Po porodu chci mít dítě u sebe. Mám právo to vyžadovat?

simlenka
20. bře 2010

Chci se zeptat jestli mam pravo vyzadovat,aby po porodu - pokud bude mimi v poradku,samozrejme - nebylo odnaseno na ty cca 2h ode me z porodniho salu. vim,ze ve spouste porodnic uz je tohle normalni,ale v kolinske porodnici,kde se chystam rodit,bohuzel ne a po porodu,kdy matka lezi na sale je dite odneseno na nejake to vyhrivaci luzko bo co. po prvnim porodu jsem stejne nebyla schopna usnout,jen jsem myslela na sve detatko,myslim si,ze neni dobre matku od ditete odlucovat a tak se chci zeptat jestli se tomu muzu nejak branit,jestli s tim mate nekdo zkusenost a tak. jsem rozhodnuta se nedat odbyt pokud bude mit prcek apgara 10-10-10 tak jako nase mala,ale cokdyz ho pres me protesty odnesou?

keminek
20. dub 2010

simlenko, tady ještě odkaz na odpověď na ten dotaz, kdy paní chtěla vědět, zda má právo mít dítě u sebe.. já sem dala jen část té odpovědi, protože byla dlouhá, tady v tom odkaze je vidět celá, vč. odkazů na právní předpisy
http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=2072926

keminek
20. dub 2010

O kontaktu dítěte s matkou více zde ve Zdravotnických novinách.. (Autorka článku oslovila matky a pouze 11 z 52 žen rodících v českých porodnicích mělo nepřerušený kontakt s dítětem prvních 12 hodin jeho života...):

http://www.zdn.cz/news/check-pro?id=448169 respektive
http://www.zdn.cz/clanek/sestra/bonding-neboli-...

Některé české porodnice začaly postupovat tak, že po porodu dítě na břicho matky přiloží. Ty osvícenější nechají matku a dítě hodinu či dvě se vzájemně seznamovat. Většina zdravotníků ovšem pak zahájí rutinní postupy spojené s dočasným rozdělením matky a dítěte. V odborné literatuře tedy existují diskuse a důvody, proč je bonding tak moc přínosný a smysluplný. Důvody, proč se ignoruje v českém zdravotnictví, najdeme na mnoha diskusích o českých porodnicích. V některých porodnicích matky podepisují informovaný souhlas se separací dítěte po porodu, aniž by byly patřičně poučeny o dopadech rané separace. Např. Apolinář..

* standardní odnášení novorozenců ihned po porodu do jiné místnosti k provedení rutinních vyšetření - „pan doktor se na miminko podívá, maminko, sestřička jej umyje a pak vám je vrátíme…“
* standardní ukládání novorozenců na vyhřívané lůžko - „miminko se potřebuje zahřát, je podchlazené, maminko, u vás by mu byla zima…“
* standardní odnášení dítěte od matky hodinu či dvě po porodu na tzv. „první noc, to se potřebujete vyspat, maminko!“
* předávání dětí matkám pouze ke kojení - „miminko si musí zvyknout na děti, maminko, musí do kolektivu“.

Mě se nikdo na nic neptal, ani jsem nevěděla, kam se na dítě jít kouknout (velká porodnice) a taky mi říkali, že si mám odpočinout a že mimčo si taky musí odpočinout a musí se zahřát.

lenkabu
20. dub 2010

Miminko musí do kolektivu,já padnu 😀 😀 😀

simlenka
autor
24. dub 2010

v jiném tématu jsem narazila na odkazy na dva články - myslím, že přesně vystihují co chci a proč to chci... třeba to martina z toho článku pochopí, v tom druhém je i postoj a jasně řečeno, že to co chci, není u nás bohužel běžné, ikdyž by to mělo být normální....

http://www.portal.cz/casopisy/pd/ukazky/-porodn...

http://respekt.ihned.cz/c1-36339540-znovu-spolu

myscha
24. dub 2010

simlenko
ten článek z Respektu je pěkný a myslím že i pravdivý. Asi to u nás bude trvat ještě dost dlouho, než se naše jinak slušné porodnictví v tomto směru "zlidští" a porodníci vymění jistou profesní nadřazenost za respekt k rodičkám.Ono je dobře, že máme dobrou novorozeneckou úmrtnost, ale jak je vidět na příkladu Švédska, tak toho lze dosáhnout i jinou cestou. Mimochodem ve Švédsku je zcela legálně možné rodit doma a několik procent matek tak i činí.

Dítě mi hned po porodu taky skoro hned sebrali a okamžitě ošetřovali, jak nezbytně nutné to je, netuším. Ale myslím, že po zběžném prohlédnutí miminka na matčině těle by se to nejspíš dalo odložit až po té, co se s ním maminka seznámí jako první. Pokud vím, tak ve Vrchlabí to tak nějak probíhalo, děti třeba ani neměřili.
A ten rutinní oxytocin, to taky znám. Dcerka byla venku na třetí zatlačení a přesto stihli mezi tím ještě dvě injekce oxytocinu, proč, to nechápu.

demoisellem
24. dub 2010

S tím oxytocinem... Bych opravdu ráda věděla, proč to dělají. Jedna věc asi je, že když porod trvá déle, než mají v tabulkách, tak se ho snaží všemožně urychlovat. Ale když ho dávají automaticky hned, jak žena vleze do porodnice, to mi hlava nebere... Myslím, že pokud se neděje nic patologického, tak do porodu netřeba zasahovat. Spíš nemělo by se vůbec. Říká se, že až přes 80% žen může porodit bez zásahů. Tak mi ale řekněte, proč ve statistice z roku 2008 mělo oxytocin nebo jiná uterotonika 82,3% žen??? 😲

simlenka
autor
7. kvě 2010

ahoj - tak jsem v Kolíně úspěšně porodila - kupodivu i přirozeně a bez zásahů, což tam považuju za velký úspěch!

co se týká odnášení prcka - takže - říkala jsem jim, že chci po porodu prcka na břicho, prej jo, není problém, ale pak mi ho nedali - buď to bylo nedorozumění nebo nevím, nejdřív ho na chvíli odnesli a na břicho mi ho dali až pak, nevím jak dlouho to trvalo, cca 5-10 minut? nedokážu to říct, pak jsem ho měla na sobě, kojili jsme mazlili se, ale pak při šití mi ho zase vzali, resp. dali ho vedle mě na postýlku, kde už měl asi zůstat - no ale PA mi ho dala a byli jsme spolu téměř celou dobu. Na konci mýho pobytu na porodním sále přišla dětská sestra, že musí malýho vykoupat, tak jsem řekla, že to není nutný, že to počká do druhýho dne, tak ho prý musí vidět doktor, než jsem se zmohla na odpověď, tak už mi malýho vzala a šla pryč, ještě na mě houkla, že já už jdu taky, ale ještě jsem tam asi 20-30 minut ležela - bylo mi to líto, ale tak nějak to proběhlo nad očekávání dobře, takže jsem se už hádat nemínila... Po převozu na pokoj mi ho hned přinesli 🙂

scai
8. kvě 2010

ke konci porodu píchají ten oxytocin na rychlejší vypuzení placenty. Tak asi proto Myscho....já jsem ani nevěděla že mi ho dali, až pak mi to říkala kámoška doktorka. Tak jsem se divila...

scai
8. kvě 2010

Mě se ptali hned po vytlačení jeslti chci miminko na hrudník a já holky nechtěla. Teď toho lituji, ale já fakt v té chvíli byla mimo, bála jsem se, že mu ublížím...prostě jsem řekla, že ne. Tak jí odnesli, ale manžel jí přinesl zpátky už snad za 5 minut, fakt rychle, zabalenou v zavinovačce a pak jsme byli ještě všichni tři 2 hodiny na sále, sami...a to byla nádhera. Tohle první seznamování s miminkem.
Jen jsem myslela, že jsou ty 2 hodiny na sále po porodu standrart a ono asi ne...Jak je to v jiných porodnicicích? byly jste po porordu všichni tři v klidu spolu?

shaula
8. kvě 2010

Scai - my ne. Kluky mi jen ukázali, jednoho přiložili až na mou žádost a asi na 2 vteřiny 🙄 a pak mi je oba odnesli. Viděla jsem je až za 3 hodiny - jednoho v inkubátoru kvůli nepravidelnému dechu, druhého na novorozeneckém, kde si ho nechali až do rána (narodili se v 16 hodin), prý abych si odpočinula 🙄 Dneska toho moc lituju, že jsem netrvala na tom, že je (nebo alespoň toho jednoho) chci mít u sebe, ale tehdy jsem se tím nechala uchlácholit... A možná i z toho pak plynula část našich problémů s kojením... To už se bohužel nedozvím. Podotýkám, že porodnice je "baby-friendly" 😠

shaula
8. kvě 2010

Jo, Simlenko, a samozřejmě moc a moc gratuluji 😵 Ať krásně roste a prospívá.

keminek
9. kvě 2010

simlenko, gratuluju! Vcelku to ušlo, taky myslím, že až nad očekávání.. I ten převoz na šestinedělí. Ale přesto cítím, že jedna věc je, že si něco řekneš a druhá věc je, že to je koliktár, jako kdybys neřekla nic 😅
Na sále 2 hodiny nás nechali (mně, manžu, mimčo), ale mimčo bylo v postýlce a nesmělo se vyndavat, tudíž neprobíhal žádný pořádný kontakt, ani oční. Byli jsme vedle sebe, ale sami. Na šestinedělí to samé co shaula, pravidlo první noci, ač jsem o mimi žádala. Rutina.

scai
9. kvě 2010

Kaminek proč jste museli mít mimi v postýlce? to nechápu! Nám ani postýlku nedali, měli jsme jí fakt v náručí celou dobu!
A hned po tom, co jí manžel přinesl (asi 10 minut po porodu) jsem ji zkoušela přiložit, ale nešlo to (mám vpáčené bradavky, ale nosila jsem formovače) a když to viděla ta porodní asistentka hned přišla a pomohla mi jí přiloižt a Baruška se krásně přisála!
Když to tak čtu jak je to jinde, tohle je teda fakt super porodnice (Jablonec nad Nisou)

mirka755
9. kvě 2010

ahojky
je fakt zvláštní jak je každá porodnice jiná, jak to má každá zavedeno odlišně než někde jinde. Já rodila ve Slaném obě děti, přirozeně. Anetku jsem rodila přes 12 hodin, po porodu mi jí zabalili do pleny a hned položili na břicho. Po celou dobu co mě šili tak jí měl manžel u sebe, byla jsem už hodně vysílená a aspoň jsem si jí držela za ručičku :o). Rodila jsem v noci, takže mi malou přinesli na furt pak ráno po vizitě. Při Ondráškovi to bylo vše tak rychlé, že jsem měla síly na rozdávání. Navíc si manžel stihnul přestříhnout pup. šňůru, PA ho vyfotila při popisování, měla jsem ho na břiše po celou dobu šití a až pak ho odnesli omýt a zase přinesli zpět co jsem ležela 2 hodiny na pozorování (a to i u dcery). Narodil se ráno a večer po vizitě mi ho přinesli a na noc jsem ho měla už u sebe na pořád :o)

U porodu jsme také postýlku neměli, děti držel buď manžel nebo já

SIMLENKO GRATULUJI :o)

keminek
9. kvě 2010

mirko, jo, je to všude jinak, a je na tom krásně vidět, že když to jde tam, může to jít i jinde 😉 😝
scai, tam to takhle prostě dělají. Ty zůstaneš na porodním křesle, manžel je s tebou na sále, miminko je vedle vás v postýlce. Postýlka má monitor, nevíš-li, jak ho vypnout, rozpiští se a přiběhne sestra, která vám zas mimčo sebere. Porodila jsem, malého vzali, ošetřili, zakuklili (tam balí miminka tak tlustě, že jsou hlavičkou úplně zapadlé v tom balíku), přišla PA, držela miminko ona sama a snažila se ho z boku přisát, což jí nešlo, rtíky se mě ani pořádně nedotkl, natož aby se mohl přicucnout. Tak ho vzala, že to nejde a dala ho vedle nás do postýlky, kde byl 2 hodiny. Rodila jsem večer a dali mi ho až druhý den dopoledne i přes mé žádosti (pokaždé jsem totiž mluvila s jiným zdravotníkem, který přišel na pokoj a jaksi se to nikam nepohlo). Jen chtěli, abych si sama došla na wc, to nebyl problém, ale i pak jsem čekala.
Chtěla bych mít podobný zážitek, jako jsi měla ty.

kupina
9. kvě 2010

Ahoj holky,

já jsem rodila v říjnu v Thomayerově nemocnici a asi jsem měla štěstí... Měla jsem u porodu úplně skvělou doktorku, miminko mi po porodu hnedka přiložili. Po chvíli ho šli popsat - samozřejmě i s tatínkem a pak mi ho vrátili hned ke mně a nechali nás na sále všechny tři asi hodinku. Bylo to kouzelné, nepopsatelné, prostě krásné 😵 😵 😵 . Malý se narodil v 19.24 hod.. Když mě dovezli na pokoj, tak mi miminko hnedka přinesli a zkoušeli jsme ho přisát k prsu. Tak jsme byli spolu asi hodinku, pak ho znovu odvezli a pak už mi ho tak okolo třetí hodiny ráno přivezli na pokoj a už mi ho tam nechali 😵.
Jediné co mi vadilo, byly sestry... doktoři byli super, ale dětské sestry byly dost hrozné ☹ . Měla jsem první dítě a bohužel místo toho, aby nás podržely, tak mi přišlo, že nás shazují a nic pořádně neukážou. Je tedy pravda, že ne všechny sestry se tak chovaly, ale mladé sestry byly dost neotesené a neuměly s námi zacházet.... Ale co se týká samotného porodu, tak můžu jen doporučit...

lenkabu
9. kvě 2010

Holky ono je to o tom co si necháte líbit...................nejsem zrovna typ co hned vyskakuje ale žádná sestra by si nemohla dovolit mi vzít moje zdravé dítě a říct že musí ležet v postýlce 😅

keminek
10. kvě 2010

lenkabu, máš úplnou pravdu a to je právě ten problém. Nic nevíš, neznáš důvody, neznáš práva, necháváš to celé zkrátka na zdravotnících. A oni se s tebou jednak nevybavujou, jednak mají naučené rutinní odpovědi, kterýma tě raz dva srovnaj, znejistěj, postrašej a okamžitě na to odběhnou neznámo kam. Ty momentálně fyzicky vyčerpaná a manžel neví.. a je ze všeho ještě taky dezorientovaný (i pro něj je to silný zážitek). A pak se máš s někým hádat? V tomhle stavu, v téhle situaci? Taková atmosféra k porodu vůbec nepatří. Mělo by to být tak, že rutina je taková, jako popsala scai a ty můžeš v pohodě bez obav všechno nechat na personálu a ne že před tebe postaví zdravotníci úkol, který vyžaduje aspoň minimální znalos práva a rovněž důvodů, proč se s miminkem dělá to či ono, takže abys šrotila i něco jako sám lékař. Ač jsem to čekala předem, tak když na tu situaci došlo, tak jsem jí neuměla řešit. Opravdu v té chvíli platilo tvrzení, že po porodu tě to spíš rozpláče, než abys jednala asertivně jako kdykoliv jindy.

keminek
10. kvě 2010

Holky, můžete mi prosím napsat, popsat, jak mimčo po porodu zabalili, když ho dali do rukou vám nebo manželovi v době, kdy jste byli společně na boxu? Já abych věděla, jaké balení a zahřívání bohatě stačí v jiných porodnicích.. Díky 🙂

petja
10. kvě 2010

Ahojky Keminek,nám malého zabalili na ty první minuty do takové jemné látky,jakoby pleny,ležel mi na hrudi,potom co jsem porodila placentu a malému přestřihli pupečník,tak do pleny a zavinovačky a to sme byli spolu 2h na sále

keminek
10. kvě 2010

petjo, díky, s dovolením jsem koukla do alba. Je to jako na té úplně první fotce?
To vypadá tak nějak normálně.
Já koukám i na hlavičku, máte jí normálně odhalenou.., protože my měli zavinutou celou hlavičku až po čelo. Byla to celé takové tlusté. Buď několik vrstev něčeho nebo nějaká tlustá "peřinka". Koukal jen obličejík, který byl zapadlý v tom celém.

petja
10. kvě 2010

No vidíš,ta fotečka je u mě v albíčku,tak byl zabalenej po ty 2h,ty první minuty po porodu ležel na mě takřka nahý,jen byl právě v té jemné látce...Hlavičku neměl zabalenou.V té zavince byla ještě jedna jakoby plena,jinak žádné extrémy.Na sále bylo teplo

keminek
10. kvě 2010

děkuju, to jsem potřebovala vědět. Vždycky se tím zabývám nárazově, nemám na to furt čas. Tento týden si to chci sepsat.

Projela jsem teď několik alb a všude vidím podobné zavinutí jako bylo to vaše. Takže takhle víc balí asi jenom tady nebo co (i jsem si o tom psala s jednou paní, co tam pracuje, takže se tam kuklí standardně a pak se mimi pokládá do postýlky). Dneska už bych byla chytřejší. Ale jako prvorodička jsem si to neuměla představit a navíc na to v té době nebylo moc diskuzí ani příspěvků se zkušenostmi.
Teď jsem viděla otevřenými dveřmi na box, kde rodiče normálně byli sami s mimčem, máma ho měla na bříšku, bylo jen normálně zavinuté nebo zakryté, mohla ho držet v pohodě maminka i tatínek, nikdo nad nimi nestál jak kontrolor nad školáčky.

petja
11. kvě 2010

No manžovi dali malýho ihned,ani nikoho nenapadlo nás od něj izolovat

myscha
12. kvě 2010

scai

to jo, ale na rychlejší vypuzení placenty byla až ta druhá injekce po samotném porodu. Dostala jsem ještě jednu, když ještě ani nebylo jistý, jestli bude dítě venku za cvilku (což bylo), nebo budu tlačit ještě třeba hodinu.....což mi přišlo naprosto zbytečný. Porod byl naprosto bezproblémový a rychlý, kdybych marně tlačila a něco se zaseklo, tak to pochopím, ale takhle....

myscha
12. kvě 2010

Já jsem rodila v Jilemnici a miminka mi po krátkém ošetření dali na břicho jen v plíně, ale to jen na krátkou chvilku a pak je zavinuli do zavinovačky. Podruhé jsme pak byli spolu cca dvě hodiny a zkoušeli kojení, pak ji odnesli na koupání.

poprvé mi synka odnesli po krátkém zkoušení kojení hned pryč, což mě mrzelo. Možná to bylo tím, že porod skončil kleštěma, ale byli jsme oba zdraví a naprosto bez problémů, tak mi to přišlo zbytečné a škoda, navíc to možná zúpůsobilo problémy s kojením.

fran
14. kvě 2010

Ahoj, já čekám druhé mimi. První mi hned odnesli a přinesli pak jen na malou chvilku, jelikož malá vdechla plodovou vodu a chvíli nedýchala a museli ji "profouknout".
Jenže pak mi ji nedali ještě den a půl, jen nosili na kojení a to na pěkně krátkou dobu a dost nervózně mi ji zase brali. Pak jsem si musela sama stěžovat hlavní sestře, že se mi to zdá divné, proč malou ještě nemám a za chvíli jsem na chodbě slyšela, jak řve na sestry, proč ještě nemám miminko, co to má znamenat, "Vám se zase žádný nechce dát ta instruktáž, že jo!" A do pěti minut jsem jí měla u sebe....

U druhého miminka, pokud bude vše v pořádku, bych si ho určtitě chtěla nechat u sebe, tak snad se podaří a neodnesou ho.

mamina
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petja
Odpověď byla odstraněná
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru