Co je třeba zařídit po porodu?

sarahxa
4. zář 2007

co je potřeba vyřídit po porodu a v jakém termínu? malá se vyklubala dřív a my to nestihli pozjišťovat. zatím máme rodný list, ale bez uvedení otce

mikca
4. zář 2007

ahoj, no pojištovna si myslim vás kontaktuje sama, dál se musíš do tří dnů ohlásit u dětské lékařky..no pak zajít na socialku a vyběhat si porodné, přídavky a jestli ještě pobíráš peněžitou pomoc v mateřství od zaměsnavatele, tak až ti to skončí tak rodičák...no a už mě nic jiného nenapadá..možná holky ještě něco dopísnou

jo a oprav si udaje v pase, jseš tam ještě stále těhulky 😀

lendy1
4. zář 2007

Sarahxa,
náš malý se narodil o 6 týdnů dřív. Z porodnice jsem si vytelefonovala dětskou lékařku, které jsem vysvětlila situaci (malý byl nakonec 3 týdny po nemocnicích) a kontaktovala jsem ji až když nás propouštěli, aby se na malého přišla podívat.
V porodnici mi řekli, že musím si oběhnout rodní list do týdne-rodili jsme 50km od domova, takže jsem to zvládla až tak za 10dnů a bez potíží.
Jakmile jsem měla rodný list, letěla jsem na pojišťovnu VZP (nikdo mě nekontaktoval a myslím, že to tak nefunguje) a pak jsem letěla na sociálku kvůli porodnému, které jsem měla do 14dnů na účtě.
Přídavky se vyřizují také na sociálce, ale když jsem zjistila jak to je (příjmy a kolik to dělá), tak jsem se musela jen smát a my by jsme stejně nedostali nic, jelikož máme oba s manželem vysoké příjmy.

kalo
4. zář 2007

lendy1: to je tak schválně...nevím, kdo se do těch jejich tabulek o přídavky vejde. Člověk s normálními příjmy žádné přídavky nedostane..je to směšné..

Jinak na porodné je nárok vyzvednout si ho, celý rok...Já si ho např.ještě vyzvednout nestihla, takže jsem informovaná 🙂

mikca
4. zář 2007

no s tou pojištovnou asi záleží jakou máš, já opravdu nikam nemusela, ani nevim kde má sídlo, prostě mi poslali sami provizorní kartu, no a asi do týdne jsem měla kartičku..jak koukám co píše lendy tak jsem asi na nic nezapoměla, tak to se mnou nění až tak zlé 😀

dendisa
4. zář 2007

dítě má automaticky pojišťovnu matky, jen v případě, že si přeješ, aby bylo pojištěno u jiné, musíš si to vylítat (nejspíš zajít na tu druhou a normálně ho přihlásit)

zusma
4. zář 2007

Holky, když se teda musím do 3 dnů nahlásit u dětské lékařky, tak to znamená, že jí musím volat ještě z porodnice??? 😕

iza
4. zář 2007

ahoj holky,
- rodný list mimi mi poslali do týdne z matriky

já po porodu musela:
- kontakt. pediatra(nejdéle do týdne po propuštění z porodnice musí jím být mimi prohlédnuto)
- na sociálku jsem na kde jsem podala žádost o porodné-do 14dnů mi poslali dopis, že mi přidělují porodné a že dorazí částka nejpozději příští měsíc na účet
- pak jsem volala do pojišťovny, kde jsem nahlásila miminko, do týdne mi poslali provizorní kartu a do 4týdnů už kartičku.miminko musíš nahlásit sama, automaticky spadá pod stejnou pojiš. jako má maminka, ale jde to i změnit. Jo a už musíš mít rodný list
-dále jako studentka(i když mám přerušeno a je mi nad 26)jsem musela do školy pro potvrzení o vyplácení mateřské a s tím jsem musela do pojišťovny, aby za mě pojištění platil stát

zusma
4. zář 2007

Iza: takže co se týče pediatra, tak asi hned po návratu domů z porodky mu zavolat co? Nebo jak jsi to praktikovala?

majka07
4. zář 2007

no já dětskou měla domluvenou už před porodem, jinak jsem nezařizovala nic, vše zařídil manžel 😎

a manžel si v práci může uplatnit slevu na dítě, účetní dá rodný list a ty by jsi měla napsat čestné prohlášení, že jsi tuto slevu neuplatnila.

kalo
4. zář 2007

Lepší si doktorku najít ještě před porodem...Pak je klid..

mikca
4. zář 2007

zuzma, určitě pediatrovi do tří dnů co přijedeš dom zavolej, on si tě pozve s mimčem na prohlídku, nebo zajde k vám domů, jestli to praktikuje 🙂

vivian
4. zář 2007

zusma: dětskýho dr. si určitě najdi ještě před porodem, po porodu toho budeš mít i tak až nad hlavu, tak budeš ráda, že už pediatra máš. Pak mu už stačí jen zavolat, že jdete z porodnice domů 🙂

Holky, do té zdrav. pojišťovny se musí OSOBNĚ? Nebo stačí zavolat, že se narodilo bejby? Já někde četla, že se tam musí osobně s rodným listem. A že se narození dítěte musí ohlásit do 8 dnů. Dá se to vůbec stihnout? Rodný list přece nemusíte dostat tak brzy... 😕

zusma
4. zář 2007

Jo, já si pediatra zajistím určitě před porodem.jen mě zajímalo,jak se to dělá potom.Ale to mi asi pediatr řekne sám,až se tam půjdu poptat 🙂

dashak
4. zář 2007

My museli rodný list vyřídit co nejdřív. Malá byla na jipce, takže bylo nutné mít rodné číslo, aby bylo možné vymáhat po pojišťovně náklady... Rodný list i pojišťovnu vyřídil manžel.
Porodné je myslím do roka zpětně

Jo a taky musíte dítě přihlásit k platbě za odpad, do 8 dnů 😉

louzicka
4. zář 2007

Ahojky, tady je to hezky všechno sepsané 🙂 :

http://www.babyonline.cz/porod/sestinedeli/co-p...

myschka
4. zář 2007

Rodný list jsme měli třetí den po porodu s tím přítel zajel na socku a vyřídil porodný a pak na pojištovnu nahlásit malou, kartička přišla za týden. Doktorce jsem volala prvni ráno doma a druhý den jsme se jeli ukázat. ještě jsme byli na úřadě kvůli odpadu a u nás se hlásí mimi i kvůli vítání občánků. do práce přítel odvezl kopií rodného listu a odevzdal účetní.

vivian
4. zář 2007

Tak já jsem teď náhodou koukala na web porodnice na Bulovce a tam píšou, že "Po obdržení rodného listu (po porodu dítěte) je matka povinna ihned přihlásit dítě k některé zdravotní pojišťovně. Dítě není automaticky pojištěno u pojišťovny matky." 😕 To jsem z toho teda jelen, všude čtu, že dítě je automaticky pojištěno u pojišťovny matky...

kalo
5. zář 2007

Myslím, že automaticky to asi je. Ale lepší si tam po porodu zavolat, že chceš u nich nahlásit dítě. Pak jsme tam museli s rodným listem ale osobně a kartičku poslali poštou.

eva265
5. zář 2007

Taky by jsi se mela zavolat svemu gynekologovi, aby vedel, ze uz jsi doma a domluvit se s nim, kdy mas prijit. Ja jsem na papirech z porodnice mea napsano, ze detske dr. mam volat do 24 h od propusteni a gynekologovi do 3 dni.
Pak jestli pracujes u male oraganizace, musis dat na socialku kopii rodneho listu. Materskou ti totiz mohou vyplacet jen asi 14 tydnu od nastupu a na dalsi vypalceni potrebuji rodny list. Pokud delas u vetsi organizace, tak to myslim zaridi zamestnavatel.

iza
5. zář 2007

vivian : do pojišťovny stačí zavolat a nahlásit mimi
zusma: jak ujž psalyholky,pediatra je lepší mít už před porodem (je teď hodně miminek a tak nemusí mít volno)...já jsem si ho sehnala asi měsíc před porodem a byla jsem domluvená tak, že zavolám bu´d až mě budou pouštět z porodnice a nebo pak z domova..no jelikož nás pouštěli v neděli, tak jsem volala v pondělí dopol a hned v pondělí odpol mudra dorazila k nám domů a pak si nás hned na středu pozvala do poradny

zusma
5. zář 2007

Iza: jo jo díky 😉 Tak nějak jsem si to asi myslela. Na pediatra vlítnu tento měsíc a domluvím se s ním.

mikca
5. zář 2007

jé já teda koukám že je to všude jiné co, s tou pojištovnou, dítě automaticky má pojištovnu co má matka, pokud to nechce ona sama jinak..jo a MM říkal že tam teda volal, tak se omlouvám za informaci že se sami přihlásí...takže u nás stačil telefon nikam osobně jsme nemuseli..jo a ještě jsem musela nahlásit narození míma u sebe v práci, né jen u manži

viona
5. zář 2007

U nás se osvědčilo,že jsem vše,co bude potřeba zajistit po porodu zjistila už dřív,vyzvedla jsem všechny formuláře,předvyplnila jsem je a manželovi jsem to vypsala na jeden papír, kdy má kam jít,kde to je a co kam vzít s sebou,když se prcek narodil,doplnil všude jen rodný číslo a jméno kluka a měl to vyřízený za dva dny.Nejdřív vyřídil rodný list a když jsme ho měli,tak zbytek.Já jsem mohla být v klidu s malým doma a už se o nic nestarat. 🙂

prada
5. zář 2007

Viono, a mohla bys mi napsat, co je vše potřeba zařídit?

viona
5. zář 2007

No,rodný list(tam musel vzít s sebou oddací list a občanky myslim,oni tam měli už kluka nahlášenýho z porodnice),pak formuláře k porodnýmu,na přídavky(k tomu je potřeba i potvrzení o příjmu obou rodičů,s tim musíte oba do práce),ty formuláře na přídavky mu pomohli dovyplnit,když šel žádat o porodný,ale zatim nám nic nepřišlo,bůhví,jestli něco vůbec dostanem,porodný bylo do 2 týdnů na účtě.Potom pojišťovna,tam jsem mu dala s sebou svůj OP a karu pojišťovny a mohl to vyřídit za mě.A odpady,u nás se musí taky nahlásit takhle brzo,počítaj to tady na osoby a ne na popelnice,malý se narodil 29.6. a museli jsme je za něj zaplatit za celý červen,je to sranda.Tak snad jsem to vypsala všechno.Jo a ještě jsem si předem zařídila dětskou doktorku a tam jsem volala,když nás pouštěli z porodnice,ale to už jste tady psali.

berdicek
5. zář 2007

Nas pustili z porodnice v pondeli a ve stredu sel manzel na matriku vyzvednout rodny list. Staci kdyz si vezme obcanku maminky a nemusi se tam osobne. Cestou z matriky se stavil na pojistovne, mam Vojenskou, kde si udelali kopii rodneho listu a rovnou nasemu mrnousovi vystavili karticku pojistence.
Kvuli porodnemu se musi osobne, musi se vyplnit formular a prinest obcanku a rodny list. Jinak pry to posilaji nasledujici kalendarni mesic okolo 15.
Kopii rodneho listu chteli po manzelovi v praci na uctarne a stejne tak u me v praci chteli poslat kopii.
Urcite je dobre si sehnat detskou doktorku jeste pred porodem a predbezne u ni zaregistrovat nenarozene mimco. Kdyz nas v pondeli pustili, tak jsem ji zavolala a ona k nam ve stredu prisla na prohlidku.

vivian
5. zář 2007

eva265: já měla za to, že na gynekologii se chodí až po ukončení šestinedělí... Aspoň teda u nás to takhle chodilo, maminky chodily na první prohlídku po porodu nejdřív za těch šest neděl. Dřív to stejně nemá smysl, dokud jdou očistky, tak se stejně nedá udělat vaginální vyšetření...

viona: taky to tak plánuju 😀 formuláře už mám doma, jen je vyplním a pak napíšu manželovi "itinerář", kdy a kam jít 😀 Já po porodu nikde lítat nebudu, maximálně s miminem k pediatrovi, obíhat úřady ani náhodou. Budou to jeho první otcovské povinnosti 😵

vivian
5. zář 2007

berdicek: na co potřebuje manžel OP maminky, když jde pro rodný list? Jestli je tam napsaný jako otec dítěte, tak by mu ho snad měli dát, ne? Navíc cizí občankou se člověk přece nemůže prokazovat... 😕

berdicek
5. zář 2007

Vivian, me se neptej 😉 , v kazdem pripade mi bylo receno, ze ma s sebou moji obcanku prinest a take ji po nem chteli.

Pokud jde o prihlaseni k tomu odpadu, vite nekdo, kde se to hlasi?

mikca
5. zář 2007

odpad musíš nahlásit na Městském uřadě a tam se to i platí
jo a tou občankou matky, nejspíš chtěli jen ověřit udaje v rodném listu zda je vše v pořádku, si mylsim 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru