Kdy je možné začít aktivně sportovat po porodu?

gwennie
9. črc 2013

Ahojte, kdy je možné začít po porodu zase aktivně sportovat? Nemyslím teď takové to domácí posilováníčko, ale normálně běh, kolečkové brusle... Stačí šestinedělí, anebo je třeba čekat déle? Mám trochu strach 1)kvůli šití po nástřihu, a 2)kvůli břišním svalům, které se prý dlouho po porodu ještě nazacelí.... Děkuji 😉

blahova_andrea
9. črc 2013

kvůli šití bych se nebála a myslím, že je tohle i dost individuální. rozhodně bych se řídila vlastními pocity, tělo své možnosti docela dobře naznačuje a pokud si nejsi jistá, poraď se s lékařem. po šestinedělí jdeš stejně na prohlídku, tak se ho zeptej, jak jsi na tom, jestli už je děloha zavinutá správně a co to bříško apod. a on ti jistě poradí na míru 😉 všeobecně vím, že by se delší dobu po porodu nemělo moc skákat kvůli vyhřeznutí dělohy, protože ty svaly je třeba pořádně zpevnit a taky to bříško je jak u koho a jak který sport. brusle by podle mě problém být nemusely. spíš tě obdivuju, že máš na to myšlenky a energii zatím sice jen hypotetickou, ale i tak...když si vzpomenu na sebe ... 😀

gwennie
autor
9. črc 2013

@blahova_andrea Myšlenky mám proto, že mi vždycky běh pomáhal na psychiku, a ta tedka dostava teda celkem záhul právě... Ale pravda je, že gynekolog by mi mohl říct nejlíp, podle ultrazvuku a tak... díky 🙂

blahova_andrea
9. črc 2013

@gwennie to je fakt. každá mamča potřebuje něco, co jí na tu psychiku pomůže a pokud je to u tebe zrovna běh. možná by šlo začít rychlochůzí, zvolit měkčí terén. odbornice přes sport teda nejsem 😀 ale kdo jiný než lékař ti poradí nejlíp 😉 a náhradní alternativu místo běhu nemáš, kdyby náhodou?

ebsian
9. črc 2013

Ano, já začla 2 měsíce po porodu a také jsem byla dost šitá..Rovnou kruhový trénink v posilovně a další cvičení na přímé břišní svaly atd..Ono to šlo, ale dle svých pocitů se řídit a nepřepínat se. 😉
Gynekolog mi cvičení ještě na další měsíce nedoporučil, ale já jednala podle toho, jak jsem se cítila. Doktorka mi jen řekla, že mám chodit svižnou chůzí s kočárkem a vykašlat se na nějaké pořádné fitness. 😉

blahova_andrea
9. črc 2013

@ebsian já zkoušela začít cvičit až když byl prckovi skoro rok. ale to spíš, že jsem lenora a ne sportovec 😀 každopádně to nedopadlo, protože jsem neměla hlídání a doma s ním to fakt nešlo ☹ teď to zkouším trošku znovu, když poo spí, ale to mi taky dlouho nevydrží. mě to posilování doma moc neba ☹

gwennie
autor
9. črc 2013

@ebsian Já mám strach hl.o ty břišní svaly - ted je tam takova dira, tak at mi nezustane nebo se jeste neroztahne...

blahova_andrea
9. črc 2013

@gwennie to já ani nevím jestli jsem tam měla nebo mám do teď díru. přes ten vyvalenej špek ani nic nenahmatám jako laik

gwennie
autor
9. črc 2013

@blahova_andrea Aha, no to ja nabrala v tehu jen 5kg a jsem jinak hubena, takze nahmatam uplne presne 🙂

ebsian
9. črc 2013

@blahova_andrea Já cvičím i doma, ale jendoznačně jsem toužila po tom pořádném kruhovém tréninku v posilovně a hned po porodu za ty 2 měsíce to už šlo se vrátit. Doporučuji v případě hlídání fakt přímo jít do fitka, kolektivní posilování v rytmu hudby mě nakopne vždy víc, než když cvičím doma, tam to zkrátím, jak to nejvíc jde a dělám jen to nutné..Měla jsem štěstí, že jsem se cítila dobře, i když to šití hráze se hojilo fakt minimálně ty 2 měsíce. Břichu to cvičení naštěstí neublížilo. Na psychiku mi to hrozně pomohlo.

@gwennie Tak hlavně začít opatrně, na to břicho se doporučuje vážně až pozděj, než za ty 2 měsíce..Ten běh by byl zřejmě reálnější, jde o to, jestli kojíte? Při kojení by mi prsa během upadla, jak byla mega těžká a nalitá pořád..Navíc já třeba vážím víc a tak běh pro mě není vhodný..Ale úplně vás chápu, že vám to dělalo moc dobře i na psychiku. Volila bych i ty brusle, ale já mám z bruslí respekt, bojím se pádu. 😅

Tak jsem u toho svého fitness cvičení a jsme za to ráda, to mi vyhovuje. 🙂

gwennie
autor
9. črc 2013

@blahova_andrea je to tam, jak je takova ta tehotenska ryha na brise, priblizne....

ebsian
9. črc 2013

@blahova_andrea Taky tak, přes špeky to nebylo až tak cítit 😀 Obvod pasu po těhu zůstal 88cm 😅 A váha téměř 90kilo. Naštěstí rok předtím jsem pod těmi špeky měla už pevné svaly, chodila jsem na kruháč pravidelně a cvičila jak blázen i doma a taky taneční podložka denně hodinu..Takže kdyby odpadly ty poslední pláty špeku, celkem super postava 😀 A zas bude.

elastiq
9. črc 2013

Myslím, že to na sobě poznáš, tvé tělo ti samo řekne co zvládneš nebo ne. Já to tak měla, dělala jsem jen to, co jsem zvládla a co mi nebylo nepříjemné a nebolelo mě..já chodila na spinning a zumbu..

blahova_andrea
9. črc 2013

@gwennie jen 5kg? teda ty se máš. já byla taky hubená, ale kde je tomu konec. rodila jsem o měsíc dřív a měla jsem navrch 18kg ☹

blahova_andrea
9. črc 2013

@ebsian tak já na fitko nemám ani hlídání ani peníze. konkrétně fitko mě tedy nikdy ani nebavilo. já jsem byla spíš na ty tanečnější pohyby, plavání, brusle apod.

gwennie
autor
9. črc 2013

no fitko je pro me osobne taky nuda...taky radis plavani, behani, brusle..
@blahova_andrea no prave myslim, ze jsem se v tom tehu zbytecne hlidala, ted mam 43kg na 167 cm, jsou to 3 tydny po porodu, a docela mi chybi energie... ☹

radka8888
9. črc 2013

@gwennie to mas BMI 15,35 coz je vyrazna podvaha....

blahova_andrea
9. črc 2013

@gwennie no to se nedivím, to bacha i kvůli kojení 😉 ze mě je teď pořádný krev a mlíko 😀

radka8888
9. črc 2013

@blahova_andrea me docela bavi chodit s kocarkem vytycim trasu a jdu pres hory pres doly 🙂

gwennie
autor
9. črc 2013

@radka8888 no nemam uplně terenni kocarek, tezko rict, co snese 🙂

blahova_andrea
9. črc 2013

@radka8888 to je fajn aktivita. to jsem dělávala taky a dělávám. ale nemám kočárkové dítě. nebavilo ho to v něm ani jako mimčo, takže to spíš byly rychlo prochajdy, že jsem se sice zapotila a nadřela, ale nesmělo to být na moc dlouho 😀 teď je to ještě větší potíž, teď se nadřu pořádně a bez pauzy. buď valím pořádně dokud je v kočárku a nebo se naběhám a natahám, když ho z něj vypustím 😀 to ale nepomáhá. na postavě to vůbec není vidět. se vším jsem srovnaná, ale to vyvalený břicho mi prostě vadí i zavazí a to samo ani chůzí nespadne☹

blahova_andrea
9. črc 2013

@gwennie nevím teda co máš, ale kočárky toho snesou fakt hodně. já neměla terénní ani první ani druhý a nic nám nikdy nebylo překážkou. spíš ty se o to víc nadřeš, což je vlastně dobře 😉

radka8888
9. črc 2013

@blahova_andrea vyhoda naseho levneho a strasne tezkeho kocarku je, ze clovek pri chuzi dre jako kun, kdyz ho taham vsude 🙂 je to kombinace aerobniho behu se statickym prenes me pres kde co🙂))))

gwennie
autor
9. črc 2013
blahova_andrea
9. črc 2013

@gwennie před ním jsem měla kopii tvého rebela od bebe beni 4runner a opravdu všichni zírali kam všude jsme se vypravili a co vše jsme spolu zdolali. myslím, že je to víc o odvaze maminky a její připravenosti posilovat v případě nutnosti ruce 😉

blahova_andrea
9. črc 2013

@radka8888 ty máš nějaký ten klasický starší typ? to měla kamarádka. bylo to jak řídit venkem tank 😀 jsem ho vezla asi 3x a dušovala jsem se, že s ničím takovým celý rok rozhodně jezdit nebudu 😀

radka8888
9. črc 2013

@blahova_andrea ja ani nevim, jaky je to typ...mama rekla, ze nebude vencit pokud nebude mit kocarek co sedi dite proti smeru jizdy, pak jsem videla v lutzu naky super vyprodej...ani nevim co to je za znacku, ale ma tak 25 kilo plus dite...jako nevim, ale ja a to nejsem zadnej drobek ho uzvednu s velkym sebezaprenim a s nakupem nejdriv vybalim dite, pak nakup a pak ho vynesu tech 5 schodu co mame doma 🙂

blahova_andrea
9. črc 2013

@radka8888 tak to musí být pořádnej tank 😀 já teda preference dalších lidí neřešila. jezdím já. když někdo povozí pár metrů, tak je to u každýho (včetně otce) max. 3x do roka

roxinka111
10. črc 2013

@gwennie ahoj na to pozor, je je tam díra, tak to může být diastáze a pak je potřeba cvičit nejprve šikmé břišní svaly, aby se ty přímé sesunuly k sobě a pak teprve je cvičit. Když začneš bezhlavě cvičit přímé břišní, tak se díra ještě roztahne a můžeš akorát tak šetřit na plastiku břicha, kde ti ty svaly sešijou k sobě či co s tím dělají. Mrkni na net, je tam toho spousta, včetně rad jak poznat diastázi... držím palec

gwennie
autor
11. črc 2013

@roxinka111 Právě jsem o tom slyšela... A ona se ta díra časem nezacelí sama? Myslím i kdybych necvičila vůbec?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru