Po porodu chci mít dítě u sebe. Mám právo to vyžadovat?

simlenka
20. bře 2010

Chci se zeptat jestli mam pravo vyzadovat,aby po porodu - pokud bude mimi v poradku,samozrejme - nebylo odnaseno na ty cca 2h ode me z porodniho salu. vim,ze ve spouste porodnic uz je tohle normalni,ale v kolinske porodnici,kde se chystam rodit,bohuzel ne a po porodu,kdy matka lezi na sale je dite odneseno na nejake to vyhrivaci luzko bo co. po prvnim porodu jsem stejne nebyla schopna usnout,jen jsem myslela na sve detatko,myslim si,ze neni dobre matku od ditete odlucovat a tak se chci zeptat jestli se tomu muzu nejak branit,jestli s tim mate nekdo zkusenost a tak. jsem rozhodnuta se nedat odbyt pokud bude mit prcek apgara 10-10-10 tak jako nase mala,ale cokdyz ho pres me protesty odnesou?

keminek
27. bře 2010

Jo a pokud jde o tu medikaci nebo efektivní léčbu a odhad problému, tak s tím konkrétně bývá problém často. Jeden dr. předepíše to, druhý řekne, že to vůbec není lék na danou nemoc. Jeden mávne nad bolavou jizvou rukou, druhý se zděsí pokročilého zánětu. Zubař se zděsí nad prací jiného zubaře, přehlédnou problém, určí špatnou diagnózu, s chronickými stavy si neumějí léta poradit, až při změně lékaře jsou najednou vyléčeny nebo přejdou a nikdo neví jak a tak dále. To se týká i sester. Nejen že to čtu v novinách, diskuzích, ale děje se to i mně a známým (v porodnici, u dalších lékařů v ordinacích). Naštěstí většinou nejde o vážně věci, které jdou do hlavních zpráv.

Zčásti je to dáno jednotlivými specializacemi, kdy pacient není posuzován komplexně, dále "příliš teorie, méně praxe", odbornost - její úroveň je individuální jako je tomu u všech ostatních povolání (někdo umí, jiný ne) a také tím, že lékaři jsou přetažení, když mají víc služeb, málo spánku, řeší několik věcí najednou a to je moment, ve kterém něco přehlédnou (a není divu, takhle tomu je také u všech povolání). Lékaři a další zdravotníci jsou strašně důležití, zachraňují zdraví a životy a společnost si jich váží!!!! Přesto naivní bezmezná důvěra je snad už i přežitek. Starší generace ničemu nechce rozumět, informace si dostatečně nevyhledává, rozhodnutí o tom, co je pro ně nejlepší, nechávají čistě na lékaři, jemuž se neodporuje. Dnes se z pacientů stávají klienti, kteří žádají vysvětlení navrhovaných postupů, aktivně si vyhledávají množství informací, čtou, diskutují a chtějí spolurozhodovat o navrhovaných postupech.

Ale to též není hlavním tématem diskuze. Pointa měla být pouze ve vyjmenování dalších důvodů, proč nemá být miminko oddělováno od maminky, resp. i důvodů, proč odděleno být musí nebo může. Bagatelizování a zamlčování není vždy správné.
Jde o možnost volby.
Ať se každý rozhodne sám na základě co největšího množství informací.

martina71
27. bře 2010

Vzhledem k tomu, ze jiz nekolik mesicu nedelam nic jineho nez se informuji vsude mozne z ruznych zdroju, ne jen zde, tak nesouhlasim, ze vse je pouze ve zdravotnictvi spatne a musim se neceho obavat...
Nerikam ze je vse dobre, ale vse jde rozhodne vykomunikovat a jit rodit v panicke hruze jak mi nekdo vymeni dite nebo s obavou co se muze stat je daleko vice na skodu pro mne i nenarozene dite...
A prave ja jsem ten starsi rocnik, tak mohu srovnat zdravotnictvi za posledni desitky let.... dnes uz bych si opravdu nenechala libit to co driv clovek musel brat se samozrejmosti, ze stromu jsem tez neslezla, tak myslim ze ten rozhled trochu mam...

keminek
27. bře 2010

Ve zdravotnictví není vše špatně. Ještě aby.., to by to vypadalo... 😖
Někdo panickou hrůzu předem má, to je pravda (někdo z pavouků, jiný z velkých prostranství, někdo z porodu, další z bílých plášťů), ale to tady nevyřešíme.
O klid u porodu a také v období po porodu v tomto tématu běží.

keminek
27. bře 2010

Myslím, že v příspěvku od alti je řečeno vše. Osobně k tomu nemám co dodat.

myscha
27. bře 2010

Moje vlastní zkušenost je, že někde stále panuje ten zvyk a rutina i zdravé miminko odnést na několik hodin na novorozenecké. Při obou mých porodech to tak bylo, i když jsme byli vždy oba bez problémů. Poprvé bylo dítě odneseno bez jakýchokliv informací pryč, podruhé jsem ho už chtěla mít u sebe pořád, pokud budeme oba ok (kromě krátkého ošetření samozřejmě) a řekli mi, že ho jen vykoupou a pak hned přinesou. Samozřejmě skončilo na novorozeneckém....

Pokaždé jsem si pro dítě musela sama dojít a trvat na tom, že ho hci mít u sebe, pak už naštěstí problémy nebyly. U druhého porodu jsem to měla i v por. plánu, ale bylo to tak rychlé, že si to možná ani nestihli přečíst.
Tahle poněkud zbytečná a zastaralá praxe je jedna z výtek, které oproti téhle jinak velmi sympatické porodnici mám (por. Jilemnice) . Stačilo by vždy je se matky zeptat, zda dítě chce, nebo si chce odpočinout a netrvat na rutinním odnášení zdravých dětí.
Ono to vždy vykomunikovat nelze, jak tady někdo tvrdí, ne každý je toho při a po porodu schopen a dostatečně asertivní, někdo se nechá lehce odbýt a personál je oproti vystresovaným rodičkám ve značné výhodě. Navíc si myslím, že to má fungovat na úplně jiné bázi a nemělo by to být o tom, že aby jste dosáhli něčeho tak normálního, jako je mít dítě u sebe (nebo čehokoliv jiného), tak musíte být od rány, hádat se a nebo žadonit.

dexin
27. bře 2010

ahoj holky, jsem procetla tuhle diskuzi a zda se mi, ze se tu zbytecne prehadujete. Copak ono se dite jeste dneska nekam na hodiny odnasi pryc hned po porodu? mela jsem za to, ze ted uz jsou snad vsechny porodnice babyfriendly. Porodite, sestricka mimco zkontroluje,zvazi, tatka si na nej napise cislo, ale celou dobu je s vama na boxu, ne? az dejme tomu pri preprave na sestinedeli jedete samotne, ale detako vam prinesou, hned jak se ubytujete a osprchujete. Coz je spis plus nez minus podle me. Ja si dokonce na prvni noc nechala detatko odnest na pozadani, ale po ctvrte ranni uz bylo u me. Potrebovala jsem se vyspat a diky tomu, ze jsem vedela, ze je o nem postarano jsem po 14hodinovem porodu usnula jak dudek. Ale predtim jsme cely den travili spolu. Pak jsem tehle sluzby mohla vyuzit i dalsi noc, ale samozrejme uz jsem nechtela, pak jsem byli uz jen spolu. Nemyslim si, ze by dite nejak zavratne poznalo hned po narozeni, jestli lezi v postylce vedle matky nebo na novorozeneckem, dyt v posteli si jej kvuli jeho bezpecnosti stejne v porodnici nenechavate. Podle me je dulezitejsi, jak se k diteti chovame po zbytek zivota, kdyz jsme treba unavene a pretazene po celodenni starosti o nej, neverim proste na to, ze by se v prvnich dnech mohl pretrhat kontakt mezi matkou a ditetem kvuli par hodinam odlouceni.
Mazek se na boxu taky z ditete neumyva, to az pozdeji a co se tyce kosmetiky, jsem taky spis pro vodu nebo treba bylinky a to staci v porodnici rict, ne?

misicka85
27. bře 2010

Já jsem na tom podobně jako Dexin - porodila jse ve 13h, malá byla se mnou na boxu ty 2h, pak mě převezly na 6nedělí a malou si vzali na novorozenecké. Kolem 16h mi ji zase donesly a nechali ji na pokoji do večera,pak se mě ptaly jestli ji chci mít u sebe přes noc nebo si ji mají vzít. Já jsem porod sice měla v pohodě,ale 2 noci před tím jsem měla už nepravidelné bolesti a skoro jsem nespala takže jsem byla ráda že si malou na noc vzaly sestřičky k sobě a já se v klidu vyspala. Další den už jsem měla malou celý den a noc u sebe...

nika
27. bře 2010

přidám jen svou zkušenost 🙂 malou jsme měla při sobě cca celé dvě hodiny po porodu, položili mi ji na břicho ihned po porodu, neumytou ikdyž již z odděleným pupečníkem. tak jak byla. pak se dětská sestřička optala zda ji chci umýt, a vzhledem k tomu že byla dost od krve a v mé náruči ihned vypráznila skroo všechnu smolku tak jsem souhlasila. opláchla ji pod tekoucí vodou bez kosmetiky a zabalili a dali manželovi do náruče 🙂 byla jsem ráda že seděl u mne s ní v náruči a já je mohla obdivovat a fotit, a koukat, při šití.
poté si ji vzali po domluvě jak mne převezli na oddělení šestinedělí, to byla cca půl druhé ráno, že za 2 hodiny příjdou a pomůžou mi do sprchy a dovezou malou. neprotestovala jsem byla jsem sice plná energie ale i unavená (skoro hodinové šití), stejně jsem nespala, a poslouchala palčící miminka protože jsem ležela na pokoji ihned vedle novorozeneckého🙂 prostě vystrašená prvomatka 🙂 plná zážitků, uvidíme jak to bude příště, pokud budu v takovém stavu jako u malé nenechám si ji ihned u sebe.

vím o porodnici kousek od nás kde mimi po porodu jen přiloží ukáří,a pak odnáší preventivně do inkubátoru na 2 hodinky. je tam taková praxe po nějakém problému, kdy ikdyž chodili kontrolovat rodiče amimi v 4 době porodní co chvíli stalo se něco miminku ☹ je to smutné když nenodrží tu 4 dobu porodní která je krásnáá.
ale po předchozí domluvě a písemném potvrzení lze i toto nepraktikovat.

myscha
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alti
27. bře 2010

Jak už jsem psala, myslím si, že každá maminka by měla mít možnost si vybrat jestli mít mimi u sebe nebo si třeba po dlouhém porodu odpočinout !!! Ovšem někde to i dnes pořád nechtějí akceptovat.

Já jsem druhé dítko měla u sebe s malou přestávkou na koupel (nás obou), ale víc mě bolelo, že malý měl silnější žloutenku a tak mi ho třetí den po porodu odnesli na fototerapii a já za ním na novorozenecké odd. docházela po třech hodinách na kojení. Toto nám moc nevyhovovalo - malý byl hodně spavý a nechtěl moc sát. Po vyjmutí z boxu pod lampou máte max. 30 min. abyste ho nakojili, přebalili a ještě chtějí vážit před a po kvůli množství vypitého mléka... známe. Nám to prostě nestačilo jen buzení trvalo, párkrát si cucl a zase spal. Za půl hodinky měl zase hlad. (Toto cucavé kojení nám bohužel zůstalo). Prostě můj brouček se chtěl kojit jinak než podle tabulek a to byl problém. Potom jsem musela odejít a ležet v pokoji a čekat až budu moci jít za tři hod. za ním. Když druhý den byly výsledky stále špatné, řekla mi dr. že by bylo lepší abych jen odstříkávala, že ho budou krmit (a dokrmovat) sestry sami. To jsem rezolutně odmítla - nesouhlasila jsem a té dr. jsem to řekla tak důrazně, že si už nedovolila nic říct.
Musím, ale napsat, že sestřičky na novoroz. byli opravdu skvělé, moc hezky se chovali jak k nám tak hlavně k miminkům. Chodila jsem tam 2 dny a viděla jak koupou a opatrují miminka a byly všechny profesionálky se srdíčkem na dlani a to jediné mě uklidnilo, že se o broučka starají takové zlatíčka.
Krásně na mimi mluvili, hladili je a nezastavili se po celou službu! To jen pro ty z Vás, které si chcete odpočinout po porodu, načerpat síli a dáte mimi na novorozenecké, abyste neměli výčitky, protože se pak můžete svým miláčkům věnovat naplno !
Taky, ale vím, že jsou porodnice kde to probíhá jinak v každém případě je na nás, abysme začali prosazovat své přání a práva! Hodně sil a zdraví všem!!!! 🙂

verusinek
27. bře 2010

Já jsem rodila ve fakultní nemocnici v Hradci Králové, malej se narodil v 7:40, manžel přestříhl pupeční šňůru, sestřička mi ukázala malýho a šli s manželem utřít, změřit a zvážit prcka. Doktor udělal ty dva stehy a popovídali jsme si a to byla asi čtvrt hodina a mezi dveřma se už objevil manžel s naším synem v náručí, přišla sestřička přiložila malého, ten začal hned bumbat, tak se zeptala jestli ještě něco chceme a odešla, zůstali jsme na pokoji už jen my tři, v půl jedenáctý přišla sestřička, že odveze malého na nějaká vyšetření, tak mě manžel doprovodil do sprchy, odjel po jedenácté, já dostala oběd a pak mě převezli na pokoj, na pokoji jsem byla asi deset minut a přišla sestřička, jestli chci vidět malého, nebo jak se cítím.... no a jelikož jsem se cítila skvěle, plná energie, nic mě nebolelo, tak jsem se s ní vydala pro ten náš poklad a od té doby jsme byli spolu. 🙂 Takže když to shrnu, tak jsem od malého byla oddělena asi na hodinku a půl. Takže asi hodně záleží na porodnici a možná i zrovna na personálu co má právě službu........

lenkabu
27. bře 2010

verusinek.........v HK 100% na personálu,já ji taky dostala když jsem si řekla,ale jsou zvyklí na odnášení po 2 h na sále. Ale asi by si dítě nenechali přes odpor matky 😉

j.kriv
27. bře 2010

Ahojky, moje zkušenost je taková, že v 1:14 se malá narodila, dali mi ji pochovat, pak odnesli vedle na vyšetření, u toho byl tatínek, mě mezitím zkontroloval doktor a asi po 10min už byl přítel zpátky i s malou a nechali nás samotné na 2h. pak jsem šla na wc, přítel byl u malé a potom mě i s malou převezli na šestinedělí a pak jsem bez ní nebyla ani minutu (samozřejmě kromě mého sprchování a wc 😀 ) takže v tomhle směru naprostá spokojenost. byla jsem rozhodnutá si malou vydupat, pokud by to bylo třeba a byla v pořádku, no naštěstí jsem nemusela, brali to jako samozřejmost 🙂

dexin: já teda malou měla i v noc porodu u sebe v posteli, poplakávala a u mě spinkala, já sice byla celou noc vzhůru, ale ráda. pravda, asi 3.den mi jedna zasloužilá sestra oznámila, že má postel je infekční, tak že ji tam nesmím pokládat, no nekomentovala jsem to a hodila na ni bobek 😝

keminek
28. bře 2010

dexin, cituji
"Copak ono se dite jeste dneska nekam na hodiny odnasi pryc hned po porodu? mela jsem za to, ze ted uz jsou snad vsechny porodnice babyfriendly. Porodite, sestricka mimco zkontroluje,zvazi, tatka si na nej napise cislo, ale celou dobu je s vama na boxu, ne? az dejme tomu pri preprave na sestinedeli jedete samotne, ale detako vam prinesou, hned jak se ubytujete a osprchujete."

No právě že odnáší a klidně na 12 hod. 😖 Buď nějakou dobu po porodu nebo to udělají tak, že maminku dají na šestinedělí a miminko k sobě na novorozenecké a dál maminku nijak neinformují, takže ona vlastně čeká, co bude, až přijde nějaká sestra do dveří apod. (v některých velkých porodnicích maminka pořádeně neví, kde přesně novorozenecké odd. je). A je to běžné. Někdy je to rutina porodnice, jindy záleží na směně. Mělo by to být tak, jak píšeš ty a dalších několik maminek tady. Jak vidno není k rutinnímu odnášení žádný extra důvod. Jde tedy hlavně o to vybrat si správnou porodnici. Dnes už je v diskuzích zkušeností vcelku dost, před 3 lety jich bylo jen pár.
A určitě je důležité, jak se rodiče chovají k dítěti, když vyrůstá, jak říkáš. To je třeba si také uvědomit.

martina71
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
28. bře 2010

jinak jen na této 5. stránce jsme už 3, které měly popisovanou osobní zkušenost + tuším 1, která o ví o porodnici, kde to takto chodí.

Ale není podstatné se dohadovat o tom, kdo to měl kde jaké, jelikož výběr porodnice záleží na každém a pro nikoho není problém si ověřit, jak to v dané porodnici chodí. Může se přímo zeptat v diskuzích o porodnici nebo příslušnou porodnici navštívit osobně a veškeré dotazy položit přímo personálu. Naštěstí je i mnoho dobrých zkušeností, takže ať si každý vybere dobrou porodnici a zjistí si svá práva 😉 🙂

mikulka
28. bře 2010

Ahoj holky, rodila jsem v Podolí, po porodu jsem měla anémii a nebyla chopna ani chodit bez pomoci sestry.
Mimi bylo na novorozeneckém.
Ale večer (porodila jsem ve 3 odpo) už mi bylo líp a byla jsem schopna jít sama třeba na wc... jsem se ptala sestry, zda mi dají mimi na pokoj, a říkali, že ne, když mám tak silnou anémii.
Byla jsem prvorodička a myslela, že sestry asi vědí, co říkají.
Ráno mi mimi ale taky nechtěli nechat a to už jsem jim řekla, ať ho přinesou a nechají u mně.

Kdybych rodila podruhé, určitě bych chtěla mimi u sebe hned.
A to z těchto důvodů:

pro dítě je to dobré cítit hned matku u sebe, jinak je ve stresu
pro tvorbu mlíčka je to ideální mít dítě na blízko, i když by bylo o pár metrů dál, v postýlce
maminky, které dostanou dítě hned od porodu k sobě, jsou pak méně unavené, protože jim dříve začniu fungovat hormony, které je připraví na to, aby nebyly tak vyčerpané.

V Podolí to jinak je tak, že vám dítě nechají, když chcete.
A musí to být tak i v jiných nemocnicích - musí být po vašem a ne, jak to chtějí sestry!

keminek
28. bře 2010

Je to na mamince, takže jde o to znát svá práva. Krom toho jsem si všimla, že simlenka se ptá, zda má právo vyžadovat dítě, a proto sem dám pár potřebných odkazů na právní rady.

mikulko, tak to je náhodička... já měla v téže porodnici tutéž zkušenost 😀 😖 Po porodu jsem byla vyřízená a na sále omdlévala při pokusu chodit. Později na šestinedělí už však ne, byla jsem si schopna dojít na záchod a miminko jsem moc chtěla k sobě, jak mi mj. přislíbili i na sále po výslovném zhodnocení, že jsme oba v pořádku (plné apgar, nepodchlazené mimi, žádné krvácení u mě atd.), ač já vysílená. Rodila jsem večer a druhý den ráno se miminka několikrát dožadovala. Nakonec mi sestra přiznala, že to takhle prostě dělají, že mají frmol.

dexin
28. bře 2010

holky, je moc dobre, ze jsme v tehle diskuzi nakonec dosli k tomu, ze by nam zdravotnicky personal mel vyhovet, co se tyce prani mit dite u sebe a ze holky, ktere by treba nebyly v porodnici dostatecne asertivni, ted uz budou. V tom vidim velky prinos, ne? Myslim, ze by se jim kdyztak dalo i trosku povyhrozovat stiznosti a pak uz by si dali pozor, jak se chovaji.
Mikulko, mas pravdu, vubec mi nedoslo to, ze pritomnost ditete ovlivni i tvorbu mlicka u maminky, ale taky si myslim, ze behem prvnich 24hodin se tvorba mlika rozhodne nezabrzdi zduvodnitelnym odloucenim matky od ditete. Laktace se prece u nekoho rozjizdi i tri dny.

keminek
28. bře 2010

Simlenko, k tomu zda máš právo vyžadovat.... Máš.

Na předchozí stránce jsem citovala informace z Apolináře - tzn. po 15 min. odnesou miminko na základě předem připraveného "informovaného souhlasu" podepsaného maminkou (rodičem). Takže pokud má tak velká a známá porodnice svůj formulář, tak k tomu má důvod.

Po porodu jste jako rodiče oba! zákonnými zástupci dítěte. A rozhodujete za něj. Jediná výjimka je, že nesouhlasíte s nutným výkonem, který má zachránit život nebo zdraví dítěte, které je akutně ohroženo. Můžeš vyjadřovat nesouhlas, využívat reverzy, volat policii apod.

Takže kdyby nastal hodně drsný spor s personálem (a nenastane!!! 😀 ) , argumentovala bych např. takto (tedy doufám, jelikož po porodu jsem emoční salát) - píšu to rychle, snad nemám někde krávovinu 😅

Nabízíte rooming in, takže v organizaci nevidím problém. Já jsem v pořádku, dle pediatra je v pořádku i mé dítě, takže pokud není akutně ohroženo jeho zdraví nebo život, žádám o jeho převezení ke mně na pokoj. O mou relaxaci si nedělejte starosti, odpočinu si stejně tak s dítětem jako bez něj. V případě, že nesouhlasíte např. proto, že děti rozvážíte až po vizitě nebo z jiných důvodů, připravte mi prosím negativní revers (A vysvětlete mi všechna rizika spojená s naším odchodem. Svým podpisem je akceptuji.) Chci i s dítětem opustit porodnici a vybrat si jiné zdravotnické zařízení (lékaře..). Pokud mi neumožníte odejít, zavolám policii a budu si stěžovat na protiprávní jednání na příslušných místech. Samozřejmě čekám, že odmítnutí propuštění oznámíte soudu v příslušné zákonné lhůtě. O metodickém doporučení MZ ČR na opuštění porodnice po 72 hod. vím, ale metodické pokyny nestojí nad právními předpisy ČR.

A buď si jistá, že miminko budeš mít (s řečma a kyselýma obličejema) na pokoji do 5 minut 😀 😉

marlan
28. bře 2010

koukám, že tohle téma je v poslední době hodně aktuální, včera se mi dostalo do ruky poslední číslo Betynky a tam je zrovna článek o bondingu a ještě jsem objevila tohle na netu http://www.rodina.cz/clanek6840.htm

sim - zkus napsat mail paní Rosické, myslím, že ji znáš, je to porodní asistentka z kolínské porodnice a strašně fajn ženská, kontakt Ti můžu poslat, nebo ho najdeš na stránkách nemocnice, jinak počítám, že budeš průkopnice (teda pokud už to tady nepraktikují) a já pak v červenci v naprostý pohodě 😀

martina71
28. bře 2010

Tak pokud ma nekdo tendence omdlivat, tak se nedivim, ze miminko nechteji nechat s maminkou samotne. Co se tyka Podoli, tak vim o pripadu, kdy si maminka vzala bezprostredne do postele pres nedoporuceni miminko, dite si tak zvane vynutila, behem prvniho dne po porodu vstala, omdlela a jak padla, tak bohuzel tak nestastne ze ho zalehla a udusila... ☹( Sama potom vypovidala, ze se citila dobre, a dopadlo to takto tragicky...
Nechci se s nikym prit, ale urcite je pro ne jednodussi, kdyz nechaji miminko u maminky a sestry ho nikam nemusi nosit na kojeni a podobne.. To ze se rodicce po porodu nahle udela chvilkove nevolno, neni nic neobvykleho a muzu se citit dobre...
Muj nazor....

keminek
28. bře 2010

Simlenko, jestli ti to k něčemu bude, ještě přihazuji pár odkazů k tématu, co jsem si je kdysi nakopírovala, jen už nedohledám všechny. Jsou to ty právní odpovědi na dotazy:
http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=1975249
http://www.aperio.cz/poradna/dotaz.shtml?x=2086262
negativní revers a informovaný souhlas
http://www.aperio.cz/poradna/faq.shtml?cmd[2762]=c-1-4
http://www.aperio.cz/poradna/faq.shtml?cmd[2762]=c-1-2
http://www.pdcap.cz/Texty/Brozura_Pravo.pdf

Plus výcuc z jedné odpovědi.. předchází tomu výčet právních předpisů a citace z nich, to kopírovat nebudu.
DOTAZ
a) Chci rodit v porodnici, kde ale po porodu nedávají dítě na břicho ani k prsu, ale hned ho odnesou a přinesou až za několik hodin. Já bych ho ale chtěla přiložit a mít ho u sebe i ty 2hodiny odpočinku po porodu. Mám právo toto po nich chtít? Musí mi vyhovět, pokud je dítě v pořádku?
b) jaké úkony mohu odmítnout bezprostředně po porodu pro své dítě (např. mi připadá zbytečné jej koupat, měřit a vážit, to lze odložit) a kdy mohu trvat na jeho vydání (půl hodiny je moc) ?
ODPOVĚĎ
Z výše uvedeného tedy vyplývá ,že jakýkoli zákrok (a tedy i péče) prováděná ve zdravotnickém zařízení musí být poskytována pouze se souhlasem pacienta- klienta tohoto zařízení.TO SE SAMOZŘEJMĚ VZTAHUJE I NA PÉČI A ÚKONY BĚHEM A PO PORODU.Poporodní ošetření je prováděno na novorozenci-tedy nezletilci, kt. není schopen dát souhlas,souhlas tedy udílejí rodiče,jakožto zákonní zástupci.Nelze tedy s dítětem cokoli činit bez souhlasu rodičů. Výjimku by tvořily pouze neodkladné a,bezprostředně život zachranující úkony,rodiče pak mohou požadovat aby lékař tuto neodkladnost zpětně dokázal nebo vysvětlil.
Rodiče mají též právo,a to z titulu své rodičovské zodpovědnosti,kt. jim narozením dítěte vznikla,požadovat aby mohli být přítomni všem úkonům na dítěti prováděným.
Dítě není majetkem porodnice a nemělo by být bez souhlasu rodičů ani kamkoli odnášeno,rodiče mají právo na styk s dítětem ihned po porodu,výjimku tvoří jen případy kdy je zdravotní péče opravdu nevyhnutelná,nutná a hlavně bezprostředně zachraňující život a zdraví dítěte-např .napojení nedonošence na přístroje.Pokud matka i po komplikovaném porodu ,popř. císařském řezu ,chce být s dítětem má na to též plné právo,může např. odmítnout pobyt na JIP. V ČR jsou stále v mnoha porodnicích ženy po komplikovaných porodech často drženy na JIP 24 hod.i více,bez kontaktu s rodinou ,často jen s minimálním kontaktem s miminkem a aniž by jim bylo řádně vysvětleno proč na JIP vlastně jsou ...)
Pokud by Vám v porodnici chtěli odnést dítě brante se dle výše uvedených citací právních norem . Žádejte ,aby jste mohla být přítomna při ošetření Vašeho miminka ,neb na to máte právo a chtějte být za všech okolností pokud možno s ním -je to velmi důležité pro mimi i pro Vás . Pokud by Vám bylo , bez relevantního důvodu bráněno ve styku s miminkem,můžete (a měla byste )podat stížnost k vedení daného zařízení , popř.i k jeho zřizovateli event. při neetickém chování lékaře k České lékařské komoře.Porodnice Vám musí umožnit být hospitalizována s dítětem /novorozencem a nesmí Vám bránit v kontaktu s ním i v případě ,že Vy sama jste poporodní péči o svou osobu odmítla.

xmata
28. bře 2010

Neví tady někdo, jak to probíhá v olomoucké porodnici? Předem díky za odpověď.

simlenka
autor
28. bře 2010

ju - keminek - ty jsi úplnej zázrak 😉

jdu to podrobně nastudovat a asi jim to vytištěný vezmu i do porodky 😀
coby prvorodička jsem to tak nějak vzala, ačkoli mi to bylo nepříjemný, teď jsem odhodlaná si stát za svým, díky moc za podporu tady, dodává mi to sílu k tomu abych se uměla prosadit 😉

je fakt, že jsem tenkrát nějak nebojovala, prostě jsem se zeptala, bylo mi řečeno, že jsem vysílená - nechápu jak to mohli vědět! že je malá unavená na to aby sála - přitom na mě koukala! - no ale tak nějak jsem to tak vzala, ikdyž mi to bylo neskutečně líto - teď už na rutinní postupy prostě prdím, bude to podle mě a hotovo!

Mar - neboj, já to tam vybojuju 😀

martina71
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
keminek
29. bře 2010

simlenko, díky 🙂
pocity jsem měla stejné jako ty. Jen se bojím, že ani teď podruhé nezvládnu argumentaci v případě potřeby, protože už se vidím jak mlčím, nechávám si to líbit, přikyvuji a nadávám si, že neotevřu pusu. Minule jsem něco tušila, ale nepřipouštěla si to, brala v potaz jen samá pozitiva, negativa jsem vytěsňovala a pak když to dopadlo tak nějak proti přirozeným instinktům nebo očekáváním, tak jsem to stejně jako ty tak nějak vzala.

Samozřejmě spoustě maminek to nevadí, protože jsou prostě vyčerpané a potřebují si odpočinout nebo to zkrátka necítí nějak nepříjemně a nevidím na tom nic špatného nebo nenormálního.

jajda78
29. bře 2010

ahoj.U nás v porodnici taky odnesou miminko pryč,ale až potom co odvádějí na pokoj.Myslím,že je to lepší,v klidu se osprchovat,vyndat věci apod.Mě to teda nevadilo.Malou přivezli asi hodinu potom a když jsem viděla jak byla pořád ještě fialová,tak jsem byla ráda že jí chvilku zahřívali. No je to každýho věc,taky hodně záleží na prostředí a jaká ta porodnice je. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru