Ultrazvuky hned po narození. Dělají se?

misellll
29. led 2010

Holky včera jsem telefonovala se sestřenkou a nějak jsme se začali bavit o ultrazvucích a ona mi říkala,že její malé dělali ultrazvuk ledvin hlavičky,žaludku,střev (prostě nejdůležitějších orgánů)hned po narození.Tak jsem se jí ptala jestli neměli na něco podezření,že když je miminko zdravé a v pořádku tyto ultrazvukyy nedělají a ona,že to dělají každému narozenému miminku.Co je na tom pravdy?Mě to přijde jako hloupost 😕

rimmel
29. led 2010

podla mna blbost

misellll
autor
29. led 2010

viď já jsem jí to taky říkala,přeci nebudou zbytečně ozařovat miminko,které je podle nich v pořádku.Jenže ona si to nenechá vimluvit a hádá se.A mě to prostě štve,tak se ptám tady,aby nakonec třeba náhodou neměla pravdu 😅 Ale taky mi to přjde jako kravina 🙄

misellll
autor
29. led 2010

hlavně já třeba vůbec nevim,že by něco takového Báře dělali a segra taky ne a ani kámoška

petkula
29. led 2010

Nam delali UTZ ledvin a kycli a to se dela asi skoro vsude. Jinak UTZ neni ozarovani a prijde mi, ze je to v poradku a neskodne.

momin
29. led 2010

misellll ja myslim ze se to nedela kazdemu!! 😕 proc taky?
nam delali ale my sme meli problem.... 😉

betelgeuzz
29. led 2010

Já myslím, že ledviny se dělají každému. malá byla na UZV hlavičky, ale kvůli náročnému porodu.

markusko
29. led 2010

UTZ není ozařování 🙂
UTZ ledvin a kyčlí se v současné době dělá v každé porodnici každému miminku. Je to povinné vyšetření. Aspoň co já vím. 😉

aponchie
29. led 2010

pri podezreni jinak ne

samozrejme,ze UTZ neni ozarovani 🙂 ano a kycle se delaji bezne ..jo vlastne ledviny se delaji to je pravda,ale o tom malokdo vi to je sup sup behem 3vterin ja u toho vlastne byla v ramci kycli byla lekarka a jen udelala sup sup a slo se .asi nejaka novinka pac u starsi to nebylo

beruska2x
29. led 2010

nam kycle ani ledviny v porodnici nedelali, jen prisel ortoped, maleho prohlidl a objednal na prohlidku do ordinace, byli jsme na 3 a 6 tydnech pak na 3, 6, 9 mesicich a konec....

prochi
29. led 2010

Miselll a rodila kamarádka ve stejný porodnici jako ty? Totiž u nás se to dělá u KAŽDÝHO miminka bez výjimky, takže bych řekla, že záleží na porodce, jaký jsou tam zvyklosti. Nám dělali všechny ty UTZ, který jsi vyjmenovala, hlavičky, vnitřních orgánů (tam se kontroluje správnost uložení orgánů) a samozřejmě UTZ kyčlí. Nevím, jestli to dělali už u malýho před třema rokama, ale to tam byly jiný sestry a vím, že jen vždycky malýho bafly, odnesly, přinesly... já pořád omdlévala a neměla sílu zjišťovat, co s ním kde dělali. Teď u malý už jsem si to hlídala a nechtěla ji pustit z dohledu, takže jsem se pořád vyptávala, co jí budou dělat a proč. A když mi sestra říkala, že jde na UTZ hlavičky a pak i těch orgánů, tak mě to právě vyděsilo a ona říkala, že to dělají všem, že to patří k základnímu novorozeneckýmu screeningu. A pak, když jsme šli domů a dostali takovej ten papír pro pediatra, tak tam to bylo všechno zaškrtaný, co nám dělali a jestli je to OK.

sayast
29. led 2010

nam delali pri propusteni z porodnice ledviny, pak asi 14 dnu po porodu, tak na kontrole ultrazvuk kycli a pak az cca pred 2 mesicema ultrazvuk hlavicky, ale to chteli jen pro kontrolu jestli je vse ok. jinak by se nedelal.

rozhodne si nemyslim ze by se utz tak jak popisujes delali bez podezreni kazdemu.

achalteke
29. led 2010

v případě kefalhematomu dělají i hlavičky...aspoň tedy v naší nemocnici

berenika39
29. led 2010

UTZ není ozařování a záleží na zvyklostech porodky, jejím vybvení. Taky mi kamarádky říkaly, že u nich to bylo jinak.
U nás dělají standardně kyčle a ledviny.

tymothy
29. led 2010

Tohle je úplně normální poporodní vyšetření miminka - dělá se většinou třetí den po narození, než jde miminko domů. A zároveň se mu bere krev z patičky... nevím jak je to jinde, ale třeba v ČB to dělají úplně všem mimčům. 😉

misellll
autor
29. led 2010

holky já jsem trotl ovšem,že není ult ozařování nějak jsem si to spletla s rentgenem 😅

misellll
autor
29. led 2010

no já si právě myslím,že většinou dělají jen ult ledvin a kyčlí to nám taky dělali,ale orgánů ne.No ale setřenka si to nenechá vymluvit a pořád hučí ,že naší malé to taky museli dělat.Přeci nejsem debila vím co s mojim díťetem dělali 😅

prochi
29. led 2010

Miselll a rodily jste teda ve stejný porodce nebo ne? Myslím, že to bude tak, jak píše Berenika a jak jsem psala já, že to záleží na porodce. Protože u nás (čáslav) to fakt dělají standartně všem.

prochi
29. led 2010

Mimochodem, co dělali přesně s malým před třema lety fakt nevím. Sestra ho vždycky bafla, řekla, že dneska bude dětská vizita u nich a odnesla ho. A možná, že při tom mu udělali i ty všechny UTZ, jen já to nevěděla, protože ho vždycky přinesla zpátky, řekla, že je v pořádku a já po tom dál nepátrala.

tymothy
29. led 2010

Jé, teď se omlouvám za zmatení, abych to uvedla na pravou míru - v porodnici v ČB tomu říkají ultrazvuk ledvin, ale ve skutečnosti koukají nejen na ty ledviny, ale právě i na střeva, močák a žaludek - když už tam to mimi je. Ultrazvuk hlavičky nám teda nedělali.

shaula
29. led 2010

Záleží na porodnici. Já jsem rodila ve fakultní nemocnici a tam se všem novorozencům dělá UZ bříška, hlavičky a kyčlí - je to "nadstandardní" vyšetření oproti jiným porodnicím, takže si myslím, že se to všude nedělá. Teda kromě kyčlí - ty snad ano 😉

misicka85
31. led 2010

Co vím tak nám dělali utz hlavičky,ledvin a kyčlí, jestli i bříška to si nejsem jistá, musela bych kouknout do prospouštěcí zprávy..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru