Při porodu jsem se roztrhla. Jak se vám to zahojilo?

nela2008
3. bře 2010

Ahojky, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s hojením hráze a konečníku. Museli mne šít v nárkoze roztrhalo se mi vše vevnitř i z venku - měla jsem prý velmi křehké porodní cesty. Máte někdo zkušenost, jak se vám vše zahojilo? Jak se zhojily vnitřní stehy a tak? Jak dlouho trvá cca než se to dá nějak normálně do pořádku? děkuji za jakékoliv rady a příspěvky, zkušenosti.

tercina
23. led 2011

@safety Já bych taky radila, aby sis o tom popovídala s odborníkem. Já rodila pomocí VEXu (je to vakuová pumpa na hlavičku dítěte), takže nástřih šílený (jak venku, tak vevnitř). Teprve asi před 2 měsíci jsem se z toho dostala (myslím jizva, chození na záchod, sex). Takže už dobrý. Ale taky se budu bát u druhého porodu, ale věřím, že bude lepší 🙂

dlabinecka
23. led 2011

@tercina Můžu se zeptat na tu pumpu? Jak to probíhalo a proč jí použili? Já rodila pomocí porodnických kleští. Zajímalo by mě, co se kdy používá 😉

tercina
23. led 2011

@dlabinecka Ahojky, takže takys měla hezky zakončený porod ☹ . No myslím, že rozhodující, kde se mimčo zašprajcne. Když jsem tlačila, tak už byly prý vidět vlásky, ale ani po dlouhé době jsem ho nemohla vytlačit. Malý měl moc slabé ozvy, takže se přiřítil Dr. (nic mi neřekli, co mi jdou dělat a jsem jim vděčná). Píchli mi dolů znecitlivující injekci, hodně nařízli a najednou byla venku hlavička pak tělíčko. Bylo to strašně rychlý. Malý měl na hlavičce hematom (z toho podtlaku) a má šišatou hlavičku (jak mu jí "vcucli" tím vákuem.

dlabinecka
23. led 2011

@tercina Jo, moc hezky 😖 Bylo to šílené... Hmm, mojí malé taky byly vidět vlásky - říkali mi, když jsem ještě ani netlačila, tak nevím... Takže to u nás probíhalo dost podobně, akorát, že mě nestihli píchnout injekci, takže jsem to vše jela naživo ..( není tu smajlík, kterého bych použila.... Ale souhlasím v tom, že to bylo strašně rychlí. Ale oproti Péťovi moje Eliška dopadla dobře, měla jenom maličko odřené místa, kde jí kleštěmi chytli, jinak je naprosto bez následků... hergot, proč to nechávají zajít takhle daleko!!!

tercina
23. led 2011

@dlabinecka Auau, naživo si to neumím představit 😨 Hematom se Peťkovi ztratil asi do 14 dnů, ale hlavičku má šišatou pěkně. Ale až mu narostou vlásky, tak se to snad ztratí 😉
Hlavně, že máme zdravá miminka 🙂

dlabinecka
23. led 2011

@tercina No, já jsem to v podstatě nakonec moc nevnímala, rodila jsem 23hodin, byla jsem vyčerpaná a při těch kleštích jsem byla lehce v mdlobách... Ale bylo to šílené, poporodní poranení děsné, ještě jsem musela po porodu na revizi 😠
Ale probrala jsem to s doktorem a řekl mi, že druhý porod bude uplně jiný, a já se na něj začínám těšit- že to bude jiné, že tentokrát si to užiju 🙂
Přesně - hlavně, že máme zdravá a živá miminka!! Petovi vlásky všechno schovaj a kdyby ne - tak co, hlavně že je 🙂

tercina
23. led 2011

@dlabinecka Já taky měla jít na revizi, ale nakonec jsem nešla. Vzhledově teda nic moc 😖,ale manželovi to nevadí. 😵 Nechám si to až kdyžtak po druhém mimi. Jizva mě teda furt tahá, ale už jsem si nějak zvykla.
Mě pak bylo strašně líto toho, že jsem si ten porod "neužila". Vlastně rodila jsem za přítomnosti PA a manžela, kdyby to bylo vše ok, manžel by byl přímo u narození (moc jsme si to oba přáli). Chtěl stříhat šňůru, já chtěla malého hned na břicho. Nebylo z toho nakonec nic a manžel musel ven ☹ . Z toho mi bylo a i je, smutno.
Taky se těším na druhý porod, ženská už ví, co může čekat, jak se s tím poprat 😉

dlabinecka
24. led 2011

@tercina Přesně, k druhému porodu pujdu s uplně jinýma myšlenkama!! Tvýho manžela vyhodili??? Muj Jirka byl u všeho. Nevim, bud je to u náís normální, nebo to byl takovej fofr, že ho nestihli vyhodit. Nesl to celkem statečně, byl z toho drobek otřesený, ale vydýchal to 🙂 Jo, jizva, ta už bude asi doživotní, mam to "tam" ¨celý pěkně rozšklebený - do všech stran, ale manžel si taky nestěžuje 🙂 Ta revioze mě uplně srazila na kolena, byla jsem z toho neštastná, bylo mi zle, chtěla jsem domů - no děs, ale vytáhli mi sraženinu 10x15cm, takže ta ven musela, tlačila se ven a pravda bylo to dost nepříjemný 😖

tercina
24. led 2011

@dlabinecka Takže si ten druhý porod obě doufám hezky užijeme 😵 Podle našich představ. Manželovi řekli, ať jde ven a on, jak z toho byl špatnej, tak ani neprotestoval - chudák. Ale seděl na chodbě a viděl to v odraze skleněných dveří. Pak okolo něj nesli Peťulku, vůbec neplakal. Ani jsme vlastně nevěděli, jestli máme klučíka nebo holčičku. To nám řekli až nám ho přinesli ☹ Jinak manžel by to taky vydýchal, takovéhle věci mu nevadí. Já třeba vůbec nechápu, když chlap řekne, že k porodu nepůjde, že je to humus, že na to koukat nebude - to mě dovádí k šílenství.
Já to mám "dole" taky moc hezký. ☹ Naštěstí to neukazujem na potkání, viď? A když to nevadí našim manželům...
No ty sis to vůbec s tou revizí užila. A jak dlouho po porodu si na tom byla?

dlabinecka
24. led 2011

@tercina No, třetí den. porodila jsem v uterý před půlnocí a na revizi jsem šla v pátek ráno. Přesně, zase mají ti naši chlapi nějaké spestření, že? 🙂
Já to taky nechápu, manžel šel bez zaváhání, dokonce po tom všem prošel kolem toho masakru pro foták. Neřekl nic, prostě tam nekoukal... Nikdo chlapi nenutí koukat na spodek, mají být u hlavy a koukat nám do očí 😉 Jeden kamarád je zachranář a prohlásil, že k porodu nepujde, protože tam chlap nemá, co dělat, akorát ženskou rozptyluje. ženská by si prý měla zalézt do lesa a v tichosti porodit - kretén. Zadostiučinením pro mě bylo to, že jeho partnerka před měsícem rodila a malému se dařilo tak špatně, že musela fofrem na císaře - by asi v lese nedala ...
Jinak mě se dr. po zašití taky ptal, co to vlastně je - jestli holka nebo kluk 🙂

safety
28. led 2011

Ale právě můj gynekolog mi řekl, že druhý porod bude zase klasicky...že v tom nevidí problém a nechápe proč jako chci císaře.....proto jsem se chtěla zeptat, jestli s tím má někdo zkušenost...

luciiaa23
28. led 2011

ahojte baby,
tak som na vás nejako narazila a pridávam sa k vám...tiež som mala prvý porod hrozne ťažký,16h,bolesti ako blázon,ani EPI nezabralo,skákali mi po bruchu,nástrihy až neviem kde a nakoniec mi museli syna vybrať VEX(vakuumextraktom),keď mu to dali na hlavičku,tak sa im tá pumpa odtiahla a strhli mu kus kože z hlavičky,ale zahojilo sa mu to a má teda neskutočne krásnu hlavičku,žiadnu šišku,takže som za to rada,že to nemá následky...čakám teraz druhé mimi a normálne od kedy som zistila,že som tehu,tak sa stresujem,lebo mám obavy z druhého porodu...strašne sa bojím...pohovorím si o tom s doktorom,čo na to,tak uvidíme...keby som mala zažiť to,čo pri prvom,tak budem mať asi psychické následky...

tercina
28. led 2011

@luciiaa23 Ahojky, jak jsem psala výš... koukám, že náš porod probíhal skoro stejně 😖

hanka.
28. led 2011

Ahojte, i já jsem na Vás narazila a chci se také přidat 🙂. Dočetla jsem si teď vaše přiběhy a běhá mně mráz po zádech. Já na samotný porod vzpomínám moc ráda. Kontrakce jsem měla slabé, bolesti sice byly velký, ale vše jsem zvládla bez analgesie. pak najednou, že už můžu tlačit. malého jsem tlačila přes hodinu, když už jsem myslela, že to nedám, ze všech sil jsem zatlačila naposled a malý byl venku. jak jsem ho ale měla v porodních cestách, tak mě šíleně potrhal, ruptura na levé i pravé straně 3 stupně ☹. to ale ještě nevěděli. Začli mě šít a to prostě nešlo vydržet, tak mě vzali na sálek, že mně uspí. probudila jsem se ve strašných bolestech s transfuzí v ruce. musela jsem ležet na zádech. Prý mně dali tamponádu, ale pořád sem ztrácela moc krve. nakonec mě vezli na velký sál na revizi. Tam až zjistili ty ruptury a atonii dělohy. Probudila jsem se druhý den na ARU zaintubovaná. extubovali mě večer a řekli, že jsem jim skoro zůstala na stole ☹. ztratila jsem 3,5 litru krve, dostala 18 transfůzí a k nim ještě nějaké trombonáplavy a plazmu. v porodnici jsem byla 14 dní. Ty byly naprosto nekonečný. neudržela jsem moč, nemohla jsem ležet, sedět, prostě nic. velký hematom přes celý zadek. až po dvou a půl měsících Dr. řekla, že můžeme zkusit sex. ten byl celkem ok, až na nějaký polohy. do dneška mně ale táhnou jizvy vevnitř, taky to tam nemám nic krásnýho, na gyndě jsem časteji než u kadeřnice 🙂 cysty, špinění, krvácení, píchání a tahání jsou my ale odměněny krásným, zdravým a hodným Sebastiánkem. I když sem zažila peklo, na další těhotenství se těším. prý budu mít plánovaného císaře. já bych ale ráda znovu klasický porod. není hezčího pocitu, když vám mimi dají hned na bříško, ještě ted při vpzpomínce, na tyto chvíle pláču 🙂.

uf, sem se ale rozepsala 🙂

tercina
28. led 2011

@hanka. Uf teda, kam se hrabe můj porod 😖

hanka.
28. led 2011

@tercina ty jsi zase zažila samotný horší porod, každá sme si vytrpela jinak ☹

dlabinecka
28. led 2011

@safety u nás císař ne přání neexistuje 😉

collette
28. led 2011

Ahoj děvčata, tak se tu nějak množíme 😅

@hanka. moc držím pěsti, aby to bylo všechno OK!!!

@dlabinecka nemyslím si, že my jsme zrovna případy, kdy by mělo jít o sekci na přání. Já bych naopak řekla, že takové lahůdky by měly být naopak jasné indikace...

Jinak mám za sebou první rehabilitaci a moc mě nepotěšili, práce minimálně na rok 😖 A už máme jasno, budeme mít jen Kubíčka 😢 😢 😢

dlabinecka
29. led 2011

@collette určitě, ale jen některé z nás. také jsem to neměla moc hezké, přesto ani já sama nevidím důvod k sekci. Váš příběj neznám, takže se nemůžu vyjadřovat, ale myslím, že pokud je důvod, tak lékaři sekce nařídí sami 😉 tím ale nejde o přání, ale zdravotní důvod.

tercina
29. led 2011

@collette Ahojky, a o jakou rehabilitaci se jedná, jestli se teda můžu zeptat? 😨

collette
29. led 2011

@dlabinecka Jenže mě kolikrát přijde, že by možná mohli být opatrnější při rozhodování. Když je ženská dole zaštupovaná jak ponožka, tak myslím, že by to v potaz brát měli. Opatrnosti nikdy není na zbyt. Mě to tedy řekli rovnou, ještě v porodnici: příště jedině sekcí, indikaci už máme. Nechci se tu rozepisovat o svém případu, ale kdyžtak si přečti článek, který jsem napsala https://www.modrykonik.cz/fotoblog/collette/cla...

@tercina No, po všech těch víc jak rok se táhnoucích srandách mám břicho jako z hadru - totálně ochablé břišní svaly, zejména ty vnitřní. A protože to jsou svaly, o kterých normálně ani nevíme, že je máme, tak je ani neumíme pořádně ovládat, tak musím na rehabilitaci, aby mě to naučili a hlavně abych to dělala správně, protože špatné cvičení by to celé akorát zhoršilo. Kdo o tom nic neví, má pocit, že akorát ležíš a funíš, ale je to fakt makačka a můžu říct, že jsem udělala od každého 3 kousky a byla jsem svalově mrtvá 😀 Je to hodně podobné cvikům na posílení pánevního dna, ale o trošičku posunuté víc nahoru. Také jsem se těšila, že budu chodit cvičit (aerobik a tak), abych už konečně něco zhubla. Prdlačky. Aerobik - zákaz, běhání - zákaz (kvůli otřesům), posilovna totál zákaz (nejdřív musí být v cajku ty vnitřní břišní). Takže maximálně rychlejší chůze a okleštěné pilates a kalanetika (ani z toho nejsou všechny cviky vhodné). Ale co, až skončím, budu mít břicho jako modelka... hahaha

dlabinecka
29. led 2011

@collette článek jsem si přečetla, je mi to moc líto. Dokonce mi slza ukápla, máš skvělého manžela. Ty máš ovšem k případnému dalšímu porodu sekcí jednoznačně zdravotní důvod!!! Já z průběhu a konce svého porodu byla také špatná, měla jsem velké bolesti a problémy, navíc nebyla uplně v pořádku ani má dcerka, takže jsem prožívala neustálý strach o ni. Mluvila jsem pak se svým gyn., který byl báječný a celý porod se mnou rozebral, proč bylo to tak a tak, druhého porodu už se nebojím... Pokud bych s ním nesouhlasila ¨nebo mu nevěřila, určitě bych navštívila i jiného odborníka, na což má každá z nás právo!!!!
Především Ti přeju hodně zdraví, at už jen lépe a Kubík Tï dělá nadále jen samou radost.
Myslím si ale, že Tvůj případ je jednoznačný, spousta žen má velké poporodní poranění a z dalším porodem to nemusí vůbec souviset...

hanka.
29. led 2011

@collette když by jsi ale další dítě měla porodit sekcí, tak proč nechcete další mimčo? ted je to ještě čerstvé, s odstupem pár let se na to budeš dívat jinak a třeba pořídíte kubíkovi sourozence 🙂

mpavlinka
29. led 2011

Holky já chci příště jedině sekcí, ale nevím jak to zařídit no ☹ Asi nezbývá než si to zaplatit v nějakém soukromém zařízení 😖

mpavlinka
29. led 2011

@collette mně je z toho článku strašně špatně od žaludku ☹ 😢 😔 Chudáku ☹
Hele mně to funguje nějak podivně pořád. Omlouvám se že to popisuju, ale vždycky když dotlačím stolici, tak pak utřu ještě hodně do papíru, přijde mi že ten svěrač je ochablej a ten konec prostě negunguje jak má 😖

gabin6
29. led 2011

Holky já se připojím, synovi je 20měsíců a stále mám problémy! Porodní váha byla 4,23kg, bez nástřihu,tak si dovedete představit jak jsem byla roztrhaná.Pod narkozou mě šili a dnes mi vadí jízda na kole, tobogán a hlavně nemůžu nosit vložky. To mě vždy popraská a pak děs to pálení! Gynekolog mi řekl nosit jedině bavlněné spodní kalhotky, hygiena a při druhém porodu plastika rovnou na sále. Mám to již napsané v papírech. Tak držím pěsti, aby bylo lépe. Ale co bychom pro naše drobečky neudělaly!

lutta
29. led 2011

Ahojky holky, taky se připojuju, kdyz jsem dočetla článek od collette, tak moje následky jsou naprostá banalita 😒 . Jinak klobouk dolů kočko máš mou velkou úctu jak si to zvládla 🙂
Tak teď je mě, rodila jsem dcerku v prosinci 2008, porod vyvolávaný dcerka se narodila velioce rychle po podáni tabletky byla do dvou hodin od prvního píchnutí na světě, byla docela macík 4040 a 53 cm. Byl to sice všechnio fofr,ale nešla mi vytlačit,chvilkama jsem byla bez sebe, tak mi Mudra řekla, že mi trochu půmůžou a pravděpodovně mi dala trochu oxitocinu, pak malá vyletěla jako dělo. Najednou přítele poslaly ven, kdyz jsem se ptala o co jde, tak prý že mám trošičku větší porodní poranění a žě aby mě netrápili, tak se trošičku prospím. vzbudila jsem se asi za pul hodiny na sále, mimčo jsem už neviděla,ale připadala jsem si docela ok, jenom mi byla veliká zima. U porodu jsem měla velkou krevní ztrátu, takže jsem byla taková trochu mimo,ale nic děsného, nikdo mi nic neřekl co se dělo jsem se dozvěděla až druhá den když došla vizita. Začala slovy"tak nám ukažte to Vaše veliké šití" - totální ruptura III. stupně po celé délce svalu svěrače. Jak řikám cítila jsem se docela dobře, měla jsem pocit, že sedím lépe než kočky s jedním stehem. nicméne následovala celá týden kašovitá strava, antibiotika a já nevím co ještě., nejhorší bylo, že mě nutili jít na velkou, z toho jsem měla naprosto panickej strach.Než jsem šla z porodnice dělali mi UTZ konečníku, prý se to hojí dobře, mám cvicit na pánevní dno a svěrač by měl fungovat dobře mnooo 😒 . Vnitřní stehy ze mě padali celé ještě dva měsíce a bylo jich fakt požehnaně.
O tom, že jsem měla děsné problémy s kojením a asi mi i trochu hráblo, protože jsem měla špatný pocit, že nemám dostatečný cit ke své dceři se dál rozepisovat nebudu. Po šestinedělí jsem byla u svého gyndaře, ten mi řekl, že ruptura III- stupně je vždy chybou porodníka -chybně vedený závěr porodu a špatný nástřih......
ted jsem těhotná a pořád hledám nějaké články a info o tom jak rodit druhé díte a rady odborníkůl se víceméně shodují, že pokud se přepodkládá že mimčo bude větší, tak doporučují sekci. Problém, je hlavě v tom, že nejvíce ztenčená tkáń není v jizvách,ale vedle jizev a riziko, že to rupe tam, je fakt velké. samozřejmě, že stát se to vůbec nemusí....
Jinak mám, kamarádku, která rodila stejně jako já v Praze v Podolí a měla úplně stejné porodní poranění jako já, jenomk ruptura byla inkompetní, což je maličko lehčí forma a další dceru rodila sekcí byla na hodně konzulacích a všichni radili sekci...¨
jinak co se týče následků tak s lehkou formou inkontinence stolice jsem se potýkala rok a ani ted to není 100 procentní,ale tak 98procentní. Pokud budete chtít trochu pomoct té sekci, tak o inkontionenci stolice mluvte, pokud se Vas to týká.
Jinak budu moc ráda za další příběhy o dalším porodu po nějakém větším porodním poranění, zakládala jsem tu další téma,ale bez úspěchu, tak jsem se vetřela k Vám 😀 😀

mpavlinka
29. led 2011

@lutta hele... slovo od slova popisuješ můj porod 😢 Jen teda já seděla po dvou měsících ☹

mpavlinka
29. led 2011

@gabin6 chudáku, moje Nikolka měla 4,17, šití pod narkozou hoďku a půl. Navíc trvale poškozený svaly pánevního dna 😔

Holky já příště sekci prostě mít musím 😕 .

lutta
29. led 2011

@mpavlinka No hlavně, že ty naše zlatíčka jsou zdravá, krásná a všechno nám vynahrazují...jenom mě to trvalo nějakou dobu, než mi to došlo....vlastně kdyz jsem začala normálně kojit a to bylo skoro po dvou měsících.....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru