Nástřih hráze bolí 5 týdnů po porodu

aniska
21. říj 2007

Ahojda, rodila sm pred 5 tyzdnami, dr ma nastrihol az niekam... a stale to boli😒 Aku mate s tym skusenost?

joplin
4. lis 2009

Ahojte,

ojo: mě taky tak...když už jde do finále - a nesmíš tlačit...já už jsem se chtěla vydrápat na to křeslo a tlačíííííííít, co to jde......
Nakonec mi nástřih udělali - neměla jsem sílu a malá měla vetší hlavičku.....ale kupodivu to nějak moc nebolelo, ani šití....hojila jsem se cca měsíc.....nejhorší je, že díky tomu, jsem se nikdy nenaučila normálně kojit v sedě.......

aponchie
4. lis 2009

oplachovat a susit naostro co nejvic 😒

joplin
4. lis 2009

na "ostro" chodím do teď 🙂 🙂

helcah
5. lis 2009

Kdo má zájem se vyhnout nástřihu hráze tak doporučuji shlédnout diskuzi epi-no. Při mém porodu se doktorka divila že se hráz krásně roztáhla, ale vzhledem k tomu, že porod trval strašně dlouho a malá už modrala a měla 4200g tak jsem řekla ať to trochu fikne. Bála jsem se o její zdraví. Ale stačilo jenom malinko a žádné problémy jsem neměla. Kdyby Adélka byla menší nebo bylo víc času tak jsem byla bez nástřihu.

aponchie
5. lis 2009

ja mela Marus 4kg a nestrihali me a neroztahovala sem..prvni porod me smikly ted to bylo super hned ten den jsem vstala a odkracela sama na wc nadhera oproti tem silenym bolestem u prvniho 😎

demoisellem
9. dub 2010

Diskuze už trochu ochladla, tak tady přihodím pár otázek: 😅
Myslíte si, že je nástřih vždycky opodstatněný? Ještě před pár lety se stříhalo 100% žen, dnes je průměr tak něco kolem 70% (někde méně, někde víc), ale odborníci z WHO a jiní říkají, že je to zbytečné a skutečně nutné je to tak v 10%, někteří ostřejší tvrdí že i 5% je moc.
Taky se píše, že přirozené natrhnutí jde cestou menšího odporu a nezasahuje nervy, cévy, (jako nástřih, který navíc zasahuje i sval) a že se to pak i lépe hojí. Z toho všeho mě napadá otázka, nemyslíte, že bychom my ženy měli mít právo se rozhodnout, jestli střihnout nebo ne? Někomu to vyhovuje, někomu ne. Nemělo by to být jako s informovaným souhlasem u jakékoliv jiné operace? (ono nástřih je taková malá operace, je to chirurgický úkon, to si nenalhávejme, že není, a stím souvisí i možné komplikace, o kterých vám lékař většinou neřekne, spíš vám sdělí jenom to, že vám to pomůže... toť stejné jako s epidurálem).

shaula
9. dub 2010

demoisellem - ale ty máš možnost nástřih odmítnout - uveď si to v porodním plánu.
Nejsem lékař, takže to nemůžu zdůvodnit odborným názorem, nicméně osobně se domnívám, že nastřižená tkáň se bude hojit lépe než natržená (mám na mysli větší natržení, nejen prasklou kůžičku 😉 ). Vždycky se hojí lépe rovné řezné rány než zubaté potrhané.
Nicméně asi máš pravdu v tom, že možná některé nástřihy nejsou až tak nutné, ovšem určitě si nemyslím, že je dnešní lékaři dělají jen tak "z plezíru", ale proto, že je to vhodnější pro rodičku jak při samotném porodu, tak i při následném šití (určo se nástřih šije lépe než natržení 😉 ).

lantana
9. dub 2010

Já jsem rodila 2x s nástřihem. Šití bylo trochu nepříjemné, ale zahojilo se to dobře. Nedokážu posoudit, zda byly nástřihy nutné nebo ne, ale mám známou kterou střihnout nestihli, potrhala se a celkem dlouho si "užívala" než se zahojila, o více podobných případů jsem i četla. Možná se některá přirozená natrhnutí lépe hojí - asi je to individuální, nakonec ani nástřih se nemusí hojit dobře. Prý lze poznat zda nástřih je či není nutný, ale zda a s jakou úspěšností potvrdit či vyvrátit to může jen osoba erudovaná. Určitě je dobré se informovat, nevím, zda platí to, co někdo tvrdí, že si porodník nástřihem "zjednodušuje práci" - když to potom musí šít...
Každopádně všem přeji ať když už na to šití dojde, tak ať jsou so nejrychleji zahojené. 😉

germik
9. dub 2010

demoisellem- to je pravda, že nástrih sa može odmietnut, je to nutné uviest v porodnom pláne.
Ja som tiež rodila s nástrihom, ja som s ním suhlasila v prípade, že to bude nutné /doktorka vravela, že to nutné bolo, pretože malá mala skoro 4kg pri porode a bol to moj prvý porod tak by som asi bola riadne nadtrhnutá ☹ /
Tiež súhlasím so Shaulou že sa nastrihnutie určite lepšie šije ako nadtrhnuté... Zachvilku budem rodit zas a v prípade nutnosti zase budem suhlasit s nastrihom

demoisellem
9. dub 2010

Já to myslela spíše jako obecnou diskuzi na toto téma 🙂 Mimi nečekám, ale má sestra ano a tak jsem začala prostudovávat téma porodu a nejvíc mě zarazil právě nástřih, který mám prostudovaný ze všech stran a nestačím se divit. 😖 Tak mě zajímá, jak to vidí ostatní 😉 Ono něco je napsáno - něco jiného je realita.

madlena
10. dub 2010

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsem za nástřih byla docela ráda. Bolesti jsem měla dlouho a dvě noci před porodem nespala. Když jsem pak rodila, byla jsem už pěkně vyřízená a docela mi docházeli síly. Dr. říkal ještě zatlačtě, ještě zatlačte a pořád ještě nebyla hlavička venku. Pak jsem jenom zaslechla šmiknutí núžkama a na další dvě zatlačení byla malá venku. Popravdě mi je jedno, jestli to bylo naprosto nezbytně nutný nebo ne. Mě to pomohlo a to šití a hojení rozhodně nebyli tak strašný, jak jsem si v těhu představovala. Myslim, že se o tom hodně mluví a diskutuje, ale z pohledu celýho porodu to je jedna z mnoha věcí. Potom když opravdu rodíš, tak rozhodně nepřemýšlíš jestli chceš nástřih nebo ne, jestli máš únik moči nebo stolice a podobný věci o kterých máš možnost 9 měsíců předtim přemýšlet.
Omlouvám se, nějak jsem se rozepsala 🙂

monik76
10. dub 2010

Ja jsem 2x rodila a 2x mi provedli nastrih, vubec ale vubec nevim, ze me smikli, ja jsem opravdu nic necitila, u obou porodu jsem mela snad max 5 stehu, takze vubec zadna hruza, jak pri siti, tak i hojeni a vse okolo bylo v naprostem poradku. Ja vim, je to individualni, kazdy to proziva jinak, ale v mem pripade to bylo fakt bez bolesti. 😉

momin
10. dub 2010

Ja jako nezkusena prvorodicka sem mela vetsi hruzu z nastrihu nez ze samotneho porodu.... 😅
Ted uz vim ze po druhe se toho bat nebudu! Podle meho nazoru urcite lepsi nastrih nez se natrhnout.... 😲 😕
Ale je to kazdeho nazor a kazdeho volba! Vybrat si muzete.... nevim kde kdo kdy prisel na to ze vas nastrihnou MUSI..... 😕 jen je o tom musite do predu informovat.. je pravda ze sami od sebe se vas na to lekari nezeptaji....

kocicinka
10. dub 2010

Demoiselem, tak zrovna já patřím k těm, které chtěla doktorka nastřihnout jen tak z plezíru 🙄 . Používala jsem balonek epi- no( sestře ho vřele doporučuji, nejlepší investice v souvislosti s těhotenstvím a porodem), v porodním plánu jsem měla uvedeno, že nástřih odmítám a stejně se tam vyskytla( naštěstí jen asistující) doktorka, která již ode dveří, aniž by se do mě koukla, pouze na základě informace, že jsem prvorodička, nakázala ať mě ihned nastřihnou! Myslela jsem, že mě omejou, naštěstí dr. která porod vedla jí řekla, že si to nepřeju, načež ta můra protočila panenky a prohlásila něco v tom smyslu, že tu budeme do večera. Jak to dořekla, tak jsem se naštvala, zatlačila jako o život a malý byl venku! A to měl prosím 4.500 kg, takže obr!!
Takže ano, myslím si, že spousta nástřihů se dělá zbytečně, jenom proto, že je to prostě zavedená praxe.

kocicinka
10. dub 2010

Ještě jsem zapoměla dodat stěžejní informaci, že jsem byla bez jakéhokoliv porodního poranění- žádné natržení, nulové šití. Při miminu 4,5 kila.
Asi bych volila porodnici, kde je individuální přístup k rodičkám a kde třeba ví, jak tu hráz ochránit, aby byla poraněná co nejméně.

mrazulka
11. dub 2010

Ahojky, taky mě při porodu nastřihli.. Vůbec jsem o tom nevěděla, pak mi akorát muž řekl, že mi to říkali - maminko, teď vás nastřihneme, abyste se nám nepotrhala - ale já o tom vůbec nevím. Šití jsem nijak zvlášť nevnímala, protože mi zrovna přikládali malého k prsu, jen mi pan doktor řekl, ať se víc uvolním, aby mě to pak netáhlo. Hojení trvalo cca 14 dnů, měla jsem tam modřinku, která mě při sezení bolela, ale stačilo sedět pár dnů na nafukovacím kruhu, mazat dubovou kůrou a měsíčkovou mastí od Justu a všechno naprosto v pořádku. U druhého těhotenství zkusím masírovat hráz, třeba to bude bez nástřihu, uvidíme 🙂

lisanda
12. dub 2010

Ahojky patřím mezi ty potrhané ☹ V porodním plánu jsem měla napsané nástřih jen pokud bude nutné....por asisentka říkala že mám vysokou hráz tak že to bez něj asi nepůjde...řekla jsem ok --nakonec se nástřih nestihnul...hnusně jsem se potrhala....mudra byla kr... šití bolelo jak hrom...takže pokud bude někdy příště tak si už na začátku porodu domluvím aby mě mudra nastřihla do místa natržení protože s tím mám pořád problémy. 😒 Určitě neplatí že nástřih je lepší,přirozenější a líp se hojí atd. BLBOST 😠 Lepší malý nástřih než malé natržení.

kefin
12. dub 2010

ahoj, tak já patřím mezi ty potrhané, přestože jsem jim jasně na porodním sále řekla, ať mě nastřihnou, že nechci být roztrhaná. a stejně mě nenastřihli, prej- teď je všechno přirozené 😠 .Tak mě holt nechali roztrhat a pak mě sešili.
příště radši vhodný nástřih, než se roztrhat 😖

kocicinka
12. dub 2010

No, ono ale neznamená, že když tě nastřihnou, že se nepotrháš.

heliik
20. dub 2010

Ahojky, taky patřím k těm ,,nastříženým" 🙂 Nástřih jsem vůbec necítila, a to ,že mě nastřihávali opravdu hodně ☹ .
Pro mě nejhorší i z celého porodu bylo šití, to bolelo opravdu neuvěřitelně.. ☹ Ještě týden po porodu, jsem nemohla pořádně sedět. Sex byl u nás možný až po 2měsících, kdy mě to už vůbec nebolelo.
Při druhém porodu(až někdy nastane), si chci koupit ten míček epi-no a zkusit masírovat.. 😉

skajana
21. dub 2010

kocicinka: a kde jsi rodila?

fifa79
21. dub 2010

Ahoj, mám za sebou jeden porod a taky mě nastřihly.Patřím asi k těm šťastným co s tím neměly problémy.Nástřih jsem skoro necítila.Šití ze začátku, ale euforie z porodu a z miminka byla silnější.Hned druhý den jsem mohla v pohodě na velkou a seděla jsem hned po porodu.Myslím si,že i malý nástřih je lepší než se potrhat.Určitě doporučuji prvorodičkám nechat to na porodních asistentkách, neuznávám takové to odmítání nástřihu.Pak jsou s tím jen problémy.Ale to je jen můj názor, nikomu ho nevnucuji.Někde jsem četla, že natrhnutí může způsobit inkontinenci.

jakelina
21. dub 2010

Já měla Epino a porod syna 3450 g bez nástřihu a šití

aurecon
21. dub 2010

jakelina: A jaký měl obvod hlavy?

Já měla nástřih, šití mě vůbec nebolelo. Nechápu jakto, když spoustu žen říká, že šití je horší než samotný porod.
Akorát pak mě nástřih bolel asi dva týdny.

sussanah
21. dub 2010

ja mela jeden porod a s nastrihem. Ale porodni asistentka byla uzasna, ptala se me jaky mam na to nazor a ze si mysli, ze to bez nastrihu nezvladnem. A cekala az do posledni chvile a na posledni kontrakci me nastrihla. Vubec to nebolelo, na siti jsem mela umrtveni a taky v pohode. Byla jsem docela uzka, takze jsem byla potrhana i uvnitr a teda musim s odstupem rict, ze nastrih mne boli vubec (uz veer po porodu jsem v pohode sedela), ale to vnitrni siti jeste obcas citim. Ja myslim, ze je to nejdulezitejsi, aby bylo na vyber. Nevim, nakolik statistiky 5% a zbytek je zbytecny jsou pravdive, ale ja jsem nakonec byla rada, ze jsem mela takovou asistentku, ktera timto zpusobem muj porod vedla.

ivika18
21. dub 2010

taky se přidám s reklamou na epi-no 😉 - malý měl stejně jak jakeliny 3450 g, obvod hlavy 34 cm a bez nástřihu. První porod jsem měla s nástřihem, sice malým, ale bolelo to ještě dlouho, nedá se to srovnat, teď jsem týden po porodu a nebolí mě vůbec nic, určitě bych příště zase dělala vše pro to, aby to bylo bez nástřihu. Samozřejmě, pokud je porod bez komplikací. A souhlasím, že hodně záleží i na por. asistentce

jakelina
21. dub 2010

Obvod hlavy měl 35 cm a ještě se rodil obličejíčkem nahoru, což to trochu zkomplikovalo, že špatně rotoval a i tak super. Měla jsem s Epinem nacvičeno 32 cm.

dagina
21. dub 2010

Ahojky maminy, má některá zkušenost s používáním Epina při druhém porodu??Plánovala jsem pořízení Epina, ale ve 32tt jsem se začala otevírat a ležela v porodnici až téměř do porodu, tudíš pak na Epi nedošlo. Což o to, samotné nastřižení je o proto kontrakcím procházka růžovým sadem, ale do dnes mám problémy se sexem, bolí mě oblast nástřihu, není to už prostě ono ☹. Tak si říkám, jestli má vůbec cenu používat Epi při druhém těhu, když už jsem tak jak tak dole zdevastovaná ☹....

neu.sona
21. dub 2010

já mám kamarádku porodní asistenku a ta je zásadně proti tomu. má ten názor, že každá, kdo to používá bude mít veliké problémy s udržením moči a jiné následné problémy. protože každý den si trénovat otevírání na 30cm je docela mazec. to potom z toho sexu nemůžete mít už vůbec nic. si tam můžete dát třeba balónek :o) samozřejmě záleží, jak jsou k vám ohleduplní při porodu, ale já osobně bych volila menší nástřih, než tohle. prostě můj názor 😎

neu.sona
21. dub 2010

jakelina: když už si rodila čtvrté dítě, tak by to už mělo jít asi samo. já ležela v porodnici s holkou,hodně hubenou, co měla třetí dítě. holčičku, 4,10 kg. docela hodně veliká a taky byla bez nástřihu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru