Za jak dlouho po porodu do práce? Zvládnu to fyzicky?

baraz
11. led 2012

ahoj maminky, protože uvažujeme o miminku měla jsem dnes pohovor se zaměstnavatelem o tom, jak by to mohlo v případě těhotenství a při MD a RD být se mnou a prací. Možná mám zkreslenou představu, ale ráda bych a i kvůli finančním důvodům pracovala co nejdříve. Má představa je cca od 2 měsíce po porodu chodit na přivýdělek - cca 20 hodin týdně - 2x 10hodin do práce, od doby rodičovské na plný .. nechci abyste mi tu psali, že mi bude smutno od miminka, jde mi spíš o to, zda je žena schopná hlavně fyzicky jít pracovat .. nebo jak jste to měli vy - co jste pracovali dlouho ve vysokém těhu a i brzy po porodu? díky všem za vaše názory, možná mi dáte i jiný pohled na věc .. 😉

hojda
11. led 2012

To záleží na tobě, jak se budeš cítit a jak zvládat, někdo má hodné miminko, které krásně jí a spí, ale pokud ne, tak máš občas problém dojít si i na WC 😉 .

benjik
11. led 2012

Jde to fyzicky,já měla brigádu hned po šestinedělí,taky dvakrát týdně na víc jak půl dne.Ale jednalo se o roznos letáků,kde jsem měla dcerku s sebou. ted,se chystám jít taky na brigádu tak 3-6 měsíců po porodu. u nás to jinak nejde,manželovi se zhoršili zdravotní problémy,tak je víc doma než v práci.rozhodně pracující matky neodsuzuji,vždyt ve světě je to běžně.

takyja
11. led 2012

Myslím si, že si to představuješ trochu jednoduše. 20 hodin je moc.. Co kojení? Taky záleží, co děláš a zda by to byla práce z domova. Každopádně je to podle mne na úkor dítěte i matky. Vím, o čem mluvím. 🙂

baraz
autor
11. led 2012

byly by to 2 víkendové dny - hlídal by přítel. určitě by to bylo náročnější, s tím počítám ale finance jsou finance. hypo za mě nikdo jiný nezaplatí a navíc přiznávám, že mě práce prostě baví - myslím,že si tam odpočinu ...
@takyja z domova asi ne ...
@benjik nevíš pro zajímavost, kde se chodí jak brzy?

sayast
11. led 2012

proc ne. nekdo jezdi od miminka do skoly, nekdo do prace. ale museli byste vyresit kojeni, co v pripade nemoci ditete a tak 🙂
ja teda mela zavislaka a ze me se zavislak taky stal, takze ja bych nemohla jit 😀. sla jsem az od jejiho roku a ctvrt.

benjik
11. led 2012

@baraz to nevím.Ale třeba časopis myslím maminka se tomu docela věnoval..Ale zas ve světě to mají jinak zařízené,hlídání,jelsičky,školičky,vše.

hojda
11. led 2012

@baraz V americe myslím od 3 měsíců.

baraz
autor
11. led 2012

@sayast otázka zda budu vůcek kojit, u nás to nějak nejde - babička, máma, teta, sestřenice - max. do 2 měsíců ... jinak jde přece odstříkat a dávat lahvičku ne?? jednalo by se o víkend - takže hlídání při nemoci vyřešeno, později na plný by byla chůva ....

evulina77
11. led 2012

já si to dovedu představit, fyzicky sem se cítila dobře téměř hned. Po druhém porodu o dost dřív než u prvního i tehdy sem byla ok už během šestinedělí. Otázka je jaký budeš mít porod a to nějak moc ovlivnit nemůžeš. Na mateřskou jsem šla 6 týdnů před porodem a pak sem ještě asi tři týdny chodila předávat a pomáhat. Další věc je ta, že ti to krásný období, to nejhezší miminkovský, proteče mezi prstama. Ale na to se neptáš...
A plánuješ kojit? Kdo ti bude hlídat? To jsou taky věci, který jsoiu důležitý a je potřeba to promyslet dopředu.

mamkamarketa
11. led 2012

@hojda bezne po 6ti nedeli.

takyja
11. led 2012

@baraz A kdy budete trávit společné chvíle? S partnerem a dítětem dohromady? Ač to nevypadá, je to velmi důležité... aspoň podle mne.

baraz
autor
11. led 2012

@hojda jsem američan 🙂 já se pořád utěšuju, že se nejedná o věčnost, ale 20 hodin za týden ... rozhoduje přece kvalita času než kvantita ne?

baraz
autor
11. led 2012

@takyja společné chvíle jako rodina večery - přítel končí v 16.30 ... spoustu rodin je na tom hůř - kamionáci, manageři..

lenka5731
11. led 2012

já bych řekla, že to je hodně individuální a vůbec se to nedá plánovat dopředu.
rozmyslet si to můžeš jak chceš, ale co když pak třeba budeš mít nespící miminko a v noci před tím než půjdeš do práce budeš spát třeba pravidelně dvě hodiny?

ani pro rodinu to není ideální, tatínek v práci přes týden a maminka o víkendu.

jestli je ti 23 a platíte hypotéku být doma z finančních důvodů s dítětem nechceš (nemůžeš), tak bych dítě odložila.

takyja
11. led 2012

@baraz Baraz, je to otázka "něco za něco" - jestli musíš kvůli financím, tak se oplatí zeptat se těch, co po porodu pracovali, jak si to nejlépe uspořádat a na co nezapomenout.. Jinak bych se na to vykašlala, a to říkám z pohledu někoho, kdo to zažil / zažívá.

evulina77
11. led 2012

no ze začátku jde i o tu kvantitu, ale to poznáš sama 😀

sayast
11. led 2012

@baraz ja treba kojila rok a pul, mlika mela dost a odstrikat se mi nikdy nepodarilo.. a flasku mi nikdy nevzala i kdyz jsem se snazila,i dudlik. takze hodne zalezi na diteti. ja mit druhe stejne, tak bud si to nekdo hrozne vyzere kdyz bude hlidat 😅 nebo to jednoduse nepujde 🙂. ja teda od druheho do prace nechci, chci si ho uzit. hrozi max skola.

pusolamy
11. led 2012

@baraz : muj nazor je ten ze jit do prace a pak platit chuvu nebo jesle ( oboji bude pravdepodobne pekne drahe ) se u nas nemuze moc vyplatit, pokud teda nemas vyborne placenou praci coz asi mas kdyz takhle planujes. jinak s tim odstrikaavaim myslim ze to vydrzis tak ten jeden vikend co budes pryc a pak prejdes na UM, nejsem vylozenym zastancem kojeni kdyz to nejde tak to nejde ale ja osobne dam radsi UM nez bych odstrikavala tot muj nazor a za me ja si neumim predstavit jit po dvou mesicich do prace porod jsem mela bezproblemovy ale pak nez jsme se sehraly s malou tak to trvalo minimalne tri mesice byla jsem ze vseho vyjukana ,mala nepribirala ..... atd

takyja
11. led 2012

@baraz Já vím, mám manažera doma a já jsem "kariéristka" na rodičovské a naše manželství díky tomu ryje pusou v zemi. Krom toho jsem měla problematický porod a rekonvalescenci / kojení, pak hospitalizovaný novorozenec. Vyžrala jsem si to ze všech stran a přitom nic z toho nebyla sama o sobě katastrofa, jen dohromady je toho na jednoho celkem dost. Proto si troufám říci, že vím, o čem mluvím... a rozdávám "zaručené rady" 😀 Howgh.

hojda
11. led 2012

@takyja Já bych to taky nedala, byla jsem ráda, že jsem fungovala 😉 . Retence v prsu, zabloklá záda, takže výlet rychlou do nemocnice, zánět v zubu a do toho dítě, které málo jedlo a vůbec nepřibíralo.....takže odsávačku věčně u prsa......., do toho občas prďochy, myslím, že manžel by to víkendové hlídání asi ani nedal.....

evulina77
11. led 2012

@baraz a proč vůbec spěcháš na dítě? Jseš ještě mladá a můžeš počkat a našetřit na dobu, kdy budeš na mateřské, abys nemusela tak brzo od mimča do práce.
Já byla taky v práci moc spokojená, bavila mě, ale mimčo mělo přednost. To je čas, který se nikdy nevrátí. I když je to někdy na hospitalizaci v blázinci 😀 ...

treperenda
11. led 2012

@baraz krome vseho, co uz tady holky rekly, by jsi jeste mozna nemela zapominat, ze vse pri porodu nemusi jit zcela podle vetsinovych scenaru a byt hnedle OK - kamaradce se po porodu rozjela laktacni psychoza a to byl tedy mazec, takze zvazuj a premyslej a ackoliv si vse naplanujes a budet to vypadat jako idealni scenar, tak pocitej i s variantou, ze se proste muze neco po...lat a tak bych asi zamestnavateli neslibovala nic na 100% a pokud si pripadny scenar, ze by jsi nemohla co nejdriv do prace, nedovedes ted predstavit, tak radeji miminko odloz a poradne se pracovne realizuj a pak premyslej na miminkem.

lenka5731
11. led 2012

@evulina77 taky to moc nechápu. je jí 23, chce si pořídit dítě a co nejdřív jít do práce..
to si neužije ani mládí, ani dítě a bude servaná jak kůň (záleží na tom, jaké dítě bude a jaký je tatínek, jak přiloží ruku k dílu). docházet někam dva dny v týdnu po deseti hodinách není zrovna málo (a tipuju že ještě dojíždět těch 30 km)

butt
11. led 2012

@baraz dcera je narozena v polovine cervence a ja jsem od konce zari chodila do skoly na denni studium.celkem to byly dve dopoledne v tydnu.byla jsem po cisari, jizva me bolela dlouho, ale sednout na mhd a ve skole sedet nebyl problem (ale nevim, jak mas ty fyzicky namahavou praci).mliko jsem odstrikavala dopredu, ve skole jsem neodstrikavala, to az kdyz jsem prisla domu.pak od tri mesicu byla na UM, takze to bylo uplne v pohode. jinak zamestnavatel ti musi dat prestavku na kojeni/odstrikani, kdybys o to stala..moje zkusenost?silne doporucuju 🙂 jde to, clovek si nepripada, ze se mu snizilo iq o 30 bodu, protoze vidi a mluvi s dospelyma lidma o necem jinym, nez kolikrat jeho potomek kakal...a taky jsem si zvykla si cas s malou uzivat na 100 %, pze mi to je vlastne vzacny 🙂

lenka5731
11. led 2012

@butt neznám okolnosti, ale jít si 2x v týdnu dopoledne sednout do školy podle mě není úplně totéž jako pracovat 2x týdně 10 hodin 🙂

adelkav
11. led 2012

@baraz Držím palce, ať ti to vyjde podle tvých představ. Já chtěla začít pracovat co nejdříve, ale trochu mi to zbrzdila restrukturalizace v naší firmě. Pro mě bylo prvních šest měsíců docela utrpením a nechápala jsem proč někdo tvrdí, jak to je to nejkrásnější období v životě ženy🙂 Náš chlapeček bojoval s kolikama první tři měsíce, pak se bříško zlepšilo a zase odmítal kočárek a já kojila po cca 2 hodinách, ale my měli velké miminko. Jinak první projekt jsem dělala až v 7 měsících, ale nebýt té restrukturalizace, tak bych asi dělala už dříve. Já mám práci skvělou, převážně mohu pracovat z domova kdy se mi to hodí a nebo telefonuju a skypuju a to zvládnu i s prckem a když musím jet na nějakou schůzku, tak jsou to třeba dvě hodiny na které zajistím hlídání...co je na té práci podle mě skvělé je to, že vypadneš mezi jiné lidi, než maminy, vyčistíš si hlavu od mateřských povinností (nebo tak to je aspoň u mě) a víc si užíváš času, který trávíš s miminkem, takže se mu ve výsledku věnuješ víc a oba si to užíváte (na neoblíbené domácí práce lze najít nějakou brigádnici,takže získáš více času pro miminko)🙂 A také prcek není fixovaný jen na maminku a další výhodu je, že nevyjdeš z pracovního procesu a bude se ti lépe vracet po rodičovské dovolené do pracovního procesu....jediné čeho bych se bála je to, že se ti od miminka nebude chtít odcházet.....a myslím, že i partner ocení, že je manželka schopná vydělat peníze a ne natahovat ruku, pokud mu třeba bude chtít koupit vánoční dárek atp. Všechno se dá zvládnout když se chce...

butt
11. led 2012

@lenka5731 zalezi co to je za praci 😉 ja se zas na to "sezeni" do skoly musela doma pripravovat ne zas tak zanedbatelnej cas, kterej bych jinak jako matka na plnej uvazek venovala nejspis spanku 🙂 chtela jsem jen zakladatelku tematu povzbudit, ze nemusi vsechny mamy venovat 24 hodin denne, 7 dnu tydnu diteti 😉

lenka5731
11. led 2012

@butt tuším že jsem někde četla že pracuje jako prodejce v prodejně O2. ale ruku do ohně za to nedám.

ale doma připravit se můžeš, když se ti to zrovna hodí, jít někam v učený čas a tam fungovat je podle mě o něčem jiném.

berenika39
11. led 2012

někdy je děsně fajn a praktické řešit problémy, až nastanou. upřímně - neber si to nějak špatně - nevíš, jestli letět v dubnu na dovču, nevíš, kdy se začít snažit, nevíš, kdy se zadaří, nevíš, jestli bude všechno v pořádku a podle tvých představ, nevíš, jak to bude všechno probíhat.....ty si to sice ted nějak naplánuješ, promyslíš, ale může to být všechno jinak. proč si brát do hlavy další starost navíc....budeš mít za pár let tuhle práci? budeš mít za pár let toho samého šéfa? budeš mít za pár let stejného partnera? budeš chtít mít miminko, třeba za rok? klid. nohy na zem a žij teď🙂)).
at ti všechno vyjde, ale nehledej problémy tam, kde nejsou.

zlatouch
11. led 2012

@baraz neřešila jsi náhodou něco takového zhruba loni touhle dobou? Matně si pamatuju otázku i fotku... 🙂
Jinak souhlas s @berenika39 ačkoli jsem sama plánovací typ, co bude s miminem jsem neplánovala ani já, to se nedá. Představu mít můžeš, třeba bude úplně mimo třeba ne, ale proč to takhle "drsně" řešit, když ani nejsi těhotná 🙂
Víc užívej, míň počítej, ono se to nějak vyvrbí...i když podle mě, když to pořád tak řešíš, tak asi ještě nejsi úplně připravená...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru