Porod akutní sekcí, jak se s tím vyrovnat?

saminomimino
1. srp 2012

Vím,že to bylo to jedinné správné pro záchranu a zdravý mého dítětě,nicméně vše mělo být jinak,císař mně neksutečně zaskočil a při vzpomínce na to jak jsem své posledné dítě přivedla na svět je mi čím dál hůř,vím že je brzy a že čas to asi zahojí,ale jak na to?co vám pomohlo,kdy to přebolelo??Děkuji
Možná nám jen pomůže se vypovídat,mám pocit že to nemám komu říct ☹

diviska
9. říj 2012

@romcovaklarka v Neratovicích to taky umožňujou..rodit přirozeně po sekci..

romcovaklarka
9. říj 2012

@diviska Díky 🙂 Ty brďo, to mám ale přes celou Prahu. Tak abych nakonec nerodila přirozeně na magistrále 😀

xmarg04
9. říj 2012

@romcovaklarka Ahoj Klari, jasne, ze muzes, jen ti to asi moc nepomuze, jela jsem rodit k nasim do Trutnova.

romcovaklarka
9. říj 2012

@xmarg04 Aha 😀 Tak to mi fakt moc nepomůže 😀 Ale i tak díky 🙂

ikarkulka
9. říj 2012

@xmarg04 Gratuluju 😵 K miminku i k přirozenému porodu 🙂

xmarg04
9. říj 2012

@ikarkulka Diky moc...😉

druidee
15. říj 2012

@saminomimino díky za tuto diskusi 🙂 . já měla cs plánovaný, ale přesto jsem si prošla vším, co tady Ty a většina maminek, píšete. u mě sehrál dost velkou roli i příšerný přístup porodníků na sále, dodnes na to nerada vzpomínám. na jaře přivedu na svět dalšího císaře či císařovnu, už v jiné porodnici a snad bude vše ok. můj zdravotní stav mi nedovoluje rodit přirozeně a jsem vděčná za možnost císařského řezu, stejně jako jsem vděčná několika doktorům a lékům, bez kterých bych děti vlastně ani neměla. ale přesto po císaři zůstává jakási jizva na duši, která se snad zacelí a vybledne s časem.

saminomimino
autor
15. říj 2012

@druidee i když je to plánované nic to neznamené,přesto všechno to žena vnímá jako cosi nepřirozeného i když jak sama píšeš jiná možnost u tebe neexistuje a jsi SC vděčná že můžeš díky němu děti i mít,nevím jak staré dítko máš,já jsem relativně brzy po porodu,ale vím že i za léta to tam někde na duši prostě bude dál... 😒

saminomimino
autor
15. říj 2012

@druidee jinak u mně co se personálu týče 100% přřístup,komunikace a jednání,nemůžu si ztěžovat vůbec,naštěstí a věřím být tohle jinak mám trauma daleko větší v kombinaci s akutním SC
takže veřím že pro tebe to musleo být velmi ošklivého,z nějkrásnější situace,přivést na svět dítě,se stane horor

crawler
15. říj 2012

@xmarg04 super! můžu se zeptat, jaký byl důvod k sc? ráda bych našla někoho, kdo rodil sc, protože se neotvíral a druhý porod tělo fungovalo jak mělo...bylo by to pro mě povzbuzení, protože čekám druhé a u prvního to dopadlo po 16hod. sekcí, protože moje tělo nereagovalo... 🤐

druidee
15. říj 2012

@saminomimino malému je skoro 15měsíců. ten popis toho co se dělo na sále a před a po, by byl na stránku a žádné veselé čtení 🙂 něco jsem stručně psala i ikarkulce v albu císařský řez, ale už nevím, pod kterou fotkou nebo kde.. myslím, že přístup zdravotníků se dá přirovnat přístupu jedné zde přispívající... ano i trauma se to dá nazvat a u mě to byl i jeden z faktorů, co odstartovat poporodní depresi. a jizva na duši zůstane, to také vím. I když jsem dopředu počítala s císařem a beru to opravdu jako hotovou a pro mě pozitivní věc (ps.a to jsem sympatizant hodně přirozených a alternativních-teď již běžnějších věcí ohledně dětí i porodů apod), přesto tam něco chybí.. prostě kdo to nezažil, nepochopí. doufám, že druhé dítko přivedu na svět v přátelském prostředí. přeji ať Tě ta dušičková cs jizva bolí co nejméně.. 🙂 vím, že to každá maminka vnímá jinak, což dokazuje i tato diskuse, ale některé příspěvky tady jsou vážně nejapné, stejně jakoby říkali "nefňukej a nekulhej" člověku, co si právě vymkl kotník, nebo jak to přirovnat.

saminomimino
autor
15. říj 2012

@druidee hezké přirovnání s tím kulháním psychická bolest je při nejmenším stejná jako fyzická a děkuji,i já tobě přeji aby ta jizvička na duši co tam je zůstala osamocena už se tam žádná jiná podobná neobejivla a aby ti druhý císař dopadl dobře a ty si zažila i když ne zcela přirozený,tak aspoň příjemně vedený porod císařským řezem,s příjemným perosnálem 😉

druidee
15. říj 2012

@saminomimino díky 🙂 a plánujete ještě další přírůstek (časem) ? kamarádka má i všechny tři dítka per cs a ráda by další 🙂 já už tedy neplánuji, moje tělo by další těhu nemuselo dobře zvládnout a popravdě se na to i už necítím /fyzicky/. ani těhu pro mě není úplně jendoduché období. a uvidím ten rachot, jak to vše půjde a bude s dětma, zatím mám doma jednoho raráška, vidím, že Ty už tři, to už jsi taky zasloužilá máma se spoustou zkušeností 🙂 🙂

diviska
15. říj 2012

ahoj holky, dneska na facebooku zase řešili zlatou hodinku - první hodinku po porodu. Nějak mě to zase sebralo :( nejen že jsem přišla o porod a zlatou hodinku, přišla jsem o první 4 dny života své dcery. Je to asi tou zimou, ale dnes se mi chce jenom brečet.

saminomimino
autor
15. říj 2012

@druidee ne už neplánujem,musela bych zešílet 😀 i když předchozí porody byly vaginální,i když první končil vexem,s početím ani těhu problémy nemám,je to pro mně v zásadě naprsoto bez problémů,už si chci děti užívat,ne je jen vyrábět 😀 i když tam někde v zdu je touha ještě zažít ten vysněný porod,jakým měl být ten poslední a nejspíš by byl nebýt té něšťastné polohy,je to jen taková potřeba za dostiučinění,příjde mi že u poslednío porodu jsem nebyla že jsem ji neporodila já,že mi jen někdo dal 😲 😀 tak bych to chtěla vnitřně napravit ale děti už nechci,takže se stím dušička musí smířit

natalie77
15. říj 2012

@diviska také jsem rodila císařem...také mi to bylo líto, ale na konci toho všeho jsem měla, i když o hodně dříve, zdravého chlapečka....
Vím, že si to člověk představoval jinak, měl nějaké očekávání a je to jinak....jenže v životě je hrozně důležité se trápit tím, co můžeme změnit, co je nebo bude....a to, co bylo a nejde změnit, s tím se smířit a netrápit se tím.
Jediná rada je... kouknout se do postýlky a děkovat za to, že máte zdravého chlapečka, je jedno, jako cestou šel, ale je Váš...a je zdravý...!!
Dneska jsem se dozvěděla, že holčička ve školce, kterou má můj syn moc rád, do konce školního roku nepřijde 😢 😢 má leukemii...a tak prostě vím, že občas řešíme věci, které jsou nedůležité....které nejdou změnit...
Mrzí mě, že jsem syna po porodu neměla týden u sebe, ale po týdnu mi ho dali a já už ho mám přes pět let a jsem nejšťastnější matka.......neřeším, co bylo, s tím se musíte smířit sama...ale asi je dobré si říct, co je nejdůležitější, že máte zdravé dítě a že Vám ta sekce zachránila dítě nebo život...Pokud se tím hodně trápíte zkuste navštívit psychologa, Držím pěsti 😉 .

saminomimino
autor
15. říj 2012

@diviska nesmíš takové věci řešit ani číst,vím ja to zabolí,vím o co si přišla vím o co jsem přišla já,vím jak důležité to je,tohle je pro mně ten nejhorší úsek SC,že nebyla malá po "porodu"semnou ale nesmíme se dobrovolně mučit čtením toho jak kdo to měl či neměl,já už to zkrátka musím brát jak to je že už to nezažiju a ty máš předsebou reálnou vidinu toho že to zažít ještě můžeš,,netrap se,vždyť co žijeme a vo to jde 😵

druidee
15. říj 2012

@saminomimino 😀 jj, rozumím. věřím, že o to těžší to je, když to můžeš porovnat s předchozími přirozenými porody. ale možná to zadostiučinění jednou nějak příjde. kdo ví 🙂
@diviska ahoj, ten termín "slyším" poprvé, ale asi proto, že mě taky ta záležitost minula 😀 to nic, občas se mi to taky vrací. já byla první dva dny po cs jak v deliriu.. až na pár situací, momentů brutální výpadky.

diviska
16. říj 2012

@natalie77 já nepotřebuju psychologa 🙂 jen si občas potřebuju postěžovat 🙂 a tady je na to místo. To, že se dějou i horší věci, jsem tu už řešily a není to předmětem diskuze, ani to že jsme vděčné za naše krásné zdravé děti. To je vše pravda, nic to nemění na tom, že i teď po 14 měsících mi to občas znova a znova přijde líto...

diviska
16. říj 2012

@saminomimino už několikrát jsem psala těmhle všem "osvíceným" psycholžkám, co neustále píšou o bondingu a zlatých hodinkách atd, jestli nepřemýšleli napsat něco ve smyslu. Rodila jste sekcí a dítě s vámi být nemohlo...nevadí, máte celý život na to, to napravit...vím, že to každá víme, ale možná by stálo za to, aby se i takovým případům věnovala pozornost..mě by to pomohlo, kdyby se psali knížky i "o nás" .....

marketka.27
16. říj 2012

@diviska A nějaké reakce ses dočkala 🙂 ? O "nepřirozených" průbězích se přece nemluví, měly jsme to moc lehký ☹ A o zlaté hodince jsem taky neslyšela (ten termín mám na mysli) a teď už ani nechci ☹

xmarg04
16. říj 2012

@crawler Ahoj, u me to byla kombinace nekolika faktoru, po dvou a pul hodinach prijatelnych kontrakci jsem prijela do porodnice otevrena na 8 cm, pak mi pichli vodu a od ty doby se to ani po 4 hodinach nehlo ani o pid. Malej nakonec ani nedorotoval, sprajcnul se a v kombinaci s odhadem pres 4 kg (a ja s velmi tuhym a tim padem "neporodnim" telem diky celozivoitnimu vrcholovymu sportu) jsme se rozhodli neriskovat prip. kleste, kdyby se zasekl. Ted u holcicky sel porod vyrazne pomaleji (otevirani cca 9 hodin) a taky se ji nechtelo dorotovat, ale zkusena porodni asistentka me vmanipulovala do polohy, abych ji pomohla, a pak uz to byl ficak. Ale kazdej porod uplne jinej, takze ver tomu, ze to tak bude i u tebe. 😉

druidee
16. říj 2012

@diviska nj, to můžeš psát pořád dokola, viď 🙂 obecně to shrnu, že takových příspěvků je tu víc než dost.. hodně jich není myšleno ani zle, ale hodně také ano (a upřímně, nechápu důvod). přesně kvůli těmto "radám" tady obecně odpadávají i témata poporodní deprese atd.. nejvíce radí a chytračí ty, co tím neprošly a ani netuší, co to vše obnáší. sama jsem se tu na popor.deprese ptala a holky mi psaly spíš do IP právě z toho důvodu.. 🙂 jsem ráda, že vznikla tato diskuse a spoustě maminek dojde, že v tom nejsou samy a není to ani žádná slabost tohle prožívat. kdo tu nemá co říci opravdu k tomu, že to taky prožil a jak a co s tím dál, ať je duši líp, neměl by tu psát vůbec..

marketka.27
16. říj 2012

@druidee Už to, že tato diskuze vznikla, určitě hodně pomůže některým maminkám, které se s tímto problémem právě potýkají, jsem si jistá, že kdybych na něco podobného narazila poprvé, tak bych se z toho dostávala líp, viděla bych, že je to normální. Podruhé už jsem myslela, že to bude dobrý, no dobrá stalo se, ale už to znám a zvládnu to. A houby, bylo to stejný, jen jsem se z toho dostala dřív, možná proto, že už jsem nečekala odnikud pochopení a na otázky všeznalých zasloužilých matek, jaký byl porod, jsem říkala, že dobrý, úplná pohoda 🙂

druidee
16. říj 2012

@marketka.27 jj, máš pravdu. a s tím přístupem u druhého, to naprosto chápu 😉 . já to ani tady nepsala holkám ve skupince, rodila jsem jako jedna z prvních s velkým předstihem a nechtěla jsem je strašit atd. a právě že jsem nikde nenarazila na podobnou zkušenost, pocit.. 😉

diviska
18. říj 2012

@marketka.27 máš pravdu,že mi vždy odepíšou téměř schodně - že toto je určené pro maminky co rodí přirozeně a pro zdrav. personál aby nezasahoval do porodů.. my jsme holt jiná kategorie a o té se asi knížky nikdy psát nebudou..

saminomimino
autor
18. říj 2012

@xmarg04 už mně kolikrát napadlo,jestli to pokažení rozběhlého porodu nebyla právě ta píchnutá,voda,předtím mi vždy rupla sama u posledního porodu ji píchali a tak si říkám že možná i díky tomu se malá do cest šprajcla jak neměla,otevřela jsem se sice po píchnutí vody víc ale malá zaujala jinou polohu,tak nevím no,to mně právě trápí,že jsem si vodu neměla nechat píchat hned a počkat ale třeba je to nesmysl 😒

ikarkulka
18. říj 2012

@saminomimino
@xmarg04
Holky, zrovna mi píšete "do rány". Čtu si knihu porod s dulou, a tam se píše:
Zůstane-li rodička v porodnici, zdravotnický personál (nemusí to být nutně její lékař nebo porodní asistentka) mívá tendenci aktivněji užívat různé intervence, například rupturu (protržení) vaku blan nebo vysoké dávky oxytocinu, což si matka nemusí přát. Takové zásahy na počátku porodu mnohdy vedou k potřebě užít lékařských prostředků k tišení bolesti, mohou vést k instrumentálním porodům nebo dokonce k císařským řezům.

Jak jsem si to přečetla, hned jsem věděla, že to sem musím napsat.
A přesně to zapadá do mého porodu - taky nejdřív donucena do ruptury, následně do oxytocinu a pak už epi, protože jsem ty nastalé kontrakce nezvládala. A pak už CŘ.

saminomimino
autor
18. říj 2012

@ikarkulka to mi ani ze srandy neříkej,že to že jsem si dobrovolně nechala píchnout vodu,mohlo mít za vinu ten SC??? ☹ ☹ ☹ proč na to nikdo neupozrnil že se po takovém zásahu může tohle stát!!!
Takže kdybych nenechala píchnout vodu mohla se Olí nakonec narodit normálně??je to jako reálná možnost jo,takže je to vlastně má vinna,napadlo mně to už v porodnici,že to mohlo zavinit ten SC ale nezeptala jsem se doktorů,předchozí porody mi vždy začali tak že voda sama rupla a pak nastoupili kontrakce,teď jsem měla kontrakce už víc jak půl dne a voda furt nic,tak jsem to považovala za přínost,bylo mi řečeno že to nemá rizika ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ach jo,mně je úplně špatně z té představy,že jsem třeba celý ten proces pokazila tímhle rozhodnutím a to vše hnusné si Olí vytrpěla zbytečně ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 😢 😢 😢 😢 😢

diviska
18. říj 2012

@saminomimino no ale to si neříkej! Třeba taky nééé, že jo. Já jsem si zase říkala, že kdybych si nenechala do žil prát magnezko na zastavení kontrakcí, tak bych porodila sice předčasně, ale přirozeně a nemusela bych ležet v jiné nemocnici než malá, ale prostě bych mohla za ní jet. A vyčítala jsem si to dlouho, protože jsem i doktorce říkala ať mi to nedávají, že už chci porodit, že cítím že je něco zle, ale ona řekla, že se musí počkat do 36tt...ale to je coby kdyby. Tohle se prostě nedá odhadnout :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru