Porod akutní sekcí, jak se s tím vyrovnat?

saminomimino
1. srp 2012

Vím,že to bylo to jedinné správné pro záchranu a zdravý mého dítětě,nicméně vše mělo být jinak,císař mně neksutečně zaskočil a při vzpomínce na to jak jsem své posledné dítě přivedla na svět je mi čím dál hůř,vím že je brzy a že čas to asi zahojí,ale jak na to?co vám pomohlo,kdy to přebolelo??Děkuji
Možná nám jen pomůže se vypovídat,mám pocit že to nemám komu říct ☹

pet.s
14. zář 2012

@bolekat to není pravda..vždy je to o člověku...v Podlí jsme vystřídala několik oddělení,ale sestřičkám na JIPu bych dala do nosu...mám od úrazu probléms dýcháním pusou a nosem.říkala jsem to po sekci sesřičce na JIPu, že se mi špatně dýchá, neb mám ucpaný nos, jestli by mi nesehnala kapky, řekla hm a odešla, asi čekala, že to zaspím. Jenže já nemohla po té sekci kvůli tomu dýchání spát. Budilo mě pořád moje chrochtání.
V noci jsem ji prosila znovu a opět řekla, hm a nic.
Ráno jsem to řeka jiné sestřičce, odběhla a nakapala mi do nosu a vše bylo v pohodě. Nevím, proč to byl problém u té noční. Přes den jsem chtěa vudět malou. Všem přivezli děti a mě ne. Do 11 hod jsem čekala na pediatra, aby řekl jestli malá žije nebo co. Holka vedle mě, rodila v noci akutně, takže ji uspali a ona do těch 11 nevěděla jestli dvojčata přežila nebo ne. Byly jsme obě na nervy. Nikdo nám nic neřekl a všude plakali miminka už na druhé kojení. Buleli jsme společně. Když přišel pediatr, tak nám slíbil, že miminka uvidíme, že nás sestřička za nimi doveze. Sestřička na nás po odchodu doktora začala ječet, co si myslíme, že ona nemá čas nás vozit za miminkama. Ať si nás tam doveze rodina. Naši bydlí 60 km od Prahy a přítel té holky byl nějak mimo republiku. Já ubrečela naše at přijedou a odvezou mě za malou. Na novorozeneckém přístup úplně odlišný, malou mi vyndali, dali pochovat. Sestřičky milé a usměvavé. Zkoušeli jsme malou přiložit.Samozřejmě to trvalo. Kdfyž jsem se vrátila na JIP, výše zmíněná sestřička na mě začaa ječet, že co si myslím, být pryč takoou dobu. (necelou hodinu), že ona musí pracovat. Nevím proč beze mě nemohla pracovat, protže si mě až do konce směny nevšimla, Za to 5x umyla tu kuchyňksou linku co mají na JIPu.
Před tím jsem ležela několik týdnů na rizikovém v Podolí a atmosféra úplně jiná. Skvělá. Často jsem nemohla spát, tak jsem seděla na chodbě, kolikrát sestřička jen prošla a usmála se nebo se zeptala jestli něco nepotřebuji. Vždy s úmsěvem přišly do pokojů. Prostě stačí jen úsměv a pochopení. To není o penězích ani o únavě. Moje máma byla sestřičkou celý život a někdy už toho měla plný zuby, ale vždy měla pro pacinety úsměv a pochopení. Ale to i kdyby zdravotníkům platili milion měsíčně, tak kdo to v sobě nemá, tak to ze sebe ani nevydá. Akle to je u všech pracích s lidmi.

gletnulka
14. zář 2012

Ahoj, přidám svou trošku do mlýna. Jak to tady čtu, ani zdaleka mě nepotkaly takové trable jako některé z vás, nicméně po 14 dnech přenášení, 3 dnech vyvolávání a nakonec hurá na sál (nepostupující porod a počínající HELLP syndrom). Obrečet jsem to stihla ještě před císařem, ale úžasná paní anestezioložka v Podolí mě hladila a říká: "Nebojte se..To, že vám po porodu dají miminko na břicho, z vás maminku neudělá, Tou se stáváte postupně a celý život a stejně tak se buduje "TO" citové pouto mezi váma dvěma..🙂" A i když mi to bylo hrozně líto, měla pravdu. Teď mi tady s hlavou v klíně leží náš roční syn a já se těším na další porod. Ať už bude jakýkoli, se vším se zase srovnám.
@bolekat Cápu, že jako zdravotník se v práci setkáváš s mnohem horšími věcmi a toto ti připadá jako prkotina, řekla jsi nám to tady všem. Pochop i ty že jak psala @ikarkulka toto jsou pocity, které prostě příjdou. Žádná z nás je nechtěla a 100x jsme si rozumově odůvodnily, že jsou zbytečné. Nech matky, které se o to potřebují podělit, být. Taky se většina z nich necpe do věcí, kterým nerozumí ;).

rowan
14. zář 2012

@ikarkulka skvěle napsané !
@saminomimino souhlas!

jancip
14. zář 2012

Když to tady čtu, ráda bych se podělila i o svoji zkušenost z jiné strany. Rodila jsem tak, že v pondělí odpoledne jsem začala mít nepravidelné kontrakce, ale docela už časté. Trvalo to celou noc, a když ráno nebyla žádná změna (to byly asi po 5-6 min), jeli jsme do porodnice. Tam říkali, že je to tak půl na půl, takže si mě tam nechají na pokoji. Trvalo to dalších 24 hodin, aniž bych se začala otevírat, i když silou na monitoru dosahovaly občas těm, při kterých už některé ženy rodily. Proto mi po těch 24 hodinách nabídli, že mi dají vyvolávačku, aby se to u spustilo. V době, kdy jiné ženy mívaly už po vyvolávačce porozeno, já ještě nebyla otevřena ani na 1 cm. Takže mi praskli vodu. Porodila jsem nakonec přirozeně po skoro dalších 12ti hodinách po vyvolávačce. Proč to píši? Celou tu dobu moje největší starost byla, aby už malému z toho neklesaly ozvy nebo, aby se mu nestalo něco jiného a já nemusela na císaře. Myslím si, že kdybych byla v jiné porodnici, už by mě na císaře hnali podobně jako
@ikarkulka Musím ale říci, že personál byl skvělý a na porod mám příjemnou vzpomínku. Na druhou stranu by od některých maminek mohl sklidit kritiku a občas se s takovým hodnocením i setkám, že nechávají dlouho trápit. Což už je ale spíš věc přístupu a je to off. Chtěla jsem tím ale jen říci, že i když jsem nezažila porod akutní sekcí, naprosto chápu, že to maminky mrzí a může trvat, než se s tím srovnají, i když to umí rozumově zpracovat, že to jejich chyba ani jiná volba nebyla.

A naprosto nechápu @bolekat , jak se může vyjadřovat, že se tu řeší prkotiny. Neomlouvá ji ani to, že se setkává běžně se smrtí. Předpokládám, že na každé medicíně se učí etika a psychologie, takže by si měla znovu nastudovat něco o skupinové a krizové intervenci. Kde se hned jako první uvádí, že žádný člověk nemůže soudit u jiného, zda to pro něho může či nemůže být traumatizující a stresující.

bolekat
14. zář 2012

@ikarkulka nemam potrebu se obhajovat ani rypat, pokud si prectes prispevky pozorne, tak osobni invektivy jste zacaly pouzivat vy a ja neuzila vulgarniho slova proti nikomu. nemam pocit, ze bych k tematu neprispivala, naopak v kazdem mem prispevku najdes argument, kdezto od vas jsou to jen osobni utoky. ale nasmala jsem se dost!
kdo chce slyset, slysel, ostatni si budete opakovat to same stale dokola.

treba nekdy zazijete veci, ktere vam otevrou oci a srovnaji priority.

a kdyz jsi schopna me tak krasne a slusne poprosit, narozdil od @saminomimino, ktera me poslala jen do haje a jednu mi strelila 😀 , tak budiz vam tento sebelitostivy klub ponechan k vasim vlastnim aktivitam.

ikarkulka
14. zář 2012

@jancip Je zajímavý, jak to každý vnímá úplně jinak 🙂
Já bych bývala byla ráda, kdyby mě nechali "trápit" (jsem to jako trápení vůbec nevnímala). Je fakt, že záleží na přístupu. Možná by mi ani nevadilo, jak ten můj porod probíhal (píchnutí vody, epidural), kdyby to ale bylo podáváno jinak, kdyby o tom se mnou někdo mluvil (xkrát jsem se jich ptala na to a tamto, ale odpovědí mi byl jen úšklebek a arogantní mlčení), kdyby třeba sestřičky měly trochu zájem - za celou tu dobu mi jen jednou řekly, ať jdu do sprchy, že mi to možná pomůže, jinak nic, pak mi na konci vyčítaly, že jsem se nesnažila 😅
Přitom já jsem ležela jen, když mi přišli natočit monitor, a i to jsem je prosila, jestli je to nutné a jestli to nejde v sedě (protože ze začátku jsem mohla sedět na míči při tom monitoru).

Co tady tak čtu, tak ty špatné pocity po císaři jsou skoro vždycky spojeny s předchozím špatným přístupem personálu 😅 ☹

marketka.27
14. zář 2012

@ikarkulka Já jsem prosím výjimka 🙂 Personál byl na jedničku 🙂 A stejně mi bylo, jako by na mě někdo vylil kýbl ... no něčeho hnusnýho 🙄 Kdyby se měli chovat ještě jako nějací drsoni, tak to asi nerozchodím nikdy. To mě vždycky tak naštve, že má někdo takovou blbou zkušenost s porodníky, neumím si to vůbec představit.

timbouctou
14. zář 2012

@ikarkulka já jsem taky měla výborný doktory a dokonce, ač tu NĚKDO starost o jizvy odsuzoval, ta moje není vůbec vidět ani nahmatat 🙂 Takže jestli se něco strašnýho stane a já potřetí otěhotním, tak jedině k Apolináři.
A teď napíšu příspěvek, který mi pravděpodobně smažete, ale v tuhle chvíli je mi to jedno 😀

timbouctou
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
timbouctou
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bolekat
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
weri1
14. zář 2012

rodila jsem akutní sekcí, ale ptž jsem měla zaveden epidural, tak jen v částečné anestezii.....mrzelo mě to hodně, chtěla jsem zažít klasickej porod, cítit miminko na bříšku, ale jsem ráda,že je tu se mnou a zdravej. Hrozili kleště a to já odmítala, vůbec nesestoupil, nakonec měl apgar 6-9-10 takže si říkám, že jsem pro sebe a hlavně malýho udělala to nejlepší co jsem mohla-souhlasila jsem se sekcí. Nic si nevyčítej, zkus na to nemyslet, máš 3 krásný , zdravý dětičky a to je to nejdůležitější 🙂 Moc moc ti přeji aby ses cítila dobře a neměla chmurné myšlenky 🙂

weri1
14. zář 2012

já rodila v Podolí a naprosto skvělej a profesionální přístup.....na vše se ptali, vše mi vysvětlili, dokonce se mě ptali, jestli mám sebou porodní plán, co a jak si přeji. Jediný co jsem si přála bylo , aby se Beník narodil zdravej a živej. 🙂

weri1
14. zář 2012

a moc se omlouvám, teď jsem dočetla celou diskusi a neměla jsem sem psát ☹

segra_bruni
14. zář 2012

@weri1 prosim te vubec se neomlouvej naopak, vsak tvuj prispevek je napsan k tematu a i splnuje jak psala jennyska "diskutovat a argumentovat s respektem a toleranci" 😉 patri sem zrovna tak jak jine /obdobne tomu tvemu/ zpusoby vyrovnani se s porodem cisar.rezem ... kdyby tu nezaznela tak pak ten, kdo ze sekce nema chmury, by si myslel /mohl myslet/ ze je to spatne 😉

zmrzlinka
14. zář 2012

@marketka.27 fyzicky som sa este nespamatala.....citim sa stale unavena a jazva este sem-tam boli......tak verim,ze ked sa dam dokopy fyzicky,ze to prejde.Najhorsie bolo,ze ked som prisla z porodnice domov,tak manzel o nicom inom nehovoril iba o druhom dietati ....povedala som,ze ked neprestane,tak ze sa s nim rozvediem 😀
Najhorsie je to, ked v noci nakojime a maly zaspi a ja nemozem zaspat a vtedy sa mi vracia cely porod.

Je mi hlavne luto,ze tie prve tri tyzdne sa viac-menej o maleho staral manzel a moja mamka....ja som nebola schopna 😒

saminomimino
autor
14. zář 2012

@lenka5731 jenže já nepročítala diskuzy celou nevěděla jsem že tam jsou nedonošenci a mimo to je to obojí vytržené z kontextu,nebylo to myšleno jako že je mít nedonošence něco špatného!! ale že když mám volit mezi tím co je pro oba lepší raději budu přenášet ,samozřejmně že rodit předčasně neplánuje nikdo,tuším dokonce že jsme psala že už bych raději vše měla za sebou ale že než porodit předčasně raději ať přenáším,nebyl to žádný útok na nikoho a i přes to jsem porodila malé drobné cosi já sama,a do nikoho jsem nikdy neryla,reagovala jsem na to že si SC někdo pochvaloval a byl za to rád,na to jsem napsala že mně překvapuje že někomu nevadí že si dítě neporodím sám,to přece chce každá žena nikdo neplánuje SC,přišlo mi zvláštní že někomu to zkrátka nevadí,vždyť je to úžasné porodit normálně,
opravdu když to napíšeš jak jsi to napsala je to hnusné ale je to vytržené z kontextu a nikdy jsem to nemyslela zle a už vůbec ne konkrétně,o tvé malé jsem nevěděla a pokud jsem se tě dotkla,bolestně,omlouvám se....rozhodně to nebylo myšleno zle

saminomimino
autor
14. zář 2012

@diviska nechápu o co jde ale lenka 5731 nikdy nereagovala na moje,jí zmiňované příspěvky v dizkuzy termínovek a jak jsem už napsala jí,vytrhla to z kontextu,nikdy jsem nikoho konrétně nenapadala neurážela,o její nedonošené dceři jsem neměla ani páru ,já snad ty příspěvky najdu,nemám ve zvyku tu někoho urážet,ale vytočit se umím to jo

lenka5731
14. zář 2012

@saminomimino Ale tos mě nepochopila. Já jsem přece nenapsala, žes někomu chtěla vědomě ublížit, jen že jsem na MK zaznamenala pár tvých dost nešťastných výroků, které naznačily, že nebudeš zrovna empatická osoba. Proto jsem se neovládla a reagovala jsem, když jsi ty sama začala o empatii. Holky, které ti sem přišly napsat, to co napsaly, to přece taky v naprosté většině nepsaly s cílem ti ublížit, nebo myslíš, že jo? Tak hlavu vzhůru a trochu nadhledu 🙂

marketka.27
14. zář 2012

@zmrzlinka Já jsem si u druhýho dítěte vůbec nepřipouštěla, že by se to mohlo opakovat, takže jsme do toho šli po roce a nakonec mám teda rozdíl mezi dětmi 2 roky a 5 měsíců, nešlo to tak rychle. Ale i když se to podruhý pos... úplně stejně, tak už jsem to zvládla líp po všech stránkách, už jsem věděla, když to nastalo, co mě čeká.
Já jsem se sice starala sama, ale moc jsme si teda zpočátku nerozuměly, o nějaké harmonii nemůže být řeč, jak jsem se vzpamatovala z nejhoršího, tak už to začalo nabírat lepší směr, po 6N už jsme byly po této stránce OK 🙂 Teď podruhé už takové nepříjemnosti nebyly, dávala jsem si na to sakra pozor a sžili jsme se okamžitě.

ajriska
14. zář 2012

Ahoj holky.
Já jsem rodila předčasně v 33+6. Celé těhu jsem měla rizikové. Cukrovka až na inzulín, žlučníkové kameny a nakonec vysoké (kritické) jaterní testy. 14 dní před porodem v nemocnici na kapačkách, na lécích - nezabíralo. Nakonec se rozhodli těhu ukončit. 3 dny mi vyvolávali porod. Když nastoupily kontrakce, byly nepřetržité, neměla jsem absolutně sílu. Nabízeli epidurál, přijala jsem. Prý se budu otevírat..ale nezabralo to.
Nakonec po 18 hodinách přišel lékař a řekl, že musí udělat sekci, že miminku se nedaří. Neměla jsem celkovou anestezii, takže jsem vnímala vše okolo. Protože byla Viktorka nedonošená, tak mi jí hned odnesli. Ale naštěstí byla v pořádku, jen musela do inkubátoru.
Pobyly jsme v nemocnici ještě 14 dní a pak nás pustili domů. Teprve potom jsem začala přemýšlet o porodu. Strašně jsem chtěla rodit přirozeně, mrzelo mě to, ale za pomoci, podpory a pochopení manžela mi došlo, že bych na přirozený porod ani neměla sílu. nenajezená, nevyspalá, neotevírala jsem se, kontrakce bolestivé, nepřetržité, dlouhé.
Teď už je mi jedno, že se malá narodila sekcí. Porodila jsem jí já, já jsem její máma a vždy tady budu pro ní. V danou chvíli to bylo to nejlepší, co mohl lékař udělat a já jsem nesmírně vděčná za to, že to tak dopadlo. Svou dceru miluji nejvíc na světě.
Pokud bych někdy čekala druhé a bude nutná sekce, tak se jí bránit nebudu, naopak, budu vědět, že to bude rychlé a vše dobře dopadne 🙂 Spíš bych řekla, že se budu snažit si to více užít. 🙂 Hezký večer a palec nahoru, za to, jak jsme statečné a milující maminky 🙂

ajriska
14. zář 2012

Jo a nakonec jsem se dozvěděla, že sekce byla opravdu akutní, že malé klesaly ozvy a můj zdr. stav se též horšil, takže co víc si přát než to, jak to lékař vyřešil? Hledala jsem na tom to dobré, a našla to nejlepší. Zdravou dceru, kterou jsem porodila já a která mi denně ukazuje, že život je neskutečně krásný 🙂

zmrzlinka
14. zář 2012

@marketka.27 ja si nie som ista,ci druhe dieta vobec chcem.....nedokazem si predstavit,ze by som mala este raz zazit porod.Ja som sa na porod tesila.....mala som ho nastudovany 😀 Pozerala som videa na internete......na maleho som sa strasne tesila a tesila som sa na moment,kedy budem z porodneho salu volat a pisat sms,ze mame Tobika..... a namiesto toho som bola po celkovej narkoze uplne mimo......cela som sa triasla.....ked mi maleho priniesli,tak som ho videla dvojmo.Celu noc som preplakala,ze nie je pri mne a dali mi ho az treti den a kazdu noc tam plakali miminka....urcite bol medzi nimi aj Tobik a ja som si to vycitala,ze nie je pri mne a nemozem ho pohladit.

Vsetci okolo mna boli nadseni a ja som bola ako zbity pes.....maleho milujem od prvej chvile a nedala by som za nic na svete,ale prve tri tyzdne som sa nedokazala ani usmiat.Manzel skakal od radosti a ja som ho vtedy,tak strasne nenavidela a nechapala som ako moze byt,tak stastny,ked ja som tak nestatna.Nastastie to preslo 🙂

romcovaklarka
14. zář 2012

@pet.s No ty brďo, to jsou teda zkušenosti že se toho Podolí začínám trochu děsit. Já měla akutní sekci v Benešově, po půl osmé mě uspali, v 19:47 byl Sam na světě a někdy v půl desáté už mi ho na pokoj přinesli a přiložili, pak mi ho přinesli ještě v noci a ještě ráno, po obědě jsem se přestěhovala na normální pokoj, odpoledne jsem malýho měla docela dlouho na pokoji a další ráno už mi ho přivezli na furt... A ani jsem na jipce neležela, jen na normální lůžkový gyndě, akorát jsem měla nějakej ten pípák na prstě... A to je takhle v tom Podolí myslíš normálka, anebo jsi byla nějaký zvlášť komplikovaný případ?

pet.s
14. zář 2012

@romcovaklarka nebooj...ostatní to měli podbně jako ty...já i malá jsme měli komplikace po porodu...já jsem diabetik a malá měla šptanou glykemii, nebyla úplně donošená, ještě měla žloutenku...neboj bude vše v pohodě...já za sebe dávám Podolí 1.-)))

marketka.27
14. zář 2012

@zmrzlinka Já vím, o čem mluvíš. Byla jsem si jistá, že porodím jako nic, vždyť jde o normální proces, o co jde, že? Já jsem výčitky vůči sobě nějak moc neměla, že bych něco nezvládla a vyčítala si to. Spíš jsem se cítila tak nějak ukřivděně, prostě mi bylo blbě, bolavě, první dva dny z JIP si prakticky pamatuju jen momenty a spousta z nich jsou nesmysly, třetí den jsem usmlouvala, že chci malou mít už u sebe i přes noc, samozřejmě jsem kecala, když jsem tvrdila, že už je mi dobře, pak jsem měla problém to zvládnout a byla bych nejradši, kdyby si ji zase odvezli na novoše, sama jsem si o to ale nechtěla říct, když jsem si ji vybojovala, no blbý to prostě bylo. Podruhé už jsem to zvládla líp, když už se to zkazilo, tak jsem věděla, co mě čeká a nedělala si iluze, takže jsem prostě dokázala jakž takž zmobilizovat síly. Taky jsem během SC nebyla tak mimo, jako poprvé, takže jsem celkově líp vzpamatovávala. Ale stejně to na mě taky dolehlo, jen už jsem těm smutkům dokázala líp čelit.
Jinak teda se moc nezapojuju do hovorů o porodech, keců ve smyslu "ty se máš" a podobně jsem už slyšela dost.

pet.s
14. zář 2012

@weri1 já taky s Podolím mám dobrou zkušenost..tedy až na zmiňovaný JIP a ty dvě slepice tam....jinak úplně super...na rizikovém byla sestřička Dáša, taková dredatá krásná holka...to bylo sluničko...na předporodním pokoji zase asistentky..taky super...škoda, že neznám jejich jména. Děsně jsme se nasmály. Jediné, co mě trochu mrzelo, že se mi před porodem nepředstavil dr, který malou vyndal..nevím komu mám být vděčná,a le asi to byl primář..opět asistentky, anestezioložka všichni super..pořád mě uklidňovaly a povídaly se s mnou...JIP jsme popsala, pak jsem ležela na gynekologickém bez malé. Sestřičky ochotné, hodné, dokonce jim vůbec nevadilo, že jsme v noci chodily s holkama za miminkama zkoušet kojit a krmit.
pak jsem ležela na ložnici matek! Tak to nedoporučuji, ale to není kvůli personálu, ale kvůli atmosféře. Je to jeden velký pokoj a na něm cca 6 nebo 7 postelí. A samé baby po porodu,. Pochodující hormony, ale kvůli Terulince jsem to dva dny přežila a pak už mě dali na pokoj s Teruškou. Holky, já najednou poprvé od porodu osaměla s tím uzlíkem v postýlce v pokoji.pamatuji si jak jsem bezradně nad tou postýlkou stála a říkala "A tady končí veškerá prdel, vážení. Co já s TÍM budu dělat?".-))))))))))))))))))))Ale dnes můžu říct, že jsme to zvládly na 1s 5 hvězdičkama...Teda Terule.-)))))

weri1
14. zář 2012

@pet.s tu na rizikovým si myslím pamatuji, tam byli taky moc hodný a nepsala si to jednou ty, že v porodnici jsi měla PA takovou silnější a maminkám říkala mamčo ? 🙂

marketka.27
14. zář 2012

@pet.s 😀

pet.s
14. zář 2012

@weri1 no jasně.-))))
To je ona.ta byla zlatá..moc na ní vzpomínám..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru