Při porodu jsem se roztrhla. Jak se vám to zahojilo?

nela2008
3. bře 2010

Ahojky, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s hojením hráze a konečníku. Museli mne šít v nárkoze roztrhalo se mi vše vevnitř i z venku - měla jsem prý velmi křehké porodní cesty. Máte někdo zkušenost, jak se vám vše zahojilo? Jak se zhojily vnitřní stehy a tak? Jak dlouho trvá cca než se to dá nějak normálně do pořádku? děkuji za jakékoliv rady a příspěvky, zkušenosti.

mirasierra26
3. čer 2012

@mpavlinka Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@pajuska87 Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@takyja Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@tercina Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@myky Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@gabin6 Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@marhulinka Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@safety Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@janulazaynab Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@kaleilah Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@nutelka Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@dlabinecka Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

mirasierra26
3. čer 2012

@nela2008 Pridala jsem prispevek do diskuse, mrkni se na to ... dik.

katerty
3. čer 2012

@mirasierra26 Ahojky, já jsem už rok a čtvrt po porodu a všechno už je u mě ok. Problémy s inkontinencí nemám. Jen jsem měla problémy při sexu, dost mě to bolelo. Gynekolog nic nenašel. Psychicky jsem na tom byla dost zle a do sexu se mi vůbec nechtělo, tak jsem zašla na sexuologii a po 15 minutách jsem odcházela s receptem na antidepresiva. Musím se přiznat, že mi hodně pomohly. Teprve teď jsem si začala mateřství užívat. Do té doby jsem pořád jen přemýšlela nad porodem a proč se to stalo, byla jsem úzkostná a ujížděly mi nervy při jakémkoliv zlobení mého synka. Teď - nebe a dudy! A i ty bolesti zmizely - bylo to všechno jen o psychice. Jsem na sebe naštvaná, že jsem to neřešila dřív. Takže Ti radím - řekni si o pomoc a moc nepřemýšlej nad tím, proč se to stalo. Já jsem nad tím přemýšlela rok a zbytečně, jen jsem si tím pořád přiživovala ty špatné vzpomínky. Ale když už se ptáš, podle mě za to může medicínsky vedený porod. Nevím tedy jak u Tebe, ale já jsem byla 99 % času připíchnutá na monitoru v poloze vleže, aniž by mi někdo řekl proč. Pak mě nutili ležet na zádech, což je pro porod nevhodná poloha. Podle mě je to tím. Když se přizpůsobuje poloha těla průběhu porodu, dítě vyklouzne snáz a nemusí pak dojít k takovým poraněním... Ale to je jen můj laický názor. Co se týče druhého těhotenství, zatím se o něj nepokoušíme, nejsme si jistí, že do toho chceme jít podruhé. Ovšem jedna věc je jistá - pokud k tomu dojde, budu rodit císařem. Můj gynekolog mi ho doporučuje a já mu důvěřuji. Prý to tak bude lepší, protože zjizvená tkáň už není tak pružná a je velká pravděpodobnost, že dojde znovu k roztržení a to se mi opakovat fakt nechce. Tvrdí mi, že s mojí anamnézou mě žádný soudný porodník do vaginálního porodu nutit nebude.

pajuska87
3. čer 2012

@mirasierra26 Ahoj, tak já nevím proč se to u mě stalo ani jsem se na to nějak neptala, byla jsem úplně zblblá po práškách. No a 2. miminko plánujeme za necelé 2 měsíce, porodu se bojím, budu vše konzultovat s gyndařem, tak uvidíme pro co se rozhodne. Sex dobrý,ale není to jako před otěhotněním, cítím jako že jsem se zúžila 😒

takyja
3. čer 2012

@mirasierra26 Ahoj, já jsem přes 2 roky po... Jizva bolí doposud, resp. jeden steh, který se nějak blbě zahojil - ale za to porodník nemůže. Sex nic moc, ale to má více důvodů. Co se svěračů týká, trápí mne lehká inkontinence plynů - sem tam, ne vždy, např. při kýchnutí. Kde se stala chyba? Já měla na mé porodní cesty velké dítě (proto trable se svěrači) a tělo celkově ten porod nějak nedalo (velká krevní ztráta, mizerná regenerace po porodu). Chybu porodníka v tom u sebe nevidím. Možná jsem se mohla nechat ukecat na sekci, ale nechtěla jsem ji.

Co se tebe týká: vidím u tebe chybu s tou placentou - já ji měla potrhanou a pro jistotu mi hned po porodu (teda bez narkozy, takže trochu lahůdka, ale lepší než pak krvácení nebo zánět) udělali revizi dělohy. Měli ti to udělat hned.

Co se druhého dítěte týká.. rok jsem tvrdila, že ne a teď bych zase naopak už moc chtěla a na dítě i porod se těším. 😵 Holt vítězí rozmnožovací pud nad veškerými strastmi. Přeji, abys to měla také tak.

Podle studií ale bohužel další porod zvyšuje riziko anální inkontinence. 😖

takyja
3. čer 2012

@lutta Ahojky, jak jsi nakonec dopadla s druhým porodem? Moc mne to zajímá a určitě ne jen mne... Díky!!! 😉

mirasierra26
3. čer 2012

Dekuji za rychle odpovede, holky. Moc me to tesi a budu rada kdyz tahle diskuze bude mit pokracovani ... jeste bych se chtela zeptat jestli nevite zda se necem takovem vztahuje pojisteni ... ja mam nejakou urazovou pojistku tak nevim jestli taketo komplikace a pak nasledna operace zanetu maternice (kvuli neskontrolovane placente u porodu) se na pojisteni vztahuje ... takisto premyslim jestli pomuze nejaka steznost na vedeni nemocnice ... i kvuli te maternici, ze mi museli delat vyskrab ... a pak jsem mela i zapaly mocovych cest ... jinac ja jim par dni po porode tvrdila ze tam neco je, jestli to nebude maternica, mela jsem proste to hodne zapalene a takove vytoky a hodne to *zavanelo*, kontrolovalo ma nekolik zdravotnich sester i doktorka dokonca (ale bez ultrazvuku) a propustili me ze pry zapal mocovych cest .... kdyz jsem se ptala jak na to dosli tak mi rekli ze z toho co jsem jim ja rekla ... pritom ja jsem jim tvrdila to ze tam mam zapal jako kdyby maternice ... a oni mi tvrdili ze to urcite ne ... podle nich to tam nesmrdelo (ale smrdelo to riadne !!!) oni jenom ze to je vsechno normalni ... a pak zhruba tyden po propusteni z porodnice jsem byla na kontrole s tim (stehy a tak) a tam jsem jim to taky rikala ze to neni dobre, ze mam podozreni na zapal maternice ... a oni zase ze to urcite ne, ze to by pry citili ze mne uz pri vstupu do ambulance ... haha ... no a pak za 2 dny jsem zacala mit hodne vysoke teploty 40 - 41 stupnu ... duvod proc jsem tyhle teploty nedostala driv byl ten ze jsem brala antibiotika na ten udajny zapal mocovych cest ... takze se to neprojevilo... pak jak jsem lecbu antibiotikama ukoncila tak za den-dva uz nastali tie vysoke teploty ... tak jsem sla zpatky, a pak zjistili z krvi infekcii a pak ultrazvuk a hned operace ... a pri operaci zase jsem stratila hodne krve (jako u porodu), znovu se davat dokopy od zacatku ... no hruza ... ja fakt nejsem spokojena a premyslim jestli se da stezovat na tohle jako ze tam neco zanedbali a jestli by mi to neco prineslo (okrem nervu samozrejme) ... co myslite ??

janulazaynab
3. čer 2012

@mirasierra26 -
Ahoj, tak ja mela pri prvnim porodu velke siti, protoze Mikula mel 3,85kg a sel s rukou u pusiny, tak me dotrhal venku i zevnitr. Sesili mne, ale vic nez meli, takze sex sel do kytek - bolelo to nejen mne, ale i manzela, takze hruza. Kdyz jm to rikala svemu doktorovi, rikal, ze se to roztahne - musim rict, ze na sex doslo cca jednou za 3mesice a i tak to bylo o nervy, takze nejake cekani na roztahnuti jsem fakt nedavala, ani nezkousela! Presto se nam podarilo pocit druhe, kdyz mel Mikula 8mesicu. Navic mne jizva dlouho bolela pri sedani apod.
Z druheho porodu jsem mela strach, hlavne ze se mi jizva po siti rozjede sama od sebe a rozjede se spatne. Nastesti vsechno dobre - tedy v tom, ze mne nastrihavali, takze se to nerozjelo samo a spatne. Potrhana jsem byla stejne - Alenka mela 4,15kg a stejne jako Mikula sla s rukou u pusinky. Navic po zasiti, kdy jsem lezela 2hod na sale, zjistili, ze mi to oteklo a museli mne pod celkovou narkozou presivat znovu. Tentokrat jsem ale doktorovi rikala, at mne nezasiva tak moc a musim pochvalit, sex neboli ani mne, ani manzela, parada🙂 Jasne, z pocatku to nebylo nic extra, ale po predchozim porodu sto a jedna!
S tim, ze za vse muzou porodnici, kteri nuti rodicku lezet nesouhlasim - to mi zavani "domacimi porody". Nechci se tu hadat, co je lepsi, tech diskuzi tu bylo moc, ale podle meho nazoru radeji trochu nepohodli protrpim (pokud narazim na spatnou porodnici, kde nevychazi rodickam vstric, coz uz ted skoro nikde neni) , abych mela jistotu, ze miminko by pri jakemkoli problemu melo hned pomoc jistou! Rodila jsem pokazde ve Vsetinke porodnici a musim rict, ze to bylo skvele! Lezet jsem nemusela, pokud jsem nebyla na monitoru, chodila jsem do sprch na balony, rodila v pololeze na kresle a klidne bych tak rodila znovu.

janulazaynab
3. čer 2012

@mirasierra26 -
Nevim, ja osobne bych na to asi zkusila zapomenout a rodit bych tam nesla ani bych to nikomu znamemu nedoporucovala. Pokud mate v planu druhe, treba se to popravi jako u me. Myslim, ze se tam sesel spatny personal, mne delali kontrolni ultrazvuk druhy den po porodu, takze podle mne by to melo byt u kazde zeny automaticke. Kde jsi rodila? Nestezovaly si i ostatni?

dlabinecka
3. čer 2012

@mirasierra26 Ahoj!! TAk v první řadě gratuluji k dcerce!! Krásné jméno 😉 NA optázku proč, to Ti nikdo neodpoví. Tohle se prostě stává, a stávalo. budiž Ti utěchou, že před 100lety by si těnevšiml vůbec nikdo a nejspíš by Tvá dcera měla už jen tatínka. Neexistuje žádné protože, na tvoje proč. Tím se nezaobírej 😉 Já otěhotněla velmi brzy, mám už synka dávno na světě. Rodila jsem 16měsíců po sobě. Bála jsem se, to ano, ale na druhou stranu jsem si pořád opakovala, že ted to bude jiné, že to bude lepší, že si to užiju!! Nakonec jsem porodila akutním cisařským řezem, což nesouviselo s prvním porodem. uznávám, že po císařui jsem se cvítila mnohem lépe, než po prvním porodu, ale taky to teda nebyla žádná sláva. Prvním porodem jsem se hodně dlouho trápila, nemohla jsem to pochopit, také jsem se ptala proč. Až jsem to nakonec vysypala na svého gyndaře. Je to skvělý chlap a jen díky němu dcerku mám (nemohla jsem otěhotnět) a on se v klidu opřel o židli a rozebíral se mnou porod krůček po krůčku. Lecos jsem pochopila a hodně mi to pomohlo. pokud se cítíš opravdu zle, vyhledej pomoc -třeba psychologa 😉

mpavlinka
4. čer 2012

@mirasierra26 ahojky. Plánujeme druhý mimi, takže to teď dost řeším. Asi bych chtěla císaře, ale bojím se možných komplikací apod. Trable po porodu mám pořád (občasná inkontinence, potíže se stolicí, trvale poškozené svaly pánev. dna, občas mám pocit, že je to tam dole takové uvolněné, je to nepříjemné)sex naštěstí nebolí. Svůj porod,resp. poranění hodnotím jako chybu porodníka, byl utz, že Niky je pře 4 kg a já byla úzká, měla být sekce.

mirasierra26
4. čer 2012

@mpavlinka Ahoj Pavlinka, ja si tiez myslim ze to byla chyba porodnika co se mi stalo. Nelituji se, ani nic takoveho, jasne, ze z toho nejsem *happy*, ale proste me vytaci to ze to nekde posere a ja budu znaset nasledky asi po cely zivot. Mam potize jake pises i ty ... napr. kdyz se mi chce na velkou, tak musim utekat ihned, jinac nevim jak by to dopadlo ... mela jsi nebo mas to stejne ? nebo se to upravilo ? Ja jsem prozatim vacsinu casu doma, tak to az tak nevadi, ale neumim jsi predstavit co by bylo kdybych byla zrovna nekde mimo domu a musela bych na velkou ... ja vydrzim cekat tak minutku -dve, maximalne mozna 3 ... a kdybych nemela kam tak o tom nechci ani mluvit co by se stalo ... toto me proste stve nejvic ... ze nekdo neco posere a ja si to odnesu ... zato jsem premyslela nad tim jestli bych stalo za to napsat tam stiznost kde jsem rodila, jestli by mi to uznali a jeste me zajimalo jestli nekdo nevi zda se na takoveto pripady vztahuje urazove pojisteni ... platim jsi ho ale jeste jsem to nezjistovala jestli by se to dalo v tomto pripade vyuzit ... jestli nekdo nevi ... Jak dlouho jsi od prvniho porodu ty ?? Ja bych taky chtela jeste jedno miminko ale hodne bych se asi bala a ani nevim za jak dlouho by to bylo vhodne po tomto vsem ... a taky nelaka me ani predstava cisare ... kdyby to slo tak radsi rodit znovu normalne ... ale kde vzit tu jistotu ze se to nestane i podruhe ?? kdyby clovek vedel co ho ceka ... tak by si mohl vybrat ... takto clovek nevi co by bylo lepsi do budoucna ... a jeste jsem chtela vedet jestli jsi delala nejake cviky na posilneni panvoveho dna, jestli nevis neco odporucit ... dik a drzim palce s druhym mimi ... zatim jenom planujete nebo uz jsi tehotna ?

mirasierra26
4. čer 2012

@mpavlinka ahoj, jeste jsem chtela vedet jak jsi vedela ze jsi byla uzka ... jestli se to nejako zjistuje nebo treba da se to zjistit jestli je tve telo vhodne pro normalni porod ... ja porodila holcicku, taky mela 3,910 gramu, takze byla hodne velka, ale necely den predtim mi delali ultrazvuk a zjistili ze ma 3,45 kg. Tak to nechapu jak jim ultrazvuk cca 16 hodin pred tim nez se narodila mohol ukazat rozdil pul kilo ...

lutta
4. čer 2012

@mirasierra26 ahojky, je to názor mého gyndaře, mluvil o tom, ž je to nejvíc problém nezkušených porodníků, špatně vedený závěr porodu, tj. špatný nebo malý nástřih. já si myslím, že tyhle porodní komplikace jsou velký problém vyvolávaných porodů, nebo když ti dácají oxitocin apod. prostě to není přirozené a pak třeba mimi vyletí moc rychle a u toho tě potrhá apod...což byl můj případ.

mirasierra26
4. čer 2012

@lutta Ahoj, ja taky dostala oxytocin do zily ... ale ani jsem o tom nevedela ... proste mi to dali a hotovo ... a pak mi kazali tlacit s kazdou prichazejici kontrakci ... no a pak me pry zacali nastrihavat a oni mi to vubec nerekli ze me nastrihavaji ... no a na mne prisla ta kontrakce lebo po tom oxytocinu jsem kontrakce mela velmi casto ... no a pry zrovna v tom jak me strihali tak ja zatlacila ... a pak se to vse roztrhlo ... myslis ze to muze byt pricina ze me zrovna nastrihavali a ja o tom nevedela a zatlacila jsem ?? co myslis ? Tys to mela jake konkretne ??

mirasierra26
4. čer 2012

@lutta Vidim ze uz mas dve deticky, jak probihal druhy porod ? vse ok ? verim ze ano.

katerty
4. čer 2012

@janulazaynab jak Ti to zavání domácími porody? To, co jsem napsala, vychází z mé vlastní zkušenosti. Dokud mě nechali tlačit na boku, mimčo krásně procházelo porodními cestami. Pak mě doktorka donutila (i přes mé odmlouvání) lehnout si na záda. Od té chvíle mimčo přestalo prostupovat a já jsem nedokázala pořádně dýchat, a tím pádem se nedostávalo kyslíku ani synovi. Proto musel nastoupit primář s kleštěmi a díky tomu jsem byla takto roztrhaná. Nechápu, jak v tomto mém názoru, opřeném o vlastní zkušenost, mže zavánět domácí porod?!?!?

takyja
4. čer 2012

@mirasierra26 To s tím rychlým utíkáním na stolici by se mělo upravit - podle studií se to většině žen upraví v rozmezí 6 až 12 měsíců po porodu. Já jsem to měla taky tak, že jsem musela hned utíkat, navíc jsem nerozpoznala, zda jsou to jen plyny nebo stolice, tak jsem občas běhala zbytečně 😀. Tohle vše se spravilo. Doporučuji cvičit pánevní dno. Snad jsem tě uklidnila.

@katerty Já si myslím, že ta fáze na boku a pak na zádech má svě opodstatnění, dítě tak lépe dorotuje (gravitací) do správné polohy. (Samozřejmě nevím, zda to platí obecně - nevím, v jaké jsi měla dítě poloze, atd.)Měla jsem to taky tak. Hodně jsem se na tu polohu na zádech vyptávala, ale dítě má v této poloze ve finále nejlépe otevřený "průlez", takže radši zkousnu trochu nepohodlí, když se mu ven lépe poleze.

Nechci ti říkat, jaký jsi měla svůj porod, to víme každá sama, ale ne vždycky platí to, co píšeš - že na zádech je to špatně a že jsou to ty zlé porodnice... já aspoň tvůj příspěvek tak vnímám. 🙂

lutta
4. čer 2012

@takyja co se mého druhého porodu týče (už je to skoro 10 měsíců - mazec jak to letí) tak byl naprosto vpohodě, protože jsem nakonec rodila císařským žezem v celkové narkose a nemůžu si stěžovat vůbec na nic. 🙂 Musím teda říct, že na mě v průběhu těhu nějak působily hormony a já jsem se rozhodla, že to zvládnu normálně a císaře nechci. Konzultovala jsem to se 4mi gyndaři a jejich názory na vedení dalšího porodu po totální ruptuře III. stupně byly 50:50. Dva řikali, že to není důvodu k císaři, že oni by mě odrodili normálně,ale vždy to bude s velkým preventivním nástřihem a opakovat by se to nemělo, pokud bude dobře vedený porod (jak jsem měla vědět na kojho narazím teda nevím 😨 ) a další dva mi řikali, že je pravděpodobné, že se to opakovat bude, že to může mít vliv na budoucí činnost svěrače a že oni by udělali císaře. Takže výsledek byl, že ještě dva týdny před císařem jsem nevěděla jak budu rodit. Nakonec jsem v porodnici konzultovala s úžasným doktorem Ptáčkem, který je velmi uznávaným odborníkem a který mi nakonec i dělal císaře a protože jsem pořád nevěděla, tak mi řekl, že výběr je na mě,ale že pokud bych byla jeho žena, tak by mě hnal na císaře..tak bylo rozhodnuto,. Rozhodnutí bylo hlavně z důvodu velmi pravděpodobného negativního vlivu normálního porodu na budoucí činnost svrače, protože se mi problémy zhoršily i v těhu.
Porod vpohodě, celková narkoza v plánu nebyla,ale nakonec se jim nepovedlo mi napíchnout záda, tak byla celková. den až dva po porodu masakr, řikala jsem si, že všechno i celý prodchozí porod byl lepší než toto,ale všechno ostatní vpohodě. s kojením jsem neměla žádný problém a to mi Oliverka poprvé přiložili asi za 10 hodin a přisál se až druhý den.Mimčo jsem milovala okamžitě s čímž jsem měla u prvného porodu problém.
problémy se svěrači, inkontinencí apod. minimální oproti prvnímu porodu, začala jsem skoro naplno cvičit asi 6 týdnů po porodu, panevní dno skoro hned,takže i to na to všechno pomohlo. Za týden jsem naprosto normálně fungovala, měla jsem úžasné šestinedělí, po psychické stránce paráda a hoodně myslím pomohl ten pocit, že spodek je naprosto ok, když mimčo šlo bříškem🙂)) Takže za mě císař paráda, jsem ráda, že jsem se pro něho rozhodla, i když mě za to bude někdo kamenovat,ale vyzkoušela jsem si oboje akdyž to shrnu, tak poporodní adaptace lepší, kojení lepší, psychika super....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru