Wobenzym po císařském řezu, užívaly jste?

frufrunka
10. led 2014

Ahoj holky, podobnou diskusi jsem tu zatím nenašla... Chtěla bych se zeptat vás, které jste rodily císařským řezem - užívaly jste některá po porodu wobenzym? A bylo to k něčemu? Nebo doporučoval vám ho někdo - porodní asistentka, doktor atd? Možná se ptám hloupě - už sama mám za sebou dva císaře a jednu velkou gynekologickou operaci (vlastně taky prakticky císaře), ale nikdy jsem wobenzym neužívala, přišel mi drahý. Přesto jsem se hojila bez komplikací a dobře, ale kdyby to šlo ještě nějak urychlit, zmenšit bolesti, zlepšit hojení jizvy (aby do hloubky břicha nebyla taková ta tvrdá jitrnice), byla bych ráda a těch 2,5 tisíce, co stojí to velké balení, bych do toho i investovala. Budu ráda za jakékoliv postřehy, zkušenosti - ať už vás a nebo i známých, kamarádek... Kdy po porodu se to vůbec smí začít užívat? Např. hned druhý den po císaři? Děkuji!

romcovaklarka
10. led 2014

@frufrunka Já jsem ho nepoužívala a vše se mi zahojilo moc pěkně, jakmile byla jizva zahojená na povrchu, mazala jsem si ji sádlem domácím, jinak nic. Na tu "jitrnici" by to právě mělo pomáhat, mazat třeba tím sádlem a hlavně pěkně masírovat při tom, a denně. Ne do bolesti, ale silně jak se to nechá. Ale ten wobenzym by se snad neměl při kojení 😕

jabluncanka
10. led 2014

@frufrunka V žádném případě...Wobenzym ředí krev,takhle brzy bys mohla začít krvácet...to tak až 3 měsíce po porodu...

frufrunka
autor
10. led 2014

@romcovaklarka No já jsem právě na www.porodnice.cz četla, že se při kojení může a že ho doporučují, tak já nevím... Po prvním císaři jsem ještě tu jitrnici do hloubky neměla, to je pravda, mazala jsem jí, jak píšeš a břicho bylo brzy ve stavu, jako před císařem. Jako druhá byla hnusná operace, před kterou byly ještě 2 chemoterapie, bylo to v 10tt a já byla psychicky tak vyřízená, že jsem na nějakou jizvu úplně kašlala, bylo mi to jedno. Takže jsem se zahojila dobře, bez komplikací, ale ty zatvrdliny u jsem pak po roce nerozmasírovala. Pak byl druhý císař a to už jsem na důkladnou péči o jizvu tak nějak neměla čas... 🙂 Sice jsem masírovala, ale jen jednou denně. Je pravda, že se to zahojilo docela dobře. Ale slyšela jsem, že ten wobenzym právě zlepšuje i celkové hojení, tvorbu jizev a tak... Tak jsem si řekla, že když je to poslední těhotenství a snad poslední řezání do břicha, že si na tom dám záležet - když teď odstraní srůsty a tu jitrnici, tak aby tam už žádná nová nebyla a já se dala do stavu před všema těma peripetiema... 🙂 Ale fakt nevím, jestli to nejsou jen vyhozené peníze, neznám bohužel nikoho, kdo by mohl porovnat "s" a "bez"...

frufrunka
autor
10. led 2014

@jabluncanka Aha, vidíš, o tom ředění krve jsem nevěděla... Ale má smysl 3 měsíce po porodu, když to už je všechno prakticky zahojené?

riakuk
11. led 2014

Já mám za sebou také dvě sekce a používala jsem lioton gel 100 000 na doporučení lékařky a jizvu nemám prakticky vidět a ani po hmatu není zjistit 😉

jabluncanka
11. led 2014

@frufrunka On Tě ten Wobenzym i celkově zvetí...mně třeba kojení vylepšil...jediné co mi vadilo,že jsem dostala menses...

frufrunka
autor
11. led 2014

@jabluncanka Tak to já dostanu tak jako tak... :-/ U prvního jsem jí dostala po čtyřech měsích, u druhého po čtyřech týdnech! ☹ Ještě v šestinedělí... Letěla jsem k doktorce, že je to zánět nebo co, že krvácím, ona udělala utz a řekla: Vy jste normální továrna, vaječníky jedou naplno, je to normální menstruace! Od té doby pravidelná snad jako nikdy a to upozorňuju, že jsem obě děti do 6 měsíců plně kojila, celkově pak 9... Takže za to wobenzym asi nemohl, někdo je tak prostě nastavený. Děsím se, kdy to přijde teď - asi plynule s porodem, ne? 😀

sarjama
18. led 2014

Mě ho dr. při vytahování svorek doporučil, že se to bude líp hojit a tak.. A o 3 měsících nic neříkal.. Za takovou dobu to nemá snad ani smysl užívat. Jen na Wobenzym nevěřím, takže brát nebudu🙂

bosoorka
18. led 2014

@frufrunka Mě ho taky doporučili, protože se mi špatně hojí jizvy obecně. A neřekla bych, že to nějak pomohlo, jizva zůstala hrubá a patrně zůstane, jako i ty ostatní co mám po výběru pih, prý to je genetika. Jo a brala jsem ho pár dnů po operaci, tak jak mi gynekoložka i na šestinedělí doporučili, ne až po 3měsících.

popellka
18. led 2014

Tak já měla po císaři komplikace, 2 měsíce po porodu jsem vypadala každý den, jako bych rodila den předtím, byla to hrůůůza!!!! Wobenzym mně doporučil můj Dr. a byla bych ochotná dát cokoli, aby se mně udělalo lépe a já se mohla pořádně věnovat malé, takže jsem za to ty peníze dala, i když jsem tomu moc nevěřila a nelituju toho!!! Určitě mně pomohl 😉

frufrunka
autor
18. led 2014

@bosoorka Já právě po vyndání pih mam jizvy taky naprosto šílené, i když to zpočátku vypadalo dobře, i po vyndání stehů ještě jakž takž, tak postupě se ty jizvy prapodivně rozjížděly... Proto mě překvapilo, že po břišních operacích je ta jizva (vlastně 3 jizvy úplně těsně nad sebou) skoro neznatelná. Nebo žeby operatér-gynekolog byl šikovnější než plastický chirurg? 🙂 Spíš mi šlo o hojení do hloubky, aby se nedělaly hrudky, boule a srůsty v podkoží a hluboko v břiše, tak uvidím, ještě se poradím s doktorem, který mě teď bude řezat... 🙂

frufrunka
autor
18. led 2014

@popellka Jeee, děkuju za pozitivní zkušenost! 🙂 Já jsem právě všude tady po oddělení viděla letáky, kde přímo po císaři ten wobenzym hodně doporučují na lepší hojení... Je hodně drahý, takže jsem tahala rozumy z brášky - je lékárník a ten mi potvrdil, že wobenzym je opravdu enzymatický lék,ne nějaké vitamíny a že jeho výroba je strašně komplikovaná, proto ta cena. Ale že by měl pomoci. Právě že on zůstal jen u toho "měl by", protože osobní zkušenost s ním nemá... Tak vidím, že na něm asi opravdu něco bude! 🙂

bosoorka
18. led 2014

@frufrunka no po šestinedelí mi doktorka řekla, že se to hojí zevnitř moc pěkně...tak těžko říct, u mě zevnitř dobrý, zvenčí ne.

kalo
18. led 2014

@frufrunka ahoj! U Wobenzymu akorát nesmíš kojit. Já jsem kojila (i po 3 císaři), takže jsem volila na hojení homeopatika (http://svethomeopatie.cz/cs/400-cisarsky-rez-oc... )

Ale pokud kojit nebudeš, Wobenzym je určitě lepší a účinější...

frufrunka
autor
18. led 2014

@kalo V tom kojení se právě informace hodně rozcházejí... Já kojit určitě budu (po prvních dvou císařích jsem neměla problém, nečekám ho tedy ani teď), tak nevím... Podle doktorů to na kojení nevadí, ale nečetla jsem příbalový leták...

bosoorka
18. led 2014

@frufrunka já se ptala pediatričky a ta řekla, že klidně s kojenmí jo...tak nevím

kalo
18. led 2014

@frufrunka
@bosoorka
tak vidíte, holky...mě říkaly ve 2 lékárnách,že v žádném případě ne, až po skončení kojení, můj gynekolog taky že ne a v příbalovém letáku píšou, že se máte poradit s lékařem a oznámit mu, pokud se Wobenzym užívá a kojíte nebo jste otěhotněla během užívání...Není tam ani že jo, ani že ne...
Já osobně jsem Wobenzym také po císaři řešila a nešla jsem do toho (kvůli tomu kojení...)

frufrunka
autor
18. led 2014

@bosoorka @kalo Pak mě ale zaráží, proč by na to dávali reklamu v baby-friendly porodnici, kde se předpokládá, že kojit budou všechny maminky... ☹ Zase wobenzym nemá žádnou účinnou léčivou látku, jsou to enzymy, což je úplně jiný princip. Logicky bych řekla, že to kojení určitě nevadí, ale zase nejsem doktor, možná je to úplně jinak... :-/ Tak nevím... Ještě se zeptám tady primáře.

bosoorka
18. led 2014

@kalo
@frufrunka asi to vidí každý doktor jinak...mě i gynekoložka i dětská řekly že jo, radši jsem se ptala obou, a to byla malá nedonošená, tak byla pediatr. ve všem opatrná. Tak opravdu nevím, v každém případě, já vybrala to menší balení a plně kojila a nezdálo se, že by to vadilo.

xxx1xxxx
14. led 2015

Preklinická hodnocení bezpečnosti Wobenzymu neprokázala teratogenní ani mutagenní či transformační nebo kancerogenní působení účinných látek těchto přípravků. Pro použití léků SET v období kojení je směrodatné, že velké molekuly s molekulární hmotností nad 800 daltonů do mléka nepřestupují. Rozmezí hmotnosti enzymů ve Wobenzymu se pohybuje od 14 000 do 50 000 daltonů, a proto tyto enzymy nemohou přecházet do mateřského mléka.

Jako u mnoha dalších léčivých přípravků se i u Wobenzymu v SPC uvádí, že užívání v době těhotenství a kojení by mělo předcházet pečlivé zvážení poměru rizika pro plod či kojence ku prospěchu léčby pro matku. Přestože je Wobenzym volně prodejný lék, je zcela jasné, že rozhodnutí o podávání plně náleží erudovanému lékaři. Existuje několik prací, které potvrzují užívání těchto léků v období těhotenství včetně prvního trimestru, někdy i v rámci prekoncepční přípravy.

V roce 2000 publikoval Dittmar (1) svoje zkušenosti se SET u imunologicky podmíněných habituálních potratů. Nedošlo k žádným nežádoucím účinkům. O Wobenzymu jako perspektivním prostředku k léčbě lehkých a středně těžkých forem gestózy referovali Korzo a Repina (2) v roce 2003.

Léky SET se s úspěchem používají i v gynekologické operativě k urychlení vstřebávání pooperačních a poporodních otoků, případně hematomů, pro podporu a zkrácení doby hojení a pro omezení pooperačních a poporodních komplikací. V ČR byla m.j. provedena studie (3) hodnotící účinek Wobenzymu u laparoskopicky asistované vaginální hysterektomie – LAVH. Ve skupině, která ke standardní léčbě dostávala ještě Wobenzym, byly nižší hodnoty CRP, menší byl i pooperační infiltrát a pooperační bolest.

SET se také může uplatnit jako vhodná podpůrná léčba u zánětlivých procesů v oblasti pánve, kdy se zpravidla Wobenzym přidává k antibiotické léčbě. Může totiž zvýšit účinnost ATB a pozitivně ovlivnit zánětlivou reakci, snížit poškození postižené tkáně, urychlit hojení a omezit vznik chronických zánětlivých změn, které mohou přispívat ke vzniku sterility a chronické pánevní bolesti.

Dittmar (4) sledoval v randomizované dvojitě slepé GCP studii pacientky s akutní adnexitidou. Výsledky jednoznačně potvrdily úspěch kombinované léčby antibiotikem a enzymy. Barsom (5) analyzoval ve svých studiích účinnost kombinace devíti antibiotik a chemoterapeutik s přípravkem WE u pacientů s cystitidami a cystopyelitidami. V séru byly hladiny ATB vyšší u enzymové skupiny pacientů.

Výborné zkušenosti jsou i s Wobenzymem jako součástí komplexní léčby opakovaných vaginálních mykóz. V projektu (6), kterého se zúčastnily ženy ze 7 pracovišť v ČR, se průměrný počet recidiv, který činil v roce před zahájením podávání Wobenzymu 4,4, v následujícím roce snížil na 0,5.

lisianne
21. říj 2019

Obnovuji diskusi. Komu pomohl Wobenzym po planovanem cisarskem rezu? Kolik jste davkovaly?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru