Poporodní deprese, stavy smutku a pláče

pavlina05
26. čer 2008

Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....

jana.sun
28. črc 2009

hola, hola, pište, piště, at má Pavlínka co dočítat 🙂

my dnes pustili Matyho poprvé lézt do kuchyně - byl z toho u vytržení 😀 nevěděl, kam dřív zalézt a co dřív osahat - akorát si poradil s kablem od prodlužovačky a podařilo se mu ho vytáhnout ze zásuvky, takže kabel jde pryč a na jeho místo záslepka 😉 je to náš všetečka 😝

zuzanka26
28. črc 2009

Ahoj Jani,

já už taky doma zápasím s tím, že musím už hlídat, kam Sárinka leze, dneska už dvakrát ťápla do misky s vodou co má náš pes, jela k zásuvce a tahala mi ze stolku časopisy. No nejsem na to zvyklá 😅 ale jinak je to super.

Bohužel noci jsou u nás zase hrůza, takže za chvilku jdu spát a budu doufat, že včerejší noc byla jen výjimka 😖 😖 😖
A taky mám pěknýho strašpytla- když někdo udělá nějaký dovný hlasitý zvuk, hrozně se bojí a začne plakat... bohužel i hlasitý miminka nemá ráda.... no tak to mám radost 😲 😖 😒

lacherka
28. črc 2009

ahoj holky, my už jsme zabydlení u babičky. Dnes usínání horor, usnul až ted, prostě nezvyk, nové prostředí, tak snad se to brzy srovná, tak já ted večeřím🙂¨¨

S hromadkou žehlení už jsem doma taky trochu pohla, ale ještě jsem si tam trošku nechala... 😝

Beti o těch flíčkách mi ani nemluv, mám krásné bodynko Disney a jsou tam šílené fleky, od broskví a nejdou dolů, mám i spešl čistič na skvrny a taky nic..a další bílé tričko Benetton a skvrny jak!!! už ho má na písek jen na doma, jinak ven bych ho s tím nevypustila. Sice to tričko bylo za bazaru asi za 80kč, ale štve mě to...jak říkáš, je pěkný, jen ty skvrny!
Já peru v Arielu, používám Vanish a prostě nic moc...asi si říkám, že mám blbou pračku, ale mám Bosch a stála okolo 14tisic a mám ji cca 3roky...nebo tchýně pere a prádlo ji uplně děsně voní po aviváži, já jsem ted dala dokonce 3 vršky a prostě vůně je po vytažení z pračky, ale když ho sundávám ze sušáku tak už skoro nic....a jí to tak nádherně voní!!! nechápu! a to má tu samou aviváž co já

Moty...ty jo!! Kubovi to fakt moc sluší, daleko lepší jak ty dlouhý, no tak to jsi mě navnadila!!! že by Míša šel taky do letního sestřihu🙂

jana.sun
29. črc 2009

Zuzi, tak doufám, že dnešní noc byla lepší 😉
s těma zvukama to přejde - je to holt takové období, u Matyho už je to lepší. ale jak slyší dýl plakat mimčo nebo jiný dítě, tak se prostě musí "přidat" 😒

Moni, tak at jsou další noci lepší na usínání - určo si Míša zvykne 😉
jj, trička a bodyčka - já bych taky Matymu musela oblíkat jeden velikej bryndák 🙄 a to ho ještě krmím, až bude jíst ovoce sám, tak to bude teprve záhul pro oblečení 😖 proto za jeho oblečení nerada utrácím majlant, páč to stejně tak jako tak odrovná 🤐

jana.sun
29. črc 2009

halooooooooooooo, tak zase já.

dnes jsme byly s pár holkama z koníka a jejich holčinama v solné jeskyni a byla to paráda - super. venku vedro a tam bylo taaaaaaaaak příjemně, žádná zima, prostě tak akorát 😉 a na rodinný pasy to bylo jen za 25,- na osobu a děti zdarma. akorát z té soli se NEDAJÍ dělat bábovičky!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😕 😕 😕 😀

jana.sun
29. črc 2009

holkyyyyyyyy, Maty se před chvílí poprvé málem postavil - zapřel se o stolek oběma rukama, ale pak mu jedna ujela, tak pod ten stolek sjel, začal bulit, tak jsme udělali stolku baci, baci a řehtal se 😀
- jsem zvědavá kdy a kde to zkusí znovu 😉

motylek
29. črc 2009

Ahoj holky,
tak my jsme nečekaně zase v Praze. Hlavně, že mi doma stojí tuna práce, taky jsme zapomněli vzít nutrilon, zjistili jsme až teď, tak musel ještě brácha vyrazit do non-stop teska. No fakt paráda, jsem celkem dost nakrklá, MM si totiž jel na fotbalový soustředění taky za Prahu a oznámil mi to jako dneska ráno v 11, že se jede. No nemám slov, jsem přímo nasraná, no ale co nadělám.

Moni, s tím prádlem mám to samý, vždycky dojedu k mamce a říkám jak ji krásně voní prádlo a ona na to, že to ta stejná aviváž, jak jsme je kupovaly spolu 😠 😠 😠 😠 , no mě tak nikdy nevoní, nechápu. A vlasy jsou paráda, myslím, že i jemu se dost ulevilo, že se tak nepotí. A je to krásný, takovej mecháček, jemňounkej 😀 😀 😀.

Zuzi, co Sárinka, já si teda na noci nemůžu stěžovat, většinou spí od cca 21 do cca 7 ráno, bez probuzení, někdy sem tam kvíkne, ale prostě luxus. Ale taky to začalo až po roce, tak musíš ještě chvilku vydržet. Jinak je to šikulka, začala lézt celkem brzo.

Jani, no Maty teda překvapuje, on přeskočí veškeré zaběhnuté postupy jako sednout si, kleknout si atd. a rovnou začně běhat 😀 😀 😀 😀 . U nás taky funguje ,,baci baci ošklivej stůl, roh, zem, židle atd.,, 😀 😀 😀 😀 .

My si teda zrovna procházíme blbým obdobím, když jde MM ráno do práce, tak je šílenej řev, když někde jsme a není tam MM, tak chce jenom mně, jakmile MM přijede, tak jen jeho. Dneska jsem tu sama, tak jsem malýho nechala mámě a šla se psem za barák, sedla jsem na schody, kecala jsem s bráchou a najednou slyším mámu, jak volá, ať jdu domů. No já jsem se lekla, že se mu něco stalo, ale ne, on měl jen totální hysterák, že tam nejsem, prý celou dobu stál u dveří, sápal se po klice a brečel. A to jsem byla pryč cca 20minut. No katastrofa, doufám, že ho to brzo zase přejde.

Tak teď valím do postele a zase na vás kouknu.

dobrou noc všem

jana.sun
29. črc 2009

Moty, tak máš taky závisláčka, jo? 😉 no jo, to bude chvilka a pak to zas poleví - snad 😅 no abych pravdu řekla, tak na toto období se moc netěším, páč si člověk nezajde ani v klidu na záchod 😅 ale třeba ho Maty taky "přeskočí" 😵

jsem teda zvědavá, co nám na to řeknou na rehabce, ale mám ten dojem, že nás nepochválí - pořád nemá dost silný záda a stáním si je ještě víc zatíží - každopádně, stejně s tím nic nenadělám, že 🤐

Zuzi, tak jak?

lacherka
31. črc 2009

Moty tak u nás je to uplně stejný! Asi je to fakt nějaký období. Na T. se taky říti a na mě zapomene, a když odjíždí do práce tak hysterák, to s ním musím jít vždy někam pryč, aby neviděl jak odjíždí.
U babičky zase nechce k babičce a ani dědečkovi, když ho vezmou tak hysterák a kope nohama a chce být jen u mě, jelikož tu není ohradka a jsou pořád otevřené dveře ven, kde jsou hned schody, ty si teda v pohodě sleze,ale přece jen z toho nemám dobrý pocit, tak je to celkem zahul, je na mě pořád pověšenej a když si jen odběhnu na wc a děd či bab. hlidají, tak jen slyším řev...tak si říkám jestli je toto normální.
Jinak tady nechce byt ani v postylce, takže usínám uplnou unavou až tak kolem 22hod s tím, že ho už nechám řvát, jinak bych tu s ním skotačila do pulnoci...
ted spí, tak toho jdu využít a jdu si na chvíli zchrupnout.
Na víkend odjždíme k T. bab na chalupu, má tam být nějaká pařba s místníma, tak jsem zvědavá ale zas se bojím toho usínání, řevu atd, zas bude jinde a okolo plno lidí, ani nevím jestli se mně tam chce, všichni se budou bavit a já tam budu jak otrok uspávat dítě asi do půlnoci☹

betina
31. črc 2009

moni, jj, nevím, jestli je to obdobím,ale chápu, jaký je to mít dítě nesutále na sobě. včera jsem vařila oběd a dovařila jsem ho úplně zpocená, protože se Verča dožadovala nošení, takže jsme vařily spolu a já byla úplně KO: pak jsme byly na bazéně, tam jsem ji zase tahala z okolních dek 😀 no prostě si to člověk opravdu užívá🙂 na druhou stranu....jak chodím do práce, stokrát radši bych byla s ní, protože stejně myslím na to, co dělá a moc se mi po ní stýská ☹ máma by prostě měla být doma a basta.

jana.sun
31. črc 2009

ahojky 🙂

Moni - Lach - třeba se na chatě Míša unaví a usne líp 😉 držím pěsti, at si to tam aspon trochu užiješ 😵

Beti, a jak dlouho budeš chodit do práce? to už jako pořád? a to seš tam každej den nebo jen některé dny v týdnu?

betina
31. črc 2009

Jani, zatím chodím na dva dny-úterý a pátek po dobu prázdnin, od září se uvidí 😀

jana.sun
31. črc 2009

no jo, Beti, tak vydrž - už se to krátí 😉 🙂

janula2008
31. črc 2009

Ahoj holky, zdravíme kousek od Zlína z dovči. Je tu krásně, penzion rodinný, supr ubytovčo, teráska, gril, pískoviště, vnitřní bazén, vřele všem doporučuju. V neděli až dojedu, nahážu nějaká fota. Cesta taky sem ušla,jeli jsme tak dvě hoďky, z toho jednu Simča prořvala,ale s tím se počítalo 😅 .Okolí samé lesy,čistej vzduch...líbí se mi tu snad víc jak u moře 😵 Jsou tu taky rodinky s dětma,takže pokud Simča spustí,hezky se to tu ztratí,ale nezlobí, i noc byla v poho a teď spí utahaná ze zoo, byli jsme v ní celé dopo,ta Lešná je fakt krásná. Koukám, že řešíte ,,závisláčky ", tak to nás zatím minulo, Simča je spíš těžce útěkářskej typ, sbalí se třeba z hřiště a mizí,vůbec ji nevadí,že nejsem v dohledu 🙄 😀 a nechat ji jen s Lukym, babičkou nebo tak, to taky není problém, uvidíme jestli se to změní,ale od září pošupajdí na jedno dopo v týdnu do těch jeslí,ať můžu na kurz,takže myslím,že se spíš ještě osamostatní.Doufám 🙂 Jani, určitě se pak do té solné s Vámi připojím, jen nevím jestli tam Simuš vydrží,ona potřebuje pořád někde poletovat a aby se něco dělo, ani na písku dlouho nevydrží 😒

lenka00
1. srp 2009

Ahoj holky, chtela jsem se zeptat, zda jsou tady maminky co dostali deprese a museli na to brat antidepresiva...me 2.dny po porodu umrela maminka a po mesici jsem si musela zajit pro antidepresiva, bohuzel zatim to porad nezabira a to uz jsem dvoje vystridala a beru je skoro 2 a pul mesice...nemate s tim nekdo zkusenost? brala jsem Citalec a ted beru fevarin, mam problemy spat i kdyz maly spinka jako andilek, mam ze vseho sileny strach, nedokazu se na nic soustredit...je mi z toho vseho hrozne smutno...

lacherka
1. srp 2009

leni, to ani nevím co na to říci, jak jsi to vůbec zvládla? to musí byt hrozný, i tak prostě musíš být hrozně silná ženská! Co se antidepresiv týče, to fakt neporadím, i když někdy bych na ně byla zralá taky

tak jen drzím pěsti, at je každý den o trochu lépe

jana.sun
2. srp 2009

Leni00 - já je beru. teda ne že bych je ted nějak potřebovala, ale taky jsem je začala brát po porodu (cca měsíc - důvod tu nebudu zdlouhavě rozepisovat) a zabraly až tak po těch dvou měsících - beru Cipralex. nejdřív jsem brala 1,5 tabl., pak 1 tbl a od května beru jen půl tabl. - dle doktorky to musím brát rok - takže do podzimu.
je fakt, že zabírají docela pozdě, ale zas pak jak zaberou, tak je to pohoda a já si za pár týdnů ani nevzpomněla, jak zle mi bylo. u tebe to bude horší tím, že ti zemřela maminka(což je mi moc líto 😢 , proto ti tak rychle nezabírají. teda nejsem odborník. píšeš, že jsi dvoje vystřídala - nevím, jak dlouho bereš ty druhé - ale zkus tomu dát ještě čas - já vím, čekání na to, až zaberou, je dlouhé, ale nic jiného ti stejně nezbyde a jak píšu, jak zaberou, tak už je to v pohodě (teda moje deprese byly, samo ten smutek nad ztrátou maminky ti zůstane) ☹
držím ti moc moc pěsti, at už je líp a at se vše dá líp zvládnout - myslím, že by ti měly zabrat už co nejdřív 😉
budu na tebe myslet. jo a je mi líto, že jsi přišla o maminku jen dva dny po té krásné události - narození miminka. snad máš hodného a tolerantního partnera, který ti pomáhá, jak to jen jde.
DRŽ SE! a kdyby bylo nějak víc zle - klidně si zajdi sem a vypiš se - nebo jen tak na papír - vím, že to nepomůže úplně, ale třeba aspon trochu 😔

jana.sun
3. srp 2009

holkyyyyyyyyy tak kde ste kdooooooooooooooo????

lenka00
3. srp 2009

Ahoj Jana, moc dekuji za podporu...no, ja beru Fevarin 50mg na noc a asi je to pro me malo, uz to beru 5 tydnu a mam pocit, ze se citim jeste hure...bohuzel...pridaly se mi strachy, at neublizim malickemu, moc se bojim svych myslenek, ale nejde mi to, nad tim nepremyslet...malickeho moc miluji, tak mozna proto me to vsechno tak desi...Jani, asi si prestala kojit, ze? ja porad kojim, tak ani nemuzu zadne prasky na uklidneni...vis, ja uz se bojim, aby mi neco pomohlo...vis, ten smutek bych jeste chapala, ale ty desny uzkosti az paniky, ty nechapu...

janula2008
3. srp 2009

Ahoj Leni, já ti v tomto taky neporadím, protože s antidepresivy zkušenost nemám... 😔 je mi moc líto co se ti stalo, drž se holka 😔Janča ti určitě z nás poradí nejvíc,aspoň myslím, že nikdo jiný z antidepresivy zkušnost nemá, ale jinak bych ti chtěla napsat -ještě i za všechny ostatní- kdyby ti aspoň malinko pomohlo si tu s námi psát a vypsat se z toho, moc rády tě tu uvidíme, povzbudíme a uděláme vše, co bude v našich silách.

jana.sun
3. srp 2009

Leni - no já se vůbec nerozkojila - takže v tom to bylo "jednodužší" - mohla jsem brát tu silnější dávku. Fevarin neznám, asi je to něco, co se při kojení může brát a tudíž asi je to slabší a o to delší dobu to bude mít nástup. Co ti na to řekl(a) Dr.? no, za mě můžu říct, že 5 týdnů je ještě málo - mi to zabralo tak za 7-8 týdnů - má to opravdu hodně pomalej náběh - a ty stavy úzkosti jsem si bohužel prožila taky - moc dobře vím, jak je to hrozné - má ti kdo pomoct? já tu jednu dobu měla i mamku, i tchýni - naštěstí obě ochotně pomohly - díky bohu za ně! 😔
Co manžel, nemůže si třeba vzít volno v práci - mmch na tohle si může vyřídit i OČR.
ale Leni, ujistit tě můžu, že až ty prášky zaberou, bude to fakt v pohodě - zmizí ty úzkosti a strachy - jen vydrž, vím, jak dlouhé to čekání je, ale už jsi hodně daleko - bereš to už takovou dobu, tzn, že doba, kdy ti prášky zaberou, se blíží!!!! a pak si začneš maličkého užívat 😉
moc moc ti držím pěsti, at už to je!!! 😔

zuzanka26
4. srp 2009

Ahoj dobré ráno,

taky se přidávám - Leni- kdybys cokoliv potřebovala, chtěla se vypsat, tak tady můžeš, někdy to prostě v životě těžší a nástup miminka je fakt záhul, navíc taková rána s maminkou, to by položilo každýho.... 😔

Já nemůžu radit, ale úplně to chápu a dokážu si to představit.Drž se!!!!!

lenka00
4. srp 2009

Ahoj holky, jste strasne moc hodne...je mi z toho vseho moc smutno...chtela bych byt zase ta bezstarostna holka co nevi co je to deprese...vite, asi me nejvice trapi ty myslenky, moc se za to obvinuji a moc se jich bojim...kdyz se zacnu smat na malinkeho, nebo mam pocit, ze ho laskou snim, tak hned me ta myslenka srazi na zem - nevim proc si to vsechno delam, ale nejde tomu porucit, rikam jim ven z me hlavy, kaslu na vas, ale nezabira to...o to vice se pak vylekam a obvinuji...jste hodne, dekuji, ze Vam to tady muzu napsat...mozna je to nejaka obrana, abych nemyslela na maminku, ale to bych teda radsi myslela na ni a smutek nez se ovinovala za skarede myslenky...citim se jako v zacarovanem kruhu...mam strach, ze se tech myslenek nikdy nezbavim...snad ten fevarin za bere, zajimaave je, ze jak jsem ho zacala brat tami bylo 14 dni oki a pak se to zaclo zhorsovat, coz by prece melo byt naopak...uz me i napadlo, ze bych je vysadila a uvidim co to se mnou udela...holky, diky moc za podporu

zuzanka26
4. srp 2009

Leni, určitě nemá cenu bojovat proti takovým myšlenkám, nevím, co jsou přesně za druh, ale pokud jsou typu kéž bych to malé neměla apod. tak to se fakt časem upraví ( i když to zní jako klišé)a určitě i ty léky zaberou. Na maminku myslet asi budeš a musíš se z toho vyplakat. Tohle se nedá přejít jen tak, prostě to bolí.
Ty myšlenky asi ještě taky nějkaý čas budou, ale nesnaž se je nějak vypudit, jen na ně nijak nereaguj a přijmi je, že prostě jsou a budou. Důležitý je, že máš teď to maličké, z ničeho se neobviňuj, každý začátek je těžký. 😔

betina
4. srp 2009

Leni,

nedokážu si představit, jak těžký to ted máš, protože bohatě stačí sžití s miminkem. proto je to šestinedělí, každá z nás je vyjukaná, nikdo neví, do čeho jde a najednou je zde něco nového, co naprosto omezí tvou osobnost a převrátí ti život naruby. ted se jedné mojí známe narodilo miminko a ona se neozvala 14 dní a pak jen došla sms, že je to hrůza, že ji mimino nenávidí a že si to nedokázala představit, co to je. a to je přesně o tom. Leni, spoustu dnů a nocí jsem na začátku probulela a myslím, že hodně mamin ti potvrdí, že v tom začátku, by miminko do porodnice vrátila. ale neboj se, to není jen klišé, že bude líp, ono opravdu bude!!!!! zkus si tady v té diskuzi přečíst začátky holek, byly jsme úplně v pr...a ted je to pohoda. takže.....chce to jen čas!

Leni a at tě ani nenapadne vysazovat prášky, pokud máš pochybnosti, že nebereš ty správný, tak utíkej k doktorovi, ale sama si prášky neupravuj. to by se ti ta hormonální hladina ještě víc rozhoupala a není to dobrý, takže tak. a jsme rády, že se tady vypíšeš, ono to, že jsme si tím prošly, pomáhá.

jana.sun
4. srp 2009

jj, Leni, prášky sama nevysazuj. Bude to trvat než zaberou, ale o to dýl pak budou mít účinek. Fakt se to snaž nějak zvládnout, zlým myšlenkám se neubráníš - teda přes den, když to šlo, tak jsem je zaháněla "prací". Měla jsem ale dobré, že mi malého někdo hlídal a já šla třeba něco udělat, nebo se třeba dívat na film, nebo tak něco. horší to bylo v noci - když jsem se s tím probudila - proti tomu fakt nešlo nijak bojovat ☹ ale je to pryč a tebe to jistě taky brzo přejde a bude líp 😵

zuzanka26
4. srp 2009

holky mám jeden dotaz, taky vám miminka kolem 8 měsíce začaly plakat na jiné děti? My potkáme kamarádku s klukem stejně starým, on udělá jeden zvuk a Sárinka hned pláče. PLáče ale tak, že se to nedá zastavit. 😨 přitom doma je to smíšek, kterej dovádí, můžu na ní bafat jak chci apod. tak nevím 😖

jana.sun
4. srp 2009

Zuzi, je to normální - Maty se taky bál dětí. ted už je to lepší - ale nesmí jich být víc pohromadě 😅

zuzanka26
4. srp 2009

Jani já jsem zase jediná ve svým okolí.... jako vždy 😠

janula2008
4. srp 2009

Zuzi a chodíte nějak víc mezi děti nebo je malá spíš jen s tebou?? On to může být taky nezvyk ne? 😕 U nás se tu celkem odmala střídají kámošky z předporodních kurzů, sem tam jsme vyrazily i do nějakých těch jogurtáren, baby kaváren apod.takže Simča je celkem v tomto v pohodě a děcka má ráda,ale určitě si Zuzanka taky zvykne. Dneska jsem vyřizovala formuláře na to jedno dopo v týdnu do jeslí,tak jsem zvědavá jak tam prďolka zabojuje,kdyby měla plakat, tak to okamžitě přeruším a zkusíme až o několik měsíců později,ale myslím, že si na mně ani nevzpomene a povalí za děckama 😔 jinak se musíme pochlubit, dneska jsme koupily první kalhotky 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru