Po porodu se mi změnila vůně. Nevím, co s tím

dukie
6. lis 2009

Zdravím všechny maminky. Chci se zeptat, jestli jste se některá potýkala se stejným "problémem".

Asi 2 - 3 dny po porodu jsem zjistila, že voním jinak - zcela otevřeně řečeno jsem začala "cítit sama sebe". A musím přiznat, že jsem si tehdy vůbec nevoněla... Okolí mi tehdy tuto změnu nepotvrdilo, tak jsem se tím přestala zabývat a brala jsem to tak, že mám třeba jen citlivější nos, abych byla přírodou lépe vybavena pro péči o čerstvě narozené miminko.

Nicméně z manžela nedávno "vylezlo", že mu voním jinak... bohužel to není tím směrem, co by si žena přála... Musím podotknout, že já už dnes tuto změnu naopak nevnímám.

Dodávám, že samozřejmě dodržuju hygienická pravidla, každý den se minimálně jednou sprchuji, používám deodoranty, příležitostně i parfémy... ale to na celé věci nic nemění, jde asi o nějakou "vyšší vůni".

Usuzujeme s manželem, že jde o nějaké hormonální vlivy, ale vzhledem k tomu, že od porodu uplynulo již 14 měsíců, z toho cca 6 měsíců již nekojím, menstruační cyklus mám zcela v pořádku, tak se mi to zdá podivné a nevím, co s tím... 😕

dagina
6. lis 2009

Dukie, ty myslíš vůni jako celkově nebo jen určité partie???
Já můžu říct, že tedy spodek má opravdu jiný čmuch 😎. Jinou vůni těla jsem měla v těhotenství, teď si myslím že ne.

dukie
autor
7. lis 2009

dagina: Mám na mysli celkovou vůni. 🙂 Já to např. při tom příchodu z porodnice nejvíc cítila jakoby z prsou, hrudníku... či jak to mám říct. Prostě nejintenzivněji jsem to vnímala, když jsem si "čichla" do výstřihu. 😀 Teď už to, jak říkám, vůbec nevnímám (možná se ta vůně ještě nějak změnila, možná jen otupěl můj nos...). Ale manžel to teď naopak vnímá (po porodu si prý naopak vůbec ničeho nevšiml...). Prostě mu celá jinak voním...

Jinak jinou vůni v těhu docela chápu, příroda tak dává nejspíš najevo samečkům, že tahle samička není k mání. 🙂 Chápala bych to i v době kojení... ale když už 6 měsíců nekojím, je mi to divný. 😕

emamamamu
7. lis 2009

nic si z toho nedelej, taky smrdim jak tchor... 😀 😀

dukie
autor
7. lis 2009

emamamamu: 😀 😀 😀 Tak takhle bych to zase neřekla... třeba naši mi tvrdí, že nic zvláštního nevnímají... ale manžel jo. Tak to třeba fakt je o nějakých hormonech... že on to, coby potenciální sameček 😀 , vnímá...

lisounek
7. lis 2009

dukie to jsou zvlastni myslenky...ja ani manza takove zmeny nevnimame...jako po porodu urcite, ale ted uz teda nee 😨

emamamamu
7. lis 2009

tan muj samecek mi po sestinedeli rek, ze to znamena, ze se muzeme vrhnout na druhe...no, tak nevim, co citil, ale ja si silene smrdim potem..teda ted uz tak moc ne, ale ze zacatku..to bylo na pobliti...😀

soanpe
7. lis 2009

emamamamu
😀 😀 😀 😀
vystihla jsi můj pocit 😉 😀 😝

jak se má dorinka 😵

boobinka
7. lis 2009

a co feromony... citi jen nekteri muzi...

dukie
autor
7. lis 2009

lis

dukie
autor
7. lis 2009

lis: No právě se mi zdá divný, že už bych měla být vlastně hormonálně "zpátky", tj. na stavu před porodem...

boobinka: A jak je to s nimi? Mění se jejich "produkce" v průběhu života nějak podstatně?

Já našla na webu, že Karlova univerzita dělá nějaký výzkum na toto téma:
http://www.fhs.cuni.cz/etologie/tehotenstvi/ind...

Jsem jim tam včera napsala, páč mě to fakt zajímá... tak jsem zvědavá, jestli se od nich něco dozvím. 🙂

emamamamu
7. lis 2009

soanpe no snad se ma dobre, teda nic nerikala...😀 jen si obcas postezuje, kdyz ji nedam do sekndy cecek...😀 😀
a ze zacatku mi ji bylo uplne lito, ze ma hlavicku u mojeho podpazi a musi me cuchat...😀

dukie
autor
7. lis 2009

emamamamu: No a není to třeba tak, že je žena cítit intenzivněji, aby ji dobře cítilo i miminko? 😕 Já myslím, že to maličké dítě jako pach nevnímá, jinak by si těžko slastně hovělo u nás v náruči...

Rozhodně mi to připadne celé zajímavé...

lisounek
7. lis 2009

ty jo ja si pamatuju jak jsem se strasne potila snad jeste par mesicu po porodu presne jak to ted proziva emamamamu 😀 jako ale taky si myslim,ze deticky tohle nevnimaji...proste maminka je maminka smradlava nebo vonava 😀

emamamamu
7. lis 2009

dukie ja jsem byla ve stredu na masazich kojencu a predstav si, ze nam tam rikali, ze snad v nasem potu jsou obsazena atb a jeste nejake latky, diky kterym, kdyz je dite dycha mu dodavame nejake latky na podporu imunity, ze to nedavame jen v mlece...a pry, ze kdyz se dite polozi matce na bricho po porodu, tak je schopno se samo dokopat k levemu prsu, ze jde za vuni...a za tlukotem srdce....
ja si bohuzel presne nepamatuju, jak to rikala ta pani s tema atb a tak, ale muzu se na to ve stredu zeptat a poradne si to zapamatovat...😀 mam ted stavy, kdy mi nekdo neco rika a ja si zapamatuju jen uvod a zaver...😀

lisounek
7. lis 2009

ema: atb snad ne ne? Kde by se vzaly, kdyz je neberes ty? 😕

emamamamu
7. lis 2009

lisounek ja nikdy atb nemela..😀 fakt se na to musim zeptat, pac to ted zni divne, ale taky jsem cumela..nevim, mozna rikala, ze v tom jsou latky jako v atb, fakt ted nevim presne...budem muset vydrzet do stredy..😀

lisounek
7. lis 2009

jasan materska demence dela svy 😀 😉

emamamamu
7. lis 2009

skoda, ja si ted uz muzu povidat jen se sloupem..😀 nikdo jiny me komunikacni a rozumove schopnosti nechape... 😀 😀 😀

dukie
autor
7. lis 2009

S temi ntb se mi to zdá taky divný, ale zase ne nemožný, páč např. cibule a česnek nějaké antibiotické látky mají... teda aspoň s tímhle žiju celej život. 😀 Tak třeba když to (nebo i jiné podobné potraviny) maminka jí, tak se nějak dostanou do toho potu... možná... kdo ví... 😕 😀 😀 Každopádně vím, že třeba když jsme nemocní, tak si máme nechat nakrájenou cibuli jen tak na stole, že prý do ovzduší právě nějaká ta atb. uvolňuje... tak proč ne pot, že jo?... no, jsem zvědavá, rozhodně budu ráda, když se emamamamu zeptá a dá sem echo, jak to tedy je. 😵 Samozřejmě pokud jí to mateřská demence umožní a zapamatuje si to. 😀 😀 😀 Já vzpomínám, že jsem po porodu byla taky s pamětí úplně mimo... začalo to teda už v těhu... no fakt to byl děs... ale zlepšuje se to, naštěstí... 😀

lisounek
7. lis 2009

😀 😀 😀 myslim ze tady joo neboj 😎

lisounek
7. lis 2009

ema: nebo si delej pro jistotu poznamky (jenze to zase jak vid? pri masazich miminka to asi fakt nepujde).. 😅

emamamamu
7. lis 2009

ale jo, pujde, tam treba i dve hodiny povidame a deset minut masirujeme...😀 hele no a vsimly jste si, ze pot smrdi, jako cibule?😀 tak treba v tom jsou fakt nejake atb latky, kdyz se z cibule dostava neco do ovzdusi...😀
snad to nikdo necte, nebo budu za vola..😀 co ja jeste nevymyslim..😀 😀

lisounek
7. lis 2009

no kor ten poporodni pot ten teda joo 😀 😀 jo ale v tom ma dukie pravdu, jeji myslenka se ubira spravnym smerem.. 😅

emamamamu
7. lis 2009

klub mladych badatelu... 😀 😀 😀 😀 😀

lisounek
7. lis 2009

mladych ?? 😕 😀 emi to asi jen u tebe 😎 😵

rencata
7. lis 2009

Ahoj holky, taky jsem "cítit" jinak. Ale já teda pořád ještě kojím, tak si to tím vysvětluji. A do sprchy musím jít ne 1x, ale 2x denně. Partner si ale nijak nestěžuje, tak snad pohoda 🙂

Dukie, jsem zvědavá, co ti z univerzity odepíší.

dukie
autor
23. lis 2009

Došla mi odpověď z univerzity... překopíruju to sem. 🙂

dukie
autor
23. lis 2009

Můj původní dotaz zaslaný univerzitě:

Dobrý den,

na Vašich webových stránkách jsem se dočetla o výkumu působení tělesné
vůně těhotných žen a čerstvých matek na jejich sociální okolí. Samotné se mě
tento problém týká (tedy v té rovině, která je vědomá) a ráda bych se dozvěděla více.

Během těhotenství samotného jsem si žádných podstatných změn sama
nevšimla. Ale hned druhý nebo třetí den po porodu jsem zaregistrovala, že "cítím
sama sebe". Musím otevřeně podotknout, že jsem si nevoněla. Okolí mi tehdy
žádnou změnu nepotvrdilo, přestala jsem se tím tedy zabývat. Nicméně v nedávné
době manžel připustil, že se moje vůně změnila, přisuzujeme to hormonálním
vlivům. Podotýkám ale, že již 6 měsíců nekojím, proto mi to připadá malinko
záhadné.

Nevím, zda se Váš výzkum ubíral či ubírá i tímto směrem (tj. změny vůně zřetelně
vnímatelné okolím) nebo si zakládá na nějakém podvědomém vnímání. Přesto
uvítám jakékoliv informace, případně odkaz na nějaké vhodné materiály, kde
bych se o této problematice mohla dozvědět více.

dukie
autor
23. lis 2009

A jejich odpověď:

Dobrý den,

omlouvám se v první řadě za pozdní reakci - byla jsem minulý týden na konferenci a pak úspěšně zapomněla vyřídit některé mé resty.

Tedy, náš výzkum je momentálně v plném proudu a ubírá se přesně tím směrem, o kterém jste se zmiňovala. Budeme testovat především tzv. behaviorální reakci na pachový podnět - tedy přesně to, jak ostatní jedinci vonné vzorky vnímají a jestli jim subjektivně voní či nevoní. Až v dalším kroku by snad mohlo dojít i k chemické analýze vzorků, ale pro naše účely je opravdu ona lidská odpověď stěžejní.

Nicméně samotné testování zatím ještě neproběhlo, jelikož teprve dobíhá fáze sběru vzorků od všech zúčastněných žen. S každou ženou jsem totiž v kontaktu zhruba rok (sběr v každém trimestru těhotenství a jednou po porodu), pak teprve přijde na řadu testování. Na výsledky si tedy budeme muset ještě chvíli počkat.

Samotné případné změny v tělesné vůni jsou ale pravděpodobné (a proto ostatně také celý výzkum děláme), jelikož - jak také správně zmiňujete - celá problematika je úzce provázána s hormony a hormonálními změnami v průběhu celého těhotenství. V samotném "čichovém" poli je zatím uděláno poměrně málo výzkumů, takže se zatím nedá vůbec hovořit o nějakých jistých zákonitostech - předpokládá se ale, že tak, jako se mění tělesná vůně v rámci menstruačního cyklu, tak by se mohla měnit i během těhotenství.

Nevím ale, jestli po porodu a po ukončení kojení tělesná vůně nabyde své původní kvality, nebo jestli se může na stálo trochu změnit nebo "posunout". Bohužel ani náš výzkum toto nezjistí - jelikož vzorky máme až z doby těhotenství a po něm, takže nebudeme moci porovnat vůni před otěhotněním a po porodu (takový vzorek žen by se, obávám se, nesmírně obtížně sháněl: nábor v době plánovaného početí a plánovaná spolupráce po celou další dobu by mohla být pro ženy zavazující a trochu stresující v citlivé době před otěhotněním; každopádně je to ale nesmírně zajímavý podnět a jistě stojí za úvahu pro případné další výzkumy).

Jestli Vás daná problematika zajímá, ráda Vám pošlu nějaké odborné články (v angličtině) věnující se tělesné vůni a jejím změnám.

S pozdravem

Pavlína Lenochová

Mgr. Pavlína Lenochová

Oddělení etologie člověka
Katedra obecné antropologie
Fakulta humanitních studií
Univerzita Karlova
Husníkova 2075, 150 00, Praha 5

filipal
23. lis 2009

hmmmm, zaujimave! 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru