Poporodní deprese, stavy smutku a pláče

pavlina05
26. čer 2008

Ahoj holky!!!!
Nevím zdali tohle téma tady už někde není...každopádně bych ho chtěla otevřít a trochu probrat, poradit...
Já rodila před 14 dny.
Když jsem přišla po týdnu stráveném v nemocnici domů, tak jsem se s tak velkou změnou nemohla srovnat. dostavily se u mě stavy smutku a pláče, beznaděje...
Hormony začaly hrát velkou roli!!!
Možná je to tím, že náš chlapeček je větší uplakánek než ostatní děti, možná tím, že porod nebyl jednoduchý...
Každopádně mě prostě sem tam přepadne smutek, depka a pláč... ☹ ☹ ☹
Vím, že je to asi velkou hormonální změnou, ale přesto bych ráda o těchto věcech popovídala a poradila se.....

pavlina05
autor
25. lis 2009

TAk u nás se nespí, hrajeme si z autama 😅

marci
26. lis 2009

To co píše Zuzka už jsem taky slyšela/četla. Je to poznatek vycházející z čínské medicíny. Sladké/ovoce by se na noc nemělo. U niás to asi vliv moc nemá, resp. David často po sladkém spí a naopak 😀 😀 Ale z hlediska výživy pod tčm by to tak mělo být🙂

pavlina05
autor
26. lis 2009

marci, no u nás možná to vliv má??? Nebo taky ne 😅 Aleš spát asi neumí, teda vnoci určitě ne!
tak co mám večer dávat když ne sladkou kaši? 😕

JInak noc na prd, stále se budil a pofňukával....a vstávali jsme v 8.

marci
26. lis 2009

Pavli - nesladkou kaši 😀 😀 Dejvík sladkou kaši vlastně nikdy neměl, já kupovala kaše od Country life a dělala je ve vodě. Občas když mě přišla kaše hnusná jsem do ní přidávala rýžový sirup nebo ovoce. Ted už Dejvík každý den kaše nechce, tak dávám kuskus se zeleninou, jáhly se zeleninou, těstoviny - prostě jednodušší verzi oběda a když dám kaši (nejčastěji špaldovou nebo z rýžových vloček) občas, tak jí sní.

pavlina05
autor
26. lis 2009

Marci 😀
No tak my právě na ty špaldy, jáhly..a tokový věci nejsme 😅

pavlina05
autor
26. lis 2009

Lach, co u PAvči?

Tak my dnes vyspáváme, už 2,5 hodiny 😠 ,asi náhrada za noc??? 😅

janula2008
26. lis 2009

Brý den 😀 u nás se taky spí po obědě, zatím jsem uklidila binec, no dopoledne jsem myslela, že Simonu přetrhnu jak hada, vlekla jsem ji přes celé sídliště s řvoucím hysterákem z nákupu, v jedné ruce těžkou tašku, v druhé uřvanca, komedie jak blázen, se myslím za oknama všichni bavili k popukání 🙄 🙄 ty špaldy, jáhly, kuskus apod.to taky musím někdy Simči naservírovat,ale myslím neuspěju a poletí to do koše, madam vybíravá 😕 u nás frčí rýže a těstoviny, těch teda zbaští mraky. Co dnes děláte holky?

jana.sun
26. lis 2009

ahojky,
tak my dnes taky noc na ho...!!! Maty se furt budil, pobékával, asi 3x jsem ho musela ukolíbat v náručí, no má prostě rýmečku, tak je z toho špatnej - typický chlap, že 😀 😀 😀
ted odpoledne zabral teprv před chvílí, tak si snaaaaaaad odpočnu, musím ale vymyslet, co na oběd a nemám žádné nápady ☹ ☹ ☹
s Moty jsem mluvila po telefonu, ale zatím jsme se na předání nedomluvily, nějak se nemůžem synchronizovat 😅 😅 😅 tak jsou holky rychlejší a už mají scrapíky doma. já si budu muset týden počkat, páč Moty zítra odjíždí, budou jim cosi dělat v bytě - to su informovaná, co 😀 jinak potvrzuji, je to sympoška 😉 😉 😉

Januli, když se daří, tak se daří, že? já dnes měla hysteráčka jen doma a stačilo mi 😠 😠 😠

Pavli, ty jsi mega multifunkční - občas bych tě tu fakt potřebovala!!!! 😵 a škoda, že jsme se v jogušce minuly. by mě zajímalo, nepamatuješ si, kdy jsem tam spolu naposled byly - a s Lach??? odevzdávala jsem tam ty omalovánky a tričko jako furt nikde!!!!! 😠 😠 😠 prý toho mají ted hodně - mi ale řekněte, vždyt to už je snad měsíc, co jsme tam byly, ne??? 😨

s tím sladkým na noc - to je zajímavé - my teda nedáváme a je tedy fakt, že spíme - až teda na dnešek, to byla fakt katastrofa!!! 🙄 🙄 🙄

Marci, taky bychom tě rádi už viděli 😅 😅 😅
ten rýžový sirup sháníš kde. prosím tě? někde ve zdravé výživě?

holky, co dáváte během dne prdolům pít? já jen vodu, ale chtěla bych i nějaký čajík, jen nevím jaký. na kožním mi dr. říkala, že nemám dávat granulované, tak nevím, jaké jsou dobré, nevite????

janula2008
26. lis 2009

Jani, my teda už dlouho pijeme dětský čaje od Megafytu,sáčkovaný, dělají různé příchutě, dokonce je tam jeden i na nachlazení. Chutnají jí víc než leros, ale žádná sláva. Granulovaný nedávám vůbec. No a jinak ji už ředím cca od roku i multivitaminový džusy, samo, že ne nějaký albert za 10 Kč,ale kvalitnější a s kojeneckou vodou, nebo čas od času Hami pití a Kubíka.Jsem ráda, když mi aspoň něčeho vypije hrnek za den 😒 U kámošky jsem viděla i nějaký bezový sirup nebo tak cosi, bez konzervantů, chci se pak poptat a taky koupím.

janula2008
26. lis 2009

To je teda Maty dobrej, že pije jen vodu, to mi Simča začla odmítat pít hrozně brzo, ale asi je to i tím, že ji některá z babiček v mé nepřítomnosti vrazila slazenej čaj atd. 😝 Každopádně teď už to v těch skoro 22měsících tak nehrotím, dám ji do čaje i citron a lžičku medu, ať má dost céčka, třeba i proto se pořád tak drží bez nemocí, těžko říct 😝

esterdemi
26. lis 2009

dobry den. som studentka psychologie. sucastou mojej praxe je predporodna priprava. mam si pre mamicky pripravit temu poporodne blues a depresia. uprimne priznavam, ze s tym skusenost nemam a nie som ani mamicka, takze neviem celkom od coho sa mam odrazit. podarilo sa mi zohnat nejake knihy a clanky a svoju pracu budem konzultovat so skusenou psychologickou, ale chcela by som skusit co najviac prace urobit sama a zodpovedne. preto tu vlastne pisem.chcela by som sa vas spytat niekolko otazok. ak je to neprijemne alebo prekrocenie nejakych hranic, tak ma to mrzi ale rozhodla som sa to aspon skusit.
je nieco, co ak by ste vedeli pred porodom by vam pocas poporodneho blues pomohlo?
co mam najviac pomohlo dostat sa z toho?
co naopak stazovalo a zhorsovalo vas stav?
ake myslienky vas trapili najviac?
ake pocity ste prezivali?
a co si myslite o liekoch (antidepresivach), pomohli vam?
neviem, ci niektora navstevovala aj psychologa, ale ak ano, pomohlo to? vadilo vam nieco na to co hovoril a co robil?

marci
26. lis 2009

Rýžový sirup ve zdravé výživě, na pití dávám vodu nebo občas čaj (hrnek denně), zbytek pije vodu, vychlemtá toho mraky. Čaj buď bylinný od lerosu nebo mám nějaký ovocný babio taky ze zdravé výživy. David vodu pije, protože nikdy nic jinýho neměl. Stejně tak jí kuskus, špaldu, jáhly, pohanku, quinou apod. - protože je na to zvyklej🙂 a nic jiného mu nezbývá 😀 😀

jana.sun
26. lis 2009

Januli, tak on se ted Maty docela rozpil a vodu mi začal pít, jak začly horka a už mu to vydrželo. před tím jsem dávala čajík, ale granulovaný a toho stejně moc nevypil. I tak mi vypil tak jeden ten hrníček vody denně a ted vypije i víc, tak jsem si říkala, že mu dám i nějaký čajík. Ten bezovej sirup už děti můžou? máme ho taky 😵

Esterdemi, klidně se ptej, aspon já s tím problém nemám a že jsem poporodní depku měla a pořádnou!!! 😔 😔 😔
takže:
1) připadala jsem si docela připravená - teoreticky. praxe je naprosto jiná a nejde se na to vůbec dopředu nijak připravit - na tuto smršť hormonů prostě ne!
2) mě nakonec teda prášky - ale i tak si myslím, že kdybych do nich nešla, tak bych se z toho dostala - ale nekojila jsem, bohužel, a tak mi to doktoři doporučili. myslím, že nejdůležitější je prostě zvyknout si na novou životní situaci, zaběhnout si nějaký řád a taky mooooooooc podpora rodiny, přátel, prostě okolí
3) zhoršovalo - když Maty brečel, třeba proto, že měl prdíky. a vědomí nebo představa, že bych na to byla sama
a taky to, že mu musím být k dispozici prakticky 24 hodin denně a pořád dokola, že už si nikdy neodpočnu (samo to tak není, ale to v tu dobu jsem ještě nevěděla)
4) myšlenky na to, že to nezvládnu, že to tak nechci, že jsem ani dítě raději mít neměla - i když byl Maty "vymodlený" - ale člověk má v tu chvíli jakoby "zatemněný mozek" a neumí si toho tvorečka tak užít - vidí ho jako vetřelce. Myšlenky, že jsem hrozná máma!
5) pocit, že je mi furt blbě, na zvracení, rozhoupaný žaludek, nespokojenost
6) tak léky jsou kapitola sama pro sebe - dodnes z nich mám smíšený pocit. nejdřív mi totiž zhoršily mé stavy a to docela dost (i když nikdy nezjistím, jestli by ty stavy nepřišly, i kdybych ty léky nebrala, že), trvalo to dost dlouho, než zabraly - asi 6 týdnů - 2 měsíce. Ale na druhou stranu, jak zabraly, tak to byla taková pohoda, fakt obrovský obrat - začala jsem si mateřtví uvědomovat, užívat si ho a i jiné věci, které mi dřív vadily, tak se daly líp přežít a snést. takže mi paradoxně i ublížily, i pomohly.
7) byla jsem u psychologa jednou a ten mi doporučil léky, když nekojím a tudíž jsem přešla k psychiatričce a byla jsem s ním moc spokojená - měla jsem štěstí a narazila na perfektní paní, která se ani nejevila jako doktorka a navíc ji mám kousek od toho, kde bydlím. ted už ji nepotřebuji - ale kdyby náhodou, tak za ní určo bez obav zas zajdu.

snad je má odpověď postačující - klidně se ptej dál, jestli tě ještě něco napadne 😵 😵 😵
přeju ti hodně štěstí s tou prací 😉

jana.sun
26. lis 2009

esterdemi - tady je ještě jedna diskuze, kde by ses mohla o tomto problému něco dozvědět:

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

jana.sun
26. lis 2009

Marci, díky. hlavně, že jsem včera ve zdravé výživě byla - no aspon mám inspiraci na příště 😉
Maty taky na špaldu, kus kus atd. nic neříká, jí většinou to, co mu dám.

zuzanka26
26. lis 2009

ahoj holky,
já jsem taky zatím na zdravou výživu nepřešla, nevařím ani jáhly, ani pohanku, ale nebránila bych se.

Jinak já jsem byla líná, nevařila jsem a dala jsem Sárince už dvakrát na noc skleničku- normální masozelen. příkrm a sice se budí, ale ne každou hodinu! tak nevím, jestli aspoň trochu to mělo vliv? každopádně to chvilku chci vydržet, je to super, když spinká a vzbudí se třeba jen dvakrát, to je nááádhera.

jana.sun
26. lis 2009

Zuzi, tak to by bylo fajn, kdyby ji ta zeleninka na noc pomohla 😉 😉 😉 a to máš jedno, jestli vaříš, nebo dáváš skleničky, ne? 😉 😉 😉

pavlina05
autor
26. lis 2009

Jani08, no hysterák na sídlišti musel bejt divadlo 😅

Janisun, v jogušce jsme byli určo už tak 2 m. To bylo ještě relativně teplo, Monča měla holý záda a stmývalo se později. Určo tak v říjnu 😉
Já jsem k h....a ne multifunkční 😅
Dávám čajík porcovaný, podržte se, na dobré spaní a klidné sny 😅 😀 nějak nefunguje!!!!!

Janičky, my máme ten Bezový sirup YO z Alberta za 60 kč a je mňam, bez konzerv. a barviv 🙂

ZUzi, tak jestli to zabere, tak to také vyzkoušíme 😉

esterdemi
😵 písnu

pavlina05
autor
26. lis 2009

esterdemi
1.před porodem jsem byla dost informována, chodila jsem na přípravné kurzy. věděla jsem, že budu rodit CŘ.
2.nejvíce mi pomohl MM, který mi dost pomáhala, mluvil se mnou a ujiš´toval mě, že to do 6 týdnů přejde. Nevím zdali šlo o blues nebo popor.depresi. Spíš o depresi.
TAké tato diskuze, kde mi holky dot pomohly.
3.Myšlenky, že to bude stále takové, že si neuvařím, nepoklidím, nevyhrabu se z domů. Že dítě bude pořád jen brečet a MM mi uteče...
4.viz bod3. Myšlenky na nesvobodu, na to, že se už nikdy nikam nedostanu, že mě dítě lapilo a nepustí, že jsem tlustá a ošklivá, že nic nestíhám....že dítě stále pláče, několik hodin deně
5.úzkost, strach,...špatné nálady, smutek, obavy, ....
6.jelikož to asi nebyl blues a jen deprese, tak jsem léky nebrala, dostala jsem se z toho po 8 týdnech sama

zuzanka26
26. lis 2009

hi hi Pavli čaj na dobré spaní taky jsem zkoušela. 😀 😝 výsledek byl že byla přepitá a pročůrala si plínku asi ve 4 ráno, noc na prdlačku. takže já na bylinky fakt nevěřím. 😖 😎

jana.sun
26. lis 2009

Pavli, ten od YO máme taky - a dáváš ho teda Ajiskovi, jo?

jana.sun
26. lis 2009

Zuzi, vyfoukla jsi mi příspěvek č. 5000!!!! 😅 😅 😅

dnes tu byla paní, kupovala ode mně nějaké látkovky a říkala, že její syn (vypadal tak na rok a půl-dva roky) vypije přes noc 3/4 litru vody!!!! síííííííííííla 😕 😕 😕

zuzanka26
26. lis 2009

jani já vím 🙂 ale neúmyslně 😅

pavlina05
autor
26. lis 2009

JAni, Yo jo 🙂

jana.sun
26. lis 2009

Zuzi, odpouštím ti 😀 😀 😀

Pavli, YO jo, jo?

jana.sun
26. lis 2009

😀 😀 😀 😀

marci
26. lis 2009

😀 😀 čaj na dobré spaní a sny dejvík z hrnku exne na jedenkrát, vodu mu vydrží aspon do 4 do rána, kdy musím doplnit zásoby, protože už se nemá čím nalejvat 😀 😀 😀 Výsledek - pročůranej až na záda 😀 😝

janula2008
26. lis 2009

Pavli, jo to byl ten YO 😀 taky musíme pořídit 😝 my teda holky v noci vůbec nepijem,ale i přes den je to slabota, dneska jsem ji vařila čaj i ředila mulťák a výsledek tak hrnek-dva 😕 no, ale ráno i večer má 200 mlíka, tak třeba ji ty tekutiny stačí 😝 jdu mrknout na ty dotazy slečny.

janula2008
26. lis 2009

1) Myslím, že nic takového není...teoreticky jsem věděla hodně věcí z předporodního kurzu, ohledně kojení, péče o miminko apod. ale praxe pro mě byla prostě úplně jiná, vůbec jsem si nedovedla představit, jaké to je každé 2-3 hod. k prťouskovi vstávat (i když jsem samozřejmě už jako těhotná tušila, že to tak bude), mezitím další půlhodinu-hodinu odstříkávat mlíko,aby se rozběhla laktace, takže výsledkem byla po pár dnech šílená únava, která i v tomto asi sehrála dle mě velkou roli. No a taky mi na náladě nepřidalo už v porodnici to, že malá hodně brečela (zpětně myslím, že hladem jak nám nešlo kojení ☹ ) a personál v porodnici mi nepřišel extra baby friendly, byl zrovna nátřesk a pokud člověk došel s prosbou nebo dotazem (i ohledně toho kojení) dávaly najevo, jak je otravuje. 😠
2) Určitě mi pomáhal a pomáhá partner, první měsíce byl velkou podporou (jak psychicky, tak i fyzicky, kdy doslova dodělával věci v domácnosti za mě 😔 ), jsem mu vděčná a osobně se divím, že to s náma vydržel, nebyla jsem zrovna příjemná ty první týdny a dost často jsme měli výměny názorů a ,,štěkali na sebe" kvůli drobnostem. Osobně si myslím, že první měsíce po porodu jsou pro vztah velká zkouška (zrovna jsem svědkem,kdy známé s 6měs.chlapečkem dal manžel vale a šel k jiné 😢 ) No a pak pomůže jednoduše si na novou situaci časem zvyknout, zajet si nějaký denní řád, mně pomohlo psychicky i to, že se krásně Simča rozpila a nevzdaly jsme kojení, i když jsme k tomu párkrát měla blízko.
3) Stručněji: Nesouhlasím s názorem, že klidná maminka - klidné miminko. Myslím, že je to naopak, klidné miminko znamená i klidná maminka. Do doby než jsem měla Simču jsem byla docela flegmoš a jen tak něco mě nerozházelo 😔 když měla svůj den a proplakala třeba dvě tři-hodiny a víc neuvěřitelným hysterákem a nezabíralo nic, i z klidnýho člověka se stane nervák a pak už je to samozřejmě začarovaný kruh, takže můj stav se každopádně odvíjel od Simči.
4) Myšlenky: že bych to dítě nejradši dala do babyboxu (v době několikahodinového pláče samozřejmě), že si v životě už v klidu ani nezajdu nakoupit, že nás Luky opustí a že jsme ji vlastně vůbec mít neměli...teď se za ty myšlenky snad i stydím a nikdy bych se Simonky nevzdala,ale tenkrát mi to tak opravdu reálně přišlo.
5) Pocity: únava z nevyspání,pocity, že nikdy nebudu dobrá matka a že malá s mou neschopnou péčí snad nepřežije šestinedělí, blbě od žaludku, vypadala jsem prý celkově jak chodící mrtvola. No když to po sobě čtu, byla jsem případ pro psychiatra jak vyšitá 😀 (ale nešla jsem tam 😉 odeznělo to samo, i když určitě ne koncem šestinedělí, bylo to různé den ode dne, jak na houpačce,ale min. několik prvních měsíců)
6) nikde jsem nebyla...(možná bych byla někde v Černovicích ještě teď, vyklopit toto všechno na nějakýho psychiatra 😝 😀 )

Tak se omlouvám za román, ale slečna si aspoň počte a bude mít z čeho čerpat. 😅

janula2008
26. lis 2009

Jo a určitě pak pomáhalo i se ze všeho vypsat tady holkám, mít kamarádky se stejně nebo podobně starýma dětma, který prožívaly dost podobné stavy a navzájem se člověk mohl podpořit a popřát si, ať je druhý den nebo noc lepší (a ono nebylo, že Pavli 😝 😀 ). No prostě mám Vás ráda holky 😵 a teď jsu hledat nějaké recepty na kuskus, to budou doma o víkendu čučet 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru