Nízká porodní váha u miminek narozených v termínu

kocurek
15. lis 2007

Maminky, chcete se podelit o zazitky svych drobecku narozenych v terminu s velice nizkou porodni vahou? My jsme se narodili v 38tt, vazili jsme 2350g, ale z porodnice jsme sli a meli 2050g. Trvalo to cele 2 mesice, nezjsme pribrali do vahy 2500g ☹ ☹ ☹ . Vytrvalym kojenim, pestrou a kontrolovanou stravou maminky jsme to dobrali a ted mame 8500g v 8.mesicich.

jenny.kay
15. črc 2014

U nás první dcera 38+5 2530 g, druhá 38+2 2500 g. Až po narození druhého hodně maličkého dítěte se nad tím konečně doktorka zamyslela a řekla mi, že mi asi přestávala fungovat placenta. Ještě na UTZ ve 32 tt vypadala druhá dcerka jako ukázkové miminko. Pak ve 38 tt, když mi dělali UTZ, aby rozhodli, zda mě po císaři nechají rodit normálně, najednou zjistili, že je malá a má špatné průtoky. Naštěstí se za 3 dny normálně přirozeně narodila a obě holčičky to nesmírně rychle dohnaly (jeden čas byly i slušní buřtíci). Každopádně mi dva doktoři nezávisle na sobě řekli, že mám být ráda, že mám holky. Kluci by to prý nemuseli zvládat tak dobře. A třetí dítě mi nedoporučili, že když už se to stalo 2x, tak potřetí by se to na 95 % stalo znovu. Já jsem ráda, že jsou kočičky zdravé a dobře to dopadlo.

jenny.kay
15. črc 2014

@janies1 Dělali ti kontrolu průtoků, zda je prcek dobře vyživován? U nás se na to zaostávání ve váze přišlo taky až v 38 tt u druhé dcery (u první se to tušilo už ve 30 tt, ale to bylo celkově hodně komplikované těhotenství, které jen štěstím neskončilo porodem už v tom 30 tt).- když dělali podrobnou kontrolu UTZ kvůli možnosti rodit normálně po císaři. Jinak jako "hypotrofické" byly označeny obě mé dcery, dnes jsou to normální holky.

janies1
15. črc 2014

@jenny.kay dělala mi jen UZ kontrolu průtoku mi nikdy nedělala, jen jak jsem byla ve 20tt v Olomouci na genetice. Jinak nikdo. Ještě jsem myslela, jestli to není tím, že mám brát železo, ale je mi po něm moc špatně a zvracím, říkala mi doktorka abych ho brala večer, ale nejde to, tak ho neberu. Tak nevím. Budu muset počkat asi do pondělí a uvidím co mi řeknou v porodnici. Pohyby cítím, ozvy prej byly v pořádku, tak uvidíme, ale jsem z toho strašně nervozní a nesvá.

lenkazdenek
15. črc 2014

Ahoj ,tak Káťa se narodila den před termínem s mírama 2,970 a 48 cm a chvilku před porodem(opravdu chvilku,jelikož po utz už jsme pospíchaly na sál abych jim neporodila přímo u utz) měla odhad 2,500 kg a dohnala to docela rychle-je teda od začátku na um ,teď má už 5,8kg a 63cm 🙂 U druhé dcerky jsem měla odhad 4kg a narodila se s mírama 3,300 kg a 50 cm ,tak to hiolky berte s rezervou 🙂

jenny.kay
15. črc 2014

@janies1 Naprosto chápu tvoji nervozitu. Zkusila bych na kontrole v porodnici poprosit, zda mohou zkontrolovat ty průtoky. Kdyby mi nemuseli ve 38 tt dělat u druhé dcerky podrobnější UTZ, aby rozhodli, zda mě nechají rodit přirozeně, tak by na to asi do porodu nikdo nepřišel. Držím pěsti, ať je vše OK. Ony ty UTZ odhady jsou přesné tak +-500 g 😉

kass86
15. črc 2014

@janies1 Tak to se ti teda nedivím. Já bych to asi nevydržela a zítra zavolala do porodnice. Třeba budeš moci přijít dříve.

betelgeuzz
15. črc 2014

@janies1 Já měla problém u první dcery. někdy v 33 tt přišla mýmu dr malá, ale už si nepamatuju ten odhad. Odeslal mě do nemocniční ambulance, kde mě pak i hospitalizovali. Ale průtoky byly v pořádku. Dcera se narodila v 39 tt s váhou 2240 g.
Z toho, co jsem si pak zjišťovala, tak je důležité dbát na dostatečný přísun bílkovin, tzn. maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny.

janies1
15. črc 2014

Holky, strašně moc vám děkuji za různé info. Bílkoviny jím, hodně i ovoce a zeleninu, ta nesmí chybět na talíři. Asi si zítra tam zavolám a uvidím co mi řeknou. Jinak bych musela čekat až do pondělí.

baraakuba
22. črc 2014

Milé maminky,

máme to podobně jako maminka lottie.
Náš chlapeček se narodil jako hypotrofní malíček 2 250g/ 43 cm (zhubl na 2 110g), po porodu pořád kontrolovali vývoj a na UZ hlavičky jsme chodili donedávna. V půl roce měl ani ne 6 kg a v osmi měsících stejně jako maminka zakládající diskuzi 8 kg.
Už od zavedení přikrmovacího umělého mlíčka jsme si všimli, že je náš chlapík veliký jedlík 🙂.
Při zavádění příkrmů jsme nechápali diskuze o nedojedených zeleninových příkrmech 🙂, v půl roce snědl 2 přesnídávky. V roce sní občas PŮLKILOVÝ jogurt naposezení.
Nevídám moc jiných dětí, takže mi v současné době přijde dost baculatý - 14 měsíců/ 10 kg/ velikost 74.
Když se výjimečně vidím s jiným miminkem, tak mi přijde tlusté 😀. Ten náš je akorát 🙂 🙂 🙂.
Je štíhlý a svalovitý a velmi aktivní a šikovný.
Hypotrofní dítko není nic hrozného 🙂, akorát musíte pořídit menší oblečky na první měsíce 😉 a potom se šatník posune (u nás to tak tedy bylo, 56 do 4 měsíců a pak jsme několik velikostí přelétli strašně rychle a tento šíleně rychlý růst ještě neskončil).

baraakuba
22. črc 2014

A také jsem měla hodně malé bříško. Porod byl 38+4.

bonavoxa
22. črc 2014

@janies1 Hlavu vzhůru! Máš úplně stejný scénář jako já. Byla jsem vyděšená k smrti, co bude. Mojí malé odhadovali ve 35. týdnu 1 500 g. Rodila jsem 36+1 a malá měla 2160 g a 44 cm. Je sice náročné dítě, nejedlík, hypeeraktivní, ale zdravá a velice šikovná 🙂 a ještě jsem ležela od 28. týdne s rizikem předčasného porodu..jen ne záchod a do sprchy. Snad to dopadne dobře jako u nás 🙂

spikella
6. srp 2014

Ahoj, my měli porodní váhu 1910 spadl na 1750 a vcera mu bylo 6 tydnu...3300g 🙂

kristynulinka
3. zář 2014

Holky, taky bych se ráda přidala.. V dubnu se mi narodil chlapeček s váhou 2250g, 46cm a obvod hlavičky 32cm. Narodil se ve 39. týdnu. Při pouštění z porodnice měl 2270g. Musíme ale chodit k neurologovi na kontroly kvůli správnému vývinu. Dnes má 5 měsíců a váhu cca 6 kg. 🙂 Měly jste v těhotenství nějaké problémy? Já jsem teda měla krvácení ve 3. měcíci těhotenství, praskl mi hematom v děloze. Četla jsem, že i kvůli tomu se mi mohl narodit Patriček malinký.

jana21278
3. zář 2014

@kristynulinka naše alenka se narodila v 38+1, měla 2250g, 47cm a hlavičku 32cm. od 30tt jsem měla vysoký tlak a dost dlouho mi špatně fungovala placenta. takže u nás byla diagnosa hypotrofie. v šesti měsících měla malá 5950g a v roce 7,8 kg. teď bude mít dva roky a skoro 12 kg. na neurologii nás naštěstí nikdo neposlal. byly jsme vedené v rizikové poradně a poslali nás na rhb. ale to jsem brzy ukončila sama, protože se mi zdálo, že vše je jak má být. v roce nás z rizikovky vyřadili, ale do té doby pořád všichni doktoři prudili s váhou.

kristynulinka
3. zář 2014

@jana21278 Tak vysoký krevní tlak jsem měla ke konci těhotenství taky. Taky mi od 7. měsíce hrozil předčasný porod kvůli otevírání... No bylo toho víc ale buďme rády, že teď máme zdravé a krásné děti 🙂

jana21278
4. zář 2014

@kristynulinka právě vysoký krevní tlak způsobuje odlupování placenty a její postupnou nefunkčnost. pokud trvá déle tak se rodí podvyživené děti - můj případ.

veroon1
4. lis 2014

ahojky ja porodila syna v39tt mel2730g a 49cm a to mi den pred porodem rikal doktor ze bude mit tak 3kila.. 😉 za5dni bude malymu pul roku a vse s prehledem dohnal ikdyz byl kojenej pouze14dni..um basti jako o zivot a paradne prospiva 🙂

voslik
25. lis 2014

Ahoj holky,
tak my máme od 33. týdne podezření na hypotrofii. Moje gynekoložka mi naměřila asi 1650g, v nemocini pak nakonec 1800g. Hospitalizovali mě, protože mi hrozil předčasný porod. Po týdnu to vypadalo, že mrňousek možná trochu přibral (pár desítek gramů), průtoky byly v pohodě. Jenže po dalším týdnu mi řekli, že rozhodně teda nepřibírá, průtoky jsou hraniční a plodová voda taky.
Pokud by tam byl rozdíl půl kila, tak bude mít mrňous nejvíc tak 2400 gramů, což je asi pořád dost málo, ale aspoň je to přes dvě kila. Za ty dvě kila se modlím. Ve čtvrtek budu 36+0 a jdeme na zátěžový test, jestli má mrňousek nějaké rezervy.
Jestli se tu některá objevíte, tak by mě zajímalo, jestli bude muset být malej v inkubátoru, kdyby měl fakt max ty dvě kila, ale byl narozený 37. nebo 38. týden.

alahatl
23. bře 2015

Nám se narodila holčička s porodní váhou 2080g, porod nebyl předčasný - jen o 11 dní.
Dnes jí jsou více jak 4měsíce, ale stále nám nepase koníčky. Na bříšku nedělá vlastně vůbec nic. A to už měsíc cvičme Vojtovku. Máte někdo podobnou zkušenost? Děkuji

chelsea77
23. bře 2015

@voslik
Ahoj, mám podobnou zkušenost, ležela jsem v nemocnici od 27tt, pro předčasný odtok plodovky, udrželi ho a malej se narodil o týden před termínem s váhou 2680g, je mu už 1,5roku a živější dítě jsem ještě neviděla, tak buď hlavně v pohodě, pokud už teď má víc než 1,5kg zvládne to i bez inkubátoru,záleží na tom, aby porod nebyl moc dlouhej..jediný s čim maj tyhle mimča problém je novorozenecká žloutenka, ale to je celkem běžný..přeji hodně štěstí

mouchavec
22. pro 2015

@bonavoxa nase holčička je 37+5 2090g a je to taky hodně aktivni dite, ale bojujeme s jidlem. Na 7.m vazi jen 6 kg. Jak se vyvíjela vaha u Vasi holčičky?

kulatakosticka
22. pro 2015

Možná budu trochu OT, ale já byla maličká. Máma mě porodila 10 dní před termínem s váhou 2050 gramů... Od doktorky tehdy dostala za váhu vynadáno pořád a navzdory nebo spíš i díky chodítkové lobby jsem se rozchodila v 16 měsících. Dnes by to nikdo nepoznal.

vesanus
22. pro 2015

Jak se prosím zjištuje průtok krve pupečníkem? Mě to asi nedělali, nebo mi minimálně o výsledku nikdo nic neřekl... Můj dr.je hodně velký flegmouš... 🙄 Taky čekám malinké miminko, ve 32 tt odhad 1350 g, od té doby o tom nepadlo ani slovo, přestože jsem se ptala... (jsem 36+1).

bonavoxa
24. pro 2015

@mouchavec s jídlem bojujeme doteď. Má 18 kilo. Ale jen díky tomu, že se stále snažím ji necim ulahodit. Má pár oblíbených potravin, ty tovime stále dokola. Někdy mi nechce polykat kousky, musím na mixovat, apod. Zesedivela jsem a stále nemám na sebe moc času. Obihali jsme různé doktory, i gastroenterologa. Doktorka dělá kontrolní odběry, jestli má dost železa. Zatím jsme se obešli bez nějakých potravinových doplňků. Dávám jen Multisanostol sirup, který by také měl podporovat chuť k jídlu.

betelgeuzz
24. pro 2015

@vesanus dělá se to při UZV, přiblíží se pupecnik, a nějak se prosviti ty tepny a měří se to. Pokud nevidis na obrazovku,tak to ani nepoznas, ze ti to dělá.

petzy
24. pro 2015

holky mám teď to samé a už na podruhé. S malým jsme kvůli špatným průtokům museli na císaře ve 33+4, porodní váhu měl 1530 g a 43 cm. Týden před tím my dr měřil průtoky a ty byly všechny téměř nulové. Malý naštěstí vše dohnal, teď je mu přes dva roky a už od malička nám dr říká, že by na něm nějakou nedonošenost, vůbec nepoznala, že je moc šikovný. Teď čekáme druhé, tentokrát holčičku, celé těhu opět v pořádku, od 28 týdne jsme zase začali trošku brzdit v růstu, pořád cca týden méně, průtoky byly naštěstí v pořádku. Dnes jsem 35+1 a před dvěma dny opět UTZ, díky první zkušenosti chodím na UTZ každých 14 dní přímo do porodnice jeden průtok opět vázne. Mimčo je zatím vyživované dobře, jen jedna céva co vyživuje placentu už nějak moc nevyživuje, ale prý je to zatím na nejmírnější forma tohoto problému. Takže mám UTZ opět za týden, když se to nezhorší, tak za další týden a pak se prý už uvidí, jestli by jsme radši malé nepomohli ven. V tuhle chvíli máme odhad 1970 g, takže oproti prvnímu synovi už je to kus ženské 🙂 tak uvidíme, kam až to tentokrát dotáhneme 🙂

karolinahd
26. pro 2015

@kocurek nase mala se narodila 2470g z porodnice sme sli 2300g schodila az na 2100g ted je ji 9mesicu a vazi 7,5kg je naprosto zdrava v poradku a je to hodne akcni dite....takze bych se nizsi vahy nebala ja jsem se narodila 2550g a jsem take v poradku

lienocka2044
13. led 2016

Jak ctu holky vase prispevky tak jsem se trošku ukludnila, jsem 37+ 1 a mimi váži 2300g, nepribira a je v pricne poloze. Zitra se jdu objednat na cisarsky. Zapsanou mám diagnózu IUGR hodne me to vystrasilo, snad bude mala v poradku

ducik
13. led 2016

@lienocka2044 proč te uz teď honí na objednání císaře? První syn se narodil 2890g v termínu, porod kvůli nozke váze (dle odhadů jen 2600g) vyvolávali přesně v termínu. Druhý syn teď ná odhad přesně jako braska, 2600g, ale protože první byl zdravý, uz vyvolávat nastesti nechtějí.
Píšu i proto, ze teď byl klucik pricne ještě asi dva týdny zpět. Pak poloha sikma. Teď uz je hlavou dolů nastesti. Jen jsem chtěla říct, ze jak je miminko menší, ještě ma prostor se otočit i hodně pozdě.
Doporučili tí cvičení? Myslím ze se malý otočil díky těm cvikum, co mi v porodnici řekli.

lienocka2044
14. led 2016

@ducik za chvíľku idem do nemocky sa objednať, možno ma objednaju neskôr neviem. Taky mi to prijde divne, mala nechudne pribrala 100g za tyden, v 31 tt mala 1500 co mi príde normalne, prutoky pry dobre, je pravda ze jsem mala celé tehotenstvo dosť stresove, straší na ta diagnóza iugr

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru