Co je třeba zařídit po porodu?

sarahxa
4. zář 2007

co je potřeba vyřídit po porodu a v jakém termínu? malá se vyklubala dřív a my to nestihli pozjišťovat. zatím máme rodný list, ale bez uvedení otce

majka07
6. zář 2007

Manžel musel mít na matrice taky mojí OP, kontrolují údaje.

dashak
6. zář 2007

Tak tu OP matky potřebujou určitě, jak by tam jinak napsaly do rodného listu údaje o matce? Potřebují přece rodné jméno, datum narození atd.
Teda pokud jsem ten váš dotaz pochopila dobře 😅 , jinak sorry 😀

My jsme k odpadu malou nepřihlásili, já jsem měla úplně jiné starosti, protože jsem byla 8 dní v porodnici a malá měsíc a půl. Poslali nám pak sami přihlášku a složenku.

chechta
6. zář 2007

dashak - oni se o peníze připravit nenechají 😀

mě říkali, že dětskou doktorku musím nahlásit už v porodnici. Já už ji mám zajištěnou až přijedu z porodnice tak ji mám zavolat. To je asi všude stejný.
Jinak už tu mám na ledničce napsaný co všechno zařídit + telefony kam mám zavolat - kdby náhodou nebyl čas to zjišťovat.

takže kromě tý pediatričky tu ještě mám - zařídit rodný list, pojišťovna, odpady, trvalý pobyt pak ještě tu mám že s emusí nahlásit u správce baráku, že tu má další človíček trvalý pobyt, žádost o porodný - to se teď už ndělá na sociálce, ale na úřadu práce,a asi ještě přídavky ale nevím jestli na to papírování budu mít nervy

dashak
6. zář 2007

chechta, to si piš, že se připravit nenechají 😀 Ale na vítání občánků si na nás nevzpomněli, prý nemůžou sami rodiče kontaktovat - to by bylo porušení ochrany osobních údajů či co. Tak jsme se museli pozvat sami 😀

Jinak přídavky dávají 3 měsíce zpětně a porodné rok

eva265
6. zář 2007

Vivian, ke gynekologovi se vetsinou chodi az po sestinedeli, ale mela by jsi mu zavolat, ze jsi porodila a je vse OK. Ale muze si te pozvat i driv. Preci jenom jsi k nemu par mesicu chodila a budes chodit asi i dal. Moje doktorka toho ma hodne, ale i tak ji to zajimalo. Sestricka si i zapisovala podrobnejsi udaje o porodu a diteti.

vivian
6. zář 2007

eva265: jo, tak to jo, informovat o porodu samozřejmě jo 🙂 To já jim asi budu posílat esemesku ještě z porodnice 😀

lugo24
15. zář 2007

Holky já rodím v prosinci. Chtěla jsem se vás zeptat: na přídavky mateřské nebo rodičovské má snad každý nárok. To už se přece nedělá podle příjmů nebo jo? Díky za odpověď Lucka 😅

petraluk
15. zář 2007

Lug máš nárok na oboje. Mateřská se ti vypočítává z platu a rodičovský příspěvek je zatim těch 7 tisíc a ňáký drobný (nevim přesně, zatim je neberu). 🙂

vivian
15. zář 2007

Na mateřskou ale nemá nárok každý, já třeba ne 😀 Na rodičák myslím jo.
Tady je info o mateřské přesněji a podrobněji: http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/penezitapomoc...

s.arik
16. zář 2007

co se týče veškerých penízků, které nám stát za mimča nabízí 😀 :
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?uzel...

jsou tam všechny podmínky, kde a kdy co vyřídit i formuláře ke stažení 😉

mikca
16. zář 2007

přídavky se stále vypočítávají z platu, takže pokud jste měli s manžou oba pěkné penízky minulý rok, tak přídavky na dítě nehrozí...no ale ono ani neni o co stát, já beru na obě děti celých 250kč...no na ulici je nenajdeš..nejlepší je věta že ty peníze musíš použít na potřeby dítěte...pořád přemýšlím na co je máme použít 😀 jo a od nového roku se to zpřísní, takže na ně jentak nárok mít nebude 😠

ammalka
7. únor 2008

Ahojky, v pátek to bude měsíc, co jsem po porodu, zatím jsem ještě nežádala o porodné, doufám, že tam není nějaká lhůta a mám teď smůlu????

vivian
8. únor 2008

ammalka: neboj se, o porodné můžeš požádat do 1 roku od porodu 🙂

binki
10. únor 2008

tak píšu to, jak jsme to vyřizovala popořádku v šestinedělí 🙂

- domluva s pediatrem a nahlášení v porodnici
- rodný list (magistrát)
- osvědčení o státním občanství (magistrát) - kvůli pasu
- založení stavebního spoření synovi
- založení životního pojištění synovi
- první návštěva u pediatra
- odeslat RL do zaměstnání
- žádost o porodné
- nahlášení do bytu kvůl účtování služeb
- pihlásila jsem se na městské části na vítání občánků
- pak jsem si domluvila termíny kontrol na gynekologii a alergologii
- 2. návštěva pediatra + kyčle

Jo a jinak jsme ještě jeli 2x na kožní (kojenecká dermatitida) a oční (zánět kanálků).
Většinu té doby byl manžel na služební cestě a já si přeléčila ještě zánět močáku.

krista
20. bře 2009

tlap.ka • 1d • 31. prosinec 2007 v 18:46
Ahoj holky,
chtěla bych Vás poprosit, jestli nemáte někdo odkaz nebo vlastní zkušenost, kdy a kam se musí dojít po porodu, o co všechno požádat,atd.... Mám strach, že to úřadování prostě nezvládnu, úřady a papíry nejsou moji kamarádi. Díky za rady a prima Silvestra a do nového roku hlavně hodně zdraví, protože když ho máte, jste i šťastní a spokojení 😉

lendy1 • 1d • 31. prosinec 2007 v 18:54
tlap.ka, zde najdeš vše, co potřebuješ vědět:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

cherub • 1d • 31. prosinec 2007 v 18:54
tlapko v porodnici ti vezmou tvůj oddací list a papíry se jménem miminka a pošlou to na radnici (matriku), kde si to manža/přítel do dvou dnů vyzvedne a k tomu dostane i RL mimíska...

zdravotní pojišťovna bude u miminka automatická jako je tvoje, akorát tam s RL dojdeš a oni ti vystaví dočasnou kartičku pojištěnce a do dvou týdnů přijde poštou ta standartní...

nakonec musíš s RL na OSSZ, kde zažádáš o porodné a případně na sociálku, kde zažádáš o přídavky 🙂

To by mělo být vše, snad jsem na nic nezapomněla a když jo, tak holky určitě doplní 😵

tlap.ka • 1d • 31. prosinec 2007 v 18:57
holky díky, v tomhle jsem fakt bezradná 😉

katako • 1d • 31. prosinec 2007 ve 21:44
Oznámit zaměstnavateli narození dítětě (kopie RL).

O vyřízení RL tě budou informovat v porodnici (u nás vyřízení trvalo 14 dní).

Pojišťovna mi vyřídila kartičku na počkání.

krista
20. bře 2009

rrenatkaa • 1d • Včera v 10:25
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak je to s administrativou kolem novorozeňátek. Na jaké úřady se mají příhlásit, nebo co se týče zdravotního pojištění (kartičky), sociálky atd. Jsem v to múplně ztracená, ale nechcinic zanedbat.
Děkuju za odpověď

kacka.va • 1d • Včera ve 12:05
jen zdravotní pojištění a přihlásit na místním úřadě, jinak myslím, že nic.

vojtisek2007 • 3d • Dnes v 01:10
přihlásit na zdravotní pojiš´tovnu, zaslat kopii rodného listu na příslušnou OSSZ, která vyplácí mateřskou, aby mohli určit těch 28týdnů mateřské, zažádat o porodné 😀

jalka11 • 37tt • Dnes v 06:26
rodný list na OSSZ, nezasíla zaměstnavatel??

kacka.va • 1d • Dnes v 09:42
u nás ten rodný list zaslat zaměstnavatel, takže o to jsem se nestarala a to porodné jsem neuvedla, protože na to je případně rok čas, tam není žádná krátká lhůta na vyřízení ;)

vojtisek2007 • 3d • Dnes ve 12:59
no rodný list buď zaměstnavateli - ale teď už je lepší rovnou na OSSZ , když všechny mateřský se vyplácí odtud....

pospecka • 16tt • Dnes ve 13:58
rrenatkaaa: já Ti neporadím, neboť to sama ještě nevím 😅 , ale gratuluju k Danielkovi.

jenjanka
10. kvě 2009

Takže když vyřidim melemu zdravotni pojištovnu na pojištovně tak mu zdravotni plati automaticky stat?

pavcik
11. kvě 2009

Můžu se zeptat kde dítěti nahlásim trvalý bydliště??? A jak zjistim kdo mi platí mateřskou??? Nevim jestli socka nebo zaměstnavatel??

jenjanka
11. kvě 2009

trvale bydliště nemusiš nikam hlasit,to nahlasiš přece po porodu do rodneho listu,tam je adresa.a mateřskou proplaci zaměstnavatel jestli jsi někde předtim dělala.jestli jsi zaměstnavateli hlasila že jdeš na mateřskou

bertica.h
10. čer 2009

Neviete prosím,či porodné može ísť požiadať aj manžel?Alebo musím ja osobne?
Ďakujem.

vojtisek2007
10. čer 2009

bertica - vůbec nemusíš, ani osobně, stačí poslat klidně poštou - nezapomeň kopii rodného listu a pro jistotu kopii občanky tvojí i manžela, ale klidně to tam může manžel zanést.....a nezapomeň poslat kopii rodného listu na ossz odkud ti chodí mateřská, aby ti nezastavili vyplácení...

bertica.h
10. čer 2009

vojtíšek..super..dakujem 🙂

bertica.h
10. čer 2009

vojtíšek..prosím ta..a kam to mám poslať?jedna pani ma má na starosti..z Pracov.státní soc.podpory..jej to mám poslať?
Poštou by to bolo samozrejme najlepšie pre nás...

Len mám stále opletačky s tou uradníckou birokaciou..
neviem prečo urady medzi sebou nekomunikuju,ale jeden mi niečo pošle a mám to poslať inému..prečo to medzi sebou nevyriešia oni..

Mám zamestnávateľa v inom okrese a neviem či mám poslať žiadosť o porodné do Brna(kde bývam teraz) alebo do mesta,kde mám zamestnávateľa..nevedela by si mi povedať,či mám o porodné zažiadať v meste,kde mi platia aj PPM?

Som otrava,že?? 😅 😅 😅

vojtisek2007
10. čer 2009

bertica - o porodné budeš žádat tam, kde máš trvalý pobyt - žádost o porodné se dá stáhnout na internetu www.mpsv.cz a posílat to budeš na Úřad práce - odbor státní sociální podpory - ani nemusíš uvádět příslušnou paní, která tě má na starosti...a poslat doporučeně

bertica.h
10. čer 2009

Vojti,ide o to,že TP mám na Slovensku..

vojtisek2007
10. čer 2009

tak tady kde máš přechodný...

bertica.h
10. čer 2009

no..som si myslela..dakujem 😉
dúfam,že tak to má byť ,lebo čo som za posledné dni musela vybavovať mi stačilo 😅 😅

kdaniela
25. srp 2010

ahoj holky,obnovuju téma,mám jen dotaz,zda nevíte někdo,jak to teď chodí ohledně zasílání kopie rodného listu na sociálku(aby nepřestala chodit mateřská)-zaměstnavatel je malá organizace,takže asi bych to tam poslala radši sama,ale netuším,zda stačí hodit kopii rodného listu do obálky bez nějakého formuláře k tomu (žádný takový jsem nenašla) a poslat to na podatelnu a oni si to tam nějak dohledají nebo mi holt nezbude nic jiného než to tam pak vézt osobně,protože mě nikdo na naší sociálce neporadil ani po 2 telefonátech,no a pak zda musím přikládat zaměstnavateli s rodným listem i nějaký dopis-oznámení nebo stačí se jen domluvit telefonicky,že posílám rodný list kopii a je to?ptám se asi blbě,ale tyhle dvě věci narozdíl od těch jiných nemůžu nějak zjistit...děkuju moc 🙂

blanka.k
25. srp 2010

@kdaniela My si vyzvedli RL asi 3 týdny po porodu a pár dní nato mi došlo ze sociálky, ať jim ho pošlu, že jsem měla asi před měsícem termín, ať na to nezapomenu 😅 Tak jsem tu kopii hodila jen do obálky a poslala doporučeně na adresu sociálky, ať si to tam už přeberou 😅 A druhou kopii zaměstnavateli, jak píšeš, je to taky minifirma, jen jsem telefonicky se domluvila, že to pošlu 😉 A MD mi stále chodí, tak snad to tak stačilo 😅

kdaniela
25. srp 2010

@blanka.k děkuju moc 🙂 mě bylo( když jsem tyhle věci zjišťovala tenhle týden radši předem ať toho pak není tolik) řečeno,že si máme rodný list vyzvednout 5.den po porodu,tak jsem na to zvědavá,zda to tak fakt bude nebo se to někde zadrhne no a pak začnem řešit to ostatní,takže doufám,že to tak bude stačit,že by se mi chtělo psát nějaký dopisy k tomu to ani ne teda🙂natož jezdit tam kam to jde jen poslat (i tak je toho pak na osobní zařizování dost) a to jen proto,že mi nejsou ani po 2 telefonátech schopný dát odpověď 😠 taktéž vtipně mi jeden úřad řekne to a druhej opak a vyber si 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru