Co smím a co nesmím cvičit po porodu?

ivammt
9. dub 2014

Ahoj maminky, jsem osobní trenérka na mateřské se specializací na ženy. Šokujícím překvapením pro mě bylo, že v průběhu 5ti dnů po porod, ztrávené v porodnici u Apolináře, nikdo nepřišel a neřekl co bych měla cvičit. Díky bohu já to věděla, ale co ty ostatní maminky, které odcházejí s představou sedů lehů domů. Začala jsem na sobě makat, tak jak je mým zvykem, přesně podle mého zdravého kodexu – hlavně zdravě a správně! Po 4–5 měsících, jsem zdačala sláchávat, ty máš ale štěstí takle vypadat po porodu…To mě rozzlobilo! Jaký štěstí!? Já dřu!! A tak jsem vytvořila svůj blog iva-mmt.blog.cz. Kde jsem se pak mohla konečně vyjádřit ke správnému cvičení po porodu. Na to konto pak vznikla i moje facebooková stránka Iva Fiš-Personal trainer for women. Na článek Co smím a co NEsmím cvičit po porodu vzniklo ale celkem velké boom. Překvapilo mě, kolik maminek odchází domů nic netušíc o diastáze, o zákazu cviků na břicho a o důležitosti cvičení pánevního dna. Cítím zodpovědnost, za to že to vím a proto mám potřebu se o tom s vámi podělit, či podiskutovat. Budu moc ráda za reakce.
Kamarádka mi pak říkala, že v porodnici v Podolí chodí sestra každý den a péruje je pěkně na cviky PD. To je zatim jediná porodnice o které vím.

Jak jste na tom vy? Říkali vám co cvičit po porodu v porodnici?

marecekavendulka
9. dub 2014

ne,neřekli mi nic..týká se nutnost tohoto cvičení i mě,pokud jsem po porodu byla jako proutek a jinak se cvičení vubec nevěnuji?ted budu rodit a tak mě to zajímá..

ivammt
autor
9. dub 2014

Týká se to těch maminek, které začnou cvičit různé sedy lehy, šikmé atd...moc brzy, kůli rozestupu - diastáze. Takže pokud necvičíte, tak bych pouze stahovala pánevní dno, kůli případné inkontinenci, rozestupu a pro pevnost pánevního dna. 🙂 Stahování pánevního dna je důležité pro všechny 🙂

frantiska85
10. dub 2014

Neřekli mi o cvičení vůbec nic a o kojení skoro nic. Dívala jsem se na tvoje stránky, užitečné informace.

ivammt
autor
10. dub 2014

A kde jste rodila? Moc děkuju za pochvalu 🙂

frantiska85
10. dub 2014

@ivammt V Hořovicích.

killi
10. dub 2014

@ivammt já si myslím, že je to na každé z nás jestli chce cvičit nebo se zdravě stravovat. Pokud chce maminka vypadat dobře, tak po šestinedělí začne cvičit. Já jsem začala chodit do posilovny k trenérovi, doma jsem cvičila denně několikrát a samozřejmě k tomu zdravá strava, kterou dodržuji už léta. Vaše stránky jsou fajn, je dobré, když maminky neví jak na to, aby měli inspiraci. 🙂 Já mám jen trošku jinou představu o těch všeobecných pravidlech výživy. 😒

ivammt
autor
10. dub 2014

Určitě je to každého volba, však to nikomu nenutím. Jde jen o to, že je spousta maminek, které netuší a nebo mají špatné informace.
Co se týče výživy. Stejně jako každý trenér tak i každý výživový poradce se většinou neshodne, či by něco udělal jinak, než ten druhý, vždycky ale mají stejný cíl: Dovést Vás k tomu Vašemu cíli..... tou nejzdravější a nejvhodnější cestou. 🙂

ivammt
autor
10. dub 2014

@frantiska85 děkuju za odpověď.

ivammt
autor
10. dub 2014

@killi ještě jsem zapomněla dodat. Cvičení pánevního dna je po porodu (a nejen po porodu) velmi důležité a to i pro ty ženy, které cvičit nikdy nechtěly. Už kůli případné inkontinenci, diastáze, orgasmů, držení těla.

ivammt
autor
11. dub 2014

Motivace ;) vsechno jde kdyz se chce (dre). Foto minuly tyden.

lenicka07
11. dub 2014

@ivammt Nezlobte se na mě, ale mnohem lépe vypadáte na fotce vlevo ... Zdravější a spokojenější... Na té vpravo, jak když jste týden nejedla, nebo bych Vás již pasovala na anorektičku. Tohle bych neprezentovala jako cíl kterého by měla matka dítěte dosáhnout, aby byla fit a perfektní. Ale je to jen můj pohled, náhodou jsem nakoukla a nedalo mě to a musím reagovat. Já to mám asi takto, vypadám podobně, a to s prominutím žeru a vůbec necvičím (tedy břišáky nemám, to bych kecala 🙂 zřejmě je to způsobeno kojením (jsem možná i 15 kg pod svojí obvyklou, předtěhotenskou váhou), a moc dobře si nepřipadám, ani neslyším chválu na to jak vypadám.... Tak abyste si třeba nemyslela že ze mě mluví závist 🙂

antoinet
12. dub 2014

Děkuji za šíření informací o cvičení po porodu, to je určitě cenná osvěta. Ani já ovšem nechci vypadat tak jako vy, takto vysportované tělo není podle mě ani krásné ani zdravé a maminky by si měly vybrat jiné ženy k následování.

ivammt
autor
12. dub 2014

Prave zalezi na tom co chcete. Nerikam ze ma kazdy vypadat po porodu jako ja. Tak jsem vubec nechtela aby to bylo chapano. Jen ze lze se sebou neco udelat.. kazdy ma jine cile, kazdy jsme jiny.. A netrpim anorexii, jim opravdu hooooodne ;)

petula_88
13. dub 2014

@ivammt děkuju moc za prima inspiraci. Rodila jsem v březnu v Podolí, takže jsem zhruba tušila co můžu a co ne. Už se těším až se dostanu ke cvičení s kočárkem🙂

sonik05
13. dub 2014

V Podoli opravdu druhy den prisla pani,co mi vysvetlila nekolik cviku a dala mi papir,kde jsou sepsane,abych vedela co mohu. Musim ale priznat,ze doma zatim necvicim,ale uz se na to chystam,protoze mi stale zustalo navic 8 kg.

ivammt
autor
13. dub 2014

Podoli je snad zatim jedine, co na panevni dno dba.. U Apolinare to pry funguje pouze kdyz se rodi cisarem, to chdi pak rehabiliticka a uci vas to. Zatim vubec netusim co v Krci. Nema nekdo zkusenost?

caboonek
13. dub 2014

@ivammt V Olomouci nikdo nic o cvičení, doma mám DVD se cviky po porodu. Samozřejmě se nedokopu. Chtěla bych se vrátit k mému oblíbenému power platu. Je to vhodné?

ivammt
autor
13. dub 2014

Na power plate nejsem odborník. Doporučiji jim zavolat a oznámit svou situaci zda je to vhodné či ne. Záleží jak dlouho jste po porodu, zda máte diastázu, ale to všechno by měli vědět ti odborníci přes power plate. 🙂 A od koho máte DVD, kdo tam předcvičuje? 🙂

whiskey007
13. dub 2014

to je dobré téma, mě teda nikdo nic v porodnici neřekl :(( a docela mě to mrzí. Chci začít něco dělat, ale právě nevím co můžu a co ne a kdy. Děkuji za info 🙂

ivammt
autor
13. dub 2014

Není zač, jsem jedině ráda, když to pomůže 🙂

pellullinka
14. dub 2014

Mě hned v porodnici ukázali "manuál" ktery je na každém pokoji pro maminky s cviky po porodu,ktere se mají cvičit. Je to rozdělené dle toho kolikátý den po porodu maminka je a jsou u toho i obrázky,takže ta maminka ktera chce má možnost cvičit,kdo nechce necvici. Tak v porodnici v Táboře 🙂

spagatice
14. dub 2014

@ivammt V Žatecké nemocnici dochází každý den rehabilitační sestra a cvičí s maminkama na pokoji. 😉

marketuska
14. dub 2014

V Brne U Milosrdnych chodi rehabilitacni a cvici s maminkami kazdy den-srpen 2011,ted uvidim aktualni stav za mesic 🙂 Protoze jsem byla zvykla se hybat tak taky resim co po porodu takze diky.
Na power plate bych se zeptala i gynekologa-preci jen jsou to vibrace takze urcite prvne posilit PD.Ja se na plate chystam tak 3 mesice po porodu

ivammt
autor
14. dub 2014

To vazne rada slysim, ze ve vasich porodnicich to funguje takle skvele. ;)
Markuteska: s tim power plate a gynekologem mate naprostou pravdu. A za mesic drzim palce ;)

kacikaci
14. dub 2014

ahojky, díky za odkaz na blog. jen se chci zeptat, z těch článků jsem jaksi nepochopila, co je to core? je to posilování pánevního dna a nic víc? předem moc díky za odpověď!
@ivammt

ivammt
autor
14. dub 2014

Ahojky, v rubrice Ostatni je clanek Co je to CORE (hluboky stabilizacni system, stred tela). Jsou to svaly panevniho dna, pricne brisni svaly, branice a male zadove svaly - napr. Multifidi (poskytuji podporu patere). Diky pevnemu stredu tela mame spravny stoj, zadna bolava zada, ploche a pevne bricho.....viz clanek ;)

kacikaci
15. dub 2014

@ivammt a mohla byste mi napsat, kde najdu ty cviky popsané? jsem 9 měs. po porodu dvojčat, břicho při porodu bylo opravdu obrovské a zatím je stále ještě veliké, nechce se zatáhnout, navíc mi bohužel visí kůže přes jizvu po CS..stahuje se, ale pomaličku, chtěla bych tomu nějak pomoci, ale bojím se právě, abych si neublížila, mohla byste mi prosím poradit jak na to? klidně do IP.

ivammt
autor
15. dub 2014

@kacikaci bohežel jsou cviky tak specifické na správnost provádění, správné dýchání, správné polohy, správné zatínání, že neni v moci psaní je popsat :( Tu fotku co tu mám, tak cvičím pouze CORE, pánevní dno, velmi aktivní procházky s kočárkem, necvičím žádné sedy lehy, šikmé, skracovačky atd.... Na CORE jsem se školila a nikde na žádných videích co jsem našla, není to, co mě na školení učili. :(
Určitě by to ale chtělo pořádně a velmi často 5x denně stahovat 10minut dno. Víc Vám na dálku nedokážu pomoci. :( Možná přes skype? 😨

kacikaci
15. dub 2014

@ivammt co třeba tohle? je to ono?

https://www.youtube.com/watch?v=ZrJ00vIW6go

a je reálné, že se mi pomocí těchto cviků stáhne i ta kůže?

ivammt
autor
15. dub 2014

Jesis, neee to neni ono. Ani jeden z cviku se k tomu ani nepriblizil. Zalezi jak moc je kuze vytahana a jak dlouho, uplne zkusenosti s tim nemam. Kamardka co ma dvojvata byla na plastice bricha a zaplatila ji to pojistovna. Neznam ale vysledek ani prubeh. Core urcite pomuze na vnitrni svaly, na zpevneni a na to co jsem uz psala.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru