Porod v zahraničí a cesta do ČR s novorozencem

moooooo
15. srp 2009

Ráda bych se zeptala, jestli máte některá zkušenost, že jste porodila v zahraničí (v mém případě to bude Německo) a po porodu jeli zpět do ČR. Zajímalo by mě, jaké potřebuje novorozenec doklady, popř. kde je získat a jak dlouho to trvá?

jeudi
15. srp 2009

ahojik a proc nechces rodit v cesku?vzdyt i u nas jsou dobri lekari

moooooo
autor
15. srp 2009

😉 Proti českým lékařům rozhodně nic nemám - dokonce i v Německu budu rodit s českým lékařem, který tady v porodnici náhodou pracuje 🙂 Já už tady žiju a pracuju dva roky a v ČR nejsem tím pádem pojištěná. Ptala jsem se u nás v pojišťovně jak by to bylo s porodem v ČR a řekli mi, že bych jedině musela předstírat, že jsem tam náhodou a že to na mě zrovna přišlo a platit bych musela všechno hotově a to i v případě nějakých komplikací a potom by mi to německá pojišťovna možná proplatila. Taky by s tím určitě bylo hodně papírování a na to asi s miminkem čas ani chuť mít nebudu. Pojišťovnu taky změnit nemůžu, protože mi mateřská začíná až dva týdny před termínem, takže musím min. do 38. týdne zůstat v Německu, kde musím chodit na lékařské prohlídky. No ještě mám nějaký pátek na rozmyšlenou.... Třeba se nakonec rozhodnu rodit v ČR... 😎

ywca222
16. srp 2009

Ahojky moooooo. Som rada,ze si tu nadhodila tu temu.ja budem rodit tiez tu v nemecku,a nemam to vsetko este presne zistene.Tak sa tu moznoze dozvieme viac.Ja viem len tolko,ze babetko tu dostane nemecky rodny list a ten si das doma prelozit a musis ho zaniest na matriku a do 3 mesiacov by si mala dostat slovensky.. neviem,ako to je v cechach.

bihan
16. srp 2009

Na základe rodného listu požiadaj buď o vydanie identiikačnej karty (ak ju Nemecko vydáva) alebo pasu. Neviem, aké občianstvo bude mať dieťa, ak Nemecké, je to jednoduchšie, lebo všetko vybavíš na miestnych úradoch.
Ak České, obráť sa na Českú ambasádu, myslím, že vydávajú dočasné povolenia, kým dieťa nemá český rodný list a následne pas.

mataharyy
8. únor 2011

Ahoj, mohu se zeptat budu rodit na slovensku (žijeme tu) ale po porodě budu žádat i o český rodný list, jen nevím kde, co kam mám poslat?? 😕 Nevíte někdo poradit?

kvetinkaivanka
8. únor 2011

@mataharyy Ahoj,já jsem Slovenska žijící v Praze a všechno (oddací list,rodný list ....) jsme museli řešit přes Zvláštní matriku!Posílám link,je tam vše popsane,co budeš potřebovat a kam máš jít.
http://www.stred.brno.cz/zvlastni-matrika-zapis...

mataharyy
8. únor 2011

@kvetinkaivanka Děkuju moc. No tak koukám že v čechách je to zas složitější... Já naivka myslela že to půjde poštou a ono... Každopádně dík, já našla informací spoustu, ale takovejch že mi nepomohli a adresu jsem pro jistotu nenašla vůbec...

kvetinkaivanka
8. únor 2011

@mataharyy doufám,že ti to pomohlo.Nevím přesně jak na to,protože když jsem potřebovala oddací list,byla jsem na Slovensku a od nás z matriky se posílal na zvláštní matriku do Bratislavy,takže jsem to řešila s matrikou.Zkus se taky zeptat na matrice na Slovensku,možná ti pomůžou.Já jsem ráda,že už to máme všechno za sebou 🙂

mataharyy
8. únor 2011

@kvetinkaivanka No já se obávám že zas musím mít něco extra. Budu potřebovat českej rodnej list abych mohla zažádat o rodičák... Jenže oni chtějí osvědčení o státním občanství a to mi asi dají jen v praze a už vidím jakej zážitek to bude to pojedu s pártýdenním dítětem zas do prahy, aby mi dali papíry 😒 Je to na palici, no uvidíme jak to bude... První dítko se narodilo v čechách a na slovensku nebyl problém zašli jsem na matriku, tam se vyřizoval i oddací list i rodnej list, sice to trvalo tři měsíce, ale jen jsme dali dokumenty podepsali a za tři měsíce bylo vyřízeno, v čechách s tím dělají jiné složitosti... 😒 Ale určitě mi to pomohlo, jsem ti vděčna, já totiž ten web nemohla najít i jsem psala do brna na nějakou informační kancelář a tam mi neodpověděli...

kvetinkaivanka
8. únor 2011

@mataharyy jo,jo, osvědčení o občanství jsme taky potřebovali a nechtěli nám ho udělat.Manželův táta nám musel dát rodný list,aby nám na matrice udělali to osvědčení o státním občanství 😒 na zvláštní matrice vše trvá tři měsíce.Taky jsem tak dlouho čekala na oddací list 😒
Jsem ráda,že jsem ti aspon malinko pomohla.
Já myslím,že nemusíš ty s miminkem do Prahy.Může to za tebe vybavit manžel,přítel!Našla jsem něco na netu ohledně toho osvědčení:
http://www.mvcr.cz/clanek/rady-a-sluzby-dokumen...

kvetinkaivanka
8. únor 2011

@mataharyy ještě jsem objevila tyto stránky,na těch jsem vždy objevila,co jsem hledala 😉
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/704/_ps....

mataharyy
8. únor 2011

@kvetinkaivanka manžel bude muset být v práci, navíc znám tu úřednici co to u nás vyřizuje, má nějakej komplex a vyrazila by s ním dveře... Bude to zážitek na celej život zas... Jak říkám v čechách dělají z komára velblouda a naptosto proti zdravému rozumu vyžadují i modrý z nebe a do toho jsou tak hrozně přívětiví že by je člověk nejraději praštil 🙄

kvetinkaivanka
9. únor 2011

@mataharyy no tak to ti vůbec nezvávidím a budu držet palečky ať to máš co nejdřív za sebou a bez problémů!!!!!
A co zastupitelský úřad ČR,který je na Slovensku??Nedalo by se to nějak přes ně,abys nemusela do ČR????
My jsme ještě museli vybavovat i pas pro malýho,abych s ním mohla na Slovensko.

mataharyy
9. únor 2011

@kvetinkaivanka Musím juknout kde je ten zastupitelskej, ale tuším jen v BA a to už je jedno jestli tam nebo do Prahy 😖 Já miluju úřady, budu tajně doufat že většinu z toho vyřídím telefonicky, mailem nebo poštou, případně zapřáhnu někoho v praze kdo to zkusí vyřídit... Jo s tím pasem to je další věc... Pořád si říkám že by jsme to mohli prubnout a projet na rodný list a já si pak malého nechám napsat do pasu, nebo při nejhorším si manžel udělá pár dní volno, nechá si malého zapsat do pasu (doufám že to v tu dobu půjde...) on a pojede s náma... Bude to zas něco, už se na to těším 😔

kvetinkaivanka
9. únor 2011

http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evr...
objevila jsem to přes ten portal.gov.cz Nevím,kde přesně na SLovensku jsi,ale je to na dvou místech.

mmmk
9. únor 2011

@mataharyy Ja byla v Praze osobne, pak jsme pozadala postou na zvlastni matrice a presne za mesic od zadosti jsem mela cesky RL doma. 😉

mataharyy
9. únor 2011

@mmmk a v praze jsi byla pro to osvědčení o občanství?? Takže do brna to lze zaslat, to by bylo o starost méně 😵
@kvetinkaivanka Jsi zlatá, díky moc, ale oboje je pro mě stejné jako ta cesta do prahy, tu případně spojím i s návštěvou příbuzenstva, když to jináč nepůjde 😔

kvetinkaivanka
9. únor 2011

@mataharyy ok,jasně!Tak ať to dobře,rychle a bez problémů vyřešíš a vybavíš!!!!! 😉
Do Brna to posílá i matrika,tak proč bys ty taky nemohla!

mmmk
9. únor 2011

@mataharyy Ano, normalne na to urade pro osvedceni a v te same budove na stejne chodbe je normalne matrika a tam jsem to hned podala, oni to poslali do Brna a RL mi pak preposlali do Nemecka. Pani, co mi vyrizovala to osvedceni, mi to sama poradila. Bylo to v cervnu 2010, takze se podle me zas az tolik nezmenilo 😉

mmmk
9. únor 2011

@mataharyy Na te matrice na Pze 1 je zas dobry, ze ti to tam vsecko zkontroluji, zkompletuji a poradi, co do kteryho formulare napsat. Asi 2x jsem na to fakt koukala jako blazen 😀

mataharyy
9. únor 2011

@mmmk No tak pokud se to dá zvládnout jednou návštěvou prahy, tak by to nemuselo být zas tak hrozný, jen jsem teda urvaná z té cesty, to bude něco 😎 Ale s jedním jsme to zvládla, z dvěma to zvládnu taky... Mimino mi v autobuse prospí a Adrián snad taky 🙂 Jste moc hodný díky vám 🙂

mmmk
9. únor 2011

@mataharyy To zvladnes, i kdyz ti to nezavidim. Ja si to tam dohasila s mnrousem v manduce, bylo dost teplo, takze po chvili zacal byt znacne nervni. To bys neverila, jak takove mimino dokaze urednice zrychlit 😀 Dokonce jsme na te matrice kojila a druhou rukou vyplnovala ty papiry 😀
Preju, at to jde vsecko hladce 😉

mataharyy
9. únor 2011

@mmmk Já jsem odolná, tu cestu zvládnu, jen okolí je vždy naprosto odrovnané... Když jsem jezdila s Adriánem, tak na mě v tom autobuse vždy koukali jak na vraha malejch dětí a to jezdil v autosedačce a měl koupenou vlastní jízdenku 😀 Teď to taky budu muset vymyslet, pokud manžel nebude moct, tak pojedu sama busem, když dostane volno tak pojedeme vlakem. Jináč věřila bych já to mám odzkoušené od Adriána, začal plakat a jak se to hezky rozléhá po chodbách tak už jsem byla obsloužena přednostně a úřednice jináč kmitala, jen aby jsme už vysmahli 😀

mmmk
9. únor 2011

@mataharyy Tak preju, at to tam pekne odsypa a fakt si o to pozadej hned na te matrice tam s tim, aby byla pani tak moc hodna, aby ti to poslala na SK 😉

mataharyy
9. únor 2011

@mmmk Tak když se to dá zmáknout na jednom místě tak je to ještě ta lepší varianta 🙂 To tam pozařizuji i jiné věci a bude vystaráno 🙂 Hned je člověku lépe na duši 😀

klarionela88
18. dub 2014

Ahoj poradite mi???? Jsem na slovensku mam tu i doktora,pojistovnu mam vzp,jsem nezamestnana a na uradu prace hlasena,muzu rodit v cechach kdyz mam doktora na slovensku?? tady mi hrozi ze budu platit porod kdyz nebudu mit spesl papiry S2 a nebo E112.....na vzp mi rekla ze ty papira delaly za komunistu ze uz se to nedela....ze dle eu muzu rodit kde chci...

visnule
18. dub 2014

@klarionela88 v Česku rodit samozřejmě můžeš, otázka je jak a kdo to zaplatí. Pokud jsi na Slovensku, hlášená na slovenském úřadě práce a pojištěná u slovenské pojišťovny, doporučila bych pro porod v Česku vyřídit formulář E112 na základě kterého ti bude bez problému uhrazen nejen porod, ale i předporodní a poporodní vyšetření ve stejném rozsahu, jako jakékoliv české pojištěnce. Můžeš rodit i bez tohoto formuláře na základě evropského průkazu pojištěnce, ale ten se vztahuje jen na nezbytně nutnou lékařskou péči (samotný porod) a některá zdravotnická zařízení po tobě mohou vyžadovat platbu v hotovosti a ty si pak musíš vyřádit zpětné proplacení. To co ti řekli na VZP není pravda, E112 není žádný přežitek, právě naopak. Taky jeden mám tak o tom něco vím 🙂

visnule
18. dub 2014

@klarionela88 Jenom ještě upozorním, že vyřízení toho papíru může chvilku trvat (u mně to zabralo 6 týdnů od podání žádosti) takže pokud už jsi ve 27. týdnu a máš jasný plán tak raději na nic nečekej a tu žádost si podej co nejdřív.

klarionela88
19. dub 2014

No jka sem hlasena na urade v cechcach i pojistovnu mam v cechach a trvaly pobyt taky v cechach takze v cechach muzu normalne rodit bez papiru a vyrizovani?? nebude problem ze mam slovenskou tehotenskou prukazku?? a tim padem i doktora.....v cechach mam soukromou gynek...ale ta otom tehotenstvi nevi....
@visnule

visnule
19. dub 2014

@klarionela88 tak to samozřejmě je úplně jiná situace. V tom případě opravdu žádný papír nepotřebuješ. Jen si zajdi k té české doktorce a nech si vystavit českou těhu průkazku (jen ti tam přepíše ty výsledky ze slovenské průkazky a potvrdí razítkem) a případně ti zkontroluje jestli ti nechybí nějaké vyšetření. Nutné to není, ale budeš to pak mít jednodušší v porodnici. Možná si za tu práci navíc něco naúčtuje, ale to bude tak stovka nebo dvě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru