Mám se zapsat na jazykový kurz končící v šestinedělí?

lamontana
30. led 2013

Ahoj holky,

jsem v 26tt (TP 10.5) a řeším dilema zda investovat do nelevného jazykového kurzu s britskou státní zkouškou na konci, která by dosti pomohla mé profesi.
Problém je v tom, že kurz končí v půlce června, tzn. že bych ho dokončovala v šestinedělí. A následně dělala zkoušku.

Kurz je pouze jeden den v týdnu 3 hodiny v kuse. Je to logisticky a hlavně fyzicky zvládnutelné?
Je možné jednou týdně od novorozence na 4 hodiny odjet?
Nebo je člověk v šestinedělí naprosto KO?
Díky za názor, neb šestinedělí je pro mne zatím jen pojem

😎

santron
30. led 2013

@lamontana podle mě to je dost nereálné..i když bys od novorozence na ty 4 hodiny byla schopná odjet( tzn.odstříkala mléko,což teda pro mě bylo v období šestineděli nepředstavitelné, člověk neví, co má dělat s miminkem,natož ještě rešit odstříkávání), tak ty hormony ti uplně zatemní mozek. NIkdy bych tomu nevěřila,ale já bych teda v tom období nebyla schopná ani vyluštit křízovku, natož se plně soustředit na zkoušku a to jich mám za sebou opravdu hodně.....( a tom jsem měla uplně bezproblemový porod a celkem klidné dítě. nikdy nevíš,jaké miminko se ti narodí, nehledě na značný spánkový deficit, na který si je potřeba navyknout)

kacikaci
30. led 2013

každá maminka prožívá šestinedělí jinak, některá může být celé šestinedělí mimo, tráví většinu času doma, řeší jen miminko a sebe..ale myslím, že jsou i takové maminky, které jsou schopny v rámci nějakých možností fungovat..
já byla už v šestinedělí ve škole na přednáškách a zvládla jsem to za pomoci rodiny dobře, bála jsem se, že se nebudu schopna na nic soustředit, apod.. ale naopak, byla jsem ráda, že jsem se dostala mezi lidi a tak jen neřešila poblázněné hormony, a kdesi cosi..jeslti bych dala v tu dobu nějakou zkoušku, to nevím, ale věřím, že když člověk chce, tak to jde (tedy pokud se nevyskytne nějaký vážnější fyzický problém, nebo laktační psychóza, nebo něco podobného)..
já osobně bych do toho šla s tím, že bych si zjistila a popřípadě se pokusila dohodnout s lidmi, co kurz pořádají, co se děje v případě, že je člověk v době zkoušek indisponován..
přeju, ať se rozhodneš správně podle sebe, podle svého nejlepšího pocitu.. 😉

vendullka
30. led 2013

@lamontana Pokud by to bylo možné, asi bych kur nechala na později. Zařídit se a odejít na 4h v tom ani nevidím takový problém, jako v tom, se něco biflovat na nějakou důležitou zkoušku. Může to pak být nepříznivé pro Tebe i pro miminko, když se budeš stresovat, že Ti to např. nejde do hlavy nebo že jsi nevyspalá a máš se učit a starat o mimi.

salomee
30. led 2013

@lamontana Já teda nevím... ale sama jsem plánovala kde co po porodu, nechávala na pozděj (byť jen takovou blbost, jako vyřízení občanky a nevím co)..ale pak jsem byla absolutně mimo... problémy s kojením, kolotoč v běžné péči o mimčo plus dokrmy a různé rozkojovací procedúry a taky jsem byla unavená, bolavá... ani pomyšlení na cokoliv. Nikdy nevíš, co se semele, jaké mimčo bude, třeba bude krásně spinkat tři čtyři hoďky po nakojení..a třeba ne. Pokud nechceš nastoupit kurz s tím, že ho třeba nebudeš moci v termínu dokončit, tak bych to (já) snad ani nezačínala... ale já už jsem taková. Pokud by tzv. "na chleba nebylo", tak myslím, že zvládnout se to NĚJAK asi dá.

llluckaaa
30. led 2013

@lamontana Ahoj, šestinedělí je u každého jiné a nemůžeš vědět dopředu, jaké bude u tebe. Já poslední zkoušku dělala 10 dní před porodem a jsem za to ráda. Neumím si představit, že bych se pak v šestinedělí měla soustředit na školu a při spánku 3 hodiny denně se ještě něco naučit 😒

lamontana
autor
30. led 2013

Děkuji oběma za rady, kurz si zapíšu a budu se s pomocí rodiny snažid odchodit, na zkoušku bych v případě nedostatku mozkových buněk posunula na další období. Jde mi i o to trocha změnit vzduch a zažívat i jiné prostředí než (prozatím) práce a domov.. a následně jen to druhé
🙂
Šlo mi i o zkušenosti "služebně" starších a moudřejších, jak moc vyřízená maminka v šestinedělí je?🙂 a s tím spojené soustředění a úbytek možkových buněk.. ale vidím to bude zřejmě hoodně individuální..

lamontana
autor
30. led 2013

jejda, to je tu rychlost🙂 než jsem stihla poděkovat, vidím další příspěvky..

garfie
30. led 2013

@lamontana Pokud je nelevný, nechala bych ho na později...ne že by se to nedalo zvládnout (pokud máš podporu rodiny), ale vždycky se může vyskytnout problém-já třeba měla první těhotenství naprosto bezproblémové-od samého začátku-a pak najednou se něco stalo, začala jsem předčasně rodit a skončila v polovině osmého měsíce v nemocnici a zbytek strávila v leže....u druhého to bylo podobné, nemluvě o únavě.....Ty kurzy se pravidelně opakují a myslím že než nastoupíš zpátky do práce, další určitě stihneš....

helulela
30. led 2013

Ahoj, jak sama píšeš, je to hodně individuální. Já bych u prvního syna v šestinedělí chodit na kurz a dělat zkoušku rozhodně nechtěla. Možná bych to zvládla, ale za ten stres by mi to nestálo. Po porodu druhého syna jsem zvládala všechno, co bylo potřeba, i ten kurz bych tam vtěsnala 😉 Dopředu nikdy nevíš, co se semele. Jestli porodíš v termínu, bez komplikací, miminko bude v pořádku, jakou bude mít povahu, co to udělá s tebou... Kurz se určitě nekoná jednou za život a je zbytečné si to komplikovat. Zapsat se můžeš v dalším kole, klidně s párměsíčním miminkem 🙂

lamontana
autor
30. led 2013

no, jenže teď mám ještě možnost částečnéhé "příspěvku" od zaměstnavatele, což za rok bude pasé..

kacikaci
30. led 2013

@lamontana já osobně si neumím představit, že bych byla "jen" doma s dětma a nic jiného k tomu neměla...dceru si užívám, za chvilku si budu užívat dalších prcků, dceři se věnuju maximálně, ale na druhou stranu potřebuju vědět, že nejsem jenom matka a manželka, že můžu plnit i další role, a že se můžu dostat mezi lidi, kteří řeší úplně něco jiného a na chvilku oddychnout..začala jsem studovat vš chvilku po narození dcery, v prosinci, kdy jí byly tři měsíce, jsem zvládla všechny zkoušky a tak to jde dál..rodit kluky budu v dalším zkouškovém období a prostě to taky nějak půjde..naopak mi přijde, že teď mám do toho učení větší chuť, než když jsem byla v práci, jsem víc nakopnutá, namotivovaná
tak držím palce, ať vše vyjde dle Tvých představ

lamontana
autor
30. led 2013

to kacikaci: vidím, že jsi má krevní skupina🙂 studuji VŠ při práci ještě teď, ale na VŠ mi na LS vyšli teď předposlední rok vstříc a zapsala jsem si jen ty předměty, co jde absolvovat distančně a zkoušky dát už v dubnu před porodem, takže na této frontě klid, ale u AJ kurzu (mimo VŠ) jsem si nebyla uplně jistá.
Já mám velkou chuť během mateřské udělat hodně věcí, dodělat si magistra, zkoušky soudního tlumočníka atd..no a trochu jsi mě namotivovala že impossible is nothing..
Po narození dcery jsi začala studovat v místě bydliště nebo jsi někam dojížděla?? Jak jsi řešila kojení?

@kacikaci

marketnieuw
30. led 2013

@lamontana ja bych do toho klidne sla... myslim, ze kdyz se vetsi cast kurzu kona jeste v tehotenstvi, tak to budes zvladat dobre ... a co se tyka sestinedeli, to je otazka, na kterou se neda jednoznacne odpovedet
ja jsem se po porodu dcery prvnich par tydnu vylozene nudila 😀 protoze ten prvni mesic krasne spinkala... problemy prisly az posleze

taky se nejedna o klasickou skolu, ale jazykovy kurz - to znamena, ucis se prubezne, nebudes se "srotit" veci nazpamet na posledni chvili ...
a v prubehu tehotenstvi na to uceni preci jen bude casu a nalady asi vic

kacikaci
30. led 2013

@lamontana taky mám v plánu toho hodně stihnout v době mateřšký, snad se mi to povede 🙂
žiju v Pze a dojíždím do Brna, studuju na MU dálkově..máme tam tchánovce, takže jsme tam jednou za 14 dní na víkend u nich všichni a já si prostě v sobotu odskočím na pár hodin do školy 🙂 kojení jsem řešila buď odstříknutím, nebo když bylo hezky, byl manžel poblíž školy a prostě když bylo třeba, odběhla jsem..ale já bohužel nekojila dlouho, takže pak se to samo vyřešilo..ale dá se to i s kojením v pohodě..neustále tam sedím v hale vedle maminek, které tam mají babičky s mimči, nakojí, pomazlí a jdou zas na přednášku..
jinak jsem měla štěstí v tom, že dcera byla fakt zlaté mimčo, takže když spala, mohla jsem se učit, nebo ji prostě o zkouškovém vzala babička na dvě hodinky na procházku..teď už spí jen jednou dvě hoďky denně, tak to mám trochu ztížené, ale i tak se to dá zvládnout, domácnost jde prostě teď trochu stranou, dost věcí mi pomáhá manžel, a já se tak mám možnost celé dvě hoďky jejího odpoledního spánku učit..tenhle semestr mám 13 zkoušek a už mám většinu úspěšně za sebou..ano, někdy to je náročné, ale za ten pocit, že dělám něco i pro svůj mozek a pro budoucnost nejen svojí ale v podstatně i své rodiny, protože pak budu mít lepší možnosti v zaměstnání, apod., to stojí!!!
takže bych se toho určitě nebála, když to nepůjde, tak se to dá přerušit..mě se v červnu narodí dvojčátka, a rozhodně nemám v plánu studium přerušovat, teda prozatím ne, prostě to chci zkusit, co půjde to půjde, co ne, nechám na později..

lamontana
autor
30. led 2013

@kacikaci tak to držím pěsti ať tě neopoští energie a gratulace ke dvojčátkům!! kolik ti toho ještě chybí?
S tím nepřerušením působíš šíleně pozitivně, trochu jsi mi nasadila brouka do hlavy. Ale obávám se, že v mém případě budu muset mezi 4. a 5. ročníkem asi přerušit. Neb mě čekají předměty, kde je z podstaty vyžadována prezentční účast a už to neošulím, no a tahat manžela 2x týdně do Olmiku, to by asi neklaplo🙂 Ale ta představa mě rozesmála, že by tam Pedro 8 hodin pendloval a kočárem a noťasem z horního na dolní náměstí než bych si odkoutila to svoje..
Snad za ten rok toho moc nezapomenu.
Ještě jednou díky za positivní rady a zvládejte to tak jak doposud!

kacikaci
30. led 2013

@lamontana díky..já mám naštěstí obor, kde se to fakt věechno dá udělat dálkově..teď jsem v druháku, příští jaro bakalářka, státnice, a pak snad i mgr. 😀 ale to jsou sny, které ovšem nemusí vyjít, ale uvidíme..
mě ta škola hrozně baví, vždycky jsem si jí chtěla udělat, ale po maturitě se mi moc nechtělo, užívala jsem si jiný věci, teď přišel ten správný čas a tak si to užívám naplno.. 🙂
ale jak říkám, mám fakt obrovskou podporu od rodiny, za to jsem jim vděčná, bez nich by to šlo hodně ztuha..
budu Ti držet palce!

lamontana
autor
30. led 2013

@kacikaci nápodobně držím pěsti.. i cesta je cíl a dobrý vědět kam jdeš.. jinak vidím, že občas píšu jak tatar, překládám tu v práci nějaký věci do AJ, takže opravuji své positivní rady na pozitivní ..

ange_de_la_morte
31. led 2013

Já jsem týden doma z porodnice ... umím si představit že bych jednou týdně jezdila na 4 hodiny pryč - odstříkat mlíko a dokrmit malého ze lžičky mi nedělá problém ( už jsme to tak praktikovali když sem měla rozežranou bradavku - osdtříkala sem mlíko a manžel malého dokrmil přes lžičku bez jakýhkoliv problémů) ... od návratu z poodnice jsem už byla 4x na cca hodinu pryč z domů a bez problému bych zvládla i víc ..... Ale každé miminko je jiné - náš chlapeček je naprosto zlatý - přes den většinou spinká nebo si jen tak povídá sám pro sebe a večer ho pak nakojím v 11 a on se mi vzbudí až v 5 ráno takže jsem vysapaná) a navíc mám skvělého manžela, který na nás má čas ( je osvč takže si přizpůsobil teď práci nám) a s malým to zvládá naprosto perfektně - já už jsem potřeba fakt jen na tu peodukci mlíka 🙂 🙂
Od návratu z porodnice si pravidelně každý den najdu hodinku nebo dvě se učit ( mám přerušebnou VŠ a nechci aby se mi vygumovala hlava než se vrátím 😀 ).

Takže já jsem vyspaná, spokojená, a s dostatkem času a podporou rodiny - takže já bych do toho šla .... ale je pravdou že kdybychom měli křiklouna a nespavce asi bych mluvila jinak

lasewa
31. led 2013

Já jsem v šestinedělí maturovala (malý neměl ještě ani 4 týdny), rodina mě podporovala a hlavně jsem byla tak oblbnutá hormony, že jsem zkoušky moc neřešila a všechno jsem zvládla.. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru