Při porodu jsem se roztrhla. Jak se vám to zahojilo?

nela2008
3. bře 2010

Ahojky, chtěla jsem se zeptat na zkušenosti s hojením hráze a konečníku. Museli mne šít v nárkoze roztrhalo se mi vše vevnitř i z venku - měla jsem prý velmi křehké porodní cesty. Máte někdo zkušenost, jak se vám vše zahojilo? Jak se zhojily vnitřní stehy a tak? Jak dlouho trvá cca než se to dá nějak normálně do pořádku? děkuji za jakékoliv rady a příspěvky, zkušenosti.

mpavlinka
5. čer 2012

@mirasierra26 pomine... Občas tě to zatahá nebo já doteď nerada sedím va vaně, táhne to... Já řešila to samé co ty... Měla jsem strach, že to bude pořád bolet. Já seděla asi až po třech měsících, půl roku mne bolel a táhl každý krok, nemohla jsem sedět na tvrdé podložce (vana apod.) Ale po třičtvrtě roce se vše hodně zlepšilo. Ale občas mi to tam dole přijde takové povolené, prostě to tam cítím jinak... no a nemůžu třebas běhat, je mi to strašně nepříjemné a navíc těm poškozeným svalům dna pánevního se taky běhat nedoporučuje.

mirasierra26
5. čer 2012

@mpavlinka No tak to rada slysim ze to jednoho dne pomine ... jinac beh jsem ja nikdy nemela v oblibe, to mi absolutne nevadi ... ale rada chodim na tury, tak to snad nebude vadit ... doporucuji se na to trebars lazne ? termalni vody nebo tak ?

katerty
5. čer 2012

@mirasierra26 Ty první měsíce jsou nejhorší, ale pak se to většinou všechno spraví! Dříve jsem taky musela na záchod hned když to na mě přišlo, při menstruaci nebo změně počasí občas ještě jizvy cítím, ale není to nic hrozného. Ten spodek na omak už nikdy nebude takovej jako dřív, ale spousta problémů zmizí. Chce to ale cvičit a trochu se o něj starat. Já jsem si dělávala sedací koupele z dubové kůry, mazala jsem se vermio gelem, polykala wobenzim, a hlavně je důležité posilování pánevního dna. A opravdu Ti z vlastní zkušenosti radím, abys po viníkovi nepátrala. Já jsem si rok myslela, že když na to přijdu, CO nebo KDO to způsobil, že se mi uleví, ale tak to nebylo. Jen jsem se tím zbytečně užírala a bolest přiživovala. Vykašli se na to, nejde to snadno, já k tomu potřebovala ATD, ale stojí to za to. Beru je měsíc a něco a už na to ani nevzpomínám, mozek už tu zkušenost konečně vymazává z paměti a to je dobře, obzvlášť, pokud se rozhodnu pro druhé dítě. A souhlasím s Pavlínkou, že žádnej doktor nepůjde proti druhému, a pokud budeš chtít něco z nemocnice vytřískat, bez znaleckého posudku se neobejdeš. Oni se navzájem podrží a tebe to bude zbytečně stát energii.

mirasierra26
5. čer 2012

@katerty Ahoj, dik moc za rady. Jak na to cvicit a kdy treba zacit ? Najdu nekde na netu cviky ?

katerty
5. čer 2012

@mirasierra26 posilovat pánevní dno bys měla v podstatě okamžitě od porodu (alespoň za mnou přišli v porodnici hned druhý den s letáčkem, kde byly cviky popsané). Já jsem chvíli cvičila podle toho letáčku, ale popravdě mi to moc nevyhovovalo. Bylo tam x poloh, já jsem byla stahaná z péče o mimčo a tělo mě bolelo.... Nakonec jsem si na netu našla perfektní cvik, který se dá provádět i v posteli, než usneš (protože já jsem si na cvičení přes den ani nevzpomněla, doháněla jsem to těsně před spaním v posteli). V podstatě si lehneš uvolněně na záda, mírně pokrčíš nohy a pomalu se nadechuješ a vydechuješ. S každým výdechem zatneš obě dírky a stáhneš břicho. Vydržíš cca 2 vteřiny, znovu se nadechneš a s výdechem opět zatahuješ. Ze začátku to bude těžké, ale zkus to vydržet aspoň 10x. Později, až se svaly zpevní, tak 20x. Cvičit bys měla každý den. Krásně si tím zpevníš svěrače a bříško (posiluješ tím hluboké břišní svaly, díky kterým se Ti vrátí ploché bříško). Prý má toto cvičení i pozitivní vliv na sexuální prožitky 😉

mpavlinka
5. čer 2012

@katerty naprosto souhlasím jak jsi to napsala.

mirasierra26
5. čer 2012

@katerty Ano viem o tomto cviku len som chcela vediet ze ked zatiahnes tu panvu tak vtedy u toho dychas ci vtedy dych zadrzujes ??

katerty
5. čer 2012

@mirasierra26 zároveň s výdechem

takyja
5. čer 2012

@mpavlinka Ahoj, moc mne zaujalo, že už nemáš citlivý celký konečník... já taky ne a moc by mne zajímalo, čím to je. Ztratila jsem cit v části konečníku a hrázi. Je to takové dost divné a přestože mi říkali, že to bude časem OK, tak to OK není... co tobě k tomu konečníku řekli????

mpavlinka
6. čer 2012

@takyja no podle mne je to tím, že jak jsme byly zmasakrovaný, tak se poničily nervy. Já si myslím, že už se to do kupy nedá, ale nejsem doktor...

takyja
6. čer 2012

@mpavlinka Mně doktor říkal, že buď se to dá dokupy do dvou let, nebo ne... teď mi zas dával naději, ale neurolog říkal, že už se to nespraví... Oni jak přesně neví, jaké je to poškození, tak asi neumějí dát odpověď. Prý je to tak, že když je poškozené jen vlákno neuronu /nervové buňky/, tak to umí dorůst, pokud je poškozen neuron (centrum neuronu), tak to se prý obnovit neumí, ale ... no já fakt nevím.

Chtěla bych zpět citlivou hráz, chybí mi. 😵

mpavlinka
6. čer 2012

@takyja já budu v červenci dva roky od porodu a bohužel... Nevěřím, že se to zázračně zlomí tento měsíc...

takyja
6. čer 2012

@mpavlinka Víš, vtip je ten, že já měla nástřih, který mne měl uchránit, samovolně se nic nenatrhlo, tak by mne zajímalo, kde se stala chyba.. ale myslím, že nikde, dr udělal, co měl, a prostě to tak moje tělo mělo blbě nastavený. Jen mně to štve. Kdo nezažil kus necitlivého konečníku a hráze, ten nepochopí. 😔

mpavlinka
6. čer 2012

@takyja já měla dva nástřihy a stejnak to ruplo 😖 To je taky vtipné 😠

takyja
6. čer 2012

@mpavlinka Proč dva? 😕

mpavlinka
6. čer 2012

@takyja no šmikli mne jednou a pak ještě jednou.

monika12353
6. čer 2012

Holky, taky se hlasim do klubu...i ja mela nastrih. MAlej nesel vytlacit, museli po hodinach pouzit vex a vytahnout ho- takze automaticky nastrih. Ale poctive jsem cvicila s balonkem epino a tak i pri vexu jen 5 stehu!!!! Ale teda stejne to bolelo jako cert ☹ a hlavne jeste mesic sem mela problemy se sezenim atd..znate to ☹

takyja
6. čer 2012

@mpavlinka Ve stejném místě, jakože to prodloužili? Nebo jak?

petja
6. čer 2012

ach jo holky,je mě vás tak líto

@monika12353 to je fajn,že epino i tak pomohlo,malej měl velikou hlavičku,nebo se nějak zasekl? Kolik bývá jinak stehů proboha? 😝

takyja
6. čer 2012

Mluvila jsem s kamarádkou lékařkou a říkala, že každý porod je spojen s nějakým poškozením pánevního dna a že tomu se nedá vyhnout. A buď se to srovná nebo ne. Zejména pokud jsou to následky jako necitlivost kůže v okolí rány, atd., že se s tím bohužel nedá nic dělat a že s tím ani doktoři dopředu neumí nic... že to tak prostě je. Většina problémů by se měla srovnat do roka (náhodné úniky, bolesti, atd.). Tak třeba tím dám některé z vás odpověď na otázku "proč".

Byla celkem otevřená, věřím jí, nemá důvod mi lhát...

mpavlinka
6. čer 2012

@takyja jj přesně tak.

takyja
6. čer 2012

Holky, při hledání něčeho na netu jsem náhodou narazila na níže uvedené. Nemám ráda "lidovou tvořivost", ale nějak mi to do naší diskuze sedlo, tak to sem dám a snad nikoho neurazím. Kdyby ano, ozvěte se, nechám to smazat...smyslem je pobavit nás při našich nehumorných zážitcích. 😉

Při rození, při rození
nastřihli mi přirození.
Nastřihli mi hráz,
aby to šlo snáz.
A tak teď mám do vínku
štepovanou lulinku.

petja
6. čer 2012

@takyja mě by hrozně zajímal autor 😅

takyja
6. čer 2012

@petja Já měla osm myslím..5 uvnitř a 3 venku. Ale nejsem si jistá, mohlo to být i víc, ale tyhle jsem napočítala.

takyja
6. čer 2012

@petja viz diskuze v tomto blogu: http://buzicky.bigbloger.lidovky.cz/clanok.asp?...

Hledám, jak hezky a mile pojmenovat pohlavní orgán mé dcery. Vulva se mi nelíbí, zdrobněliny, zvířata, kytičky, jídlo, atd. taky ne - no a tam v diskuzi jsem našla tu rýmovačku...

petja
6. čer 2012

@takyja takže lulinka od lulat? Já říkám prcina
ty stehy sis vevnitř napočítala v zrcadle,nebo jak? Si vůbec nedovedu představit mít na tak citlivým místě stehy 😝 😢

mpavlinka
6. čer 2012

@takyja vtipné 😀, ale raději bych se tomu smála nemít tuto zkušenost 😠

takyja
7. čer 2012

@petja Stehy jdou napočítat dodnes pohmatem, venku jdou vidět. Já jsem si to taky neuměla představit mít na takovém místě stehy, ale co nadělám. 😎

Já nevím, hledám rozumné slovo nespojené s vulgaritou a zároveň nikoliv odborné / latinského původu typu vulva. A furt nemám. Lulinka je přijatelná, ale ještě jsem se nerozhodla (a už je čas!).

takyja
7. čer 2012

@mpavlinka Když to ti asi nepřijde tak vtipné. 😀

petja
7. čer 2012

@takyja ale jo,mě to přišlo,ač jsem bez 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru