Po porodu chci mít dítě u sebe. Mám právo to vyžadovat?

simlenka
20. bře 2010

Chci se zeptat jestli mam pravo vyzadovat,aby po porodu - pokud bude mimi v poradku,samozrejme - nebylo odnaseno na ty cca 2h ode me z porodniho salu. vim,ze ve spouste porodnic uz je tohle normalni,ale v kolinske porodnici,kde se chystam rodit,bohuzel ne a po porodu,kdy matka lezi na sale je dite odneseno na nejake to vyhrivaci luzko bo co. po prvnim porodu jsem stejne nebyla schopna usnout,jen jsem myslela na sve detatko,myslim si,ze neni dobre matku od ditete odlucovat a tak se chci zeptat jestli se tomu muzu nejak branit,jestli s tim mate nekdo zkusenost a tak. jsem rozhodnuta se nedat odbyt pokud bude mit prcek apgara 10-10-10 tak jako nase mala,ale cokdyz ho pres me protesty odnesou?

beruska2x
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
martina71
25. bře 2010

Co se tyka tematu... trvam na tom, ze dite pokud je to jen trochu nutne, aby z duvodu zdravotnich matky ci miminka bylo nutne kratke odlouceni, rada ho pro me dite podstopim. Pokud to nutne neni, samozrejme mu bude po porodu lepe u me....

lenkabu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zdeniii
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
beruska2x
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zdeniii
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zdeniii
25. bře 2010

Každopádně abych se vrátila k původnímu tématu, jsem také pro to aby miminko bylo po porodu u maminky a ne někam odnášeno, samozřejmě pokud to není nutné z jeho zdravotních důvodů. Pokud je dětátku zima, mohou vás i miminko přikrýt nahřívanou dečkou a tak zůstat společně...

beruska2x
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petja
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
cernovlaska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
martina71
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
beruska2x
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
simlenka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
beruska2x
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
simlenka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
martina71
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
helcah
26. bře 2010

Po porodu mi malou vzali jen na ošetření, kam ji doprovázel tatínek. Bylo to nutné, jelikož už byla dlouho bez kyslíku a hodně fialová, ale manžel se s ní vrátil tak za čtvrt hodiny a už nám ji nikdo nebral. Nechápu proč jako na 2 hodiny, co by tam chtěli s těma dětma dělat? Je fakt, že mi vyhovovalo, že manžel už nebyl u porodu placenty a u šití, takže ta čtvrt hodina mi přišla tak akorát.

keminek
26. bře 2010

Někdy nedají dítě ani na žádost s odůvodněním, že je podchlazené a maminka je vyčerpaná a musí si odpočinout (bez ohledu na to, že oba jsou v pořádku!). Někde to řeknou s milým úsměvem, jinde maminku odbydou a kamsi zmizí. Tohle záleží na té které porodnici a dále na té které směně. Osobní zkušenost a dále několik obdobných recenzí na netu.
Takže se to děje. V jaké míře nevím. Většina maminek, které porodily, do fór nenapíše.

Okamžikem narození jsou rodiče zákonnými zástupci. Oba. Rozhodují o ošetřeních dítěte, výběru zdravotnického zařízení, odchodu z něj (podepisují revers). Atd.

Dítě patří bez diskuze po porodu k matce (a otci). Ne na jakési novorozenecké oddělení. Matka i dítě jsou nastaveni od přírody na to být spolu a cítí to přímo bytostně. Sestřičky předpokládají často, že si maminky chtějí/potřebují odpočinout. Ale to je tak individuální, že to nelze nutit všem.
Především je pro personál pohodlnější, když může ošetřovat a dohlížet na všechna miminka naráz na jednom místě.

keminek
26. bře 2010

Další věc je, že já personálu moc nevěřím. Neříkám, že se problémy dějí denně a příliš často, ale to mi nestačí. Nechci šířit poplašné zprávy, ale přesto si dítě raději ohlídám sama. Jsem typ, co si odpočine stejně s ním jako bez něj. Lépe řečeno bez něj se mi nedaří spát. Takže pokud budu aspoň nějakého pohybu schopná a naberu trochu sil, chci mimi hned.

keminek
26. bře 2010

Zapomněla jsem dodat, že pokud jde o to oddělování maminky a miminka, mluvila jsem o době mezi opuštěním sálu a opětovném setkání na šestinedělí. Někdy to bezdůvodně chodí tak, že maminka nevidí, nekojí, nekontaktuje dítě noc a půl dne bez pádného důvodu. 😉

Pokud jde o oddělování přímo na sále
tak v některých porodnicích maminka ani tatínek sami "nesmějí" vyndat dítě z postýlky. Což je problém, když se nezdaří první přisátí. Oni by to rádi zkusili později, když vidí, že miminko projevilo zájem (otevírání pusinky, vyplazování jazýčku), ale personál je zaneprázdněn jinde. Když pak načape rodiče s dítětem v náručí, vrátí ho hned do postýlky.
Např. v Apolináři Po 10 – 15 minutách odnesou miminko na neonatologické oddělení, kde se s ním žena setká ihned po zavezení na šestinedělí. Doba, kdy není s novorozencem, činí 60 – 90 minut. Veškerý tento postup je matkou písemně odsouhlasen v předem připraveném„Informovaném souhlasu“ neonatologů.

Takže někde to chodí takto a jinde vás nechají miminko chovat libovolně dlouho a kdykoliv (výjma základního ošetření) a pak vás společně převezou na šestinedělí, příp. vám naprosto samozřejmě předají miminko na první vyžádání.

Já jen nechápu ty rozdíly, že někde to jde a jinde jen s řečma. V zahraničí je to samozřejmost.

V minulosti bylo normální, že miminka plakala samotná na novorozeneckém, staraly se o ně sestry v čepcích a rouškách atd. A nikdo se nad tím nepozastavoval.
viz video - pořad Retro
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210411000...

alti
26. bře 2010

Tato diskuse je stejná jako maminky po porodu, co vyhovuje jedné nemusí vyhovovat druhé a opravdu záleží na každé z nás jak to v tu danou chvíli chce a cití. Otázkou je zda to dneska a všechny porodnice umožní, zda se vůbec zeptají, zda opravdu maminky co rodí berou jako klientky a "jejich" narozené děti jako opravdu jejich a né pacienty, za které rozhodují a plánují - pozůstatek z doby minulé!

Po porodu prvního mimča mi hned dítko odnesly a já pořád na něj myslela a přemýšlela jak vůbec vypadá a jestli ho poznám.
I když jsem měla těžší porod trvající 12h nemohla jsem stejně usnout a těšila se až mi mimi po předepsaných 6h donesou. A to mi ho ani nepřiložili k prsu, naštěstí i po tak dlouhé době nebyl problém.
Druhé mimi už bylo se mnou celou dobu na porodním a s tatínkem jsme si ho nastřídačku "půjčovali" a nemohli se vynadívat. První pokusy o přiložení nedopadly nijak slavně mimouškovi se nechtělo papat. Jak mě stěhovali na odd. šestinedělí mimčo vzali na novorozenecké k umytí a dle sdělení sestry k prohlídce novorozeňátka po 2hod. Ptali se mě kdy chci miminko dovést, jak se cítím. Chtěla jsem mimčo hned a tak než jsem se "ubytovala", osprchovala měla jsem mimčo zpět. Bylo krásně voňavé a jakmile jsem ho přiložila k prsu začal s velkou chutí sát a obavy z kojení byly pryč. Takto vklidu a nenásilně mi to vyhovovalo a péče byla supr, znám ale z okolí maminky, které po porodu byli velmi unavené a necítili se hned na péči o mimčo a rádi využili "hlídání" na novorozeneckém. Jak říkám hlavně, aby nám vyšli v porodnicích vstříc a my si mohli tu ideální péči (porodnici) vybrat !!! 😉
Všem maminkám přeji ať mají tu možnost volby a zdravé miminka.

shaula
26. bře 2010

Keminek, ten případ, který popisuješ (jak maminka našla své plačící dítě na prázdném novorozeneckém odd.), zní hrozně. Ovšem nesedí mi na něm jedna věc - jak se ta maminka k miminkům dostala? To je tam sestry nechaly s dveřmi dokořán? Berte si kdo chcete? To se mi nějak nezdá... U nás na novorozeneckém měli zavřené dveře (prosklené, ale s koulí), i když tam sestry byly (jakože tam byl vždycky někdo). Minimálně je to kvůli průvanu, když už ne kvůli bezpečnosti...

keminek
27. bře 2010

alti, napsala jsi to tak krásně, že už není třeba nic dodávat 🙂 🙂

keminek
27. bře 2010

shaula nevím, konkrétně tohle jsem četla v jedné diskuzi o zkušenostech z porodnic. V porodnicích ty novorozenecké místnosti vypadají různě. Někde je to malá místnůstka, do které se vejdou 3 postýlky a 1 inkubátor, dětské odd. je na jiném patře. Je tam zkrátka méně obyvatel i porodů. Ne všude je na dveřích koule a se zamykáním nevím.. 😒
Ve větších porodnicích mají větší místnost pro novorozence, je tam hodně postýlek a frmol, pořád tam někdo je (tam zas mimochodem hrozí, že ve spěchu něco zapomenou, spletou medikaci, dítě přivezou na kojení někomu jinému, něco přehlédnou.. spěch, někdy stres, někdy laxnost).

Já nechci vyjmenovávat příklady toho, co jsem kde četla nebo viděla v TV strašit nebo přehánět - to vůbec! Jen jsem chtěla podotknout, že si raději (zdravé) dítě pohlídám sama a k dítěti, které potřebuje ošetření, chci mít umožněn přístup kdykoliv - jakožto matka, ne jako nějaká cizí osoba, o které píšu výše (viz MF dnes).

keminek
27. bře 2010

alti, po porodu jsem měla stejné pocity. Byla jsem hodně vyčerpaná, ale stále jsem myslela na miminko a nemohla se dočkat, až mi ho přinesout. Vůbec jsem neusnula.

martina71
27. bře 2010

No tak ja dam radeji na osobni zkusenosti a nebudu se zbytecne nervovat tim, ze se nekde neco takoveho po republice nekdy stalo. Myslim ze podobne veci se asi stanou, ale naprosto vyjimecne. A je zbytecne v tomto ohledu sirit paniku... 😒 V mem koli za posledni roky bylo opravdu mnoho porodu, a nikde se nic ani v naznaku podobneho nestalo... Myslim, ze takto strasit maminky je zbytecne....

keminek
27. bře 2010

marti, právě proto jsem sama psala o panice a strašení, abych předešla dalšímu vysvětlování. Mně spletli medikaci a kamarádce přivezli ke kojení cizí mimčo 😅

keminek
27. bře 2010

četnost nedokážu posoudit (častěji než je milé, méně často, výjimečně), zvlášť když přičtu i ty příklady v závorkách a další

simlenka
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru