Kefalhematom. Jak vzniká?

achalteke
30. zář 2009

Ahoj, zakládám toto téma, protože jsem nikde na netu nenašla žádné velké informace o těchto poporodních hematomech. Zajímá mě třeba jak vznikají. Náš chlapeček má hematomy hned dva a věříme že se opravdu časem vstřebají (viz fotky). Máte s tím některá zkušenosti? Jak dlouho se vám "ztráceli"?

marzim
30. zář 2009

Ahoj,
mě se Daník narodil 30.8.09 také s Kefalhematomem, ale do dvou dnů už to nebylo skoro poznat....viz foto. Neboj, určitě se to ztratí brzy. 🙂

beruska2x
30. zář 2009

nas malej to mel taky jak narazil hlavickou na moji panev, je to vlastne modrina, vetsina deti pak ma poporodni zloutenku, protoze to telicko jeste nedokaze tak vstrebat, my ho meli malej ale docela dlouho, tak do 7 - 8tydnu urcite.. nic to neni a pak to zmizelo skoro ze dne na den 😉

urbi
30. zář 2009

náš malej ho měl taky, jen nás to dost vyděsilo, protože se mu vylil až asi 10. den po porodu..... zmizel mu tak do tří týdnů, jen mi řekli, že je důležité sledovat, jestli mu to netvrdne, to se někdy stane a to se pak musí chir. odstranit - nedávno tu bylo album jednoho bobíška s ovázanou hlavičkou 🙂, nám to sledovala doktorka.
a vzníkají jak píše beruska tím "deformováním" hlavičky během porodu - je to modřina, sražená krev... předpokládám, že UTZ hlavičky mu dělali 😉

dajdda
30. zář 2009

Ahoj,my měli také kefalhematom na právé straně.tak asi takovej jako vy.V nemocnici nám to hlídali jezdili jsme na UTZ.A teď už to je malý,ani to není vidět jen když si přejedeš po hlavičce,tak to ucítíš.Teď jsme akorát hlídaný na neurologii.

petulka12
30. zář 2009

ACHALTEKE malej měl docela velký kefalhematom na levé straně, když sme přišli z porodnice tak se mi zdálo že se ještě víc zvětšuje, měl ho do 3 týdnů a pak se najednou do tří dnů vstřebal

alti
30. zář 2009

Ahoj achalteke,
vůbec si z toho nic nedělej je spousta dětí co se s kefalkem narodí a vzniká právě průchodem hlavičky porodními cestami. Já při prvním porodu rodila už 8 hod. a už nemohla tlačit, tak mi doktor skákal na břicho a tlačil mimi za mě. Dcerka se narodila s jedním kefalhematomem, ale ten byl jako druhá hlava. Žloutenka s tím vůbec nesouvisí (syn měl žloutenku a neměl kefalhemat.) Vstřebávájí se podle toho jak jsou velké. Já jsem na dcerce pozorovala nerovnost hlavičky ještě do tří měsíců. Sledováni jsme nikde nebyli jen pediatrička při poradně prohmatala hlavičku a toť vše. Ono se s tím nic dělat nedá, chce to čas, tělíčko si s tím poradí. Jediné co jsem ještě pozorovala u dcerky, že si tam občas ručičkou jakoby hmatala (asi jí to svědilo). Prospívala krásně a už od 10 měsíců chodila, dnes je už velká slečna a je moc šikovná chodí na gymnázium a jsem na ni pyšná. 😵

achalteke
autor
1. říj 2009

Holky děkuju, to moc ráda slyším, že se to vašim dětem tak pěkně vstřebalo. Ano, na UTZ hlavičky byl, mě jen děsí to jak jsou ty hematomy velké. Na druhou stranu máme pocit, že ten jeden už pomaličku mizí. Doktorka ho sleduje i mu to ohmatávala, tak snad se to opravdu vstřebá, taky se kolikrát za to chytá a mám pocit, že ho to svědí nebo tak...
Porod jsem měla dlouhý a poměrně těžký, žloutence jsme ušli, ale je fakt že ho kvůli těm hematomům více sledovali..

dajdda
1. říj 2009

ještě jsem si vzpomněla,že nám doporučili homeopatika Arnika montana,ale nevím jestli to pomohlo ke vstřebání,ale asi trochu jo.Zkus se na to zeptat doktora.

peff
2. říj 2009

I já se přidám se svou troškou do mlýna. Dcera měla také po narození na hlavě kefalhematom asi jako vejce, prý právě tím, že rychle klesla před porodem a uhodila se o kosti. A manžel, když přišel pod okna porodnice ( rok 1987-totalita ) byla ve 2.patře, všiml si toho a já na něj dolů křičela...že ve mně upadla.... špatně slyšel a než jsme přijely z porodky domů, všude naprosto vážně vyprávěl, že mi holka upadla 😉 .No musím říct, že následky to nezanechalo žádné, studuje 3.rokem vysokou školu, tak třeba to spíš bylo ku prospěchu 😀

nahada82
31. led 2010

Ahojte, doufám, že vašim bobíškům kefalhematomy zmizeli. My jsme bohužel to štěstí neměli a nikdo nám neřekl, že máme hlídat, aby to neztvrdlo, takže jsme ho v červenci byli odstraňovat.
Takže pro všechny, které sem mkrnete, hlídejte si, ať mimčům kefalhematomy neztvrdnou (zjistíte to lehce pohmatem, hlavně žádné velké mačkání 🙂 ) ať si ušetříte zbytečné nervy v nemocnici. Naštěstí vše dopadlo dobře, ale operace se dělá v narkóze, pak den na JIP, takže nervy to byli.....

dont_speak
1. únor 2010

Tak my měli divnou pediatričku, protože jsem jí na kefalhematom a jeho tvrdnutí upozorňovala a řekla, že to má malej v pořádku 😨 Že se mu prý věkem ztratí.

maznacik1
3. říj 2014

Môj syn má už zatvrdnutý kefalhematon po 14 dňoch. Teraz po mesiaci má ho ešte väčší. Každý ho len ľutuje, nič s ním nerobia. Nemal to v prepúšťacej správe. Vy ste to mali zapísan? Ďakejem

evullka92
22. led 2015

moj synček má tiež kefalhematom a už má 5. mesiacov a stále ho má, nikto sa mi nechce k tomu vyjadriť, že čakajte :(

evullka92
22. led 2015

@maznacik1 nie nemali sme to v správe ani my

petrusew
22. led 2015

Malá měla kefalhematom. V nemocnici strašili odsátím na neurochirurgii, naštěstí naše mudr. má rozum, a nechala to na přírodě. Malé se vstřebal cca do tří měsíců a to ho měla opravdu velký. Je ale fakt, že netvrdnul, prostě se postupně ztrácel. V porodnici mi vysvětlili, že je to tím, jak malá nakonec spěchala ven a nebyla dorotovaná tak, jak měla.

nyna87
15. srp 2015

@dajdda dobry den,syn ma taky tento hematom a byla nam doporucena arnica montana.Muzete mi prosim poradit jak ho uzivat?Davkovani a v muzu ho rozpoustet v odsatem mlece?Vubec si nevim rady :-/ vyzvedavala mi to mamca a lekarnice dala jen pribalovy letak a tam to samozrejme neni.Moc dekuji za odpoved

zlangham
17. pro 2015

@nahada82 Zdravím, je to už pár let zpět, ale mohu se zeptat na průběh operace a kde byl váš malý na operaci? Náš prcek 3m má také kefalhematom, který mu zkostnatěl/ztvrdnul ještě v 6ti nedělí. MUDr. nám řekl, že už s tím nic nelze dělat ☹ Díky moc za odpověď.

nahada82
17. pro 2015

@zlangham byli jsme v Brně v dětské nemocnici u Mudr. Brichtové, operace se musela dělat myslím max. do 3 měsíců, protože jak lebka roste, pak už to prý nebylo možné. V nemocnici jsme byli 4 dny, první den příjem, malému oholili hlavičku, vyšetřili, druhý den mu dali anestezii, udělali CT, šel na sál, poté na JIP, kde byl přes noc a druhý den ráno už jsem si mohla vzít na pokoj, tam jsme byli ještě 2 noci a jelo se domů. Jizvu má přes půlku hlavy. S odstupem času nevím, jestli bych do toho šla znovu, i když asi ano, protože ten kefalhematom byl opravdu velký ☹
@petrusew já jsem také vždycky pro nechat vše na přírodě, ale u druhé dcerky, která bohužel kefalhematom také měla, jsem to odsátí po předchozí zkušenosti hodně zvažovala. Naštěstí jsem zburcovala všechny v porodnici i mého pediatra a opravdu každý den kontrovala jestli netvrdne a do měsíce byl sám pryč 🙂 Ono je to těžko, u prvního mi úplně všichni říkali, to zmizí, s tím není potřeba nic dělat a dopadli jsme tak, jak jsme dopadli. U dcerky, když mi v porodnici řekli, že to zmizí, hned jsem je upozornila, jak jsme minule dopadli a byli jsme dohodnuti, že pokud by se neztrácel, tak bychom na tu punkci šly.

nahada82
17. pro 2015

@zlangham jen bych ještě dodala, že mne samozřejmě občas napadá, jestli ta operace byla nutná, třeba by se tím, jak roste hlava, více ztratil...Rozhodně pokud není opravdu velký, tak bych do operace nešla, přeci jen, je to operace, narkóza, může být velká ztráta krve, když si vzpomenu na ten pohled na malého na JIPce...brr. Tady foto jak velký ten kefal měl, někde jsem měla i foto, když měl oholenou hlavičku, to bylo vidět lépe, ale nemůžu ho najít ☹

zlangham
18. pro 2015

@nahada82 moc díky za odpověď. Já jsem rozhodnutá, že ho operovat nenechám. Nevím, jestli mě třeba v dospělosti za to nebude proklínat, ale operace se bojím ☹ Náš malý je vlasáč, tak si toho nikdo na první pohled ani nevšimne, ale velikostí je kefalek o trošku menší než u vašeho dítka. Je pravda, že jak mu roste hlavička, tak se to trochu ztrácí, už není tak vystouplý, ale kdyby byl dohola, tak by vidět rozhodně šel. Na předpis mu naše MUDr. předepsala homeopatika Calcarea fluorica 30ch, tak je to třeba i tím. Kdybych předem věděla, že mu může boulička zkostnatět, určitě bychom to kontrolovali a šli i na punkci nebo do Prahy na laser, ale bohužel nás nikdo neinformoval, MUDr.řekl, že je to běžné, prostě se to po porodu stává a do 6ti nedělí to samo zmizí, ale bohužel nezmizelo☹

bublinar
30. lis 2016

Zdravim,mam mesicni holcicku a cca pred teprve 14-ti dny se ji vzadu na hlavicce objevila boule,kterou tam pred tim nemela.Je mozne,ze se jedna o kefalohematom?Boule je pohybliva a podkozi jakoby naplnene tekutinou.Dekuji moc za odpoved.

nyna87
30. lis 2016

@bublinar ahojky, nám se udělal kefalhematom hned po porodu, jak jsem špatně tlačila a necestoval. Já bych šla k dr

zlangham
30. lis 2016

Taky bych sla k Dr., toto se mi zda moc pozde na kefalhematom. Ten by se mel objevit max.po par dnech po porodu. Presne to ale nevim, takze urcite k Dr.

rubaruba
8. bře 2017

@bublinar Ahoj ráda bych se tě zeptala, jak jste dopadli s bouličkou. Malému se také udělala obdobná cca 5 týdnů po porodu. Děkuji

doskaolg
17. dub 2017

Nám bohužel také zkostnatěl hned v šestinedělí. A to jsem dětskou doktorku upozorňovala na to že pomalu tvrdne. Prý to určitě zmizí. A už to máme 5 a půl měsíce a pořád tam je :( a nezdá se mi že by se zmenšoval :( zmizel někomu i později?

zuzineckah
17. dub 2017

syn taky měl, neměl lehkou cestu u porodu ... Měl hlavičku jak jednorožec, ale do 2 měsíců se vstřebal. Bral homeo, nevím ale už jaká, nepamatuji si. Jedinou komplikací byl zvýšený bilirubín, ale i to jsme zvládli 🙂 Dnes jsou mu 4 roky a hlavu má ukázkovou.

nyna87
18. dub 2017

@doskaolg Jakmile zkostnatel,tak nezmizi ☹ jedine,jak poroste hlavicka,tak se bude rotahovat "zmensovat" ale tohle uz se nevstreba.

shars
3. lis 2017

Ahoj, co si myslíte o cestování letadlem s kefal hematomem? Díky ...

zlangham
3. lis 2017

Pokud je jiz zkostnately,nevidim v cestování letadlem problem. Jestliže je ve fazi vstrebavani (dle Dr. do 6 tydnu, u syna bohuzel zkostnatel a tedy zustal doposud, ve 4 tydnu), je tedy mimi malinke, nejela bych nikam, pokud bych nemusela. At uz s nebo bez kefalhematomu. Nebo az po porade s lekarem.

shars
6. lis 2017

My máme momentálně 8 týdnů a hematom byl velký, ale vztřebává se a je už menší. Bohužel už je ale zkostnatělý. Chtěli bychom letět do zahraničí, když budou malému tři měsíce. Jde mi o to, pokud zkostnatělý hematom do té doby nezmizí, zda je to riziko do letadla. Kvůli přetlaku... Děkuju za odpověď.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru