Dá se pracovat hned po šestinedělí?

janicka006
4. led 2010

Hezký večer,

mohla bych znát váš názor na to,zda se dá pracovat již hned po šestinedělí.....
Když je člověk třeba "kancelářská myška" a mohl by pracovat s notebokem doma.
Nebo je nová situace po příchodu dalšího člena do rodiny tak jiná,nová a náročná....že ten kdo to vyzkoušel,to vzdal......

Díky za názory 😉 😉

f.miracle
5. led 2010

Já pracovala v podstatě až do porodu a po porodu jsem se k práci vrátila (byť ne v takové míře) asi když byly Míšovi dva měsíce. Myslím, že když je to druh práce, který se dá dělat z domu (v mém případě překladatelská činnost), tak se dá k práci vrátit klidně hned po šestinedělí, ne-li dřív; záleží jen na mamince, jak se cítí, jak si dokáže zorganizovat čas a kolik ho chce práci věnovat 🙂

jabber
5. led 2010

janicka - určitě se dá, jak už psaly holky - záleží jaké mimčo bude, jestli tě vůbec něco dělat nechá 😉 Nic teď dopředu v práci neslibuj, k ničemu se nezavazuj a rozhodni se až bude prcek na světě a uvidíš jak to všechno bude 🙂 Může se stát, že s tebou zamávají i hormony a uvidíš to najednou celé jinak a budeš se chtít věnovat jen a jen dítěti 😉

anicka164
5. led 2010

Teď jsem nad tím ještě přemýšlela, když Mikuláš nemohl usnout. Jestli máš práci, ve které musíš stíhat nějaké termíny, počítej s tím, že den předtím bude miminko naštvaný, ubrečený, popřípadě nemocný. 🙂 Aspoň u Mikuláše to takhle 100% platí. Teď naposled před zkouškou v noci 3 hodiny nespal, protože ho bolelo bříško, chudák... A co mi říkaly kamarádky, tak u nich je to stejný. Prostě ty děti to nějak vycítí, mají na to šestý smysl a jak jseš nervózní ty, tak ony taky.

senja
5. led 2010

Ahoj jani, urcite bych ti to nedoporucila. Je nekolik duvodu proc:
Dite mas tak malicke jen jednou, budes pak litovat, zes ho nechavala, byt s jeho vlastnim tatou nebo babickou.
Nikdy nevis, zda budes mit i dalsi dite, jehoz utle detstvi by sis opravdu uzivala. Je to vazne krasny pocit si pak vzpominat na to jak malicke to dite bylo (memu malemu je teprve pulrok, ale uz ted si s nostalgii a slzou v oku vzpominam jak byl malinkaty pred 4 mesici a nadavam si, ze jsem jsem neozelela radeji nejake uklizeni, abych ho mohla drzet v naruci o hodinku dele). Jeste v tehotenstvi jsem nemyslela, ze budu tak sentimentalni prehnane milujici matka, ale to nevi nikdo, dokud se mu mimi nenarodi.
Maly byl sice od zacatku klidnejsi, prvni mesice prospal, i kdyz mel az do 4 mesicu koliky a strasne plakal kazdy vecer. Divala jsem na nej jak trpi (mel neskutecny trpici vyraz ve svem malickem oblicejicku, koukal na mne s nadeji v ocich, ze mu pomohu... a ze bych u toho chodila do prace... no nevim). Ale od 3 mesicu to zacalo: zjisteni refluxu, svalove hypotonie, alergie, coz znamena doted nekolikrat mesicne jezdit po doktorech, rehabilitacich, kontrolach, odberech, doma cviceni Vojtovky, zvlastni stravovaci rezim atd. A pritom je to zdrave a dobre prospivajici mimco.
Take nejsme ve svem, ale i tak vazne bych maleho nenechala a nesla do prace ted. Ver mi, nezalezi na tom, zda vase dite bude mit svuj pokojicek v 5ti nebo v 6ti letech, ale je dulezite, zda bude mit u sebe maminku v tom roce zivota, kdyz ji nejvice potrebuje. Vazne nepotrebuje tolik ani tatu, ani babicku, nepotrebuje dohled a nekoho, aby mu jen dal napit mlicka a prebalil. Take jsem si to myslela, ale nakonec vidim, ze maly potrebuje prave svoji maminku pro svuj spravny psychicky a emocionalni vyvoj.

romana29
5. led 2010

Pokud se opravdu rozhodneš hned po šestinedělí pracovat, tak klobouk dolů!
Pro mě by bylo nemyslitelný chodit do práce teď a to máme dva a půl roku. Malý se mi zdá tak malý a neumím si představit být celý den bez něj a vidět ho třeba od čtyř do sedmi, pak ho dát spát a ráno to samý a tak pořád dokola...

fender
5. led 2010

ahojky!
na MD není omezení výdělku, ale pokud jste zaměstnané a neděláte na sebe, tak nelze pracovat u stejného zaměstnavatele, od kterého vám jde mateřská, pak byste ní přišly. u jiného pracoat můžete v pohodě. je to jako s jinou nemocenskou. u rodičáku už to jde i u stejného zaměstnavatele. jinak já pracovala až do porodu, pak měla cca 3 týdny pauzu a pak začala pracovat znovu. ale z domu a s nohama na stole.¨jinak naprosto souhlasím s holkama - zaáleží na kondici maminy po porodu a taky na dítěti, malej je hodný takže v pohodě.

lindaamiuska
6. led 2010

Ahoj Hollky,
potrebuju take poradit!.
Byla jsem celych 6 mesicu na materske a rozhodla jsem se vratit do prace. Delam asistentku a jeste do toho studuju na Vejsce v Kodani. Problem je, ze maly se zacly prorezavat zoubky a v noci absolutne nespi. Knuci, vrti se, krouti , ale pri tom vsem ma zavreny oci.. ja z toho nemuzu spat a proto ji vzdycky jdu, otocim ji bud na brisko a kdyz po hodce zse vydava zvuky tak ji dam na zada (tuhle polohu absolutne nesnasi)...jenze tim to odnasim ja a manzel...ten je celej paf taky. Abych s ni mohla travit cely odpoledne, musim stavat v 6.45 😖 byt v praci v 7.30 a doma jsem uz v 15.40..tim jak ji rostou zoubky prosi cely den a kdyz se vratim z prace tak si chce hrat.. jdu si sni hrat, manzel se vrati z prace, uvari. ja mezitim uklizim.. a pak to samy. vecer si chci jit lehnout a ona zacne knourat, vrcet a nevim co vsechno.nevim co dal. nastoupila jsem v pondeli a uz mam tolik prace, ze kdybych jim ted rekla, ze jdu na rodicak, tak nevim co mi na to reknoui, jestli me nahodou nevykopnou ci co.. jinak s mym spankem. nespim uz temer dva mesice..porad si v hlave rikam vety typu:" uz budu spat:" at uz sakra usnu" ale vubec nic. vetsinou usnu na 5. a stavam ted od pondelka v tech 6.45.. jsem psychicky out a nevim, jestli si nemam nechat predepsat prasky na spani (porad castecne kojim), nebo nejaky homeopatika, ale uz fakt potrebuju spanek. Prosim o radu co dal delat jinak se zhroutim. ☹ . diky moc!!!
ps.jeste k tomu jedu na zkousky do danska 25.,26.,27.leden a 15.1 se mame stehovat do vetsiho!!!

rimmel
6. led 2010

nuz linda, priority..na tie sa sustred a ostatne pocka, pekne popremyslaj nad vsetkym 😔 rozhodla si sa mat dieta, tak sa podla toho aj spravaj a dieta vychovavaj, praca pocka a co sa skoly tyka, no neviem, takto ked je dieta male, na jeho ukor, neviem preco si si to takto zariadila a teraz za to platis ty, manzel i dieta.

kefin
6. led 2010

opravdu záleží na miminku, sestra ještě studovala, když se jí malá narodila, ale zvládli to s manžou skvěle, protože malá byla fakt hodný mimi. to já si to představit nedokázala, malá v kednom kuse brobrečela 3 měsíce, a taky by mi to bylo líto ji nechat samotnou, když ony tak rychle vyrostou a ted nás potřebují nejvíc 🙂

janeyzelvicka
6. led 2010

Já bych byla se soudy, že vše jde na úkor miminka, opatrná. Jestli si myslíte, že maminky, které studujou nebo pracujou sedí doma, čučí do notebooku a dítě řve jak na lesy, protože se mu nikdo nevěnuje, případě demoluje dům, tak jste zřejmě na omylu.
Malá se mi narodila, když jsem byla na výšce, mezi prvákem a druhákem. Jako miminko byla hodně spinkací, takže nic nebránilo věnovat se studiu. Když už spinkala méně, nezbývalo, než věnovat se škole MÍSTO mého volného času. Nejde to tak, že ji ráno někam posadím, vezmu si skripta nebo nějakou práci a víc mě dítě nezajímá. Když je vzhůru, věnuju se jí, když spí nebo jde třeba na procházku s manželem, nebo si s ní on hraje, věnuju se škole. Některé maminky o volnu chodí na aerobik, kosmetiku atd., nebo se třeba věnují svým koníčkům, nebo sedí na internetu, no a jiné o volnu šprtají nebo pracují. Nechápu, co je na tom tak odsouzeníhodného.
Případně když jsem měla nějaký úkol jako vychytat stylistický chyby v článku, mrkla jsem na to když se malá zabavila nějakou hračkou. Když za mnou přiběhla, šla jsem od toho. Pokud by takto nějaká maminka dělala účetnictví (pokud to teda jde, já nevím 😀), překlad nebo kdovíco, taky není problém.
Ano, nemám prakticky volný čas, ale takhle jsem si to vybrala.

vojtisek2007
6. led 2010

taky si myslím že to jde 🙂 vlastně to vím - jsem účetní,pracuju nepřetržitě pořád, těhotná,po porodu,po šetinedělí...prostě furt - nemůžu říct klientům - tehle měsíc vám neudělám pro vaše zaměstnance výplaty, protože jsem porodila....je fakt, že je to záhul, ale kdybych skončila, horko těžko bych se za ty tři čtyři roky vracela....pracuju, když děti spí (po obědě) nebo večer, místo telky a večerního polehávání na gauči....naprosto souhlasím s janeyzelvickou 🙂

micha3
6. led 2010

Ahoj, já jsem nastoupila po 5tém měsíci na pol. úvazek. Dřív bych to s malým nevzládla, plakal denně 10 hodin 😝 teď už je to lepší, tatínek si s ním poradí.
Myslím, že to záleží na tom jaké má miminko povahu a jestli se na to mamča cítí. Já bohužel nemám práci z domova, musím dojíždět. Ale chodím tam ráda, člověk si odpočine🙂

dadunka
6. led 2010

Janičko,jak píší některé holky, záleží na miminku, moje je velmi hodné (si teda myslím podle toho co říkají ostatní o svých dětech). Takže jsem hned po 6tin. začala pracovat takové malé práce na DPP z domova, po večerech, něco málo i přes den, když spal a jsem spokojená. Jsem ráda i za tu změnu, trochu jsem se i doma nudila.
Z toho taky vyplývá, že záleží na tom, jak kdo byl zvyklý a aktivní před porodem, já jsem takovej hyperaktiv.
Občas jedu s malým i na poradu, na konference. Moje kolegyně to tak taky dělala, takže už se tam nikdo nediví.
Jinak k MD si můžeš přivydělávat, ale ne u toho zaměstnavatele od kterého se ti počítá mateřská.
U RD je to už jedno.
Jo a k tomu školu mám taky.
Miminko netrpí, dokážu si to zorganizovat tak,abych to dělala, když ho má někdo jiný nebo spí. Já jsem spokojená a myslím, že on to ze mě vycítí, než kdybych byla znuděná a zpruzená a otrávená.
Prostě počkej po porodu a uvidíš. 😉

kubaka
6. led 2010

2 hodiny denně vůbec nevadí - naopak je to relax a něco si vyděláš - jak píše kolegyně nahoře. Optimální a ideální řešení, někdo povozí venku, nebo pobude na dětském hřišti s mrňousem.

Dělat 6 hodiny po šestinedělí je ale nepředstavitelné. V noci se nevyspíš (obvykle) a nakonec ti bude líto to maličké dát někomu na hlídání. Když ho ještě nemáš, těžko ti budeme radit. S každým mateřské pudy a láska udělá různé a jiné kotrmelce. třeba se ti bude chtít láskou brečet, jakmile se na něj podíváš ještě ve 3 měsících a později se ho nebudeš moci nabažit, jak jsou roztomilí a jak nás dychtivě "žerou".
Víš, děti jsou něco, co se nedá ošidit. Všechno ostatní se ošidit dá, není to tak důležité. Ale děti ne. Je to jediné pouto, se kterým budeš svázaná celý život.
Já bych do toho po šestinedělí nešla - už ze zkušenosti, co péče o mimi obnáší. Jak je člvoěk grogy. Navíc považuji kojení za normální.
Na druhou stranu jsem si v Mariánkově 1 roce doma zařídila takovou živnost, takže podnikám z domova, docela vydělávám a přitom jsem s ním, kdykoliv se může přijít pomazlit. Práci si rozvrhnu, dělám kdy potřebuju - tak to jde. Od dvou let věku je pracovat na půl úvazku už úplně brnkačka. Ale od kojence se velmi těžko, ne-li nedá, odejít na několik hodin. Zvlášť když je to náročná práce. Energie prostě bude chybět.

tak, teď se v tom vyznej ... 😀

mrazulka
6. led 2010

Souhlasím s tím, že odejít od mimi je těžké, ale také chápu, že holky začínají po pár měsících pracovat. Po šestinedělíí - to bych asi nedala. Byla jsem tím vším dost pohlcena a na nic jiného mi v mozku nezbývala kapacita 🙂) Ostatně pohlcena jsem stále 🙂 Mateřství mě opravdu naplňuje, nicméně náš malý bude mít za pár dnů 7. měsíců a teď už by se v klidku doma pracovat dalo. Resp. pracovat se dá. Jsem účetní, dělám i nějaké účetnictví mimo svého zaměstnavatele. Do práce se ale stavuji docela často, abych se udržela v obraze, v kontaktu s lidma, chodím na firemní akce, školení.. Je to příjemné zpřestření od mateřských povinností. Navíc, občas po mě chtějí i nějaké pracovní věci, tak se cítím užitečná a potřebná i na jiném poli než na tom mateřském. Nicméně, myslím, že bychom si měly uvědomit, jaký máme my ženy v ČR luxus, že můžeme být na rodičáku tak dlouho. Moje polská kolegyně rodila měsíc přede mnou, jejich mateřská čítá 20. týdnů a nashledanou, žádný rodičovský příspěvek.. Pak, ať tě živí manžel nebo jdi do práce a zaplať si chůvu, protože většinu jestliček zrušili.. A tak se od ledna vrátila zpátky do práce, protože jí nic jiného nezbývalo. Takže - dělejme to, na co se cítíme, a abychom se my i naše miminka cítily šťastně a spokojeně 🙂

sicinka
7. led 2010

Ahojky, já se také chystám od unora do práce brala bych i leden, ale odsunulo se mi hlídání. Me vsichni presvedcovali ze se u me projevi hormony a mimi neopustím atd... Upřímne se chystám si na ty 4 hodiny odpocinout, donutit se puzivat zase mozek. Treba pro me je ten denni stereotyp nakojit hrat si uspat uklid opravdu ubijejici. Na druhou stranu jsem se rozhodla ze pokud budu vydelavat tak nemam vplanu doma uklizet zehlit na tohle si najmu exerni silu 🙂 takze zase budu mit na prcka vice casu. Popravde nejvice me od prace odrazovali reakce okoli a dost casto jejich odsouzeni. Nicmene uz jsem se s tim srovnala, prcek ty 4 hodky beze me prezije, takze hurra do prace. Preji at se podari tak jak budes chtit.

rimmel
7. led 2010

zeny co si potrebuju od mimi odpocinut nemali co mimi mat 😕

sicinka
7. led 2010

Promin Rimmel ale pokud chces argumentovat utocne tak to nikomu nepomuze - samozrejme jsem mohla volit jiné slovo nez odpocinout, ale o tom to snad neni... Z vetisny diskuzi mam pocit ze jsi ta nejlepsi matka, ktera koji 10 x za noc, s mimi je zjevne porad atd..(z tech diskuzi mam pocit ze se to vsem ostatnim snazis dokazat, jak jsou horsi nez ty). Já si treba nemslím, že to je idealni postup, ale nebudu te hned napadat a odsuzovat. Je to tvoje rozhodnuti. Myslim si ze maminka ma jit do prace kdy ji to, vyhovuje citi se na to. Lepsi nez pak vsem vypravet, jak se obetovala detem. Jinak si myslim ze dopredu to fakt rict nejde ja mela mimi v pohode hodne, ale po sestinedeli bych do prace nesla, jeste to bylo vsechno moc nove. Ted uz se na to citim, zamestnavatel mi vysel vstric 🙂

jasmia
7. led 2010

Rimmel nesouhlasím s tebou, svoje děti miluju a moc jsem jich chtěla, ale občas si od nich musím odpočinout, jdu na kafe s kamarádkou, k holiči atd., to mě nedělá špatnou matkou.

rimmel
7. led 2010

jasmia ty mas tri deti a to je jasne ze potrebujes odpocinok, ale jedno dieta? 6mesacne? 😕 ale to je moj nazor, viem ze vela ludi bude mat iny no to nevadi 😵

sicinka to ze mas taky pocit zo mna mi lichoti.
neodsudzujem ta iba som vyjadrila vseobecny nazor. ja necitim ze sa obetuvam, so synom milujem kazdu minutku.

janeyzelvicka
7. led 2010

Rimmel všeobecný názor?

sicinka
7. led 2010

Rimmel presne tyto nazory me ze zacatku hrozne mrzely a byl to jeden z duvodu proc jsem to porad zvazovala. Ja si totiz nepotrebuji odpocinout fyzicky (a to muze potebovat i mamca jednoho detatka), ale hlavne zacit zase zapojovat hlavu. Moje mimi je opravdu hodne a pri peci o nej mi zbyva spousta casu i sil 🙂 asi se mi to pri dalsim vymsti a budu rada ze se doplouzim do postele. Ale ajk jsem psala ja uz si to pred sebou obhajila to je pro me dulezite 🙂 a maminkam , ktere se vydaji cestou prace preji at se jim povede vse skloubit k jejich spokojenosti.

jasmia
7. led 2010

Rimmel já si potřebovala odpočinout i u první dcery a u té zvlášť, teď už jsem zvyklá, ale u ní bylo všechno nové a já měla pocit, že na mě doma vše padá. Takže jsem na dvě, tři hoďky " vypadla " a domů přišla jako spokojená matka. Do práce bych sice nešla, ale nebudu nikoho odsuzovat, že do ní chce.

sicinka
7. led 2010

Vseobecny nazor Rimmel 🙂 i kdyz v cechach dost casty. Mame pribuzne v USA a ti me povazuji div ne za flakace 🙂 tam nastupuji maminky bezne po sestinedeli do prace a ne na par hodin, ale pekne na plny uvazek. Jiny kraj jiny mrav jak se rika 🙂

berynka
7. led 2010

sicinka, já chápu tvoje pocity, že si "potřebuješ odpočinout" 😉 , ona ta změna činností je dobrá k tomu, že pak budeš na malého víc naladěná a schopnější se mu s větším nasazením věnovat a zabavit ho, než mamči, které jsou s dítětem 24 hodin denně 365 dní v týdnu.
Ale fakt se připrav na to, že Davídek si vaše společné chvíle bude chtít daleko víc vynahradit a bude vyžadovat tvojí pozornost ve větší míře, než děti těch, které jsou s nimi "pořád".

Třeba moje kamarádka má dvouletého chlapečka a na podzim se jí naskytla možnost víkendových brigád. Ještě částečně kojí, ale to není problém, malej je doma s taťkou a na prso si ani nevzpomene. Jenže problém nastává v pondělí, kdy v podstatě až do úterká tráví u mamčina prsa 😅 .

berynka
7. led 2010

365 dní v týdnu opr. v roce 😉

beata.n
7. led 2010

Rimmel tohle určo není všeobecný názor 😅 😕 já mám taky hodný dítě,ale i tak občas potřebuju vypnout z toho stereotypu,tak nám jednou měsíčně malého hlídá přítelovo maminka a nemám z toho pocit,že by malej byl o něco ochuzený-ba naopak 😝 jsme spokojený všichni.a nemyslím jsi,že jsem kvůli tomu špatná matka,nebo že bych snad proto neměla mít dítě 😲 😝 po šestinedělí si to ale neumím představit,zdá se mi to moc brzo,ale potom??proč ne??taky jsem jezdívala pracovat nárazově když malému bylo 6.měsíců protože přítel přišel o práci a dlouho nemohl nic najít,tak sem jezdila na brigády na několik hodin.je pravda,že myšlenkama jsem byla stále u něj,i mi bylo smutno,ale jinak to v tu chvíli nešlo,ale nakonec sme to všichni zvládli a nemám pocit,že by malý o něco přišel,právě naopak trávil chvíle sám i s tátou a myslím,že oboum jim to prospělo 😉

sicinka
7. led 2010

Já samozrejme nevim jak to budu snaset, ale trenovali jsme, maleho mi vozi 2x tydne dedecek vzdy na tri hodky kvuli kojeni a to vis ze se na nej tesim 🙂 Jelikoz jsem byla dost vytizena i do ted (stavime dum, obcasna prace) tak tusim do ceho jdu. Zase si rikam ze mi odpadne ten uklid domacnosti, což me naladi jeste lepe, takze se toho nebojim 🙂 Ale napisu za mesic za dva, jak to dopadlo. ale zpět k tematu myslim, že jsem dost akcni, ale po sestinedeli bych to nedala 🙂

rimmel
7. led 2010

jasmia ano ale podla mna je rozdiel si raz za cas ist oddychnut alebo co, zmenit stereotyp a robit to denne na ukor dietata..ale uz koncim aj tak to nikam nespeje a len tym urazim niekoho koho ozaj nemam v umyslu urazit...

a to ze v inychkrajinach chodia do prace tak skoro je ich problem, tak to aj vyzera potom.

sicinka
7. led 2010

Jen jeste k tematu prijde mi lepsi pracovat na ty tri, ctyri hodiny denne, práve kvuli tomu že se dá bez problémů kojit a mimi o Vás (a vy o nej) na tak dlouhou dobu neprijde. Zvazovala jsem variatu si to "odbít" ve dvou dnech, ale tu bych nezvládla. Ještě pro maminky, které to třeba řeší řekla jsem si, že v tomto řežimu poloviny úvazku bych chtěla vydržet další 3-5 let, proste do dalšího prcka. Nejak si zase neumim predstavit byt s prckem porad a pak ho dat rovnou do skolky na porad. Takže my tato varinta prijde pro me jako lepsi.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru