Co, jak, kde a do kdy zařídit po porodu?

zuzka72
23. únor 2010

Ahoj děvčata, založila jsem tohle téma, jelikož v pátek jdu rodit a absolutně nevím na 100% co, kde a jak zařídit po porodu a jestli to může i někdo za mě, jelikož ve špitále budu nejmíň 8dní a na úřadech se změny hlásí do 8dnů. Poradíte mi prosím co vyběhat a do kdy? Děkuji. 🙂

smardik
23. únor 2010

zuzka po porodu je třeba vyřídit rodný list a s rodným listem pak jít na pojištovnu, obojí může vyřídit i tatínek dítěte (u nás tohle vyřizoval u obou) a rodný list stačí vyzvednout do 15dní, já ted byla na pojištovně a v pohodě, nic neříkali k tomu že to není do 8dní: malý je narozený 30.1 a na pojištovně jsem byla až minulý týden a v pohodě

zuzka72
autor
23. únor 2010

A prosímtě ten rodný list mi dají na matrice? A to tam musím mít nějaký podklad o narození dětí? Asi se ptám hloupě, ale já fakt nevím, jak to chodí. 😲

zelvatko
23. únor 2010

nevím jak to teda chodí u vás, ale mě rodný list miminka donesla holčina z matriky přímo do porodnice.. nosila to všem maminkám..

valentovasasa
23. únor 2010

budeš si muset vyzvednout rodný list dítěte. To je základ, bez něj neuděláš nic. Ale tam může i tatínek. Mě je oba vyzvedával manžel. Až ho budeš mít, budeš muset v porodnici nahlasit rodné číslo dítěte, aby dostali proplacenou péči, bo když to neuděláš, tak tu péči hradíš ty.
A zbytek počká až tě pustí domů (já šla desátý den a vyřizovala jsem vše potom a bez problémů) - víceméně narození dítěte musíéš pak nahlásit na tvé zdravotní pojištovně( aby dostal kartičku pojištěnce - vypíšou ti provizorní, ta pořádná přijde do měsíce poštou domů) a pak musíš zanést RL dítěte k tobě a manželovi do práce. A pokud si manžel bude chtít dítě odečítat, tak doporučuju rovnou z tvé práce přinést potvrzení, že si ho nebudeš odčítat ty.

valentovasasa
23. únor 2010

pokud ti ho nedonesou z matriky, tak si tam pro něj dojdeš. připavený je už druhý den po narození. A hlásí jim to tam porodnice. Jenže z matriky nesmí z důvodu zachování os. údajů zpětně nemocnici poskytnout rodné číslo. To smí jen rodiče, takže proto ho ty musíš vyzvednout (převzít od pracovnice matriky, pokud to ponesou do porodky) a v porodnici rodné číslo nahlásit

zuzka72
autor
23. únor 2010

No ještě jedna taková zapeklitá věc, jsem vedená na ÚP a 3.3 tam mám jít, přeobjednat po telefonu nejde. Mám si domluvit potvrzení z FN a to donést druhý den po tom, co mě pustí, což bude cca 10.3. Vůbec tomu nerozumím a taky nevím, jak mi bude a s dětmi určitě nevylezu hned na druhý de, tak jsem zvědavá, jak tam dojdu. Nejsou oni trošku na těch úřadech blbý? Jak jste to řešili vy, pokud jste se s tím setkali?

valentovasasa
23. únor 2010

tak jáu byla zaměstnaná, tak jsem tohle neřešila, ale ještě před porodem bych se s paní zkuslila domluvit na ÚP aspoň telefonicky co a jak, že když jsi objednaná, ale nedorazíš, tak co se stane? A jak to tam máš donést když budeš po sekci a nevíš jak ti bude? Jestli nestačí když to tam donese manžel nebo starší děti??? Já bych se zeptala...

zuzka72
autor
23. únor 2010

No já se ptala-a řekli mi na druhý den a jenom osobně. ☹

valentovasasa
23. únor 2010

a řekli ti taky co se bude dít, když ti bude zle a nebudeš tam schopná dojít???

zuzka72
autor
23. únor 2010

Mám si sehnat potvrzení od doktora-na to není co říci, to je birokracie. 😕

zuzka72
autor
23. únor 2010

K tomu doktorovi taky musím nějak dojít, že? A s čerstvýma dětma mezi nemocny, no rozum mi to nebere. 😔

valentovasasa
23. únor 2010

hele a ten pracák jsi objednaná? tak pokudto tak strašně nepočká, tak bych tam šla, s oběma dětma a modlila se, aby tam paní předvedli parádní scénu... A jen se v klidu omluvit, že nemáš hlídání a že to jsou děti... co naděláš...

zuzka72
autor
23. únor 2010

no jo, ale takovy mimoušci budou určitě spát, takže ródeo asi nebude. 😀 no musím to nějak vymyslet. 😝

naty
24. únor 2010

no s tím pracákem,to máš na prd teda... 😒 ...ode mě chtěli před porodem potvrzení od dr a objednali mě rovnou až po šestinedělí, ne druhej den po propuštění,to je fakt na hlavu... 🙄

jinak ještě budeš potřebovat žádost o porodný a rodičák...u mě to zařizoval manžel, jen sem podepsala papíry... 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru