Otcovská dovolená, byla schválená pro letošní rok?

hormoni
23. čer 2016

Byla schválená pro letošní rok ta otcovská dovolená? A jak dlouho trvá a co je proto potřeba udělat (jaké vyřídit dokumenty atd...)

xpila
2. led 2017

Asi takto: "Předloha už je ve sněmovně a věřím, že tato pomoc mladým rodinám bude schválena," řekl předseda klubu poslanců ČSSD Roman Sklenák. Nová dávka by mohla začít platit ke konci letošního roku (2017), upřesnil mluvčí ministerstva Petr Habáň.

crown
2. led 2017

@xpila Děkuji za osvětlení,holt jsem si přečetla jen co mě zajímalo a ne ten rok už😀 Moje chyba...

blauen
2. led 2017

@crown jenomže ten odkaz co uvádíš je z 26.6. 2016. Sice to včera bylo ve zprávách, že to platí od roku 2017, ale když se podíváš na MPSV viz. odkaz, který je z 19. 12. 2016 http://www.mpsv.cz/files/clanky/28924/TZ_-_Novi... tak pod odcovskou dovolenou je jasně napsáno, že odcovská dovolená by měla platit až od konce roku 2017 s ohledem na průběh leg. procesů!? Nejlepší asi si bude zavolat přímo MPSV a vznést dotaz.

xpila
2. led 2017

@crown Ono se to tak hodně propaguje, nechápu proč. Stejně tak ani není schválená změna v čerpání RP.

crown
2. led 2017

@blauen Hele,už jsem se omluvila viz zápis výše,navíc to není můj dotaz,já jsem smířená s tím,že pro nás z května tahle dávka ještě nebude😉

crown
2. led 2017

@dandaa Tak a máme to jasně černé na bílém,že my máme smolíka😀

absintka19
2. led 2017

@crown tak na dalsi miminka to uz dame 🙂

sarinecka
5. led 2017

Paní z Ministerstva Práce a Soc.Věcí mi dnes sdělila, že ten zákon prošel teprve 2. čtením ve sněmovně, ještě je potřeba 3. čtení, senát a podpis prezidenta. JInými slovy, v první půli roku to určitě platit nebude. 😖😠

paulie
5. led 2017

Info z MPSV - Otcovská je zmíněna ke konci první stránky:
http://www.mpsv.cz/files/clanky/28924/TZ_-_Novi...

nuggett
19. led 2017

Informace aktuální k 1. 1. 2017: Úvodem je nutné říci, že tato dávka ještě není využitelná. Příslušný zákon teprve prochází procesem přípravy. Podle úřadů by mohl vejít v platnost v červenci (spíše až v říjnu) roku 2017. Jakmile k tomu dojde, veškeré potřebné informace se dozvíte zde.

Správný název této dávky je „otcovská poporodní péče“ a je určena čerstvým tatínkům po dobu jednoho týdne (bez přerušení). O otcovskou dovolenou tatínek může požádat v průběhu šestinedělí.

Podobně jako mateřská, je i tato dávka spojená s účastí na nemocenském pojištění, a to po dobu minimálně 3 měsíců před nástupem. Nárok na dávku mají zaměstnanci i OSVČ.

Dávka „otcovské poporodní péče“ se bude vyplácet ve výši 70% hrubého platu.

vendelin1812
13. bře 2017

Když se to teda ještě neschválilo, ma otec nárok byt doma alespoň 3 dny? Nebo ani to ne ?

absintka19
13. bře 2017

@vendelin1812 bohuzel ne.
Nicmene na cestu z a do porodnice ma narok na placene volno na nezbytne nutno dobu, jako ucast u porodu ma narok na volno ale jiz neplacene.

fialka58
16. bře 2017

manžel si bral dovolenou tak jako tak, takže si myslím, že on se nějaký způsob tak jako tak najde.

astyna
16. bře 2017

Manžel mi včera říkal, že v jeho práci jednají s odbory o 5 dní volna navíc pro novopočené tatínky, které si mohou vybrat kdykoliv během prvního půlroku prcka. Navýší jim asi dovolenou.

xpila
16. bře 2017

@astyna Dovolenou jim určitě nenavýší, to by pak mohli čerpat všichni 😉

astyna
17. bře 2017

@xpila

Vcera jim to uz schvalili. Takze kazdy muz,komu se letos narodi dite,dostava 5 dni dovolene navic,kterou si muze cerpat tak,jak jsem psala. Tyka se to jen novych tatinku,ne vsech. Nam se to bude hodit. Proste manzel ma dobrou praci 😊

dandaa
17. bře 2017

@astyna muj muz to ma v praci take.Komu se narodi dite tak ma o pet dni volna navic.

xpila
17. bře 2017

@astyna Jasně, ale spíš to je placené volno než dovolená.

absintka19
20. bře 2017

@aniaroz21 ? Ano, pořád to neni uzákoněno, nebo proč jste dala odkaz z nějake neofiko stránky?

astyna
20. bře 2017

@aniaroz21

nečíst jen nadpisy, ale i obsah:

Návrh zákona sice zatím pouze míří ke schválení do poslanecké sněmovny, Ministerstvo práce a sociálních věcí nicméně počítá se zavedením otcovské už od začátku příštího roku.

barus.8
22. lis 2017

Chtěla bych obnovit téma? Nevíte někdo jak to aktuálně je? My to teda asi nestihnem. Ale někde jsem četla, že je nějaká doba dokdy lze nastoupit.

editah222
22. lis 2017

@barus.8 nechce se mi to hledat, ale pokud si to pamatuju správně tak účinnost zákona je od února 2018 a nárok na dávku vzniká i pokud se dítě narodí 6 týdnů před touto lhůtou.

paulie
22. lis 2017

@editah222 přesně tak 🙂 Normálně platí úprava, že se na Otcovskou musí nastoupit v období 6t po narození dítěte, přechodné ustanovení ale říká, že nárok vzniká i na dítě narozené 21.12.2017 a dál, kdy lze na Otcovskou nastoupit 1.2.2018.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru