ty jednorázové máme levnější,protože je tchýně odebírá přímo od výrobce.Ale tak ještě uvidím,co mi bude potom vyhovovat víc v praxi 🙂 zatím uvažuju o týhle variantě 🙂

andulkaavetrelec
27. říj 2012

U prvního dítěte jen papírové, opruzený byl jen jednou, hodně jsem mazala rybilkou.
Teď máme látkové, na noc papír (v prvních měsících jsem měla látku i v noci), na den taky někdy papír (na ven, k doktorce, na návštěvu) opruzeninu už měl jednu, hroznou.
Mno. Je to o povaze. Výhody to má hlavně pro miminko, na tebe spadnou hlavně ty nevýhody (hrabat se v hovínkách, praní, vožení počůraných plínek v kočárku, nutnost časté výměny /někdy se mi během hodiny počůrá třikrát/, skladování počůraných plínek),z výhod to může být cena (ale pokud chceš krásné svrchňáčky, tak i 400 kč je málo), krásný design a lepší pocit, že jsi něco udělala pro miminko (otázkou zůstává, zda je to o tolik lepší než papír, že to stojí za tu práci)a pro ekologii... Ale pořád mne to baví.

nasticka
27. říj 2012

Já jsem jednoznačně pro látkovky! U prvního dítka jsem na to s látkováním šla bohužel špatně a nakonec jsme zkončili na eko jednorázovkách. Vybrala jsem ze začátku špatný materiál plenek a holka se mi z toho strašně opruzovala, tak mě to odradilo 😖 S druhým už jsem na to šla jinak, vyzkoušeli jsme vícero druhů látkovek a našli rychle ty, co nám vyhovují..a látkujeme do teď (kluk bude mít 2 roky). Pořízovací náklady nemusí být ani u látkovek vysoké, dá se koupit výbavička i z druhé ruky, my tak kupovali první kousky na vyzkoušení.
Jednorázovky používáme na cestování, kupuju huggies. Jsou dost drahé, i když se je snažím kupovat v akci, ale zas koupím balík tak jednou za měsíc, spíš i za delší dobu.
S látkovkama odpadá "stres" že nemám koupené plíny, nemusím je tahat z krámu, netočí mě, že se mi 5 minut po přebalení děcko posere do nové pleny. A když si to člověk dobře rozvrhne s praním, tak těch látkovek ani nemusí mít nijak extra moc. S dalším dítkem budeme určitě látkovat zase..a už se těším na nové plínky 😅 Chce to hlavně sbírat informace a dobře si naplánovat co chci používat. Rozdíl mezi látkovkama a jednorázovkama moc nevidím ve způsobu používání. Nandavá se to stejně, sundavá se to stejně. Jedny se vyhodí do koše a pak na skládku, druhé se zavřou do koše a pak vyperou, usuší a znovu použijí - to je ten zásadní rozdíl, ta tuna odpadu na skládce, co se bude rozkládat stovky let 😝
Jo a papírové plenky nejsou ani z daleka tak krásné jako látkové 😉

ajina17
27. říj 2012

Rozhodně jednorázovky 🙂

amelie001
27. říj 2012

BKM-se mi nelíbí,kor tedka v zimě,si nedovedu představit že bych tahala misku a nějakou sklenku a dávala dítko čurat venku nad miskou a pak přelévala moč.
Látkovky beru,vyrostli jsme na nich tak proč ne.
Když je dobrá papírovka tak rozhodně,proč ne.My jsme neměli problém s žádnýma papírovkama.A odplenkoval se bez problémů,od 2,5 roku nemá ani na noc plenku a nikdy se nepočural.

lisanda81
4. lis 2012

Ahoj každý si musí zvážit pro a proti, za mě jednorázovky. Bydlíme v bytě ve městě, představa sušení plen bytě= šílenost-jsem ráda že mi uschne normální oblečení, z balkonu prádlo smrdí. Cena látkových plen+cena prášku+cena vody+cena elektřiny+ čas+ místo na uskladnění počůraných plen.
Pokud bych bydlela v domečku se zahradou, prádelnou, vlastní studnou možná bych uvažovala ale....

monika6e
4. lis 2012

Koukám, jak se to tu řeší. Používáme látkovky AIO - fungují jako normální papírový jednorázovky. Peru je normálně s ostatním prádlem. Takže mi to nezabere ani minutu navíc a vlastně ani o korunu navíc za prací gel/ elektřinu. Peru beztak každý druhý/ třetí den. Na prádlo používám i aviváž a na plenkách nebo jejich savosti to není absolutně znát. Peníze do toho vložený se mi vrátily během roku. Papírovky bereme jen když jdeme na dýl z domu.

martinaj23
21. lis 2012

s manželem jsme to počítali - kamarádi taky lástkují, mají obyč čtverce a pár 3v1. Výsledek byl takový, že pro 1 dítě se látkovky nevyplatí vůbec a dorovnává se to až při druhém používání - musí se započítat prášek na praní, žehlení, elektrika na praní, spotřeba vody ... a to jsme nepočítali opotřebení pračky a hlavně čas a komfort pro rodiče. Je pravda, že jejich mimčo je asi o 4 měsíce dříve bez plen, ale je to jen v tom, že se nechtějí rodicče s plenami tahat a daleko víc se snaží přejít na nočník

landylu
26. pro 2012

Pozor: Jelikož toto je Otázka, každý může odpovědět jen jednou.
Látkovky!!!
Jen na úvod chci říct,že nejvíce mě vytáčí důvod proč nepoužívat látkovky, že čas za praní věnuji dětem 😖 😖 Jo ale ten čas, který musí rodič strávit v práci, aby ty peníze vydělal, se nepočítá, nebo co??? A taky tady píšete, že počurané mimčo v látkovce se musí hned přebalit a v jednorázovce co 2-3 hodiny! Největší blbost!Jakmile se mimi počurá, má se hned přebalit. V jednorázovce se po počurání okamžitě začnou uvolnovat chemické hnusy, co jsou v těch gelech a to je potom lahůdka pro kůži miminka!!
Lze koupit plinky, které rychle schnou- bambusové nebo batolili apod. pak je to i v paneláku pohoda.
A důležitý fakt- že jednorázovky přehřívají klukům pohlaví což vede k neplodnosti a holkám způsobují výtoky.
Plánuje-li rodinka dvě a více dětí tak látkovky na 200%
a pak se ještě dají i prodat dále🙂
Ludmila

fordfokus
18. kvě 2013

Dobrej tady Kamila manžel ma znameho a vozi nam s Francie jednorazove ultra tenke plenky TOUJOURS,jsou napuštěne kremem
proti opruzeninam 🙂 jsou super nepročuraji se a hodně tim ušetřim jsou kvalitni a lacine ,a narozdil od igelitovych PENPERSEK jsou
nezavadne 🙂 klidně mi napište domu kdo je chcete určitě by je dokazal sehnat i pro vas,dale ty co prodavaji v LIDLU nemaj takovou k
valitu jsou dobre ale ty dovažene jsou lepši kvalita+A 😅

hugoo23
14. čer 2013

ahoj nejlepsi slevy na plenky na: http://www.kupi.cz/slevy/pleny-a-vlhcene-ubrousky

marketa11112
8. bře 2014

ahoj, 🙂) prcek teprve bude, ale uz jsem rozhodnuta pro latkove plenky. budu mit lepsi pocit --zadne umele vrstvy na zadeku miminka, zadna plna popelnice, zadne litani po slevach. bydlime na vesnici a bude pro me jednodussi plenky vyprat a ususit , nez nekam jet. slunicko nam urcite od jara do podzima hodne pomuze 🙂) mam pocit, ze nebudu muset resit, zda mi mimco pocura denne 5 nebo 10 plinek, bude mi to fuk i kdyby jich bylo 20. pracka vypere. navíc hodne usetrim a to se při pobytu na materske ci rodicovske fakt hodi. plenecky se daji koupit tzv. z druhé ruky a to i nove ci skoro nove za super cenu oproti obchodum. bambusove vkladacky si usiju sama a zrejme budu používat separacky. takze pokakane plinky budu prat méně. pro me idealni. jen si stále nejsem jista, co se separackama. --tedy jak vyhazovat. davat do pytliku ? to by mi latkovani pozbylo smyslu, spláchnout do wc? nejak skladovat a vyhazovat najednou ? ale to musí smrdet. tak pripadne poradte jak na to. .🙂) jinak pro latkove plenky je i muj manzel, jeho mamka i moje byly prekvapeny, ale schvaluji mi to. okoli asi bude koukat, ale co? chci byt moderni a přitom alespoň malicko ekologicka maminka. prat se budu snazit v mydlovem slizu. jinak vychazim jen z toho , jak ziju nyní. nenakupuji ani nevyhazuji věci zbytecne, nenicim nijak prirodu, snazim se používat ekologičtěji vse kolem nas. nehodim papirek na zem na ulici -- to by me zralo svedomi. nesnasim to u ostatních. tak proc ne plenky? navíc to opet zacali doporučovat i lekari. takze u me vedou. 🙂) samozrejme chápu, když se to maminkam delat nechce, ale jde jen o pohodlnost --- na co jiného je materska? vzdyt jsme s detma doma a casu mame habaděj. vymluvy typu-- na to bych nemela cas, nechapu. ja sama se chystam ještě i doma pracovat, navíc me ceka zahradka, zvirectvo a samozrejme hrani s mimi a vim, ze to zvladnu uplne v pohode. ted toho delam daleko vic 🙂)

petto
8. bře 2014

Já teda obdivuju maminy co vydržej na látkovejch plenkách 🙂 Jen ta představa, že se mi tu kupí další hora prádla... A když si k tomu přičtu tu smradlavou tekutou hmotu, co ta moje mladší cácora produkovala běžně 10x denně, nechtěla bych ji ani skladovat, ani házet do pračky, kde peru i jiný věci 🙂 Maminky látkařky ať se nezlobí, nepřipadá mi to úplně hygienický 🙂
Já hlasuju za jednorázovky! Použít a vyhodit je sice neekologický, neekonomický až barbarský, ale v tomto případě si to odpouštím 🙂

marketajuppova
8. bře 2014

Vzhledem k tomu, ze sama nesnasim zaparenou frndu z vlozky, tak pouzivame z velke casti latkovky. Pri cestach, navstevach atp. jednorazovky. Ale malou v tom nenechavam moc dlouho, hned jak citim, ze se neco stalo, tak prebaluji. Prdelku ma krasnou po obou plenach. 🙂

ivonapop
9. bře 2014

JIstěže, jak jinak. Sundat a vyhodit. Více, než tak, že zadečky vašich miminek nejsou opruzené? . Tak to si jenom myslítem ale jsou. Dobře vám to tam ti výrobci naresvírovali tak, abyste to nepoznali. Není nic vidět, ale najednou... a jak to? .., že by nějaká alergie? Jak je to možné, jak je možné, že hypoalergenní pleny jsou najednou pro vaše dítko nesnesitelné? Trošku rozumu by to chtělo. A když jsem se nedávno dozvěděla o nějakých snad 24 hodinových,. tak jsem skákala tři metry vysoko. - Která z vás si nechá na sobě jen spodní kalhotky 24 hodin?

riakuk
9. bře 2014

Já jsem používala a používám jednorázovky. Holčičky je snášejí v pohodě, nehledě na to, že když je dám hlídat babičkám a tetičkám, tak nemají problém při přebalování. Než jsem otěhotněla, tak jsem viděla kamarádku, která balila dcerku do látkovek (dávala asi tři vrstvy, aby jí to neproteklo) a naprosto mě to odradilo. Přiznám se, že jsem se dále o látkovky nezajímala. Většina kamarádek a známých používá jednorázovky. Jistě, že se za pleny něco zaplatí, ale to je jako by se diskutovalo o tom, zda kojit (pokud jsou matky líné řešit problém) nebo dávat UM. Nechci nikomu sahat do svědomí, ale když mluvíte o ekologii, co se týká plen, jistě třídíte veškerý odpad. Já tedy ano. Dnes je doba, kdy by se člověk musel zbláznit, aby mělo jeho dítě to nejlepší - od oblečení, přes pleny až po jídlo. Nakonec bychom dopadly jako před 100 a více lety - měly vlastní zahrádky, tkaly si, šily si, měly krávu, atd. 🙂

superkousky
9. bře 2014

Netuším,jak se pozná nejhorší kvalita jednorázovek 😕 .
Na doporučení používám jednorázovky balík za 129,-Kč,tudíž asi té nejhorší kvality,teda pokud se kvalita porovnává cenou (což mi přijde jako pěkná blbost,ale budiž 😀 ) a nikdy žádná opruzenina.
Taky jsem chvilku uvažovala o látkovkách,ale známá mi říkala,že když je chci už jen na jedno dítě,tak se to moc nevyplatí,protože pořizovací cena není zrovna malá + voda,elektrika,práce a taky se prý může stát,že je dítko nesnese.
Vzhledem k mé děsné pohodlnosti / spíš lenosti / ,jsem se rozhodla pro jednorázovky a teď jsem fakt ráda.
Co je lepší,dokáže nejreálněji popsat jen ta maminka,co měla jedno dítě v jednorázovkách a druhé v látkovkách.
Já si myslím,že každá věc má své PRO a PROTI.

plenkacek
25. bře 2014

To je věčné téma 😉
Jen pro zajímavost - změřila jsem si, že práce s látkovými plenkami mi zabrala jen cca 10 minut denně navíc 😲
To je slušné, že? Za to miminko a příroda přece stojí!
(látkové plínky 90%, jednorázové jako doplněk na cesty)

daned
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
majkoz
12. čer 2015

daned : některé dámy vložky stále perou, nic proti 🙂 A co tu vlastně dělá daned? 😀 A co má na práci, že píše sem o vložkách?
Za mě hadrovky.... něco jsem podědila, něco koupila, něco vychytala, někdy jsem hrozně líííná, nebo chceme někam odjet, tak lupnu papírák, a ani to nějak neřešim a nikomu nedoporučuju to a to, přijde mi to prostě příjemnější(i to odpatlávání bobků 😎 ), než vyhazovat něco, co se "použilo" a co s tím pak bude, neřešit...ale každého věc..ta úspora asi nějaká bude, já to nikdy nepočítala, kór když si člověk místo kupování drahejch svrchňáků koupí dva metry flísu a ušije si kalhotky sám-na snappku-to zvládnu dokonce ušít i já nemehlo!
A opruzený byli kucí jedině po papírákách, v hadrovkách jsem nikdy moc nemazala, když už tak rybilkou, bo robátkem, bo domácím měsíčkovym, ale jen, když jsem viděla, že je tam jakéstakés podráždění...u papíráků jsem hned po rozbalení nechala větrat dlouho, aby se prďka nadechla 🙂

santna
28. čer 2015

Na cestování jednorázové pleny. Na doma nic 🙂, ale mít po ruce hadru na setření 😀. A na spaní látkové pleny.

evcann
28. čer 2015

Má zkušenost jednoznačně jednorázovky. Všechny důvody už tu jsou napsány 🙂 .

kitharka
28. čer 2015

Za mě látkovky - v jednorázu se mi malá opruzovala (vyzkoušela jsem Pampers - zelené, bílé, oranžové, Huggies, Babylove, Babylove Nature i Babydream).. navíc je látkování ekonomičtější, ekoločitější a estetičtější..

terezas4
28. čer 2015

látka, proč to uř bylo řečeno.....ale neodpustím si napsat, název papírové pleny je lživý, o tom už vypovídá to že nejsou recyklovatelné, což papír je 😉 , nějaké info tu http://www.branakdetem.cz/clanek/slozeni-jednor... a tu http://streetzurnal.cz/jednorazove-pleny-tikaji... , takže výběr jestli dát miminku na zadeček chemický koktejl či látku byl pro mě jasný....+ neodmyslitelné tuny odpadu který zůstává

luj_89
3. črc 2015

Za mě látkové. Papírovo - plastovo - chlorové jednorázovky se mi příčí. Ale je to jako s konzervama 😀. Není to nic zdravého, ale třeba na dovču nebo když je výjimečná situace hodně ulehčí práci 🙂.
Všimla jsem si, že obhajovatelky ,,plastovek" často srovnávají typ plen podle financí a do nákladů za látkovky dávají kde co, zatímco do kalkulace jednorázovek už ne.. Takže by bylo fér přidat i opotřebení auta, čas strávený nákupem, ale i vyšší spotřebu pytlů do odpaďáku a delší dobu plenkování. Argument, že ušetřený čas radši věnuji dětem asi ani netřeba komentovat (čas strávený v obchodě nákupem jednorázovek vs. společné věšení plínek s miminkem, tj. zapojení ho do denních činností).
Jediné dva mínusy látkování vidím v široké nabídce a je těžké se zorientovat + vyzkoušet co bude vyhovovat a taky v nepohodlnosti při cestování nebo dovolené.
Ale je to jako se vším... Kdo chce, hledá způsoby a kdo ne, hledá důvody.

lumi22
6. srp 2015

Mala ma 3 mesice a doposud pouzivame jednorazovky. Zpocatku behem sestinedeli jsem byla spokojena, bylo to skoro bez prace (nakoupene zasoby, odpad vynasel manzel). Postupem casu ale spis uvazuji o latkovych. delam si prehled o moznostech a asi az se budu blizit ke konci zasoby plinek, ktere jsem nakoupila v tehotenstvi, prejdu na latkovky, ktere (pokud se zadari 🙂 ) vyuziji i u dalsiho ditete, ci zase prodam na bazarku.

whitelilith
6. srp 2015

Látka, látka a zase látka 😀
Ale kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvodu.
Každej bude používat to, co je mu nejbližší. Jen by bylo super, kdyby všichni měli informace, jak moderní látkovky fungují a nepředstavovali si udřenou matku nad hrncem, jak vyvyřuje 90 čverců 😀

mishell56
6. srp 2015

Upřímně, jednorázové jsem používala jen v nemocnici a ze začátku doma přes noc, teď používám 24 hodin denně látkové, jednorázové mám pouze pro případ nejvyšší nouze nebo na cesty a jsem spokojená. Neperu o moc víc než normálně, nežehlím je, na sušáku jsou během pár minut a sundané taky. Malý nemá problém s opruzeninama a nemusím hlídat zda je nemusím koupit, mám je vždy při ruce, nestane se mi, že mi dojdou a musím jet rychle do obchodu, nebo to co potkává pořád kamarádku " Nevím kde vezmu před výplatou na pleny." tohle neznám..takže za mě látkový 🙂

standulkav
23. srp 2015

Já jsem pro látku, ale každý si musí srovnat sám co pro sebe i své dítě chce. Já na látce ušetřím opravdu balík, protože když už kupuji jednoráz tak degradabilní (současná velikost mě vyjde cca 14,-/ks). Párkrát měl syn i paprsku a na ty má ošklivou reakci. Osobně mě přijde 3-4 plenky denně prasárna, neb sama sebe taky nepřebaluji až když to je nutné, ale častěji (BTW i sebe látkuji). Nějaká práce navíc to je: citelně, ale jen v krizových situacích jako je průjem, kde je zase výhoda, že mi je naprosto jedno kolikrát denně přebaluji. Věnovat čas svým dětem je dobrá volba, ale s látkováním se nevylučuje - já třeba při věšení prádla (nejen plen) mám syna v nosítku a povídám si s ním nebo mu zpívám, a teď mi do toho i rád "kecá" on 🙂.